Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά περί υποχρεωτικής ανανέωσης ανά 3 μήνες πλέον.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζετε. Σας παρέχει η κοσμοτε μία υπηρεσία. Με το να κρατάτε τον αριθμό ενεργό, χρησιμοποιούνται πόροι που προφανώς κοστίζουν. Αν νομίζατε ότι θα εμένε ανά 12 μήνες, είστε γελασμένοι. Υπήρχε ποτέ κάποιος τρόπος για να σας παίρνουν δωρεάν τηλ? Όχι. Ακόμα και στο σταθερό ένα ελάχιστον πάγιο πάντα υπήρχε (ή όσο θυμάμαι εγώ).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ε τότε τι καρτοκινητο είναι αφού δεν είναι για περιστασιακή χρήση για όποιον θέλει,εξαναγκασμοι,και φραγή,μηδενισμοι υπολοίπου, δεν συνάδουν με την έννοια του καρτοκινητου

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

ε τότε τι καρτοκινητο είναι αφού δεν είναι για περιστασιακή χρήση για όποιον θέλει,εξαναγκασμοι,και φραγή,μηδενισμοι υπολοίπου, δεν συνάδουν με την έννοια του καρτοκινητου

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

 

Αν δεν κάνω λάθος, ο όρος "καρτοκινητό" προφανώς σημαίνει κάτι που το προπληρώνεις για να το χρησιμοποιήσεις, χωρίς να σημαίνει π.χ. πως το χρησιμοποιείς και για το "τάδε" χρονικό διάστημα.

 

Ότι μειώνουν τον υποχρεωτικό χρόνο ανανέωσης, εννοείται πως δεν είναι βολικό για εμάς ως χρήστες σε καμμία περίπτωση, όπως επίσης και να αγοράζω προπληρωμένα λεπτά ομιλίας για διάστημα 1 μηνός και μετά να "λήγουν" και πάλι δεν μου είναι βολικό. Αν το πάμε βάσει λογικής, θα έπρεπε να ισχύουν έως ότου τελειώσουν. Με την αγορά πακέτου ομιλίας για πεπερασμένο χρονικό διάστημα, και πάλι περιορίζομαι σαν χρήστης.

Απλώς, εταιρείες είναι, και κοιτούν το κέρδος τους.

Το εάν δεν μας αρέσει, αλλά παρά ταύτα το διαιωνίζουν, μάντεψε ποιός είναι ο φταίχτης...

 

Όσο για το θέμα μας, προφανώς και θέλουν να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους, και σαν δικαιολογία θα χρησιμοποιήσουν ίσως και αυτούς που έχουν αριθμούς οι οποίοι δεν χρησιμοποιούνται, άρα δεν είναι και προσοδοφόροι.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω για να αποκτήσεις γραμμή συμβολαίου ανάμεσα στα δικαιολογητικά ζητείται και εκκαθαριστικό.

Καλή εναλλακτική η σύνδεση μηδενικού παγίου αλλά ένας άνεργος δεν μπορεί να την αποκτήσει.

 

Η πλάκα είναι πως τη μεγάλη εβδομάδα έδωσα 5€ για αλλαγή sim. Τη βγάζω και την πετάω στα σκουπίδια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως η ανεργία θα είναι πρόβλημα. Κάτι τέτοιο θα ήταν σε αντίθεση με την προσφορά που κάνει η εταιρεία ειδικά σε ανέργους (μειωμένο πάγιο σε προγράμματα που έχουν τέτοιο).

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν μας κανει ΟΕΟ;

 

Το νουμερο του καθενος αναγραφει και τα στοιχεια του εκαστοτε κατοχου. Τουλαχιστον αυτο συμβαινει απο το 2010.

Οχι αλλο καρβουνο παρακαλω.

 

Όλοι οι αριθμοί κλήσης που αναφέρονται στο εθνικό σχέδιο αριθμοδότησης ανήκουν στο κράτος και διαχειρίζονται από την ΕΕΤΤ.

Η ΕΕΤΤ παραχωρεί αριθμοσειρές στις εταιρείες για τη λειτουργία τους και οι εταιρείες στους χρήστες. Παραμένουν όμως περιουσία του κράτους. Όποτε θέλει η ΕΕΤΤ ανακαλεί όποιον αριθμό ή αριθμούς θέλει και λογαριασμό δε δίνει.

Ακόμα, η ΕΕΤΤ έχει θέσει κανόνες προς τις εταιρείες που έχει παραχωρήσει αριθμοσειρές για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των πελατών και των παρόχων. Μέσα στις υποχρεώσεις των παρόχων είναι η ορθολογική διαχείριση των αριθμοσειρών, δηλαδή ο περιορισμός των παρκαρισμένων αριθμών, λογικός αριθμός συνδέσεων ανά ΑΦΜ με βάση τη χρήση και την ιδιότητα (ιδιώτης / εταιρεία) κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις πως τα στατιστικά και οι εταιρείες θεωρούν άνεργους μόνο τους εγγεγραμμένους στον οαεδ έτσι;

Aν είσαι άνεργος και δεν έχεις γραφτεί αυτό είναι δικό σου θέμα. Τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Μνμ στο WhatsUp μου:

AΠO 15/6 KATAPΓOYNTAI OI XPEΩΣEIΣ ΠEPIAΓΩΓHΣ ENTOΣ EE.ΘA MΠOPEITE NA MIΛATE KAI NA ΣEPΦAPETE ΣTO INTEPNET XΩPIΣ EΠIΠΛEON KOΣTOΣ https://www.cosmote.gr/EURoaming

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις πως τα στατιστικά και οι εταιρείες θεωρούν άνεργους μόνο τους εγγεγραμμένους στον οαεδ έτσι;

Σωστό δεν είναι;

διότι στην Ελλάδα ίσως εχεις ακούσει τη λαϊκή παροιμία "ότι δηλώσεις εισαι".

Απ' όσο γνωρίζω για να αποκτήσεις γραμμή συμβολαίου ανάμεσα στα δικαιολογητικά ζητείται και εκκαθαριστικό.

 

Ζητείται για να διακριβωθει ο αφμ, όχι για έλεγχο εισοδήματος(τουλάχιστον επισημα) .

Πλέον έλεγχει η εταιρεία τον αφμ - εκτός από τυχών προηγούμενες οφειλές στο ιδιο δίκτυο - και για το αν υπάρχει καταχώρηση στον " τηλεφωνικο" Τειρεσία δηλαδή ασυνεπεια και σε άλλα δίκτυα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 1 νούμερο άντε 2 ο καθένας είναι το νορμάλ, οτιδήποτε περισσότερο είναι υπερβολή. Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του. Τώρα όσο αφορά τους ανέργους και τις πολύ φτωχές οικογένειες, η ΕΕΤΤ οφείλει να επιδοτήσει μία εταιρία (ίσως τη Cyta) να δινει πιο οικονομική καρτοκινητη, με διάρκεια 1 ετους.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσο αφορά τους ανέργους και τις πολύ φτωχές οικογένειες, η ΕΕΤΤ οφείλει να επιδοτήσει μία εταιρία

 

Η εεττ είναι ρυθμιστική ανεξάρτητη αρχή με συγκεκριμένο σκοπό και αρμοδιότητες.

 

Ίσως μόνο απευθείας το αρμοδιο υπουργείο να μπορούσε να κάνει κάτι σχετικό (επιδότηση) αξιοποιώντας π.χ. κάποιο παραπλήσιο με τη ψηφιακή τεχνολογία εσπα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τρελή προσφορά για τους φοιτητές που έχουν What's Up! Θα μου δώσουν το Galaxy S8 με 680€, ενώ στο Σκρουτζ έχει 580!! :lol: :rotfl: Για κορόιδα ψάχνουν...

 

http://i68.tinypic.com/303kaa0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν τα εχεις ντουκου τοτε ναι δεν συμφερει.Αν ομως θες ατοκες δοσεις κι εχεις καρτα τοτε μονοδρομος τα καταστηματα αυτα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μνμ στο WhatsUp μου:

AΠO 15/6 KATAPΓOYNTAI OI XPEΩΣEIΣ ΠEPIAΓΩΓHΣ ENTOΣ EE.ΘA MΠOPEITE NA MIΛATE KAI NA ΣEPΦAPETE ΣTO INTEPNET XΩPIΣ EΠIΠΛEON KOΣTOΣ https://www.cosmote.gr/EURoaming

Κ εμένα μου ήρθε τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Τρελή προσφορά για τους φοιτητές που έχουν What's Up! Θα μου δώσουν το Galaxy S8 με 680€, ενώ στο Σκρουτζ έχει 580!! :lol: :rotfl: Για κορόιδα ψάχνουν...

 

http://i68.tinypic.com/303kaa0.jpg

 

Τρομερη προσφορα

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι αριθμοί κλήσης που αναφέρονται στο εθνικό σχέδιο αριθμοδότησης ανήκουν στο κράτος και διαχειρίζονται από την ΕΕΤΤ.

Η ΕΕΤΤ παραχωρεί αριθμοσειρές στις εταιρείες για τη λειτουργία τους και οι εταιρείες στους χρήστες. Παραμένουν όμως περιουσία του κράτους. Όποτε θέλει η ΕΕΤΤ ανακαλεί όποιον αριθμό ή αριθμούς θέλει και λογαριασμό δε δίνει.

Ακόμα, η ΕΕΤΤ έχει θέσει κανόνες προς τις εταιρείες που έχει παραχωρήσει αριθμοσειρές για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των πελατών και των παρόχων. Μέσα στις υποχρεώσεις των παρόχων είναι η ορθολογική διαχείριση των αριθμοσειρών, δηλαδή ο περιορισμός των παρκαρισμένων αριθμών, λογικός αριθμός συνδέσεων ανά ΑΦΜ με βάση τη χρήση και την ιδιότητα (ιδιώτης / εταιρεία) κτλ.

Και γω οπότε θέλω τους δυσφημιζω. Κάτι που το πληρώνω μου ανήκει. Ο,τίδηποτε νόμους και να θεσπισουν θα είναι πάντα κομμενοι και ραμμενοι για συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων.

 

Όσον αφορά τις θέσεις πάρκινγκ, αν δεν πληρώσεις σε διωχνουν..δεν σου παίρνουν το αυτοκίνητο. Η κάρτα σιμ μου είναι το αυτοκίνητο μου και είναι αγορασμένο άρα πληρωμενο.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

" Θα τους διαγράψω"

"Πετάω τη σιμ στα σκουπίδια ΤΩΡΑ"

"Για μένα δεν υπάρχουν καν στο χάρτη"

 

Το απολαμβάνω αυτό το thread :)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

" Θα τους διαγράψω"

"Πετάω τη σιμ στα σκουπίδια ΤΩΡΑ"

"Για μένα δεν υπάρχουν καν στο χάρτη"

 

Το απολαμβάνω αυτό το thread :)

όχι όχι μην. Μην την πετάς ακόμα :D περίμενε λίγες μέρες να της πετάξεις όλες μαζί :p εάν έχεις κάποια sim ακόμα από WIND Vodafone

 

Ως γνωστόν θα ακολουθήσιυν και άλλες γιατί έχουμε ΚΑΡΤΕΛ και όχι ανταγωνισμό

 

Πακέτα κλώνοι ίδιες τιμές 0.65 το λεπτό χωρίς πακέτο σε όλες αντέ πες στο Μπάρμπα να βάλει πακέτο στα 70-80 του χρόνια με app κ. τ. λ

 

Την ίδια ώρα στην Γερμανία κοστίζει 9 cent το λεπτό χωρίς πακέτο

 

Καλά μας κάνουν αφού είμαστε θύματα και έχουμε αρχές της πλάκας (εεττ)

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Και γω οπότε θέλω τους δυσφημιζω. Κάτι που το πληρώνω μου ανήκει. Ο,τίδηποτε νόμους και να θεσπισουν θα είναι πάντα κομμενοι και ραμμενοι για συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων.

 

Όσον αφορά τις θέσεις πάρκινγκ, αν δεν πληρώσεις σε διωχνουν..δεν σου παίρνουν το αυτοκίνητο. Η κάρτα σιμ μου είναι το αυτοκίνητο μου και είναι αγορασμένο άρα πληρωμενο.

π.χ. επειδη πληρώνεις parking σημαινει οτι σου ανήκει η γη της θεσης σταθμευσης ? νομιζω πως οχι, απλα νοικάζεις τη θέση και έχεις την αποκλειστική χρήση του χώρου για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.

Αν σου άνηκε θα σήμαινε οτι θα ησουν ο κάτοχος/ κύριος του οικοπεδου (του κομμάτιου δλδ της γης πανω στο οποίο σταθμεύει το αυτ/το σου).

Το "μου ανηκει" ειναι νομίζω βαρύνουσας σημασίας χαρακτηρισμός.

Στο θεμα της αριθμοδοσίας, ο αριθμός παραχωρειται στον συνδρομητή για αποκλειστικη του χρήση και για οσο διαστημα παραμένει συνδρομητής, οταν αποσυνδεθεί δεν εχει πλέον ουδεμια νομή και εξουσία επι του αριθμού, ο οποίος επιστρεφει στο δίκτυο το οποίο πληρώνει ενοίκιο στο κράτος. Ούτε στο δίκτυο ανήκει ο αριθμός απλά τον εκμεταλλευεται εμπορικα. Ο συνδρομητής ειναι απλα ο τελευταίος κρίκος στην αλυσίδα της επινοικιασης.

Και ετσι πληροφοριακά επ'ευκαιρία του σχολίου σου, υπαρχουν δυο παραλλαγες της δυσφήμισης, η απλη (λεω κατι που ειναι ναι μεν αληθεια πλην το κάνω με σκοπό να μειωσω τον/τους τρίτους) και η συκοφαντικη (που μεταξύ των άλλων αυτο που λεω ειναι σε γνωση μου ψευδές). Και τα δυο εχω ακούσει οτι ειναι αξιόποινες πράξεις, απλώς για τη δευτερη περίπτωση έχω ακούσει ότι εχει και αυξημένη κοινωνική απαξία.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί αγόρασαν μια sim και θα αξιώνουν μετοχές της cosmote σε λίγο...

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αντε λοιπον, με το καλο να γινει και με υποχρεωτικη ανανεωση ανα μηνα, αλλιως να τα χανεις ολα!

Αυτό θα γίνει στο τέλος λογικά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη περίπτωση θα κοστίζει 60€ το χρόνο ένα καρτοκινητό. Δεν το επικροτώ αλλά δε θα είναι και το τέλος του κόσμου για όποιον το έχει ως βασικό αριθμό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πρέπει να αντιδρασουμε μαζικά όλοι και να αφήσουμε την υπεράσπιση των εταιρειών οι οποίες βλέποντας την απάθειά μας, ασφαλώς και μας ρουφανε το "αίμα" και εμείς μιλάμε για ενοικίαση, επινοικιαση και τα λοιπά, άλλοι μας λένε και "ψευδομετοχους" ειρωνικά.. Εντάξει καλά τα πρώτα σχόλια αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι σε 4 μήνες πέφτει φραγή... Είναι δυνατόν να δεχτούμε κάτι τέτοιο; Όπως και να το κάνουμε δεν είναι φυσιολογικό και δυστυχώς θα πάρει η μπάλα και τα υπόλοιπα τηλεπικοινωνιακα φυντανια..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...