Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, panos.k2 said:

Αν ισχύει αυτό όμως, που πολυ πιθανο είναι να ισχύει, δεν θα έπρεπε να έχουν εξ αρχής τέτοιες ταχύτητες;


Δηλαδή το ότι για καιρό μεχρι τον περασμένο Απρίλιο έπιαναν και οι δυο συνεργάτιδες τα υπερδιπλάσια πως εξηγείται; Να είχαν στην αρχή ξεχωριστό backhaul και στη συνέχεια να το ένωσαν, απιθανο μου φαινεται. 

Πιο πιθανό σε κάποια στιγμή να διαχωρίσουν το backhaul παρα να το ενώσουν. Οι ταχύτητες δυστυχώς πέφτουν καθώς όλο και πιο πολλοί συνδρομητές αποκτούν σιγά σιγά 5G συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, CaptainNickGR said:

Πιο πιθανό σε κάποια στιγμή να διαχωρίσουν το backhaul παρα να το ενώσουν. Οι ταχύτητες δυστυχώς πέφτουν καθώς όλο και πιο πολλοί συνδρομητές αποκτούν σιγά σιγά 5G συσκευές. 

Ναι αυτό λέω για το backhaul. 

Εννοείται οι ταχύτητες πέφτουν με τον καιρό, πια οι περισσότεροι έχουν 5G συσκευές.
Παρ όλα αυτά εμένα κάτι που λέει πως πρόκειται για κάποιο λαθος των τεχνικών ή βλάβη. Ναι μεν η νοβα έχει αρκετο κόσμο και συνεπώς αρκετή κίνηση στα Γιάννενα,  αλλά τέτοια μεγάλη μείωση στις ταχύτητες δεν δικαιολογειται. Ποσο μάλλον όταν μιλάμε για ταχύτητες που δεν ξεπερνούν τα 400mbps ακόμα και με rsrq -7. 

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα το πω αλλα να ηταν πιο κατατοπιστικο το μενου του iphone με τις λεπτομερειες αυτες θα ηταν ευχαριστο... 

Ιδιως οταν δεν παιζουν εφαρμογες οι πιο πολλες οπως στα android. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, CamuCamu said:

Σορρυ που θα το πω αλλα να ηταν πιο κατατοπιστικο το μενου του iphone με τις λεπτομερειες αυτες θα ηταν ευχαριστο... 

Ιδιως οταν δεν παιζουν εφαρμογες οι πιο πολλες οπως στα android. 

Εκείνη η εφαρμογή για τα άϊφον βρε παιδάκι μου, που κατασκηνώνεις από βραδύς έξω από το κατάστημα, για να μπεις το πρωί (μαζί με τις καθαρίστριες) για να το πάρεις πρώτος, πως λέγεται τελικά; "Catch The Papa Balls";

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Ναπολεωντος ζερβα προς Πλατεία Ομήρου, Ιωαννινα. Έχει μπει ο σταθμός που είναι Macro. 

Οι μετρησεις ειναι απο την αρχή της ναπολεωντος ζερβα μέχρι και λίγο μετά την πλατεία Ομήρου. 

IMG_8758.thumb.png.9285b42e055150485ed15d9ebb442a3f.pngIMG_8757.thumb.png.5ca9ee7b9a3ba122c1ad33c7bb58b8ff.pngIMG_8756.thumb.png.cd84bca353cbea10dfe3a0b5a44b01b7.pngIMG_8755.thumb.png.770247372303e395d0336e7eb7ec6ae2.pngIMG_8753.thumb.png.fd1b5dcbe748f4c18b63b5cb04dbd719.png

Αυτη η περιοχή ήταν η καρδιά του προβλήματος μέχρι πριν μπει ο σταθμός. Εξωτερικά ειχε μονοψήφια και εσωτερικα ήταν αρκετα δυσκολα τα πράγματα με το Ίντερνετ, αλλα δεν ειχε θέμα με κλήσεις. Τωρα μια χαρά.  

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σκλαβενίτης Πυλαίας

 

Screenshot_2023-09-02-12-46-50-674_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάμπινγκ ΕΟΤ Επανομης 

 

Screenshot_2023-09-03-11-40-29-572_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-03-11-39-06-743_cz.mroczis.netmonster.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nova N78 στο Μικρολίμανο. Για να πιάσει πρέπει να απενεργοπιησω χειροκίνητα τη B7 band γιατί αυτόματα αν δεν το πειράξω, έχει 4G B7 από κοντινή κεφαλιά μη αναβαθμισμένη 

Screenshot_2023-09-03-12-26-09-830_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-03-12-26-05-455_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Gv2008 said:

Nova N78 στο Μικρολίμανο. Για να πιάσει πρέπει να απενεργοπιησω χειροκίνητα τη B7 band γιατί αυτόματα αν δεν το πειράξω, έχει 4G B7 από κοντινή κεφαλιά μη αναβαθμισμένη 

Screenshot_2023-09-03-12-26-09-830_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-03-12-26-05-455_cz.mroczis.netmonster.jpg

Χάλια up. Κάτι ξέρουν και έχουν μικρή κεραια με Β7. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Νέο Ρυσιο 

 

Screenshot_2023-09-03-13-09-51-392_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-09-03-13-09-39-887_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περιφερειακός Θεσσαλονίκης, πριν το τούνελ με κατεύθυνση δυτικά. 

Μετά το τούνελ, για 3-4 χιλιόμετρα πολύ Ε

Ίσως βλάβη. 

 

 

Screenshot_2023-09-03-21-04-09-989_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κεραίες στον περιφερικό η Νοβα? Κατακόκκινη φαίνεται ότι πιάσει από μέσα που δεν πιάνει δηλαδή. Χωρίς σύγκριση μία είναι η μόνη που καλύπτει αδιάκοπτα τον περιφερικό. Για Θεσσαλονικείς πόλη με 1 εκατομμύριο+ που στάνταρ χρησιμοποιείς περιφερικό για το οτιδήποτε δεν ξέρω πως την παλεύουν με νόβα/βοντα.01d87b7a8c65d432fab37e13f4a33cc6.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VasilisSam said:

Έχει κεραίες στον περιφερικό η Νοβα? Κατακόκκινη φαίνεται ότι πιάσει από μέσα που δεν πιάνει δηλαδή. Χωρίς σύγκριση μία είναι η μόνη που καλύπτει αδιάκοπτα τον περιφερικό. Για Θεσσαλονικείς πόλη με 1 εκατομμύριο+ που στάνταρ χρησιμοποιείς περιφερικό για το οτιδήποτε δεν ξέρω πως την παλεύουν με νόβα/βοντα.01d87b7a8c65d432fab37e13f4a33cc6.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Λίγο υπομονή του χρόνου τέτοια περίοδο θα υπάρχει βελτίωση!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε όλα τα θέματα το γράφεις, αλήθεια πιστεύεις ότι μέσα σε ένα χρόνο θα παίξει απ'οπου παίζει κάποια άλλη ήδη τόσα χρόνια. Εξωπραγματικό και νιώθω ότι τζάμπα γεμίζεις ελπίδες ενδεχόμενους συνδρομητές που διαβάζοντας αυτά θα την πατήσουν.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, VasilisSam said:

Βλέπω σε όλα τα θέματα το γράφεις, αλήθεια πιστεύεις ότι μέσα σε ένα χρόνο θα παίξει απ'οπου παίζει κάποια άλλη ήδη τόσα χρόνια. Εξωπραγματικό και νιώθω ότι τζάμπα γεμίζεις ελπίδες ενδεχόμενους συνδρομητές που διαβάζοντας αυτά θα την πατήσουν.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό προκύπτει από το χρονοδιάγραμμα της εταιρίας βάσει του επενδυτικού πλάνο της. Από τη μια μέρα στη άλλη δεν γίνονται αυτά! Σε άλλη εταιρία την έχουν πατήσει οι συνδρομητές που με πρόσχημα τις χαμηλές τιμές η τιμές χώμα δεν έχουν το αντίστοιχο δίκτυο για να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ΜΗ επενδύοντας το προβλεπόμενο για τους συνδρομητές που έχει κιόλας!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω τεράστια πρόοδο στη nova, κάτι που δείχνει ότι το προσπαθούν. Ο φίλος δεν γεμίζει ελπίδες για κάτι που δεν θα συμβεί, μέχρι το φθινόπωρο του 2024 θα μιλάμε για άλλο δίκτυο 

Link to comment
Share on other sites

Ας κρατάμε μικρό καλάθι.. έτσι πανυγηριζαν και με το 4g που το έφερε τελευταία και καταιδρωμενη το 2015 και η μισή Ελλάδα τρώει ακόμα band 20. Κοντεύει 2024 και μιλάμε για βασική κάλυψη στον περιφερικό Θεσσαλονίκης όταν είμαστε παρατριχα για sa 5g από αλλού.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, VasilisSam said:

Ας κρατάμε μικρό καλάθι.. έτσι πανυγηριζαν και με το 4g που το έφερε τελευταία και καταιδρωμενη το 2015 και η μισή Ελλάδα τρώει ακόμα band 20. Κοντεύει 2024 και μιλάμε για βασική κάλυψη στον περιφερικό Θεσσαλονίκης όταν είμαστε παρατριχα για sa 5g από αλλού.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όλος ο Πειραιάς, πέρα από κάποιες κεραίες οι οποίες έχουν B7, έχουν 5G

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε για τον Πειραιά τώρα αλλά οκ, περιμένετε εσείς το νέο δίκτυο του χρόνου εδώ θα είμαστε να τα λέμε πάλι.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, VasilisSam said:

Ας κρατάμε μικρό καλάθι.. έτσι πανυγηριζαν και με το 4g που το έφερε τελευταία και καταιδρωμενη το 2015 και η μισή Ελλάδα τρώει ακόμα band 20. Κοντεύει 2024 και μιλάμε για βασική κάλυψη στον περιφερικό Θεσσαλονίκης όταν είμαστε παρατριχα για sa 5g από αλλού.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που τους καθυστερούν πχ αδειοδοτήσεις κεραιών- παροχή ρεύματος, εύρεση σημείου εγκατάστασης. Είπαμε, από την μία μέρα στην άλλη δεν γίνονται ειδικά στην Ελλάδα. Πρώτο τρίμηνο του 2025 θα μιλάμε για άλλο δίκτυο πανελλαδικά! 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VasilisSam said:

Δεν λέμε για τον Πειραιά τώρα αλλά οκ, περιμένετε εσείς το νέο δίκτυο του χρόνου εδώ θα είμαστε να τα λέμε πάλι.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αποτελεί δείγμα ακόμα και ο Πειραιάς. Η Πελοπόννησος είναι επίσης αναβαθμισμένη σε μεγάλο ποσοστό με 5G. Η Χαλκιδική έχει επίσης 5G. Η Πάρος είναι γεμάτη N78. Στα προάστια του Πειραιά είναι υπόδειγμα, καλύτερη από την cosmote σε περιοχές που η πράσινη είναι με 2G σε εξωτερικούς χώρους 

Βαθιά μέσα στο σπίτι με 5G. Στο μπαλκόνι φτάνει και τα 150 mbps. Κοντά στην κεραία τα 230. Στο ίδιο σημείο στο μπαλκόνι με cosmote είχα 5G B20 N28 με μία μπάρα μόνο στα -120 RSRP και με ταχύτητες κάτω από 3 mbps. Μέσα στα σπίτια μόνο EDGE. Συμφωνώ πως η εταιρεία είναι η καλύτερη εταιρεία είναι η πράσινη και είμαι φαν μπόι της, αλλά στην περιοχή τη δική μου, ειναι έτσι και έχουν αναβαθμίσει κιόλαςScreenshot_2023-09-03-21-57-39-330_com.android.chrome.thumb.jpg.1cfea9baea95dd69242ace5dd9546566.jpgScreenshot_2023-09-03-21-57-45-526_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.d616284352f5ac7ec4634e29443ed5fa.jpg

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Εγώ υποπτεύομαι ότι πρόκειται για βλάβη.

Στο σημείο του περιφερειακού που είχα Ε, πριν λίγο καιρό είχε κανονικότατα 4 και 5 g.

O περιφερειακός καλύπτεται μια χαρά από τη Nova, εκτός από 1-2 σημεία που για λίγα δευτερόλεπτα έχεις Ε.

Το παρατεταμένο Ε το σημερινό δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση, κάτι έχει συμβεί. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νησιά από Πειραιά Κύθνος, Σέριφος, Σίφνος, Κίμωλος έχει 5G σε κάποιο νησί από αυτά ή στην διαδρομή; Το γνωστό δρομολόγιο της Zante ferries ⛴️. Αν και στο κατάστρωμα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Όποιος γνωρίζει παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Περιφερειακός Θεσσαλονίκης, πριν το τούνελ με κατεύθυνση δυτικά. 

Μετά το τούνελ, για 3-4 χιλιόμετρα πολύ Ε

Ίσως βλάβη. 

 

 

Screenshot_2023-09-03-21-04-09-989_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Πάντα έτσι ήταν και η nova και η voda έχουν κεραία εκεί στο τούνελ στα κωσταντινοπολιτικα  και μετά το χαος . Από εκεί μέχρι και την μεγάλη ανυφορα στα τιταν . Η μόνη εξερεση  είναι στις συκιές στο παπά-Γεωργίου  που πάει καλά γιατί έχει κεραία και βλεπει και από μέσα . Πιστέψτε με , ο πατέρας μου άντεχε σχεσον τα πάντα από προβληματα στην voda . Αλλά το θέμα στην περιφερειακή τον έκανε να αλλάξει εταιρία 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...