Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και δεν μιλάμε μόνο για το γυαλί, αλλά πλήρες ακόμα και με puddle lights.

http://www.imageshack.gr/view.php?file=7q6g80s9kr5f8xtp7ua2.jpg

Επίσης, είναι αυτονόητο ότι έρχεται Τιμολόγιο και προέρχεται από αξιόπιστο έμπορο.

 

Μια και γίνεται αυτή η αναφορά, να πω και στους υπόλοιπους στο forum ότι οι εταιρείες που έχουν μεταχειρισμένα & αποσυναρμολογημένα στην Γερμανία δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τους Ελληνες εμπόρους. Σας παραπέμπω να πάρετε μια ιδέα από αυτό το site όπου για κάθε εξάρτημα, δίνεται πλήρη στοιχεία για το αυτοκίνητο από το οποίο προήλθε !! http://www.riedel-autorecycling.de

 

Κώστας

 

τοτε αξιζει. μετα μονο βαψιμο και τοποθετηση θελεις.

λες να μπορουσα να βαλω καθρεπτη με φως για να βλεπεις που πατας?

αλλα θα ειχα εναν ετσι και τον αλλο χωρις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τοτε αξιζει. μετα μονο βαψιμο και τοποθετηση θελεις.

λες να μπορουσα να βαλω καθρεπτη με φως για να βλεπεις που πατας?

αλλα θα ειχα εναν ετσι και τον αλλο χωρις?

 

Ουτε καν βάψιμο. Είτε βάζεις τα δικά σου "καπέλα" ή ζητάς να σου έρθουν στο χρώμα σου.

Εγω το έχω κάνει και είναι πρώτο

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21772

όσο για το σετ, είναι αυτό εδώ

http://www.imageshack.gr/files/iyebb3vx3yz8cpf7mfmk.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα...

Αν και εχω αλλο αυτοκίνητο στην καρδια μου, οταν για τον Α ή Β λογο αποχωρίζομαι για καποιες μερες το golfaki μου τοσο το εκτιμώ οταν το ξαναοδηγώ... (οσο "συμβατικό" ειναι απο πλευρας εμφανισης-προσωπικο γουστο- τοσο "ιδιαιτερο" ειναι σε όλα τα αλλα...)

 

Εχεις μεγάλο δίκιο σ'αυτό.

Το καλοκαίρι,οδήγησα 2 διαφορετικά 1.6άρια για αρκετές μέρες και δε λέω καλά,αλλά δεν είχαν την ίδια αίσθηση.

Δεν εννοώ μόνο τις επιδόσεις,αλλά ολόκληρο το πακέτο.

Επίσης έπεσε στα χέρια μου για λίγες ώρες και ένα από τα καινούργια Type-R.

"Πολεμικός" χαρακτήρας,σαν ένα δυνατό 1.6 χαμηλά,αλλά μετά τις 4500 στροφές...μεγάλες συγκινήσεις!

Που θα πάει όμως θα έρθει και το Scirocco,σε κάτι μη συμβατικό...;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/VW_Scirocco_front_20080730.jpg

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω ενα tsi για να το χω για δευτερο αμαξι και μετα απο προγραμματισμο revo το αμαξι φυσαει πραγματικα,205 αλογα για 14αρι μοτερ ειναι αψογα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω ενα tsi για να το χω για δευτερο αμαξι και μετα απο προγραμματισμο revo το αμαξι φυσαει πραγματικα,205 αλογα για 14αρι μοτερ ειναι αψογα.

 

Apo venzini ti lei, Poso parapano vazeis?

Pira k egw ena tsi kai skeftomai na kano anavathmisi.

an mporeis na mou peis posa pliroses gia to programa, ergasia ola teleiomeni timi

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

πηρα κι εγω ενα tsi για να το χω για δευτερο αμαξι και μετα απο προγραμματισμο revo το αμαξι φυσαει πραγματικα,205 αλογα για 14αρι μοτερ ειναι αψογα.

 

Εχω ακούσει ότι υπάρχει και Revo Switch σε αυτη την αναβάθμιση. Μήπως το έχεις βάλει ?

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει ότι υπάρχει και Revo Switch σε αυτη την αναβάθμιση. Μήπως το έχεις βάλει ?

 

Κώστας

 

http://www.revotechnik.com/products/sps.aspx

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&showtopic=21417&view=findpost&p=255462

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει ότι υπάρχει και Revo Switch σε αυτη την αναβάθμιση. Μήπως το έχεις βάλει ?

 

Κώστας

 

δεν το χω βαλει και να σου πω,δεν το σκεφτομαι κιολας,καλυτερα ως εχει,απο καταναλωση δεν ειδα διαφορα σχεδον καθολου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδεια θυμιστε μου το τρεμουλο του αυτοκινητου στο ρελαντι απο τι προερχεται και πως αντιμετωπιζεται?(golf TSI)

 

Προσπαθεις να το συνηθισεις.

Συμβαινει σε ολα, αλλα οχι παντα. Πρεπει να ειναι θεμα καποιας βασης η κατι σχετικο γιατι δεν υπαρχει αυξομειωση των στροφων (οποτε θα ανησυχουσα για κακη βενζινη η προβληματικη τροφοδοσια). Οταν το τρεχω λιγο δεν εμφανιζεται και τωρα πολυ πιο λιγο απο οταν ηταν καινουργιο. Παντως αν και ενοχλητικο, δεν ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ STANDAR. Γιατί στο δικό σου το κάνει??

 

 

Ναι, το δικό μου όταν έχεις το διακόπτη στο R (ρύθμιση δεξιού καθρέπτη) κατεβαίνει αυτόματα στην όπισθεν...

Λογικά γίνεται επειδή έχω του ηλεκτρονικά ανακλινόμενους καθρέπτες.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Mia erwthsh pedia . Exei kanei kapios allagei ladiwn sta 7500 hm. Diladi prin ta 15000 poy leei to servis? Se ti voithaei ayto?

 

Kai kati allo , ta servis prepei na ta kanw sthn etairia pou to agforasa , ( me neyriazoun ligo ... )?

 

exw ena golf V 140ps me GT sport exoplismo , einai wreo ...

Link to comment
Share on other sites

Mia erwthsh pedia . Exei kanei kapios allagei ladiwn sta 7500 hm. Diladi prin ta 15000 poy leei to servis? Se ti voithaei ayto?

 

Kai kati allo , ta servis prepei na ta kanw sthn etairia pou to agforasa , ( me neyriazoun ligo ...

 

Κακό δεν κάνεις,αν και υπάρχει μια μερίδα κατόχων που θεωρούν τα λάδια της μαμας απο το εργοστάσιο καλυτερης ποιότητας απο αυτά του εμπορίου.

Στο δικό μου έκανα μια προληπτική αλλαγή στα 6500χλμ περίπου και τώρα στα 27000χλμ μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η κατανάλωση λαδιού είναι πολύ μικρή αντίστοιχη ενός συμβατικού αυτοκινήτου!

Πρόσεξε το στρώσιμο αν δε το έχεις τελειώσει και όλα θα πάνε καλά.

Παλαιότερα εχουν αναφερθεί αρκετά τα μέλη της παρέας για τα service.

Ρίξε μια ματιά...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79752&page=391

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Τελικα προυπηρχε αυτη η ρωγμη και υπαρχει και στα αλλα αυτοκινητα. Ειναι για να περνει τη κουρμπα το μεταλο, μου το εδειξαν σημερα στο σερβις και σε αλλο αυτοκινητο.

 

 

Σημερα εκανα το πρωτο σερβις στο tsi 122 στις 10000χλμ αντι 15000χλμ.

 

Λαδια Mobil1 ESP Formula 5w30 δικα μου κόστος : 56 Ευρω (http://www.g-market.gr)

 

Φιλτρο Λαδιου ιδιο με το μαμα (hengst) δικο μου κόστος : 16 Ευρω (μαλλον βλακεια εκανα γιατι τοσο εχει και στην αντιπροσωπεια)

 

Εργασια 25 Ευρω

 

Συνολο 97 Ευρω αντι για περιπου 140 Ευρω που θα μου επαιρναν με τα δικα τους (castrol) λαδια.

 

Το σερβις εγινε στον Ζησκατα - Κατερινη, πολυ εξυπηρετικοι εκαναν μαζι μου μια βολτα για κατι τριγμους που μαλλον ειναι ιδεα μου - φυσιολογικοι. Να σημειωσω πως ημουν παρον στο σερβις.

 

 

Με τον κώστα μίλησες στο σέρβις τον Λαζαρίδη???

Πότε το πήγες και δεν σε πέτυχα ρε:Ρ

Το πόλο που είχες το δωσες???

 

Φιλικά

 

Νικόλας:D

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Θα σας τρελάνω... πρωί...πρωί... και ΣΥΓΝΩΜΗ!!!!!!

 

Έχω ένα GOLF GT (170hp) το οποίο είναι ακόμα εντός εγγύησης και έχει κάνει 23.000km (το έχω 1.5 χρόνο)

 

Έχω κάποια προβληματάκια τα οποία μπορεί να είναι και ιδέα μου... αλλά θα ήθελα να τα μοιραστώ και με εσάς.. που ίσως να τα έχετε αντιμετωπίσει.

 

Τα περισσότερα από αυτά είναι σύμφωνα με το πως θυμάμαι το αμάξι στην αρχή.... και το πως είναι τώρα.... αλλά επίσης και από την οδήγηση ενός GT και ενός TSi (140) φίλων.

 

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

 

1. Κάθε πρωί που βάζω μπροστά το αμάξι.... ενώ έχει κάτσει όλο το βράδυ αραγμένο.... δηλαδή ...εντελώς κρύος κινητήρας... τρέμει σαν τρελό... και παίζει ο δείκτης στροφών και τούρμπο.

Αυτό το έκανε και στις αρχές ... λίγο τρεμόπαιγμα... και σταθερές στροφές..... μέχρι να ζεσταθεί.... και φυσικά... λογικό για κάθε αμάξι

Τώρα τελευταία έχει "ασχημίνει" το θέμα... τρέμει... παίζουν στροφές... και έτσι και πας να φύγεις... μερικές φορές πέφτουν οι στροφές απότομα... και πάει να σβίσει.... ... Εαν ζεσταθεί ο κινητήρας ... δεν έχει πρόβλημα... όσες φορές και αν το σβήσω - ανάψω....

 

2. Όταν το είχα πάρει το αμάξι... ή τώρα που οδήγησα ένα άλλο (λίγο πιο καινούργιο) GT (170) και ένα ΤSi (140) είδα και θυμάμαι.... ότι στην σύμπλεξη-αποσύμπλεξη ήταν τα πράγματα πολύ πιο ΟΜΑΛΑ και ΕΥΚΟΛΑ... δύσκολα μπορούσες να κάνεις λάθος... και δεν κλοτσούσε... Ήταν σαν να υπάρχει ένα στρώμα αέρα που σε βοηθούσε να παίξεις με τα πετάλια χαλαρά...

Τώρα...... νομίζω ότι το θέμα αλλαγών ταχυτήτων... πρέπει να γίνει με απόλυτη ακρίβεια... και by the book που λέμε....Λέτε να είναι δίσκος??? σασμάν???

 

3. Όταν είμαι στον δρόμο... και κάτσω σε ένα φανάρι... με νεκρά... βλέπω ότι οι στροφές είναι μόνο στις 650... λογικά δεν θα έπρεπε να είναι 800-900????? Και επίσης ...αν ανοίξω το air-condition... δεν ανεβαίνουν καθόλου... ίσα ίσα που ακούω κάθε 3-4 δευτερόλεπτα να κάνει ένα χαζό-μαρσάρισματάκι

 

4. Γενικά σε χαμηλές στροφές... νιώθω λοξυγκάκια... και κάποιος που άκουσε το αμάξι μου... μου είπε ότι έχουν πρόβλημα τα σωληνάκια της σκάστρας μου...ΙΣΧΥΕΙ????

 

5. Αν πατίσω γκάζι με 1η και πάω να βάλω 2α (4000-5000στροφές) ... ξεκουμπώνει άτσαλα ...... και χτυπάει...

 

6. Πιστεύω ότι έχει αυξηθεί λίγο η καθυστέρηση στο γκάζι...

 

Τέλος...

 

7. Μερικές φορές ... δεν βλέπω σωστή γραμμικότητα εκεί που είναι να μπει το τούρμπο.... γενικά νιώθω το τιναγματάκι...

 

Πάντως... παρόλα τα προβλήματα... το δυναμομέτρησα σε MAHA και έβγαλε 192Hp...

Link to comment
Share on other sites

7. Μερικές φορές ... δεν βλέπω σωστή γραμμικότητα εκεί που είναι να μπει το τούρμπο.... γενικά νιώθω το τιναγματάκι...

 

Μήπως πρέπει να κάνεις αυτή την αναβάθμιση λογισμικού που λένε ότι φτιάχνει ακριβώς αυτό το πράγμα? Όταν το πας σε αντιπροσωπεία πες να δουν αν έχεις το τελευταίο λογισμικό...

 

 

ΑΛΛΟ:

 

Χθες μετά από 2 ώρες ταξίδι (200χλμ) και όσο πήγαινα με σταθερή ταχύτητα (160- ) άρχισε να αναβοσβήνει το κόκκινο θαυμαστικό!

Πρόβλημα φρένων δηλαδή... Σταμάτησα, περίμενα, μίλησα με τεχν. συμβούλους (μου είπαν "εμεις σας προτείνουμε να το φέρετε με γερανό").

 

Τελικά το έβαλα μπρος (αναβόσβησε λίγο το θαυμαστικό μαζί με το ABS, έκανε ήχους και έσβησε) και το οδήγησα χρησιμοποιώντας ελάχιστα τα φρένα (που λειτουργούσαν κανονικά) μέχρι το service.

 

Σήμερα αλλάζει mechatronics (Για το DSG που λέγαμε) και θα δούν και αυτό. Είναι "λογικό" για 11500 χιλιόμετρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Θα σας τρελάνω... πρωί...πρωί... και ΣΥΓΝΩΜΗ!!!!!!

 

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

 

1. Κάθε πρωί που βάζω μπροστά το αμάξι.... ενώ έχει κάτσει όλο το βράδυ αραγμένο.... δηλαδή ...εντελώς κρύος κινητήρας... τρέμει σαν τρελό... και παίζει ο δείκτης στροφών και τούρμπο.

Αυτό το έκανε και στις αρχές ... λίγο τρεμόπαιγμα... και σταθερές στροφές..... μέχρι να ζεσταθεί.... και φυσικά... λογικό για κάθε αμάξι

Τώρα τελευταία έχει "ασχημίνει" το θέμα... τρέμει... παίζουν στροφές... και έτσι και πας να φύγεις... μερικές φορές πέφτουν οι στροφές απότομα... και πάει να σβίσει.... ... Εαν ζεσταθεί ο κινητήρας ... δεν έχει πρόβλημα... όσες φορές και αν το σβήσω - ανάψω....

 

Πάντως... παρόλα τα προβλήματα... το δυναμομέτρησα σε MAHA και έβγαλε 192Hp...

 

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και ηταν καθαρα θεμα βενζινης... (μια φορα μου το εκανε... με ενα ντεποζιτο εννοω) απο τοτε αλλαξα πρατηριο/φιρμα και ολα καλα...

το δικο μου εβγαζε και μαυριλα... δεν ξερω αν εχεις και αυτο το συμπτωμα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να κάνεις αυτή την αναβάθμιση λογισμικού που λένε ότι φτιάχνει ακριβώς αυτό το πράγμα? Όταν το πας σε αντιπροσωπεία πες να δουν αν έχεις το τελευταίο λογισμικό...

 

 

ΑΛΛΟ:

 

Χθες μετά από 2 ώρες ταξίδι (200χλμ) και όσο πήγαινα με σταθερή ταχύτητα (160- ) άρχισε να αναβοσβήνει το κόκκινο θαυμαστικό!

Πρόβλημα φρένων δηλαδή... Σταμάτησα, περίμενα, μίλησα με τεχν. συμβούλους (μου είπαν "εμεις σας προτείνουμε να το φέρετε με γερανό").

 

Τελικά το έβαλα μπρος (αναβόσβησε λίγο το θαυμαστικό μαζί με το ABS, έκανε ήχους και έσβησε) και το οδήγησα χρησιμοποιώντας ελάχιστα τα φρένα (που λειτουργούσαν κανονικά) μέχρι το service.

 

Σήμερα αλλάζει mechatronics (Για το DSG που λέγαμε) και θα δούν και αυτό. Είναι "λογικό" για 11500 χιλιόμετρα?

 

 

Θαυμαστικο αναβει και με ελλειψη υγρων φρενων(οχι ολικη,χαμηλα σταθμη αλλιως θα το καταλαβαινες :lol: )

Συνηθως θα σου αναβοσβηνε σε ανηφορες κατηφορες φρεναρισμα η κλειστες στροφες.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και ηταν καθαρα θεμα βενζινης... (μια φορα μου το εκανε... με ενα ντεποζιτο εννοω) απο τοτε αλλαξα πρατηριο/φιρμα και ολα καλα...

το δικο μου εβγαζε και μαυριλα... δεν ξερω αν εχεις και αυτο το συμπτωμα....

 

Η αυτο η δεν δουλευει το τσοκ.Αν στο κανει χειροτερα τωρα που εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια μαλλον τσοκ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτο η δεν δουλευει το τσοκ.Αν στο κανει χειροτερα τωρα που εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια μαλλον τσοκ ειναι.

 

Ναι γενικά όταν έχει χαμηλή θερμοκρασία ή έχει μείνει 2 μέρες ακίνητο... το κάνει πιό έντονα....

 

Για το θέμα βενζίνης...δεν νομίζω να είναι..... αν και βάζω πάντα από το ίδιο πρατήριο... γενικά από τότε που το πήρα του βάζω 100άρα.... και ποτέ 95... Πόσο χάλια πια να είναι?????

 

Ναι στις αρχές που είχα το αμάξι.... έβγαζε από πίσω λίγη μαυρίλα... αλλά γνωστός μου είπε ότι γενικά τα VW στα πρώτα 15000km καίνε λαδάκι.... μετά σταματάνε... Τώρα δεν έχω κάτσει να παρατιρίσω....

 

Πάντως θυμάμαι και το χειμώνα με τα χιόνια... που πήγα να βάλω μπροστά.... μου άναψε το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα..!!!!!

 

Παρακάτω βάζω ξανά τις ερωτήσεις μου... γιατί έπεσε στο τέλος τις προιγούμενης σελίδας... και πολλοί δεν θα τις είδαν καν.... Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα και από εμένα... Θα σας τρελάνω... πρωί...πρωί... και ΣΥΓΝΩΜΗ!!!!!!

 

Έχω ένα GOLF GT (170hp) το οποίο είναι ακόμα εντός εγγύησης και έχει κάνει 23.000km (το έχω 1.5 χρόνο)

 

Έχω κάποια προβληματάκια τα οποία μπορεί να είναι και ιδέα μου... αλλά θα ήθελα να τα μοιραστώ και με εσάς.. που ίσως να τα έχετε αντιμετωπίσει.

 

Τα περισσότερα από αυτά είναι σύμφωνα με το πως θυμάμαι το αμάξι στην αρχή.... και το πως είναι τώρα.... αλλά επίσης και από την οδήγηση ενός GT και ενός TSi (140) φίλων.

 

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

 

1. Κάθε πρωί που βάζω μπροστά το αμάξι.... ενώ έχει κάτσει όλο το βράδυ αραγμένο.... δηλαδή ...εντελώς κρύος κινητήρας... τρέμει σαν τρελό... και παίζει ο δείκτης στροφών και τούρμπο.

Αυτό το έκανε και στις αρχές ... λίγο τρεμόπαιγμα... και σταθερές στροφές..... μέχρι να ζεσταθεί.... και φυσικά... λογικό για κάθε αμάξι

Τώρα τελευταία έχει "ασχημίνει" το θέμα... τρέμει... παίζουν στροφές... και έτσι και πας να φύγεις... μερικές φορές πέφτουν οι στροφές απότομα... και πάει να σβίσει.... ... Εαν ζεσταθεί ο κινητήρας ... δεν έχει πρόβλημα... όσες φορές και αν το σβήσω - ανάψω....

 

2. Όταν το είχα πάρει το αμάξι... ή τώρα που οδήγησα ένα άλλο (λίγο πιο καινούργιο) GT (170) και ένα ΤSi (140) είδα και θυμάμαι.... ότι στην σύμπλεξη-αποσύμπλεξη ήταν τα πράγματα πολύ πιο ΟΜΑΛΑ και ΕΥΚΟΛΑ... δύσκολα μπορούσες να κάνεις λάθος... και δεν κλοτσούσε... Ήταν σαν να υπάρχει ένα στρώμα αέρα που σε βοηθούσε να παίξεις με τα πετάλια χαλαρά...

Τώρα...... νομίζω ότι το θέμα αλλαγών ταχυτήτων... πρέπει να γίνει με απόλυτη ακρίβεια... και by the book που λέμε....Λέτε να είναι δίσκος??? σασμάν???

 

3. Όταν είμαι στον δρόμο... και κάτσω σε ένα φανάρι... με νεκρά... βλέπω ότι οι στροφές είναι μόνο στις 650... λογικά δεν θα έπρεπε να είναι 800-900????? Και επίσης ...αν ανοίξω το air-condition... δεν ανεβαίνουν καθόλου... ίσα ίσα που ακούω κάθε 3-4 δευτερόλεπτα να κάνει ένα χαζό-μαρσάρισματάκι

 

4. Γενικά σε χαμηλές στροφές... νιώθω λοξυγκάκια... και κάποιος που άκουσε το αμάξι μου... μου είπε ότι έχουν πρόβλημα τα σωληνάκια της σκάστρας μου...ΙΣΧΥΕΙ????

 

5. Αν πατίσω γκάζι με 1η και πάω να βάλω 2α (4000-5000στροφές) ... ξεκουμπώνει άτσαλα ...... και χτυπάει...

 

6. Πιστεύω ότι έχει αυξηθεί λίγο η καθυστέρηση στο γκάζι...

 

Τέλος...

 

7. Μερικές φορές ... δεν βλέπω σωστή γραμμικότητα εκεί που είναι να μπει το τούρμπο.... γενικά νιώθω το τιναγματάκι...

 

Πάντως... παρόλα τα προβλήματα... το δυναμομέτρησα σε MAHA και έβγαλε 192Hp...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικά όταν έχει χαμηλή θερμοκρασία ή έχει μείνει 2 μέρες ακίνητο... το κάνει πιό έντονα....

 

Για το θέμα βενζίνης...δεν νομίζω να είναι..... αν και βάζω πάντα από το ίδιο πρατήριο... γενικά από τότε που το πήρα του βάζω 100άρα.... και ποτέ 95... Πόσο χάλια πια να είναι????

[/size][/i]

 

τι να πω δεν ξερω.. αυτη ηταν η δικη μου εμπειρια... παντος οτι το κανει αφου μεινει ακινητο για ωρα/μερες δικαιολογει το θεμα της βενζινης... (ξεχωριζει η ηρα απο το σταρι)

η θερμοκρασια μεχρι στιγμης δεν ειναι χαμηλη για να υπαρχει τετοιο θεμα...

και εγω εβαζα στο συγκεκριμενο βενζιναδικο καιρο μεχρι που την πατησα...

τελος πατων check και αν βγαλεις ακρη πες μας...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είπα όλα τα προβληματάκια αυτά στο service... και έκλεισα ραντεβού την Τρίτη... Αν χρειαστεί μου είπαν συχνρονιζέ 2ας θα πρέπει να μείνει 2 μέρες... Γενικά θα γράψω εδώ όλη την εμπειρία που θα έχω για την επίλυση των παραπάνω προβλημάτων
Link to comment
Share on other sites

Παντως solaris τα συμπτωματα που λες για το ρελαντι/καπνο/ ενδειξη check κλπ, οπως ειπωθηκε και απο αλλο μελος, ΔΕΙΧΝΟΥΝ κακη βενζινη.

Οσο για το οτι βαζεις 100αρα (βεβαια ενδεικνυται για το GT) αυτο απο μονο του σε κανει επιρρεπη σε νοθευμενη βενζινη, γιατι αυτη συμφερει να νοθευεται, και ασ ειναι και ο βενζινας πατερας σου. Δυστυχως θελει πολυ προσοχη και ακομα περισσοτερο τυχη για να μην την πατας. Ενας απλος, αλλα οχι παντα ακριβης τροπος, ειναι να μην βαζεις απο φθηνα βενζιναδικα, ιδιως μερικα που εχουν φθηνη 100αρα σε σχεση με την απλη, αλλα και παλι τιποτα σιγουρο δυστυχως, καθοτι στο Ελλαδισταν ισχυει ο νομος της ζουγκλας, ο ισχυροτερος παντα κερδιζει.

Link to comment
Share on other sites

Μένω Κοντόπευκο, Αγία Παρασκευή... Υπάρχει κανένα βενζινάδικο που να ξέρεται ότι έχει ποιοτική βενζίνη πάω και να βάζω για λίγο καιρό από εκεί?
Link to comment
Share on other sites

Μένω Κοντόπευκο, Αγία Παρασκευή... Υπάρχει κανένα βενζινάδικο που να ξέρεται ότι έχει ποιοτική βενζίνη πάω και να βάζω για λίγο καιρό από εκεί?

 

 

Αν εχεις navi με destinator στο αυτοκίνητο ή φορητό μπορείς να δεις πια βενζινάδικα στην περιοχή σου έχουν καλή ή κακή βενζίνη. (Ποιοτικά βενζινάδικα και Βενζινάδικα με πρόστιμο)

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...