Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις 2 επιλογές για να ενεργοποιηθεί στη γραμμή σου. Ή να βάλεις την κάρτα sim σε κάποια συσκευή που είναι επίσημα συμβατή και να στείλεις το ίδιο μήνυμα, ή να τους καλέσεις στην εξυπηρέτηση να το ζητήσεις.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

οκ το εκανα πηρα τηλ και το ενεργοπ. μου εχει βγαλει πλεον ενα συμβολο επανω στην γραμμη καταστασης και γραφει volte ενεργ στην συσκευη στην επιλογη της καρτας volte ενεργ και λιγο ποιο κατω γραφει πραγματοποιηστε κλησεις μεσω wi-fi οποτε ειναι δυνατον,αυτο το επιλεγω?η ειναι κατι που δεν χρειαζεται?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά wifi calling θα είναι, αλλά δεν ξέρω δυστυχώς τι δουλειά έχει εκεί. Συνήθως στις επιλογές του dialer είναι που ρυθμίζεται. Καλύτερα να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος με παρόμοια συσκευή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Eτσι είναι το σωστό στις ρυθμίσεις της miui. Αυτό πρέπει να είναι ενεργό όταν εισαι σε wifi δίκτυο και δεν πιάνει καλά το κινητό σήμα να γυρνάει σε wifi calling. για να το τεστάρεις μπορεις να βάλεις το κινητό σου σε λειτουργία πτήσης και να συνδεθεις στο wifi σου. Αν δουλεύει σωστά στην μπάρα επάνω θα εμφανιστεί το vowifi ή ένα εικονίδιο και θα μπορεις να κάνεις και να δέχεσαι κλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Eτσι είναι το σωστό στις ρυθμίσεις της miui. Αυτό πρέπει να είναι ενεργό όταν εισαι σε wifi δίκτυο και δεν πιάνει καλά το κινητό σήμα να γυρνάει σε wifi calling. για να το τεστάρεις μπορεις να βάλεις το κινητό σου σε λειτουργία πτήσης και να συνδεθεις στο wifi σου. Αν δουλεύει σωστά στην μπάρα επάνω θα εμφανιστεί το vowifi ή ένα εικονίδιο και θα μπορεις να κάνεις και να δέχεσαι κλήσεις.

σωστος λειτουργει εβγαλε ενα συμβολο ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,αρα τα βαζω ολα ''on'' ελπιζω να μην ρουφαει μπαταρια αβερτα και ακομα περισσοτερο αν δεν εχω καλο σημα και ειμαι δεδομενα να μην ρουφαει αβερτα το ιντερνετ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οσους γνωρίζουν..

Αν αγορασω το Play Now unlimited, οπου προσφερει εκτος απο Netflix και Cosmote TC OTT, και κανω το κινητο hotspot για να συνδεθει το android box, θα δουλεψει ή οχι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν λειτουργεί αν κάνεις hot μόνο ότι κανείς με τα δεδομένα της κάρτας σού

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οσους γνωρίζουν..

Αν αγορασω το Play Now unlimited, οπου προσφερει εκτος απο Netflix και Cosmote TC OTT, και κανω το κινητο hotspot για να συνδεθει το android box, θα δουλεψει ή οχι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ απ όσο ξέρω δουλεύει σε Hot spot. Τουλάχιστον μέχρι πριν κάτι μήνες που το ενεργοποιουσα. Έδινα από το κινητό στο ταμπλετ και το χρησιμοποιουσα για να βλέπω YouTube. Δεν μου κατανάλωνε δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά σε hotspot. Για pc έχει αναφερθεί ότι δεν παίζει το amazon prime, ενώ τα υπόλοιπα πχ YouTube, Netflix, cosmote tv παίζουν κανονικά

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν λειτουργεί αν κάνεις hot μόνο ότι κανείς με τα δεδομένα της κάρτας σού

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δουλεύει κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω 2 νούμερα what's up σε 1 sim. Εδώ και μια βδομάδα δεν με αφήνει να εχω τη μια γραμμή προωθημένη στην άλλη. Υπόλοιπο έχω και στα 2 νούμερα. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το τσατ αλλά δεν απαντάνε. Έχει κάποιος καμιά λύση;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επιλέγεις 2 γιγα για μια βδομάδα με το ένα ρελοαδ.

Μετά επιλέγεις το 1,2 γιγα για ένα μήνα και μεταφέρονται όλα μαζί σε ίδια λήξη.

Φυσικά έχεις το πάρε μοιρασε κάθε φορά βάζεις κάρτα και το πάρε δωσε

Να ρωτήσω, εφόσον τα 2gb είναι για μια εβδομάδα, πως γίνεται να λίγους όλα μαζί και να μεταφέρονται;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, εφόσον τα 2gb είναι για μια εβδομάδα, πως γίνεται να λίγους όλα μαζί και να μεταφέρονται;
Το σύστημα τα 2 gb για μια εβδομάδα και 1.2 gb για ένα μήνα τα αναγνωρίζει σαν ίδιο πακέτο (reloadit) και τα προσθέτει όλα μαζί στην μεταγενεστερη ημερομηνία λήξης
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω νήμα για Cosmote One

 

Μια ερώτηση και χρόνια πολλά

Καλό δεκαπενταύγουστο

 

Εχω vdsl 50 σπίτι και έχω βάλει τα 3 whatsup στην υπηρεσία cosmote one και κάθε μήνα έχουν 1000λεπτα προς μεταξύ τους.

Γονείς παιδιά.

 

Ξέρει κανείς αν δεν ανανεώνεται η κάρτα στα παιδιά θα μπορεί να μιλήσει μετά από 2-3 μήνες που θα έχει φραγή;;;

 

 

Στάλθηκε από το Nova 5t μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω νήμα για Cosmote One

 

Μια ερώτηση και χρόνια πολλά

Καλό δεκαπενταύγουστο

 

Εχω vdsl 50 σπίτι και έχω βάλει τα 3 whatsup στην υπηρεσία cosmote one και κάθε μήνα έχουν 1000λεπτα προς μεταξύ τους.

Γονείς παιδιά.

 

Ξέρει κανείς αν δεν ανανεώνεται η κάρτα στα παιδιά θα μπορεί να μιλήσει μετά από 2-3 μήνες που θα έχει φραγή;;;

 

 

Στάλθηκε από το Nova 5t μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δεν ανανεώνεις θα γίνει φραγή.

99% μου έτυχε σε μένα αν θυμάμαι καλά.

Είχα ξεχάσει να βάλω λεφτά στα άλλα whats up και δε μπορούσαν να μιλησουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται ούτε εισερχόμενη να δεχτούν ούτε εξερχόμενη φυσικά.

Πρέπει τουλάχιστον κάθε 3 μήνες να στέλνεις με μεταφορά 5 ευρώ για να ανανεώνεται.

Προσοχή : μετά την ημερομηνία φραγής δεν ανανεώνεται με μεταφορά και θέλει 10 ευρώ κανονική ανανέωση.

Επίσης λάβε υπόψιν ότι έχεις και 1000 ΜΒ σε κάθε νούμερο για 7 ημέρες μία φορά τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη ακόμα και μου λέτε αν είναι σωστη.

Φίλη θέλει για την μαμά της μεγάλης ηλικίας που έχει whatsup και απλή νοκια συσκευή να το γυρίσει σε καρτοσυμβολαιο για ασφάλεια μήπως κάποιο μήνα ξεχάσει να της το ανανεώσει.

 

Της προτείνω να βάλουμε την κάρτα σιμ που έχει τώρα και είναι whatsup σε ένα smart phone και να ενεργοποιήσουμε την αυτόματη ανανέωση μέσω πιστωτικής και αυτόματη ανανέωση πακέτο.

 

Σωστά;;

 

Θα κάνει έτσι την δουλειά τής;;;

 

Στάλθηκε από το Nova 5t μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά παλι reload it (αν θέλει τα ΜΒ) χρειάζεται να γίνει χειροκίνητα. Ίσως να ήταν καλύτερη η Cosmoκάρτα που δίνει λεπτά προς κινητά cosmote, οχι μόνο whatsup.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλει mb

Απλό κινητό θα μπει μετά η κάρτα

Ας χάνει το reload δεν πειράζει

Το combo πακέτο μια χαρά κάνει

 

Στάλθηκε από το Nova 5t μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη Cosmoκάρτα το πακέτο είναι ίδιο αλλά αντί για λεπτά προς whatsup έχει λεπτά προς κινητά cosmote. Ανάλογα και το τι έχουν τα συγγενικά της πρόσωπα (για να μιλάνε πιο οικονομικά αν έχουν και αυτοί whatsup) διαλέγεις.
Link to comment
Share on other sites

COSMOKARTA

Πως γινεται ρε παιδια, ενω καλεσα εναν δηλωμενο 'αγαπημενο' αριθμο cosmote,

και μιλησα (χρονομετρημενο στο κινητο) 1 λεπτο και 5 δευτερολεπτα,

να βλεπω οτι η 'χρεωση' ηταν 3 λεπτα απο τα δωρεαν λεπτα ομιλιας;

 

 

Καπου μπερδευομαι εγω,

ή κατι γινεται λαθος.

 

Ειχα ξεμεινει απο λεπτα, δωρεαν λεπτα ομιλιας.

Βαζω καρτα 15 ευρω.

Μου δινει 'δωρο' 450 λεπτα ομιλιας, προς καθε αριθμο.

Ειχα καθαρα, 450 λεπτα ομιλιας.

Καλω ενα απο τα 'αγαπημενα' προσωπα, αυτα που δηλωνουμε στο 1330, για χρεωση 0,02 λεπτα του ευρω/ανα λεπτο.

Και ενω μιλησα 1m 5sec,

βλεπω μετα που ζητησα υπολοιπο,

να εχουν παει τα λεπτα ομιλιας που απεμειναν,

στα 447 λεπτα!

 

Καπου μπερδευομαι με χρηματα και χρονο;

Οταν καλεις 'αγαπημενο' αριθμο, πως χρεωνει;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται, έχει αλλάξει πριν 2 μήνες αυτό και πλέον σου αφαιρεί από το υπόλοιπο μόνο όταν δεν έχεις αλλά λεπτά ομιλίας. Αν έχεις τρώει από εκείνα, που προφανώς έχει ελάχιστη χρέωση τα 3 λεπτά.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.cosmote.gr/announcements/mobile/040520.pdf&ved=2ahUKEwiYmILCzJ_rAhXwwosKHY-YBFEQFjAAegQIBxAC&usg=AOvVaw0bsehENOrUYkh5-sjo2zOA

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται, έχει αλλάξει πριν 2 μήνες αυτό και πλέον σου αφαιρεί από το υπόλοιπο μόνο όταν δεν έχεις αλλά λεπτά ομιλίας. Αν έχεις τρώει από εκείνα, που προφανώς έχει ελάχιστη χρέωση τα 3 λεπτά.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.cosmote.gr/announcements/mobile/040520.pdf&ved=2ahUKEwiYmILCzJ_rAhXwwosKHY-YBFEQFjAAegQIBxAC&usg=AOvVaw0bsehENOrUYkh5-sjo2zOA

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Ευχαριστω για την διευκρινηση.

Τωρα εξηγουνται ολα...

 

Ετσι οπως το εχουν, ουσιαστικα εχεις μια υπηρεσια, που καταληγεις να την χρησιμοποιεις ελαχιστα...

Θελω να πω, ποσο % των cosmoκαρτων, θα την παλεψουν μονο με τα 2 αγαπημενα;

Πιστευω ελαχιστα. Μονοψηφιο ποσοστο.

Σε ολους τους αλλους λοιπον, πες πχ των 90 των καρτοκινητων κοσμοκαρτα,

σου ροκανιζει τα δωρεαν λεπτα ομιλιας προς ολους, ακομη κι αν καλεις τα αγαπημενα προσωπα.

Θα μου πεις, θα προτιμουσες να σου χρεωνε τα λεπτα του ευρω; Μαλλον ναι.

Τουλαχιστον θα μου εμεναν τα λεπτα του πακετου, να μιλω με αλλους που οντως δεν εχω καμια συνδεση μαζι τους...

οχι να καταναλωνω τα λεπτα ομιλιας του πακετου για τα αγαπημενα προσωπα...

Καταντα λιγο, 'δωρο-αδωρο'...

:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την διευκρινηση.

Τωρα εξηγουνται ολα...

 

Ετσι οπως το εχουν, ουσιαστικα εχεις μια υπηρεσια, που καταληγεις να την χρησιμοποιεις ελαχιστα...

Θελω να πω, ποσο % των cosmoκαρτων, θα την παλεψουν μονο με τα 2 αγαπημενα;

Πιστευω ελαχιστα. Μονοψηφιο ποσοστο.

Σε ολους τους αλλους λοιπον, πες πχ των 90 των καρτοκινητων κοσμοκαρτα,

σου ροκανιζει τα δωρεαν λεπτα ομιλιας προς ολους, ακομη κι αν καλεις τα αγαπημενα προσωπα.

Θα μου πεις, θα προτιμουσες να σου χρεωνε τα λεπτα του ευρω; Μαλλον ναι.

Τουλαχιστον θα μου εμεναν τα λεπτα του πακετου, να μιλω με αλλους που οντως δεν εχω καμια συνδεση μαζι τους...

οχι να καταναλωνω τα λεπτα ομιλιας του πακετου για τα αγαπημενα προσωπα...

Καταντα λιγο, 'δωρο-αδωρο'...

:(

Αυτή, η αλλαγή κάνει την υπηρεσία ΑΧΡΗΣΤΗ !!

ΥΓ. Σκέψου να είχες δώσει και 5€ να την ενεργοποίησεις !!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για κανέναν ηλικιωμένο που του βάζουν κάρτα κάθε 2 μήνες και να μπορεί να καλεί 1-2 νούμερα χωρίς ποτέ να αγοράσει πακέτα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για κανέναν ηλικιωμένο που του βάζουν κάρτα κάθε 2 μήνες και να μπορεί να καλεί 1-2 νούμερα χωρίς ποτέ να αγοράσει πακέτα.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Αυτό είναι αστείο, από κάθε γωνιά.

Ακόμα και ο ηλικιωμένος με τα ελάχιστα τηλεφώνηματα, δεν γίνεται να μην έχει ενεργοποιήσει πακέτο γιατί μιλάμε για 0.7€ το λεπτό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...