Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποχρεωτικό;

 

Ή απλά για update στοιχείων που ενδεχομένως άλλαξαν από πέρυσι;

 

Τι έχετε να πείτε για τις νέες φοιτητικές προσφορές?

 

500λεπτά προς όλους με 5Ε

600λεπτά και 100μηνύματα προς όλους με 7Ε

 

Είναι υποχρεωτικό να κάνουν οι παλιοί φοιτητές ανανέωση των στοιχείων τους?

 

Ναι, η ανανέωση των στοιχείων είναι υποχρεωτική όπως μου είπαν οι κοπέλες της Cosmote .. Όσοι δεν ανανεώσουν τα στοιχεία τους, τέλος Οκτώβρη δεν θα έχουν το φοιτητικό πακέτο .. Επίσης, η ανανέωση γίνεται μόνο μέσω της ιστοσελίδας της εταιρείας καθώς ζητάει φωτοτυπίες του πάσο και αυτό δεν γίνεται επί τόπου από τις κοπέλες που είναι έξω από κάθε σχολή ..

 

Τα πακέτα είναι αρκετά καλά, αλλά θα δούμε κατά πόσο οι συνδρομητές θα τα προτιμήσουν ...

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος φοιτητης να κανει ανανεωση των στοιχειων του μεσω του site; εβαλα τα στοιχεια μου, αλλα μετα φορτωνει για αρκετα λεπτα χωρις να γινεται κατι, ωσπου βγαζει προβλημα φορτωσης σελιδας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η ανανέωση των στοιχείων είναι υποχρεωτική όπως μου είπαν οι κοπέλες της Cosmote .. Όσοι δεν ανανεώσουν τα στοιχεία τους, τέλος Οκτώβρη δεν θα έχουν το φοιτητικό πακέτο .. Επίσης, η ανανέωση γίνεται μόνο μέσω της ιστοσελίδας της εταιρείας καθώς ζητάει φωτοτυπίες του πάσο και αυτό δεν γίνεται επί τόπου από τις κοπέλες που είναι έξω από κάθε σχολή ..

 

Τα πακέτα είναι αρκετά καλά, αλλά θα δούμε κατά πόσο οι συνδρομητές θα τα προτιμήσουν ...

 

Αυτές οι κοπέλες τι κοπέλες ήταν; Μοιράζαν what's up έξω από τη σχολή σου; Αν ναι, ξέρουν λιγότερα και από τους υπαλλήλους στα καταστήματα.

 

Αν δεν βγάλουν ανακοίνωση κάπου επίσημα, εγώ θα κρατήσω μια πισινή. :)

 

εχει καταφερει καποιος φοιτητης να κανει ανανεωση των στοιχειων του μεσω του site; εβαλα τα στοιχεια μου, αλλα μετα φορτωνει για αρκετα λεπτα χωρις να γινεται κατι, ωσπου βγαζει προβλημα φορτωσης σελιδας.

Εγώ λέω να περιμένεις να διευκρινιστεί η όλη κατάσταση καλύτερα :O

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι κοπέλες τι κοπέλες ήταν; Μοιράζαν what's up έξω από τη σχολή σου; Αν ναι, ξέρουν λιγότερα και από τους υπαλλήλους στα καταστήματα.

 

Αν δεν βγάλουν ανακοίνωση κάπου επίσημα, εγώ θα κρατήσω μια πισινή. :)

 

 

Εγώ λέω να περιμένεις να διευκρινιστεί η όλη κατάσταση καλύτερα :O

 

εμενα μου εχει ερθει και μηνυμα στο κινητο παντως, που ανεφερε τις νεες προσφορες, και μεχρι 30/10 ή 30/11 (δε θυμαμαι), να παω σε ΟΤΕ, ή Γερμανο, ή μεσω site για την ανανεωση.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι φοιτητές είχαν το φοιτητικό πακέτο από πέρυσι, θα πρέπει να ανανεώσουν τα στοιχεία τους στη σελίδα της Cosmote ...!!

 

Στους όρους στο site του What's up γράφει αυτο:"Τυχόν εγγεγραμμένοι συνδρομητές WHAT’S UP σε προηγούμενη προσφορά του WHAT’S UP με την εγγραφή τους στο Πρόγραμμα μεταφέρονται αυτόματα στην ανανεωμένη φοιτητική προσφορά." Με μπέρδεψε λίγο με το αυτοματα που λεει

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι κοπέλες τι κοπέλες ήταν; Μοιράζαν what's up έξω από τη σχολή σου; Αν ναι, ξέρουν λιγότερα και από τους υπαλλήλους στα καταστήματα.

 

Αν δεν βγάλουν ανακοίνωση κάπου επίσημα, εγώ θα κρατήσω μια πισινή. :)

 

 

Εγώ λέω να περιμένεις να διευκρινιστεί η όλη κατάσταση καλύτερα :O

 

Ναι, κοπέλες της Cosmote μου το είπαν έξω από τη σχολή μου .. Το θέμα όμως είναι ότι από τη στιγμή που το ζητάει και στην ιστοσελίδα της Cosmote, μπορεί όντως να ισχύει αυτό ...

 

Στους όρους στο site του What's up γράφει αυτο:"Τυχόν εγγεγραμμένοι συνδρομητές WHAT’S UP σε προηγούμενη προσφορά του WHAT’S UP με την εγγραφή τους στο Πρόγραμμα μεταφέρονται αυτόματα στην ανανεωμένη φοιτητική προσφορά." Με μπέρδεψε λίγο με το αυτοματα που λεει

 

Λογικά εννοεί τη μεταφορά από την καλοκαιρινή προσφορά (600mb με κάθε ανανέωση 10€ και άνω + διπλασιασμό των λεπτών ομιλίας στα Call Them All πακέτα) στην καινούργια (παλιά για όσους ενεργοποίησαν πέρυσι - 600 λεπτά και 600mb με κάθε ανανέωση 10€ και άνω την 1η του επόμενου μήνα) .. Πάντως, όσοι έχουν την καλοκαιρινή προσφορά ακόμη, μπορούν κανονικά να ενεργοποιούν τα νέα φοιτητικά πακέτα που περιλαμβάνουν λεπτά προς όλους ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πας δηλαδή και κάνεις απλα ανανέωση;

 

Αν εννοείς στις κοπέλες, όχι. Η διαδικασία σε σχέση με πέρυσι έχει αλλάξει και πλέον θέλουν φωτοτυπία του πάσο .. Αν πας στις κοπέλες, το μόνο που θα κάνουν είναι να καταγράψουν τον αριθμό του τηλεφώνου σου και το email σου ώστε να σου σταλεί από την Cosmote ο σύνδεσμος για τη σελίδα ανανέωσης (που δεν είναι άλλη από την κλασική σελίδα εγγραφής/ανανέωσης) ...

Link to comment
Share on other sites

Στο site του what's up αναφέρει πως "Έχεις ήδη εγγραφεί στη φοιτητική προσφορά;

Αν έχεις ήδη εγγραφεί στη φοιτητική προσφορά πριν την 11/09/2013, τότε μεταφέρεσαι αυτόματα στην ανανεωμένη φοιτητική προσφορά."

Και...

"Ανανέωση στοιχείων με νέο πάσο;

Αν έχεις ήδη εγγραφεί στη φοιτητική προσφορά του WHAT’S UP αλλά δεν έχεις δηλώσει τα στοιχεία από το νέο φοιτητικό πάσο, θα πρέπει να κάνεις ανανέωση της εγγραφής σου επισυνάπτοντας το νέο φοιτητικό πάσο, για να συνεχίσεις να έχεις την ανανεωμένη φοιτητική προσφορά και μετά τις 30/11/2013. Για να κάνεις ανανέωση των στοιχείων σου πάτησε εδώ"

 

Εγώ είχα κάνει την εγγραφή το καλοκαίρι, με την φοιτητική ταυτότητά μου.. Η οποία δεν έχει ισχύ φοιτητικού πάσο, αλλά είναι από τις νέες που είναι σαν πιστωτική κάρτα.... Να πρέπει να κάνω την ανανέωση ή όχι; Ξέρει κανείς αν φέτος θα πάρουμε άλλες ταυτότητες; :worry:

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Στο site του what's up αναφέρει πως "Έχεις ήδη εγγραφεί στη φοιτητική προσφορά;

Αν έχεις ήδη εγγραφεί στη φοιτητική προσφορά πριν την 11/09/2013, τότε μεταφέρεσαι αυτόματα στην ανανεωμένη φοιτητική προσφορά."

Και...

"Ανανέωση στοιχείων με νέο πάσο;

Αν έχεις ήδη εγγραφεί στη φοιτητική προσφορά του WHAT’S UP αλλά δεν έχεις δηλώσει τα στοιχεία από το νέο φοιτητικό πάσο, θα πρέπει να κάνεις ανανέωση της εγγραφής σου επισυνάπτοντας το νέο φοιτητικό πάσο, για να συνεχίσεις να έχεις την ανανεωμένη φοιτητική προσφορά και μετά τις 30/11/2013. Για να κάνεις ανανέωση των στοιχείων σου πάτησε εδώ"

 

Εγώ είχα κάνει την εγγραφή το καλοκαίρι, με την φοιτητική ταυτότητά μου.. Η οποία δεν έχει ισχύ φοιτητικού πάσο, αλλά είναι από τις νέες που είναι σαν πιστωτική κάρτα.... Να πρέπει να κάνω την ανανέωση ή όχι; Ξέρει κανείς αν φέτος θα πάρουμε άλλες ταυτότητες; :worry:

 

Με τον ίδιο τρόπο έκανα κι εγώ την εγγραφή μου πέρυσι, με το νέο πάσο που είναι σαν πιστωτική κάρτα, αλλά είναι σε ισχύ. Τι να πω, ας περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα να τελειώσουν οι εγγραφές και να ξεκαθαρίσει το τοπίο ... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν φέτος θα πάρουμε άλλες ταυτότητες; :worry:

 

αναλογα ποτε ληγουν, δες τι γραφει πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί που γράφει πότε λήγουν; :worry:

 

Here you are ... Εγώ δεν χρειάζεται να πάρω άλλη μέχρι το 2016 όπου θα αποφοιτήσω. Εκτός αν έχετε άλλου είδους που δεν αναφέρουν πότε λήγουν. Σε εμάς το δελτίο εισητηρίου και η ακαδημαική ταυτότητα είναι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Aααα.. Ναι κι εμένα αυτή η ταυτότητα είναι.. μόνο που επειδή είμαι 7 έτος, δεν έχει ισχύ ειδικού δελτίου.. Εμένα εκεί αυτό γράφει.. "Δεν έχει ισχύ ειδικού δελτίου". Παρ' όλα αυτά με αυτή την ταυτότητα έκανα την εγγραφή στη φοιτητική προσφορά.. Τι να πω.. Θα δείξει.. :rolleyes:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! το πρόγραμμα του google play για το what's up γιατί μου λέει οτι δεν είμαι συνδρομητής ενώ είμαι και δεν δείχνει τα υπόλοιπα? το reload it δουλεύει όμως! έχει κανεις αλλος προβλημα? πως μπορώ αλλιως θα δω τον υπολοιπόμενο χρόνο ομιλίας μου?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! το πρόγραμμα του google play για το what's up γιατί μου λέει οτι δεν είμαι συνδρομητής ενώ είμαι και δεν δείχνει τα υπόλοιπα? το reload it δουλεύει όμως! έχει κανεις αλλος προβλημα? πως μπορώ αλλιως θα δω τον υπολοιπόμενο χρόνο ομιλίας μου?

 

Σ'εμένα λειτουργεί κανονικά, "κατέβασε" ξανά την εφαρμογή και δοκίμασε .. Το χρόνο ομιλίας σου από ενεργοποιημένα πακέτα και προσφορές, μπορείς να τον μάθεις στέλνοντας "ΥΠ" στο 1330 ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αυτο με το μυνημα δεν το ηξερα ειμαι νεος στο whats up! ομως το προγραμμα και παλι τπτ το μοναδικο που δουλευει εκει μεσα ειναι το reload it, ουτε η αγορα πακετων δεν παιζει! λεει οτι δεν ειμαι συνδρομητης!!! :wacko::wacko::wacko:

πως γινεται να κανω την sim μου micro? ξερω να την κοψω....:P το εχω ξανακανει!

 

Υ.Γ εχω dual sim κινητο και στην 1η υποδοχη εχει καρτα wind παγιο μηπως γιαυτο? αν δεν υποστηριζει dual sim πιθανως βλεπει μονο την 1η sim...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αυτο με το μυνημα δεν το ηξερα ειμαι νεος στο whats up! ομως το προγραμμα και παλι τπτ το μοναδικο που δουλευει εκει μεσα ειναι το reload it, ουτε η αγορα πακετων δεν παιζει! λεει οτι δεν ειμαι συνδρομητης!!! :wacko::wacko::wacko:

πως γινεται να κανω την sim μου micro? ξερω να την κοψω....:P το εχω ξανακανει!

 

Υ.Γ εχω dual sim κινητο και στην 1η υποδοχη εχει καρτα wind παγιο μηπως γιαυτο? αν δεν υποστηριζει dual sim πιθανως βλεπει μονο την 1η sim...

 

Μήπως η εφαρμογή παίρνει δεδομένα ίντερνετ από την πρώτη γραμμή, τη WIND ;; Αν ναι, άλλαξέ το να παίρνει δεδομένα από την κάρτα της Cosmote ώστε να λειτουργεί η εφαρμογή του Whats up ...

 

ΥΓ: - Σημαντικό - Μόλις μου ήρθε μήνυμα στο κινητό το οποίο ενημερώνει για τις νέες προσφορές του Whats up και εκτός των άλλων αναφέρει, "Για να την έχεις (την προσφορά) και μετά τις 30/11, πρέπει να ανανεώσεις τα στοιχεία σου με το νέο πάσο .. Η ανανέωση των στοιχείων σου σύμφωνα με το νέο φοιτητικό πάσο, μπορεί να γίνει έως 30/11 στα καταστήματα Cosmote/ΟΤΕ/Γερμανός ή online στο whatsup.gr"

 

Τι εννοεί, όμως, με το "νέο φοιτητικό πάσο" ;; Εγώ έχω την ακαδημαϊκή ταυτότητα που είναι σε στυλ πιστωτικής και έχει ισχύ έως το 2018 .. Θα αλλάξει κάτι φέτος ;; :worry:

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε wifi δικτιο οποτε δεν εχει σχεση αυτο. Τελικα ειχα δικιο δεν εβλεπε το προγραμμα dual sim, εκοψα την καρτα μικρη με ενα ψαλιδι την εβαλα στην υποδοχη sim1 και την αλλη καρτα με ανταπτορα στην sim2 και το προγραμμα αυτο παιζει και οι 2 καρτες ειναι οκ, thanks για την βοηθεια :)
Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε wifi δικτιο οποτε δεν εχει σχεση αυτο. Τελικα ειχα δικιο δεν εβλεπε το προγραμμα dual sim, εκοψα την καρτα μικρη με ενα ψαλιδι την εβαλα στην υποδοχη sim1 και την αλλη καρτα με ανταπτορα στην sim2 και το προγραμμα αυτο παιζει και οι 2 καρτες ειναι οκ, thanks για την βοηθεια :)

 

Αν είσαι σε WiFi είναι λογικό να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή .. Η εφαρμογή χρειάζεται να'χεις ενεργοποιήσει τα δεδομένα στην γραμμή της Cosmote ώστε να παίρνει τα κατάλληλα στοιχεία, γι'αυτό και το μόνο διαθέσιμο ήτανε το Reload it ..

Link to comment
Share on other sites

καταλαβες τι ειπα ετσι? εχω ΚΛΕΙΣΤΑ τα δεδομενα! και δεν εχω κιολας δεδομενα στην cosmote καρτα, συνδεση MONO wifi, εκανα τραμπα τις καρτες SIM σε dual sim κινητο, εγινε 1η της cosmote και παιζει! πριν ηταν 2η και εβλεπε 1η της wind και ελεγε οτι δεν ειμαι συνδρομητης! ειναι απλο, το προγραμμα δεν υποστηριζει dual sim....επισης πριν απο αυτο εβαλα την καρτα σε αλλο κινητο android εβαλα το προγραμμα παλι ΜΟΝΟ με WIFI και επαιζε κανονικα! απο εκει καταλαβα οτι επειδη ειναι SIM2 δεν παιζει. Οπως και ολα τα προγραμματα SMS εκτος το ΜΑΜΑ του κινητου στελνουν μυνηματα μονο απο την SIM1, την SIM2 δεν την βλεπουνε! Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καταλαβες τι ειπα ετσι? εχω ΚΛΕΙΣΤΑ τα δεδομενα! και δεν εχω κιολας δεδομενα στην cosmote καρτα, συνδεση MONO wifi, εκανα τραμπα τις καρτες SIM σε dual sim κινητο, εγινε 1η της cosmote και παιζει! πριν ηταν 2η και εβλεπε 1η της wind και ελεγε οτι δεν ειμαι συνδρομητης! ειναι απλο, το προγραμμα δεν υποστηριζει dual sim....επισης πριν απο αυτο εβαλα την καρτα σε αλλο κινητο android εβαλα το προγραμμα παλι ΜΟΝΟ με WIFI και επαιζε κανονικα! απο εκει καταλαβα οτι επειδη ειναι SIM2 δεν παιζει. Οπως και ολα τα προγραμματα SMS εκτος το ΜΑΜΑ του κινητου στελνουν μυνηματα μονο απο την SIM1, την SIM2 δεν την βλεπουνε!

 

Φίλε μου, νομίζω πως με WiFi λειτουργεί η εφαρμογή, αλλά θα πρέπει πρώτα να στείλει μήνυμα για επιβεβαίωση στοιχείων, έχεις δίκιο, δεν το θυμόμουν. Η εφαρμογή όμως, λειτουργεί κανονικά σε dual sim smartphones, αλλά στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω τι έγινε διότι την χρησιμοποιείς με ασύρματο ίντερνετ, ενώ εγώ την έχω δοκιμάσει μόνο με σύνδεση στο ίντερνετ .. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι μυνημα στελνει αλλα στην περιπτωση που ειναι η sim στην 2η υποδοχη ουτε και αυτο κανει! απλα λεει οτι δεν ειμαι συνδρομητης whats up! ειπα ποιος ειναι ο λογος...δεν εξηγειτε διαφορετικα, δεν εχει καμια σχεση με το wifi, αλλιως δεν θα επαιζε με αλλο κινητο με 1 sim, αλλα ουτε και τωρα που την εβαλα 1η! Αμα βρουμε κανεναν με dual sim κινητο και εχει την καρτα του στην 2Η ΥΠΟΔΟΧΗ (το τονιζω αυτο γιατι μονο τοτε δεν παιζει!!!), αντι στην 1η το ξανασυζηταμε το θεμα. Τωρα που την εβαλα 1η δουλευει μια χαρα! απλα το κινητο μου εχει την 1η υποδοχη για μικρη sim και την 2η για μεγαλη και επρεπε να κοψω την καρτα! αφου δεν χαλασε με το ψαλιδιασμα παλι καλα! ομως θα εχει πλακα τωρα που θα κανω την wind παγιο που εχω σε F2G να μην παιζει της wind για τον ιδιο λογο! εκει θα τα παρω!!! :wacko::wacko::wacko: Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

ναι μυνημα στελνει αλλα στην περιπτωση που ειναι η sim στην 2η υποδοχη ουτε και αυτο κανει! απλα λεει οτι δεν ειμαι συνδρομητης whats up! ειπα ποιος ειναι ο λογος...δεν εξηγειτε διαφορετικα, δεν εχει καμια σχεση με το wifi, αλλιως δεν θα επαιζε με αλλο κινητο με 1 sim, αλλα ουτε και τωρα που την εβαλα 1η! Αμα βρουμε κανεναν με dual sim κινητο και εχει την καρτα του στην 2Η ΥΠΟΔΟΧΗ (το τονιζω αυτο γιατι μονο τοτε δεν παιζει!!!), αντι στην 1η το ξανασυζηταμε το θεμα. Τωρα που την εβαλα 1η δουλευει μια χαρα! απλα το κινητο μου εχει την 1η υποδοχη για μικρη sim και την 2η για μεγαλη και επρεπε να κοψω την καρτα! αφου δεν χαλασε με το ψαλιδιασμα παλι καλα! ομως θα εχει πλακα τωρα που θα κανω την wind παγιο που εχω σε F2G να μην παιζει της wind για τον ιδιο λογο! εκει θα τα παρω!!! :wacko::wacko::wacko:

 

Έτσι είναι σε δικαρτα κινητά στέλνει στην εφαρμογή τον αριθμό της πρώτης SIM.

Αν βάλεις και την εφαρμογή wind f2g δε θα έχεις πρόβλημα, με username/pass δουλεύει όπως και της voda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...