Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε κοίταξε και το νέο data boost diy στην εφαρμογή. Μπορείς να επιλέξεις 4gb, 400'και 100sms προς ολους με 11,50€.

Άραγε με τα 100σμς, θα επεκτείνει τη διάρκεια εκείνων που έχουν μαζευτεί από αυτά τα σμς που έδινε σαν εξτρά στο παλιό DIY;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!

Πριν χρόνια είχα πάρει από το μετρό από κάποιον "Πακιστανο" (είναι από αυτούς που έχουν 4-5 αριθμούς στο όνομα τους) έναν αριθμό wu με την κλασσική προσφορά (με τα 8,5€) 

Μετά από χρόνια έκανα κίνηση να το γυρίσω στο όνομα μου, χωρίς αποτέλεσμα!

Υπάρχει κανένας τρόπος ή κάποιο <<παζαρεμα>> για να γίνει; η πως μπορεί να βρεθεί ο τύπος ώστε να το γυρίσω; 

Καμιά ιδέα; (μήπως δεν έχω σκεφτεί κάτι)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Johnded said:

Καλησπέρα σας!!

Πριν χρόνια είχα πάρει από το μετρό από κάποιον "Πακιστανο" (είναι από αυτούς που έχουν 4-5 αριθμούς στο όνομα τους) έναν αριθμό wu με την κλασσική προσφορά (με τα 8,5€) 

Μετά από χρόνια έκανα κίνηση να το γυρίσω στο όνομα μου, χωρίς αποτέλεσμα!

Υπάρχει κανένας τρόπος ή κάποιο <<παζαρεμα>> για να γίνει; η πως μπορεί να βρεθεί ο τύπος ώστε να το γυρίσω; 

Καμιά ιδέα; (μήπως δεν έχω σκεφτεί κάτι)

Όχι ουσιαστικά έτσι που είναι μόνο μεταβίβαση γίνεται αλλά πρέπει να τον βρεις να πάτε μαζί με τις ταυτότητες. Οπότε δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Johnded said:

Καλησπέρα σας!!

Πριν χρόνια είχα πάρει από το μετρό από κάποιον "Πακιστανο" (είναι από αυτούς που έχουν 4-5 αριθμούς στο όνομα τους) έναν αριθμό wu με την κλασσική προσφορά (με τα 8,5€) 

Μετά από χρόνια έκανα κίνηση να το γυρίσω στο όνομα μου, χωρίς αποτέλεσμα!

Υπάρχει κανένας τρόπος ή κάποιο <<παζαρεμα>> για να γίνει; η πως μπορεί να βρεθεί ο τύπος ώστε να το γυρίσω; 

Καμιά ιδέα; (μήπως δεν έχω σκεφτεί κάτι)

Η βρίσκεις τον ίδιο η δίνεις 50€ στον υπάλληλο cosmote για να κάνει τα στραβά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GREGORYMO said:

Η βρίσκεις τον ίδιο η δίνεις 50€ στον υπάλληλο cosmote για να κάνει τα στραβά μάτια.

Μπράβο! Είσαι Έλληνας!🇬🇷

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα είναι πιο γρήγορο να γίνει πρώτα what's up/cosmokarta;

("Γνωστός μου θελει να κάνει φορητότητα σε φρογκ. Ποιός είναι ο πιο γρήγορος τρόπος; Εχει περιθώριο 9 ημέρες.")

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Μήπως θα είναι πιο γρήγορο να γίνει πρώτα what's up/cosmokarta;

("Γνωστός μου θελει να κάνει φορητότητα σε φρογκ. Ποιός είναι ο πιο γρήγορος τρόπος; Εχει περιθώριο 9 ημέρες.")

Κανει φορητοτητα σε νεο απο την εφαρμογη. Περνει ενα δωρεαν μηνα απο το νεο και οταν ειναι να τελιωσει το νεο και να ανανεωθει στελνει ΑΛΠΑΚ στο 1314 και το κανει η whats up η cosmokarta η frog χωρις χρεωση. Στο νεο επειδη ειναι ‘καινουργιο’ στη κοσμοτε κανουν πιο γρηγορα τις διαδικασιες απο οτι θα γινοντουσαν αν εκανες φορητοτητα απο το site του whats up π.χ

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, spoukos said:

Κανει φορητοτητα σε νεο απο την εφαρμογη. Περνει ενα δωρεαν μηνα απο το νεο και οταν ειναι να τελιωσει το νεο και να ανανεωθει στελνει ΑΛΠΑΚ στο 1314 και το κανει η whats up η cosmokarta η frog χωρις χρεωση. Στο νεο επειδη ειναι ‘καινουργιο’ στη κοσμοτε κανουν πιο γρηγορα τις διαδικασιες απο οτι θα γινοντουσαν αν εκανες φορητοτητα απο το site του whats up π.χ

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Οταν γίνει το αλπακ δεν θα έχει υπόλοιπο μέσα και θα πρέπει να παει σε κατάστημα για να βαλει 8 ευρω. Στο κατάστημα το 8ευρο μπαινει απευθείας στον αριθμό ή μπορει να προμηθευτει απο πριν χαρτακι (για να μην μείνει με μηδεν ομιλία); Δεν εχω παει σε κατάστημα για ανανεωση, γι'αυτό ρωταω.

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Οταν γίνει το αλπακ δεν θα έχει υπόλοιπο μέσα και θα πρέπει να παει σε κατάστημα για να βαλει 8 ευρω. Στο κατάστημα το 8ευρο μπαινει απευθείας στον αριθμό ή μπορει να προμηθευτει απο πριν χαρτακι (για να μην μείνει με μηδεν ομιλία); Δεν εχω παει σε κατάστημα για ανανεωση, γι'αυτό ρωταω.

Δεν υπάρχει κάρτα 8€

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, VIPdriver said:

Μπαινει αυτοματα δηλαδη στον αριθμο;

Στο κατάστημα ζητάς να σου βάλουν τα 8€.

Αλλιώς από το app βάζεις 13€

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kainourgiazalh said:

Αν στείλω 2€ σε ένα κινητό από το δικό μου, ανανεώνεται η λήξη υπολοίπου στον αριθμό που στέλνω ή όχι;

ΟΧΙ 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kainourgiazalh said:

Αν στείλω 2€ σε ένα κινητό από το δικό μου, ανανεώνεται η λήξη υπολοίπου στον αριθμό που στέλνω ή όχι;

Σε κανένα πόσο μεταφοράς δεν ανανεώνεται πλέον η ημερομηνία λήξης. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2023 at 12:12 ΜΜ, minast said:

Επίσης είναι η τελευταία ευκαιρία για όποιον θέλει να ενεργοποιήσει το Combo Basic Auto για αυτόματη ανανέωση του καταργούμενου πακέτου των 7,20€.

 

On 21/10/2023 at 4:48 ΜΜ, nplatis said:

Για όσους είχαν απορία:

Σήμερα το πρωί ενεργοποίησα σε Cosmoκάρτα το Combo Basic Auto και στη 1 το μεσημέρι που έληγε το προηγούμενο (όχι Auto) πήρε χρήματα από το υπόλοιπο και τα λεπτά ομιλίας προστέθηκαν σε όσα είχαν περισσέψει από τον προηγούμενο μήνα.

Άσχετο, όμως είναι αρκετά αστείο αυτό που βλέπω στην εφαρμογή: Τα ΜΒ λήγουν 21/11 12:42, τα λεπτά ομιλίας λήγουν 20/11 13:00, τα SMS λήγουν 20/11 23:59...

Όλα καλά και στην περίπτωσή μου.
Είχα ενεργοποιήσει το Combo Basic Auto, είχα αρκετό υπόλοιπο χρημάτων μέσα, και πριν λίγο (που έληγε ο χρόνος ομιλίας), τράβηξε αυτόματα 7,2 € και κράτησε και όλες τις προηγούμενες παροχές που είχα "μαζέψει".

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, kainourgiazalh said:

Αν στείλω 2€ σε ένα κινητό από το δικό μου, ανανεώνεται η λήξη υπολοίπου στον αριθμό που στέλνω ή όχι;

Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα ο δικός μου συλλογισμός για να διατηρήσουμε ενεργό έναν δεύτερο αριθμό what's up με το λιγότερο κόστος είναι να του βάζουμε 13€ ανά 2 μήνες και με την υπηρεσία easy tranfer να μεταφέρουμε το υπόλοιπο στο βασικό αριθμό μας ή σε αλλους. Για αρχή όμως απαιτείται να γίνει ανανέωση 3 φορες ώστε να ξεπεραστεί το όριο των 35€ για το εξαμηνο που απαιτείται για την υπηρεσία. Αν έχετε κάποια άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη.

Edited by omnian
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται πλεον,και ο αποδέκτης πρέπει να έχει κάνει ανανέωση μέσα στο δίμηνο. Και η μεταφορά δεν επεκτείνει την ισχύ του χρόνου ομιλίας.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kmpatra said:

Δεν γίνεται πλεον,και ο αποδέκτης πρέπει να έχει κάνει ανανέωση μέσα στο δίμηνο. Και η μεταφορά δεν επεκτείνει την ισχύ του χρόνου ομιλίας.

Δεν αντιλέγω, ίσως δε διευκρίνισα. Εννοώ ως αποδέκτης να είναι ο βασικός μας αριθμός ή άλλοι αριθμοί πχ συγγενικων προσώπων με την προϋπόθεση ότι ανανεώνονται συχνά....

Edited by omnian
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 αριθμοί πρεπει να κάνουν 1 ανανέωση κάθε 2 μήνες, οπότε η μεταφορά υπόλοιπου για συντήρηση άλλου αριθμου δεν έχει κανένα νόημα. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VIPdriver said:

Και οι 2 αριθμοί πρεπει να κάνουν 1 ανανέωση κάθε 2 μήνες, οπότε η μεταφορά υπόλοιπου για συντήρηση άλλου αριθμου δεν έχει κανένα νόημα. 

Ο βασικός αριθμός πρέπει να κάνει ανανέωση τουλάχιστον 8€ επί 5 μήνες το εξάμηνο. Άρα, ο 2' αριθμός πρέπει να ανανεώσει τουλάχιστον 1 φορά το 3μηνο από 8€. Και πάλι μένουν 8€ στον αέρα.

Βέβαια είναι σίγουρο ότι αυτό κάποια στιγμή θα κοπεί.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τι εννοώ. Έχω έναν αριθμό βασικό που μιλάω συνέχεια και τον ξέρουν όλοι. Έχω και έναν δεύτερο για οποιοδήποτε δικό μου λόγο. Τον ένα μήνα βάζω 13€ στον βασικό αριθμό και ενεργοποιω το calls to all. Τον άλλο μήνα βάζω στον δεύτερο 13€ και κάνω μεταφορά αμέσως το υπόλοιπο στον βασικό αριθμό για να ενεργοποιήσω πάλι το calls to all στον βασικό. Τον άλλο μήνα τα ίδια κ.ο.κ. Έτσι διατηρείται ο δεύτερος αριθμός ενεργός σχεδόν ανεξοδα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, omnian said:

Να πω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τι εννοώ. Έχω έναν αριθμό βασικό που μιλάω συνέχεια και τον ξέρουν όλοι. Έχω και έναν δεύτερο για οποιοδήποτε δικό μου λόγο. Τον ένα μήνα βάζω 13€ στον βασικό αριθμό και ενεργοποιω το calls to all. Τον άλλο μήνα βάζω στον δεύτερο 13€ και κάνω μεταφορά αμέσως το υπόλοιπο στον βασικό αριθμό για να ενεργοποιήσω πάλι το calls to all στον βασικό. Τον άλλο μήνα τα ίδια κ.ο.κ. Έτσι διατηρείται ο δεύτερος αριθμός ενεργός σχεδόν ανεξοδα. Σωστά;

Σωστά 

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ο δεύτερος αριθμός μπορεί να μπει και στο σχήμα cosmote one και να έχει τα προνόμια. Tsampas never dies....

Link to comment
Share on other sites



Να πω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τι εννοώ. Έχω έναν αριθμό βασικό που μιλάω συνέχεια και τον ξέρουν όλοι. Έχω και έναν δεύτερο για οποιοδήποτε δικό μου λόγο. Τον ένα μήνα βάζω 13€ στον βασικό αριθμό και ενεργοποιω το calls to all. Τον άλλο μήνα βάζω στον δεύτερο 13€ και κάνω μεταφορά αμέσως το υπόλοιπο στον βασικό αριθμό για να ενεργοποιήσω πάλι το calls to all στον βασικό. Τον άλλο μήνα τα ίδια κ.ο.κ. Έτσι διατηρείται ο δεύτερος αριθμός ενεργός σχεδόν ανεξοδα. Σωστά;


Βάζοντας 13 ευρώ τότε σε 6 μήνες έχεις καλύψει το ελάχιστο όριο των 35 ευρώ που θέλουν για να μπορείς να κάνεις μεταφορα.
Σωστά τα σκεφτεσαι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...