Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εαν λεμε το ιδιο τοτε ειναι η τουρμπινα που ακουγεται, και εμενα το κάνει οχι απο τισ 1500 αλλα απο τις 2500 και πάνω, ειδικά αν το κολλήσεις, ενω αν το αφήσεις ακούγεται επισης ενα σφύριγμα που είναι το σκάσιμο (για την εκτόνωση). Λογικό είναι να ακούγεται αυτό το πράγμα...

 

Αυτό που μου κινεί τη περιέργεια είναι απλά η αλλαγή στην ένταση του σφυρίγματος και στο φάσμα στροφών που το κάνει. Θα το πάμε test-drive να μου πεις ;)

 

Κατά την άποψή σου πιστεύεις αξίζει η αναβάθμιση που έκανες? Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα κάνω το πρώτο service των 15000 οπότε φαντάζομαι ότι λογικά θα μου το αναβαθμίσουν και μένα!Να το κάνω ή όχι? Υστερεί πλέον σε απόδοση? Ξέρεις αν μπορώ να τους πω ότι δεν την θέλω την αναβάθμιση?:)

 

Πιθανώς μετά από συνεννόηση να μπορείς να βάλεις την αναβάθμιση και μετά αν δε σου αρέσει κάτι να στο γυρίσουν στο παλιό. Χλωμό βέβαια για να είναι και αυτοί καλυμμένοι. Όπως είπα ίσως και να έχει βγει κι άλλη αναβάθμιση από το Μαίο που έβαλα εγώ. Δε μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα για την απόδοση, απλά αυτό που κατάλαβα αμέσως είναι ότι γίνεται ομαλότερη η μετάβαση κομπρέσσορα-τούμρπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Exo edo kai 7 mines ena Golf GT kai simera paratirisa stin piso aristeri kolona psila ena poli mikro vathouloma pou fenetai mono apo to plai an kolliseis sto amaksi kai me fos apo tin alli meria...Denfenetai oute xtipima oute gratzounia oute exei peiraxtei to xroma.

 

Pos borei na egine auto to pragma? Kanena petradaki?

 

Kai ti boro na kano giauto?

Link to comment
Share on other sites

Ενα καταλαβα ακριβως το σημειο που εχεις το βαθουλωμα αυτο,μαλλον το επαθες απο καποια προσπερασει που σου εκαναν και ειχαν κανενα ψιλο πετραδακι στο λαστιχο και πεταχτηκε.Αστο εαν ειναι τοσο μικρο και δεν φαινεται ευκολα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Exo edo kai 7 mines ena Golf GT kai simera paratirisa stin piso aristeri kolona psila ena poli mikro vathouloma pou fenetai mono apo to plai an kolliseis sto amaksi kai me fos apo tin alli meria...Denfenetai oute xtipima oute gratzounia oute exei peiraxtei to xroma.

 

Pos borei na egine auto to pragma? Kanena petradaki?

 

Kai ti boro na kano giauto?

 

 

 

Να μην το πηγαίνεις στο φως. :lol::lol:

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κινεί τη περιέργεια είναι απλά η αλλαγή στην ένταση του σφυρίγματος και στο φάσμα στροφών που το κάνει. Θα το πάμε test-drive να μου πεις ;)

 

 

 

Πιθανώς μετά από συνεννόηση να μπορείς να βάλεις την αναβάθμιση και μετά αν δε σου αρέσει κάτι να στο γυρίσουν στο παλιό. Χλωμό βέβαια για να είναι και αυτοί καλυμμένοι. Όπως είπα ίσως και να έχει βγει κι άλλη αναβάθμιση από το Μαίο που έβαλα εγώ. Δε μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα για την απόδοση, απλά αυτό που κατάλαβα αμέσως είναι ότι γίνεται ομαλότερη η μετάβαση κομπρέσσορα-τούμρπο.

 

Η καθε εργοστασιακη αναβαθμιση γινεται για το καλυτερο του αυτοκινητου (με οτι συνεπειες) και για μενα ειναι απαραιτητη, γι'αυτο λεγεται και ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.

Εγω (tsi 140 2007) την εκανα πριν απο 2 εβδομαδες και μου φαινεται οτι ο κινητηρας δουλευει πιο στρωτα και ειναι και ελαχιστα πιο οικονομικος.

Αν το κανεις ξεχνα το να γυρισεις στο παλιο, ιδιως απο την αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

αααα BTW παω για αλλαγη ηλεκτρομαγνητικης βαλβιδας... (η γνωστη που εχει αναφερθει και απο αλλα παιδια εδω μεσα... πανω απο 4000rpm δεν παει αλλα και μεχρι εκει με ιδιαιτερη απροθυμια... (3 μερες μετα τη ληξη της εγγυησης μηπως να παω για ΛΟΤΤΟ???)

 

Καλή νέα σαιζόν σε όλους και από μένα.

Κώστα έχεις νεότερα?

Βρήκες κάνα καλό άνθρωπο να σε βοηθήσει,αναγνωρίζοντας το συγκεκριμένο πρόβλημα?

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Καλή νέα σαιζόν σε όλους και από μένα.

Κώστα έχεις νεότερα?

Βρήκες κάνα καλό άνθρωπο να σε βοηθήσει,αναγνωρίζοντας το συγκεκριμένο πρόβλημα?

 

ολα καλα...

το πηγα και μου άλλαξαν μια βαλβίδα με κωδικό Ν2.

και μάλιστα το χρέωσαν στην εγγύηση...

ολα καλα λοιπον. το golfaki χαιρει ακρας υγειας.... :)

 

Αν και εχω αλλο αυτοκίνητο στην καρδια μου, οταν για τον Α ή Β λογο αποχωρίζομαι για καποιες μερες το golfaki μου τοσο το εκτιμώ οταν το ξαναοδηγώ... (οσο "συμβατικό" ειναι απο πλευρας εμφανισης-προσωπικο γουστο- τοσο "ιδιαιτερο" ειναι σε όλα τα αλλα...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω τι επαθα χτες βραδυ, μου εκλεψαν ξηλωσαν απο την βασ του, τον καθρεπτη του συνοδηγου!!! παρκαρισμενο το αμαξι στο παρκινγκ του νοσοκομειου που δουλευω...

οι **** που τον εκλεψαν ευχομαι να .... τους πεσει το χερι. αν τους επιανα συγουρα θα τους εσπαγα τα κεφαλια

τωρα αναμεβνω να ξμερωσει να μαθω ποσο κανει....

300+ υπολογιζω......

αν τους επιανα θα τους ετρωγα

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω τι επαθα χτες βραδυ, μου εκλεψαν ξηλωσαν απο την βασ του, τον καθρεπτη του συνοδηγου!!! παρκαρισμενο το αμαξι στο παρκινγκ του νοσοκομειου που δουλευω...

οι **** που τον εκλεψαν ευχομαι να .... τους πεσει το χερι. αν τους επιανα συγουρα θα τους εσπαγα τα κεφαλια

τωρα αναμεβνω να ξμερωσει να μαθω ποσο κανει....

300+ υπολογιζω......

αν τους επιανα θα τους ετρωγα

 

Δεν εχεις ολικη/μερικη κλοπη; Αν οχι ψαξε το μπας και βαλεις τωρα και τη γλυτωσεις, το κοστος ειναι αρκετα μικρο σε σχεση με το ποσο ησυχος θα εισαι :X

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν σου καναν και ζημια στο αμαξι για να τον ξυλωσουν παλι καλα.

 

 

οντως η μερικη κλοπη ειναι οτι πρέπει για τετοια .

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν σου καναν και ζημια στο αμαξι για να τον ξυλωσουν παλι καλα.

 

 

οντως η μερικη κλοπη ειναι οτι πρέπει για τετοια .

Αν δε κανω λαθος οι καθρεφτες, οπως και το σκισιμο σε κουκουλα στα convertible δε καλυπτονται απο μερικη/ολικη κλοπη. Μονο αν εχεις μικτη

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος οι καθρεφτες, οπως και το σκισιμο σε κουκουλα στα convertible δε καλυπτονται απο μερικη/ολικη κλοπη. Μονο αν εχεις μικτη

 

Σωστα.

Η ολικη/μερικη αναφερεται και καλυπτει μονο σε περιπτωση κλοπης του αυτοκινητου.

Και μεικτη να εχεις θα πρεπει πλεον να εχεις καλυψη απο 'ιδιες ζημιες συνεπεια κακοβουλων πραξεων' για να απαιτησεις αποζημιωση σε τετοια περιπτωση, και παλι αν συμφερει καθοτι υπαρχει παντα ενα αφερεταιο ποσο σε περιπτωση απαιτησης (αν και συνηθως οπως και στην θραυση κρυσταλλων ετσι και στις κακοβουλεσ ειτε ειναι πολυ μικρο ειτε καθολου).

Link to comment
Share on other sites

Οντως διαβασα τους ορους και εχετε δικιο! Δεν ισχυει η μερικη κλοπη στη συγκεκριμενη περιπτωση :(
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Η ολικη/μερικη αναφερεται και καλυπτει μονο σε περιπτωση κλοπης του αυτοκινητου.

Και μεικτη να εχεις θα πρεπει πλεον να εχεις καλυψη απο 'ιδιες ζημιες συνεπεια κακοβουλων πραξεων' για να απαιτησεις αποζημιωση σε τετοια περιπτωση, και παλι αν συμφερει καθοτι υπαρχει παντα ενα αφερεταιο ποσο σε περιπτωση απαιτησης (αν και συνηθως οπως και στην θραυση κρυσταλλων ετσι και στις κακοβουλεσ ειτε ειναι πολυ μικρο ειτε καθολου).

Ακριβως. Στο δικο μου εχω €250 απαλαγη στη μικτη. Δε θα τη χρησιμοποιουσα για τον καθρεφτη πχ. Ενα τρακαρισμα ομως που μου ειχαν κανει, κοστισε €1800 και ευτυχως που ειχα μικτη, γιατι βρηκα το αμαξι χτυπημενο και τον δραστη αφαντο φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω τι επαθα χτες βραδυ, μου εκλεψαν ξηλωσαν απο την βασ του, τον καθρεπτη του συνοδηγου!!! παρκαρισμενο το αμαξι στο παρκινγκ του νοσοκομειου που δουλευω...

οι **** που τον εκλεψαν ευχομαι να .... τους πεσει το χερι. αν τους επιανα συγουρα θα τους εσπαγα τα κεφαλια

τωρα αναμεβνω να ξμερωσει να μαθω ποσο κανει....

300+ υπολογιζω......

αν τους επιανα θα τους ετρωγα

 

 

 

Έχω να σου προτείνω κάτι, μια και σου τον κλέψανε και μάλιστα του συνοδηγού. Όταν είναι να τον αντικαταστήσεις να πάρεις τον καθρέπτη αυτόν που όταν βάζεις όπισθεν γυρίζει προς τα κάτω για να βλέπεις το πεζοδρόμιο όταν παρκάρεις.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να σου προτείνω κάτι, μια και σου τον κλέψανε και μάλιστα του συνοδηγού. Όταν είναι να τον αντικαταστήσεις να πάρεις τον καθρέπτη αυτόν που όταν βάζεις όπισθεν γυρίζει προς τα κάτω για να βλέπεις το πεζοδρόμιο όταν παρκάρεις.

 

.

 

εξυπνο. δε ξερω αν γινοταν ετσι απλα. δε ξερω κ ποσο αξιζει, εχω γκαραζ σπιτι, ζω στα προαστια της Θεσ/νικης.

Αλλα ηδη σημερα πηγα και εβαα νεο καθρεπτη. 250ευρω στην αντιπροσωπια. πρωτη φορα ακουγαν για κλοπη καθρεπτη

Link to comment
Share on other sites

εξυπνο. δε ξερω αν γινοταν ετσι απλα. δε ξερω κ ποσο αξιζει, εχω γκαραζ σπιτι, ζω στα προαστια της Θεσ/νικης.

Αλλα ηδη σημερα πηγα και εβαα νεο καθρεπτη. 250ευρω στην αντιπροσωπια. πρωτη φορα ακουγαν για κλοπη καθρεπτη

 

:dizzy:250 ένας καθρέπτης ?? :dizzy:

Και το Internet τί στο καλό το έχουμε ?? Για να παίζουμε διαδυκτιακό τάβλι ??

Αγόρασα έναν καθρέπτη από το ebay 39 ευρώ, σε 4-5 ημέρες ήταν στα χέρια μου και ήρθε με τις εττικέτες και τις ζελατίνες του. Ασε που και στα μεταχειρισμένα υπάρχουν ένας σωρός από καθρέπτες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω να σου προτείνω κάτι, μια και σου τον κλέψανε και μάλιστα του συνοδηγού. Όταν είναι να τον αντικαταστήσεις να πάρεις τον καθρέπτη αυτόν που όταν βάζεις όπισθεν γυρίζει προς τα κάτω για να βλέπεις το πεζοδρόμιο όταν παρκάρεις.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

.

Νομίζω ότι αυτό δεν είναι θέμα καθρέφτη αλλά προγραμματισμού στον εγκέφαλο...

Ο καθρέφτης μόνο το μηχανισμό για να κουνάει έχει...

Link to comment
Share on other sites

:dizzy:€250 ένας καθρέπτης ?? :dizzy:

Και το Internet τί στο καλό το έχουμε ?? Για να παίζουμε διαδυκτιακό τάβλι ??

Αγόρασα έναν καθρέπτη από το ebay 39 ευρώ, σε 4-5 ημέρες ήταν στα χέρια μου και ήρθε με τις εττικέτες και τις ζελατίνες του. Ασε που και στα μεταχειρισμένα υπάρχουν ένας σωρός από καθρέπτες.

 

δε μιλαμε μονο για το γυαλι αλλα ολο τον καθρεπτη, βαση στο αμαξι, το βαψιμο στο χρωμα του αυτοκινητου κτλ. αν σκεφτεις οτι εχει επανω φλας, ειναι ηλεκτρικα θερμαινομενος κτλ, συν τοποθετηση ε το κοστος ανεβαινει

μεταχειρισμενο (πιθανον κλεμενο) δε βαζω γιατι προαγω την κλεψια. και αυτοι στα μεταχειρισμενα θα το πουλησουν...

Link to comment
Share on other sites

δε μιλαμε μονο για το γυαλι αλλα ολο τον καθρεπτη, βαση στο αμαξι, το βαψιμο στο χρωμα του αυτοκινητου κτλ. αν σκεφτεις οτι εχει επανω φλας, ειναι ηλεκτρικα θερμαινομενος κτλ, συν τοποθετηση ε το κοστος ανεβαινει

μεταχειρισμενο (πιθανον κλεμενο) δε βαζω γιατι προαγω την κλεψια. και αυτοι στα μεταχειρισμενα θα το πουλησουν...

 

Φυσικά και δεν μιλάμε μόνο για το γυαλί, αλλά πλήρες ακόμα και με puddle lights.

http://www.imageshack.gr/view.php?file=7q6g80s9kr5f8xtp7ua2.jpg

Επίσης, είναι αυτονόητο ότι έρχεται Τιμολόγιο και προέρχεται από αξιόπιστο έμπορο.

 

Μια και γίνεται αυτή η αναφορά, να πω και στους υπόλοιπους στο forum ότι οι εταιρείες που έχουν μεταχειρισμένα & αποσυναρμολογημένα στην Γερμανία δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τους Ελληνες εμπόρους. Σας παραπέμπω να πάρετε μια ιδέα από αυτό το site όπου για κάθε εξάρτημα, δίνεται πλήρη στοιχεία για το αυτοκίνητο από το οποίο προήλθε !! http://www.riedel-autorecycling.de

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδεια θυμιστε μου το τρεμουλο του αυτοκινητου στο ρελαντι απο τι προερχεται και πως αντιμετωπιζεται?(golf TSI)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Στο 122 στο οποιο φαινεται η τουρμπινα,απο πανω της εχει ενα μαλλον αλουμινενιο προστατευτικο (?) τι ειναι αυτο? Εδω και καμια βδομαδα εχει εμφανιστει μια ρωγμη πανω του περιπου 1εκατοστου.

 

Τελικα προυπηρχε αυτη η ρωγμη και υπαρχει και στα αλλα αυτοκινητα. Ειναι για να περνει τη κουρμπα το μεταλο, μου το εδειξαν σημερα στο σερβις και σε αλλο αυτοκινητο.

 

 

Σημερα εκανα το πρωτο σερβις στο tsi 122 στις 10000χλμ αντι 15000χλμ.

 

Λαδια Mobil1 ESP Formula 5w30 δικα μου κόστος : 56 Ευρω (http://www.g-market.gr)

 

Φιλτρο Λαδιου ιδιο με το μαμα (hengst) δικο μου κόστος : 16 Ευρω (μαλλον βλακεια εκανα γιατι τοσο εχει και στην αντιπροσωπεια)

 

Εργασια 25 Ευρω

 

Συνολο 97 Ευρω αντι για περιπου 140 Ευρω που θα μου επαιρναν με τα δικα τους (castrol) λαδια.

 

Το σερβις εγινε στον Ζησκατα - Κατερινη, πολυ εξυπηρετικοι εκαναν μαζι μου μια βολτα για κατι τριγμους που μαλλον ειναι ιδεα μου - φυσιολογικοι. Να σημειωσω πως ημουν παρον στο σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό δεν είναι θέμα καθρέφτη αλλά προγραμματισμού στον εγκέφαλο...

Ο καθρέφτης μόνο το μηχανισμό για να κουνάει έχει...

 

Το σύστημα με το κατέβασμα του καθρέπτη με την όπισθεν δεν είναι στάνταρ?

 

 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ STANDAR. Γιατί στο δικό σου το κάνει??

 

Διαβάσετε εδώ για περισσότερες πληροφορίες. VWClub

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...