Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τα δυο που ήταν ήδη Vodafone αυτή μου είπε θα πληρώσει η Vodafone το πέναλτι 
Το δικό μου κινητό δεν ξέρω ποσό πρόστιμο θα έχει για να φύγω 
Ετσι κατάλαβα 
Πάρε την Cosmote και ρωτά ή κοίτα το συμβόλαιο που σου έδωσαν αλλά συνήθως είναι τα δύο πρώτα πάγια αν αποχωρήσεις στους δύο πρώτους μήνες

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AlexM2 said:

Πάρε την Cosmote και ρωτά ή κοίτα το συμβόλαιο που σου έδωσαν αλλά συνήθως είναι τα δύο πρώτα πάγια αν αποχωρήσεις στους δύο πρώτους μήνες

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έμπλεξα με το Σαββατοκύριακο 

Αυτη από την Vodafone μου είπε Δευτέρα 10 η ώρα θα ξεκινήσει η μεταφορά των γραμμών 

Αρα Δευτέρα πρωί άμα γίνει κάτι 

Το πρόστιμο αυτό που πιστώνεται; Εγώ καρτοκινητο έχω. Πως θα μου έρθει να το πληρώσω και γιατί να το πληρώσω; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos19s said:

Παιδιά την βοήθεια σας 

Το σταθερό και το κινητό της γυναίκας είναι Vodafone 

Το κινητό μου είναι Frog Cosmote 

Ήρθε η ώρα για ανανέωση 

Πηρα προσφορές από Vodafone όλα μαζί 85€

Πηγα Cosmote και μου είπαν 80€ 

Ολα απεριόριστα και το σταθερό και τα κινητά 

 

Τελος πάντων το σκέφτηκα λίγες μέρες και πήγα έκανα αίτηση στην Cosmote να τα πάμε όλα εκεί 

Μου λέει στο κατάστημα ότι δεν γίνεται ακύρωση επειδή έκανες σε κατάστημα την αίτηση σύμφωνα με τον νόμο τάδε τάδε 

 

Περνάει η ώρα με παίρνουν από Vodafone 

Προσφορά όλα απεριόριστα σύνολο 55€ 

Και θα πληρώσουν και το πέναλτι του σταθερού και του κινητού που ήταν ήδη Vodafone 

Για το δικό μου κινητό όμως δεν γνωρίζουν και δεν μπορούν να πληρώσουν το πέναλτι 

Τι παίζει μπορείτε να με βοηθήσετε; 
Ποσο μπορεί να πληρώσω πέναλτι για να πάω Vodafone ενώ έγινε αίτηση; 
 

Κάθε 2 χρόνια τους ζητιάνους φτιάχνουμε 

Δύσκολο γιατί σε κατάστημα δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης. Λογικά όπως προαναφέρθηκε τα δύο πρώτα πάγια ήτοι 160€

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Δύσκολο γιατί σε κατάστημα δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης. Λογικά όπως προαναφέρθηκε τα δύο πρώτα πάγια ήτοι 160€

Αυτό είναι συνολικά όμως για δυο κινητά και ένα σταθερό 

Το πάγιο για ένα κινητό είναι 25€ 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γραμμή των παππούδων μας που είναι 90+ (εχουν 24μηνο συμβόλαιο το οποίο λήγει σε 4 μήνες) μπορώ να το πάρω στο όνομα μου με εξουσιοδότηση απο gov?
Αν ναί και γίνει η μεταβίβαση το χρονικό υπόλοιπο της σύμβασης μένει ως έχει;
Επειδή έχω ήδη τα κινητά τους στο δικό μου όνομα γιαυτό.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, zerokill said:

Παιδιά γραμμή των παππούδων μας που είναι 90+ (εχουν 24μηνο συμβόλαιο το οποίο λήγει σε 4 μήνες) μπορώ να το πάρω στο όνομα μου με εξουσιοδότηση απο gov?
Αν ναί και γίνει η μεταβίβαση το χρονικό υπόλοιπο της σύμβασης μένει ως έχει;
Επειδή έχω ήδη τα κινητά τους στο δικό μου όνομα γιαυτό.

Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Μπορείς.

Κανονικά η μεταβίβαση δεν επιφέρει ανανέωση, αλλά μπορεί να σου κάνουν καμία, προληπτικά 😄. Σημειώνω ότι έχει και κόστος, και λογικά θα σου ζητήσουν και αντίγραφο ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς.
Κανονικά η μεταβίβαση δεν επιφέρει ανανέωση, αλλά μπορεί να σου κάνουν καμία, προληπτικά . Σημειώνω ότι έχει και κόστος, και λογικά θα σου ζητήσουν και αντίγραφο ταυτότητας.

Οκ ευχαριστώ


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

24,90 η μεταβίβαση! Αύριο θα κάνω σε καταστημα. Μπορείς και από το 13888 και τα 24,90 μπαίνουν στον επόμενο λογαριασμό. 




Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αυξήθηκε και σε εσάς το κοντέρ κατά 3€ αντί για 0,9€;

Edit: Σημερα αποφάσισε αυτό το ποσό να μην περιλαμβάνει την απαλλαγή τελών. Κάθε φορά που το ανοίγω ένα άλλο νούμερο βλέπω 😛

IMG_0257.jpeg

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, paanos said:

Αυξήθηκε και σε εσάς το κοντέρ κατά 3€ αντί για 0,9€;

Edit: Σημερα αποφάσισε αυτό το ποσό να μην περιλαμβάνει την απαλλαγή τελών. Κάθε φορά που το ανοίγω ένα άλλο νούμερο βλέπω 😛

IMG_0257.jpeg

Και στου γιου μου το ίδιο γίνεται, όταν έκανα την αίτηση για την απαλλαγή, τις πρώτες ημέρες έδειχνε το μειωμένο ποσό και από εκεί και μετά δείχνει το προηγούμενο, πριν την απαλλαγή των τελών, παρόλα αυτά η έκπτωση γίνεται κανονικά.

Εννοείται φυσικά ότι όλα πήραν την αύξηση των 0,90€, λόγω του e-bill.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Με λογαρισμό 25,21 πριν την αφαίρεση e-bill μαζί με cosmote one(-10%) και χωρίς φόρο κινητής μου βγάζει αυτό.

Λογικά μετά τις αλλαγές στο e-bill θα πάει 26,10

 

IMG_1129.jpeg

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής για το θέμα που είχα θέσει παραπάνω τα δεδομένα έχουν ως εξής 

Πρέπει να ολοκληρωθεί η μετάβαση των γραμμών στην Cosmote και μετά να μου πούνε τι πέναλτι προκύπτει εάν φύγω να πάω στην Vodafone 

Εγω βρήκα στο Ίντερνετ το εξής άρθρο που λέει ότι τους πρώτους δυο μήνες πληρώνεις τα πάγια 2 μηνών σαν πρόστιμο συν τον εξοπλισμό και λοιπά που εγώ δεν έχω πάρει 

https://www.businessdaily.gr/tehnologia/64758_ta-kryfa-kosti-gia-tin-aposyndesi-apo-parohoys-tilepikoinonion?amp

 

Δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό αλλά αν είναι έτσι τότε μου προκύπτει 50€ πέναλτυ για την κάθε γραμμή. Το ποσό αυτό μου είπαν από την Vodafone ότι θα μου το πληρώσουν αυτοί 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Tasos19s said:

Μέχρι στιγμής για το θέμα που είχα θέσει παραπάνω τα δεδομένα έχουν ως εξής 

Πρέπει να ολοκληρωθεί η μετάβαση των γραμμών στην Cosmote και μετά να μου πούνε τι πέναλτι προκύπτει εάν φύγω να πάω στην Vodafone 

Εγω βρήκα στο Ίντερνετ το εξής άρθρο που λέει ότι τους πρώτους δυο μήνες πληρώνεις τα πάγια 2 μηνών σαν πρόστιμο συν τον εξοπλισμό και λοιπά που εγώ δεν έχω πάρει 

https://www.businessdaily.gr/tehnologia/64758_ta-kryfa-kosti-gia-tin-aposyndesi-apo-parohoys-tilepikoinonion?amp

 

Δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό αλλά αν είναι έτσι τότε μου προκύπτει 50€ πέναλτυ για την κάθε γραμμή. Το ποσό αυτό μου είπαν από την Vodafone ότι θα μου το πληρώσουν αυτοί 

Στους 2 πρώτους μήνες όντως έτσι είναι, πληρώνεις τα πάγια των 2 πρώτων μηνών, αυτό που δεν γνωρίζω όμως είναι αν τα υπολογίζουν με την έκπτωση ή πριν την έκπτωση. 

Λογικά όταν λάβεις τα συμβόλαια θα έχουν και το πινακάκι του πέναλτι, ανάλογα με τον μήνα αποχώρησης.

Τέλος ζήτησε από την Vodafone να σου επιβεβαιώσουν ρητά την δέσμευση τους, ότι θα σου καλύψουν εξολοκλήρου το πέναλτι αποχώρησης από τον ΟΤΕ, μην βρεθείς προ εκπλήξεως...   

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, jimmis11 said:

Στους 2 πρώτους μήνες όντως έτσι είναι, πληρώνεις τα πάγια των 2 πρώτων μηνών, αυτό που δεν γνωρίζω όμως είναι αν τα υπολογίζουν με την έκπτωση ή πριν την έκπτωση. 

Λογικά όταν λάβεις τα συμβόλαια θα έχουν και το πινακάκι του πέναλτι, ανάλογα με τον μήνα αποχώρησης.

Τέλος ζήτησε από την Vodafone να σου επιβεβαιώσουν ρητά την δέσμευση τους, ότι θα σου καλύψουν εξολοκλήρου το πέναλτι αποχώρησης από τον ΟΤΕ, μην βρεθείς προ εκπλήξεως...   

μου είπαν θα πληρώσεις το πέναλτι 

μια μας στείλεις τις αποδείξεις και θα πιστωθούν στους λογαριασμούς σου 

ξεκαθαρα μου το είπε γιατί το ρώτησα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimmis11 said:

Στους 2 πρώτους μήνες όντως έτσι είναι, πληρώνεις τα πάγια των 2 πρώτων μηνών, αυτό που δεν γνωρίζω όμως είναι αν τα υπολογίζουν με την έκπτωση ή πριν την έκπτωση. 

Λογικά όταν λάβεις τα συμβόλαια θα έχουν και το πινακάκι του πέναλτι, ανάλογα με τον μήνα αποχώρησης.

Τέλος ζήτησε από την Vodafone να σου επιβεβαιώσουν ρητά την δέσμευση τους, ότι θα σου καλύψουν εξολοκλήρου το πέναλτι αποχώρησης από τον ΟΤΕ, μην βρεθείς προ εκπλήξεως...   

Πληρώνεις τα πάγια της σύμφωνης τιμής που σε δώσανε όχι της τιμής τιμοκατάλογο του πακέτου σου. Έκανα ανανέωση τον προηγούμενο μήνα σε gigamax 31 ευρώ τελικη τιμη και στον πίνακα του συμβολαίου για τον 1ο και  2ο μήνα με έχει πέναλτι 62 ευρώ τον 3ο μήνα ξεφεύγει το πέναλτι κατακόρυφα στα 170 ευρώ.

 

Οπότε άνετα μπορείς να κάνεις υπολογισμό πόσο είναι το πέναλτι που θα σου βγει και ας μην έχεις ενεργοποιηθεί ακόμα.

Edited by GreekMu
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 10:01 ΜΜ, spookype20 said:

Εγώ είχα συμφωνήσει για 27,76€ και ο 2ος λογαριασμός μου ήρθε 21,23€

Να πάρω να παραπονεθώ; 

 

3ος λογαριασμός... 22,21€ λόγω της αφαίρεσης της έκπτωσης του e-λογαριασμού.

Άρα συνεχίζω σε χαμηλότερη τιμή από αυτήν που είχαμε συμφωνήσει. !

image.thumb.png.acaa8bb9282accbd538fc6fc531f816d.png

Cosmote Gigamax Unlimited

image.png.6f06ff1e14ebeb68ab63112acc80734b.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spookype20 said:

Άρα συνεχίζω σε χαμηλότερη τιμή από αυτήν που είχαμε συμφωνήσει. !

Το 30% του One που λέγαμε 😉

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, paanos said:

Το 30% του One που λέγαμε 😉

αυτή την έκπτωση που την δίνουν; δεν την αναγράφει πουθενά όπου έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dennis99 said:

αυτή την έκπτωση που την δίνουν; δεν την αναγράφει πουθενά όπου έχω ψάξει.

Τηλεφωνικά την δίνουν. Σε εμένα την έδωσαν αλλά τελικά δεν με συνέφερε και δεν έφερα σταθερό. Αν πάρεις και τους πεις ότι θέλεις να κάνεις νέο συμβόλαιο ή κινητής ή σταθερής θα σου τη δώσουν 

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2023 at 8:21 ΠΜ, minast said:

Μπορείς.

Κανονικά η μεταβίβαση δεν επιφέρει ανανέωση, αλλά μπορεί να σου κάνουν καμία, προληπτικά 😄. Σημειώνω ότι έχει και κόστος, και λογικά θα σου ζητήσουν και αντίγραφο ταυτότητας.

Καλησπέρα ποιο είναι το τηλέφωνο του τμήματος προσφορών της cosmote για φορητότητα 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, hoback4a said:

Καλησπέρα ποιο είναι το τηλέφωνο του τμήματος προσφορών της cosmote για φορητότητα 

Δε νομίζω να υπάρχει.... Όπου έχω τηλεφωνήσει μου δίνουν τιμές site και επειδή δεν έχω και σταθερό δικό τους μου λένε 41,00€.... Δοκίμασα όλα τα τηλέφωνα τους είτε για φορητότητα καρτοκινητού είτε για μετατροπή καρτοκινητού... αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...