Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@christosfou καλώς μας βρήκες. Πρόσεχε με τη φορητότητα, γιατί αφού λήγει το συμβόλαιό σου Σεπτέμβριο, αν φύγεις τώρα θα υπάρχει ποινή αποχώρησης. Η φορητότητα αν γίνει σε κατάστημα, δεν αλλάζει. Επίσης, στο πάγιο που είσαι τώρα χωρίς επιδότηση, είναι η υποτιθέμενη έκπτωση, αν πάρεις επιδότηση όντως ανεβαίνει λίγο το πάγιο αλλά μένεις δέσμιος, τι εννοώ: αν π.χ. ανακοινώσουν αυξήσεις, δε μπορείς να καταγγείλεις αζημίως τη σύμβαση, λόγω επιδότησης δλδ τους επιστρέφεις ένα % κοίτα το πινακάκι στο 13,1 https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/oroi-paroxis-simvolaiou-cosmote.pdf

 

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!!!

Βασικα, στο παγιο που ειμαι τωρα ειμαι με επιδοτηση συσκευης, δεν επελεξα την εκπτωση παγιου. Επισης μου ειπαν πως για να σπασω τωρα το συμβολαιο, πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο της επιδοτησης που μου εδωσαν.

Εμενα με ενδιαφερει ειτε να μου δωσουν μεγαλυτερη επιδοτηση συσκευης, ειτε να μου αφησουν το παγιο τουλαχιστον στο ιδιο ποσο που ειναι τωρα, μιας και δεν αλλαζει κατι στις παροχες μου.

τι μπορω να κανω με αιτησεις φορητοτητας κτλ? Εννοειται δεν παω απο καταστηματα, τηλεφωνικα ολα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου!!!!

Βασικα, στο παγιο που ειμαι τωρα ειμαι με επιδοτηση συσκευης, δεν επελεξα την εκπτωση παγιου. Επισης μου ειπαν πως για να σπασω τωρα το συμβολαιο, πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο της επιδοτησης που μου εδωσαν.

Εμενα με ενδιαφερει ειτε να μου δωσουν μεγαλυτερη επιδοτηση συσκευης, ειτε να μου αφησουν το παγιο τουλαχιστον στο ιδιο ποσο που ειναι τωρα, μιας και δεν αλλαζει κατι στις παροχες μου.

τι μπορω να κανω με αιτησεις φορητοτητας κτλ? Εννοειται δεν παω απο καταστηματα, τηλεφωνικα ολα!

Λάθος κατάλαβα τότε, νόμιζα πως είχες έκπτωση αντί επιδότησης :O

 

Ανέφερες πως το συμβόλαιό σου λήγει το Σεπτέμβριο, σύμφωνα με το πινακάκι, δυστυχώς σωστά σου είπαν πως πρέπει να επιστρέψεις στο 100% το ποσό της επιδότησης.

 

Πήγαινε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7482551#post7482551 ο φίλος Alex έγραψε έναν ωραίο τρόπο για να πετύχεις αυτό που θες. Μπορείς επίσης να ζητήσεις να σε καλέσουν από Τμήμα Προσφορών Wind, ν' ακούσεις τι σου προσφέρουν (προσωπικά αφήνω εκτός τη Voda γιατί δεν έχει κάποιο καλό πρόγραμμα). Μπορείς να ζητήσεις το ίδιο κι απ΄την Cosmote και να πείς τάχα μου πως η Wind σου δίνει πχ 300€ επιδότηση με πάγιο 35€ (διαμόρφωσέ το όπως σε βολεύει) και πάτα στην προ-ανανέωση πως για να προβώ σ' αυτήν την κίνηση, θέλω αυτά! Με υπομονή και τύχη, θα το πετύχεις! Επίσης, μήπως είσαι φοιτητής/σπουδαστής σε Ι.Ε.Κ./ έχεις κάποιο φίλο σπουδαστή? Μη τυχόν μπορούσες να το γυρίσεις σε φοιτηικό καρτοσυμβόλαιο (1,500' cosmote, 500' προς όλους, 3gb internet, 1€ κάρτα, κάτι ψιλά με sms, με χοντρικά 18€ )

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που μου δινει η Cosmote ειναι 240ευρω επιδοτηση συσκευης. Εντομεταξυ το ανανεωμενο μου συμβολαιο, για τις ιδιες ακριβως παροχες ανεβαινει κατα 10ευρω στο παγιο, και ειναι 24μηνο, τουτεστιν εγω καλουμαι να πληρωσω 10χ24 μηνες = 240ευρω παραπανω στην Cosmote, οσο δηλαδη η επιδοτηση που μου προσφερουν!!!!!

αρα τι κερδιζω ακριβως, τι μου προσφερουν για να παραμεινω εως τον Σεπτεμβριου το 2020 πελατης τους;;;; σκετη κοροιδια!!!!!

Πηρα προσφορα απο Wind (καθολου συμφερουσα εννοειται, αλλα αυτο δε το ξερει η Cosmote) αλλα φοβαμαι να προχωρησω σε αιτηση φορητοτητας, διοτι απ τα λιγα που διαβασα (ισως εχω και αδικο δε ξερω - αμα θελετε διαφωτιστε με) απ τη στιγμη που θα παραλαβω την sim της Wind, δεν υπαρχει γυρισμος, και φοβαμαι οτι η Cosmote μεχρι τοτε δε θα με παρει να μου κανει αντιπροσφορα. Ξανατονιζω εδω οτι εγω θελω να παραμεινω στην Cosmote, αλλα προσπαθω να πετυχω ο,τι καλυτερο γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Φίλε μου, εγώ αναγκάστηκα να κάνω το φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με επιδότηση συσκευής γιατί τότε είχα ανάγκη κινητό, τώρα αν με ρωτήσεις, προτιμώ να πάρω συσκευή επιλογής μου (οι Κινεζιές είναι υπέροχες) και να έχω φθηνό πάγιο. Δεν αξίζει να σου χρυσώνουν το χάπι.

 

Πάρε στην Cosmote και πες τάχα μου πως έχεις προσφορά απ' τη -Χ- εταιρεία μ' επιδότηση παραπάνω απ' όσα σου δίνουν και σε τιμή παγίου λιγότερη απ' αυτή που σου δίνουν κι άκου απαντήσεις. Κάν'το σε διαφορετικούς υπαλλήλους ;)

 

Στην τελική με τα έξτρα 240 που σου βγαίνουν με τα πάγια, αγόρασε συσκευή ή ότι άλλο θες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εγώ αναγκάστηκα να κάνω το φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με επιδότηση συσκευής γιατί τότε είχα ανάγκη κινητό, τώρα αν με ρωτήσεις, προτιμώ να πάρω συσκευή επιλογής μου (οι Κινεζιές είναι υπέροχες) και να έχω φθηνό πάγιο. Δεν αξίζει να σου χρυσώνουν το χάπι.

 

Πάρε στην Cosmote και πες τάχα μου πως έχεις προσφορά απ' τη -Χ- εταιρεία μ' επιδότηση παραπάνω απ' όσα σου δίνουν και σε τιμή παγίου λιγότερη απ' αυτή που σου δίνουν κι άκου απαντήσεις. Κάν'το σε διαφορετικούς υπαλλήλους ;)

 

Στην τελική με τα έξτρα 240 που σου βγαίνουν με τα πάγια, αγόρασε συσκευή ή ότι άλλο θες.

 

Πηρα αλλα δεν επιασε, μαλλον επειδη απεχω πολυ ακομα απο τη ληξη του συμβολαιου... θα δοκιμασω και με μια φορητοτητα στη Cyta μηπως και κατι γινει, αλλιως το ξαναβλεπω πιο μετα

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αλλα δεν επιασε, μαλλον επειδη απεχω πολυ ακομα απο τη ληξη του συμβολαιου... θα δοκιμασω και με μια φορητοτητα στη Cyta μηπως και κατι γινει, αλλιως το ξαναβλεπω πιο μετα

 

φορητότητα χωρις να έχει λήξει το συμβόλαιο ,είναι μεγάλο ρίσκο. Και αν σε αφήσει η Cosmote να φύγεις ;

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Πηρα αλλα δεν επιασε, μαλλον επειδη απεχω πολυ ακομα απο τη ληξη του συμβολαιου... θα δοκιμασω και με μια φορητοτητα στη Cyta μηπως και κατι γινει, αλλιως το ξαναβλεπω πιο μετα

Με ποιά λογική σου ζητούν προ-ανανέωση, 6 μήνες περίπου πριν λήξει?!

Η Cyta παιρνει από Vodafone for the record! Anyway, αφού προς το παρών είσαι καλυμμένος, κάτσε και το βλέπεις από Αύγουστο 1 μήνα πριν λήξει το συμβόλαιό σου. Περίπτωση να το γυρίσεις σε φοιτητικό, παίζει? Είσαι φοιτητής?

Link to comment
Share on other sites

ετσι λενε, στα 24μηνα βγαινει η ανανεωση απο πολυ νωρις..

Θα τους πω βεβαια αυτο με την επιδοτηση, οτι αυτα που μου δινετε τα 240, θα μου τα παιρνετε με ενα 10ευρω παραπανω για 24 μηνες.

βασικα ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει με φορητοτητες, η αιτηση απο πχ. cyta για φορητητοτα, ποτε παει στην cosmote; αφου παραλαβει sim, συμβολαια κτλ με το κουριερ, ή πιο πριν;;;

και εστω οτι παει μετα, αφοτου παραλαβω και υπογραψω, ειναι υποχρεωμενη η Cosmote να με παρει και να με ειδοποιησει οτι εχει γινει αιτημα φορητητας και να επιβεβαιωσουν οτι το προχωραω;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Θεωρητικά θα σε καλέσουν, για να σου πούν πως υπάρχει αίτηση φορητότητας, γιατί το κάνατε, να σας κάνουμε αντιπρόταση. Αλλά κατά πόσο ισχύουν αυτά, τη στιγμή που το συμβόλαιό σου λήγει το Σεπτέμβριο, δε μπορώ να γνωρίζω. Θεωρητικά (και πάλι), μπορεί σ' αφήσουν και να πληρώσεις ποινή αποχώρησης και % επιδότησης.

 

Ακριβώς θα γνωρίζω σε 2 βδομάδες που θα φύγω :)

Link to comment
Share on other sites

άρα, στη χειρότερη των περιπτώσεων, κάνω μια αίτηση φορητότητας στη Cyta, και άμα δε με καλέσει η Cosmote για καλύτερη προσφορά μέχρι το courier, πολύ απλά δεν υπογράφω και δε δέχομαι sim κτλ απο το κούριερ.

Αν έχει καμιά καλύτερη ιδέα κανείς, πολύ ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

άρα, στη χειρότερη των περιπτώσεων, κάνω μια αίτηση φορητότητας στη Cyta, και άμα δε με καλέσει η Cosmote για καλύτερη προσφορά μέχρι το courier, πολύ απλά δεν υπογράφω και δε δέχομαι sim κτλ απο το κούριερ.

Αν έχει καμιά καλύτερη ιδέα κανείς, πολύ ευχαρίστως!

 

Η Cosmote δεν θα ενημερωθεί μέχρι να υπογράψεις, έχουν αλλάξει οι κανόνες φορητότητας.

Δεν έχει νόημα αυτό που θες να κάνεις.

Πάρε το 13888 και ζήτα το τμήμα ακυρώσεων. Διαμαρτυρήσου για την χαμηλή επιδότηση σε αυτούς και πες ότι σκέφτεσαι μετά την λήξη να φύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Το χω κανει 2-3 φορες, μου λενε δε γινεται καλυτερη επιδοτηση...

 

Τότε πρέπει να μην αποδεχθείς να κάνεις ανανέωση μέχρι να κάνεις χωρίς επιπτώσεις φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το φοιτητικό πακέτο και με 12 ευρώ το μήνα έχω 1.5 γίγα ιντερνετ και 1000 λεπτά προς όλους. Επίσης στη σταθερή έχω vdsl vodafone με ~33 ευρώ το μήνα. Με συμφέρει να αλλάξω σε vdsl cosmote και να πάρω κάποια εκπτωση εκει; ή το αντιθετο..να πάω το κινητο σε vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω φοιτητικό καρτοσυμβολαιο student. Μέσα στην εφαρμογή αναφέρει 1500 λεπτά προς Cosmote ΣΤΑΘΕΡΆ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΑ

 

Σε επικοινωνία μου με την Cosmote έχω λέει μόνο προς κινητά και όχι σταθερά. Σε ερώτηση μου γιατί γράφει και κινητά στην εφαρμογή δεν ήξερε κανείς να απαντήσει.

 

Κάποιος με το ίδιο πρόγραμμα να μου πει γιατί γραφει έτσι; με χρεώνει φυσικά προς όλους στα σταθερά Cosmote

 

EDIT: με κάλεσαν πίσω και μου είπαν ότι έχω δίκιο και ότι λανθασμένα απεικονίζεται η χρήση των 1500 προς σταθερά... Θα το διορθώσουν... Τα λεπτά μου εμένα που καλούσα προς σταθερά μέχρι να το πάρω χαμπάρι και έφαγα πάνω από 200 λεπτά τσάμπα και βερεσέ... Σιγά μη τα δώσουν πίσω

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

a) Καλύπτουμε τον τηλεφωνικό μας αριθμό σε τέτοιες φωτογραφίες.

β) Προφανώς είναι λάθος διατύπωση στο app. Πάντα προς κινητά cosmote ήταν τα 1500

Link to comment
Share on other sites

a) Καλύπτουμε τον τηλεφωνικό μας αριθμό σε τέτοιες φωτογραφίες.

β) Προφανώς είναι λάθος διατύπωση στο app. Πάντα προς κινητά cosmote ήταν τα 1500

 

Σωστά δε το είδα καν. Δε βαριέσαι..ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω φοιτητικό καρτοσυμβολαιο student. Μέσα στην εφαρμογή αναφέρει 1500 λεπτά προς Cosmote ΣΤΑΘΕΡΆ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΑ

 

Σε επικοινωνία μου με την Cosmote έχω λέει μόνο προς κινητά και όχι σταθερά. Σε ερώτηση μου γιατί γράφει και κινητά στην εφαρμογή δεν ήξερε κανείς να απαντήσει.

 

Κάποιος με το ίδιο πρόγραμμα να μου πει γιατί γραφει έτσι; με χρεώνει φυσικά προς όλους στα σταθερά Cosmote

 

EDIT: με κάλεσαν πίσω και μου είπαν ότι έχω δίκιο και ότι λανθασμένα απεικονίζεται η χρήση των 1500 προς σταθερά... Θα το διορθώσουν... Τα λεπτά μου εμένα που καλούσα προς σταθερά μέχρι να το πάρω χαμπάρι και έφαγα πάνω από 200 λεπτά τσάμπα και βερεσέ... Σιγά μη τα δώσουν πίσω

Και σε μένα έτσι το γράφει μέσα στην εφαρμογή!!!! Αφού δεν είναι προς σταθερά γιατί το γράφουν;;;;;;;; Κ εγώ νόμιζα ότι είναι ΚΑΙ προς σταθερά.

 

Αν καλέσω δηλαδή σε σταθερό θα τραβήξει από το υπόλοιπο της κάρτας; είμαι ένα μήνα με student καρτοσυμβολαιο και δεν έχει τύχει να πάρω σε κάποιο σταθερό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod600027&skuId=mtb_380

1.500' Cosmote κινητά, γράφει στο site.

Έχω κι εγώ φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο και δεν έχει τύχει να καλέσω ποτέ σταθερό Cosmote και με βάλατε σε σκέψεις! :D Αν καλέσεις σε σταθερά, θα σου καταναλώσει απ' τα 500' πρός όλους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο student καρτοσυμβολαιο προστίθεται κ εσάς το υπόλοιπο των sms που περισεψε από τον προηγούμενο μήνα στον επόμενο ;;

Ειχα υπόλοιπο 93 sms και σήμερα προστέθηκαν επιπλέον αλλά 100 από πάνω! Κ έχω τώρα 193 sms.

 

Edit : τα δείχνει ενιαία αλλά αν πατήσω "λεπτομέρειες" δείχνει 71d09ce99418b08e96b50b3f0b6b8b8f.jpg

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται με τις ανανεώσεις συμβολαίων.. Έχουν λαλήσει εντελώς στην Cosmote ? Σε κάρτα θα πανε όλοι ούτε ένα συμβόλαιο δεν θα μείνει στο τέλος !

Από 47 ζητάνε 87 με ακριβώς τα ίδια πράγματα μέσα! Συν δεν τους ενδιαφέρει αν έχεις sat tv ή ίντερνετ και τηλέφωνο ...

Τόσο large δηλαδή η εταιρία ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται με τις ανανεώσεις συμβολαίων.. Έχουν λαλήσει εντελώς στην Cosmote ? Σε κάρτα θα πανε όλοι ούτε ένα συμβόλαιο δεν θα μείνει στο τέλος !

Από 47 ζητάνε 87 με ακριβώς τα ίδια πράγματα μέσα! Συν δεν τους ενδιαφέρει αν έχεις sat tv ή ίντερνετ και τηλέφωνο ...

Τόσο large δηλαδή η εταιρία ?

Μη νομίζεις ότι συμφέρει και η κάρτα πλέον. Έρχονται αυξήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι συμφέρει και η κάρτα πλέον. Έρχονται αυξήσεις.
Δεν λέω αλλά αυτό που κάνουν δεν νομίζω ότι θα κερδίσουν και πολλά περισσότερο μπαχαλο στην αγορά θα φέρουν

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω αλλά αυτό που κάνουν δεν νομίζω ότι θα κερδίσουν και πολλά περισσότερο μπαχαλο στην αγορά θα φέρουν

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι μεν τα συμβόλαια μειώνονται, όμως και η καρτοκινητή έχει και αυτή αύξηση τιμών στα πακέτα της.

 

Στην Ελλάδα βέβαια, έχουν αρκετό κέρδος από την καρτοκινητή, μιας και η πλειοψηφία έχει καρτοκινητό. Είναι δε, αρκετός ο αριθμός συνδρομητών που ανανεώνει μηνιαίως τον χρόνο ομιλίας του.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Μόλις μίλησα με τμήμα προσφορών Cosmote, δάκρυ!!!

 

Πήγα τον έναν αριθμό στη wind, φορητότητα φοιτητική καρτοσύνδεση (από πέρσι έχει αλλάξει κι επιτρέπεται κι εδώ 1 μόνο φοιτητική καρτοσύνδεση), ο άλλος αριθμός θα γίνει φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο στην cosmote και παζαρεύω για καλό πακέτο για τον τρίτο αριθμό. Δεν αναφέρω τις τραγικές επιδοτήσεις, διότι δεν ενδιαφέρομαι για συσκευή κι ούτε θέλω να είμαι δέσμιος επιδότησης.

 

Long story short, πρότεινα κι εγώ σαν παιδί ( :D ) 1.500' 100' προς όλους, 100 sms, 1gb με 17 ευρώ ή έστω κάτι αντίστοιχο με ταβάνι τα 20 πως είχα πρόταση από wind :!: Μου πρότεινε 1.500', 20' προς όλους κι 100 ολόκληρα mb σε συμβόλαιο κι ήρθε κι η συνέχεια στη χαζή ερώτησή μου: κάτι αντίστοιχο σ' αυτό που μου πρότεινε η Wind? "δε διαθέτουμε τέτοια προγράμματα, ούτε τέτοιες τιμές, γιατί εμείς προσφέρουμε ποιότητα" :lol::lol::lol: Με τη σειρά μου απήντησα: δε ξέρω αν το προσέξατε, τις 2 προηγούμενες φορές που με καλέσατε δεν είχα σήμα, μιας που μιλάμε για ποιότητα, ευχαριστώ θα προβώ σε φορητότητα.

 

Έχω την εντύπωση πως δεν τους ενδιαφέρει τίποτα. Παλιά τουλάχιστον μπορούσες να "εκβιάσεις" ένα πακέτο στα μέτρα σου, αλλά η αποστομωτική απάντηση για την ποιότητα δικτύου με ξεπέρασε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...