Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δυστυχώς εβαζαν τις 4G 5G  κυψέλες σαν ...ραδιόφωνο FM 😉

Τώρα πληρώνουν ακριβά τον - ευκολο ' τροπο ανάπτυξης δικτύου που επελεξαν με υπερβολικα πολλά OverLappings / παρεμβολές σε μη λειτουργικό βαθμο πλεον και Signaling channels που θελουν ΞΑΝΑ Optimization.

Τα έχουν κανει π@@@@α σε ολη την Ελλάδα και οι συσκευές των συνδρομητων στέλνουν απίστευτα errors feedback σε Qualcomm.

 Εκ των έσω...

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, bbbb said:

@olympios1 όπως βλέπεις το ίδιο χάλι αναφέρεται και για Nova..
Πώς το εξηγείς ότι υπάρχει ίδια συμπεριφορά και στο δίκτυο των χαμένων?

Καμία σχέση το ένα δίκτυο με το άλλο, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε εδώ μέσα. Δεν πειράζει, τα γράφουν οι εναπομειναντες συνδρομητές οπότε είμαι καλυμμένος. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία, μια φορά την ημέρα μου βγάζει το iphone welcome to Vodafone...

Συνήθως μετά από speedtest...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, olympios1 said:

Καμία σχέση το ένα δίκτυο με το άλλο, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε εδώ μέσα. Δεν πειράζει, τα γράφουν οι εναπομειναντες συνδρομητές οπότε είμαι καλυμμένος. 

Εγώ επειδή Λεπτοκαρυά έχω εξοχικό και έρχομαι χρόνια, από το 2014 που έχω κινητό Cosmote Nova και κατά καιρούς Vodafone και ένα ΣΚ ήμουν με φίλο που είχε Vodafone κάρτα θα σας πω τα εξής. Ενώ η Vodafone έχει παραπάνω κεραίες, πέρυσι τουλάχιστον στην Λεπτοκαρυά αλλά και φέτος ήταν πίτα. Κάτω από τις γραμμες στην παραλια και στα ΚΑΑΥ είχε μονοψήφια και με το ζόρι είχες Ίντερνετ. 
Σπίτι μου το πολύ 10-15Mbps είχα. 
Στο χωριό ήταν καλύτερα μεν αλλά Πλάκα Λιτοχώρου έπαιζε πολύ Edge. Παλιό Παντελεημονα. Επίσης λόγω ότι το χωριό είναι χτισμένο με πέτρες εσωτερικός χώρος το E πήγαινε σύννεφο. Πλαταμώνας πίτα εξίσου τα δεδομένα και Νέους Πόρους. 
Την σώζουν τα Micro που βάζει. 
Σε σχέση με τη Nova που έχω φέτος, δεν έχω δει μεγάλη διαφορά απλά πιο λειτουργικό δίκτυο και κανένα θέμα με κλήσεις και sms.

Και κάτι τελευταίο, το χειμώνα όλα τα δίκτυα λειτουργούν στις παραλίες της Πιερίας, το καλοκαίρι απλά δεν επαρκούν για τον όγκο δεδομένων που τραβάμε όλοι με τα απεριόριστα.

Οι Νέοι Πόροι που πήγα σήμερα και ο μίσος Πλαταμώνας από το κτήριο του ΟΤΕ μέχρι τα ΚΑΑΥ έχουν λιγότερο θέμα με το σήμα. Η πλευρά που είναι από την εκκλησία στη παραλιακή μέχρι το κάστρο και ο Νέος Παντελεημονας υποφέρουν από την μορφολογία του εδάφους και το σήμα δεν φτάνει παντού. Το ίδιο και στη Πλάκα Λιτοχώρου από τον Σιδηροδρομικό σταθμό στην διασταυρωση για Λιτόχωρο μέχρι το ρέμα που είναι 3-4 χιλιόμετρα πιο κάτω στον Μόλο. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, κάνε έναν κόπο να διορθώσεις το ποστ, θα καταλάβεις 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως μέχρι στιγμής το δίκτυο στην περιοχή μου πετάει κανένα θέμα, όποτε μπορεί και όντως να κάνανε κάποιες εργασίες αναβάθμισης
Υ.γ. Όσο για τα περί διορθώσεις διαφόρων Post επειδή κάποιοι χαλιούνται Απλά φαίνεται το ποιόν τους... Και εγώ προσωπικά δεν το έχω κρύψει ότι υποστηρίζω τη Vodafone γιατί βάσει των αναγκών μου αυτά που μου δίνει δεν μου τα δίνει κανείς άλλος στην τιμή που μου τα δίνει η Vodafone αλλά αυτές τις μέρες που υπήρξε κάτι στραβό ήρθα και το έγραψα

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bbbb said:

Σήμερα πάντως μέχρι στιγμής το δίκτυο στην περιοχή μου πετάει κανένα θέμα, όποτε μπορεί και όντως να κάνανε κάποιες εργασίες αναβάθμισης
Υ.γ. Όσο για τα περί διορθώσεις διαφόρων Post επειδή κάποιοι χαλιούνται Απλά φαίνεται το ποιόν τους... Και εγώ προσωπικά δεν το έχω κρύψει ότι υποστηρίζω τη Vodafone γιατί βάσει των αναγκών μου αυτά που μου δίνει δεν μου τα δίνει κανείς άλλος στην τιμή που μου τα δίνει η Vodafone αλλά αυτές τις μέρες που υπήρξε κάτι στραβό ήρθα και το έγραψα

Αγαπητέ φίλε @bbbb

Ο φίλος @Nikolas14 είχε εκ παραδρομής ανεβάσει έξι φορές το ίδιο ποστ, φτιάχνοντας ένα μακρυνάρι. 

Εξ ου η προτροπή για διόρθωση. 

Υγ1  Η πολλή συνωμοσιολογία βλάπτει. 

Υγ2  Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν πει "Μη προτρεχέτω η γλωττα της διανοίας" 

Πολύ βιαστικά βγάζουμε συμπεράσματα. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bbbb said:

Σήμερα πάντως μέχρι στιγμής το δίκτυο στην περιοχή μου πετάει κανένα θέμα, όποτε μπορεί και όντως να κάνανε κάποιες εργασίες αναβάθμισης
Υ.γ. Όσο για τα περί διορθώσεις διαφόρων Post επειδή κάποιοι χαλιούνται Απλά φαίνεται το ποιόν τους... Και εγώ προσωπικά δεν το έχω κρύψει ότι υποστηρίζω τη Vodafone γιατί βάσει των αναγκών μου αυτά που μου δίνει δεν μου τα δίνει κανείς άλλος στην τιμή που μου τα δίνει η Vodafone αλλά αυτές τις μέρες που υπήρξε κάτι στραβό ήρθα και το έγραψα

1. Γίνε και εσύ ένα black fanboy. Μπορείς!

2. Το να είναι κάποιος εντελώς απόλυτος, δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκτός και αν περνάει κλιμακτήριο... Αυτή η εταιρεία, και μόνο αυτή! Δεν πάει έτσι. Καμία καλή, καμία κακή. Με όποια βολεύεται ο καθένας.

Και δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά στα 3-4 black fanboys...Ο Παντελής ακόμη δεν έχει γίνει μέλος στην συγκεκριμένη αδελφότητα...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, bbbb said:

Σήμερα πάντως μέχρι στιγμής το δίκτυο στην περιοχή μου πετάει κανένα θέμα, όποτε μπορεί και όντως να κάνανε κάποιες εργασίες αναβάθμισης
Υ.γ. Όσο για τα περί διορθώσεις διαφόρων Post επειδή κάποιοι χαλιούνται Απλά φαίνεται το ποιόν τους... Και εγώ προσωπικά δεν το έχω κρύψει ότι υποστηρίζω τη Vodafone γιατί βάσει των αναγκών μου αυτά που μου δίνει δεν μου τα δίνει κανείς άλλος στην τιμή που μου τα δίνει η Vodafone αλλά αυτές τις μέρες που υπήρξε κάτι στραβό ήρθα και το έγραψα

Πράγματι δίνει πολλά η Vodafone και σε πολύ καλές τιμές. Ωστόσο πλέον είναι το τρίτο δίκτυο, αν και στην περιοχή μου πρώτο μέχρι πρόσφατα, τώρα δεύτερο. Πανελλαδικά δεύτερο δίκτυο είναι η nova η οποία σε πολλά σημεία είναι καλύτερη από τη Vodafone. Αυτή είναι η πραγματικότητα πανελλαδικά. Φυσικά σε κάθε περιοχή υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Στο παράδειγμα βάζω και εμένα που η Cosmote στην περιοχή μου είναι 3η ενώ πανελλαδικά είναι πρώτη 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία, μια φορά την ημέρα μου βγάζει το iphone welcome to Vodafone...
Συνήθως μετά από speedtest...

Τα έκανε και στο δικό μου και στις γυναίκας μου σε συγκεκριμένη περιοχή 2-3 φορές την ημέρα.Θέμα της κεραίας πιθανότατα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Τώρα τελευταία, μια φορά την ημέρα μου βγάζει το iphone welcome to Vodafone...

Συνήθως μετά από speedtest...

Είτε έχεις SIM CARD είπε Physical SIM Card στην Vodafone ενα Handover Error είναι ικανό να κάνει Crash το IMSI του συνδρομητή και να αναγκάσει τις συσκευές των συνδρομητων να κάνουν Reboot στην Baseband της οποιαδήποτε  συσκευής!

( Iphones ΚΑΙ Androids )

 

 

 Προδίδει το SIM toolkit boot ' feature ' με το Welxome message .

 

 Απίστευτες καταστάσεις.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Νίκο, κάνε έναν κόπο να διορθώσεις το ποστ, θα καταλάβεις 

Ναι το μάζεψα, κόλλησαν τα δεδομένα.

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Πράγματι δίνει πολλά η Vodafone και σε πολύ καλές τιμές. Ωστόσο πλέον είναι το τρίτο δίκτυο, αν και στην περιοχή μου πρώτο μέχρι πρόσφατα, τώρα δεύτερο. Πανελλαδικά δεύτερο δίκτυο είναι η nova η οποία σε πολλά σημεία είναι καλύτερη από τη Vodafone. Αυτή είναι η πραγματικότητα πανελλαδικά. Φυσικά σε κάθε περιοχή υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Στο παράδειγμα βάζω και εμένα που η Cosmote στην περιοχή μου είναι 3η ενώ πανελλαδικά είναι πρώτη 

Ακριβώς, δίνει παροχές πολλές σε καλές τιμές αλλά δεν έχει πανελλαδικά την αριστη κάλυψη ή τις σούπερ ταχύτητες. 
Συνάδελφος πήγε Vodafone από Cosmote και δίνει τα μισά λεφτά για τις ίδιες παροχές. Επιπλέον ήταν διστακτική στο να αλλάξει εταιρεία κι όλας γιατί φοβόταν την κάλυψη. 
Εκει που κινούμαι & δουλεύω όλες με καλύπτουν σε γενικές γραμμες. Το θέμα είναι ότι δεν έχω σκοπό να δίνω πάνω από ένα χ ποσό για τις ανάγκες μου ούτε να κάνω δυο συμβόλαια στο κινητό.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να ρίξω πιστόλι στην κόκκινη . Θα κάνω την ανανέωση αφού θέλουν με επιδότηση και θα παρω συσκευή και δρόμο !! Ερώτηση αν υπάρχει υπόλοιπο ανεξόφλητω μπορείς να κανείς μεταφορά σε άλλο δίκτυο τον αριθμό ; Και να εχω απλά καρτέλα στην κόκκινη ;; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Dimitris_w said:

Αποφάσισα να ρίξω πιστόλι στην κόκκινη . Θα κάνω την ανανέωση αφού θέλουν με επιδότηση και θα παρω συσκευή και δρόμο !! Ερώτηση αν υπάρχει υπόλοιπο ανεξόφλητω μπορείς να κανείς μεταφορά σε άλλο δίκτυο τον αριθμό ; Και να εχω απλά καρτέλα στην κόκκινη ;; 

Μπορείς να κάνεις φορητότητα, ακόμη και με ανεξόφλητο υπόλοιπο.
Θυμίζω όμως ότι υπάρχει ο ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ που καταγράφει τυχόν οικονομική ασυνέπεια προς τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών, και δυσχεραίνει μελλοντικές συναλλαγές μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Rascal1974 said:

https://www.speedtest.net/result/i/5731240491

Μια πολύ καλή μέτρηση στο cosmos Θεσσαλονίκη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η Vodafone στο cosmos στη Θεσσαλονίκη έχει στα 100 μέτρα εγκαταστάσεις δικές της με κεραίες. Λογικό να πιάνει τόσο καλό σήμα. Έχεις διασταυρώσει αν ισχύουν τέτοιες ταχύτητες και σε άλλες περιοχές, τόσο ανατολικά όσο και δυτικά; 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zerokill said:

Φαλάσαρνα emoji23.png

a6eb5c28d5f601a311615e2f8736b9af.jpg
06796fc06f66d78ea482135b7e12f27d.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

όταν έχεις τόσο ωραία θάλασσα τι να σου κάνουν τα mbps;; πάλι η vodafone θα μεριμνήσει και γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, minast said:

Μπορείς να κάνεις φορητότητα, ακόμη και με ανεξόφλητο υπόλοιπο.
Θυμίζω όμως ότι υπάρχει ο ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ που καταγράφει τυχόν οικονομική ασυνέπεια προς τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών, και δυσχεραίνει μελλοντικές συναλλαγές μαζί τους.

Δεν πειράζει έτσι και αλλιώς έχω είδη συμβόλαιο στην COSMOTE όποτε δεν θα χρειαστώ καινούργιο 🥳🥳🥳 Επίσης δε νομίζω ότι παίζει τόσο πολύ μεγάλο ρόλο. Και θα σου εξηγήσω γιατί έχω ένα πολύ παλιό υπόλοιπο από απατεωνιά που έκαναν εις  βάρος μου από την τότε wind και δε μου διαγραφούν το συγκεκριμένο ποσό εδώ και 11 χρόνια. Και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με καινούργια σύνδεση!!

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις τόσο ωραία θάλασσα τι να σου κάνουν τα mbps;; πάλι η vodafone θα μεριμνήσει και γι' αυτό;

Indeed!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η vodafone σε όλη την Ελλάδα καταρρέει. Το επιβεβαιώνουν και μόνοι τους. Πληροφορίες μου λένε ότι παίζουν τοπικά μπλακαουτ

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Gv2008 said:

Αυτή τη στιγμή η vodafone σε όλη την Ελλάδα καταρρέει. Το επιβεβαιώνουν και μόνοι τους. Πληροφορίες μου λένε ότι παίζουν τοπικά μπλακαουτ

Σύνορα Αχαΐας και Κορινθίας, πάντως ακόμα δεν έχει έρθει η συντέλεια του LTE.

Όλα δουλεύουν ρολόι, σε ολιγόλεπτο διάλειμμα από το μπάνιο. Το διάλειμμα τώρα τελείωσε και βουρ πάλι μέσα. Ταυτόχρονα αφήνουμε το Hotspot διάπλατα ανοιχτό, να εξυπηρετηθεί κανένας κακομοίρης με "απεριόριστα"...

IMG_20230817_155439.thumb.jpg.1e21777d6ac9018f2c3b6c3d1e0f5c39.jpg

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, memoriesradio said:

Σύνορα Αχαΐας και Κορινθίας, πάντως ακόμα δεν έχει έρθει η συντέλεια του LTE.

Όλα δουλεύουν ρολόι, σε ολιγόλεπτο διάλειμμα από το μπάνιο. Το διάλειμμα τώρα τελείωσε και βουρ πάλι μέσα. Ταυτόχρονα αφήνουμε το Hotspot διάπλατα ανοιχτό, να εξυπηρετηθεί κανένας κακομοίρης με "απεριόριστα"...

IMG_20230817_155439.thumb.jpg.1e21777d6ac9018f2c3b6c3d1e0f5c39.jpg

Καταπληκτική η παραλία. Και να μην έρθει δεν υπάρχει λόγος. Τροιζηνία πάντως ήρθε. Χαλκιδική στα περισσότερα σημεία σε όλα τα πόδια είναι με 3 Mbps max. Πάρε και μια μέτρηση από Μέθανα εξωτερικό χώρο. Ούτε θέλω να σκέφτομαι τι γίνεται σε εσωτερικούς χώρους 

Screenshot_2023-08-17-16-00-31-891_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Gv2008 said:

Αυτή τη στιγμή η vodafone σε όλη την Ελλάδα καταρρέει. Το επιβεβαιώνουν και μόνοι τους. Πληροφορίες μου λένε ότι παίζουν τοπικά μπλακαουτ

Καιρός να αδειάζει από συνδρομητές, μπας και αναγκαστεί να βάλει μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chrischal1908 said:

Καιρός να αδειάζει από συνδρομητές, μπας και αναγκαστεί να βάλει μυαλό!

Εγώ θα κάνω αίτηση φορητότητας και καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. Όσοι δεν είναι ικανοποιημένοι με τον καιρό θα φύγουν 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...