Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το υποψιαζομαι καθως εκδοθηκε πολυ νωριτερα απο το καθορισμενο η ανακοινωση αυτη.

Και να προσθέσω ότι τυχαίως... συνεπεσε χρονικά και με την 180° στροφη/τροποποίηση (προς το καλύτερο) για το roaming των καρτοκινητων της :p

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω ότι τυχαίως... συνεπεσε χρονικά και με την 180° στροφη/τροποποίηση (προς το καλύτερο) για το roaming των καρτοκινητων της :p

 

Έχουμε όμως roaming ! Που είναι πιο σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

 

 

αν εννοεις τη φορητοτητα,εχεις εντυπωση οτι οι αλλοι δεν θα ακολουθησουν?

Υπαρχει μια περιπτωση να ειναι πυροτεχνημα η ανακοινωση,για να μετρησουν αντιδρασεις,και καποια στιγμη να βγαλουν μια πιο νορμαλ τροποποιηση,οπως εγινε και σε αλλες περιπτωσεις...Το υποψιαζομαι καθως εκδοθηκε πολυ νωριτερα απο το καθορισμενο η ανακοινωση αυτη.

οχι δεν εννοουσα την φορητοτητα απλα να εστελνα επιστολη διαμαρτυριας. Μακαρι οπως λες να εξομαλυνθει η ανακοινωση...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε όμως roaming ! Που είναι πιο σημαντικό!

 

καλησπερα, εννοειται οτι "εχουμε" :p

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μέτρο θα δυσαρεστήσει πολύ κόσμο που κρατούσε νούμερο μόνο για να τον περνουν. Δηλαδή στο τρίμηνο σου περνουν την κάρτα και στους 4 στην καταστρέφουν. Θα μου πεις ενταξει 15 ευρώ το χρόνο είναι. Το θέμα είναι που θα φτάσουν ακόμα. Ελάχιστο πακέτο 6 ευρώ τώρα αυτό αντε να δουμε.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτοι!! Θα ασκησουμε τα νομιμα δικαιωματα μας!!

Μπορείς να φύγεις από την κοσμοτε εντός 1 μήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κατάστημα να ανανεώσω και μου λένε ότι μόνο από 10€ Και πάνω μπορώ να ανανεώσω

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει έρθει εσωτερική ανακοίνωση αλλά με ισχύ από 1/7.

5€ ανανέωση θα μπορείς να κάνεις μετά την 1/7 μόνο μέσω internet (κάρτα ή PayPal).

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε Γερμανό ή και στα καταστήματα cosmote?

Αναφέρομαι για καταστήματα Cosmote.

Λογικά θα ισχύει και για καταστήματα Γερμανός.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φύγεις από την κοσμοτε εντός 1 μήνα ;)

 

Δεν έχει νόημα να φύγω (εκτός και αν το κάνουμε μαζικά πολλοί) αφού έχω το φοιτητικό μου εκεί.. άσε που έχω και στις άλλες εταιρείες νουμεράκια (frog, q-telecom, cu student)..

 

 

ΥΓ Εικάζω πως η πολιτικη στα φοιτητικά είναι διαφορετικά.. βέβαια μόνο στην βόνταφον αντί τα ευρώ μου να λήγουν στο 3μηνο λήγουν στο 8μηνο (φοιτητικό)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μέτρο θα δυσαρεστήσει πολύ κόσμο που κρατούσε νούμερο μόνο για να τον περνουν. Δηλαδή στο τρίμηνο σου περνουν την κάρτα και στους 4 στην καταστρέφουν. Θα μου πεις ενταξει 15 ευρώ το χρόνο είναι. Το θέμα είναι που θα φτάσουν ακόμα. Ελάχιστο πακέτο 6 ευρώ τώρα αυτό αντε να δουμε.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Το θεμα με την Cosmote ειναι οτι η αριθμοδοσια της ειναι ολη δοσμενη.Εχει φτασει να δωσει ολα τα 697 και 698 νουμερα και εχει πολλες φορητοτητες οπου κρατανε ορισμενοι τα 697 νουμερα που πηραν απο την Cosmote.Πριν κατι μηνες το ελεγα οτι υπαρχει θεμα.Απαραδεκτο ξε απαραδεκτο ομως συμβαινει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν το νούμερο θα λήγει στον 1 χρόνο δεν αλλάζει κάτι. Και όπως σου είχα απαντήσει και τότε το θέμα αν υπάρχει λύνεται με εκχώρηση νέας σειράς ή νέας ομάδας αριθμών από την ΕΕΤΤ.
Link to comment
Share on other sites

Αν το νούμερο θα λήγει στον 1 χρόνο δεν αλλάζει κάτι. Και όπως σου είχα απαντήσει και τότε το θέμα αν υπάρχει λύνεται με εκχώρηση νέας σειράς ή νέας ομάδας αριθμών από την ΕΕΤΤ.

 

Η εκχώρηση κοστίζει ενοίκιο το οποίο πρέπει να πληρώνει η εταιρία για ανενεργά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Με ανανέωση 10 ευρω μέσω PayPal στο whatsup, παίρνω κλασσικά τα 500 για ένα μήνα συν 500 για 15 μέρες? Αν ναι, ποια τραβάει πρώτα?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ανανέωση 10 ευρω μέσω PayPal στο whatsup, παίρνω κλασσικά τα 500 για ένα μήνα συν 500 για 15 μέρες? Αν ναι, ποια τραβάει πρώτα?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτά των 15 ημερών τραβάει πρώτα. Το πάρε μοίρασε μην ξεχάσεις διάβασε πιο πίσω 3 4 σελίδες.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Από το reload it πάντως, τα 100mb μου τα πρόσθεσε σε αυτά που έχω για κάθε μήνα και μου μετέφερε και την ημερομηνία λήξης τους..
Αυτά των 15 ημερών δεν πρέπει να μεταφέρονται μόνο και δεν είμαι σίγουρος και για αυτά του μήνα με την 10αρα. Reload it και αυτά του πάρε μοίρασε ανανεώνονται για 1 μηνα μόλις μπαίνουν καινούργια.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

αυτα που διαρκουν μηνα απο ανανεωση μεταφερονται κανονικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η εκχώρηση κοστίζει ενοίκιο το οποίο πρέπει να πληρώνει η εταιρία για ανενεργά νούμερα.

 

συμφωνοι,για την ακριβεια εφαπαξ τελος 3 λεπτα ανα αριθμο και ετησιο κοστος 2,5 λεπτα. Και η εκχωρηση γινεται ανα 1000 ή 10000 αριθμους.

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/NumberingRegul.pdf

εγω απλα απαντησα στο Νικολα οτι το προβλημα που βλεπει με τους αριθμους εχει λυση. Και δεν ξερω επισης απο που προκυπτει οτι η κοσμοτε εχει προβλημα με τους αριθμους. Καλο ειναι οι προσωπικες εκτιμησεις να μην αναγονται σε γεγονος. Δεν ανακοινωθηκε καταργηση αριθμων στους 4 μηνες,φραγή ανακοινώθηκε. Και εδω που τα λεμε,με το ετησιο ενοικιο που ισχυει,δεν υπαρχει λογος να μειωθει η χρονικη ισχυς των αριθμων,αφου ηδη εχει πληρωθει απο την εταιρια,πριν διατεθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού το φοιτητικό με τα 1000 λεπτά κάνει 4 ευρώ (και καλά προσφορά που λήγει κάθε μήνα αλλα κάθε μήνα παίρνει παράταση) θα πάει στα 6 απο 1/09? Τόση μεγάλη αύξηση είναι τραγικό. Και αν πάνε το πακέτο με τα 1200 λεπτά στα 7 ευρώ γιατί να μην προτιμήσει κανείς το συγκεκριμένο απο την στιγμή που οι παροχές ειναι περισσότερες? Μου φαίνεται οτι θέλουν να στρέψουν τον κόσμο (φοιτητές περισσότερο) να βάζει οπουδήποτε 10 ευρώ Κάρτα γιατί η cosmote τα έχει βρει σκούρα τελευταία. Προσωπικά μέχρι τώρα έβαζα μια 10ευρη κάθε 2 μήνες στην cosmote για το πακέτο με τα 4 ευρώ αλλα πλέον με την αύξηση δεν θα βάζω καθόλου απο την στιγμή που έχω δικαρτο cosmote+vodafone και κάθε μήνα παίρνω τις φοιτητικές παροχές χωρίς προϋπόθεση ανανέωσης και πλέον έχω και το cyta4u για κλήσεις στα υπόλοιπα δίκτυα θα το κρατήσω έτσι που με συμφέρει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο που αγοράζεις 4,03€ έχει κανονική τιμή 5,04€ και το έχουν σε προσφορά, που μέχρι στιγμής ανανεώνεται συνεχώς.

 

Edit: εικασία δικιά μου : έχει 4€ για να μπορεί να ενεργοποιηθεί με ελάχιστη ανανέωση 5€ που σου αφήνει 4,46€ καθαρά. Με ελάχιστη ανανέωση 6€ που αναφέρθηκε πως θα ισχύσει για τα καταστήματα, τα καθαρά θα είναι 5,36€. Ίσως στο δίνουν 5€ σε προσφορά μετά.

 

Sent from my Moto X Play

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Όσο η οικονομία καταρρέει, τόσο ανεβαίνει​ το κόστος στο καρτοκινητό μας, στην​ προκειμένη. Σε κάθε επίπεδο αυτού. Δεν λέω, μια εταιρεία κινητής, πάντα είναι ακριβότερη από όσο θα έπρεπε, αλλά αυτό δεν αναιρεί την άθλια οικονομική κατάσταση της χώρας μας.

 

Πιστεύω πως όταν επανέλθουμε οικονομικά, θα επιστρέψουν οι εποχές που με 10€ ανανέωση, έπαιρνες κάποια λεπτά και sms προς what's up.

 

Όσο για τις αλλαγές στο roaming, (ουσιαστικά την αναίρεση της πρώτης αλλαγής) μπράβο στην Cosmote που κατάλαβε τη λάθος κίνησή της, από όλες τις απόψεις και την άλλαξε σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Τώρα κάτι άλλο, ένας φίλος έγραψε πιο πάνω, πως τα mb από ανανέωση, μεταφέρονται στον επόμενο μήνα, αν πραγματοποιηθεί ανανέωση πριν τη λήξη τους. Εγώ πίστευα, πως μεταφέρονται μόνο αυτά από το Πάρε Μοίρασε...δηλαδή μεταφέρονται και αυτά του bonus ανανέωσης; (500mb για ένα μήνα, από ανανεώσεις 10€).

 

Ευχαριστώ!

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

όσο η οικονομία καταρρέει τόσα τα μεροκάματα μειώνονται και οι εργάτες γίνονται φθηνότεροι.... δεν ξερω πολλούς που έχουν πάρει αυξήσεις απο το 2010....για την ακρίβεια δεν ξερω κανέναν....

 

ολο για απολύσεις ακούω και για μειώσεις μισθών αλλα και για ακρίβεια τιμών.....

 

τωρα οι εργαζόμενο στην κοαμοτε μπορεί να ειναι εξαίρεση και να τους κάνει αυξήσεις η t-mobile......

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παράλογο δεν είναι, και δεν είναι η αύξηση στους μισθούς των εργαζομένων η αιτία.

Η κρίση ανάγκασε πολύ κόσμο να κόψει συμβόλαια και να στραφεί στα καρτοκινητά.

Όταν τα έσοδα που είχαν από συμβόλαια μειωθούν πάρα πολύ, είναι επόμενο να τα αναζητήσουν από κάπου(ένα ποσοστό τους έστω).

Μια εταιρεία έχει και ένα σωρό άλλα έξοδα εκτός από μισθούς.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις εμένα ολη η ιστορία με τις αυξήσεις μου θυμίζει το παραμύθι με τον Χότζα που μου έλεγε ο παππούς μου όταν ήμουν μικρός..... "τωρα που εμαθα τον γάιδαρο μου να ζει χωρίς φαΐ, τωρα μου ψόφησε".....

 

ας αυξάνουν τις χρεώσεις του; και ας μειώνεται η πελατειακή τους βάση....

 

θα δούμε ποιος θα κερδίσει στο τέλος.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν ειναι ΜΟΝΟ γιατί αυξάνουν την καρτοκινητη αλλα γιατί δεν μειώνουν τις τιμές στα συμβόλαια. Μπαίνω στις ιστοσελίδες με τα συμβόλαια και με πιάνει η κοιλιά μου από τα γέλια με τις τιμές που γράφουν. Άρα δεν θέλουν να γίνουν πιο φθηνά τα συμβόλαια για να μην "διασπασουν" τον κόσμο σε συμβόλαια-καρτοκινητα και θέλουν εσκεμμένα να στρέψουν τον κόσμο στην καρτοκινητη και μετά να την κάνουν πανάκριβη. Ήδη υπάρχουν προγράμματα στα καρτοκινητα με 6 και 8 ευρώ. Μην σας φανεί περίεργο σε ενα χρόνο απο τώρα να υπάρχουν προγράμματα με 10 και 15 ευρώ οταν στα συμβόλαια δεν βρίσκεις κάτι καλό κάτω από 25-30 ευρώ. Πραγματικά που είναι η εεττ να βάλει ένα φρένο σε όλο αυτό αλλα τι λέω ξέχασα οτι ζούμε στην Ελλάδα. Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...