Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως κι εγώ τώρα που το στρώνω δεν έχω δει πάνω από 9,2 στον υπολογιστή ταξιδίου. Όχι ότι τον εμπιστεύομαι και απόλυτα. Γεγονός είναι όμως ότι με τα πρώτα 50 ευρώ V-power έβγαλα 520 χιλιόμετρα (από λαμπάκι σε λαμπάκι), σε ήρεμους ρυθμούς (μέχρι 140km/h) αλλά με κίνηση ΚΑΙ στην πόλη. Δεν είναι κι άσχημα θα έλεγα (ειδικά σε σχέση με το Passat 1,8T που έχουμε, με ίδιο βάρος και λιγότερη ιπποδύναμη (150), που δεν πέφτει κάτω από τα 10,5 με τίποτα)... Τώρα θα του βάλω BP100 να δούμε τι γίνεται και με αυτή...

 

Το εντυπωσιακό είναι ότι είναι εξαιρετικά ευκολοδήγητο στην πόλη! Ελαφρύς συμπλέκτης και τρομερή ροπή από 0 στροφές το κάνουν παιχνιδάκι. Και χωρίς να ανεβάζουν την κατανάλωση, μιας και το turbo δεν μπαίνει ποτέ!

 

Μέχρι στιγμής το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ψήνεται αλλά δεν έχει αποφασίσει.

 

Η τιμή 24.890€ είναι με υποβραχιόνιο (170€) και πέρλα (425€). Τα υπόλοιπα είναι έξοδα. Πάντως η αντιπροσωπεία μου αφαίρεσε κ 350€ (δώρο γιατί CD είχε), οπότε το πήρα 24.540€.

 

Παρεπιπτώντος, το CD είναι μέτριο, έτσι; Και θα μπορούσε να παίζει και mp3 (δεν είναι κάτι εξεζητημένο πλέον). Νομίζω έχει 4 ηχεία, αλλά πρέπει να έχει 4 θέσεις ακόμα (πίσω - ούτε λόγος για τρύπημα σε εταζέρα κτλ). Οπότε με ένα ενισχυτή και άλλα 4 ηχεία μπορώ να φτιάξω κάπως τον ήχο, έτσι δεν είναι;

mono vpower racing 99+ paidia... i bp einai apati kai bromaei

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3.500km ehoume kanei mehri stigmis.

 

to trip pou ehei einai akrives dioti to metrisa me tin venzina pou tou evala.

 

teliki ontos ehei megaluteri apo 220 alla panta uparhei kai apoklisi sto konter kai pote den ksereis an iparhei mia elafria katiforiki klisi pros ta kato eno fainetai eftheia.

 

dj_aris to cd kai mena den mou poluarese giati edo pou ta leme einai kai ligo ashimo kai eiha rotisei stin antiprosopeia gia mp3 kai mou eipane oti ehoune mono me navigator kai pigenai kamia 1000-ara evro diladi apati!!!

alla mou eipane, kai pistevo pos einai kai i kaluteri lusi, oti iparhei apo tin antiprosopeia mia vasi kai mporeis na valeis aftermarket cd-mp3-dvd kai sou to sinisto apo to na ekselikseis to ergostasiako giati ti na to kaneis an paizei mono cd otan me shetika liga lefta mporeis na valeis ena kalo mp3 kai den tha hreiazetai na gemiseis ta ntoulapakia kai tis thikes me cd alla tha kaneis kamia 10-aria kales epiloges kai tha eisai etoimos.

 

oso gia ta lefta opos eiha ksanapei i diafora einai pos einai 5-thuro+ipovrahionio+eggiisi. I perla pistevo pos ennoeitai!!!

 

ps: ena apo ta kala ton ioanninon einai oti den ehoune pinakides kai gi afto eho ena hartaki stin etaziera piso kai otan vgaino egnatia to gurnao anapoda kai as vgaloun oses fotografies theloune kai ama me vroune ti na po!!!:lol: :lol: :lol: kai an me stamatisoune stroumfakia tha po pos to gurise o aeras kai den to katalava!!!!!:p ;)

 

ps2: dj_aris ksehasa na sou po kalotaksido!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ps: ena apo ta kala ton ioanninon einai oti den ehoune pinakides kai gi afto eho ena hartaki stin etaziera piso kai otan vgaino egnatia to gurnao anapoda kai as vgaloun oses fotografies theloune kai ama me vroune ti na po!!!:lol: :lol: :lol: kai an me stamatisoune stroumfakia tha po pos to gurise o aeras kai den to katalava!!!!!:p ;)

 

Θεϊκές ατάκες... no comments...

 

(σημ: πινακίδες δίνει ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ σε όλη την Ελλάδα και κάθε τόσο ξεμένει. Ούτε εγώ έχω ακόμα...)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντος, το CD είναι μέτριο, έτσι; Και θα μπορούσε να παίζει και mp3 (δεν είναι κάτι εξεζητημένο πλέον). Νομίζω έχει 4 ηχεία, αλλά πρέπει να έχει 4 θέσεις ακόμα (πίσω - ούτε λόγος για τρύπημα σε εταζέρα κτλ). Οπότε με ένα ενισχυτή και άλλα 4 ηχεία μπορώ να φτιάξω κάπως τον ήχο, έτσι δεν είναι;

 

Καλοτάξιδο dj_aris

Εγω σκέφτομαι να βάλω το 6δισκο με τα 10 ηχεία (rcd 500) με επιβάρυνση 377 euro. Πιστεύεις οτι αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο dj_aris

Εγω σκέφτομαι να βάλω το 6δισκο με τα 10 ηχεία (rcd 500) με επιβάρυνση 377 euro. Πιστεύεις οτι αξίζει;

 

Ευχαριστώ!

 

Ασφαλώς και αξίζει για 337 ευρώ, γιατί είναι αρκετά διαφορετικό μοντέλο και με 10 ηχεία θα ακούγεται πολύ καλά. Οστόσω, έχει δύο μειονεκτήματα:

 

1) Και πάλι δεν παίζει mp3 (απόσο ξέρω)

2) Θα καθυστερήσει το αυτοκίνητο κατά 3-3,5 μήνες!

 

Αν μπορείς να περιμένεις αξίζει. Εκτός αν κάνεις καμιά συμφωνία και στο τοποθετήσουν εδώ (δεν ξέρω με τι κοστος όμως). Άσε που εδώ μπορείς να βάλεις και ό,τι ηχεία θέλεις (και όχι τα πάντα μέτρια εργοστασιακά).

 

Σημ: εγώ ΔΕΝ πήρα το αυτοκίνητο που παράγγειλα. Είχα διαφορετικό εξοπλισμό, μεταξύ του οποίου +4 ηχεία με 114 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, οπότε το περίμενα σε 3 μήνες. Όμως με παίρνουν τηλ. μια μέρα και μου λένε ότι βρέθηκε ένα αυτοκίνητο χωρίς τα επιπλέον ηχεία αλλά με υποβραχιόνιο. Όλα αυτά 1,5 μήνα νωρίτερα. Ε, το πήρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Ασφαλώς και αξίζει για 337 ευρώ, γιατί είναι αρκετά διαφορετικό μοντέλο και με 10 ηχεία θα ακούγεται πολύ καλά. Οστόσω, έχει δύο μειονεκτήματα:

 

1) Και πάλι δεν παίζει mp3 (απόσο ξέρω)

2) Θα καθυστερήσει το αυτοκίνητο κατά 3-3,5 μήνες!

 

Αν μπορείς να περιμένεις αξίζει. Εκτός αν κάνεις καμιά συμφωνία και στο τοποθετήσουν εδώ (δεν ξέρω με τι κοστος όμως). Άσε που εδώ μπορείς να βάλεις και ό,τι ηχεία θέλεις (και όχι τα πάντα μέτρια εργοστασιακά).

 

Σημ: εγώ ΔΕΝ πήρα το αυτοκίνητο που παράγγειλα. Είχα διαφορετικό εξοπλισμό, μεταξύ του οποίου +4 ηχεία με 114 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, οπότε το περίμενα σε 3 μήνες. Όμως με παίρνουν τηλ. μια μέρα και μου λένε ότι βρέθηκε ένα αυτοκίνητο χωρίς τα επιπλέον ηχεία αλλά με υποβραχιόνιο. Όλα αυτά 1,5 μήνα νωρίτερα. Ε, το πήρα! :D

Εχω επιλέξει αρκετά extra (xenon, ηλιοροφή κ.ά) και έτσι κι αλλιώς θα περιμένω. Οσο για τα ηχεία δυο επισημάνσεις:

α) Είχα το golf 4 με μόνο 2 ηχεία (και sony high-end cd player) και ήμουν ικανοποιημένος

β) Έχω το corolla (θα το πουλήσω για το gt) με 8 ηχεία και δεν "βλέπω" μεγάλες διαφορές (ίσως να εξαρτάται και απο το γεγονός οτι το cd player είναι, σε αντίθεση με του golf 4, εργοστασιακό)

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να υπήρχε η δυνατότητα για ipod από μαμά όπως στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

mono vpower racing 99+ paidia... i bp einai apati kai bromaei

Η Vpower Racing 99+ πλεον εχει καταργηθει... Αντικατασταθηκε απο την Vpower Racing! Η διαφορα ειναι μονο στο 99+ αλλα ουσιαστικα ειναι ακρετα καλυτερη σε αποδοση... ;)

Link to comment
Share on other sites

i idia einai me palia... apla to 99+ xtipouse asxima se sxesi me tin ultimate 100 kai tis alles 100ares...

 

marketing aplo... kai i BP ultimate... eipe kai kala oti evgale tin 2i version...

 

blakies gia na tis vazete...

 

FERTE MAS PISO TIS 98ARES!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως... Βελτιωθηκε ελαφρα σε αποδοση και καταφεραν στην Shell να κρατησουν τον ελαχιστον αριθμο οκτανιων (κατα προσεγγιση!) στα 100! Για την BP δεν γνωριζω...

Δεν αντιλεγω οτι ειναι και θεμα μαρκετινγκ αλλα υπαρχει και παρασκηνιο πισω απο αυτο!

Σε οτι αφορα τις 98αρες, τα παραπονα σου στα ελληνικα διυληστηρια! ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτομαι να βάλω το 6δισκο με τα 10 ηχεία (rcd 500) με επιβάρυνση 377 euro. Πιστεύεις οτι αξίζει;

το εχω στο δικο μου το GTI και αξιζει και με το παραπανω.αρκετα δυνατο ηχο και καλο μπασο.στο προτεινω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

το εχω στο δικο μου το GTI και αξιζει και με το παραπανω.αρκετα δυνατο ηχο και καλο μπασο.στο προτεινω ανεπιφυλακτα.

Εχει 6 ηχεία μπροστά και 4 πίσω αν δεν κάνω λάθος. Εχω δει έκδοση με 4 ηχεία μπροστά (στις πόρτες). Τα υπόλοιπα 2 που είναι τοποθετημένα;

Link to comment
Share on other sites

Paidia h hliorofh einai oti kalutero mporhte na valete sto amaxi.!

i iliorofi mporei na bei argotera,i einai eidika sxediasmeni apo th grammh paragwghs tou modelou??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε μου σας παρακαλώ τι βενζίνη συνιστά ο κατασκευαστής; Αν βάλουμε απλή αμόλυβδη τι επιπτώσεις έχει στο αυτοκίνητο μελλοντικά;
Link to comment
Share on other sites

Εχει 6 ηχεία μπροστά και 4 πίσω αν δεν κάνω λάθος. Εχω δει έκδοση με 4 ηχεία μπροστά (στις πόρτες). Τα υπόλοιπα 2 που είναι τοποθετημένα;

τ αλλα 2 ειναι tweeter στην μεσα πλευρα του καθρεφτη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε μου σας παρακαλώ τι βενζίνη συνιστά ο κατασκευαστής; Αν βάλουμε απλή αμόλυβδη τι επιπτώσεις έχει στο αυτοκίνητο μελλοντικά;

 

An den kanw lathos, o kataskauasths leei oti prepei na mpainei 98 kai 100.. ara gia emas 100stara.

Apo epiptwseis anaferei mono meiwsh twn epidosewn..(pali an den kanw lathos)

Link to comment
Share on other sites

τ αλλα 2 ειναι tweeter στην μεσα πλευρα του καθρεφτη.

Κατάλαβα... Αν θυμαμαι καλά και το golf 4 είχε αναμονή για 2 tweeter σε αυτή τη θέση...

Link to comment
Share on other sites

An den kanw lathos, o kataskauasths leei oti prepei na mpainei 98 kai 100.. ara gia emas 100stara.

 

 

98άρα είναι η Shell V-power (όχι η racing):rolleyes:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

98άρα είναι η Shell V-power (όχι η racing):rolleyes:

 

Έχει ειπωθεί παραπάνω: η Shell δεν έχει 98άρα πλέον, η V-Power είναι 95άρα με πρόσθετα καθαριστικά, η V-Power Racing είναι 100άρα.

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε μου σας παρακαλώ τι βενζίνη συνιστά ο κατασκευαστής; Αν βάλουμε απλή αμόλυβδη τι επιπτώσεις έχει στο αυτοκίνητο μελλοντικά;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε μου σας παρακαλώ τι βενζίνη συνιστά ο κατασκευαστής; Αν βάλουμε απλή αμόλυβδη τι επιπτώσεις έχει στο αυτοκίνητο μελλοντικά;

Φυλλάδιο VW: Thanks to the knock control, unleaded four star

(at least 95 RON) can be used instead of unleaded Super plus.

Ο κατασκευαστής λοιπον προτείνει την 100αρα αλλά σημειώνει οτι και η 95αρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς προβλήματα (με κάποια μείωση στην απόδοση του κινητήρα)

Sto Ellada ομως... εισαι σίγουρος με τις βενζίνες; Ίσως αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που οι αντιπροσωπείες προτείνουν 100 οκτανίων.

Ένας δεύτερος λόγος που μπορώ να φανταστώ (δεν έχει να κάνει με την ερώτησή σου konv)είναι το γεγονός οτι αγοράζεις ένα αυτοκίνητο που εκ των προτέρων ξέρεις οτι θα χρειάζεται 100 οκτάνια για να σου δώσει όσα υπόσχεται. Αν λοιπόν σκοπεύει κάποιος να κάνει υποχωρήσεις στην τιμή της βενζίνης τότε (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα ήταν προτιμότερο να κάνει μια γενναία υποχώρηση στην αρχή και να πάρει το αυτοκινητάκι στα 1600 cc.

Link to comment
Share on other sites

iliasandro με τα 95 οκτάνια θα χάνει πιθανώς 15-20 άλογα, ίσως και λιγότερα.

Και πάλι, καμία σχέση με το 1600άρι, για το οποίο επίσης προτείνεται η 98 οκτανίων.

Link to comment
Share on other sites

iliasandro με τα 95 οκτάνια θα χάνει πιθανώς 15-20 άλογα, ίσως και λιγότερα.

Και πάλι, καμία σχέση με το 1600άρι, για το οποίο επίσης προτείνεται η 98 οκτανίων.

Δε διαφωνώ nickola αλλά αν δώσεις τόσα χρήματα (εμένα προσωπικά ανέβηκε στα 28000) δεν είναι κρίμα να συμβιβάζεσαι για 1ευρώ/λίτρο... και να έχεις και το άγχος πιθανών ζημιών (απο νοθείες κ.ά.);

Είμαι αντίθετος στη λογική ανοιχτοχέρης στην αρχή και συμβιβασμένος αργότερα (στη βενζίνη, στη συντήρηση κλπ). Βεβαια αυτή είναι μια εντελώς προσωπική άποψη και δεν κατηγορώ κάποιον που μπορεί να σκέφτεται διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτό εξαρτάται... μιλάμε για ένα ποσό ~300ευρώ το χρόνο αν κάνεις 15.000χλμ. μικρό για να είσαι απόλυτα ήσυχος αλλά υπολογίσιμο!

 

Προσωπικά θα δοκίμαζα και 95άρα και αν με ικανοποιούσε σε απόδοση θα την κρατούσα. Γενικά βάζω από ένα βενζινάδικο και, έχω την εντύπωση, πως εφόσον δεν υπάρξει πρόβλημα από τα χαμηλά οκτάνια στο πρώτο γέμισμα δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να εμφανιστεί κάτι τέτοιο στο μέλλον.

 

Το χειμώνα πιστεύω θα πηγαίνει καλά με 95άρα. Στο καλοκαίρι θα υπαρχεί το πρόβλημα...

 

Σε κάθε περίπτωση, και εφόσον όπως όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχει knock sensor, σε πρόβλημα θα μου αλλάξει κινητήρα η VW, μιας και θα σημαίνει πως, πέρα από την κακή βενζίνη, δεν λειτούργησε ο knock sensor.

Eκεί που δεν θα σε αποζημιώσει η αντιπροσωπεία είναι σε περίπτωση βουλωμένου μπεκ από ακάθαρτη βενζίνη, το οποίο όμως δεν έχει σχέση με οκτάνια.

 

Συνοψίζοντας, πιστεύω πως αν υπάρξει πρόβλημα η VW υποχρεούται να αποζημιώσει. Προσωπικά λοιπόν, αν δεν ένιωθα αισθητή και ενοχλητική πτώση απόδοσης θα έβαζα 95άρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...