Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζει αυτή την περίοδο καμία καλή προσφορά για μετατροπή από καρτοκινητό σε συμβόλαιο;

 

Οι προσφορές είναι πλέον στοχευμένες με συγκεκριμένα κριτήρια. Κατά καιρούς τρέχουν προσφορές και σε καταστήματα (ειτε Cosmote είτε Γερμανός) για μετατροπή απο καρτοκινητό σε καρτοσυμβόλαιο ή συμβόλαιο με επιδότηση κινητού ή έκπτωση στο πάγιο.

 

Δεν είναι απίθανο και το ανάποδο. Να ζητήσεις κάποια προσφορά σε κατάστημα χωρίς επιτυχία και 10 μέρες μετά να σε καλέσουν από το call center για την ίδια πρόταση..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Ειχα χθες μια ενιαφερουσα συνομιλια με 13888

. Ενημερωτικα χθες εβαλα γκιγκα μαχ. Παρατηρω οτι γραφει μεσα στην εφαρμογη οτι ισχυει μεχρι 8/8/19...δηλαδη 4 μερες απο χθες. Παιρνω τηλεφωνο 13888 για να δω τι γινεται. Και μου απαντανε οτι....απο χθες εως 8/8/19 που ειναι η εκδοση του λογαριασμου θα πληρωσω αναλογικα ποσοστο των 9.90€ δηλαδη θα εχω 10γκιγκα για 4 μερες με 1.7€ περιπου....απο εκει και περα που εκδιδεται ο λογαριασμος ανανεωνεται εως 8/9/2019. Κοινως οποιος το κανει μετα την εκδοση λογαριασμου θα πληρωσει τα 9.90 μονο οποιος το κανει πριν την εκδοση λογαριασμου θα πληρωσει και καυι αλλο που αναλογει συο ποσοστο που θα ειναι η υπηρεσια ενεργοποιημενη μεχρι να βγρι ο λογαριαμσος.

 

Επισης απενεργοποιηση λιγο πριν την.εκδοση λογαριασμου γιατι αλλιως στα κοβει τα γκιγκα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται να βάλω πχ 10GB να τα φάω σε μια μέρα και να κάνω ακύρωση για να πληρώσω μόνο το 1/30 της τιμής; Δεν μου ακούγεται λογικό.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται να βάλω πχ 10GB να τα φάω σε μια μέρα και να κάνω ακύρωση για να πληρώσω μόνο το 1/30 της τιμής; Δεν μου ακούγεται λογικό.

Δεν μπορεις να χρεωθεις μονο την αναλογια. Χρςωνεσαι 9.90 συν αναλογια. Τα 9.90 + αυτο που λες τα πληρωνεις μπαμ . Μιλαγα μαζι τους 10 λεπτα. ...κοινως τα 9.90 τα εχεις δεδομενα συν οσο καιρο εως οτου βγει ο λογαριασμος σου αναλογια. ...

Edited by Madness
Link to comment
Share on other sites

Αν το ενεργοποιήσεις μια μέρα πριν βγει ο λογαριασμός και το απενεργοποιήσεις μια μέρα αφού βγει ο λογαριασμός πόσο πληρώνεις; 0,66€ η 10,23€ (9,9 για ολόκληρο το μήνα συν την αναλογία της μιας μέρας);
Link to comment
Share on other sites

 

Κοινως οποιος το κανει μετα την εκδοση λογαριασμου θα πληρωσει τα 9.90 μονο οποιος το κανει πριν την εκδοση λογαριασμου θα πληρωσει και καυι αλλο που αναλογει συο ποσοστο που θα ειναι η υπηρεσια ενεργοποιημενη μεχρι να βγρι ο λογαριαμσος.

Δεν κατάλαβα τίποτα. :) Θυμήθηκα τον αντιπροέδρου του Εδεσσαϊκου. :)

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα. :) Θυμήθηκα τον αντιπροέδρου του Εδεσσαϊκου. :)

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ναι ακριβως. Λοιπον. Εμενα βγαινει ο λογαριασμος 8/8 ...με την ενεργοποιηση πληρωνεις τον ενα μηνα 9.90 συν την αναλογια των 4 ημερων απο τις 3 /8 που εγινε η εβεργοποιηση μεχρι τις 8/8 ... αν δεν θελεις να ενεργοποιηθεις την αναλογια ενεργοποιεις την ημερομηνια εκδοσης

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το ενεργοποιήσεις μια μέρα πριν βγει ο λογαριασμός και το απενεργοποιήσεις μια μέρα αφού βγει ο λογαριασμός πόσο πληρώνεις; 0,66€ η 10,23€ (9,9 για ολόκληρο το μήνα συν την αναλογία της μιας μέρας);

 

10.23€ θες δεν θες

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πχ εμένα ο λογαριασμός βγαίνει 1 του μήνα. Αν εγώ ενεργοποιήσω το πακέτο τότε και επειδή το θέλω για ένα μήνα το βγάλω για να μην το ξεχασω, θα μου πάρει πίσω τα GB; Αυτό κατάλαβα από τον φίλο που μίλησε με την εξυπηρέτηση και αν γίνεται αυτό τοτε θα πρέπει να χρεώνεται και αναλογικά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πχ εμένα ο λογαριασμός βγαίνει 1 του μήνα. Αν εγώ ενεργοποιήσω το πακέτο τότε και επειδή το θέλω για ένα μήνα το βγάλω για να μην το ξεχασω, θα μου πάρει πίσω τα GB; Αυτό κατάλαβα από τον φίλο που μίλησε με την εξυπηρέτηση και αν γίνεται αυτό τοτε θα πρέπει να χρεώνεται και αναλογικά.

Ναι θα στα βγαλει και μπορεις να το δεις και στην εφαρμογη αν πας να ακυρωσεις στο λεει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το travel pass (cosmote) για τη χρήση του σε χώρα ΕΚΤΟΣ ΕΕ πως λειτουργεί? Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα στα βγαλει και μπορεις να το δεις και στην εφαρμογη αν πας να ακυρωσεις στο λεει.
Αν χρεώνεται αναλογικά (πχ 5 μέρες μόνο) οκ, αλλά αν χρεωνεσαι όλο το πάγιο είναι πολύ χαζό, καλύτερα να το κάνουν όπως είναι στις συνδρομητικές υπηρεσίες που πληρώνεις τον μήνα και αν το καταργήσεις νωρίτερα τελειώνει ο μηνας που πλήρωσες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το travel pass (cosmote) για τη χρήση του σε χώρα ΕΚΤΟΣ ΕΕ πως λειτουργεί? Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει. Ευχαριστώ πολύ.
Σε ποια χώρα θέλεις να ταξιδέψεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το travel pass (cosmote) για τη χρήση του σε χώρα ΕΚΤΟΣ ΕΕ πως λειτουργεί? Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει. Ευχαριστώ πολύ.
Έχεις μια ημερήσια χρέωση και καταναλώνεις από το πρόγραμμα σου ομιλία, mb κλπ χωρίς άλλη χρέωση. Η χρέωση εξαρτάται από τη χώρα που θα ταξιδέψεις. Εδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote_travel_pass_roaming_res.html

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν χρεώνεται αναλογικά (πχ 5 μέρες μόνο) οκ, αλλά αν χρεωνεσαι όλο το πάγιο είναι πολύ χαζό, καλύτερα να το κάνουν όπως είναι στις συνδρομητικές υπηρεσίες που πληρώνεις τον μήνα και αν το καταργήσεις νωρίτερα τελειώνει ο μηνας που πλήρωσες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ποια χώρα θέλεις να ταξιδέψεις;

Εγω θεωρω απαραδεκτο οτι δεν σου λεει στην ενεργοποιηση οτι θα πληρωσεις και αναλογια αν το κανεις πριν την εκδοση του λογαριασμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Ειμαι στη διαδικασία ανανέωσης σταθερού και 24 Internet από την cosmote και η προσφορά είναι στα 27€ με 2 ώρες κινητά (τα ίδια πλήρωνα μέχρι σήμερα με 5 ώρες κινητά). Το ίδιο πακέτο δίνει και η Vodafone στα 21€ νομίζω, ωστόσο θα προτιμούσα να μείνω Cote. Έχει κανείς προσχωρήσει πρόσφατα και με τις νέες αλλαγές σε αιτημα φορητοτητας προκειμένου να πετύχει καλύτερη τιμή? Λειτουργεί η διαδικασία ή δεν αξίζει το κόπο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ειμαι στη διαδικασία ανανέωσης σταθερού και 24 Internet από την cosmote και η προσφορά είναι στα 27€ με 2 ώρες κινητά (τα ίδια πλήρωνα μέχρι σήμερα με 5 ώρες κινητά). Το ίδιο πακέτο δίνει και η Vodafone στα 21€ νομίζω, ωστόσο θα προτιμούσα να μείνω Cote. Έχει κανείς προσχωρήσει πρόσφατα και με τις νέες αλλαγές σε αιτημα φορητοτητας προκειμένου να πετύχει καλύτερη τιμή? Λειτουργεί η διαδικασία ή δεν αξίζει το κόπο?

Ευχαριστω

 

Εγώ ήμουν στα 32€ με 30 λεπτά κινητά. Ίσως επειδή δεν υπάρχει άλλος πάροχος στην περιοχή μου και βάζει ότι τιμές θέλει στις ανανεώσεις, μου έλεγαν το ίδιο πρόγραμμα με 30 ή 40 λεπτά παραπάνω. Φορητότητα δεν μπορούσα να κάνω λόγο έλλειψης άλλου παρόχου οπότε ζήτησα διακοπή. Την επόμενη μέρα μου έδωσαν 24 ίντερνετ, απεριόριστα αστικά υπεραστικά και 420 λεπτά κινητά και σταθερά 29 (δε θυμάμαι ακριβώς πόσες χώρες γιατί δε με ενδιέφερε) χωρών ευρωπαϊκής Ένωσης στα 28 ευρώ. Όσο για τη διακοπή δεν μπλοφαριζα. Θα το εκοβα και θα έβαζα νέο νούμερο που έβγαινε πιο φτηνά το πρόγραμμα από αυτό που ήθελαν να πληρώνω για 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν στα 32€ με 30 λεπτά κινητά. Ίσως επειδή δεν υπάρχει άλλος πάροχος στην περιοχή μου και βάζει ότι τιμές θέλει στις ανανεώσεις, μου έλεγαν το ίδιο πρόγραμμα με 30 ή 40 λεπτά παραπάνω. Φορητότητα δεν μπορούσα να κάνω λόγο έλλειψης άλλου παρόχου οπότε ζήτησα διακοπή. Την επόμενη μέρα μου έδωσαν 24 ίντερνετ, απεριόριστα αστικά υπεραστικά και 420 λεπτά κινητά και σταθερά 29 (δε θυμάμαι ακριβώς πόσες χώρες γιατί δε με ενδιέφερε) χωρών ευρωπαϊκής Ένωσης στα 28 ευρώ. Όσο για τη διακοπή δεν μπλοφαριζα. Θα το εκοβα και θα έβαζα νέο νούμερο που έβγαινε πιο φτηνά το πρόγραμμα από αυτό που ήθελαν να πληρώνω για 2 χρόνια.

 

Ευχαριστω για την απάντηση, ωστόσο δε θα ήθελα να προχωρήσω σε καμία περίπτωση σε διακοπή από το νούμερο που έχω (έστω και σαν μπλόφα),. Έχει κάποιος άλλος πρόσφατη εμπειρία από φορητοτητα και αντιπροσφορα?

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι αφου πεσουν υπογραφες με το νεο παροχο για φορητοτητα...μετα και να θελεις ακυρωση υπαρχει κοστος...απο το νεο πλεον παροχο...

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Θα ειθελα να κανω μια ερωτηση..εχω μια συσκευη παλια(ενα Sharp)..και θελω να του βαλω ενα καρτοκινητο νουμερο..δεν με ενδιαφερει ουτε τα πακετα μεγαμπαιτs..ουτε οι προσφορεs τουs ουτε τιποτα απο ολα αυτα...ενα απλο καρτοκινητο νουμερο για κλησειs..(πιο πολυ θα με παιρνουν..παρα θα παιρνω..και για sms..)..Ποιο πακετο υπαρχει αυτην την στιγμη που να καλυπτει αυτεs μου τιs απαιτησειs?(..Να προσθεσω οτι γενικα το νουμερο θα ειναι σε μια σχετικη αδρανεια..δηλαδη θελω να βαζω μια καρτα ανανεωσηs χρονου μια στο τοσο..χωριs ομωs να εχω τον φοβο εκανα πολυ καιρο να ανενεωσω χρονο ομιλιαs οποτε μου κανουν φραγη στο νουμερο..

Υπαρχει κατι τετοιο αυτην την εποχη..η με το μαχαιρι στο λαιμο σου λενε μεχρι τοτε βαλε καρτα ανανεωσηs χρονου γιατι σε σβηνουμε απο τον χαρτη??

Link to comment
Share on other sites

Για να λαμβάνεις κλήσεις πρέπει να βάζεις μια κάρτα (ελάχιστη 10€) μια φορά το τρίμηνο. Μια άλλη λύση είναι αν έχεις καρτοκινητο Cosmote (όχι Frog) μπορείς να βάζεις 12€ εκεί και να κάνεις 10€ μεταφορά στο sharp, όταν μαζευτούν πολλά τότε τα μεταφέρεις πάλι στο κανονικό σου.
Link to comment
Share on other sites

Για να λαμβάνεις κλήσεις πρέπει να βάζεις μια κάρτα (ελάχιστη 10€) μια φορά το τρίμηνο. Μια άλλη λύση είναι αν έχεις καρτοκινητο Cosmote (όχι Frog) μπορείς να βάζεις 12€ εκεί και να κάνεις 10€ μεταφορά στο sharp, όταν μαζευτούν πολλά τότε τα μεταφέρεις πάλι στο κανονικό σου.

Ενταξει φιλε μου..ευχαριστω για την πληροφορια σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω απαραδεκτο οτι δεν σου λεει στην ενεργοποιηση οτι θα πληρωσεις και αναλογια αν το κανεις πριν την εκδοση του λογαριασμου.

 

Μόνο την αναλογία πληρώνεις, δεν προκαταβαλλεις το πάγιο του επόμενου μήνα, αν το ενεργοποιήσεις για 7 μέρες και το κόψεις, τις 7 μέρες θα πληρώσεις,όχι ολόκληρο το παγιο

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πρόσθεσα στο κινητό μου 2gb για 1 εβδομάδα πληρώνοντας μέσω πιστωτικής 4.99 + ΦΠΑ.

Αν και χρεώθηκαν στην πιστωτική μου δεν τα έλαβα ποτέ.

Μίλησα με την υπηρεσία εταιρικών πελατών αρκετές φορές, χωρίς απάντηση. Θα το δούνε το θέμα.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μόνο την αναλογία πληρώνεις, δεν προκαταβαλλεις το πάγιο του επόμενου μήνα, αν το ενεργοποιήσεις για 7 μέρες και το κόψεις, τις 7 μέρες θα πληρώσεις,όχι ολόκληρο το παγιο

 

Επειδη μιλαγα αρκετη ωρα με την εξυπηρετηση για αυτο μου ειπε κατηγορηματικα οτι το 1 ολοκληρο παγιο το εχεις ΔΕΔΟΜΕΝΟ. Αν ηταν οπως αναφερεις φιλε μου τοτε θα το ενεργοποιουσε ο καθενας 1 εβδομαδα θα ετρωγε τα 20 gb και θα πληρωνε μονο την αναλογια με την αμεση απενεργοποιηση μετα και θα μας εβγαιναν 20 gb 3.33€ για 1 εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...