Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον κάτι άλλο είναι το αγαπημένα πρόσωπα, και όχι απλά ποιος έχει what's up.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=001min2COSMOTE

 

Δεν θυμάμαι να έχει κάτι αντίστοιχο το WU.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι το παλιό "1 λεπτό Το λεπτό" για 2 νούμερα cosmote που είχε η cosmoκάρτα. Τώρα το έκαναν 2 λεπτά το λεπτό και το ονόμασαν αγαπημένα πρόσωπα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συγκριτικός πίνακας με αντιστοιχίες προγραμμάτων COSMOκάρτα και whatchup? Τι προσφέρει το ένα και τι το άλλο για να αποφασίσω που θα καταλήξω; Να σημειώσω ότι έχω 2 COSMOκάρτες και 1 whatchup και δεν ξέρω προς τα που να στραφώ. Μου αρέσει στη COSMOκάρτα το Αγαπημένα πρόσωπα, υπάρχει αντίστοιχο στο whatchup?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Στο What’s Up με τα Combo πακέτα που περιέχουν 400' προς το ίδιο δίκτυο, όλοι οι συνδρομητές What’s Up αποτελούν αγαπημένα πρόσωπα.

Μόνο σκοτεινό σημείο η τρίλεπτη ελάχιστη χρέωση.

 

Στο Frog όπου με χρέωση 3,02€ λαμβάνεις στις εβδομάδες διπλασιασμού 120' απολαμβάνεις χρέωση 0,0252€/λεπτό και βήμα χρέωσης ανά δευτερόλεπτο.

Πρακτικά άπαντες οι συνδρομητές μπορούν να εκληφθούν αγαπημένα πρόσωπα.

 

Το What’s Up χρίζει ιδιαίτερης προσοχής γιατί το συνοδεύουν δωράκια τύπου reload, πάρε-μοίρασε, πάρε-δώσε καθώς και δυνατότητα μεταφοράς υπολοίπου.

Link to comment
Share on other sites

Στο What’s Up με τα Combo πακέτα που περιέχουν 400' προς το ίδιο δίκτυο, όλοι οι συνδρομητές What’s Up αποτελούν αγαπημένα πρόσωπα.

 

Μόνο σκοτεινό σημείο η τρίλεπτη ελάχιστη χρέωση.

 

 

 

Στο Frog όπου με χρέωση 3,02€ λαμβάνεις στις εβδομάδες διπλασιασμού 120' απολαμβάνεις χρέωση 0,0252€/λεπτό και βήμα χρέωσης ανά δευτερόλεπτο.

 

Πρακτικά άπαντες οι συνδρομητές μπορούν να εκληφθούν αγαπημένα πρόσωπα.

 

 

 

Το What’s Up χρίζει ιδιαίτερης προσοχής γιατί το συνοδεύουν δωράκια τύπου reload, πάρε-μοίρασε, πάρε-δώσε καθώς και δυνατότητα μεταφοράς υπολοίπου.

 

Μεταφορά υπόλοιπου δεν έχει και η cosmoκάρτα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά υπόλοιπου δεν έχει και η cosmoκάρτα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Φυσικά και έχει.

Η απάντησή μου είχε επικεντρωθεί στα What’s Up και Frog ως εναλλακτικά προϊόντα της Cosmoκάρτας που ήδη έχεις.

Συνοψίζοντας Cosmoκάρτα και What’s Up υποστηρίζουν μεταφορά υπολοίπου ενώ το Frog μόνο εν μέρη (μπορεί να λάβει από συμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο αλλά δεν μπορεί να στείλει)

Link to comment
Share on other sites

...

Στο Frog όπου με χρέωση 3,02€ λαμβάνεις στις εβδομάδες διπλασιασμού 120' απολαμβάνεις χρέωση 0,0252€/λεπτό και βήμα χρέωσης ανά δευτερόλεπτο.

Πρακτικά άπαντες οι συνδρομητές μπορούν να εκληφθούν αγαπημένα πρόσωπα.

...

 

Πολύ σωστά, αν υποθέσουμε ότι στη cosmokarta οι κλήσεις προς τα αγαπημένα πρόσωπα δεν τελειώνουν ποτέ ακριβώς πριν τη καταμέτρηση λεπτού αλλά Χ + 30'' κατά μέσο όρο, αυτά τα 30'' θα χρεωθούν 2 λεπτά αντί 1. Αυτή η φαινομενκά μικρή αύξηση το φέρνει να είναι γύρω στα 0,025-0,027€/λεπτό σαν υπηρεσία. Όταν ήταν 0,01€/λεπτό ήταν ωραίο προνόμιο, τώρα δεν έχει κάποιο ουσιαστικό όφελος αφού υπάρχει πρακτικα ίδια χρέωση στο frog προς όλους όμως. Επίσης κάνεις και πολυ καλύτερη διαχείριση του υπολοίπου καθώς δεν προσπαθείς να πετύχεις ισορροπία μεταξύ των αγαπημένων προσώπων που τρώνε από το υπόλοιπο και των άλλων κλήσεων που τρώνε από άλλα πακέτα ώστε να έχεις και κάποιο υπόλοιπο για κάποιο SMS πχ.

 

Με κοσμοκάρτα, πριν το γυρίσω σε frog, δεν είχα πρακτικά τηλέφωνο αν δεν έβαζα κάρτα κάθε μήνα. Με frog πλέον βάζω 12€ κάθε 3 μήνες, ένα πακετάκι 120' κάθε μήνα από το υπόλοιπο και τη βγάζω με 4€ το μήνα πάνω κάτω - αξιοποιώ και τη μεταφορά λεπτών που δε καταναλώθηκαν για τους μήνες που θα μιλήσω παραπάνω από 120'. Με τη κοσμοκάρτα, το 10€ το είχα στάνταρ κάθε μήνα μιλήσω δε μιλήσω - και ο λόγος που το γύρισα σε frog και μείωσα κατακόρυφα τα έξοδα. Τον άλλο μήνα θα γυρίσω και της μάνας μου τη cosmokarta σε frog, υπολόγισα ότι θα γλυτώνει κάπου 90€ το χρόνο από αυτά που δίνει τώρα μόλις γίνει και η αύξηση ελάχιστης κάρτας στα 12€ - με βάση τη χρήση που κάνει πάντα - της είπα χίλιες φορές να τα πάρει ρούχα ή ψώνια SuperMarket αυτά τα λεφτά παρά να τα δίνει δώρο υπέρ cosmote.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα απο what's up σε Q telecom Πόσο κοστίζει παρακαλώ γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα???
Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα απο what's up σε Q telecom Πόσο κοστίζει παρακαλώ γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα???

 

https://www.wind.gr/gr/q/ela-stin-q/online-paraggelia/

 

Από εδώ το κάνεις online και ειναι δωρεάν η φορητότητα. Πληρώνεις μονο 10 ευρώ για να πάρεις μια 10ευρη κάρτα την οποία θα σου στείλουν με courier μαζί με την SIM.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνουμε τους συνδρομητές καρτοκινητής COSMOTE ότι κυκλοφορεί κακόβουλη επικοινωνία – SMS που ισχυρίζεται ότι η COSMOTE γιορτάζει την ίδρυσή της και καλεί τους χρήστες να το προωθήσουν και σε άλλα άτομα κερδίζοντας €10 στον λογαριασμό τους.

 

Συμβουλεύουμε τους συνδρομητές μας να μην απαντούν σε γραπτά μηνύματα (SMS) που λαμβάνουν από άγνωστους αριθμούς, καθώς δεν έχουν καμία σχέση με την εταιρεία ή τις υπηρεσίες της, και ενδέχεται να επιβαρυνθούν με υψηλές χρεώσεις.

 

https://www.facebook.com/108137602614701/posts/2012112815550494

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι παραπλανητικό το μήνυμα... αφού όλοι γνωρίζουμε ότι η Cosmote γιορτάζει κάθε μέρα και μας χαρίζει αναβαθμισμένες χρεώσεις
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σού...

 

Έγινε ήδη και αναμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι παραπλανητικό το μήνυμα... αφού όλοι γνωρίζουμε ότι η Cosmote γιορτάζει κάθε μέρα και μας χαρίζει αναβαθμισμένες χρεώσεις

 

Σωστα, δεν χρειαζονται αλλους, το κανουν και μονοι τους!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,εχω εναν frog αριθμο και δεν θυμαμαι ποτε εχω βαλει καρτα τελευταια φορα, ισως πανω απο χρονο, πως μπορω να μαθω αν δεν εχει καταργηθει ο αριθμος;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,εχω εναν frog αριθμο και δεν θυμαμαι ποτε εχω βαλει καρτα τελευταια φορα, ισως πανω απο χρονο, πως μπορω να μαθω αν δεν εχει καταργηθει ο αριθμος;

 

Καλεσε τον απο αλλο τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Καλεσε τον απο αλλο τηλεφωνο

 

Καλω φιλε και λεει οτι ο αριθμος αυτος δεν χρησιμοποιειτε, τι σημαινει αυτο; ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ήταν πριν το 12μηνο θα έπρεπε να λέει "ο συνδρομητής που καλείτε έχει ενεργοποιημένη τη φραγή εισερχομένων κλήσεων". Μάλλον τον έχασες τον αριθμό και απλά δεν έχει ξαναβγεί στην κυκλοφορία. Ρίξε κ μια ερωτηση στο γκρουπ του φρογκ στο φβ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,εχω εναν frog αριθμο και δεν θυμαμαι ποτε εχω βαλει καρτα τελευταια φορα, ισως πανω απο χρονο, πως μπορω να μαθω αν δεν εχει καταργηθει ο αριθμος;

Νομίζω δε θα βλέπεις ούτε σήμα ούτε το όνομα του φορέα cosmote. Έχω μια ληγμένη κάρτα SIM που συμπεριφέρεται έτσι στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, δεν έχει καθόλου σήμα, επικοινώνησα μέσα στο face και μου είπαν να πάρω τηλ για επανασύνδεση
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην ήταν παλιό frog με διπλασιασμό αξίας πρώτης κάρτας ανανέωσης γιατί με την επανασύνδεση η προσφορά δεν θα υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω όταν είμαι κατειλημμένος ή εκτός δικτύου να μου έρχεται ειδοποίηση ότι κάποιος τρίτος με καλεί ή με κάλεσε; Έχω χάσει πολλές κλήσεις, άργησα να το καταλάβω, σε κάρτα What's up
Link to comment
Share on other sites

Έχεις MyCosmote; Αν ναι, τότε μπες στον υπολογιστή με τα στοιχεία σου και στην αγορά πακέτων έχει όλες τις επιλογές.

Αν όχι, τότε δεν ξέρω αλλά οι κωδικοί που λέει κάπου στο Site δεν λειτουργούν, μάλλον θέλει πρώτα ενεργοποιηση από το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλε, θα το δοκιμάσω σε λίγο, ευχαριστώ

Edit πάντως ένα pdf που κατέβασα με τις ρυθμίσεις δεν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...