Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ Αντρεα.

 

Υπόψιν, όταν λεω προτιμότερο το 1+ Nord στις νυχτερινες με gcam εννοώ από άποψη ταχυτητας κυρίως αφου το night θελει 5-6 δευτερολεπτα μέχρι να μπορείς να ξανακάνεις κλικ. Διαφορετικά το night του realme δεν εχει κάτι να ζηλέψει ;)

 

Δες εδώ ενδεικτικά έμμεση σύγκριση με 1+7 (ιδια κάμερα με Nord) με gcam. Και να πω οτι η gcam ειναι με custom settings που πάλευα τότε αρκετό καιρό μέχρι να καταλήξω. Κατά τη ληψη του 1+ πρεπει να μην ειχε νυχτώσει τελείως.

 

Πρώτα το realme (stock night). Έπειτα 1+7 (gcam hdr+ enhanced).

 

50552162527_a2960e71b8_z.jpgIMG20201031212409(1) by Andreas L., on Flickr

 

49492946076_6771c1316e_z.jpg1+7 gcam by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακη διαφορα για οποιον μπορει να την δει.

Καταρχας τα χρωματα ειναι πιο φυσικα.

Εξισου εντυπωσιακη ειναι και η λεπτομερεια, ειδικα στα σκοτεινα.

Μαλλον εχω καταληξει στο 7pro.

Και παλι ευχαριστω.

Υ.Γ. Εχω ασχοληθει πολυ με την αναλογικη φωτογραφια σε φιλμ και slides αλλα καθολου με την ψηφιακη.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και άλλες δύο από stock camera.

 

Η πρώτη portrait mode. Η δεύτερη αυτόματο.

 

50763052301_f014a1ebfb_z.jpgIMG20201226153434 by Andreas L., on Flickr

 

50762321473_1543d57318_z.jpgIMG20201226151804 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να παίξει με gcam 8 του pixel 5 και το αυτόματο night που έχει, δείτε εδώ κάποιες προτεινόμενες μου ρυθμίσεις εστιασμένες σε νυχτερινές. (για δείγματα δείτε προηγούμενη σελίδα)

 

https://t.me/hellasmobiles/341046

 

Κλασσικά θα χρειαστείτε την εφαρμογή telegram από το play store για να κατεβάσετε το xml

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς, γιατί δεν μπορώ να το βρω, να καθορίσω όριο χρήσης δεδομένων ανεξάρτητα σε κάθε sim?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και κακό αυτό, δείχνει ότι δεν έχει προβλήματα η συσκευή. Και στο 6ς της μικρής μου κανένα θέμα, δεν μου έχει παραπονεθεί για κάτι.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις κανέναν εδώ να ασχολείται με οτιδήποτε άλλο πέραν της κάμερας;;; :angry:

 

Σε εμπόδισε κανένας να γράψεις κάτι;

 

Αν θες άλλο θέμα συζήτησης μπορείς αντί να γκρινιάζεις απλά να θέσεις και αν κάποιος γνωρίζει/ενδιαφέρεται θα απαντήσει. ;)

 

Δεν θα βρω και το μπελά μου που προσπαθώ να βοηθήσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κανείς, γιατί δεν μπορώ να το βρω, να καθορίσω όριο χρήσης δεδομένων ανεξάρτητα σε κάθε sim?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

Δεν έχω δύο κάρτες αλλά όπως βλέπω το ui μάλλον δεν έχει χωριστό όριο ανά κάρτα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και κακό αυτό, δείχνει ότι δεν έχει προβλήματα η συσκευή. Και στο 6ς της μικρής μου κανένα θέμα, δεν μου έχει παραπονεθεί για κάτι.

 

Ακριβως αυτο!!!

Οσο για τον Αντρεα, οσα μυνηματα του εχω παρακολουθησει, ειναι για να βοηθησει ή να ανεβασει φωτογραφιες απ' τις συσκευες που ειχε ή εχει. Κανενας αλλος δεν το κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ομάδα στο Facebook με αρκετά ενεργά μέλη για απαντήσεις σε ερωτήματα όσων αφορά τη οποία δυσλειτουργία σε συσκευές realme και γενικότερα γίνεται ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων πάνω σε αναβαθμίσεις και τα λοιπά.

Η ομάδα είναι η Realme Greece Club.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει τη μύγα όντως τελικά μυγιάζεται. ΕΣΥ τελικά μονοπωλείς το νήμα με συνεχείς, τεράστιες αναρτήσεις που καταπνίγουν ερωτήματα που αφορούν σε άλλες λειτουργίες της συσκευής. Πέραν του ενθουσιασμού για την καλή κάμερα υπάρχουν κι άλλα θέματα, πολλά εκ των οποίων είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, που δεν συζητιούνται και δημιουργείται η εντύπωση ότι είναι η αγορά του αιώνα!!!

 

Το πήρα χθες και το κινητό τα έχει τα θεματάκια του! Αλλά όσοι αναρωτιούνται μπορούν να απευθυνθούν στους ενεργούς κατόχους που το έχουν τόσο καιρό.

 

Καμια μυγα δεν εχω... ξεκαθαρα σε μενα αναφερόσουν. Καμία ερώτηση δεν καταπνίξαμε. Πέντε μέλη/κάτοχοι της συσκευής μιλάμε όλοι και όλοι... ότι γνωρίζουμε το απαντάμε. Να σε διαβάσει κάποιος άλλος θα νομίζει ότι γράφω 100 post την ημέρα!

 

Στην ερώτηση που έκανες πριν 3 μέρες (μήνυμα 124 στις 26 δεκεμβρίου), δεν θα είχαμε αλλάξει ούτε καν σήμερα σελίδα αν δεν είχες αρχίσει τη γκρίνια. Μείναμε δηλαδή τρείς μέρες στην ίδια σελίδα που ήταν η ερώτηση σου... για ποια μονοπώληση μιλάς; Εγώ φταίω που δεν σου απάντησαν; Προφανώς δεν πήρες απάντηση επειδή δεν κατείχε κάποιος το θέμα. Εκτός αν πρέπει να σου απαντάμε ακόμα και όταν δεν γνωρίζουμε...

 

Καταλαβαίνω πως κάποιον μπορεί να τον πιάσει το παράπονο όταν δεν μπορεί να του λυθεί μια απορία αλλά δεν χρειάζεται να ξεσπάμε σε τρίτους. Πόσω μάλλον όταν αυτός ο τρίτος είναι από τα άτομα που έχουν απαντήσει στις περισσότερες απορίες ή έχουν δώσει το περισσότερο feedback (πχ ειχα προειδοποιήσει οτι το τελευταίο update έχει τα θεματάκια του).

 

Οπότε λιγη ευγένεια δεν βλάπτει ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβως αυτο!!!

Οσο για τον Αντρεα, οσα μυνηματα του εχω παρακολουθησει, ειναι για να βοηθησει ή να ανεβασει φωτογραφιες απ' τις συσκευες που ειχε ή εχει. Κανενας αλλος δεν το κανει αυτο.

 

Κατάλαβες τι τραβάω; Θα βρω και το μπελά μου στο τέλος που προσπαθώ να βοηθήσω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει τη μύγα όντως τελικά μυγιάζεται. ΕΣΥ τελικά μονοπωλείς το νήμα με συνεχείς, τεράστιες αναρτήσεις που καταπνίγουν ερωτήματα που αφορούν σε άλλες λειτουργίες της συσκευής. Πέραν του ενθουσιασμού για την καλή κάμερα υπάρχουν κι άλλα θέματα, πολλά εκ των οποίων είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, που δεν συζητιούνται και δημιουργείται η εντύπωση ότι είναι η αγορά του αιώνα!!!

 

 

 

Το πήρα χθες και το κινητό τα έχει τα θεματάκια του! Αλλά όσοι αναρωτιούνται μπορούν να απευθυνθούν στους ενεργούς κατόχους που το έχουν τόσο καιρό.

Αλήθεια ποια προβλήματα έχεις παρατηρήσει? Από xiaomi προέρχομαι κ μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό. Η σύζυγος έχει Redmi note 9 pro κ έχει μπόλικα θέματα, ευτυχώς δεν πήρα κι εγώ αυτό λόγω μεγάλου μεγέθους και βάρους.

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε εμπόδισε κανένας να γράψεις κάτι;

 

Αν θες άλλο θέμα συζήτησης μπορείς αντί να γκρινιάζεις απλά να θέσεις και αν κάποιος γνωρίζει/ενδιαφέρεται θα απαντήσει. ;)

 

Δεν θα βρω και το μπελά μου που προσπαθώ να βοηθήσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν έχω δύο κάρτες αλλά όπως βλέπω το ui μάλλον δεν έχει χωριστό όριο ανά κάρτα.

 

Κι εγώ αυτό βλέπω μάλλον δε γίνεται.

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος βοηθάει και του την λένε κιόλας

Ας σεβαστούμε τουλάχιστον κάποιον που βοηθάει, το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε

Συνέχισε φίλε Αντρέα, αν και δεν σε γνωρίζω ήσουν ένας από τους λόγους που το πήρα γιατί ασχολείσαι ενεργά με την εξέλιξη της φωτό

 

Μια βδομάδα με το κινητό και δεν βρίσκω μισό αρνητικό για εμένα πάντα

Προηγούμενη συσκευή το mi 9 lite

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω το POCO F1 που μιου εχει βγει σκυλος αλλα το βαρεθηκα και θελω να το αλλαξω θελω να ρωτησω

αξιζει η αλλαγη απο POCO F1 σε Realme 7 pro ?

απο θεμα επεξεργαστη

απο θεμα καμερων

απο θεμα spftware

απο θεμα κατασκευης

ειδα καπου οτι δεν εχει led notifications ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω το POCO F1 που μιου εχει βγει σκυλος αλλα το βαρεθηκα και θελω να το αλλαξω θελω να ρωτησω

αξιζει η αλλαγη απο POCO F1 σε Realme 7 pro ?

απο θεμα επεξεργαστη

απο θεμα καμερων

απο θεμα spftware

απο θεμα κατασκευης

ειδα καπου οτι δεν εχει led notifications ?

 

Πάμε ένα ένα αυτά που είπες για το realme

 

- επεξεργαστή χάνει

- κάμερα κερδίζει με διαφορά

- λογισμικό κερδίζει

- κατασκευή μάλλον ισοπαλια (πλαστικουρες και τα δύο)

 

Ναι δεν έχει led. Αλλά μπορείς να βάλεις aod ή να ανάβει η οθόνη όταν το σηκώνεις ή διπλό ταπ.

 

Να προσθέσω κάνα δυο σχόλια που δεν ήταν στις ερωτησεις σου.

- θα χάσεις ράδιο

- θα κερδίσεις οθόνη (amoled)

- θα κερδίσεις αυτονομία και ταχύτητα φόρτισης

 

Γνώμη μου, από poco f1 πας σε poco f2 pro... οχι realme 7 pro. Εκτός αν εστιάζεις κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα ένα αυτά που είπες για το realme

 

- επεξεργαστή χάνει

- κάμερα κερδίζει με διαφορά

- λογισμικό κερδίζει

- κατασκευή μάλλον ισοπαλια (πλαστικουρες και τα δύο)

 

Ναι δεν έχει led. Αλλά μπορείς να βάλεις aod ή να ανάβει η οθόνη όταν το σηκώνεις ή διπλό ταπ.

 

Να προσθέσω κάνα δυο σχόλια που δεν ήταν στις ερωτησεις σου.

- θα χάσεις ράδιο

- θα κερδίσεις οθόνη (amoled)

- θα κερδίσεις αυτονομία και ταχύτητα φόρτισης

 

Γνώμη μου, από poco f1 πας σε poco f2 pro... οχι realme 7 pro. Εκτός αν εστιάζεις κάμερα.

απλα το poco f2 ειναι ποιο ακριβο

τωρα για το led εμενα με διευκολυνει γιατι το κιν το εχω παντα αθορυβο και απο το led καταλαβαινω αν εχω κατι

εμενα μ αρεσει για την οθονη και το οτι φορτιζει γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

απλα το poco f2 ειναι ποιο ακριβο

τωρα για το led εμενα με διευκολυνει γιατι το κιν το εχω παντα αθορυβο και απο το led καταλαβαινω αν εχω κατι

εμενα μ αρεσει για την οθονη και το οτι φορτιζει γρηγορα

 

Συνήθεια ειναι. Άλλωστε με την aod βλέπεις καλύτερα τις ειδοποιήσεις. Αλλα προσωπικά προτίμησα να αναβει η οθόνη με διπλό ταπ ή σηκωμα από το τραπέζι για καλύτερη αυτονομία (δεν καιεί πολυ μεν σε aod αλλα και πάλι έχει το drain του.

 

Προσωπικά, περισσότερη σημασία θα έδινα πχ στο ραδιόφωνο ή soc παρά στο led.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια ειναι. Άλλωστε με την aod βλέπεις καλύτερα τις ειδοποιήσεις. Αλλα προσωπικά προτίμησα να αναβει η οθόνη με διπλό ταπ ή σηκωμα από το τραπέζι για καλύτερη αυτονομία (δεν καιεί πολυ μεν σε aod αλλα και πάλι έχει το drain του.

 

Προσωπικά, περισσότερη σημασία θα έδινα πχ στο ραδιόφωνο ή soc παρά στο led.

το ραδιο δε με νοιαζει δε το ανοιξει ποτε σε κανενα κινητο

για τη μπαταρια σαφος και με ενδιαφερει και να εχει καλο soc και που φορτιζει γρηγορα

σαν επεξεργαστης φαινετε η διαφορα απο τον 845 στον 720g ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω είναι παναλαφρο το UI της realme και ο 720g αξιοπρεπέστατος επεξεργαστής στα 8nm.!!

Στο redmi note 9s του γιού μου που είναι πιο φορτωμένο το ui δεν μασάει τίποτα. Πάνω κάτω τα ίδια θα σου φανεί σε θέματα ταχύτητας ίσως, ίσως ένα κλικ πιο αργό το realme.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

το ραδιο δε με νοιαζει δε το ανοιξει ποτε σε κανενα κινητο

για τη μπαταρια σαφος και με ενδιαφερει και να εχει καλο soc και που φορτιζει γρηγορα

σαν επεξεργαστης φαινετε η διαφορα απο τον 845 στον 720g ?

 

Απλά εννοούσα πως αν κάτι αποτελεί πραγματικό deal breaker δεν θα έλεγα και τοσο το led αφου στην τελική βάζεις απλά aod.

 

Τώρα αυτονομία, όπως σου έγραψα και παραπάνω, είναι ανώτερο το realme.

 

Όσον αφορά το soc, εξαρτάται και απο το τι εφαρμογες τρέχεις (πχ κανα βαρύ παιχνίδι). Διαφορετικά, σε μεγάλο βαθμό το σώζει το καλό multitasking που εχει. Απλά αν εισαι παρατηρητικός θα δεις εδώ και εκεί καποια frame drops.

Link to comment
Share on other sites

Απλά εννοούσα πως αν κάτι αποτελεί πραγματικό deal breaker δεν θα έλεγα και τοσο το led αφου στην τελική βάζεις απλά aod.

 

Τώρα αυτονομία, όπως σου έγραψα και παραπάνω, είναι ανώτερο το realme.

 

Όσον αφορά το soc, εξαρτάται και απο το τι εφαρμογες τρέχεις (πχ κανα βαρύ παιχνίδι). Διαφορετικά, σε μεγάλο βαθμό το σώζει το καλό multitasking που εχει. Απλά αν εισαι παρατηρητικός θα δεις εδώ και εκεί καποια frame drops.

τι ειναι το AOD ?
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το AOD ?

 

Always on display. Είναι συνεχώς ανοιχτή η οθόνη με τις ειδοποιήσεις σε μαύρο φόντο. Στις amoled σε παίρνει να έχεις aod αφου τα μαύρα pixel ουσιαστικά είναι "σβηστά" και δεν τρώνε μπαταρία. Googlare λίγο και θα καταλάβεις :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω μερικές εβδομάδες κ προέρχομαι από χιαομι Redmi note 5 κ η γυναίκα μου έχει μερικούς μήνες το Redmi note 9 pro, θα ήθελα να σου πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η amoled οθόνη είναι χάρμα κ αξίζει να είναι στάνταρ εξοπλισμός στα κινητά. Η φωτογραφική είναι το πολύ μεγάλο ατού της συσκευής, τα έχουν πει πιο αναλυτικά άλλοι κάτοχοι στο νήμα. Το λογισμικό του είναι κ ελαφρύ κ δεν του λείπει τίποτα κ γενικά πιο σβέλτη εμπειρία από το note 9 pro. Με το xiaomi έχουμε πολλά θεματακια πχ κολλήματα με το Viber στο ανέβασμα φωτογραφίας , κλείνει κατά τη διάρκεια της κλήσης, έχει περίεργη ανταπόκριση στο αισθητήρα εγγύτητας. Δεν έχει ραδιόφωνο, μόνο μέσω ίντερνετ ! Η διάρκεια της μπαταρίας είναι πάρα πολύ Καλή και η φόρτιση της πολύ γρήγορη, νομίζω σε μισή ώρα γεμίζει πλήρως. Για μένα όμως το μεγάλο πρόβλημα που έχω με τα xiaomi είναι το τεράστιο μέγεθος και βάρος. Γι'αυτό προτίμησα το realme και για την κάμερα. Επίσης παρατήρησα ένα κλικ καλύτερο σήμα σε WiFi και κινητού σε σχέση με το Redmi note 9 pro. Αρνητικό ίσως η φωτεινότητα της οθόνης σε απευθείας ήλιο, όμως για μένα ανεκτό!

 

Καλή χρονιά σε όλους

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ✌️ κάτι ανάλογο έψαχνε και η κόρη μου για να αντικαταστήσει το παλιό της redmi 5 plus. Αν εξαιρέσουμε ότι δεν έχει amoled οθονη και τόσο καλές επιδόσεις στις κάμερες, δηλώνω πλήρως ευχαριστημένος, εντυπωσιασμένος θα έλεγα από το απλό 6s . Μέγεθος και κράτημα, εξαιρετικό Ui ξεκούραστη 90hz οθόνη συμπαθητικές κάμερες ειδικά για 169 ευρώ συσκευή. Μπαταρία πάρα πολύ καλή διαχείριση κι ευχάριστη έκπληξη ο Mdtek επεξεργαστής. Το 9 Pro της γυναίκας όντως έχει γκουμουτσάτη αίσθηση και παρουσία χα χα χα και φυσικά κομπιασματάκια- μικρά ελαττωματάκια με την αναβάθμιση σε MIUI 12.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Realne 7 pro η Xiaomi mi 10t kite ?

και γιατι ?

 

Τέτοιες ερωτήσεις καλύτερα εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Σκέψου το και διαφορετικα. Μιλάς σε ενα thread που οι χρήστες τελικά προτίμησαν το realme 7 pro.

Ως εκ τούτου, όλοι θα σου πουνε καλύτερα αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...