Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, paanos said:

Το πιο βολικό, εύκολο και universal είναι το icloud drive που για 1-2 αρχεία  δεν χρειάζεται να έχεις συνδρομή. Τα ανεβάζεις μέσω browser ή μέσω της εφαρμογής για υπολογιστή (μέσω του file explorer) και τα ανοίγεις από την εφαρμογή Αρχεία στο κινητό (με όποια εφαρμογή θες, τα μεταφέρεις όπου θες κλπ)

Σ ευχαριστώ.

Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ , οτι δε μπορείς να έχεις χύμα φάκελο πρέπει να τα βάζεις σε συγκεκριμένη εφαρμογή και καλά..

 

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, chriszamanis said:

Σ ευχαριστώ.

Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ , οτι δε μπορείς να έχεις χύμα φάκελο πρέπει να τα βάζεις σε συγκεκριμένη εφαρμογή και καλά..

 

Χρησιμοποίησε το 3utools. 

Με λίγο ψάξιμο θα δεις ότι μπορείς να κάνεις μεταφορά αρχείων. Όχι τόσο απλά όσο στο Android αλλά γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mol said:

Χρησιμοποίησε το 3utools. 

Με λίγο ψάξιμο θα δεις ότι μπορείς να κάνεις μεταφορά αρχείων. Όχι τόσο απλά όσο στο Android αλλά γίνεται. 

Καλησπέρα 
 

Αν εννοείς το να τα βάζεις κάπου μέσω χώρου διαφόρων εφαρμογών π.χ vlc κάτι έχω βρει 😂

Αν εννοείς κάτι άλλο, με γρίφους μιλάς γέροντα 😂 δώσε μας τα φώτα σου μη μας παιδευεις 

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2023 at 10:40 ΠΜ, chriszamanis said:

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν.

Λες ε? αρα δε γλυτώνεις κάτι στην ουσία? Γιατί βλέπω μερικές εφαρμογές με τον καιρό γίνονται τερατάκια!!!!

Τώρα να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι άλλο?

Στο android είχα συνηθίσει να μπορείς απο τον υπολογιστή να μεταφέρεις αρχεία κανονικά σε φακέλους στον εσωτερικό χώρο του κινητού. Οκ από οτι έχω καταλάβει σε iphone δε μπορείς να το κάνεις?

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχεις έναν φάκελο κάπου που να μπορείς να τον βλέπεις και απο το κινητό και απο τον υπολογιστή (έστω και μέσω 3utools) ?

Επειδή έκανα σχετικά πρόσφατα κι εγώ τη μεταβαση και μέσω αντίστοιχης εμπειρίας, έχω τους εξής τρόπους, ειδικά για το πώς μπορώ από κινητό να μεταφέρω σε υπολογιστή, είναι οι εξής τρόποι: 1) OneDrive 2) Μεσω της εφαρμογής "Φωτογραφίες" των Windows, αν έχεις Windows 10 η 11. Συνδέεις το κινητό μέσω USB, ανοίγεις την εφαρμογή και στην αρχική οθονη, σου έχει την επιλογή από πού μπορείς να δεις φωτογραφίες. Επιλέγεις τη συσκευή και βλέπεις όλα όσα θέλεις να δεις και φυσικά μπορείς να μεταφέρεις ότι θέλεις να μεταφέρεις. 

 

Στο iPad, θυμάμαι ότι μέσω Bluetooth μπορούσα να στείλω απο υπολογιστή αρχεια, πλέον δεν γινεται (πιθανόν να έχω τους πειράξει κάποια σχετική ρύθμιση). Τραγούδια αν θέλεις να περάσεις από τον υπολογιστή, χρησιμοποιείς το iTunes αλλά είναι μπέρδεμα μέχρι να βρεις ακρη. ΕΠΙΣΗΣ, ένα πολύ χρήσιμο gadget, είναι και το εξής (https://www.e-shop.gr/4smarts-5in1-lightning-hub-and-usb-a-to-lightning-cable-white-p-PER.216156) και προσωπικά μου φαίνεται μια απλή λύση. Περνάω ότι υλικό θέλω στο στικάκι και μέσω αυτού, περνάω τα αρχεία που θέλω στη συσκευή μου.

 

Μιας και μιλάμε για μεταφορά αρχείων, δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί η μεταφορά στο iCloud φωτογραφιών και βιντεο. Ενώ στο OneDrive γίνεται σχεδόν αμέσως, στο iCloud δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται. Βρε ανοιχτή οθόνη κραταω, το συνδέω στο ρεύμα συνδεδεμένο και στο WiFi αλλά δεν ξερω, η αργεί να τα στείλει η χρειάζεται να κάνω κάποια ρυθμιση. Σίγουρα έχω επιλέξει Ανανέωση στο Παρασκήνιο για την εφαρμογή αλλα, δεν έχω δει προκοπή. Βασικά, δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική συγχρονίζει το υλικό στο iCloud. Μπορεί να βλέπω για παράδειγμα στην εφαρμογή του iPad φωτογραφίες που έβγαλα χθες για παράδειγμα που έχουν συγχρονιστεί, δεν έχουν ανέβει όμως φωτογραφίες προχθεσινές πχ. Είναι συγκεκριμένες μέρες η στέλνεται υλικό συγκεντρωτικά; Που μπορώ να δω τις σχετικές ρυθμίσεις; Επισης, σε ότι αφορά τα updates των εφαρμογών, πρέπει να μπαίνω στο App Store, να βρίσκω ποιες εφαρμογές έχουν αναβάθμιση και να πατάω ενημέρωση; Αυτόματα δεν γίνεται; Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, ακόμα και στο Android με αντίστοιχο τρόπο τις εκανα, βέβαια εκεί είχα ειδοποιήσεις ότι "Χ εφαρμογές έχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις", εδώ μπαίνοντας μια στο τόσο στην εφαρμογή βλέπω αν υπάρχουν updates. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, tsimisde said:

Επειδή έκανα σχετικά πρόσφατα κι εγώ τη μεταβαση και μέσω αντίστοιχης εμπειρίας, έχω τους εξής τρόπους, ειδικά για το πώς μπορώ από κινητό να μεταφέρω σε υπολογιστή, είναι οι εξής τρόποι: 1) OneDrive 2) Μεσω της εφαρμογής "Φωτογραφίες" των Windows, αν έχεις Windows 10 η 11. Συνδέεις το κινητό μέσω USB, ανοίγεις την εφαρμογή και στην αρχική οθονη, σου έχει την επιλογή από πού μπορείς να δεις φωτογραφίες. Επιλέγεις τη συσκευή και βλέπεις όλα όσα θέλεις να δεις και φυσικά μπορείς να μεταφέρεις ότι θέλεις να μεταφέρεις. 

 

Στο iPad, θυμάμαι ότι μέσω Bluetooth μπορούσα να στείλω απο υπολογιστή αρχεια, πλέον δεν γινεται (πιθανόν να έχω τους πειράξει κάποια σχετική ρύθμιση). Τραγούδια αν θέλεις να περάσεις από τον υπολογιστή, χρησιμοποιείς το iTunes αλλά είναι μπέρδεμα μέχρι να βρεις ακρη. ΕΠΙΣΗΣ, ένα πολύ χρήσιμο gadget, είναι και το εξής (https://www.e-shop.gr/4smarts-5in1-lightning-hub-and-usb-a-to-lightning-cable-white-p-PER.216156) και προσωπικά μου φαίνεται μια απλή λύση. Περνάω ότι υλικό θέλω στο στικάκι και μέσω αυτού, περνάω τα αρχεία που θέλω στη συσκευή μου.

 

Μιας και μιλάμε για μεταφορά αρχείων, δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί η μεταφορά στο iCloud φωτογραφιών και βιντεο. Ενώ στο OneDrive γίνεται σχεδόν αμέσως, στο iCloud δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται. Βρε ανοιχτή οθόνη κραταω, το συνδέω στο ρεύμα συνδεδεμένο και στο WiFi αλλά δεν ξερω, η αργεί να τα στείλει η χρειάζεται να κάνω κάποια ρυθμιση. Σίγουρα έχω επιλέξει Ανανέωση στο Παρασκήνιο για την εφαρμογή αλλα, δεν έχω δει προκοπή. Βασικά, δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική συγχρονίζει το υλικό στο iCloud. Μπορεί να βλέπω για παράδειγμα στην εφαρμογή του iPad φωτογραφίες που έβγαλα χθες για παράδειγμα που έχουν συγχρονιστεί, δεν έχουν ανέβει όμως φωτογραφίες προχθεσινές πχ. Είναι συγκεκριμένες μέρες η στέλνεται υλικό συγκεντρωτικά; Που μπορώ να δω τις σχετικές ρυθμίσεις; Επισης, σε ότι αφορά τα updates των εφαρμογών, πρέπει να μπαίνω στο App Store, να βρίσκω ποιες εφαρμογές έχουν αναβάθμιση και να πατάω ενημέρωση; Αυτόματα δεν γίνεται; Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, ακόμα και στο Android με αντίστοιχο τρόπο τις εκανα, βέβαια εκεί είχα ειδοποιήσεις ότι "Χ εφαρμογές έχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις", εδώ μπαίνοντας μια στο τόσο στην εφαρμογή βλέπω αν υπάρχουν updates. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όσον αφορά τις ενημερώσεις εφαρμογών ο πιο απλός τρόπος είναι να κρατήσεις πατημένο το εικονίδιο του store, μετά πατάς update από το menu και μετα με ενα swipe down σου βγαζει ποιές εφαρμογές έχουν update και πατάς update all.

Για μεταφορά αρχείων εγω χρισημοποιώ το 3utools στο PC.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προβλήματα με τα PC παιδιά δεν θα αλλάξουν, είναι εκεί για να σε σπρώξουν σε Mac και υπηρεσίες της Apple 

Διαβάζω το κάθε θέμα ας πούμε και δεν μπορώ να το δω πουθενά στη χρήση μου.

Κατέβασα ή έχω αρχεία στο Mac? Είναι ήδη στο iCloud+ και κατά συνέπεια σε iPhone / iPad. Θέλω να στείλω κάτι offline? Share - airdrop.

Θέλω να βάλω τα mp3 που έχω από παλιά στο κινητό; Apple Music στο Mac χωρίς να πιάσω καν το κινητό - import και όλα είναι στη βιβλιοθήκη μου, με φτιαγμένα album art κλπ.

Δεν τα αναφέρω για να πικάρω κανέναν, απλά για να δείξω ότι υπάρχει και η ακριβώς αντίθετη πλευρά αν είσαι στο οικοσύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπει σχετικά πρόσφατα στο στρατόπεδο της Apple με iPad και iPhone, είναι πραγματικά εκπληκτικό το πόσο δύσκολα έχουν κάνει κάποια πράγματα επίτηδες, αποσκοπώντας στο να τα σκάσουμε. Όχι ότι δεν πέτυχε ο σκοπός βέβαια, από iPad ξεκίνησα αλλά μπήκα στα μεράκια και πήρα και το iPhone. Αλλά πραγματικά, επειδή τις τελευταίες ημέρες το έχω δοκιμάσει αυτό με τη μεταφορά αρχειων, πραγματικά είναι απίστευτο το πώς τα έχουν έτσι δύσκολα. ΕΥΤΥΧΩΣ έχω καινούριο λάπτοπ το οποίο έχει υποδοχή για USB 3.0 και μπορώ να το συνδέω αλλιώς, θα έπρεπε να τα σκάω και για καλώδιο USB 2.0.....

@paanosΕννοεις την ιστοσελίδα του iCloud η υπάρχει εφαρμογή για Windows από το αντίστοιχο store? Επισης, μιας και αναφέρομαι στο iCloud, θέλω να καταλάβω το εξης. Έχω επιλέξει Ανανέωση στο παρασκήνιο για την εφαρμογή Φωτογραφιες, άπαξ όμως και κλείσει η οθόνη, σταματα ο συγχρονισμός. Ναι, ξέρω ότι δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο όπως τα Android αλλα, θα πρέπει να έχω μονίμως αναμμενη οθόνη, να μην το κλειδώνω και να είναι συνδεδεμένο στο WiFi για να κάνει τη σχετική ανάρτηση στο cloud? Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φωτογραφίες τις βλέπω και στην εφαρμογή στο iPad αλλά κάποιες άλλες οχι, κανονικά όλες τις φωτογραφίες που έχω βγάλει δεν θα έπρεπε να τις βλέπω και στο iPad? 

 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Έχει εφαρμογή για PC από microsoft store και συγχρονίζει άριστα icloud Photos, drive και passwords 🙂

Πρέπει να το έχεις στη φόρτιση και συνδεδεμένο σε WiFi ή να έχεις ενεργή την επιλογή για συγχρονισμό μέσω δεδομένων κινητής ώστε να ολοκληρώσει τον συγχρονισμό. 

Μετα τον συγχρονισμό, πρέπει να βλέπεις τις ίδιες φωτογραφίες σε κάθε συσκευή που έχεις ενεργό το sync 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το διαπίστωσα, επειδή έγραφε συνεχώς το ίδιο νούμερο (πχ συγχρονισμός Χ φωτογραφιών), νόμισα ότι η διαδικασία δεν προχωρά αλλα, κατάλαβα ότι δεν αλλάζει ο αριθμός σε real-time, όπως στο OneDrive. Δεν είχα προσέξει επίσης ότι η μπάρα μετατοπίζονταν συνεπώς, η διαδικασία γίνεται κανονικα. Ίσως βέβαια υπήρχε καθυστέρηση επειδή μέσα στα απεσταλμένα ήταν και βιντεο 4Κ συνεπως, γι' αυτό υπήρξε η όποια καθυστέρηση. Άρα, το ότι ανέβαιναν μπερδεμένες οι φώτο, είχε να κάνει και με το μεγςθος, τα μικρότερα σε μέγεθος αρχεία έφευγαν πιο γρήγορα ενώ τα υπόλοιπα, είχαν καθυστέρηση. 

Μια άλλη ερώτηση. Με βάση τη χρήση που κανω, κατά μέσο όρο ανά δύο μέρες χρειάζομαι φορτιση. Έχω παρατηρήσει όμως ότι αν χρησιμοποιώ πλοηγηση, η μπαταρία φεύγει σα νερό. Λογικό θα μου πει κάποιος αλλα, δεν φανταζόμουν έτσι ραγδαία. Επηρεάζει το γεγονός ότι χρησιμοποιώ τους χάρτες Google και όχι την εγκατεστημένη εφαρμογή; Μήπως δεν γίνεται σωστή διαχείριση της ενέργειας; Δεν θα απέκλεια αυτό το σεναριο, με σκοπό να απωθούμαι και να χρησιμοποιώ τα της Apple..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται εσκεμμένα. Η πλοήγηση καταναλώνει αρκετή ενέργεια, ανεξάρτητα από την εφαρμογή. Εγώ πάντως δεν έχω παρατηρήσει τεράστια κατανάλωση με τους χάρτες Google

Link to comment
Share on other sites

Εν αντιθέση παρατηρώ ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση με Apple Maps στον ίδιο χρόνο χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, tsimisde said:

Μόλις το διαπίστωσα, επειδή έγραφε συνεχώς το ίδιο νούμερο (πχ συγχρονισμός Χ φωτογραφιών), νόμισα ότι η διαδικασία δεν προχωρά αλλα, κατάλαβα ότι δεν αλλάζει ο αριθμός σε real-time, όπως στο OneDrive. Δεν είχα προσέξει επίσης ότι η μπάρα μετατοπίζονταν συνεπώς, η διαδικασία γίνεται κανονικα. Ίσως βέβαια υπήρχε καθυστέρηση επειδή μέσα στα απεσταλμένα ήταν και βιντεο 4Κ συνεπως, γι' αυτό υπήρξε η όποια καθυστέρηση. Άρα, το ότι ανέβαιναν μπερδεμένες οι φώτο, είχε να κάνει και με το μεγςθος, τα μικρότερα σε μέγεθος αρχεία έφευγαν πιο γρήγορα ενώ τα υπόλοιπα, είχαν καθυστέρηση. 

Μια άλλη ερώτηση. Με βάση τη χρήση που κανω, κατά μέσο όρο ανά δύο μέρες χρειάζομαι φορτιση. Έχω παρατηρήσει όμως ότι αν χρησιμοποιώ πλοηγηση, η μπαταρία φεύγει σα νερό. Λογικό θα μου πει κάποιος αλλα, δεν φανταζόμουν έτσι ραγδαία. Επηρεάζει το γεγονός ότι χρησιμοποιώ τους χάρτες Google και όχι την εγκατεστημένη εφαρμογή; Μήπως δεν γίνεται σωστή διαχείριση της ενέργειας; Δεν θα απέκλεια αυτό το σεναριο, με σκοπό να απωθούμαι και να χρησιμοποιώ τα της Apple..

Δεν νομιζω να εχει σχέση αν ειναι google η apple. ίσως και καλοκαιρι λόγω ζέστης και full φωτεινότητας να καίει παραπάνω μπαταρία...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koutsis said:

Δεν νομιζω να εχει σχέση αν ειναι google η apple. ίσως και καλοκαιρι λόγω ζέστης και full φωτεινότητας να καίει παραπάνω μπαταρία...

Σαφώς 

Δεδομενα 

Τερμα φωτεινότητα 

Τοποθεσία 

Συν τίποτα άλλο πχ ειδοποιήσεις…

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτετε, έχετε δίκιο, τις περισσότερες φορές πλοήγηση χρησιμοποιώ όταν οδηγώ και συνήθως, παράλληλα παιζει και μουσική μέσω Spotify συνεπώς, είναι απόλυτα λογικο. GPS + 5G + Spotify + Ζέστη. Σημειωτέον ότι για πρώτη φορά προχθές είδα την οθόνη να σκοτεινιάζει, σημάδι το οποίο δείχνει ότι έχει ανέβει η θερμοκρασία και για λόγους προστασίας πέφτει η φωτεινότητα.

 

Για να λέμε όμως και του στραβού το δικιο, το μόνο "πρόβλημα" που είχα από αυτού του είδους τη χρήση, είναι η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, το κινητό πήγαινε και πάλι σφαιρα, χωρίς να κρασάρει, κάτι το οποίο εν αντιθέσει έχει συμβει ουκ ολίγες φορές με συσκευές από το αντίπαλο στρατόπεδο συνεπώς, υπό αυτές τις συνθήκες, αν το μόνο πρόβλημα είναι ότι πέφτει η μπαταρία και ανεβάζει θερμοκρασία η συσκευή και η λειτουργία όμως είναι ομαλή, απλά βγάζω το καπέλο. Βέβαια, σε βάθος χρόνου θα φανεί η ικανοποίηση μου, ξέρω μεν ότι το κινητό θα πηγαίνει σφαίρα αλλα, θέλω να το βιώσω ιδίοις όμμασι....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tsimisde said:

Έτσι όπως το θέτετε, έχετε δίκιο, τις περισσότερες φορές πλοήγηση χρησιμοποιώ όταν οδηγώ και συνήθως, παράλληλα παιζει και μουσική μέσω Spotify συνεπώς, είναι απόλυτα λογικο. GPS + 5G + Spotify + Ζέστη. Σημειωτέον ότι για πρώτη φορά προχθές είδα την οθόνη να σκοτεινιάζει, σημάδι το οποίο δείχνει ότι έχει ανέβει η θερμοκρασία και για λόγους προστασίας πέφτει η φωτεινότητα.

 

Για να λέμε όμως και του στραβού το δικιο, το μόνο "πρόβλημα" που είχα από αυτού του είδους τη χρήση, είναι η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, το κινητό πήγαινε και πάλι σφαιρα, χωρίς να κρασάρει, κάτι το οποίο εν αντιθέσει έχει συμβει ουκ ολίγες φορές με συσκευές από το αντίπαλο στρατόπεδο συνεπώς, υπό αυτές τις συνθήκες, αν το μόνο πρόβλημα είναι ότι πέφτει η μπαταρία και ανεβάζει θερμοκρασία η συσκευή και η λειτουργία όμως είναι ομαλή, απλά βγάζω το καπέλο. Βέβαια, σε βάθος χρόνου θα φανεί η ικανοποίηση μου, ξέρω μεν ότι το κινητό θα πηγαίνει σφαίρα αλλα, θέλω να το βιώσω ιδίοις όμμασι....

Ναι αλλά στο αντίπαλο στρατόπεδο δεν θα δεις να ζεσταίνονται τόσο εύκολα και να πέφτει η φωτεινότητα 

Επισης η μπαταρία τους δεν τελειώνει τόσο εύκολα χρησιμοποιώντας δεδομένα 

Τα iPhone με δεδομένα δεν ξέρω γιατί αλλά κάνουν κακή διαχείριση θερμοκρασίας και κατανάλωσης 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Tasos19s said:

Ναι αλλά στο αντίπαλο στρατόπεδο δεν θα δεις να ζεσταίνονται τόσο εύκολα και να πέφτει η φωτεινότητα 

Επισης η μπαταρία τους δεν τελειώνει τόσο εύκολα χρησιμοποιώντας δεδομένα 

Τα iPhone με δεδομένα δεν ξέρω γιατί αλλά κάνουν κακή διαχείριση θερμοκρασίας και κατανάλωσης 

Θα συμφωνήσω, έχει τύχει σε φάσεις να έχει ανεβάσει θερμοκρασία σε βαθμό που δεν μπορεί να το αγγίξει κάποιος και ναι, σαφώς με τα δεδομένα καταναλώνει περισσότερο, οποιαδήποτε συσκευή βεβαια. Έχω όμως την εντύπωση ότι το iPhone, πιάνει όντως ταχύτητες 5G, σε αντίθεση με την προηγούμενη συσκευή μου η οποία έλεγε ότι ήταν 5G αλλα, δεν θυμάμαι ποτέ να είχε πιάσει όντως 5G σήμα. 

 

Χωρίς να φανεί ότι θέλω να δικαιολογησω τα της Apple, θαρρώ ότι το μέγεθος της μπαταρίας παίζει σημαντικό ρολο, καλή και η διαχείριση αλλά, νομίζω ότι σε μια Android συσκευή που έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα μπαταρίας, νομίζω ότι είναι πιο λογικό να μην αδειάζει το ίδιο γρήγορα, έχει περισσότερη ενέργεια διαθέσιμη να ξοδέψει η συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, έχει τύχει σε φάσεις να έχει ανεβάσει θερμοκρασία σε βαθμό που δεν μπορεί να το αγγίξει κάποιος και ναι, σαφώς με τα δεδομένα καταναλώνει περισσότερο, οποιαδήποτε συσκευή βεβαια.


Να δεις το 12 mini, ούτε σε επιφάνεια ηλίου τέτοια θερμοκρασία lol


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zurabi_97 said:

 


Να δεις το 12 mini, ούτε σε επιφάνεια ηλίου τέτοια θερμοκρασία lol


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είναι και αυτή η περίπτωση. Εντάξει, δεν θα ξαναγκρινιάξω για τη μπαταρία του απλού 12....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsimisde said:

Έχω όμως την εντύπωση ότι το iPhone, πιάνει όντως ταχύτητες 5G, σε αντίθεση με την προηγούμενη συσκευή μου η οποία έλεγε ότι ήταν 5G αλλα, δεν θυμάμαι ποτέ να είχε πιάσει όντως 5G σήμα. 

Το δίκτυο μήπως δεν του επέτρεπε; δύσκολο να είναι θέμα συσκευής.

 

Πάντως με 12 εγώ βλέπω πολύ κακή διαχείριση μπαταρίας με Sim Cosmote. Την καλύτερη διάρκεια την είχα με Vodafone, ακόμα και όταν η υγεία μπαταρίας είχε πέσει από την χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, paanos said:

Το δίκτυο μήπως δεν του επέτρεπε; δύσκολο να είναι θέμα συσκευής.

 

Πάντως με 12 εγώ βλέπω πολύ κακή διαχείριση μπαταρίας με Sim Cosmote. Την καλύτερη διάρκεια την είχα με Vodafone, ακόμα και όταν η υγεία μπαταρίας είχε πέσει από την χρήση. 

Δε νομίζω γιατί δίκτυο δεν έχω αλλαξει, μόνο συσκευή και γενικά, αν κρίνουμε με βάση την τοποθεσία, η κάλυψη είναι η ίδια, δεν είναι ότι έχω μεταφερθεί σε άλλη τοποθεσία για να πω ότι υπάρχει διαφορά στην κάλυψη. Μάλιστα, ομολογώ ότι εξεπλάγην από το γεγονός ότι έπιασα 5G με Vodafone κιόλας, δεν περίμενα ότι θα το βιωνα, με δεδομένα να πετάει έτσι σε ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, paanos said:

Πάντως με 12 εγώ βλέπω πολύ κακή διαχείριση μπαταρίας με Sim Cosmote. Την καλύτερη διάρκεια την είχα με Vodafone, ακόμα και όταν η υγεία μπαταρίας είχε πέσει από την χρήση. 

και σε εμένα το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2023 at 5:19 ΜΜ, paanos said:

Το δίκτυο μήπως δεν του επέτρεπε; δύσκολο να είναι θέμα συσκευής.

 

Πάντως με 12 εγώ βλέπω πολύ κακή διαχείριση μπαταρίας με Sim Cosmote. Την καλύτερη διάρκεια την είχα με Vodafone, ακόμα και όταν η υγεία μπαταρίας είχε πέσει από την χρήση. 

Μένω σε περιοχή κάλυψης με N78 band και από τις δύο, την χειρότερη κατανάλωση την έχει με διαφορά η Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να αναφέρει στη πράσινη πως το configuration τους ρημάζει άσχημα τη μπαταρία, σαν το Speedport Plus με ένα συγκεκριμένο firmware πριν κάνα 2 έτη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετίζω και πάλι την ομάδα, θέλω να μοιραστώ εκ νέου κάποια σχόλια για τη συσκευή. Γενικότερα, η εικόνα που έχω σχηματίσει μέχρι στιγμής, συνεχίζει να έχει θετικό πρόσημο και θα αναφέρω κάποιους έξτρα λόγους:

 

1. Το FaceID είναι ότι καλύτερο, πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια, δε χρειάζεται να βάζω κωδικούς, μοτίβα για να ξεκλειδώσω τη συσκευή, μια ματιά μου μόνο φτάνει και έχει ξεκλειδώσει, πραγματικά έξοχη λειτουργία. Πολλές φορές θέλω να σημειώσω κάτι και επειδή πολλές φορές το κάνω βιαστικά, σε προηγούμενες συσκευές μου, μπορεί να έκανα λάθος λόγω βιασύνης σε κωδικό η μοτίβο και να έχανα χρόνο, τώρα το ξεκλείδωμα είναι παιχνιδάκι, ξεκάθαρα μεγάλο συν το συγκεκριμένο. Όντας κάτοχος iPad 9th Gen, ασυζητητί προτιμώ FaceID παρά το Touch ID. Με εκπλήσσει δε το γεγονός ότι ξεκλειδώνει ακόμα και με πίσσα σκοταδι. 

 

2. To Apple Pay επίσης είναι κάτι πάρα πολύ βολικό, ειδικά σε συνδυασμό με το FaceID, διπλό κλικ, αναγνώριση προσώπου, πλησίασμα στο μηχάνημα POS, η συναλλαγή ολοκληρώθηκε, μια διαδικασία δευτερολέπτων. Γενικά, εκτιμώ την ταχύτητα με την οποία μπορώ να κάνω πράγματα, ειδικά και με τις αντίστοιχες συντομεύσεις στο κέντρο ελέγχου.

 

3. Κατάφερα να κρατήσω την μπαταρία για τρεις μέρες μεταξύ φορτίσεων, βέβαια, με χρήση ελάχιστη, τοποθεσία, δεδομένα, Bluetooth, WiFi, σβηστά και επίσης, σαν συνήθειο, απενεργοποιω τη συσκευή τα βράδια συνεπώς, με αυτά, η μπαταρία διήρκεσε για τρεις μέρες. Μιλώντας για αυτή, τα δεδομένα την ξεφτιλίζουν απελπιστικά πολύ, το ίδιο και η χρήση της κάμερας, παρόλα αυτά, με λίγη χρήση, πέρασε το δύσκολο τεστ που με άγχωνε, μπορεί σε αναμονή να βγάλει τρεις μέρες.

 

Πάμε σε κάποια αρνητικά τώρα τα οποία, προσωπικά μιλώντας, μου χάλασαν την σχεδόν ιδανική εικόνα που είχα σχηματίσει:

 

1. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πως λειτουργεί ο συγχρονισμός των φωτογραφιών στο iCloud, στο OneDrive η διαδικασία γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα, μπορεί στο δεύτερο να έχουν ανέβει όλες οι φωτογραφίες και στομ ίδιο χρόνο, ακόμα το iCloud να μην τις έχει. Δεν θέλω να αφήνω το κινητό με WiFi νυχτιάτικα και στο ρεύμα για να κάνει συγχρονισμό αλλά, μάλλον δεν θα γίνει ποτέ με άλλο τρόπο.

2. Μεταφορά αρχείων μέσω Bluetooth: Πραγματικά φορές μου έδεσε τα χέρια το ότι δεν μπορώ να στείλω υλικό μέσω Bluetooth καθώς επίσης και να δεχτώ υλικό, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό, θα μου πείτε.

3. Υπερθέρμανση: Πραγματικά τις τελευταίες μέρες, το βίωσα και με έντονο τρόπο κιόλας. Καταρχήν, η συσκευή ζεματούσε, σε βαθμό που δεν μπορούσα να την ακουμπήσω, παρόλο που φορούσα τη θήκη. Εκεί, με δεδομένα και gps, είδα να κολλάει η συσκευή, κάτι το οποίο μου συνέβη για πρώτη φορά βέβαια, ελπίζω να ήταν και η τελευταία, ήταν εξαιρετική η περίπτωση εδώ, δεν περίμενα ότι θα συνέβαινε βέβαια. Επίσης, εκείνο που με χάλασε υπερβολικά πολύ, ήταν η πτώση της φωτεινότητας, ήξερα ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας αλλά, πραγματικά δεν μπορούσα να διακρίνω τίποτα από την οθόνη, ειδικά σε χρήση για φωτογράφηση, έχε χάρη που ήταν φωτεινό και ανοιχτόχρωμο αυτό που ήθελα να φωτογραφίσω και μπόρεσα να εστιάσω για να φωτογραφίσω και να ξέρω τα όρια του κάδρου μου, αλλιώς, θα τράβαγα δεν ξέρω κι εγώ τι. Θαρρώ ότι είναι θέμα αυτό, ναι, καλή και η προστασία αλλά αν υπό τέτοιες συνθήκες, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την συσκευή, ποιο το νόημα. 

4. Πάρα πολύ ευκρινείς και ρεαλιστικές οι φωτογραφίες, νυχτερινές λήψεις οι καλύτερες που θα μπορούσα να έχω, ποτέ άλλοτε δεν είχα κάνει τόσο καλές νυχτερινές λήψεις αλλά ρε παιδιά, χτυπάει κάπως το ότι σε ζουμ, η εικόνα είναι χάλια. Ναι, δεν έχει τηλεφακό το σύστημα, είναι μια επιλογή που προσφέρεται στις ακριβότερες εκδόσεις αλλά εντάξει, τόσο ακριβή συσκευή είναι και αυτή, μπορούσε να υπάρξει κάτι καλύτερο στο θέμα ζουμ.

 

Γενικότερα, δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που το έχω στα χέρια μου, επαφή με το iOS έχω από τον Μάρτιο ένεκα iPad, χρόνια χρήστης Android, σαφώς και αναγνωρίζω ήδη τα προτερήματα σε σύγκριση με το ανταγωνιστικό αυτό λειτουργικό σύστημα όμως, δεν θα έλεγα ότι είναι το τέλειο που θα με κάνει να απαρνηθώ τα Android, δεν ξέρω αν θα κάνω την πλήρη μετάβαση στην οικογένεια του μήλου, ίσως είναι και νωρίς για να αποφασίσω επ' αυτού αλλά, δεν με έχει κερδίσει εντελώς η εμπειρία για να πω όπως άλλοι ότι δεν πρόκειται να ξαναεπιστρέψω σε Android, κάτι ακόμα δεν δενει, ίσως έχει να κάνει και με τα όσα προανέφερα και φυσικά η περαιτέρω συμβίωση θα ξεκαθαρίσει περαιτέρω τα πράγματα. Σίγουρα το iPad είναι το καλύτερο τάμπλετ που έχει περάσει από τα χέρια μου, δεν ξέρω αν ακόμα μπορώ να δώσω τον αντίστοιχο τίτλο στο iPhone, ίσως βέβαια οφείλεται στο ότι είναι κάτι διαφορετικό από τα όσα έχω συνηθίσει συνεπώς, ίσως γι' αυτό είμαι μπερδεμένος.

 

Αυτά για την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...