Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η gcam που έχω στήσει είναι παρομοιας απόδοσης και στο mi note 10 lite. Όμως η στοκ του realme είναι πάλι καλύτερη από τη gcam.

 

Δηλαδή περισσότερο βολεψα το φίλο μου παρα εμάς. Το λογισμικό του realme και ειδικά το night mode που έχει δεν το φτάνει ούτε με gcam.

 

Εξοχα!!! Σου χω εμπιστοσυνη επειδη εχεις ανεβασει ενα καρο δειγματα απο παρα πολλα διαφορετικα τηλεφωνα και στο ινσομνια και με gcam και χωρις. Παντως τα δειγματα του realme 7 pro ειναι σχεδον ιδια με του x2 pro, για να μην σου πω οτι ειναι κοντα στο xiaomi mi note 10.:):)

Link to comment
Share on other sites

Εξοχα!!! Σου χω εμπιστοσυνη επειδη εχεις ανεβασει ενα καρο δειγματα απο παρα πολλα διαφορετικα τηλεφωνα και στο ινσομνια και με gcam και χωρις. Παντως τα δειγματα του realme 7 pro ειναι σχεδον ιδια με του x2 pro, για να μην σου πω οτι ειναι κοντα στο xiaomi mi note 10.:):)

 

Σε σχέση με όταν είχα το x2 pro, νομίζω το 7 pro είναι λίγο καλύτερο. Δεν ξέρω βέβαια αν βελτιώθηκε με update και το x2 pro.

 

Γενικά έχει πολύ δυνατό το night mode. Το μόνο αρνητικό είναι ότι από κλικ σε κλικ θες 5 δευτερόλεπτα όταν μιλάμε για night. Ίσως και το ότι έχει και λίγο κορεσμένα θερμά χρώματα σε κάποιες περιπτώσεις (όπως είχε και το x2 pro) αλλά έχω ανεβάσει οδηγό πως να το διορθώνεις εύκολα. Ουσιαστικά στήνεις ένα φίλτρο με τις ρυθμίσεις που λέω στο snapseed. Μετά θα κάνεις απλά κλικ το φίλτρο και έτοιμη.

 

Φυσικά ότι έχω ανεβάσει είναι χωρίς επεξεργασία. Στο post νούμερο 17 φαίνεται λίγο αυτό που λέω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε η έκδοση 5g , ένα από τα πρώτα review

 

Είναι άλλο τηλέφωνο καμία σχέση με το 7 pro. Άλλη οθόνη, άλλη Cpu, Gpu, σύστημα κάμερας, άλλη ταχυφόρτιση.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό το έβαλα αφού δεν υπάρχουν και πολλά νήματα για την συγκεκριμένη εταιρεία, μόλις έρθει επίσημα κι εδώ Ελλάδα ας ανοίξουν οι mods

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είδα άνοιξε ...στο νήμα με τις συσκευές της oppo για το realme 7 5g

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ας ανεβασω μερικα δείγματα ακόμα.

 

Με τη σειρα stock auto, stock night και gcam hdr+ enhanced (default shutter, 9 frames).

 

Δείτε διαφορά στις λεπτομέριες που κράτησε στις σκιές με το night.

 

50638434092_79e8f92d69_z.jpgIMG20201123174925 by Andreas L., on Flickr

 

50638351721_98eaa1d470_z.jpgIMG20201123174912 by Andreas L., on Flickr

 

50638351816_d88fa0d190_z.jpgIMG_20201123_174934 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ας ανεβασω μερικα δείγματα ακόμα.

 

Με τη σειρα stock auto, stock night και gcam hdr+ enhanced (default shutter, 9 frames).

 

Δείτε διαφορά στις λεπτομέριες που κράτησε στις σκιές με το night.

 

50638434092_79e8f92d69_z.jpgIMG20201123174925 by Andreas L., on Flickr

 

50638351721_98eaa1d470_z.jpgIMG20201123174912 by Andreas L., on Flickr

 

50638351816_d88fa0d190_z.jpgIMG_20201123_174934 by Andreas L., on Flickr

 

Η δευτερη ειναι με διαφορα η καλυτερη απο ολες!

Εχουν γεμισει ολες οι σκιες και τα χρωματα ειναι οπως πρεπει.

Επισης δεν εχουν θορυβο οι φωτογραφιες, πραγμα που συναντας σπανια.

Edited by geokat1291
Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη ειναι με διαφορα η καλυτερη απο ολες!

 

Και σκεψου οτι στη gcam που εχω στησει εχω ριξει αρκετη μαχη για να τη φτασω εκει.

 

Ειναι απλησίαστο στα τοπια το night της stock. Για κανα πρόσωπο μονο αξίζει η gcam και κυρίως λογω της ταχύτητας ληψης. Διαφορετικά ακόμα και στα πρόσωπα είναι εξαιρετικό το night. Αλλα εκει θελει σιγουρα να ριξεις λιγο τη θερμοτητα με επεξεργασια (έχω έτοιμο φιλτρο και απλα το πατάω).

Link to comment
Share on other sites

Και σκεψου οτι στη gcam που εχω στησει εχω ριξει αρκετη μαχη για να τη φτασω εκει.

 

Ειναι απλησίαστο στα τοπια το night της stock. Για κανα πρόσωπο μονο αξίζει η gcam και κυρίως λογω της ταχύτητας ληψης. Διαφορετικά ακόμα και στα πρόσωπα είναι εξαιρετικό το night. Αλλα εκει θελει σιγουρα να ριξεις λιγο τη θερμοτητα με επεξεργασια (έχω έτοιμο φιλτρο και απλα το πατάω).

 

Και στο ποστ 17 αν δεις ειναι γεματες οι σκιες της μαμας σε σχεση με την gcam.

Τωρα ως αναφορα την κοκκινιλα που βγαζει, εγω προσωπικα την προτιμω.

Link to comment
Share on other sites

Και στο ποστ 17 αν δεις ειναι γεματες οι σκιες της μαμας σε σχεση με την gcam.

Τωρα ως αναφορα την κοκκινιλα που βγαζει, εγω προσωπικα την προτιμω.

 

Και παραπανω λεπτομέρια έχει ... ειδικά σε ακραία σκοτάδια έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

 

Όσον αφορά τα χρώματα, μια χαρα. Εγω απλα όφειλα να στο πω για να μην σε παρω στο λαιμό μου αν τυχόν ήταν deal breaker για σένα.

 

Στα τοπία ούτε εμένα με πειράζει. Μονο σε πρόσωπα μειωνω τη θερμότητα που ειναι κυριολεκτικά 10 δευτερόλεπτα υπόθεση με φίλτρο στο snapseed. Αν και στα πρόσωπα, λόγω ότι θελω να κανω 2-3 κλικς στα μπαμ ίσως προτιμήσω τελικά gcam.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και παραπανω λεπτομέρια έχει ... ειδικά σε ακραία σκοτάδια έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

 

Όσον αφορά τα χρώματα, μια χαρα. Εγω απλα όφειλα να στο πω για να μην σε παρω στο λαιμό μου αν τυχόν ήταν deal breaker για σένα.

 

Στα τοπία ούτε εμένα με πειράζει. Μονο σε πρόσωπα μειωνω τη θερμότητα που ειναι κυριολεκτικά 10 δευτερόλεπτα υπόθεση με φίλτρο στο snapseed. Αν και στα πρόσωπα, λόγω ότι θελω να κανω 2-3 κλικς στα μπαμ ίσως προτιμήσω τελικά gcam.

 

Εαν τραβηξεις σε εσωτερικο χωρο που φωτιζεται απο λαμπα φθοριου μαλλον θα βγει πιο σωστα με την μαμα καμερα. Οι πυρακτωσεως ξερουμε οτι βγαινουν πιο "ζεστες". Εχεις δικιο που λες οτι θα χρησιμοποιεις την gcam για προσωπα.

Παντως εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι που δεν εχει θορυβο η νυχτερινη και το ποσο ανετα γεμιζει τα σκοτεινα πλανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν τραβηξεις σε εσωτερικο χωρο που φωτιζεται απο λαμπα φθοριου μαλλον θα βγει πιο σωστα με την μαμα καμερα. Οι πυρακτωσεως ξερουμε οτι βγαινουν πιο "ζεστες". Εχεις δικιο που λες οτι θα χρησιμοποιεις την gcam για προσωπα.

Παντως εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι που δεν εχει θορυβο η νυχτερινη και το ποσο ανετα γεμιζει τα σκοτεινα πλανα!!!

 

Για αυτό ελεγα σε προηγούμενα posts ότι εχει τρομερό night mode που δύσκολα να φτάσει τυχόν ανταγωνισμός με παρόμοιο hw (ίδιος αισθητήρας χωρίς ois).

 

Σκεψου με τη gcam ο φιλος που εχει mi note 10 lite ενθουσιαστηκε. Αλλα στο realme δεν φτάνει το night της stock.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ελεγα σε προηγούμενα posts ότι εχει τρομερό night mode που δύσκολα να φτάσει τυχόν ανταγωνισμός με παρόμοιο hw (ίδιος αισθητήρας χωρίς ois).

 

Σκεψου με τη gcam ο φιλος που εχει mi note 10 lite ενθουσιαστηκε. Αλλα στο realme δεν φτάνει το night της stock.

 

Ρε συ Ανδρεα, μπορει να φανει ιεροσυλια, αλλα δεν μοιαζουν οι φωτο στο ποστ 17 με εκεινες που ειχες ανεβασει με το p40 pro?

Προσοχη μη φαω ξυλο, δεν λεω οτι εχουν ιδιες καμερες ή δυνατοτητες τα δυο τηλεφωνα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ανδρεα, μπορει να φανει ιεροσυλια, αλλα δεν μοιαζουν οι φωτο στο ποστ 17 με εκεινες που ειχες ανεβασει με το p40 pro?

Προσοχη μη φαω ξυλο, δεν λεω οτι εχουν ιδιες καμερες ή δυνατοτητες τα δυο τηλεφωνα!

 

Το p40 pro ειναι μακραν η καλυτερη καμερα που έχω δούλεψει στη νυχτα. Ουτε το mi10 pro ουτε 1+7t pro maclaren ουτε κανενα από οσα σύγκρινα δεν έφταναν το p40 pro. Και το κυριοτερο, εκει που αλλα κινητα βαζουν night για να πλησιάσουν, στο p40 pro βαρας μονιμα αυτόματο και στιγμιαίες φωτογραφίες.

 

Τώρα, όσον αφορά το realme, σε νορμαλ φωτισμό θα παίξουν κοντα. Αλλα οσο δυσκολεύουν οι συνθηκες τόσο ανοιγει η ψαλιδα (πχ οσο ανεβαινει αντιθεση, πεφτει ο φωτισμος κλπ). Δες εδώ ενα έμμεσο συγκριτικό https://photos.app.goo.gl/FbARLF1WbvJNzPaV8 (μη σας εξαπατάει ο φωτισμος, έχουν ζοριστεί πολλά κινητά σε αυτή τη λήψη).

 

Εδώ στάθηκε αξιοπρεπέστατα αλλα και πάλι υπάρχει διαφορά. Σε πιο σκοτάδια ή υψηλότερο αντίθεση θα έχανε και άλλο. Και το σημαντικότερο, ότι το huawei ηταν στιγμιαιο κλικ ... όχι night mode.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το p40 pro ειναι μακραν η καλυτερη καμερα που έχω δούλεψει στη νυχτα. Ουτε το mi10 pro ουτε 1+7t pro maclaren ουτε κανενα από οσα σύγκρινα δεν έφταναν το p40 pro. Και το κυριοτερο, εκει που αλλα κινητα βαζουν night για να πλησιάσουν, στο p40 pro βαρας μονιμα αυτόματο και στιγμιαίες φωτογραφίες.

 

Τώρα, όσον αφορά το realme, σε νορμαλ φωτισμό θα παίξουν κοντα. Αλλα οσο δυσκολεύουν οι συνθηκες τόσο ανοιγει η ψαλιδα (πχ οσο ανεβαινει αντιθεση, πεφτει ο φωτισμος κλπ). Δες εδώ ενα έμμεσο συγκριτικό https://photos.app.goo.gl/FbARLF1WbvJNzPaV8 (μη σας εξαπατάει ο φωτισμος, έχουν ζοριστεί πολλά κινητά σε αυτή τη λήψη).

 

Εδώ στάθηκε αξιοπρεπέστατα αλλα και πάλι υπάρχει διαφορά. Σε πιο σκοτάδια ή υψηλότερο αντίθεση θα έχανε και άλλο. Και το σημαντικότερο, ότι το huawei ηταν στιγμιαιο κλικ ... όχι night mode.

 

Μια χαρα στεκεται με αυτη την διαφορα τιμης που εχει απο τις ναυαρχιδες. Καλα τo Huawei ειναι κορυφη αλλα στα υπολοιπα ανετα κανεις πλακα.:lol:

Τα Huawei αλλωστε ειναι και η μεγαλη μου αδυναμια!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα στεκεται με αυτη την διαφορα τιμης που εχει απο τις ναυαρχιδες. Καλα τo Huawei ειναι κορυφη αλλα στα υπολοιπα ανετα κανεις πλακα.:lol:

Τα Huawei αλλωστε ειναι και η μεγαλη μου αδυναμια!

 

Ερωτας αυτη η καμερα. Ειδικα ο τηλεφακος. Μεχρι και η σελφοκαμερα εβγαζε νυχτερινα τοπια. Η μονη της αδυναμια ο ultrawide που ηταν αρκετα στενος.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτας αυτη η καμερα. Ειδικα ο τηλεφακος. Μεχρι και η σελφοκαμερα εβγαζε νυχτερινα τοπια. Η μονη της αδυναμια ο ultrawide που ηταν αρκετα στενος.

 

Δεν ειναι τυχαιο που εκαναν στενο τον ultrawide.

Αυτοι οι φακοι εχουν κρυσταλλα πανακριβα, αν θες να ειναι ποιοτικος, και οσο πιο ευρυς τοσο πιο ακριβος, πραγμα που θα ανεβαζε το κοστος της συσκευης.

Στους υπολοιπους φακους δεν εκαναν εκπτωση, γιαυτο και εχει και αυτα τα αποτελεσματα.

Αλλωστε εφοσον εχει την επιβλεψη η Leica....

(συγνωμη για το off topic)

Edited by geokat1291
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο που εκαναν στενο τον ultrawide.

Αυτοι οι φακοι εχουν κρυσταλλα πανακριβα, αν θες να ειναι ποιοτικος, και οσο πιο ευρυς τοσο πιο ακριβος, πραγμα που θα ανεβαζε το κοστος της συσκευης.

Στους υπολοιπους φακους δεν εκαναν εκπτωση, γιαυτο και εχει και αυτα τα αποτελεσματα.

Αλλωστε εφοσον εχει την επιβλεψη η Leica....

(συγνωμη για το off topic)

 

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει αυτό με το κόστος.

 

Αλλά όπως και να χει , ειδικά όταν πήγα από τον 13mm του g8s στον 18mm του p40 pro ήταν μεγάλη ξενερα. Ουσιαστικά δεν έχεις ultrawide. Τι να τον κάνω το καλό του αισθητήρα όταν είναι λες και τραβάω με το βασικό φακό; Ας είχε έστω του p30 pro που ναι μεν είχε μικρότερο/φτηνότερο αισθητήρα αλλά ήταν τουλάχιστον 16ρης.

 

Τέσπα. Συγνώμη και γω το offtopic.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα (επειδή δεν έχω δουλέψει το Huawei) να έχει και μικρότερη παραμόρφωση.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα (επειδή δεν έχω δουλέψει το Huawei) να έχει και μικρότερη παραμόρφωση.

 

Εννοειται! Οσο πιο καλος και ακριβος φακος, τοσο μικροτερη παραμορφωση εχει. Αυτο τουλαχιστον ισχυει στις slr.

Link to comment
Share on other sites

Η παραμορφωση γενικά ειναι περισσότερο θέμα mm παρα ποιότητας φακού. Οσο πιο ευρύς τόσο πιο μεγάλη παραμόρφωση. Δεν ειναι τυχαιο ότι για τα πορτρέτα προτιμούν φακούς με μεγαλύτερο focal αφού έτσι περιορίζεται η παραμόρφωση (ταυτόχρονα μειωνει και το dof δίνοντας ενα ωραίο Bokeh αλλα αυτό ειναι άλλο θεμα).

 

Η πιο έντονη διαφορά που θα βρεις από θέμα ποιότητας φακού είναι η οξύτητα του (λιγότερες θολούρες) καθώς και θέματα chromatic aberration, βινιέτας κλπ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η παραμορφωση γενικά ειναι περισσότερο θέμα mm παρα ποιότητας φακού. Οσο πιο ευρύς τόσο πιο μεγάλη παραμόρφωση. Δεν ειναι τυχαιο ότι για τα πορτρέτα προτιμούν φακούς με μεγαλύτερο focal αφού έτσι περιορίζεται η παραμόρφωση (ταυτόχρονα μειωνει και το dof δίνοντας ενα ωραίο Bokeh αλλα αυτό ειναι άλλο θεμα).

 

Η πιο έντονη διαφορά που θα βρεις από θέμα ποιότητας φακού είναι η οξύτητα του (λιγότερες θολούρες) καθώς και θέματα chromatic aberration, βινιέτας κλπ.

 

Σορρυ, δεν εδωσα εγω να το καταλαβουμε καλα. Και γω για την ποιοτητα του αποτελεσματος μιλουσα ας πουμε στις γωνιες που εκει ειναι και η μεγαλη δυσκολια αποτυπωσης του. Η παραμορφωση ας πουμε σε ενα fish-eye ειναι πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με ενα υπερευρυγωνιο.

Γενικα ειναι μεγαλη συζητηση η παραμορφωση, η οξυτητα, η διορθωση χρωματων των φακων και η συνεργασια του αισθητηρα στο τελικο αποτελεσμα, μαζι φυσικα με τον αλγοριθμο επεξεργασιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Για τους "gcamistes" αν θέλετε ρίξτε μια ματιά σε κάποιες προτεινόμενές μου https://t.me/hellasmobiles/330164

 

Τη πιο μεγάλη διαφορά την βλέπω στην σελφοκάμερα. Στα υπόλοιπα είναι μικρότερες οι διαφορές αφού έχει εξαιρετική στοκ κάμερα το κινητό :)

 

Υ.Γ. Για να μπορείτε να κατεβάσετε τα αρχεία, θα χρειαστεί το app telegram απο το playstore.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από Κωτσόβολο πριν μερικές μέρες. Δεν το έχω δοκιμάσει ουσιαστικά ακόμα γιατί έχω εκνευριστεί αφάνταστα με κάτι παρακαλώ να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε:

με slide right από την αρχική οθόνη πηγαίνω σε μια οθόνη της Google.

Πώς μπορώ να την αφαιρέσω αυτήν τη οθόνη, να μην φαίνεται καθόλου όταν κάνω slide right;

Από αυτά που διάβασα εδώ

https://support.google.com/assistant/thread/2235809?hl=en

δεν δουλεύει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...