Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μένα κρεμάει πάντα τους τελευταίους μήνες, πιθανότατα επειδή η κάρτα μου γράφει το όνομά μου με τη μορφή X. XXXXXXXX. Οπότε καταλήγω να πληρώνω με την ίδια κάρτα μέσω paypal και τελειώνει η ιστορία.

 

Πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου γιατί πρέπει να έχει μπλοκάρει ο secure mastercard ή visa code. Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει άλλη φορά, αλλά όταν κάνεις ηλεκτρονική αγορά λίγο πριν την ολοκλήρωση της συναλλαγής βγάζει ένα τελευταίο παράθυρο που ζητάει αυτό το πράγμα. Ισχύει για όλες τις τράπεζες.

 

Το έχω πάθει γι' αυτό στο λέω, νόμιζα ότι δεν περνάω κι εγώ σωστά τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

απο wind και θελω να παω σε watch up

Όχι δεν ισχύει μπορείς και 6 και 7 να βαλεις. Απλά μιας και κατάργησαν όλα τα 5ευρα πακέτα σου λέει με 10αρα θα κάνεις δουλειά τα 5 δεν φτάνουν.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, είναι δικαίωμά μου αν θέλω να βάλω 5€. Μπορεί να μη χρειάζομαι πακέτα ή να θέλω απλά να ανανεώσω την ημερομηνία λήξης στο υπόλοιπό μου.
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, είναι δικαίωμά μου αν θέλω να βάλω 5€. Μπορεί να μη χρειάζομαι πακέτα ή να θέλω απλά να ανανεώσω την ημερομηνία λήξης στο υπόλοιπό μου.

Ξέρω αλλά που να βγάλεις άκρη. Εγώ τον τελευταίο χρόνο κάνω ανανέωση με χρεωστικη από το application και έχει κανονικά 5 ευρώ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε κατάστημα Γερμανος για να βάλω 5 ευρω κάρτα και μου είπαν ότι μόνο 10 ευρώ κάνουν ανανέωση.

Ισχύει αυτό;

 

Ξέρει κανείς εάν υπάρχει επίσημη αλλαγή, ή απλά το συγκεκριμένο κατάστημα μόνο έχει διαφορετική πολιτική;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε επίσημη αλλαγή θαρρώ πως θα είχαμε μερικές σελίδες από σχόλια που θα αφορούσαν μόνο αυτό εδώ.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε επίσημη αλλαγή θαρρώ πως θα είχαμε μερικές σελίδες από σχόλια που θα αφορούσαν μόνο αυτό εδώ.

 

Sent from my XT1562

 

Σωστό και αυτό, βασικά εάν το γυρίσουν και τα καταστήματα σε ελάχιστη ανανέωση 10 ευρώ, δε θα έχουμε κανέναν λόγο να πηγαίνουμε σε κατάστημα, αφού την ίδια δουλειά θα κάνει και το περίπτερο/ψιλικατζίδικο της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό, βασικά εάν το γυρίσουν και τα καταστήματα σε ελάχιστη ανανέωση 10 ευρώ, δε θα έχουμε κανέναν λόγο να πηγαίνουμε σε κατάστημα, αφού την ίδια δουλειά θα κάνει και το περίπτερο/ψιλικατζίδικο της γειτονιάς.

 

Ακριβως,το κανουν σκοπιμα αυτο.Για εμενα παντως η Whats Up ειναι η μονη που δεν ξεπερναει τα 10€/μηνα.Προσωπικα σκεφτομαι καθαρα λογω καλυψης να βαλω κυρια την whats up παρολο που εχω ειδικη προσφορα σε αλλη εταιρεια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου γιατί πρέπει να έχει μπλοκάρει ο secure mastercard ή visa code. Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει άλλη φορά, αλλά όταν κάνεις ηλεκτρονική αγορά λίγο πριν την ολοκλήρωση της συναλλαγής βγάζει ένα τελευταίο παράθυρο που ζητάει αυτό το πράγμα. Ισχύει για όλες τις τράπεζες.

 

Το έχω πάθει γι' αυτό στο λέω, νόμιζα ότι δεν περνάω κι εγώ σωστά τα στοιχεία.

Δεν είναι αυτό. Αν το όνομα στην κάρτα είναι της μορφής Χ. ΧΧΧΧΧΧΧ, δεν το δέχεται το σύστημα. Την ίδια στιγμή, με την ίδια κάρτα, δεν έχω κανένα πρόβλημα ανανέωσης σε καρτοκινητό vodafone.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε κατάστημα Γερμανος για να βάλω 5 ευρω κάρτα και μου είπαν ότι μόνο 10 ευρώ κάνουν ανανέωση.

Ισχύει αυτό;

 

Χθες έκανα ανανέωση στο frog μου, 5€ σε κατάστημα Γερμανός. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα και δεν μου ανέφεραν κιόλας κάτι για ανανέωση με 10€ κτλ. Θα έλεγα να ενημερώσεις την cosmote σχετικά ώστε να γνωρίζει την πολιτική που ακολουθεί το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό. Αν το όνομα στην κάρτα είναι της μορφής Χ. ΧΧΧΧΧΧΧ, δεν το δέχεται το σύστημα. Την ίδια στιγμή, με την ίδια κάρτα, δεν έχω κανένα πρόβλημα ανανέωσης σε καρτοκινητό vodafone.

 

Δοκίμασε να γράψεις το όνομα χωρίς την τελεία. Παλαιότερα είχε τύχει και σε εμένα και όταν έγραψα το όνομα χωρίς την τελεία πέρασε κανονικά. Νομίζω ότι έχει να κάνει με αυτό!;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

απο wind και θελω να παω σε watch up

 

Νομίζω 13897 είναι το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Έκανα εγγραφη στο mycosmote για το καρτοκινητό του πατέρα μου που είναι cosmokarta.

Ενώ ήρθε το email επιβεβαιωσης περίμενα το pin που θα ερχόταν στο κινητό. Εν τέλει δεν ήρθε ποτέ και πατάω το κουμπί

"Έχεις χάσει τον κωδικό επιβεβαίωσης; Πάτησε εδώ για να λάβεις τον νέο κωδικό." και μου βγάζει "Σφάλμα Προέκυψε κάποιο σφάλμα σχετικά με τον αριθμό σύνδεσης.". Επικοινώνησα με τη κοσμοτέ αλλά επειδή δεν εχω ακόμα απάντηση απ' το τεχνικό τμήμα σκέφτηκα να γράψω εδώ μήπως κάποιος έχει λύση.

Εν τέλει λοιπόν έχω λογαριασμό απλά δεν εχει το dashboard, κτλ. με υπόλοιπο όπως θα έπρεπε να ήταν.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Edited by johnnyb88
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Επειδή σκέφτομαι να φύγω απο wind λόγω κακού σήματος και να έρθω cosmote, και συγκεκριμένα cosmokarta, μπορείτε να μου πείτε αν με την ανανέωση μέσω pc από 10 ευρώ και πάνω δίνει καθόλου δωρεάν data; Εδώ που είμαι τώρα δίνει 500 mb.

Ευχαριστώ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Έκανα εγγραφη στο mycosmote για το καρτοκινητό του πατέρα μου που είναι cosmokarta.

Ενώ ήρθε το email επιβεβαιωσης περίμενα το pin που θα ερχόταν στο κινητό. Εν τέλει δεν ήρθε ποτέ και πατάω το κουμπί

"Έχεις χάσει τον κωδικό επιβεβαίωσης; Πάτησε εδώ για να λάβεις τον νέο κωδικό." και μου βγάζει "Σφάλμα Προέκυψε κάποιο σφάλμα σχετικά με τον αριθμό σύνδεσης.". Επικοινώνησα με τη κοσμοτέ αλλά επειδή δεν εχω ακόμα απάντηση απ' το τεχνικό τμήμα σκέφτηκα να γράψω εδώ μήπως κάποιος έχει λύση.

Εν τέλει λοιπόν έχω λογαριασμό απλά δεν εχει το dashboard, κτλ. με υπόλοιπο όπως θα έπρεπε να ήταν.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

 

Μπαίνεις με τα username password που έφτιαξες,πατάς ενεργοποίηση κοσμοτέ κινητής και μετά πατάς το κουμπί για την αποστολή pin. Αν το έχεις ήδη κάνει αυτό θα έλεγα να περιμένεις 24 ώρες και να δοκιμάσεις πάλι την αποστολή πιν.

Η σελίδα της κοσμοτέ έχει επίσης δυνατότητα callback που μπορείς να ζητήσεις να σε πάρουν απο την εξυπηρέτηση συγκεκριμένη ώρα τηλ. χωρίς να χρεωθείς.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Επειδή σκέφτομαι να φύγω απο wind λόγω κακού σήματος και να έρθω cosmote, και συγκεκριμένα cosmokarta, μπορείτε να μου πείτε αν με την ανανέωση μέσω pc από 10 ευρώ και πάνω δίνει καθόλου δωρεάν data; Εδώ που είμαι τώρα δίνει 500 mb.

Ευχαριστώ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλυτερα πανε whats up.Συμφερει περισσοτερο γιατι εχει προσφορα 500MB για ενα μηνα και με ονλαιν ανανεωση ή σε καταστημα παιρνεις αλλα 500 για 15 μερες.

Με 6€ εχει πακετο με 200' προς ολους και 100MB.Επισης εχει και με 7€ 400' προς Whats Up και 200' προς ολους(και τα 2 πακετα ειναι για 30 μερες).

Επισης εχει και 2 φορες το μηνα παρε καβαντζα με 500MB για 1 ωρα,αλλα προσφατα το ειχαν κανει 10 φορες το μηνα,δεν ξερω αμα ειναι μονιμη η αλλαγη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις με τα username password που έφτιαξες,πατάς ενεργοποίηση κοσμοτέ κινητής και μετά πατάς το κουμπί για την αποστολή pin. Αν το έχεις ήδη κάνει αυτό θα έλεγα να περιμένεις 24 ώρες και να δοκιμάσεις πάλι την αποστολή πιν.

Η σελίδα της κοσμοτέ έχει επίσης δυνατότητα callback που μπορείς να ζητήσεις να σε πάρουν απο την εξυπηρέτηση συγκεκριμένη ώρα τηλ. χωρίς να χρεωθείς.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Το έκανα αυτό για να αποσταλεί pin εκ νέου αλλά εμφανίζεται αυτό το σφάλμα "Σφάλμα Προέκυψε κάποιο σφάλμα σχετικά με τον αριθμό σύνδεσης.".

Το account το έκανα στις 2 Ιανουαρίου άρα έχουν περάσει οι 24 ώρες.

Ναι με call me back με καλέσανε και στο εξωτερικό που είμαι μάλιστα και ήταν ευγενική η εκπρόσωπος που κάλεσε - απλά έλεγα μήπως είχε κάνείς το ίδιο θέμα και οδηγηθούμε νωρίτερα σε λύση (πριν την απάντηση από το τεχνικό τμήμα).

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να μην έχει περαστεί το τηλέφωνο ακόμα στο σύστημα επειδή ο αριθμός πήγε με φορητότητα στις 30/12, γι' αυτό να υπάρχει αυτό το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

γενικως δεν ειναι και πολυ ευχρηστο το συστημα τους,μπλοκαρει ευκολα. Μεσα στη διαδικασια ζηταει και στοιχεια του συνδρομητη,αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι πριν ή μετά το πιν. Πρεπει να μπουν οπως ειναι δηλωμενα στην εταιρια. Στην περιπτωση του πατερα μου ειχα αναλογο προβλημα και το παρατησα. Μετα απο σχεδον ενα μηνα που θυμηθηκα να μπω παλι,δοκιμασα παλι την αποστολη πιν και πετυχε.

Τωρα επειδη οπως λες προκειται για νεο αριθμο και απ'οτι φαινεται το μηνυμα σφαλματος εντοπιζει στον αριθμο το προβλημα,καλο ειναι να περιμενεις το τεχνικο τμημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα πανε whats up.Συμφερει περισσοτερο γιατι εχει προσφορα 500MB για ενα μηνα και με ονλαιν ανανεωση ή σε καταστημα παιρνεις αλλα 500 για 15 μερες.

 

Με 6€ εχει πακετο με 200' προς ολους και 100MB.Επισης εχει και με 7€ 400' προς Whats Up και 200' προς ολους(και τα 2 πακετα ειναι για 30 μερες).

 

Επισης εχει και 2 φορες το μηνα παρε καβαντζα με 500MB για 1 ωρα,αλλα προσφατα το ειχαν κανει 10 φορες το μηνα,δεν ξερω αμα ειναι μονιμη η αλλαγη.

 

 

 

Δινει 500mb

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...