Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
9 minutes ago, vfragos said:

Τώρα απορώ και εγώ. Να σε ρωτήσω κάτι, στην Αμερική νομίζεις ότι κυκλοφορεί και υποστηρίζει επιλεκτικά πολιτείες που την συμφέρει εμπορικά μόνο;
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την θέση σου, εδώ είναι Ευρωπαϊκή Ένωση, αν θέλεις να έχει παρουσία η συσκευή σου θα πρέπει να υποστηρίζεται παντού μέσα στα όρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δεν λέω να πωλείται σε κάθε χώρα αλλά να υποστηρίζεται. Αν εγώ ζω στην Γερμανία και αύριο το πρωί έρθω Ελλάδα δεν μπορεί η google να μου κλειδώνει το 5g επειδή έτσι γουστάρει, τόσο απλά.

Αν νομίζεις ότι η Αμερική με τις Πολιτείες της αντιστοιχούν στην Ευρώπη με τις χώρες της, τότε θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε άλλου είδους πράγματα πριν φτάσουμε στα Pixel και αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που κάνουμε στο παρόν θέμα. Η σύγκριση είναι εντελώς άτοπη, πάμε παρακάτω...

Και τέλος κάτι γενικό προς όλους... Ενημερώνω ότι κάποια εριστικά - προκλητικά σχόλια αφαιρέθηκαν για ευνόητους λόγους. Παρακαλώ ας περιοριστούμε σύμφωνα με τους κανονισμούς για να μην έχουμε στεναχώριες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν νομίζεις ότι η Αμερική με τις Πολιτείες της αντιστοιχούν στην Ευρώπη με τις χώρες της, τότε θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε άλλου είδους πράγματα πριν φτάσουμε στα Pixel και αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτηση που κάνουμε στο παρόν θέμα. Η σύγκριση είναι εντελώς άτοπη, πάμε παρακάτω...
Και τέλος κάτι γενικό προς όλους... Ενημερώνω ότι κάποια εριστικά - προκλητικά σχόλια αφαιρέθηκαν για ευνόητους λόγους. Παρακαλώ ας περιοριστούμε σύμφωνα με τους κανονισμούς για να μην έχουμε στεναχώριες.
Εσύ πιστεύεις ότι αυτό νομίζω; Αν ήταν το ίδιο δεν θα κάναμε αυτή την κουβέντα τώρα. Όμως η Ευρώπη πρέπει να κάνει βήματα προς μια καλύτερη ενοποίηση γιατί μεχρι τώρα δεν το πάει ιδιαίτερα καλά και όλα γίνονται με βηματισμό σαλιγκαριού, το πιο εύκολο είναι οι εμπορικές συμφωνίες και φυσικά είναι δικαίωμα της και υποχρέωση απέναντι στους πολίτες της να ζητάει κάτι τέτοιο. Τι σόι Ευρωπαϊκή Ένωση είσαι αν δεν παρέχεις τα βασικά.
Ναι ξεκαθαρίσαμε τις απόψεις μας, οι αναγνώστες (τουλάχιστον κάποιοι) έχουν την ικανότητα να κρίνουν.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, vfragos said:

Εσύ πιστεύεις ότι αυτό νομίζω; Όμως η Ευρώπη πρέπει να κάνει βήματα προς μια καλύτερη ενοποίηση γιατί μεχρι τώρα δεν το πάει ιδιαίτερα καλά και όλα γίνονται με βηματισμό σαλιγκαριού, το πιο εύκολο είναι οι εμπορικές συμφωνίες και φυσικά είναι δικαίωμα της και υποχρέωση απέναντι στους πολίτες της να ζητάει κάτι τέτοιο. Τι σόι Ευρωπαϊκή Ένωση είσαι αν δεν παρέχεις τα βασικά.

Κοίτα... δε διαφωνώ μαζί σου, απλά θεωρώ ότι δεν είναι το κατάλληλο μέρος να συζητήσουμε για τον τρόπο λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μιας και είναι γνωστή η δυσλειτουργία της σε πάρα πολλούς τομείς, έχοντας πολύ σοβαρότερα θέματα να λύσει από το που θα λειτουργούν σωστά οι συσκευές της Google.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε εδώ, είναι να ενημερώνουμε τους υποψήφιους αγοραστές για το ποια είναι η κατάσταση σήμερα με τα Pixel, ούτως ώστε να μην υπάρχουν κι άλλοι που θα βρεθούν προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Όσο και να γκρινιάζουμε και να τρωγόμαστε μεταξύ μας, είναι αδιαμφησβήτητο ότι όλοι το ίδιο θέλουμε με εσένα, να δουλεύουν οι συσκευές της Google σωστά, να πωλούνται στη χώρα μας και να έχουν υποστήριξη - service στη χώρα μας.

Πέραν όμως από τους ευσεβείς πόθους, το μόνο που έχουμε να κάνουμε στη παρούσα φάση είναι να πράττουμε γνωρίζοντας ποια είναι η υπάρχουσα κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Τώρα αν κάποιοι από εμάς αναλαμβάνουμε να κάνουμε παραεισαγωγή μία Pixel συσκευή, την ευθύνη την έχουμε εμείς, ούτε η Google, ούτε η Ευρώπη σίγουρα!

Μα πόσο αλήθεια... 

Πάντως είχαμε 12 σελίδες για το Pixel 5, 5G/VoLTE/VoWiFi... και βλέπω να συνεχίζουμε δυναμικά για άλλες τόσες και για το Pixel 6/6 Pro!

"Περήφανος Δημιουργός του topic!!!"

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εχουν απαντησει ποτε οι εταιριες γιατι τα κανουν αυτα τα κοψιματα η στεκονται μονο στο δηθεν δεν τα φερνουμε στη χωρα και γιαυτο δεν....αμα ξερει καποιος να απαντησει και οχι ανοησιες τυπου ειστε εναντιον της google και πρασινα αλογα ενημερωτικα ρωτω και απο κει και περα τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
24 minutes ago, s_wind said:

Εχουν απαντησει ποτε οι εταιριες γιατι τα κανουν αυτα τα κοψιματα η στεκονται μονο στο δηθεν δεν τα φερνουμε στη χωρα και γιαυτο δεν....αμα ξερει καποιος να απαντησει και οχι ανοησιες τυπου ειστε εναντιον της google και πρασινα αλογα ενημερωτικα ρωτω και απο κει και περα τιποτε αλλο.

Φυσικά και έχουν απαντήσει και έχουν πει αυτό που επαναλαμβάνουμε συνέχεια… σύμφωνα με τη Google οι συσκευές της προορίζονται για συγκεκριμένες αγορές και μόνο. Για να πωλούνται, να λειτουργούν και να υποστηρίζονται αποκλειστικά στις αγορές αυτές. Πόσο πιο ξεκάθαρο; Απλά κάποιοι δεν θέλουν να το αποδεχθούν. Δεν φταίει η Google για αυτό. Το παράδοξο είναι ότι αυτοί οι κάποιοι… νιώθουν και εξαπατημένοι από πάνω, λες και τους έβαλε κάνεις το μαχαίρι στο λαιμό για να φέρουν παραεισαγωγή στην Ελλάδα συσκευή που δεν βγαίνει για να διατεθεί εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θες να πεις οτι εδω δεν υποστηριζονται γιατι πχ. δεν υπαρχει σερβις υποστηριξης επισημο  η κατι αλλο εννοεις? Επισης τι σημαινει οτι υποστηριζω συγκεκριμενες αγορες αλλα δινω το δικαιωμα να την παραγγειλεις απο αλλη χωρα αλλα δεν υποστηριζω την δικη σου που βρισκεσαι και γιαυτο σου κανω τα κοψιματα σαν ποινη δηλαδη ?Δηλαδη σου δινω 4G αλλα δεν σου δινω 5G λογο τι?Το volte επισης δεν χρειαζεται 5G δουλευει με 4G αλλα δεν το δινει .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

15 minutes ago, s_wind said:

Δηλαδη θες να πεις οτι εδω δεν υποστηριζονται γιατι πχ. δεν υπαρχει σερβις υποστηριξης επισημο  η κατι αλλο εννοεις? Επισης τι σημαινει οτι υποστηριζω συγκεκριμενες αγορες αλλα δινω το δικαιωμα να την παραγγειλεις απο αλλη χωρα αλλα δεν υποστηριζω την δικη σου που βρισκεσαι και γιαυτο σου κανω τα κοψιματα σαν ποινη δηλαδη ?Δηλαδη σου δινω 4G αλλα δεν σου δινω 5G λογο τι?

Η Google δεν δίνει κανένα δικαίωμα να αγοράσεις από το store της Pixel συσκευή. Δοκίμασε να το διαπιστώσεις και μόνος σου. Εκτός κι αν είσαι Γερμανία, Αγγλία κτλ. Μη κοιτάς που κάποιοι αγοράζουν με μεσάζοντες ή μέσω τρίτων καταστημάτων.

Όσον αφορά το δεν υποστηρίζονται τα Pixel εκτός της χώρας για την οποία προορίζονται, νομίζω η πρόταση τα λέει όλα, είναι ξεκάθαρο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, s_wind said:

Δηλαδη θες να πεις οτι εδω δεν υποστηριζονται γιατι πχ. δεν υπαρχει σερβις υποστηριξης επισημο  η κατι αλλο εννοεις? Επισης τι σημαινει οτι υποστηριζω συγκεκριμενες αγορες αλλα δινω το δικαιωμα να την παραγγειλεις απο αλλη χωρα αλλα δεν υποστηριζω την δικη σου που βρισκεσαι και γιαυτο σου κανω τα κοψιματα σαν ποινη δηλαδη ?Δηλαδη σου δινω 4G αλλα δεν σου δινω 5G λογο τι?

Μπορεί γιατί τo 5G είναι απο μηχανήματα της  huawei.

Η ιδια η  google δεν στο στέλνει Ελλάδα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ καταλαβα.Απλα φετος μουκανε εντυπωση με τον καινουργιο επεξεργαστη που εβαλε νομισα οτι θα εδινε το οκ για επεκταση παντου θεωρησα οτι βαζοντας καποια καινουργια πραγματα εκανε μια αλλαγη στην πολιτικη της οποια και εαν ειναι αυτη δεν με νοιαζει προσωπικα απλα μου εκανε εντυπωση το βημα παραπανω με τον νεο επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

 
Η Google δεν δίνει κανένα δικαίωμα να αγοράσεις από το store της Pixel συσκευή. Δοκίμασε να το διαπιστώσεις και μόνος σου. Εκτός κι αν είσαι Γερμανία, Αγγλία κτλ. Μη κοιτάς που κάποιοι αγοράζουν με μεσάζοντες ή μέσω τρίτων καταστημάτων.
Όσον αφορά το δεν υποστηρίζονται τα Pixel εκτός της χώρας για την οποία προορίζονται, νομίζω η πρόταση τα λέει όλα, είναι ξεκάθαρο.
Αυτό για εμένα είναι μισό τηλέφωνο, όπως έχω αναφέρει ήδη σαν παράδειγμα, είμαι Γερμανός έχω το Pixel και αύριο το πρωί πετάω για Ελλάδα και ξαφνικά δεν έχω 5G και τα υπόλοιπα. Και εδώ ρωτάω είναι τεχνική ασυμβατότητα (δύσκολο μου φαίνεται) με το εδώ δίκτυο ή έχει αποφασίσει η Google γιατί έτσι γουστάρει να κλειδώνει την λειτουργία. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει; Και στις δύο περιπτώσεις φυσικά μισό τηλέφωνο είναι και για τον Γερμανό που θα αποφασίσει να βγει εκτός συνόρων.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vfragos said:

Αυτό για εμένα είναι μισό τηλέφωνο, όπως έχω αναφέρει ήδη σαν παράδειγμα, είμαι Γερμανός έχω το Pixel και αύριο το πρωί πετάω για Ελλάδα και ξαφνικά δεν έχω 5G και τα υπόλοιπα. Και εδώ ρωτάω είναι τεχνική ασυμβατότητα (δύσκολο μου φαίνεται) με το εδώ δίκτυο ή έχει αποφασίσει η Google γιατί έτσι γουστάρει να κλειδώνει την λειτουργία. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει; Και στις δύο περιπτώσεις φυσικά μισό τηλέφωνο είναι και για τον Γερμανό που θα αποφασίσει να βγει εκτός συνόρων.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μισό θα ήταν αν σου έκοβε την πρόσβαση στο ιντερνετ,ή αν σου έκοβε την ομιλία. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, athanaso77 said:

 

Η Google δεν δίνει κανένα δικαίωμα να αγοράσεις από το store της Pixel συσκευή. Δοκίμασε να το διαπιστώσεις και μόνος σου. Εκτός κι αν είσαι Γερμανία, Αγγλία κτλ. Μη κοιτάς που κάποιοι αγοράζουν με μεσάζοντες ή μέσω τρίτων καταστημάτων.

Όσον αφορά το δεν υποστηρίζονται τα Pixel εκτός της χώρας για την οποία προορίζονται, νομίζω η πρόταση τα λέει όλα, είναι ξεκάθαρο.

Κοίταξε... Το αγοράζεις πχ το Pixel 5 σε 9 "τυχερές" χώρες, αλλά μπορείς να έχεις 5G σε...  17! Σε κάποιες όχι άμεσα, αλλά με μελλοντικά updates! 

Το Pixel 6 άρχισε να πουλιέται στις ίδιες 9 "τυχερές" χώρες και μόνο εκεί για την ώρα παίζει το 5G. Αν και φίλος στην Ολλανδία, αναφέρει ότι έχει 5G και με το 6άρι!

https://support.google.com/pixelphone/answer/10082009?hl=en 

image.thumb.png.383864cf992169d707fdd2030b9c1a7c.png

 

1 minute ago, vfragos said:

Αυτό για εμένα είναι μισό τηλέφωνο, όπως έχω αναφέρει ήδη σαν παράδειγμα, είμαι Γερμανός έχω το Pixel και αύριο το πρωί πετάω για Ελλάδα και ξαφνικά δεν έχω 5G και τα υπόλοιπα. Και εδώ ρωτάω είναι τεχνική ασυμβατότητα (δύσκολο μου φαίνεται) με το εδώ δίκτυο ή έχει αποφασίσει η Google γιατί έτσι γουστάρει να κλειδώνει την λειτουργία. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει; Και στις δύο περιπτώσεις φυσικά μισό τηλέφωνο είναι και για τον Γερμανό που θα αποφασίσει να βγει εκτός συνόρων.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ο Γερμανός μπορεί και να έχει 5G... αν του το δώσει με Roaming η συνεργασία της εταιρίας του με την Cosmote, Wind, Vodafone. Εγώ που είμαι Έλληνας και έχω Pixel 5, αν πάω στη Γερμανία και βάλω μία SIM κάρτα Γερμανικού παρόχου θα έχω κανονικά 5G και VoLTE/VoWiFi...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εχουν κανει ρουτ στο  xda σε χωρες που εχουν θεματα ξερετε εαν τα διορθωνει αυτο εαν κλειδωνει θα ειναι στο phone apk και στα csc....

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ο Γερμανός μπορεί και να έχει 5G... αν του το δώσει με Roaming η συνεργασία της εταιρίας του με την Cosmote, Wind, Vodafone. Εγώ που είμαι Έλληνας και έχω Pixel 5, αν πάω στη Γερμανία και βάλω μία SIM κάρτα Γερμανικού παρόχου θα έχω κανονικά 5G και VoLTE/VoWiFi...
Αν ισχύει ότι ο Γερμανός μπορεί να έχει 5g και στην Ελλάδα τότε δεν είναι θέμα συμβατότητας δικτύων σίγουρα...αλλά το χειρότερο, θέλει και τα κλειδώνει.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μισό θα ήταν αν σου έκοβε την πρόσβαση στο ιντερνετ,ή αν σου έκοβε την ομιλία. 
Εντάξει σαν υπερβολή το είπα για να τονίσω πόσο λάθος τακτική είναι και για τον ίδιο τον Γερμανό αν ισχύει το δεύτερο.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vfragos said:

Αν ισχύει ότι ο Γερμανός μπορεί να έχει 5g και στην Ελλάδα τότε δεν είναι θέμα συμβατότητας δικτύων σίγουρα...Χλωμό το βλέπω να ισχύει όμως.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγραψα μπορεί... γιατί ο Γερμανός θα έχει γερμανική SIM (πχ Telekom DE) η οποία και υποστηρίζεται από την Google.

Το έχω ξανά αναφέρει... αν βάλω μια Γερμανική SIM στο κινητό μου Pixel 5, εμφανίζονται τα μενού για VoLTE/VoWiFi, άρα στη Γερμανία θα είναι όλα μια χαρά!

image.thumb.png.0a53bc9e31406b866417a9a4caa8e1d4.png

Απλά το 5G roaming δεν είναι διαδεδομένο ακόμα... 

Το θέμα είναι ότι επαναλαμβάνουμε (εδώ και 12 σελίδες) τα ίδια πράγματα.

ΔΕ θα έχεις 5G/VoLTE/VoWiFi με Pixel 5, 6, 6 Pro (χωρίς root) στην Ελλάδα σήμερα. Στο μέλλον μπορεί... με ερωτηματικό!

Μην αγοράζεις Pixel αν τα θέλεις... πάρε iPhone για σιγουριά! Δουλεύουν όλα out of the box!

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πολυ μπερδεμα αντε να βγαλεις ακρη τι γινεται και γιατι αραγε....

7 minutes ago, spookype20 said:

Έγραψα μπορεί... γιατί ο Γερμανός θα έχει γερμανική SIM (πχ Telekom DE) η οποία και υποστηρίζεται από την Google.

Απλά το 5G roaming δεν είναι διαδεδομένο ακόμα... 

Το θέμα είναι ότι επαναλαμβάνουμε (εδώ και 12 σελίδες) τα ίδια πράγματα.

ΔΕ θα έχεις 5G/VoLTE/VoWiFi με Pixel 5, 6, 6 Pro (χωρίς root) στην Ελλάδα σήμερα. Στο μέλλον μπορεί... με ερωτηματικό!

Μην αγοράζεις Pixel αν τα θέλεις... πάρε iPhone για σιγουριά! Δουλεύουν όλα out of the box!

Τι εννοεις οτι με ρουτ εχεις ??? Εχεις καποια πληροφορια γιαυτο?

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, s_wind said:

Χμμμ πολυ μπερδεμα αντε να βγαλεις ακρη τι γινεται και γιατι αραγε....

Τι εννοεις οτι με ρουτ εχεις ??? Εχεις καποια πληροφορια γιαυτο?

Κάποιοι με το 5άρι το είχαν κάνει...

https://myphone.gr/forum/topic/186059/?do=findComment&comment=6901958 

 

@baiosss με άφησες μόνο! Βάλε ένα χεράκι...

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα μπορεί... γιατί ο Γερμανός θα έχει γερμανική SIM (πχ Telekom DE) η οποία και υποστηρίζεται από την Google.
Το έχω ξανά αναφέρει... αν βάλω μια Γερμανική SIM στο κινητό μου Pixel 5, εμφανίζονται τα μενού για VoLTE/VoWiFi, άρα στη Γερμανία θα είναι όλα μια χαρά!
image.thumb.png.0a53bc9e31406b866417a9a4caa8e1d4.png
Απλά το 5G roaming δεν είναι διαδεδομένο ακόμα... 
Το θέμα είναι ότι επαναλαμβάνουμε (εδώ και 12 σελίδες) τα ίδια πράγματα.
ΔΕ θα έχεις 5G/VoLTE/VoWiFi με Pixel 5, 6, 6 Pro (χωρίς root) στην Ελλάδα σήμερα. Στο μέλλον μπορεί... με ερωτηματικό!
Μην αγοράζεις Pixel αν τα θέλεις... πάρε iPhone για σιγουριά! Δουλεύουν όλα out of the box!
Αν δεις έχω διορθώσει την απάντηση μου, αφαιρώντας το χλωμό το βλέπω και προσθέτοντας κάτι ακόμα. Όχι δεν με ενδιαφέρει να παρω το Pixel, δεν έχω μήνα που πήρα κινητό και είμαι απολύτως ικσνοποιημενος

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα γινεται  το ξεκλειδωμα με ρουτ  διαβασα και τα αρχεια που ανεβασε ο φορουμιτης ποιο πανω για το 5 σχεδον ιδια κατασταση   θα παιχτει και στο 6αρι thanks θα παραγγειλω το Pro και θα ασχοληθω μια και με ενδιαφερει συνολικα και με προσελκευει ο καινουργιος επεξεργαστης.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ενημερωτικά… το 5G στα Pixel δεν λειτουργεί ούτε με root.

Αν δούλευε έστω και αυτή η λύση, δεν θα γινόταν αυτή η συζήτηση τόσες σελίδες τώρα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, athanaso77 said:

Φυσικά και έχουν απαντήσει και έχουν πει αυτό που επαναλαμβάνουμε συνέχεια… σύμφωνα με τη Google οι συσκευές της προορίζονται για συγκεκριμένες αγορές και μόνο. Για να πωλούνται, να λειτουργούν και να υποστηρίζονται αποκλειστικά στις αγορές αυτές. Πόσο πιο ξεκάθαρο; Απλά κάποιοι δεν θέλουν να το αποδεχθούν.

Επειδή το έχεις ξαναγράψει.

Το έχεις δει κάπου αυτό ή είναι δική σου ερμηνεία; Το λέω επειδή έχει δώσει με updates 5G σε χώρες που δεν πουλάει κινητά επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Το να ζητάς "τα ρέστα" από την Google επειδή δεν πιάνει 5G το κινητό σου στην Ελλάδα, είναι σαν να αγοράζεις μια ηλεκτρική συσκευή που προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για τη Βρετανική αγορά και μετά να διαμαρτύρεσαι στην κατασκευάστρια εταιρεία γιατί δεν έχεις πρίζες τριών πόλων στο σπίτι σου και πρέπει να αγοράσεις αντάπτορα.

Η Google δεν προσπάθησε να κοροϊδέψει κανέναν. Τουναντίον μάλιστα σε προστατεύει, απαγορεύοντάς σου να αγοράσεις το προϊόν από την επίσημη ιστοσελίδα της. 

Τώρα αν η Fnac και η κάθε Fnac στον βωμό του κέρδους (και καλά κάνουν) διοχετεύει τα συγκεκριμένα προϊόντα και σε άλλες χώρες πλην των επιλεγμένων, δε θα απολογηθεί η Google γι αυτό.

Πέρα όμως από τα παραπάνω, δεν καταλαβαίνω τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί από τη στιγμή που τα κινητά δουλεύουν μια χαρά. Όταν και αν ποτέ δημιουργηθεί πρόβλημα με το 5G, τότε τα ξαναλέμε.

Κατανοώ εν μέρει την όποια δυσκολία λόγω έλλειψης volte/vowifi αλλά είναι τόσο καλή η λήψη σήματος των Pixel, που ακόμα κι αυτό το πρόβλημα δείχνει να αντιμετωπίζεται.

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τώρα ? μας προστατεύει από τι ακριβώς που μας έχει όλους φακελωμενους
το 5g την πείραξε? μάλλον είναι ανάπηρος στο μυαλό αυτός που σκέφθηκε όλα αυτά τα κλειδώματα,κανονικά έπρεπε να κλειδώσει όλα τα data σε μη υποστηριζόμενες χώρες ...κακώς δουλεύει το 4g
όπως προ είπα κάποιος έχει μεγάλο κάλο στον εγκέφαλο εκεί στην google



Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από την Apple και από αυτά που άκουσα από τον CEO της isquare στο podcast του insomnia, πρέπει να έρθει μηχανικός στη χώρα μας για να κάνει πιστοποίηση του δικτύου με μετρήσεις κτλ. 

Προφανώς δεν την ενδιαφέρει η αγορά μας. Ίσως λόγω τουρισμού να γίνει κάτι, αν υπάρξουν παράπονα από αρκετούς.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...