Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3) οχι δεν κανω πλακα σοβαρα ρωταω. Προφανως θα του κοβει, το θεμα ειναι ποσο??

5) Για τον μονο λογο που θελω θερμομετρο ειναι για να ξερω ποτε μπορω να το σκισω!!!:lol:

 

3) Και 5 ίππους να κόβει, δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Πάντως εγώ το που το ανάβω καθημερινά μόνο όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο κάνει μερικά απειροελάχιστα κομπιάσματα (για 30 δευτερόλεπτα) με το clima, μετά το ξεχνάς. Και είναι clima, όχι A/C. Αυτό σημαίνει ότι αν χρειαστείς επιπλέον ισχύ (πχ τέρμα γκάζι) η cpu το καταλαβαίνει και το σβήνει αυτόματα.

 

5) Εδώ δε μπορώ να σου απαντήσω κάτι. Απλά ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!!

(σημ: το ΚΑΛΥΤΕΡΟ σύστημα παρακολούθησης θερμοκρασίας - ΒΜW Μ3 Ε46: έχει ledάκια γύρω από το στροφόμετρο που σβήνουν σιγά σιγά όσο ζεσταίνεται ο κινητήρας. Είναι σαν να σου αλλάζει το κόκκινο ανάλογα με τη θερμοκρασία!!! -> http://www.m3smg.com/images/m3redlinebig.jpg)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχήν είμαι κι εγω ένας υποψηφιος αγοραστής του GT και ψάχνοντας στο internet είδα φωτογραφίες από το Golf VI που ομολογω πως ξετρελάθηκα. Απότι έμαθα διαβάζοντας ο Γερμανός θα το παρουσιάσει στην έκθεση της Φρανκφούρτης και θέλει να το βγάλει στη γραμμή παραγωγής τέλη του 2007 με αρχές του 2008. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι 1) πόσο πιστεύετε θα είναι η τιμή του αντίστοιχου GT εφ'όσον κυκλοφορήσει με τον ιδιο κινητήρα ; 2) Το υπάρχον μοντέλο θα αποσυρθεί ή θα ρίξουν την τιμή του για να πουλήσουν τα stock που θα μείνουν; 3) Αξίζει να το παραγγείλω τώρα, να το παραλάβω με 3-4 μήνες καθυστέρηση και σε 1 περίπου χρόνο να έχει αλλάξει μοντέλο η VW;

Αυτή η πολιτική, λίγο πολύ μου θυμίζει γιαπωνέζικες εταιρίες π.χ. toyota, mazda που συνεχως ανανεώνουν τα αυτοκίνητα με facelift και άλλα και πουλάνε...

Link to comment
Share on other sites

Το θερμομετρο για την θερμοκρασια του νερου παντως δεν βοηθαει και πολυ... Αυτο που μετραει, αν θες να καταλαβαινεις ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για να το σκισεις το αυτοκινητο ειναι η θερμοκρασια του λαδιου!! ;)

Κατα προσεγγιση και μονο θα το κανεις αυτο με το θερμομετρο του νερου!!

Link to comment
Share on other sites

3) Αξίζει να το παραγγείλω τώρα, να το παραλάβω με 3-4 μήνες καθυστέρηση και σε 1 περίπου χρόνο να έχει αλλάξει μοντέλο η VW;

 

Φίλε αν έχεις ανάγκη απο αυτοκίνητο αξίζει να το πάρεις τώρα... Αν δεν έχεις σίγουρα θα υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα τη στιγμή που θα αποφασίσεις να κάνεις κάποια αγορά (σε 1 με 2 χρόνια). Γενικά είμαι της άποψης "αγοράζω κάτι τη στιγμή που το χρειάζομαι".

 

Για το νέο golf (vi) τώρα...

[Δε μπορώ να πω οτι με εντυπωσίασε (ούτε όμως το golf v μου έλεγε κάτι πριν 2 χρόνια στην απλή του έσδοση)]

α) Φαντάζομαι οτι η τιμή του δε θα ξεφεύγει απο τα σημερινά πλαίσια αλλα θα είναι κατατι μεγαλύτερη

β) Αν δεις τις πολιτικές των εταιρειών - και των ασιατικών ακόμα - θα προσέξεις οτι αλλάζουν τα μοντέλα τους σταδιακά. Πρώτα τα απλά 3θ - 5θ και έπειτα τα coupe, turbo, cabrio ή ό,τι άλλο... Με τη σκέψη οτι το golf v gt προωθήθηκε στην αγορά πριν απο λίγους μήνες το αντίστοιχο νέο θα πρέπει να το περιμένουμε μέσα στο 2009 (και προς το β εξάμηνο)...

 

Μπορείς να περιμένεις; Εγω δεν άντεχα να περιμένω 4 μήνες και δεν αντέχω να περιμένω ουτε τις 4 ημέρες μέχρι την Παρασκευή που θα το παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν έχεις ανάγκη απο αυτοκίνητο αξίζει να το πάρεις τώρα... Αν δεν έχεις σίγουρα θα υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα τη στιγμή που θα αποφασίσεις να κάνεις κάποια αγορά (σε 1 με 2 χρόνια). Γενικά είμαι της άποψης "αγοράζω κάτι τη στιγμή που το χρειάζομαι".

 

Για το νέο golf (vi) τώρα...

[Δε μπορώ να πω οτι με εντυπωσίασε (ούτε όμως το golf v μου έλεγε κάτι πριν 2 χρόνια στην απλή του έσδοση)]

α) Φαντάζομαι οτι η τιμή του δε θα ξεφεύγει απο τα σημερινά πλαίσια αλλα θα είναι κατατι μεγαλύτερη

β) Αν δεις τις πολιτικές των εταιρειών - και των ασιατικών ακόμα - θα προσέξεις οτι αλλάζουν τα μοντέλα τους σταδιακά. Πρώτα τα απλά 3θ - 5θ και έπειτα τα coupe, turbo, cabrio ή ό,τι άλλο... Με τη σκέψη οτι το golf v gt προωθήθηκε στην αγορά πριν απο λίγους μήνες το αντίστοιχο νέο θα πρέπει να το περιμένουμε μέσα στο 2009 (και προς το β εξάμηνο)...

 

 

Μπορείς να περιμένεις; Εγω δεν άντεχα να περιμένω 4 μήνες και δεν αντέχω να περιμένω ουτε τις 4 ημέρες μέχρι την Παρασκευή που θα το παραλάβω.

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, σίγουρα δεν θα περιμένω μέχρι το 2009. Αλλά αντί να περιμένω τώρα 3 μήνες και να το πάρω Οκτώβριο, προτιμώ να το παραγγείλω αργότερα και να το πάρω Γενάρη για να γλυτώσω τέλη κυκλοφορίας και έκδοση άδειας που θα λέει μοντ.2007 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι όπως τα λες, σίγουρα δεν θα περιμένω μέχρι το 2009. Αλλά αντί να περιμένω τώρα 3 μήνες και να το πάρω Οκτώβριο, προτιμώ να το παραγγείλω αργότερα και να το πάρω Γενάρη για να γλυτώσω τέλη κυκλοφορίας και έκδοση άδειας που θα λέει μοντ.2007 ;)

 

Καλή σκέψη... Έλεγα κι εγώ να κάνω κάτι τέτοιο αλλα το corollaκι μου (sedan 9/2002) θα έπιανε λιγότερα χρήματα το 2007 (οπότε κι αναμένεται νέο μοντέλο).

 

Επίσης καλή σκέψη είναι να το παραγγείλεις το Νοέμβρη δίνοντας μια γερή προκαταβολή και να μοιράσεις τα έξοδα σε δυο οικονομικά έτη...;)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μέχρι τότε δεν αποκλείεται να παίζει και τίποτα facelift, προσφορες κτλ λόγω καινουριας χρονιάς...

 

Σε vw; Δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθήστε και λίγο εμάς από υπόλοιπη Ελλάδα (εκτός Αθηνών) και όποιος ξέρει σχετικά φθηνές αντιπροσωπείες ας αναφέρει τιμές και που βρίσκεται. Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό iliasandro?

 

Πριν απο το corolla είχα ένα golf iv (5/2000) και παρακολουθούσα κατα καιρούς την πολιτική της vw. Πέρα απο κάποιες ειδικές εκδόσεις (τις οποίες βέβαια τις πλήρωνες κάτι παραπάνω) δεν έκανε γενναίες εκπτώσεις ούτε τεράστιες προσφορές... Μάλιστα περιοριζόταν σε δωρεάν συναγερμούς, πατάκια και άλλα μικρά...

Link to comment
Share on other sites

1.5 bar.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Για το νέο golf (vi) τώρα...

[Δε μπορώ να πω οτι με εντυπωσίασε (ούτε όμως το golf v μου έλεγε κάτι πριν 2 χρόνια στην απλή του έσδοση)]

α) Φαντάζομαι οτι η τιμή του δε θα ξεφεύγει απο τα σημερινά πλαίσια αλλα θα είναι κατατι μεγαλύτερη

β) Αν δεις τις πολιτικές των εταιρειών - και των ασιατικών ακόμα - θα προσέξεις οτι αλλάζουν τα μοντέλα τους σταδιακά. Πρώτα τα απλά 3θ - 5θ και έπειτα τα coupe, turbo, cabrio ή ό,τι άλλο... Με τη σκέψη οτι το golf v gt προωθήθηκε στην αγορά πριν απο λίγους μήνες το αντίστοιχο νέο θα πρέπει να το περιμένουμε μέσα στο 2009 (και προς το β εξάμηνο)...

 

H εμφάνιση, πέρα από το ότι είναι κάτι υποκειμενικό, είναι και κάτι άγνωστο, τουλάχιστον μέχρι να βγει κάποιο πρωτότυπο. Οπότε μη βιάζεστε να κρίνετε. Εξάλλου, το αν σου αρέσουν ή όχι τα διάφορα σκίτσα που κυκλοφορούν κατά καιρούς είναι κάτι που απασχολεί και την ίδια τη VW και επηρεάζει την τελική απόφασή της.

α) Μάλλον φθηνότερο θα είναι. Οι ίδιες πηγές που αναφέρουν την πρόωρη αντικατάσταση του V, τονίζουν ότι αυτό γίνεται λόγω του ιδιαίτερα αυξημένου κόστους του. Κακά τα ψέματα, το Golf είναι ήδη το ακριβότερο non-premium segment C. Πόσο άλλο να πάρει;

β) Σωστός, με μια διαφορά: η VW (αν όλα πάνε καλά) θα προωθήσει την τεχνολογία TSI μαζικά. Οπότε ακόμα κι αν το VI GT αργήσει, στο μεταξύ θα έχει κυκλοφορήσει (ίσως και με το λανσάρισμα) κάποια πιο ήπια έκδοση με TSI. Απλά, μάλλον δε θα είναι "αγριεμένο" σε εμφάνιση...

Link to comment
Share on other sites

ean exei kokkina apo tis 7000strofes... o koftis tha vriskete kapou stis 7300-7500...

MIN TO EPIXEIRITE POTE ME TURBO AFTOKINITA!!!

stin ipsili piesi tou moter+turbinas kai stis ipsiles strofes... to stegnonete apo migma...

kako! poli kako! tziz! pou kaka! pote pote! kapout! :P

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αντί να περιμένω τώρα 3 μήνες και να το πάρω Οκτώβριο, προτιμώ να το παραγγείλω αργότερα και να το πάρω Γενάρη για να γλυτώσω τέλη κυκλοφορίας και έκδοση άδειας που θα λέει μοντ.2007 ;)

 

 

Αξιζει να εισαι 3 μηνες χωρις το αυτοκινητο που γουσταρεις για να γλυτωσεις.....168 ευρώ??? :wacko: πως θα κανεις Χριστουγεννα χωρις το μωρο? :rolleyes:

Οσο για το "μοντελο 2007" δεν μετραει πουθενα αφου δεν θα υποστει αλλαγη το μοντελο. 10ος του 2006 με 1ος του 2007 ειναι η διαφορα που ειναι αμεληταια.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τοποθετήσω συναγερμό με turbo timer εκτός αντιπροσωπείας χάνεται η εγγύηση;

giati de rotas tin antiprosopia kai psaxneis tin apantisi gia kati toso simantiko se ena forum paizontas me tis pithanotites gia moireo lathos...?

Link to comment
Share on other sites

Εάν τοποθετήσω συναγερμό με turbo timer εκτός αντιπροσωπείας χάνεται η εγγύηση;

 

Aν το μάθει κάποιος αυτό ας ενημερώσει κ εμάς! Επίσης, πόσο μπορεί να κοστίζει το turbo timer; Προϋποθέτει να παρκάρεις με "νεκρά" (γιατί πως θα μπει ταχύτητα μετά;;))

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Σε λίγες μέρες ελπίζω να οδηγώ το νέο μου GT :) Σκέφτομαι να του αλλάξω λαδάκια στα 5000km, έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα / σύνθεση για τον TSI ? Φυσικά θα ρωτήσω και τους τεχνικούς της αντιπροσωπείας, απλά ρωτάω και όσους έχουν ήδη το αυτοκίνητο και το έχουν ψάξει το θέμα. Απ' ότι μου είπαν, θα φοράει λάστιχα continental, τα δικά σας τι φόραγαν όταν τα παραλάβατε ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Σε λίγες μέρες ελπίζω να οδηγώ το νέο μου GT :) Σκέφτομαι να του αλλάξω λαδάκια στα 5000km, έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα / σύνθεση για τον TSI ? Φυσικά θα ρωτήσω και τους τεχνικούς της αντιπροσωπείας, απλά ρωτάω και όσους έχουν ήδη το αυτοκίνητο και το έχουν ψάξει το θέμα. Απ' ότι μου είπαν, θα φοράει λάστιχα continental, τα δικά σας τι φόραγαν όταν τα παραλάβατε ?

 

Εγώ θα το πάω να τα κοιτάξουν λίγο στις 7.500 (εκτός αν χρειαστεί συμπλήρωμα νωρίτερα) και για αλλαγή στον ένα χρόνο ή στα 15.000. Τόσο λέει το βιβλίο και τόσο θα κάνω κι εγώ (και ας λένε ότι θέλουν στις αντιπροσωπίες). Δεν το έχω ψάξει, αλλά θα βάλω ότι καλύτερο μου προτείνουν, με τη λογική να τα αλλάζω όσο πιο αραιά γίνεται.

 

Το δικό μου φοράει Bridgestone R050. Είναι καλά αλλά θέλουν ζέσταμα (λογικό με τέτοιο πλάτος πάντως).

 

Άντε με το καλό !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...