Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο φρογκ υπαρχουν :

60' προς ολους με 3€,πακετο το οποιο καθε 2 σχεδον εβδομαδες δινεται σε προσφορα με 120' αντι 60' στην ιδια τιμη

2 γιγα προς ολους για 25 μερες με 4,44 €.

Λαμβανοντας υποψην και τυχον μπονους ανανεωσης που δινεται με ανανεωση >12€ σε καταστημα (600 mb για 15 μερες),με 2 πακετα ομιλιας και 1 πακετο ιντερνετ βγαζεις ισως και παραπανω απο μηνα* με 2x3€ (240' επι προσφορας και με χρεωση ανα δευτερολεπτο) + 4,44 € για 2 γιγα ιντερνετ,με 12-13 € το μήνα είσαι οκ

*με τη λογικη οτι το 2ο πακετο ομιλιας και το πακετο ιντερνετ,δεν τα ενεργοποιεις αμεσα,αν δεν ξοδεψεις σχεδον τα πρωτα 120' οπως και το μπονους ιντερνετ των 600mb.Σε αυτη την περιπτωση ο υπολογισμος των 12-13€ (μαζι με τους φορους) θα φτανουν για πανω απο μηνα...

**υποψην,οτι η μετατροπη σε καρτοκινητο σε φερνει υποχρεωτικα σε κοσμοκαρτα και μετα χρειαζεσαι 3€ για να πας σε φρογκ.

*** για τους πρωτους 6 μηνες,η πρωτη μηνιαια ανανεωση ανω των 10€ δινει 100' προς ολους (εφ'οσον γινεται ανελλιπως καθε 30 μερες,με ελαχιστη 3')

περισσοτερα για φρογκ στο αντιστοιχο θεμα (σορρυ για τα διαδοχικα edit αλλα τα θυμαμαι ενα-ενα)

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Βρίσκομαι στην Ιταλία και δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ από το κινητο. Έχω ενεργοποιήσει το roaming, σήμα έχει κανονικά αλλά δεν φορτώνει τίποτα. Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση? Whatsup έχω. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

να δοκιμασεις αν γινεται χειροκινητη αναζητηση δικτυων και να συνδεθεις σε διαφορετικο οικειο δικτυο. Ισως το συγκεκριμενο που συνδεθηκες δινει μονο φωνη και οχι data στην κοσμοτε.
Link to comment
Share on other sites

στο φρογκ υπαρχουν :

60' προς ολους με 3€,πακετο το οποιο καθε 2 σχεδον εβδομαδες δινεται σε προσφορα με 120' αντι 60' στην ιδια τιμη

2 γιγα προς ολους για 25 μερες με 4,44 €.

Λαμβανοντας υποψην και τυχον μπονους ανανεωσης που δινεται με ανανεωση >12€ σε καταστημα (600 mb για 15 μερες),με 2 πακετα ομιλιας και 1 πακετο ιντερνετ βγαζεις ισως και παραπανω απο μηνα* με 2x3€ (240' επι προσφορας και με χρεωση ανα δευτερολεπτο) + 4,44 € για 2 γιγα ιντερνετ,με 12-13 € το μήνα είσαι οκ

*με τη λογικη οτι το 2ο πακετο ομιλιας και το πακετο ιντερνετ,δεν τα ενεργοποιεις αμεσα,αν δεν ξοδεψεις σχεδον τα πρωτα 120' οπως και το μπονους ιντερνετ των 600mb.Σε αυτη την περιπτωση ο υπολογισμος των 12-13€ (μαζι με τους φορους) θα φτανουν για πανω απο μηνα...

**υποψην,οτι η μετατροπη σε καρτοκινητο σε φερνει υποχρεωτικα σε κοσμοκαρτα και μετα χρειαζεσαι 3€ για να πας σε φρογκ.

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κατι ακόμα, αν παω frog η εφαρμογη whatsup δουλευει; ή πρεπει να βάλω άλλη;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχω Cosmokarta και μου είπε ένας γνωστός μου ότι είναι καλύτερα να το κάνω What's up. Το θέμα είναι ότι θέλω να ψάξω τι συμφέρει και τι όχι για να έχω άποψη αλλά χάνομαι με τόση πληροφορία.

Τα έχει κανείς στο μυαλό του πιο συνοπτικά να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κατι ακόμα, αν παω frog η εφαρμογη whatsup δουλευει; ή πρεπει να βάλω άλλη;

προσθεσα και αλλα στοιχεια στο ποστ,ριξε μια ματια. Η εφαρμογη mycosmote δουλευει για φρογκ,του whatsup οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω Cosmokarta και μου είπε ένας γνωστός μου ότι είναι καλύτερα να το κάνω What's up. Το θέμα είναι ότι θέλω να ψάξω τι συμφέρει και τι όχι για να έχω άποψη αλλά χάνομαι με τόση πληροφορία.

Τα έχει κανείς στο μυαλό του πιο συνοπτικά να με βοηθήσει;

 

αν εχεις αρκετες επαφες whatsup συμφερει.Δινει και κωδικο reloadit μετα την ανανεωση για να παρεις μπονους mb,ενω εχει και υπηρεσιες οπως το παρε-μοιρασε οπου ανταλλάσεις mb με αλλους.

https://www.whatsup.gr/

δες εδω στις "υπηρεσιες" τα πακετα και στα "εργαλεια" τα εξτρα μπονους κλπ.Για να σε βοηθησουμε παραπανω καλο ειναι να μας πεις τι χρηση κανεις περιπου.

Link to comment
Share on other sites

να δοκιμασεις αν γινεται χειροκινητη αναζητηση δικτυων και να συνδεθεις σε διαφορετικο οικειο δικτυο. Ισως το συγκεκριμενο που συνδεθηκες δινει μονο φωνη και οχι data στην κοσμοτε.

 

Τελικά είχε να κάνει με το πακέτο που αγόρασα. Τα 1500mb + 1500 λεπτά με 8.5 ευρώ δε σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις εκτός Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε να κάνει με το πακέτο που αγόρασα. Τα 1500mb + 1500 λεπτά με 8.5 ευρώ δε σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις εκτός Ελλάδος.
Τα GB μπορείς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τα GB μπορείς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα 1500 λεπτά μπορείς να χρησιμοποιησεις. Μου το είπανε από τη cosmote. Για ίντερνετ αγόρασα το πακέτο με 4 ευρώ 1100gb για 1 βδομαδα. Κανονικά είναι 3gb αλλά μειώνεται λόγω roaming.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αναφέρεσαι στο 2 λεπτά το λεπτό (πλέον) προς 2 συγκεκριμένα νούμερα cosmote. Ναι, υπάρχει ακόμα. Βασικά είναι ίσως και από τους λίγους λόγους να μένει κάποιος σε Cosmoκάρτα έναντι WU/Frog.

 

Γράψε και ένα δεύτερο, η αυτόματη ανανέωση των πακέτων μόλις τελειώσουν. Βολεύει τους παππούδες που δεν "το χουν" το app/sms. Παλια βαζαν μια κάρτα και ξεχνιούνταν τώρα πρέπει να βάζουν 30 ευρώ κάθε 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε και ένα δεύτερο, η αυτόματη ανανέωση των πακέτων μόλις τελειώσουν. Βολεύει τους παππούδες που δεν "το χουν" το app/sms. Παλια βαζαν μια κάρτα και ξεχνιούνταν τώρα πρέπει να βάζουν 30 ευρώ κάθε 3 μήνες.

 

Χρειάζεται ο παππούς 10€/μήνα;

Link to comment
Share on other sites

το αυτοματο πακετο το απαιτει,φτανει στα 8,5 το μηνα πλεον.Αν μιλαει κατω απο 1-2 ωρες παει φρογκ.Εκει ομως δεν υπαρχει αυτοματη ενεργοποιηση.Αν βαλουν κατι αντιστοιχο,θα αποτελεσει μονοδρομο για αρκετο κοσμο...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι!

Με το combo call them all plus i και αυτόματη ενεργοποίηση ,μεταφέρονται τα υπόλοιπα η όχι;

iPhone 6 plus
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι!

Με το combo call them all plus i και αυτόματη ενεργοποίηση ,μεταφέρονται τα υπόλοιπα η όχι;

Αυτόματη ενεργοποίηση εννοεί ότι μπαίνει το πακέτο όταν βάζεις κάρτα, άρα αν ανανεώσεις πριν λήξει τότε μεταφέρονται.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματη ενεργοποίηση εννοεί ότι μπαίνει το πακέτο όταν βάζεις κάρτα, άρα αν ανανεώσεις πριν λήξει τότε μεταφέρονται.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Όποτε κι αν βάλεις κάρτα, αν επαρκούν τα χρήματα, θα ανανεωθεί αυτόματα, δηλαδή ακόμα κι αν βάλεις χρήματα και σε π.χ. 4-5 μέρες από την ενεργοποίηση; ή πρέπει να περάσει μήνας;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου, σύμφωνα με τις πληροφορίες το πακέτο μπαίνει κάθε 30 μέρες εκτός αν δεν έχεις χρήματα, τότε μπαίνει όταν επαρκεί το υπόλοιπο. Από ότι λέει τα λεπτά μεταφέρονται.9f7d8645f4d98b186c2012884442a4bb.jpg

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσθεσα και αλλα στοιχεια στο ποστ,ριξε μια ματια. Η εφαρμογη mycosmote δουλευει για φρογκ,του whatsup οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αν εχεις αρκετες επαφες whatsup συμφερει.Δινει και κωδικο reloadit μετα την ανανεωση για να παρεις μπονους mb,ενω εχει και υπηρεσιες οπως το παρε-μοιρασε οπου ανταλλάσεις mb με αλλους.

https://www.whatsup.gr/

δες εδω στις "υπηρεσιες" τα πακετα και στα "εργαλεια" τα εξτρα μπονους κλπ.Για να σε βοηθησουμε παραπανω καλο ειναι να μας πεις τι χρηση κανεις περιπου.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Το θέλω ως δεύτερο αριθμό για να έχω δίκτυο να κάνω κλήσεις ή να έχω ίντερνετ, όταν ο πρώτος αριθμός είναι εκτός δικτύου.

Επομένως δεν με καίει να έχω όσο περισσότερο χρόνο ομιλίας γίνεται, επειδή δεν θα μένει συχνά εκτός δικτύου ο πρώτος αριθμός. Θα ήθελα να έχω όμως, ίντερνετ μιας και της Cosmote είναι πιο γρήγορο στα μέρη όπου κινούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω την αυτόματη ενεργοποίηση ,μπαίνει νέο πακέτο πριν τη λήξη του πρώτου ,όποτε και μεταφέρονται ή λήγει το πρώτο και μετά καπάκι ενεργοποιεί το νέο αυτόματα ,με αποτέλεσμα να μην μεταφέρει τα υπόλοιπα;
iPhone 6 plus
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω την αυτόματη ενεργοποίηση ,μπαίνει νέο πακέτο πριν τη λήξη του πρώτου ,όποτε και μεταφέρονται ή λήγει το πρώτο και μετά καπάκι ενεργοποιεί το νέο αυτόματα ,με αποτέλεσμα να μην μεταφέρει τα υπόλοιπα;

 

Μεταφερονται!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω την αυτόματη ενεργοποίηση ,μπαίνει νέο πακέτο πριν τη λήξη του πρώτου ,όποτε και μεταφέρονται ή λήγει το πρώτο και μετά καπάκι ενεργοποιεί το νέο αυτόματα ,με αποτέλεσμα να μην μεταφέρει τα υπόλοιπα;

 

Μεταφερονται!

 

Έγινε ,ευχαριστώ!

 

Δηλαδή αν η κάρτα έχει χρήματα έστω λίγες ώρες πριν τη λήξη του πακέτου, με την αυτόματη ενεργοποίηση μπαίνει αυτόματα το ίδιο πακέτο, με αποτέλεσμα να μεταφέρονται τυχόν υπόλοιπα που έχεις μαζεμένα;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ναι ναι για όσα μεταφέρονται.

 

Λογικά μόνο χρόνος ομιλίας και GB.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προσφορά 10gb με 8 ευρώ στο whatsup; εγώ στην εφαρμογή βλέπω μόνο αυτή με τα τα 7 gb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...