Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά ξέρει κανείς κάποια διεύθυνση στο internet για το club του golf gt;

http://www.vwclub.gr/ (ελληνικό-γενικα για vw)

http://www.golfgt-club.de/ (υπο κατασκευή αλλα...στη Γερμανία) :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1)Πιστεύετε να πέσει καθόλου η τιμή του σε 1 χρόνο κι αν ναι πόσο περίπου;

2)Έχετε ακούσει κάτι αν η vw θα βγάλει τέτοιον κινητήρα και στα 1600 cc και πότε;

3)Υπάρχει περίπτωση τον 1400 να τον δούμε και σε άλλα μοντέλα της εταιρίας και πότε;

 

1) Αν ήταν ένα απλό νέο μοντέλο θα σου έλεγα σίγουρα Ναι. Η τιμή σίγουρα θα πέσει αλλά λόγο αυξημένης ζήτησης ίσως να συμβεί στους 18μήνες ή και στα 2 χρόνια

2) Τελικά μάλλον όχι, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον (ούτε 1200cc)

3) Σίγουρα! Το πότε είναι μεγάλη ιστορία και κυρίως το που θα μπει η έκδοση των 170 ίππων. Στο Λεόν πχ. σίγουρα θα μπει, ίσως καθυστερήσει όμως πολύ.

Το μεγάλο ερώτημα είναι αν θα μπει στο Α3! Όπως ο 1,8Τ έτσι και αυτός ο κινητήρας σταδιακά θα μπει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πως να κάνω upload εικόνες μέσα στο forum, όποιος θέλει ας μου δώσει ένα e-mail του να του στείλω το αρχείο (με το GT μου!). Εϊναι 1mb περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και πολλές φορες μπερδεύομαι :worry: ... Να το πάρω ή όχι... (Αύριο κάνω test drive και μάλλον το κλείνω).

 

Μια κουβέντα είναι... Αν δεις και τι άλλο παίρνεις με τα ίδια χρήματα... Μην πάει ο νους σου σε κατι πιο γρήγορο. Με συντηρητικά αμάξια το συγκρίνω. Το GT είναι το πιο extreme για μένα (μου αρέσει το γκάζι αλλά αδιαφορώ για τις τελικές ταχύτητες).

Πάντως για την αναλογία ιπποδύναμης/κυβικών αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του...

 

Που μπερδεύεσαι ?

 

Σε αυτά τα χρήματα έχεις μια γκάμα απο το 60-70% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν για να διαλέξεις.

Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να τα βάλεις κάτω να καταλήξεις σε 2-3 και μετά να αποφασίσεις.

 

Εκτός απο τα γκάζια που αναφέρεις παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο σε αυτές τις τιμές (24.000).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς κάποια διεύθυνση στο internet για το club του golf gt;

 

Δεν υπάρχει club για το GOLF GT παρά μόνο αυτά που ήδη ξέρεις για το συγκεκριμένο θα πρέπει να περιμένεις αρκετό καιρό να γίνει club.

 

Οπως και να έχει τα πάντα έχουν απαντηθεί στα φορα που κινήσαι και ποιό συγκεκριμένα εδώ και στο gtc.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο την κανονική θέση του φλάς έχει και μια θέση που ίσα που ακουμπάς το μοχλό και επανέρχεται απευθείας στην αρχική του θέση.

 

Μισό-φλας το βάφτισα εγώ δεν ξέρω αν λέγεται έτσι.

 

Οκ. Got it! ;)

 

Thanks! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβέντα είναι... Αν δεις και τι άλλο παίρνεις με τα ίδια χρήματα... Μην πάει ο νους σου σε κατι πιο γρήγορο. Με συντηρητικά αμάξια το συγκρίνω. Το GT είναι το πιο extreme για μένα (μου αρέσει το γκάζι αλλά αδιαφορώ για τις τελικές ταχύτητες).

Πάντως για την αναλογία ιπποδύναμης/κυβικών αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του...

 

Ti zhtas apo ena amaxi kat' arxhn?

To gt den einai suntiritiko amaxi kai den leei na to sugrineis me auta..

Gia thn analogia ps/cc pou les axizei opws axizei kai to mazda rx-8 alla xaneis kapou allou(endexomenos) sto rx-8 einai gnwsto oti prepei na exeis koumparo venzina.

 

@Nikolas84 Telika den tha vgei h ekdosh twn 1200cc?Twra perimenoume thn 1400cc me ta 150ps.

Ennoeitai oti mono an eixe thn 4eth egguish!!

 

Guyz uparxei kanena sugritiko tou gt me to celica??

Link to comment
Share on other sites

Ennoeitai oti mono an eixe thn 4eth egguish!!

 

Guyz uparxei kanena sugritiko tou gt me to celica??

 

info: Η τετραετής εγγύηση προσφέρεται από συγκεκριμένους μόνο εμπόρους. Όχι από την Kosmocar. Εγώ, πχ, δεν έχω τη δυνατότητα να επεκτείνω την εγγύηση.

 

Επίσης, η παραγωγή της Celica έχει σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό. Τι να λέει αυτό το συγκριτικό; Ίσως απέναντι στην Corolla TS να είχε νόημα (μιας και είναι και στην ίδια κατηγορία), αλλά κι αυτό σε λιγότερο από 1 χρόνο θα έχει αντικατασταθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ti zhtas apo ena amaxi kat' arxhn?

To gt den einai suntiritiko amaxi kai den leei na to sugrineis me auta..

Gia thn analogia ps/cc pou les axizei opws axizei kai to mazda rx-8 alla xaneis kapou allou(endexomenos) sto rx-8 einai gnwsto oti prepei na exeis koumparo venzina.

 

@Nikolas84 Telika den tha vgei h ekdosh twn 1200cc?Twra perimenoume thn 1400cc me ta 150ps.

Ennoeitai oti mono an eixe thn 4eth egguish!!

 

Guyz uparxei kanena sugritiko tou gt me to celica??

 

Και λίγο τύχη για το RX-8 να μην σε κρεμάσει την ώρα που θέλεις τα γκάζια γιατί το κάνει σχετικά συχνά.

Link to comment
Share on other sites

info: Η τετραετής εγγύηση προσφέρεται από συγκεκριμένους μόνο εμπόρους. Όχι από την Kosmocar. Εγώ, πχ, δεν έχω τη δυνατότητα να επεκτείνω την εγγύηση.

 

Aυτό δεν το γνώριζα. Νόμιζα πως τη δίνει η Kosmocar.:confused:

 

Γιατί δεν μπορούν όλοι να προσφέρουν την έξτρα εγγύηση? Στα μεταχειρισμένα είναι ακόμα πιο ισχυρό κίνητρο αγοράς σε σχέση με τα καινούργια...

Link to comment
Share on other sites

info: Η τετραετής εγγύηση προσφέρεται από συγκεκριμένους μόνο εμπόρους. Όχι από την Kosmocar. Εγώ, πχ, δεν έχω τη δυνατότητα να επεκτείνω την εγγύηση.

 

Επίσης, η παραγωγή της Celica έχει σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό. Τι να λέει αυτό το συγκριτικό; Ίσως απέναντι στην Corolla TS να είχε νόημα (μιας και είναι και στην ίδια κατηγορία), αλλά κι αυτό σε λιγότερο από 1 χρόνο θα έχει αντικατασταθεί...

 

Ama to eixa vrei se polu kalh timh kai eixe 2eth egguish mporei kai na to skeftomouna..

 

Toxerw oti exei stamathsei h paragwgh alla mporei na uparxei sugritiko.. apla rwthsa.

Den me peirazei pou tha allaxei modelo afou outos h allos tha parw amaxi metaxeirismeno:O

 

Sou stelnw e-mail!!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συγκριτικά τεστ μεταξύ τούρμπο και ατμοσφαιρικών δεν γίνονται παρά ελαχίστων εξαιρέσεων.

 

Θα περιμένεις αρκετά για μεταχειρισμένο ειδικά σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 5θυρο με το κλειδί στο χέρι, Θεσσαλονίκη σήμερα...

1) Μανδύλας € 25.600

2) ΕΤΕΑ € 25.780

 

Πως σας φαίνεται;

 

Tou Dj_aris tou pige 24.890!!(3thiro)

 

Ti na sou pw?:what:

 

Kalh timh fainetai!

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA MOLIS GURISA APO TAKSIDI ME TO GT

 

DJ_ARIS EGO TOU EVALA 100ARA VENZINI BP SIGGEKRIMENA (MOU EIPAN POS EINAI I KALITERI TORA DEN KSERO TI NA PO) KAI TO TRIP MOU EDEIHNE 8.4 OTAN TO ESTRONA KAI META POU TO PATOUSA EFTASE MEHRI 9.9 ALLA META PIGAINA ME 220-230KM/H GIA ARKETO DIASTIMA!!!!!!

 

FOVERI AISTHISI TOU AFTOKINITOU KATALAVAINEIS TO PATIMA TOU STIS STROFES ME TO ESP DEN SOU FEVGEI ME TIPOTA APO TO DROMO!!!

 

TO MONO ARNITIKO OPOS EGRAPSAN KAI OI 4-TROHOI KAI TOLMO NA OMOLOGISO POS EIHANE DIKIO ITANE I PLEVRIKI STIRIKSI TON KATHISMATON!!! THA EPREPE NA SE KRATANE LIGO KALITERA!!!!!

 

 

P.S. STIN THESSALONIKI EHOUNE TETOIA DIAFORA APO TA GIANNENA??? ENTIPOSI MOU KANEI EMAS MAS VGIKE 26000 ME 2HRONIA EPIPLEON EGGIISI KAI IPOVRAHIONIO DILADI +470EVRO ARA HORIS AFTA MALLON EINAI TO IDIO A! NAI KAI MAS EKANE KAI DORO TO KATASTIMA 300EVRO!!!!:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να κανω test drive και δυστυχώς είχαν τρακάρει το αυτοκινητο...

Τουλάχιστον διαβάζω καλές εντυπώσεις απο κατόχους (Petran_). Περιμένω πως και πως να το οδηγήσω γιατί πλησιάζουν οι διακοπές και βλέπω να "επενδύω" μέρος των χρημάτων σε ταξίδια :(

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA MOLIS GURISA APO TAKSIDI ME TO GT

 

DJ_ARIS EGO TOU EVALA 100ARA VENZINI BP SIGGEKRIMENA (MOU EIPAN POS EINAI I KALITERI TORA DEN KSERO TI NA PO) KAI TO TRIP MOU EDEIHNE 8.4 OTAN TO ESTRONA KAI META POU TO PATOUSA EFTASE MEHRI 9.9 ALLA META PIGAINA ME 220-230KM/H GIA ARKETO DIASTIMA!!!!!!

 

FOVERI AISTHISI TOU AFTOKINITOU KATALAVAINEIS TO PATIMA TOU STIS STROFES ME TO ESP DEN SOU FEVGEI ME TIPOTA APO TO DROMO!!!

 

TO MONO ARNITIKO OPOS EGRAPSAN KAI OI 4-TROHOI KAI TOLMO NA OMOLOGISO POS EIHANE DIKIO ITANE I PLEVRIKI STIRIKSI TON KATHISMATON!!! THA EPREPE NA SE KRATANE LIGO KALITERA!!!!!

 

 

P.S. STIN THESSALONIKI EHOUNE TETOIA DIAFORA APO TA GIANNENA??? ENTIPOSI MOU KANEI EMAS MAS VGIKE 26000 ME 2HRONIA EPIPLEON EGGIISI KAI IPOVRAHIONIO DILADI +470EVRO ARA HORIS AFTA MALLON EINAI TO IDIO A! NAI KAI MAS EKANE KAI DORO TO KATASTIMA 300EVRO!!!!:lol: :lol: :lol:

 

 

Posa km exeis kanei?

 

Kala to amaxi exei telikh 220km/h(sthn theoria).. telika pianei kai 230?

Link to comment
Share on other sites

 

Kala to amaxi exei telikh 220km/h(sthn theoria).. telika pianei kai 230?

 

Ειχα και εγώ ενος φίλου ένα για 15 μέρες περίπου είχα πιάσει 240 στο κοντέρ σε ευθεία και πήγαινε κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ τώρα που το στρώνω δεν έχω δει πάνω από 9,2 στον υπολογιστή ταξιδίου. Όχι ότι τον εμπιστεύομαι και απόλυτα. Γεγονός είναι όμως ότι με τα πρώτα 50 ευρώ V-power έβγαλα 520 χιλιόμετρα (από λαμπάκι σε λαμπάκι), σε ήρεμους ρυθμούς (μέχρι 140km/h) αλλά με κίνηση ΚΑΙ στην πόλη. Δεν είναι κι άσχημα θα έλεγα (ειδικά σε σχέση με το Passat 1,8T που έχουμε, με ίδιο βάρος και λιγότερη ιπποδύναμη (150), που δεν πέφτει κάτω από τα 10,5 με τίποτα)... Τώρα θα του βάλω BP100 να δούμε τι γίνεται και με αυτή...

 

Το εντυπωσιακό είναι ότι είναι εξαιρετικά ευκολοδήγητο στην πόλη! Ελαφρύς συμπλέκτης και τρομερή ροπή από 0 στροφές το κάνουν παιχνιδάκι. Και χωρίς να ανεβάζουν την κατανάλωση, μιας και το turbo δεν μπαίνει ποτέ!

 

Μέχρι στιγμής το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ψήνεται αλλά δεν έχει αποφασίσει.

 

Η τιμή 24.890€ είναι με υποβραχιόνιο (170€) και πέρλα (425€). Τα υπόλοιπα είναι έξοδα. Πάντως η αντιπροσωπεία μου αφαίρεσε κ 350€ (δώρο γιατί CD είχε), οπότε το πήρα 24.540€.

 

Παρεπιπτώντος, το CD είναι μέτριο, έτσι; Και θα μπορούσε να παίζει και mp3 (δεν είναι κάτι εξεζητημένο πλέον). Νομίζω έχει 4 ηχεία, αλλά πρέπει να έχει 4 θέσεις ακόμα (πίσω - ούτε λόγος για τρύπημα σε εταζέρα κτλ). Οπότε με ένα ενισχυτή και άλλα 4 ηχεία μπορώ να φτιάξω κάπως τον ήχο, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγώ ενος φίλου ένα για 15 μέρες περίπου είχα πιάσει 240 στο κοντέρ σε ευθεία και πήγαινε κι άλλο.

 

Mhpws.. lew mhpws.. tou exei kanei dunamometrish?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...