Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή θα πάω Λονδίνο για 3ήμερο, θα πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι; Πως θα χρεώνομαι για ομιλία και δεδομένα; (κοσμοκάρτα)
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα τσάμπα για το τριήμερο θα δώσουν στις κοσμοκάρτες; Άκουσα πως σε πολλά, αν όχι σε όλα τα συμβόλαια, με ένα μήνυμα (ΔΩΡΑ στο 1256) δίνουν 500 MB και 500 λεπτά ομιλίας.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πάω Λονδίνο για 3ήμερο, θα πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι; Πως θα χρεώνομαι για ομιλία και δεδομένα; (κοσμοκάρτα)

 

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Το μονο κακο ειναι οτι δεν θα εχεις αναγνωριση κλησεων.Οι χρεωσεις γενικα στην ευρωπη ειναι χαμηλες με το που θα φτασεις και θα μπεις σε δικτυο θα σου ερθει μηνυμα που θα στις αναφερει.Εαν θελεις να ξερεις απο τωρα ακριβως τις χρεωσεις μπορεις να μπεις στην σελιδα τις cosmote και να τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

cosmote τελειο σημα τι ειναι παιδια;

 

παταω απο το site το "οι υπηρεσιες μου" και μου βγαζει:

"Δεν είναι ενεργοποιημένο το COSMOTE Τέλειο Σήμα για το επιλεγμένο νούμερο."

 

edit: Οκ, το βρηκα:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home

 

αλλη ερωτηση: εχουμε δωρο για ανανεωση με paypal;

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

 

αλλη ερωτηση: εχουμε δωρο για ανανεωση με paypal;

 

Πόσες φορές ακόμα θα λύσουμε την ίδια απορία? Πάω στοίχημα ότι αν ψάξεις και για αυτό, θα βρεις την απάντηση σου.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στην εφαρμογή του γουατσαπ και δεν μπορώ να δω το υπόλοιπο μου με WiFi. Πρέπει να ανοίξω τα data να γίνει επιβεβαίωση λέει. Στο παλιό κινητό έμπαινα και με WiFi!! Ξέρει κανείς τι να κάνω?

 

Όταν έχω WiFi μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να στείλει ένα SMS επιβεβαίωσης αριθμού και πατάω και δεν το στέλνει. Με αποτέλεσμα να μου ζητάει σύνδεση data. Εδώ που μένω όμως δεν πιάνω data και με δυσκολεύει που δεν ανοίγει με WiFi

 

Edit : τώρα το δοκίμασα πάλι και μπαίνει και με WiFi... Ο,τι θέλει κάνει!

 

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε για αρχή αν ειναι 2καρτο το κινητό,να έχεις προεπιλεγμένη την κάρτα της κοσμοτέ για sms και ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε για αρχή αν ειναι 2καρτο το κινητό,να έχεις προεπιλεγμένη την κάρτα της κοσμοτέ για sms και ίντερνετ.

Μονοκαρτο είναι! Τώρα βλέπω ότι μπαίνει.... :/ όλη μέρα σήμερα δεν ήθελε με τίποτα!!

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρώτησε για τίποτα άδειες για να μπορεί να στείλει sms και να προσπελάσει τις επαφές και το αρνήθηκες; Στο android 6 ζητάει τέτοιου τύπου άδειες συνεχώς για το παραμικρό.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρώτησε για τίποτα άδειες για να μπορεί να στείλει sms και να προσπελάσει τις επαφές και το αρνήθηκες; Στο android 6 ζητάει τέτοιου τύπου άδειες συνεχώς για το παραμικρό.

Με 6 είμαι κ εγώ. Όχι δεν ζήτησε τίποτα. Ζήτησε μόνο να στείλει sms σε έναν αριθμό για επιβεβαίωση και δέχθηκα αλλά πάλι δεν γινόταν τίποτα. Κάποια στιγμή μέρα πήρε μπροστά

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις παιδια: η πρωτη, ενδιαφερομαι να παω σε cosmote καρτα. αυτο που θελω βασικα ειναι χρονος ομιλιας προς ολους και τουλαχιστον 500 mb internet. cosmocarta η whats up να προτιμησω? Και η δευτερη, ειμαι με συμβολαιο στην wind για να παω σε καρτα (cosmocarta η whats up) γινεται μονο απο καταστημα η και καπως αλλιως ηλεκτρονικα? Ζηταω συγνωμη αν εχουν ηδη απαντηθει αλλα ειναι πολλες οι σελιδες να διαβασω και το ψιλοβιαζομαι. τα 500mb με καθε καρτα απο 10 ευρω και πανω ( απο καταστημα η online) τα δινουν και οι 2 να υποθεσω? Ευχαριστω προκαταβολικα. Edited by ggkogkas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΣουΚου πάρε και Που!

#pare_PouSouKou με δώρο 500MB γιατί το ΠΣΚ είναι εδώ με σερφάρισμα τρελό!

Κάλεσε στο 13555 ή στείλε δωρεάν “ΠΣΚ” στο 1330 μέχρι την Κυριακή 30/10 στις 24:00 το βράδυ και πάρε 500ΜΒ για 3 ημέρες.

 

 

Τελικα εδωσε κατι και για τα whats up

Link to comment
Share on other sites

http://i63.tinypic.com/wvpki1.jpg

 

Το δοκιμασα σε frog και τα εδωσε κανονικα

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

τραβαει πρωτα απο τα 500mb ή τα ηδη διαθεσιμα mb;

Πάντα πρώτα από αυτά που λήγουν πρώτα

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα και εγώ που εχω cosmokartaτο ΠΣΚ στο 1330 και πήρα 500mb για 3 μέρες .

 

Στάλθηκε από το ZTE V967S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο ανανέωσης δίνει παραπάνω MB? Σε κατάστημα η online ?

Έρχομαι από cu , έχει δυο μέρες από κοσμοτε και έχω παρατηρήσει ότι τα τρώει πολύ γρήγορα τα mb

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο ανανέωσης δίνει παραπάνω MB? Σε κατάστημα η online ?

Έρχομαι από cu , έχει δυο μέρες από κοσμοτε και έχω παρατηρήσει ότι τα τρώει πολύ γρήγορα τα mb

 

Κατά περιόδους γίνονται προσφορές.

Θυμάμαι το 2010 Χριστούγεννα την προσφορά : "Έλα στο Γερμανό, ανανέωσε 10€ κάρτα και πάρε...... {δε θυμάμαι τι}" που δεν τα δινε αλλιώς παρά σε ανανέωση από Γερμανό.

 

Σε γενικές γραμμές (κατά ΜΟ) η online ανανέωση δίνει περισσότερα. Αυτή την περίοδο δεν ξέρω καθώς ποτέ δεν έβαλα πάνω από 5€ κάρτα στην Cosmote και για 5€ σπάνια δίνει κάτι (εκτός αν έχεις προσφορά μόνο για σένα).

 

Στο αν "καταναλώνει πιο γρήγορα τα ΜΒ", παρότι πάρα πολλοί θα διαφωνήσουν, ΝΑΙ , κι εγώ έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (δε λέω για την Cosmote αλλά και για άλλες εταιρείες) σε σχέση με την ίδια "χρήση" και κάποιες φορές με μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση ΜΒ (για την ίδια χρήση αποδεδειγμένα).

Πολλοί θα βγουν να το "δικαιολογήσουν": "Είσαι λάθος, θα έκανες tethering πχ και κατανάλωσες ΜΒ και δεν το κατάλαβες".

Δεν μπορεί να αποδειχθεί (πχ παλιότερα είχα παρατηρήσει αύξηση ΜΒ % για την ίδια χρήση με tethering και χωρίς στην ίδια εταιρεία).

 

Όποτε μένουμε στη θεωρία: "Ίδια χρήση---> Ίδια κατανάλωση ΜΒ ασχέτως εταιρείας" , όσπου να "αποδειχθεί" κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο ανανέωσης δίνει παραπάνω MB? Σε κατάστημα η online ?

Έρχομαι από cu , έχει δυο μέρες από κοσμοτε και έχω παρατηρήσει ότι τα τρώει πολύ γρήγορα τα mb

 

Φιλε μου τα. Mb δεν στα τρωει απο μονο του.Εαν εχει και 4g δεν καταλαβαινεις καν ποσο βαρια μπορει να ειναι μια σελιδα και ποσα Mb χρειαζετε για να ανοιξε.

Αλλα και παλι εαν εχει αμφιβολια τα περισσοτερα smartphone εχουν μετρητη που σου δειχνει ποσα mb καταναλωσες και ποιες μερες τα καταναλωσες

 

Δεν συνωμοτουν οι εταιρειες για να σε κλεψουν

 

Οσο για την αναμεωση που αναφερεις συμφερει να ειναι τουλαχιστον 10 ευρω και οn line ή σε γερμανο ή cosmote για να παρεος 500 mb δωρο για15 μερες και αλλα 500 για 1 μηνα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα. Mb δεν στα τρωει απο μονο του.Εαν εχει και 4g δεν καταλαβαινεις καν ποσο βαρια μπορει να ειναι μια σελιδα και ποσα Mb χρειαζετε για να ανοιξε.

α

 

Ούτε και το 4g παίζει ρόλο. Την ταχύτητα δείχνει και τίποτα άλλο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα online ανανέωση σήμερα στο καρτοκινητό που έχω (cosmokarta) και μου έδωσε 500mb για 15μέρες. Το γνώριζα πως άλλαξε το 1gb/15μέρες άλλα είχα την εντύπωση πως έγινε 500mb/1 μήνα. Τέσπα από το κακό στο χειρότερο. Όλο και περισσότερο πετσοκόβουν τις προσφορές που δίνουν.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και το 4g παίζει ρόλο. Την ταχύτητα δείχνει και τίποτα άλλο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ναι, αλλά εάν σερφάρεις μισή ώρα με 4αρι πιό πολλά τρως, παρά με μισή ώρα με Εdge

Link to comment
Share on other sites

Έκανα online ανανέωση σήμερα στο καρτοκινητό που έχω (cosmokarta) και μου έδωσε 500mb για 15μέρες. Το γνώριζα πως άλλαξε το 1gb/15μέρες άλλα είχα την εντύπωση πως έγινε 500mb/1 μήνα. Τέσπα από το κακό στο χειρότερο. Όλο και περισσότερο πετσοκόβουν τις προσφορές που δίνουν.

Για να σου δώσει +500ΜΒ για 1 μήνα έπρεπε να το έχεις ενεργοποιήσει. Για whatsup γίνεται μέσω της εφαρμογής (το λέει "τωρα data" ) ενω στην κοσμοκάρτα γίνεται μεσω sms που μου διαφεύγει τώρα. Η προσφορά είναι ως 31/10, δεν ξέρω αν θα πάρει παράταση. Είναι ξεχωριστή προσφορά δεν έχει σχέση με τα 500mb της online ανανέωσης για 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο ανανέωσης δίνει παραπάνω MB? Σε κατάστημα η online ?

Έρχομαι από cu , έχει δυο μέρες από κοσμοτε και έχω παρατηρήσει ότι τα τρώει πολύ γρήγορα τα mb

 

Κατά περιόδους γίνονται προσφορές.

Θυμάμαι το 2010 Χριστούγεννα την προσφορά : "Έλα στο Γερμανό, ανανέωσε 10€ κάρτα και πάρε...... {δε θυμάμαι τι}" που δεν τα δινε αλλιώς παρά σε ανανέωση από Γερμανό.

 

Σε γενικές γραμμές (κατά ΜΟ) η online ανανέωση δίνει περισσότερα. Αυτή την περίοδο δεν ξέρω καθώς ποτέ δεν έβαλα πάνω από 5€ κάρτα στην Cosmote και για 5€ σπάνια δίνει κάτι (εκτός αν έχεις προσφορά μόνο για σένα).

 

Στο αν "καταναλώνει πιο γρήγορα τα ΜΒ", παρότι πάρα πολλοί θα διαφωνήσουν, ΝΑΙ , κι εγώ έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (δε λέω για την Cosmote αλλά και για άλλες εταιρείες) σε σχέση με την ίδια "χρήση" και κάποιες φορές με μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση ΜΒ (για την ίδια χρήση αποδεδειγμένα).

Πολλοί θα βγουν να το "δικαιολογήσουν": "Είσαι λάθος, θα έκανες tethering πχ και κατανάλωσες ΜΒ και δεν το κατάλαβες".

Δεν μπορεί να αποδειχθεί (πχ παλιότερα είχα παρατηρήσει αύξηση ΜΒ % για την ίδια χρήση με tethering και χωρίς στην ίδια εταιρεία).

 

Όποτε μένουμε στη θεωρία: "Ίδια χρήση---> Ίδια κατανάλωση ΜΒ ασχέτως εταιρείας" , όσπου να "αποδειχθεί" κάτι άλλο.

 

Φιλε μου τα. Mb δεν στα τρωει απο μονο του.Εαν εχει και 4g δεν καταλαβαινεις καν ποσο βαρια μπορει να ειναι μια σελιδα και ποσα Mb χρειαζετε για να ανοιξε.

Αλλα και παλι εαν εχει αμφιβολια τα περισσοτερα smartphone εχουν μετρητη που σου δειχνει ποσα mb καταναλωσες και ποιες μερες τα καταναλωσες

 

Δεν συνωμοτουν οι εταιρειες για να σε κλεψουν

 

Οσο για την αναμεωση που αναφερεις συμφερει να ειναι τουλαχιστον 10 ευρω και οn line ή σε γερμανο ή cosmote για να παρεος 500 mb δωρο για15 μερες και αλλα 500 για 1 μηνα

 

Ούτε και το 4g παίζει ρόλο. Την ταχύτητα δείχνει και τίποτα άλλο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

η Vodafone εφαρμόζει συμπίεση. Οπότε ναι, λογικό να ξοδεύονται λιγότερο σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...