Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H EETT να τους πει τι; Θα καθορίσει πως ορίζουν τον τιμοκατάλογο τους;

 

Όλες οι εταιρείες όταν καθορίζουν τιμολογιακή πολιτική έχουν μια μέση χρήση υπόψιν. Κάποιοι κάνουν περισσότερη και άλλη λιγότερη κατανάλωση από τη μέση. Έρχονται όμως και αντισταθμίζονται. Όταν όμως η "ακραία" χρήση έρχεται και ξεπερνά ένα όριο τότε φυσικά θα αναπροσαρμόσει τους τιμοκαταλόγους.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν τ κατάλαβα βασικά πως λειτουργεί..

Είναι μια σύνδεση που δεν έχει πάγιο. Και δεν έχει επίσης καμία "παροχή".

Αν δεν το χρησιμοποιήσεις καθόλου ο λογαριασμός είναι μηδενικός.

Αν κάνεις χρήση, πληρώνεις σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο. Π.χ. 0,15 λεπτά το sms, ομιλία έχει αλλη τιμή κλπ.

Για κάποιον που θέλει απλά να κρατήσει έναν αριθμό χωρίς να τον χρησιμοποιεί, ή μόνο για να τον καλούν, είτε θέλει μια κάρτα για συναγερμούς που στέλνουν sms κλπ, χωρίς να τον απασχολεί πότε λήγει και να κάνει ανανέωση, είναι μια καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον .δηλαδή μπορώ από wu να το αλλάξω σε μηδενικό κ δεν θα έχω κάποια υποχρέωση προς την εταιρία? Θα έχω επ αόριστου το νούμερο?
Link to comment
Share on other sites

Ναι!Εγώ το έχω 2 χρόνια και κάτι.'Έρχεται λογαριασμός κάθε μήνα 0 ευρω.Αν πάρει τηλ τότε χρεώνεσαι αναλόγος.Επίσης μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ομως στο μηδενικό πάγιο ζηταει εγγυηση σε νεους πελάτες, που δεν εχουν ήδη δλδ συμβολαιο κινητης ή σταθερο ή otetv. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το συζητάμε απο τη σελίδα 1386 στο νήμα αυτό.

Ναι αλλά δεν είδα πουθενά ξεκάθαρη απάντηση για το τι γίνεται με το νούμερο μετά τους 4 μήνες; θα σταματήσει να υπάρχει;

 

Όσο για εσάς που αναρωτιέστε γιατί κάποιος να κρατάει ένα νούμερο και να το ανανεώνει χωρίς να τα ξοδεύει, δεν σκέφτηκε κάνεις ότι υπάρχουν άτομα εκτός Ελλάδας που θέλουν να διατηρήσουν ένα ελληνικό νούμερο. Έτσι όπως το πάει όμως, δεν το βλέπω να το κρατάω και με τη περιαγωγή πλέον να μην ισχύει δεν βλέπω το λόγο κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είδα πουθενά ξεκάθαρη απάντηση για το τι γίνεται με το νούμερο μετά τους 4 μήνες; θα σταματήσει να υπάρχει;

 

Όσο για εσάς που αναρωτιέστε γιατί κάποιος να κρατάει ένα νούμερο και να το ανανεώνει χωρίς να τα ξοδεύει, δεν σκέφτηκε κάνεις ότι υπάρχουν άτομα εκτός Ελλάδας που θέλουν να διατηρήσουν ένα ελληνικό νούμερο. Έτσι όπως το πάει όμως, δεν το βλέπω να το κρατάω και με τη περιαγωγή πλέον να μην ισχύει δεν βλέπω το λόγο κιόλας.

 

Για τα άτομα που υπάρχουν εκτός Ελλάδος, εδώ και 2 σελίδες αναφέρανε τα παιδιά το Μηδενικό πάγιο το οποίο υπάρχει. Επίσης η περιαγωγή ισχύει.

Καλό θα ήταν κάποιοι ας διαβάζουν έστω τις 3-4 τελευταίες σελίδες και να μην αναλωνόμαστε όλο στα ίδια και στα ίδια μηνύματα.

 

Δε θες να πληρώνεις γιατί σε παίρνουν μόνο τηλέφωνα; = Μηδενικό πάγιο με βασικές χρεώσεις και τελειώνεις.

Θέλεις να χρησιμοποιείς το τηλέφωνό σου στο εξωτερικό; = Η Cosmote ανακοίνωσε πως τελικά ότι πακέτα έχεις στην Ελλάδα, θα τα έχεις και στο εξωτερικό.

 

Έχει η μάνα σου καρτοκινητό Wind που δίνει την Άρτα και τα Γιάννενα με ανανέωση κάτω των 10ευρώ τα οποία μένουν στην κάρτα; = Ας την παίρνουν τηλέφωνο στο Wind καρτοκινητό της και ας πετάξει την Cosmoκάρτα/What's up. Δεν θέλει να πετάξει το νούμερο; Ας το κάνει συμβόλαιο με μηδενικό πάγιο.

 

Πραγματικά μερικοί γκρινιάζετε μόνο και μόνο για να γκρινιάξετε. Το νούμερο ΔΕΝ σας ανήκει. Αν κάποιοι έστω και με το 1,25€/μήνα δυσκολεύεστε, τότε πολύ απλά πετάξτε το.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο ΔΕΝ σας ανήκει. Αν κάποιοι έστω και με το 1,25€/μήνα δυσκολεύεστε, τότε πολύ απλά πετάξτε το.

Τι δεν μας κανει ΟΕΟ;

 

Το νουμερο του καθενος αναγραφει και τα στοιχεια του εκαστοτε κατοχου. Τουλαχιστον αυτο συμβαινει απο το 2010.

Οχι αλλο καρβουνο παρακαλω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το πάει όμως, δεν το βλέπω να το κρατάω και με τη περιαγωγή πλέον να μην ισχύει δεν βλέπω το λόγο κιόλας.

 

Με τα σημερινά δεδομένα, στην cosmote στην wind και την cyta τα πακέτα καρτοκινητής τους ισχύουν και σε καθεστώς περιαγωγής στην Ε.Ε.χωρις επιπλέον κοστος.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν μας κανει ΟΕΟ;

 

Το νουμερο του καθενος αναγραφει και τα στοιχεια του εκαστοτε κατοχου. Τουλαχιστον αυτο συμβαινει απο το 2010.

Οχι αλλο καρβουνο παρακαλω.

 

Οκ να το θέσω αλλιώς. Το νούμερο σου ανήκει και επιλέγεις σε ποια εταιρία θα το "παρκάρεις" και αναλόγως θα πρέπει να πληρώσεις. Αν δε πληρώσεις σε διώχνουν. Το νούμερο σου γίνεται φραγή. Αν δεν πας να το "πάρεις" τότε θα στο κάνουν "κατάσχεση" και υποθέτω γυρίζει στον πάροχο στον οποίο ανήκει, αφήνοντας το δικαίωμα στον τελευταίο να το δώσει σε άλλον πελάτη.

 

Εντάξει τώρα ?

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

 

Μια ερωτηση να κανω για κοσμοκαρτα γιατι δεν εχω καταλαβει σωστα.Θελω να καλεσω κινητο Αγγλιας απο το πακετο ομιλιας που εχω.Οταν ξεκινησει η περιαγωγη θα χρεωθω απο το πακετο αυτο η ξεχωριστα? Εγω ειμαι ελλαδα φυσικα.Συγγνωμη αν η ερωτηση ειναι αφελης αλλα εχω μπερδευτει πραγματικα:(

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

 

Μια ερωτηση να κανω για κοσμοκαρτα γιατι δεν εχω καταλαβει σωστα.Θελω να καλεσω κινητο Αγγλιας απο το πακετο ομιλιας που εχω.Οταν ξεκινησει η περιαγωγη θα χρεωθω απο το πακετο αυτο η ξεχωριστα? Εγω ειμαι ελλαδα φυσικα.Συγγνωμη αν η ερωτηση ειναι αφελης αλλα εχω μπερδευτει πραγματικα:(

Όχι δεν γίνεται, δεν έχει σχέση με το roaming αυτό.

Εφοσον είσαι Ελλάδα πρέπει να αγοραστεί ειδικό πακέτο που περιλαμβάνει κλήσεις διεθνών προορισμων.

Οκ να το θέσω αλλιώς. Το νούμερο σου ανήκει και επιλέγεις σε ποια εταιρία θα το "παρκάρεις" και αναλόγως θα πρέπει να πληρώσεις. Αν δε πληρώσεις σε διώχνουν. Το νούμερο σου γίνεται φραγή. Αν δεν πας να το "πάρεις" τότε θα στο κάνουν "κατάσχεση" και υποθέτω γυρίζει στον πάροχο στον οποίο ανήκει, αφήνοντας το δικαίωμα στον τελευταίο να το δώσει σε άλλον πελάτη.

 

Εντάξει τώρα ?

Σου ανήκει η αποκλειστική διαχείριση ομως.. μέχρι τελικής αποσύνδεσης, όποτε όπως σωστά ανέφερες επιστρέφει στο δίκτυο.

Για τέτοιες περιπτώσεις το μηδενικό πάγιο είναι σωτήριο. Όλα αυτά για όποιον δεν επιθυμεί ή δεν μπορεί να επιβαρυνθεί με τα 15€/χρονο ώστε να διατηρήσει τον αριθμό.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

 

Μια ερωτηση να κανω για κοσμοκαρτα γιατι δεν εχω καταλαβει σωστα.Θελω να καλεσω κινητο Αγγλιας απο το πακετο ομιλιας που εχω.Οταν ξεκινησει η περιαγωγη θα χρεωθω απο το πακετο αυτο η ξεχωριστα? Εγω ειμαι ελλαδα φυσικα.Συγγνωμη αν η ερωτηση ειναι αφελης αλλα εχω μπερδευτει πραγματικα:(

 

Με τον Κανονισμό περιαγωγής που αλλάζει από 15/06 μπορείς απλά να χρησιμοποιείς και στην ΕΕ τις ίδιες παροχές που έχεις στην Ελλάδα. Αν το σκεφτείς έτσι είναι αρκετά απλό.

 

Σημείωση (με μικρή επιφύλαξη): Όταν είσαι σε περιαγωγή, δεν ισχύουν τα "προς What's Up", "προς Cosmote" κλπ. Όλα θεωρούνται "προς όλους".

Link to comment
Share on other sites

Με τον Κανονισμό περιαγωγής που αλλάζει από 15/06 μπορείς απλά να χρησιμοποιείς και στην ΕΕ τις ίδιες παροχές που έχεις στην Ελλάδα. Αν το σκεφτείς έτσι είναι αρκετά απλό.

 

Σημείωση (με μικρή επιφύλαξη): Όταν είσαι σε περιαγωγή, δεν ισχύουν τα "προς What's Up", "προς Cosmote" κλπ. Όλα θεωρούνται "προς όλους".

μόνο οι παροχες προς όλους/άλλα δίκτυα (ομιλία και sms) καταναλώνονται στην περιαγωγή, όχι προς ίδιο δίκτυο ή ίδιο πακέτο.

Ακόμη και στα συμβόλαια ισχύει αυτό

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ομως στο μηδενικό πάγιο ζηταει εγγυηση σε νεους πελάτες, που δεν εχουν ήδη δλδ συμβολαιο κινητης ή σταθερο ή otetv.

Εμένα δεν είχαν ζητήσει τίποτα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν είχαν ζητήσει τίποτα.

Μακάρι, μήπως και εξυπηρετηθουν άνευ κόστους οι ενδιαφερόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά περί υποχρεωτικής ανανέωσης ανά 3 μήνες πλέον.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζετε. Σας παρέχει η κοσμοτε μία υπηρεσία. Με το να κρατάτε τον αριθμό ενεργό, χρησιμοποιούνται πόροι που προφανώς κοστίζουν. Αν νομίζατε ότι θα εμένε ανά 12 μήνες, είστε γελασμένοι. Υπήρχε ποτέ κάποιος τρόπος για να σας παίρνουν δωρεάν τηλ? Όχι. Ακόμα και στο σταθερό ένα ελάχιστον πάγιο πάντα υπήρχε (ή όσο θυμάμαι εγώ).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά περί υποχρεωτικής ανανέωσης ανά 3 μήνες πλέον.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζετε. Σας παρέχει η κοσμοτε μία υπηρεσία. Με το να κρατάτε τον αριθμό ενεργό, χρησιμοποιούνται πόροι που προφανώς κοστίζουν. Αν νομίζατε ότι θα εμένε ανά 12 μήνες, είστε γελασμένοι. Υπήρχε ποτέ κάποιος τρόπος για να σας παίρνουν δωρεάν τηλ? Όχι. Ακόμα και στο σταθερό ένα ελάχιστον πάγιο πάντα υπήρχε (ή όσο θυμάμαι εγώ).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Αντε λοιπον, με το καλο να γινει και με υποχρεωτικη ανανεωση ανα μηνα, αλλιως να τα χανεις ολα!

Καρτοκινητο με μηνιαιο παγιο! Μονο στην Ελλαδα!!!!

Μη γελατε, γιατι οπως παμε, θα ζησουμε να το δουμε κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...