Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20201008100530_realme_7_pro_128gb_mirror_silver.jpeg

20201008100606_realme_7_pro_128gb_mirror_blue.jpeg

Super AMOLED Fullscreen 16.3cm (6.4”) FHD+ Fullscreen

32MP In-display Selfie

Supporting Nightscape

Dual Stereo Speakers

Dolby Atmos + Hi-Res

Color

Mirror Silver

Mirror Blue

Processor

Qualcomm® Snapdragon™ 720G

Gaming Mobile Platform

CPU: 8nm, Octa-core, Up to 2.3GHz GPU

GPU: Adreno 618

AIE:5th Generation Qualcomm AI Engine

Charging & Battery

65W SuperDart Charge

4500mAh(typ) Massive Battery

Includes a 10V/6.5A Charging Adaptor

USB Type-C Port

Display

16.3cm (6.4”) Super AMOLED Fullscreen

Resolution: 2400x1080 FHD+

Screen-to-body Ratio: 90.8%

PPI: 409

Corning Gorilla Glass

Camera

Sony 64MP Quad Camera

Rear Camera

64MP Primary Camera

26mm, f/1.8

Sony IMX682 Sensor, 1/1.73” Sensor Size

B&W Portrait Lens f/2.4

Photography function

64MP Mode, Pro Nightscape, Starry Mode, Super NightScape, Panoramic View, Expert Mode, Timelapse, Portrait Mode, HDR, Ultra Wide-angle Mode, Ultra Macro mode, AI Scene Recognition, AI Beauty, Filter, Chroma Boost, Slow Motion, Bokeh Effect Control

In-display Selfie

32MP Wide-angle Camera

FOV 85°, f/2.5

Photography function:

Time-lapse Photography, HDR, Front Panorama,

Beauty, Flip Selfie, Nightscape, Portrait Mode

8MP Ultra wide-angle lens

16mm, FOV 119°, f/2.3

Macro lens

4cm Focal Distance, f/2.4

Video recording

UIS Video Stabilization

UIS Max Video Stabilization

Ultra Nightscape Video

AI Color Portrait Video

Ultra Wide-angle Video

Real-time Bokeh Effect Video

4K/30fps Video Recording

1080P/120fps 720p/240fps Slo-mo Video Recording

Video recording

Support 1080P/30fps Video

Support 720P/30fps Video Recording

Support 120fps Slo-mo Video Recording

Storage & RAM 8GB + 128GB

ROM:128GB UFS 2.1

Cellular & Wireless

3-Card Slot : 2 SIM Card + 1 MicroSD

Frequency Band

FDD-LTE: Bands 1/2/3/4/5/7/8/20/28

TD-LTE Bands 38/40/41 (2535-2655MHz)

WCDMA B1/2/4/5/8

GSM 850/900/1800/1900

Wireless network 2.4/5 GHz

802.11 a/b/g/n/ac ,Bluetooth 5.1,Navigation,GPS/AGPS, Beidou, Glonass, NavIC,

Size & Weight Height: 160.9mm

Width: 74.3mm Depth: 8.7mm Weight≈182g

Sensors

Magnetic Induction Sensor / Light Sensor / Proximity Sensor / Gyro-meter / Acceleration Sensor

Operating System

realme UI

Based on Android 10

Packing List

Realme 7 Pro

65W SuperDart Charger

USB Type-C Cable

Protect Case

Protect Film

SIM Card Tool

Important Info Booklet with Warranty Card

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανοίγω το θέμα μιας και δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο .

Σήμερα παρελήφθη από την προσφορά του Κωτσοβωλου , εντυπώσεις αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Ας μπούνε κάποια πρώτα φωτογραφικά δείγματα... και οι δύο στοκ κάμερα (δεν κάνω πλάκα). Σοκ!!!

 

Η δεύτερη ειναι με το χεράτο night mode της. Αλλα και η ημερήσια τρελάθηκα... μιλάμε για κοντρα ηλιο!

 

50551304328_87a29d9d57_z.jpgIMG20201027163936 by Andreas L., on Flickr

 

50552162527_a2960e71b8_z.jpgIMG20201031212409(1) by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε σκέφτομαι να το πάρω εντυπώσεις;;Όντως φουλ στοκ ? Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα , στα 280€ που παίζει πλέον στο skroutz αξίζει 100% (Edit: 315€ βλέπω τώρα)

Προσωπικά το πήρα από την προσφορά του Κωτσόβολου για δώρο , ήθελα να δώσω ένα P20 pro , αλλά με λίγα € παρaπάνω πήρα 8gr ram και το κυριότερο για εμένα 3 χρόνια εγγύησης , επίσης νεότερο chipset , μεγαλύτερη μπαταριά , στις κάμερες δε εχω γνώση για σύγκριση , δείγματα ανέβασε ο @Antretng , οι εντυπώσεις του κατόχου είναι άριστες , προηγούμενη συσκευή ενα huawei g8 3/32 ... δυστυχώς το phone clone δεν μας επέτρεψε να κλωνοποιήσουμε το g8 , αλλά με λίγη υπομονή στήθηκε οκ , 130+ εφαρμογές , η μπαταρία με την χρήση που κάνει πήγε σχεδόν 3 ημέρες ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

 

Γενικά, εντυπώσεις από κάποιον/α που το έχει δοκιμάσει; Εννοώ πέρα από τις φωτογραφίες.

Επίσης, έχω μπερδευτεί με το θέμα του NFC. Έχει ή δεν έχει;

Στα διάφορα reviews που βλέπω γράφουν ότι δεν έχει. Στο site της Realme (Europe) όμως λέει ότι έχει, το τονίζει μάλιστα με ειδική αναφορά. Το ίδιο και στην παρουσίαση στο site του Πλαίσιου. Τελικά, έχει ή δεν έχει;

 

Κατά τα άλλα φαίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή, ειδικά αν τελικά αποφασίσω αυτή την περίοδο να ανανεώσω / αναβαθμίσω το P9 Lite (2016) μου. Και σκεφτόμουν το Nova 5T αλλά το 7 Pro μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω με την προσφορα που βγηκε στα 230 ευρω.

Το τελικο ποσο που πληρωσα ειναι 185 γιατι το αγορασα με τιμολογιο.

Η μπαταρια κι εμενα με την χρηση που το κανω μου βγαζει 2-3 μερες ευκολα.

Καλα η φορτιση ειναι ΣΟΚ ετσι?

Το φορτιζω σχεδον παντα οταν παει στο 20% και παει για πλακα στο 100%.Για πλακα ομως ξεφτιλα.

Για τον φιλο που ρωτησε παραπανω για το NFC επιβεβαιωνω οτι εχει κανονικα.Εχει και δικη του θηκη μεσα στην συσκευασια αλλα και προστατευτικο οθονης που το εχουν βαλει απο το εργοστασιο προεγκατεστημενο.

Μ'εξπληξε ευχαριστα!Παρα πολυ καλο και με 3 χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Ir blaster διαθετει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι δεν έχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και καλό μήνα!

 

Γενικά, εντυπώσεις από κάποιον/α που το έχει δοκιμάσει; Εννοώ πέρα από τις φωτογραφίες.

Επίσης, έχω μπερδευτεί με το θέμα του NFC. Έχει ή δεν έχει;

Στα διάφορα reviews που βλέπω γράφουν ότι δεν έχει. Στο site της Realme (Europe) όμως λέει ότι έχει, το τονίζει μάλιστα με ειδική αναφορά. Το ίδιο και στην παρουσίαση στο site του Πλαίσιου. Τελικά, έχει ή δεν έχει;

 

Κατά τα άλλα φαίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή, ειδικά αν τελικά αποφασίσω αυτή την περίοδο να ανανεώσω / αναβαθμίσω το P9 Lite (2016) μου. Και σκεφτόμουν το Nova 5T αλλά το 7 Pro μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 

Αν κάνεις υπομονή να πέσει λιγο τιμή και το πάρεις κάτω από 280 τότε σίγουρα αξίζει. Τώρα στα 330 είναι λίγο ακριβούλη.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που ρωτησε παραπανω για το NFC επιβεβαιωνω οτι εχει κανονικα.Εχει και δικη του θηκη μεσα στην συσκευασια αλλα και προστατευτικο οθονης που το εχουν βαλει απο το εργοστασιο προεγκατεστημενο.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κάνεις υπομονή να πέσει λιγο τιμή και το πάρεις κάτω από 280 τότε σίγουρα αξίζει. Τώρα στα 330 είναι λίγο ακριβούλη.

Έχεις δίκιο, ούτως ή άλλως πάνω από 300€ δεν μπορώ να δώσω, ακόμα και αν το τηλέφωνο τα αξίζει 120%...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Κι εγω πανω απο 300 δεν εδινα για να το παρω,Η τιμη που βγηξε σε προσφορα 230 ευρω ομως ηταν εξαιρετικη.Επειδη μ'εχει ενθουσιασει πολυ ευχαριστα ομως το συγκεκριμενο κινητο ισως εως 250-270 να τα εδινα.Θα τα εδιβα σιγουρα βασικα.

Περιμενε μεχρι τελος του μην την black friday και μπορει να το ξαναβγαλουν αν δεν βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε μεχρι τελος του μην την black friday και μπορει να το ξαναβγαλουν αν δεν βιαζεσαι.

Δεν βιάζομαι, το P9 Lite ακόμα δουλεύει, παρά τα κάποια (λιγα για την ηλικία του) θεματάκια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ έναν οδηγό που ετοιμάζω τόσο για τη στοκ κάμερα όσο και την gcam. https://t.me/hellasmobiles/306141

 

Θα βρείτε κάποια τιπς για τη στοκ καθώς και κάποια xml που έστησα. Ακόμα είναι υπό δοκιμές αλλά μπορείτε να παίξετε και να με βοηθήσετε και λιγο στο στήσιμο. :)

 

Δείτε οπωσδήποτε το σημείο για "διόρθωση χρωμάτων". Φυσικά μπορεί να γίνει και μέσα από τις manual ρυθμίσεις, αλλά προσωπικά με βολεύει καλύτερα το φίλτρο.

 

Υ.Γ. Για να κατεβάσετε αρχεία θα χρειαστείτε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνό είναι καταπληκτικό τόσο σε φόρτιση όσο και σε κάμερα.

Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όταν θέλω να δω ένα βίντεο που έχω τραβήξει, μέσο της εφαρμογής "βίντεο"το παίζει καλά αλλά εάν το δεις μέσο της εφαρμογής"φωτογραφίες"δεν το παίζει το ίδιο....σαν να τρεμοπαιζει ένα πράμα.

Δεν το κάνει πάντα όμως, άλλες φορές το δείχνει καλά και άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και δύο νυχτερινά δείγματα ακόμα.

 

Η πρώτη ειναι gcam hdr+ enhanced και η δεύτερη stock night mode. Να πω οτι το night mode της στοκ βγάζει ευκολότερα φωτογραφίες (χωρίς κούνημα) από οτι η gcam.

 

Το σημείο αυτό ειναι λίγο πιο σκοτεινό από οτι φαινεται στη στοκ.

 

50565029828_22f0d5183a_z.jpggcam by Andreas L., on Flickr

 

50565029788_7c97e0aaa9_z.jpgIMG20201103202759 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και δύο νυχτερινά δείγματα ακόμα.

Η πρώτη ειναι gcam hdr+ enhanced και η δεύτερη stock night mode. Να πω οτι το night mode της στοκ βγάζει ευκολότερα φωτογραφίες (χωρίς κούνημα) από οτι η gcam.

Το σημείο αυτό ειναι λίγο πιο σκοτεινό από οτι φαινεται στη στοκ.

Αντρέα, ξέρω ότι κάνω κατάχρηση, αλλά έχεις άποψη συγκριτικά με την κάμερα του Nova 5T;

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, ξέρω ότι κάνω κατάχρηση, αλλά έχεις άποψη συγκριτικά με την κάμερα του Nova 5T;

 

Δεν έχω δουλέψει το nova 5t. Επειδή όμως με ενδιέφερε για περατζάδα, έχω ψάξει αρκετά δείγματα στο διαδίκτυο. Από αυτά που έχω δεί, το realme φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερο. Βασικά νομίζεις ότι το realme έχει OIS. Και μιλάω πάντα για στοκ night mode.

 

Το μονο αρνητικό της στοκ κάμερας είναι ότι μερικές φορές μπορει να βγουν λιγο πιο κοκκινωπές οι φωτογραφίες. Αυτό βέβαια λύνεται με απλή επεξεργασια (σέρνεις θερμοτητα και κορεσμο λιγο αριστερά). Προσωπικά έχω φτιάξει φιλτρο στο snapseed και απλά το πατάω όταν τύχει να το κάνει. Έχω γράψει και οδηγό σε link που έβαλα πιο πάνω (λιγο πρόχειρος βέβαια αλλα νομίζω έστω και ετσι ειναι κατανοητος https://t.me/hellasmobiles/306141). Ουσιαστικά σου παίρνει 10 δευτερόλεπτα (στέλνεις photo στο app, πατάς το φιλτρο και απόθηκευση).

 

Ότι έχω ανεβάσει βέβαια ειναι χωρίς επεξεργασία. Θα δω αργότερα μηπως εχω κανενα παράδειγμα να ανεβάσω όπου ηταν πιο "κοκκινωπη". Αν έχω παράπονο απο τη κάμερα είναι ισως από τον ultrawide. Πάλι καλύτερος από κινητά των 150-200 αλλα καμία σχέση με τον εντυπωσιακό βασικό φακό.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με βάση όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια σου,στον τομέα της κάμερας που κατατάσσεται το realme;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Με βάση όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια σου,στον τομέα της κάμερας που κατατάσσεται το realme;

 

Σίγουρα πιο πάνω απο mid range. Στις ναυαρχίδες θα το έβαζα. Μιλάω πάντα για στοκ κάμερα βασικό φακό και χρήση night mode νύχτα ή ημερήσιες στο αυτόματο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ποια gcam χρησιμοποιείται ρε παιδιά;

Βάλτε ένα λινκ η δώστε πληροφορίες.

 

Έχω ήδη βάλει link με xml που έχω στήσει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλετε να τραβήξετε μια φωτογραφία από την stock camera,την τραβάτε με τα 64megapixel η από εκεί που λέει φωτογραφία;;;

Αν βγάλεις από εκεί που λέει "φωτογραφία" βγαίνει με 16megapixel αλλά συγκρίνοντας τις φωτογραφίες δε βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...