Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω βελτιώσει λίγο τις gcam που είχα στήσει https://t.me/hellasmobiles/338790
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο tempered glass από Ελλάδα ή απέξω?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες με gcam 8.1. Ακόμα υπό πειραματισμό στις ρυθμίσεις.

 

50757996737_2f7d264beb_z.jpgRealme 7 pro, gcam 8.1 by Andreas L., on Flickr

 

50757150048_da23849e53_z.jpgRealme 7 pro, gcam 8.1 by Andreas L., on Flickr

 

50757887361_9a665a6237_z.jpgRealme 7 pro, gcam 8.1 by Andreas L., on Flickr

 

​​​​​​​50757150033_328f848a75_z.jpgRealme 7 pro, gcam 8.1 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Αντρεα, μηπως τραβηξες τις αντιστοιχες και με στοκ καμερα?

Αυτες παντως δειχνουν καμερα πολυ ακριβοτερης συσκευης. Θα τους κανεις να βαλουν τα κλαματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Αντρεα, μηπως τραβηξες τις αντιστοιχες και με στοκ καμερα?

Αυτες παντως δειχνουν καμερα πολυ ακριβοτερης συσκευης. Θα τους κανεις να βαλουν τα κλαματα!!!

 

Και ομως θεωρώ καλύτερο το night mode της στοκ. :)

 

Έχει τρομερή κάμερα το εργαλείο. :D

 

Υ.Γ. Εχω βγάλει και κάποιες με stock night για σύγκριση. Θα κοιτάξω αργότερα να τις βρω και να τις ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως θεωρώ καλύτερο το night mode της στοκ. :)

 

Έχει τρομερή κάμερα το εργαλείο. :D

 

Υ.Γ. Εχω βγάλει και κάποιες με stock night για σύγκριση. Θα κοιτάξω αργότερα να τις βρω και να τις ανεβάσω.

 

Αντρεα χρονια πολλα καταρχην και καλα!

Ερωτησουλες.....η καμερα στις ημερησιες αξιζει? για την νυχτα τα βλεπω!

Η gcam δουλευει σε ολες τις καμερες η μονο στην κυρια?

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα χρονια πολλα καταρχην και καλα!

Ερωτησουλες.....η καμερα στις ημερησιες αξιζει? για την νυχτα τα βλεπω!

Η gcam δουλευει σε ολες τις καμερες η μονο στην κυρια?

 

Χρόνια πολλά! Καλές γιορτές!

 

Η συγκεκριμένη που έπαιξα τώρα δεν έχει λειτουργικό ultrawide. Είναι ακόμα πολύ φρέσκιες οι 8ρες. Από την άλλη, έχω στήσει gcam που υποστηρίζουν κανονικά τον ultrawide (δες λίγα μηνύματα παραπάνω το link που εχω βάλει).

 

Βέβαια, με εξαίρεση ισως πρόσωπα, δεν αξίζει να ασχοληθείς τόσο με gcam. Έχει τρομερή στοκ που ειδικά στα τοπία (μέρα/νυχτα) είναι καλύτερη από gcam. Ειδικά οι ημερήσιες παίζει να ειναι από τις καλύτερες που έχω δει. Άριστο dynamic range χωρίς να ανεβάζει θόρυβο ή να παστελιάζει.

 

Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω μερικές. Πρέπει να έχω ανεβάσει κιόλας στις πρώτες σελίδες.

 

Υ.Γ. Ο ultrawide ειναι μέτριος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε κινούμενη φωτό τις ρυθμίσεις θα μπορούσα να βάλω;

Πχ παίζει ο μικρός με την μαμά του και όλο κάποιος θα είναι λίγο θολός

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Καλές γιορτές!

 

Η συγκεκριμένη που έπαιξα τώρα δεν έχει λειτουργικό ultrawide. Είναι ακόμα πολύ φρέσκιες οι 8ρες. Από την άλλη, έχω στήσει gcam που υποστηρίζουν κανονικά τον ultrawide (δες λίγα μηνύματα παραπάνω το link που εχω βάλει).

 

Βέβαια, με εξαίρεση ισως πρόσωπα, δεν αξίζει να ασχοληθείς τόσο με gcam. Έχει τρομερή στοκ που ειδικά στα τοπία (μέρα/νυχτα) είναι καλύτερη από gcam. Ειδικά οι ημερήσιες παίζει να ειναι από τις καλύτερες που έχω δει. Άριστο dynamic range χωρίς να ανεβάζει θόρυβο ή να παστελιάζει.

 

Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω μερικές. Πρέπει να έχω ανεβάσει κιόλας στις πρώτες σελίδες.

 

Υ.Γ. Ο ultrawide ειναι μέτριος.

 

Αντρέα έχεις δουλέψει καθόλου nova 5t ή Lumia 950? Πως τα πάει το 7pro σχετικά με αυτά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε κινούμενη φωτό τις ρυθμίσεις θα μπορούσα να βάλω;

Πχ παίζει ο μικρός με την μαμά του και όλο κάποιος θα είναι λίγο θολός

 

Έχω την εντύπωση πως οι εύκολες λύσεις είναι η λήψη σε ριπη(δεν ξέρω πως το λένε στο μενού) ή η λήψη βίντεο 4κ αν έχει καλή ποιότητα, και η λήψη καρέ από αυτό...

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Σε κινούμενη φωτό τις ρυθμίσεις θα μπορούσα να βάλω;

Πχ παίζει ο μικρός με την μαμά του και όλο κάποιος θα είναι λίγο θολός

 

Εκει τα παει καλα το zsl mode της gcam. Δες το λινκ που εβαλα πιο πάνω και βάλε την daredevil. Με αυτή θα τραβάς με το hdr+ σκέτο (δηλαδή τη μεσαία επιλογή) και θα ειναι αστραπιαίο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντρέα έχεις δουλέψει καθόλου nova 5t ή Lumia 950? Πως τα πάει το 7pro σχετικά με αυτά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχω την εντύπωση πως οι εύκολες λύσεις είναι η λήψη σε ριπη(δεν ξέρω πως το λένε στο μενού) ή η λήψη βίντεο 4κ αν έχει καλή ποιότητα, και η λήψη καρέ από αυτό...

 

Το nova 5t δεν το ειχα. Είχα ομως το p40 pro. Σε ημερήσιες δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το χαβαη. Τη νυχτα ομως... χμμμ... ενταξει το p40 pro ειναι το καλύτερο καμεροτηλέφωνο που έχω πιάσει. Ειδικά το ζουμ (ακομα και το ψηφιακό).

 

Το lumia όχι δεν το ειχα. Θα σου ανεβασω ομως σε λιγο μερικές ημερήσιες και κρίνε ο ίδιος αν σου κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Και όπως υποσχέθηκα, ορίστε μερικές ημερήσιες πάντα με στοκ κάμερα βασικό φακό.

 

Η πρώτη κοντρα ήλιο μπαλκονάτη :p . Οι επόμενες βγήκαν σε μέρα που είχε συννεφιά. Αν θες σου βάζω και ηλιόλουστες αλλα νομίζω σε αυτές είναι που ζορίζονται τα κινητά.

 

50551304328_87a29d9d57_z.jpgIMG20201027163936 by Andreas L., on Flickr

 

50760031352_9688a24c81_z.jpgIMG20201219134349 by Andreas L., on Flickr

 

50759182423_7020ec279d_z.jpgIMG20201219140553 by Andreas L., on Flickr

 

50759912611_25e7c00ea9_z.jpgIMG20201219143818 by Andreas L., on Flickr

 

50759182333_caa45ea3b9_z.jpgIMG20201219145406 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και όπως υποσχέθηκα, ορίστε μερικές ημερήσιες πάντα με στοκ κάμερα βασικό φακό.

 

Η πρώτη κοντρα ήλιο μπαλκονάτη :p . Οι επόμενες βγήκαν σε μέρα που είχε συννεφιά. Αν θες σου βάζω και ηλιόλουστες αλλα νομίζω σε αυτές είναι που ζορίζονται τα κινητά.

 

50551304328_87a29d9d57_z.jpgIMG20201027163936 by Andreas L., on Flickr

 

50760031352_9688a24c81_z.jpgIMG20201219134349 by Andreas L., on Flickr

 

50759182423_7020ec279d_z.jpgIMG20201219140553 by Andreas L., on Flickr

 

50759912611_25e7c00ea9_z.jpgIMG20201219143818 by Andreas L., on Flickr

 

50759182333_caa45ea3b9_z.jpgIMG20201219145406 by Andreas L., on Flickr

 

καλες μου φαινονται παντως.. εχει καλη λεπτομερεια σε κοντινα? οχι σε μακρο ..απο βιντεο πως παει?

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

καλες μου φαινονται παντως.. εχει καλη λεπτομερεια σε κοντινα? οχι σε μακρο ..απο βιντεο πως παει?

 

Όταν λες κοντινές αλλά όχι macro;

Το χώμα με τη πρασινάδα/τριφύλλι που βρίσκεται κάτω από το ποδήλατο δεν απαντάει την ερώτησή σου;

Νομίζω πως τα δείγματα που έβαλα πρέπει να σου επιτρέπουν να σχηματίσεις εικόνα. :)

Πες ότι σε ηλιόλουστη μέρα θα είναι λιγο καλύτερη η λεπτομέρια και είσαι μέσα. Τώρα αν θες ακόμα χαμηλότερο nr πας gcam.

 

Βίντεο μέτριο. Ίσως λίγο πάνω από το μέσο όρο των mid range κινητών... την δουλειά σου θα την κάνεις μεν αλλά δεν είναι κάτι τρομερό.

Άλλωστε για κινητό χωρίς ois μιλάμε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο τηλεφωνο, συμφωνα με ολα τα δειγματα του Αντρεα, χτυπαει χαλαρα το xiaomi mi note 10.

Τελικα δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο τα mp οσο το λογισμικο της καθε εταιρειας.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι λενε οι youtubers οτι εχει μετρια καμερα (κριμα για τον Andrea Galeazzi και τον ειχα σε εκτιμηση).

Αληθεια Αντρεα, επειδη το ειχες, σε σχεση με το x2 pro, ειναι καλυτερη η καμερα του 7pro?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο τηλεφωνο, συμφωνα με ολα τα δειγματα του Αντρεα, χτυπαει χαλαρα το xiaomi mi note 10.

Τελικα δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο τα mp οσο το λογισμικο της καθε εταιρειας.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι λενε οι youtubers οτι εχει μετρια καμερα (κριμα για τον Andrea Galeazzi και τον ειχα σε εκτιμηση).

Αληθεια Αντρεα, επειδη το ειχες, σε σχεση με το x2 pro, ειναι καλυτερη η καμερα του 7pro?

 

Έχεις την εντύπωση πως ολοι οι reviewers ξέρουν από φωτογραφία ή ότι κάνουν αντικειμενικά reviews? Μην κοιτάς τα δείγματα μου... πηγαινε gsmarena και βρες ιδια κάδρα από realme 7 pro και p40 pro για έμμεσο συγκριτικό. Ειναι εντυπωσιακό το πόσο καλά στέκεται μπροστά στο θεριό (εννοείται πως χανει... αλλα χάνει με αξιοπρέπεια).

 

Κοιτα, ουτε τα MP λένε κατι. Αν κάτι έχει σημασια σε HW είναι το μέγεθος αισθητήρα καθώς και η τεχνολογία του (BSI, Dual Pixel, Quad Bayer κλπ). Αλλά ναι, εννοείται πως και το λογισμικό παίζει το ρόλο του.

 

Βέβαια από εκεί και πέρα μπαινουν και άλλα στοιχεια. Ας πουμε σκίζει μεν το night mode της στοκ κάμερας τη νυχτα αλλά κακά τα ψέματα... δεν συγκρίνεται σε ταχύτητα με το αυτόματο που μπορεί να έπαιζες σε άλλα κινητα (πχ p40 pro) ενώ το αυτόματο του realme 7 pro τη νύχτα σίγουρα μένει αρκετά πίσω από τα θεριά. Βέβαια, ακόμα και στο αυτόματο, καλύτερο ειναι από το μέσο mid range... απλά τώρα κάνουμε μια γενική συζήτηση για το πως τα πάει σε σχέση με ακριβότερα κινητά. :)

 

Έχω την αίσθηση ότι ειναι λιγο καλύτερο στα χρώματα (κοκκινίζει λιγότερο) από το x2 pro. Κατά τα αλλα νομίζω πως ειναι παρόμοιο το Night mode τη νύχτα. Από την άλλη, στις ημερήσιες νομίζω δεν μου άρεσε τοσο η προσέγγιση του x2 pro (καθαρά θέμα προσεγγισης πχ contrast, wb κλπ) που αυτό φυσικά ειναι και θέμα γούστου. Έχουν περάσει ομως και αρκετοί μηνες από τοτε... ενδεχομένως να έχει αλλάξει τη προσέγγιση του μετά απο updates.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το mi 9 lite που τράβηξα βιντεάκι τον μικρό να παίζει βράδυ στην αυλή νομίζω είναι λίγο μπροστά το xiaomi

Νομίζω, θα τσεκάρω και τις επόμενες ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το mi 9 lite που τράβηξα βιντεάκι τον μικρό να παίζει βράδυ στην αυλή νομίζω είναι λίγο μπροστά το xiaomi

Νομίζω, θα τσεκάρω και τις επόμενες ημέρες

 

Δεν το αποκλειω καθώς σε αυτό το τομέα δεν ειναι τόσο δυνατό. Βέβαια παίζει ρόλο και η αναλυση/fps που επέλεξες. Νομιζω σε 60 fps, αναλογικά για το Mode παντα, είναι λιγο καλύτερο σε σχέση με 30.

 

Το λεω γιατί συνήθως στα 60fps ρίχνουν λιγο την ποιότητα της εικόνας (λογω bit rate). Εδώ όμως φαίνεται να μην χάνει τόσο. Από την αλλη, εννοείται πως με 60fps ίσως χάσεις σε χαμηλό φωτισμό μιας και αναγκαστικά θα βάλει γρηγορότερο shutter speed και κατα επέκταση υψηλότερο iso. Αν και σε κατράμια μπορείς να πατήσεις "χαμηλός φωτισμός" όπου αυτόματα βάζει πιο αργο shutter.

 

Οπότε συγκρινε και με τα δύο mode στα δύο κινητά. Τέσταρε και ηχο αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο το έχω πουλήσει

Αλλά σαν αίσθηση αυτό μου δίνει

Με το mi ήταν πιο εύκολο να τραβήξω βιντεάκι

Πατούσα τραβούσε και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα ή οποιος αλλος θελει να βοηθησει, επειδη ειμαι για αγορα καποιου τηλεφωνου μεχρι 350€ (καινουργιου ή μεταχειρισμενου) σε σχεση με τις καμερες (στοκ ή gcam) ποιο ειναι καλυτερο με την σειρα.

1. realme 7 pro

2. xiaomi mi note 10 lite

3. xiaomi mi 10 lite

4. oneplus nord

5. realme x2 pro

Υ.Γ. Ξερω οτι ο Αντρεας τα περισσοτερα τα εχει δουλεψει γιαυτο απευθυνθηκα σε αυτον.

Τα υπερ και τα κατα τα ξερω του καθε τηλεφωνου, καθως επισης οτι ειμαι λιγο διστακτικος με το miui.

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα ή οποιος αλλος θελει να βοηθησει, επειδη ειμαι για αγορα καποιου τηλεφωνου μεχρι 350€ (καινουργιου ή μεταχειρισμενου) σε σχεση με τις καμερες (στοκ ή gcam) ποιο ειναι καλυτερο με την σειρα.

1. realme 7 pro

2. xiaomi mi note 10 lite

3. xiaomi mi 10 lite

4. oneplus nord

5. realme x2 pro

Υ.Γ. Ξερω οτι ο Αντρεας τα περισσοτερα τα εχει δουλεψει γιαυτο απευθυνθηκα σε αυτον.

Τα υπερ και τα κατα τα ξερω του καθε τηλεφωνου, καθως επισης οτι ειμαι λιγο διστακτικος με το miui.

 

Μιλαμε για βασικό φακό ή σε νοιαζει και τηλεφακος/ultrawide; Σε νοιαζει η στοκ ή δεν σε πειραζει αν παιζεις με κανα δυο gcam (πχ αλλη για μερα και άλλη για νυχτα) ;

 

Το 2 και 3 βγάλτα εξω. Ειναι πολυ υποδεέστερα φωτογραφικά. Όσον αφορά το nord, που το βρήκες 350?

 

Υ.Γ. Βασικα είσαι σε λαθος ενότητα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για βασικό φακό ή σε νοιαζει και τηλεφακος/ultrawide; Σε νοιαζει η στοκ ή δεν σε πειραζει αν παιζεις με κανα δυο gcam (πχ αλλη για μερα και άλλη για νυχτα) ;

 

Το 2 και 3 βγάλτα εξω. Ειναι πολυ υποδεέστερα φωτογραφικά.

 

Υ.Γ. Βασικα είσαι σε λαθος ενότητα.

 

Το ξερω οτι ειμαι σε λαθος ενοτητα αλλα επειδη σε πετυχα εδω και επειδη ισως να ειναι και αλλοι που εχουν τις ιδιες ανησυχιες, ισως και να βοηθηθουν.

Τωρα εκτος απο το x2 pro, αλλο δεν εχει τηλεφακο.

Πρωτα λοιπον με ενδιαφερει η κυρια καμερα με στοκ εφαρμογη και βοηθεια απο gcam.

Αλλωστε σε αυτη την τιμη μην ζηταμε και ποιοτητα σε τηλεφακους και ultrawide, εκτος και αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειμαι σε λαθος ενοτητα αλλα επειδη σε πετυχα εδω και επειδη ισως να ειναι και αλλοι που εχουν τις ιδιες ανησυχιες, ισως και να βοηθηθουν.

Τωρα εκτος απο το x2 pro, αλλο δεν εχει τηλεφακο.

Πρωτα λοιπον με ενδιαφερει η κυρια καμερα με στοκ εφαρμογη και βοηθεια απο gcam.

Αλλωστε σε αυτη την τιμη μην ζηταμε και ποιοτητα σε τηλεφακους και ultrawide, εκτος και αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο!

 

Αν εστιάζεις νυχτερινές, νομίζω πως με το nord και τη βοήθεια gcam θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά νομίζω έχει πολύ παραπάνω από 350 ευρώ.

 

Όσον αφορά τους δεύτερους φακούς μην το λες... Μία χαρά είναι του x2 pro με τη βοήθεια gcam.

 

Προσωπικά, από αυτά που έγραψες το x2 pro θα διάλεγα (λαμβάνοντας υπόψιν και οθόνη/επεξεργαστή/ufs3.0/φόρτιση).

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κοντινές αλλά όχι macro;

Το χώμα με τη πρασινάδα/τριφύλλι που βρίσκεται κάτω από το ποδήλατο δεν απαντάει την ερώτησή σου;

Νομίζω πως τα δείγματα που έβαλα πρέπει να σου επιτρέπουν να σχηματίσεις εικόνα. :)

Πες ότι σε ηλιόλουστη μέρα θα είναι λιγο καλύτερη η λεπτομέρια και είσαι μέσα. Τώρα αν θες ακόμα χαμηλότερο nr πας gcam.

 

Βίντεο μέτριο. Ίσως λίγο πάνω από το μέσο όρο των mid range κινητών... την δουλειά σου θα την κάνεις μεν αλλά δεν είναι κάτι τρομερό.

Άλλωστε για κινητό χωρίς ois μιλάμε.

 

Αντρεα εισαι πολυ κατατοπιστικος! Ευχαριστω!

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Αν εστιάζεις νυχτερινές, νομίζω πως με το nord και τη βοήθεια gcam θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά νομίζω έχει πολύ παραπάνω από 350 ευρώ.

 

Όσον αφορά τους δεύτερους φακούς μην το λες... Μία χαρά είναι του x2 pro με τη βοήθεια gcam.

 

Προσωπικά, από αυτά που έγραψες το x2 pro θα διάλεγα (λαμβάνοντας υπόψιν και οθόνη/επεξεργαστή/ufs3.0/φόρτιση).

 

Ευχαριστω πολυ Αντρεα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...