Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την στιγμή που θα κάνεις αίτημα φορητότητας σε άλλη εταιρεία θα σε καλέσουν από την cosmote για αντιπροσφορά στις τιμές που αναφέρεσαι.

 

τα ξερω αυτα ρε μεγαλε αυτα που πηρα απο προπερυσι ειναι με αυτο τον τροπο βεβαια ειχα παρει και επιδοτηση 130 ευρω αλλα τωρα τον μαιο τεειωνει και δεν μπορω να διανοηθώ πως εχετε το 65 αρι με 25...μου φαινεται εντελως παρολογο.....ειναι το απολυτο πακετο και εγω δινω παραπανω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τα ξερω αυτα ρε μεγαλε αυτα που πηρα απο προπερυσι ειναι με αυτο τον τροπο βεβαια ειχα παρει και επιδοτηση 130 ευρω αλλα τωρα τον μαιο τεειωνει και δεν μπορω να διανοηθώ πως εχετε το 65 αρι με 25...μου φαινεται εντελως παρολογο.....ειναι το απολυτο πακετο και εγω δινω παραπανω!!!

Δεν χειρίστηκες το θέμα σωστά. Καταρχάς σταματά να παίρνεις επιδοτήσεις για συσκευή. Όλες οι επιδοτήσεις να πηγαίνουν στο πάγιο. Ένα το λάθος σου. Δεύτερον κάνε αίτηση φορητότητας προς άλλη εταιρεία και όταν σε καλέσουν πες τους την προσφορά της άλλης εταιρείας για να πάρεις ο,τι μπορείς καλύτερο από την Cosmote. Αν έχεις και γραμμή ΟΤΕ τότε θα έχεις καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χειρίστηκες το θέμα σωστά. Καταρχάς σταματά να παίρνεις επιδοτήσεις για συσκευή. Όλες οι επιδοτήσεις να πηγαίνουν στο πάγιο. Ένα το λάθος σου. Δεύτερον κάνε αίτηση φορητότητας προς άλλη εταιρεία και όταν σε καλέσουν πες τους την προσφορά της άλλης εταιρείας για να πάρεις ο,τι μπορείς καλύτερο από την Cosmote. Αν έχεις και γραμμή ΟΤΕ τότε θα έχεις καλύτερη τιμή.

 

αυτο σου λεω αδερφε πριν 2 χρονια τα εκανα ολα αυτα 3 μερες μιλουσα σε σημειο που με πηρε τηλ ο προϊστάμενος του τμηματος εξυπηρέτησης επειδη ημουνα ενα βημα πριν κανω μήνυση σε ενα παρταλι που το ηχογράφησα που μου ελεγε αλλα και μου μίλησε και ασχημα....ειμαι ο μονος τοτε που πηρα το παλιο 35 ενω ειχε βγει ειδη το καινουριο και αυτο γιατην στην προπροηγουμένη ανανέωση τους ειχα παρει παλι τα βρακια παλι με αίτηση φορητοτας σε αλλη εταιρια.....αλλα 25 το 65αρι μου μοιαζει θαυμα!!δεν ειναι φυσιολογικο!!εγω δινω 35 με εκπτωση ανεργιας συν 10% εκπτωση απο την ιδια την κοσμοτε....αλλιως βγαινει με το φπα 41!!συσκευη πηρα τοτε επειδη ειχα να παρω καιρο και μου εδιναν επιδοτηση 50 ευρω και με αγωνα τσίμπησα τα 130!!τωρα δεν θελω συσκευη αν εναι να ανανεωσω θα τα βαλω εκπτωση αλλα το 65αρι δεν το βαζω καν στο μυαλο μου οτι μπορει να κερδισω στα 25!!!ειναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χειρίστηκες το θέμα σωστά. Καταρχάς σταματά να παίρνεις επιδοτήσεις για συσκευή. Όλες οι επιδοτήσεις να πηγαίνουν στο πάγιο. Ένα το λάθος σου. Δεύτερον κάνε αίτηση φορητότητας προς άλλη εταιρεία και όταν σε καλέσουν πες τους την προσφορά της άλλης εταιρείας για να πάρεις ο,τι μπορείς καλύτερο από την Cosmote. Αν έχεις και γραμμή ΟΤΕ τότε θα έχεις καλύτερη τιμή.

 

Συμφωνώ, ετσι είναι. Εχω κι εγω 2 νουμερα στο Plus 65 με τελικό πληρωτέο 50,50 € με ΦΠΑ και τέλη κινητής, όλα μέσα.

Αυτή η τιμή επιτεύχθηκε με αντιπροσφορά από την Cosmote αφού πρώτα έκανα αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία και φυσικά μόνο με έκπτωση παγίου, όχι επιδότηση συσκευής.

Οι επιδοτήσεις συσκευής είναι ασύμφορες γενικώς, τα 150-200-250 € επιδότηση που θα σου δώσουν θα τα δώσεις στον γερμανό η στην cosmote για μια συσκευή σε τιμή πολύ μεγαλύτερη από τον ανταγωνισμό (λέγε με skroutz).

Link to comment
Share on other sites

αυτο σου λεω αδερφε πριν 2 χρονια τα εκανα ολα αυτα 3 μερες μιλουσα σε σημειο που με πηρε τηλ ο προϊστάμενος του τμηματος εξυπηρέτησης επειδη ημουνα ενα βημα πριν κανω μήνυση σε ενα παρταλι που το ηχογράφησα που μου ελεγε αλλα και μου μίλησε και ασχημα....ειμαι ο μονος τοτε που πηρα το παλιο 35 ενω ειχε βγει ειδη το καινουριο και αυτο γιατην στην προπροηγουμένη ανανέωση τους ειχα παρει παλι τα βρακια παλι με αίτηση φορητοτας σε αλλη εταιρια.....αλλα 25 το 65αρι μου μοιαζει θαυμα!!δεν ειναι φυσιολογικο!!εγω δινω 35 με εκπτωση ανεργιας συν 10% εκπτωση απο την ιδια την κοσμοτε....αλλιως βγαινει με το φπα 41!!συσκευη πηρα τοτε επειδη ειχα να παρω καιρο και μου εδιναν επιδοτηση 50 ευρω και με αγωνα τσίμπησα τα 130!!τωρα δεν θελω συσκευη αν εναι να ανανεωσω θα τα βαλω εκπτωση αλλα το 65αρι δεν το βαζω καν στο μυαλο μου οτι μπορει να κερδισω στα 25!!!ειναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ

 

ρε μαγκιες πως γινεται καποιοι που διαβαζω εδω μεσα να εχετε το 65αρι με 25 ευρω????εγω δινω 37 στο 35 το παλιο και τσιμπισα και κατι ψηλοδιπλασισμους και οχι τιποτα αλλο για 2 χρονια συμβαλαιο...εσεις πως τα πηρατε αυτα???

 

τα ξερω αυτα ρε μεγαλε αυτα που πηρα απο προπερυσι ειναι με αυτο τον τροπο βεβαια ειχα παρει και επιδοτηση 130 ευρω αλλα τωρα τον μαιο τεειωνει και δεν μπορω να διανοηθώ πως εχετε το 65 αρι με 25...μου φαινεται εντελως παρολογο.....ειναι το απολυτο πακετο και εγω δινω παραπανω!!!

Χεχε... Τρελεεεεεεεεεεεεεεε και εγώ το 65αρι plus με 24€ το έχω και η γυναίκα μου το 55αρι με 18€. Μια αίτηση φορητοτητας στη wind και καλή και κυρίως ήρεμη διαπραγματευση χωρίς μανουρες κτλ. Μιλας όμορφα και ωραία και βρίσκεις λύση. Εννοείται θα πεις ότι το έχει πάρει και φίλος σου στην ίδια τιμή κτλ και ότι είσαι χρόνια πελάτης και από το δίκτυο είσαι ικανοποιημενος αλλά όχι οικονομικα. Το καλό είναι με την φορητοτητα δεν ξέρει η κοσμοτε τι σου πρότεινε η άλλη εταιρία οπότε εκεί πατάς και λες ότι θες (οχι παράλογα πράγματα). Απλά η φορητοτητα πλέον είναι δικοπο μαχαίρι γιατί μπορεί όντως ο αριθμός να πάει σε άλλη εταιρία οπότε φροντιζε αυτό που θα βρεις να ανταποκρινεται και στις ανάγκες σου. Πλέον το δίνουν και σε αυτές τις τιμές γιατί δεν θέλουν να χάσουν πελάτες

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χεχε... Τρελεεεεεεεεεεεεεεε και εγώ το 65αρι plus με 24€ το έχω και η γυναίκα μου το 55αρι με 18€. Μια αίτηση φορητοτητας στη wind και καλή και κυρίως ήρεμη διαπραγματευση χωρίς μανουρες κτλ. Μιλας όμορφα και ωραία και βρίσκεις λύση. Εννοείται θα πεις ότι το έχει πάρει και φίλος σου στην ίδια τιμή κτλ και ότι είσαι χρόνια πελάτης και από το δίκτυο είσαι ικανοποιημενος αλλά όχι οικονομικα. Το καλό είναι με την φορητοτητα δεν ξέρει η κοσμοτε τι σου πρότεινε η άλλη εταιρία οπότε εκεί πατάς και λες ότι θες (οχι παράλογα πράγματα). Απλά η φορητοτητα πλέον είναι δικοπο μαχαίρι γιατί μπορεί όντως ο αριθμός να πάει σε άλλη εταιρία οπότε φροντιζε αυτό που θα βρεις να ανταποκρινεται και στις ανάγκες σου. Πλέον το δίνουν και σε αυτές τις τιμές γιατί δεν θέλουν να χάσουν πελάτες

 

τακαρε σε πνιγω σοβαρα τωρα.....ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι εχετε το απολυτο πακετο με λιγοτερα λεφτα απο μενα...δεκα ευρω κατω και εχετε 1500 προς ολους 1500 μηνυμ προς ολους και 2gb νετ!!και γω εχω 1500 κοσμοτε 100 προς τριτους+100 δωρο 1500 μηνυμ κοσμοτε 60 προς τριτους και 200mb+200 δωρο......ΑΝΝΝΝΝΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ........οχι δεν θα την πατησω γιατι θα παω απευθειας σε φιλη που δουλευει σε καταστημα και θα με κανει τα κουμαντα για την φορητοτητα....αν μια χρονια μου εδωσε ενα τηλ σταθερο και πηρα και τους ειπα εγω ο ιδιος θελω να μου δωσετε τον κωδικο φορητοτας μου να τον δωσω στην wind και μου λενε που βρηκατε αυτο το τηλ και την λεω οποιος ειναι αγανακτιμενσος βρισκει λυσεις!!!εκει τους πηρα 240 επιδοτηση και κατι μαγικα αλλα ολα αυτα το 2012!!!πφφφφφφ.....δεν ειμαι καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

τακαρε σε πνιγω σοβαρα τωρα.....ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι εχετε το απολυτο πακετο με λιγοτερα λεφτα απο μενα...δεκα ευρω κατω και εχετε 1500 προς ολους 1500 μηνυμ προς ολους και 2gb νετ!!και γω εχω 1500 κοσμοτε 100 προς τριτους+100 δωρο 1500 μηνυμ κοσμοτε 60 προς τριτους και 200mb+200 δωρο......ΑΝΝΝΝΝΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ........οχι δεν θα την πατησω γιατι θα παω απευθειας σε φιλη που δουλευει σε καταστημα και θα με κανει τα κουμαντα για την φορητοτητα....αν μια χρονια μου εδωσε ενα τηλ σταθερο και πηρα και τους ειπα εγω ο ιδιος θελω να μου δωσετε τον κωδικο φορητοτας μου να τον δωσω στην wind και μου λενε που βρηκατε αυτο το τηλ και την λεω οποιος ειναι αγανακτιμενσος βρισκει λυσεις!!!εκει τους πηρα 240 επιδοτηση και κατι μαγικα αλλα ολα αυτα το 2012!!!πφφφφφφ.....δεν ειμαι καλα

 

Πότε λήγει το συμβόλαιο σου?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Αν τελικα την κανω σημερα την αιτηση φορητοτητας σε cu,αν με βαλει η cosmote να πληρωσω πεναλντι 500 ευρω,δηλαδη εκδθει το πεναλντι σε τιμολογιο,εγω αν κανω μετα κιαλη καταγγελια στην εεττ,μπορει να διαγραφει ή θα αρχισουν τα εξωδικα?
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πότε λήγει το συμβόλαιο σου?

 

καλημερα 6/6/2014 ειχα κανει την ανανεωση για 2 χρονια και ειμαι κοσμοτε απο το 2008 με μεταφορα απο βονταφον απλα θυμαμαι πως αυτοι περνουν τηλ κανενα μηνα πριν

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα 6/6/2014 ειχα κανει την ανανεωση για 2 χρονια και ειμαι κοσμοτε απο το 2008 με μεταφορα απο βονταφον απλα θυμαμαι πως αυτοι περνουν τηλ κανενα μηνα πριν

Ναι ισχύει... Λογικά προς αλλά τέλη Απρίλη θα σε καλεσουν

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κατάστημα Γερμανός και μου είπαν ότι από τα μέσα Απριλίου θα εφαρμοστεί στην Cosmote, στα συμβόλαια που θέλουμε να διακόψουμε ή να μετατρέψουμε σε καρτοκινητό cosmote, ένα τέλος αποσύνδεσης 10 ευρώ. Υπάρχει τέτοια ανακοίνωση;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλλά όπως γινεται συνηθως, δεν βρίσκεται στην 1η σελίδα με έντονο χρωματιστό φόντο και χαρούμενα σκιτσάκια ....

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/timologiakes-allages-simvolaio-cost-control.pdf

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα χρόνια πολλά.

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σχετικά με το COSMOTE Mobile Internet AnyWay .

Έχει μια προσφορά τα 5GB στα 15 ευρώ. Στις παρεχόμενες υπηρεσίες, εκτός των άλλων, αναφέρει:

Μπορείς να χρησιμοποιείς όλα τα MB σου σε όλες τις συσκευές, κινητό, tablet & laptop, όπως εσύ θέλεις!

 

Εχω εταιρική σύνδεση καθώς επίσης και ενα whatsup. Μπορώ αυτά τα ΜΒ να τα χρησιμοποιώ στο whatsup?

Ολες οι συνδέσεις είναι στο ίδιο όνομα και στο ίδιο ΑΦΜ.

 

Ευχαριστώ

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς. Αν διαβάσεις τους όρους, τα συμβόλαια ίντερνετ όπως αυτό που περιγράφεις ενσωματώνονται επάνω σε πραγματικά συμβόλαια φωνής (όπως το εταιρικό που έχεις) και όχι σε καρτοσυμβόλαια. Είναι ένας έμμεσος τρόπος για να σε πιέσουν να κάνεις συμβόλαια.

Αν θες να έχεις σε μια τηλεφωνική συσκευή και το whatsup και το Internet Any Way, πρέπει υποχρεωτικά να διαθέτεις δίκαρτο τηλέφωνο.

Πάντως κοίτα και το επόμενο πρόγραμμα που δίνουν προσφορά... Με 5 ευρώ παραπάνω έχει 10GB. Εγώ αυτό έχω.

Επίσης να γνωρίζεις ότι η πρώτη κάρτα SIM σου παρέχεται δωρεάν, ενώ οι επόμενες (μέχρι 4 σύνολο) δίνονται με 5 ευρώ πάγιο επιπλέον τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα! Τέλος Μαρτίου ληγει η προσφορά που ειχα λάβει κατ'όπιν αίτησης φορητότητας (2γραμμές στο plus65 στα 25€ έκαστη) κ μετά απο τηλ. επικοινωνία με το 13888 μου έδωσαν τις εξής εναλλακτικές λόγω του ότι το συμβόλαιο λήγει τον Αύγουστο του 2016:

1) να επιλέξω οποιοδήποτε πρόγραμμα χαμηλότερου παγίου, το οποίο θα 'τρέχει' μέχρι τον Αύγουστο κ τότε ανάλογα με το ποσό των επιδοτήσεων θα επανέλθουν με προσφορά

2) να παραμείνω στο plus 65 πληρώνοντας την τρέχουσα αξία του προγράμματος δηλαδή 65€

 

Σε ερώτησή μου για προανανέωση στο ισχύον πρόγραμμα, η απάντησή τους ηταν οτι η έκπτωση θα ανέρχεται στα 10€ ανά γραμμή σύν τις επιμέρους εκπτώσεις (οικογενειακό, σταθερό ote+otetv ...)

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω σ'αυτή την περίπτωση δεδομένου ότι το plus65 ήταν ιδανική επιλογή;

 

- Να σημειώσω πως η τρέχουσα προσφορά της Vodafone για δύο γραμμές στο Red1 κ 24μήνη δέσμευση, ήταν 33€ έκαστη με έκπτωση παγίου.

 

Έτσι σε νέα τηλ. επικοινωνία με το Τμήμα διακοπής συμβολαίων της Cosmote, το penalty που θα έπρεπε να καταβάλλω λόγω του ότι το συμβόλαιο έληγε τον προσεχή Αύγουστο ανέρχεται στα 450€ για κάθε γραμμή!!!!

Τελικά κ αφού τους εξήγησα πως όταν έγινε η προανανέωση στο plus 65 ( για 18μήνες στα 25€ ) δεν με είχαν ενημερώσει για το υπόλοιπο της δέσμευσης, μου έκαναν την εξής προσφορά:

 

- 18μηνο συμβόλαιο στο Mobile Plus Family 75 με 2000' ομιλίας πρός όλους, 2000 sms, 2Gb data κ 1000' προς ένα σταθερό στα 48€ τελική τιμή με έκπτωση οικογενειακού παγίου κ σταθερού OTE. Οι παροχές αυτές πρόκειται στην ουσία για μία κοινή "δεξαμενή" κ για τις 2 γραμμές .

Edited by nikosbalos
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι η τιμη και για τα 2 νουμερα τοτε ειναι καλα.για μενα το εξτρα bonus ειναι οτι με +10ε στο σταθερο μπορεις να εχεις vdsl ,αν σε ενδιαφερει.
Link to comment
Share on other sites

Ναί, η τιμή αυτή αφορά κ τις 2γραμμές. Με καλύπτει απόλυτα η συγκεκριμένη προσφορά οπότε πριν την έκδοση του νέου τιμολογίου θα προχωρήσω στην αλλαγή προγράμματος.

Και να φανταστείς πως αυτό τον μήνα για τα mobile plus 25 κ 35 πλήρωσα 54€ στο σύνολο δηλαδή για 50' πρός τρίτους κ 200mb η μία γραμμή κ 120' ομιλίας κ 400mb η άλλη!

Edited by nikosbalos
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως η τρέχουσα προσφορά της Vodafone για δύο γραμμές στο Red1 κ 24μήνη δέσμευση, ήταν 33€ έκαστη με έκπτωση παγίου.

 

Από που πήρες αυτή τη προσφορά για τα red 1 ?

Link to comment
Share on other sites

Από που πήρες αυτή τη προσφορά για τα red 1 ?

 

Συμπλήρωσα τα στοιχεία μου στο site της Vodafone το προηγούμενο Σάββατο κ με πήραν απο το 13830 σήμερα για την συγκεκριμένη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως η τρέχουσα προσφορά της Vodafone για δύο γραμμές στο Red1 κ 24μήνη δέσμευση, ήταν 33€ έκαστη με έκπτωση παγίου.

 

Έτσι σε νέα τηλ. επικοινωνία με το Τμήμα διακοπής συμβολαίων της Cosmote, το penalty που θα έπρεπε να καταβάλλω λόγω του ότι το συμβόλαιο έληγε τον προσεχή Αύγουστο ανέρχεται στα 450€ για κάθε γραμμή!!!!

Τελικά κ αφού τους εξήγηση πως όταν έγινε η προανανέωση στο plus 65 ( για 18μήνες στα 25€ ) δεν με είχαν ενημερώσει για το υπόλοιπο της δέσμευσης, μου έκαναν την εξής προσφορά:

 

18μηνο συμβόλαιο στο Mobile Plus Family 75 με 2000' ομιλίας πρός όλους, 2000 sms, 2Gb data κ 1000' προς ένα σταθερό στα 48€ τελική τιμή με έκπτωση οικογενειακού παγίου κ σταθερού OTE. Οι παροχές αυτές πρόκειται στην ουσία για μία κοινή "δεξαμενή" κ για τις 2 γραμμές .

 

Αρχικά θεωρώ πως μέχρι τον Αύγουστο (5 μήνες) δεν μπορούν να σε κρατήσουν καθώς δεν σου δίνουν πρόγραμα με έκπτωση παγίου (εκτός και εάν τα προγράμματα με χαμηλότερο πάγιο τα έδιναν με έκπτωση παγίου αλλά δεν νομίζω). Θα μπορούσες να μείνεις εάν για τους πέντε μείνες σου έδιναν την έκπτωση που είχες πριν την προανανέωση. Γενικά δεν είσαι υποχρεωμένος να μείνεις σε μία εταιρεία άμα δεν σου κάνει έκπτωση στο πάγιο καθώς πρόγραμμα χωρίς έκπτωση είναι αορίστου χρόνου. Πάντως η προσφορά με το family 75 είναι πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως η τρέχουσα προσφορά της Vodafone για δύο γραμμές στο Red1 κ 24μήνη δέσμευση, ήταν 33€ έκαστη με έκπτωση παγίου.

 

Έτσι σε νέα τηλ. επικοινωνία με το Τμήμα διακοπής συμβολαίων της Cosmote, το penalty που θα έπρεπε να καταβάλλω λόγω του ότι το συμβόλαιο έληγε τον προσεχή Αύγουστο ανέρχεται στα 450€ για κάθε γραμμή!!!!

Τελικά κ αφού τους εξήγηση πως όταν έγινε η προανανέωση στο plus 65 ( για 18μήνες στα 25€ ) δεν με είχαν ενημερώσει για το υπόλοιπο της δέσμευσης, μου έκαναν την εξής προσφορά:

 

18μηνο συμβόλαιο στο Mobile Plus Family 75 με 2000' ομιλίας πρός όλους, 2000 sms, 2Gb data κ 1000' προς ένα σταθερό στα 48€ τελική τιμή με έκπτωση οικογενειακού παγίου κ σταθερού OTE. Οι παροχές αυτές πρόκειται στην ουσία για μία κοινή "δεξαμενή" κ για τις 2 γραμμές .

 

Ζήτα τους να σου αναφέρουν ρητά μέχρι πότε θεωρούν ότι θα είσαι δεσμευμένος στο νέο πρόγραμμα :). Καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα τους να σου αναφέρουν ρητά μέχρι πότε θεωρούν ότι θα είσαι δεσμευμένος στο νέο πρόγραμμα :). Καλορίζικο.

 

Το έκανα ήδη! Μου είπαν ότι παραγράφεται η προηγούμενη δέσμευση (μέχρι κ τον Αύγουστο '16) και οτι το νέο συμβόλαιο θα ισχύει από τον μήνα ενεργοποίησής του (Απρίλιος '16) για 18 μήνες χωρίς περαιτέρω 'ψιλά γράμματα'...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες .......

Ειχα δυο νούμερα plus 65 με τελικό πληρωτέο στα 50,50 € και τα δύο, (καλή τιμή γενικώς).

15 ημέρες πριν λήξουν, σε τηλεφώνημα από την cosmote μου πρότειναν για ανανέωση στα 33,30 το κάθε ένα , ποσό αρκετά μεγαλύτερο.

Επειδή τους είπα οτι σε αυτό το ποσό δεν θα ανανεώσω και επειδή γενικώς ποτέ δεν εξάντλησα τα 1500` τα 1500 sms και τα 2 gb του κάθε νούμερου, μου πρότειναν και δέχτηκα το family plus 75 (2000` , 2000 sms και 2 GB ) συνολικά και για τα δυο νούμερα, με τελικό πληρωτέο ποσό τα 41,28 €/μήνα .

Καλούτσικη έκτπωση σε σχέση με την "προσφορά" που διαφημίζουν στο site (69.00 €) αν και πιθανώς να έπαιρνα την παλιά μου έκπτωση αν απειλούσα με μεταφορά σε άλλο πάροχο.

Εφόσον τα λεπτά και τα sms με καλύπτουν (για τα GB το καλοκαίρι χλωμό το βλέπω αλλά με 1-2 πακετάκια internet θα το βολέψω) , αποφάσισα να μην υποστώ αυτή τη φορά την αγχωτική διαδικασία φευγω - μείνε - αντιπροσφορες κλπ.

Οσοι έχουν δύο νούμερα και δεν θέλουν να ζήσουν το γνωστό παζάρι, ας δούνε και αυτή τη λύση , καθώς στη δική μου περίπτωση μου δίνανε το plus 65 με έκτπωση 30,00% (33,00 € αντί 47,00 € που είναι η επίσημη προσφορά) ενώ το family με έκτπωση 40,00% (41,28 € αντί 69,00).

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες .......

 

 

Ειχα δυο νούμερα plus 65 με τελικό πληρωτέο στα 50,50 € και τα δύο, (καλή τιμή γενικώς).

 

 

15 ημέρες πριν λήξουν, σε τηλεφώνημα από την cosmote μου πρότειναν για ανανέωση στα 33,30 το κάθε ένα , ποσό αρκετά μεγαλύτερο.

 

 

Επειδή τους είπα οτι σε αυτό το ποσό δεν θα ανανεώσω και επειδή γενικώς ποτέ δεν εξάντλησα τα 1500` τα 1500 sms και τα 2 gb του κάθε νούμερου, μου πρότειναν και δέχτηκα το family plus 75 (2000` , 2000 sms και 2 GB ) συνολικά και για τα δυο νούμερα, με τελικό πληρωτέο ποσό τα 41,28 €/μήνα .

 

 

Καλούτσικη έκτπωση σε σχέση με την "προσφορά" που διαφημίζουν στο site (69.00 €) αν και πιθανώς να έπαιρνα την παλιά μου έκπτωση αν απειλούσα με μεταφορά σε άλλο πάροχο.

 

 

Εφόσον τα λεπτά και τα sms με καλύπτουν (για τα GB το καλοκαίρι χλωμό το βλέπω αλλά με 1-2 πακετάκια internet θα το βολέψω) , αποφάσισα να μην υποστώ αυτή τη φορά την αγχωτική διαδικασία φευγω - μείνε - αντιπροσφορες κλπ.

 

 

Οσοι έχουν δύο νούμερα και δεν θέλουν να ζήσουν το γνωστό παζάρι, ας δούνε και αυτή τη λύση , καθώς στη δική μου περίπτωση μου δίνανε το plus 65 με έκτπωση 30,00% (33,00 € αντί 47,00 € που είναι η επίσημη προσφορά) ενώ το family με έκτπωση 40,00% (41,28 € αντί 69,00).

 

 

 

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι στο family ειναι οι παροχες σε ολα τα νουμερα.Δηλαδη εχεις 2GB Internet στο family σωστα; Τα 2GB αμα εχεις δυο νουμερα(το Α και το Β στην περιπτωση αυτη) ειναι 2GB δεδομενα για το Α και το Β μαζι.Προσωπικα αυτα τα συμβολαια δεν αξιζουν.Πιστευω ο καθενας να εχει τα δικα του λεπτα και sms οπως και MB.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αλλα το θεμα ειναι οτι στο family ειναι οι παροχες σε ολα τα νουμερα.Δηλαδη εχεις 2GB Internet στο family σωστα; Τα 2GB αμα εχεις δυο νουμερα(το Α και το Β στην περιπτωση αυτη) ειναι 2GB δεδομενα για το Α και το Β μαζι.Προσωπικα αυτα τα συμβολαια δεν αξιζουν.Πιστευω ο καθενας να εχει τα δικα του λεπτα και sms οπως και MB.

 

Ολα ξεκινούν από τις ανάγκες του καθενός. Τα GB ανέφερα κι εγω ότι μάλλον είναι λίγα για 2 νούμερα, αλλά στην περίπτωσή μου που είχα 2 νούμερα στο plus 65 , το ένα ποτέ δε μίλησε πάνω από 1.000 λεπτά και το άλλο ποτέ πάνω από 500, οπότε το family με 2000 συνολικά λεπτά με κάλυπτε. Τα 2000 sms θεωρώ ότι είναι υπερ αρκετά, αλλά σε κάθε περίπτωση, ανέφερα όλα τα παραπάνω σαν εναλλακτική οικονομικη λύση για όποιον τον καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...