Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
6 ώρες πριν, suspect21 said:

Εδώ να σημειωθεί ότι ο χρήστης του iphone επέλεξε 10s για το κλείστρο ενώ εμένα στο pixel ήταν στο αυτόματο με νυχτερινή λειτουργία

Αυτό είναι που έκανε και τη διαφορά. Θα έπρεπε να γίνουν και οι δυο λήψεις στο αυτόματο για να κρίνεις ποια συσκευή δίνει καλύτερα αποτελέσματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αυτό είναι που έκανε και τη διαφορά. Θα έπρεπε να γίνουν και οι δυο λήψεις στο αυτόματο για να κρίνεις ποια συσκευή δίνει καλύτερα αποτελέσματα.

Στο αυτόματο ίσως να ήταν ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα για το iphone, με την έννοια ότι μπορεί να μην έδινε υπερβολικό φωτισμό στην φωτογραφία και να έδειχνε καλύτερα τα χρώματα

Όπως και να έχει, θα ήθελα και στο pixel να υπάρχει δυνατότητα για επιλογή ταχύτητας κλείστρου, που φτάσαμε να δίνει τέτοια ρύθμιση το iphone και όχι android κινητό😅

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο ίσως να ήταν ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα για το iphone, με την έννοια ότι μπορεί να μην έδινε υπερβολικό φωτισμό στην φωτογραφία και να έδειχνε καλύτερα τα χρώματα
Όπως και να έχει, θα ήθελα και στο pixel να υπάρχει δυνατότητα για επιλογή ταχύτητας κλείστρου, που φτάσαμε να δίνει τέτοια ρύθμιση το iphone και όχι android κινητό
Τα Pixels ποτέ δεν έδιναν manual ρυθμίσεις ώστε να παίξεις με το κλείστρο κλπ.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη είναι καλύτερη, αλλά νομίζω δεν είναι "καλή" για Pixel. Θα έπρεπε λόγω Night mode να μην έχει τόσο θόρυβο.

Η δεύτερη είναι τραγική. Flare από την πηγή φωτός και "ψεύτικη" φωτεινότητα με τις λεπτομέρειες να είναι σαν λάσπη (δέντρο αριστερά και σπίτι) και χωρίς χρώμα.

Μου κάνει εντύπωση που είδες/είδατε ανωτερότητα της δεύτερης. Απλά ήταν αποτέλεσμα υπερέκθεσης, τα 10s υπερβολικά πολύς χρόνος.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sotnem said:

 

Μου κάνει εντύπωση που είδες/είδατε ανωτερότητα της δεύτερης. 

γιατί ποιος επίλεξε την δεύτερη?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, suspect21 said:

Η αλήθεια είναι ότι εκ πρώτης απογοητεύτηκα και αναγνώρισα την ανωτερότητα του iphone όπως και 1-2 ακόμα που βρισκόταν εκεί

Έτσι ανέφερε. Το δεύτερο δεν είναι το iPhone;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sotnem said:

Έτσι ανέφερε. Το δεύτερο δεν είναι το iPhone;

ααα νόμιζα στα σχόλια που κάναμε απο κάτω οτι κάποιος επίλεξε την δεύτερη!👍

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Sotnem said:

Μου κάνει εντύπωση που είδες/είδατε ανωτερότητα της δεύτερης. Απλά ήταν αποτέλεσμα υπερέκθεσης, τα 10s υπερβολικά πολύς χρόνος.

Όπως λες και εσύ η φωτό του pixel έχει πολύ θόρυβο σε αντίθεση με του iPhone

Και επίσης το pixel και 10s αν μπορούσα να το βάλω δε πρόκειται να μαζευε τόσο φως ο φακός

Τα παραπάνω σίγουρα δεν είναι αμελητέο αποτέλεσμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, suspect21 said:

Όπως λες και εσύ η φωτό του pixel έχει πολύ θόρυβο σε αντίθεση με του iPhone

Και επίσης το pixel και 10s αν μπορούσα να το βάλω δε πρόκειται να μαζευε τόσο φως ο φακός

Τα παραπάνω σίγουρα δεν είναι αμελητέο αποτέλεσμα

Μα αυτό είναι φυσιολογικό. Είναι αρχές της φωτογραφίας. Η δεύτερη είναι φωτογραφία κάποιου που δεν ξέρει από φωτογραφία. Τρομερά μεγάλος χρόνος έκθεσης. Εκτός αν δουλεύεις στο CSI Miami και θες να διακρίνεις το νούμερο σε μια πινακίδα. Ως φωτογραφία είναι πολύ κακή. Δες τον ουρανό για παράδειγμα. Έχει πάρει το flare και τον έχει ανοίξει σε φως λες και είναι μέρα. Μπορείς να καταλάβεις εσύ τι χρώμα είναι το αυτοκίνητο μπροστά σου; Εγώ από τη δεύτερη δεν καταλαβαίνω.

Το δεύτερο που λες, από πού προκύπτει; Έχεις δοκιμάσει την αστροφωτογραφία; Μια χαρά μαζεύει φως ο φακός.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι το Pixel 5 φοράει αισθητήρες και φακούς 4ετιας περίπου, που φορούσαν και τα προηγούμενα μοντελα (imx363). Ο θόρυβος λοιπόν που έχει σε κάποια σενάρια, είναι λογικός. Πρόσφατα ουσιαστικά όλες οι άλλες εταιρείες κατάφεραν να κάνουν λίγο καλύτερη δουλειά από την Google στο φωτογραφικό κομμάτι, κι αυτό υπό προϋποθέσεις. Τα Pixel 6/6 Pro λογικά θα ρίχνουν σφαλιάρες για τα επόμενα 2-3 χρόνια σε συνδυασμό με το software της Google.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, baiosss said:

Μην ξεχνάμε ότι το Pixel 5 φοράει αισθητήρες και φακούς 4ετιας περίπου, που φορούσαν και τα προηγούμενα μοντελα (imx363). Ο θόρυβος λοιπόν που έχει σε κάποια σενάρια, είναι λογικός. Πρόσφατα ουσιαστικά όλες οι άλλες εταιρείες κατάφεραν να κάνουν λίγο καλύτερη δουλειά από την Google στο φωτογραφικό κομμάτι, κι αυτό υπό προϋποθέσεις. Τα Pixel 6/6 Pro λογικά θα ρίχνουν σφαλιάρες για τα επόμενα 2-3 χρόνια σε συνδυασμό με το software της Google.

Η ανάπτυξη της κάμερας των Pixel σταμάτησε από τη στιγμή που αποχώρησε από την Google ο Marc Leroy, ο εμπνευστής και δημιουργός της Google Camera. Έκτοτε το τμήμα σταμάτησε το development, επήλθε στασιμότητα και γιαυτο στα τελευταία pixel δεν είδαμε καμία περεταίρω βελτίωση. Για το λόγο αυτό, προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι όσον αφορά τις υποθέσεις για την απόδοση της κάμερας του 6.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη της κάμερας των Pixel σταμάτησε από τη στιγμή που αποχώρησε από την Google ο Marc Leroy, ο εμπνευστής και δημιουργός της Google Camera. Έκτοτε το τμήμα σταμάτησε το development, επήλθε στασιμότητα και γιαυτο στα τελευταία pixel δεν είδαμε καμία περεταίρω βελτίωση. Για το λόγο αυτό, προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι όσον αφορά τις υποθέσεις για την απόδοση της κάμερας του 6.
Ο Levoy έφυγε αλλά άφησε κι ένα team πίσω του. Οπότε δε νομίζω η Google να αφήσει την καλή παράδοση της στην φωτογραφία. Κι αν βελτίωσαν και το βίντεο σε επίπεδα iPhone όπως έχουν πει ήδη οι διάφοροι reviewers που τους έδειξαν συγκριτικά δείγματα, δεν νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε κάτι λιγότερο.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, baiosss said:

Ο Levoy έφυγε αλλά άφησε κι ένα team πίσω του. Οπότε δε νομίζω η Google να αφήσει την καλή παράδοση της στην φωτογραφία. Κι αν βελτίωσαν και το βίντεο σε επίπεδα iPhone όπως έχουν πει ήδη οι διάφοροι reviewers που τους έδειξαν συγκριτικά δείγματα, δεν νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε κάτι λιγότερο.

Εννοείται μακάρι να δούμε βελτίωση σε όλους τους τομείς. Απλά εγώ κρίνω βάσει αυτών που έχουμε ήδη δει όσον αφορά την πορεία των πραγμάτων μέχρι τώρα. Ίδωμεν…

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι φυσιολογικό. Είναι αρχές της φωτογραφίας. Η δεύτερη είναι φωτογραφία κάποιου που δεν ξέρει από φωτογραφία. Τρομερά μεγάλος χρόνος έκθεσης. Εκτός αν δουλεύεις στο CSI Miami και θες να διακρίνεις το νούμερο σε μια πινακίδα. Ως φωτογραφία είναι πολύ κακή. Δες τον ουρανό για παράδειγμα. Έχει πάρει το flare και τον έχει ανοίξει σε φως λες και είναι μέρα. Μπορείς να καταλάβεις εσύ τι χρώμα είναι το αυτοκίνητο μπροστά σου; Εγώ από τη δεύτερη δεν καταλαβαίνω.
Το δεύτερο που λες, από πού προκύπτει; Έχεις δοκιμάσει την αστροφωτογραφία; Μια χαρά μαζεύει φως ο φακός.
Μόνο που η αστροφωτογραφία προϋποθέτει να έχεις κάπου σταθερή την συσκευή η σε τρίποδο.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, baiosss said:

Μόνο που η αστροφωτογραφία προϋποθέτει να έχεις κάπου σταθερή την συσκευή η σε τρίποδο.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 

Γιατί ο χρόνος έκθεσης 10 δευτερόλεπτα τι προϋποθέτει; Να χοροπηδάς; 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είναι το ίδιο

Άλλο 10s και άλλο το πεντάλεπτο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανεις καμια πληροφορια για το ποτε τελικα θα δοθει η stable 12? Στις 4/10 ειχαν πει μερικες εβδομαδες και σημερα που ειναι το event του Pixel6, οσο και να εψαξα εξακολουθει να υπαρχει σιγη ιχθυος...wtf?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dbal said:

Εχει βρει κανεις καμια πληροφορια για το ποτε τελικα θα δοθει η stable 12? Στις 4/10 ειχαν πει μερικες εβδομαδες και σημερα που ειναι το event του Pixel6, οσο και να εψαξα εξακολουθει να υπαρχει σιγη ιχθυος...wtf?

Σε μερικές εβδομάδες!

https://www.gsmarena.com/google_officially_releases_android_12_but_the_update_for_pixels_is_only_arriving_in_the_next_few_wee-news-51263.php

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανεις καμια πληροφορια για το ποτε τελικα θα δοθει η stable 12? Στις 4/10 ειχαν πει μερικες εβδομαδες και σημερα που ειναι το event του Pixel6, οσο και να εψαξα εξακολουθει να υπαρχει σιγη ιχθυος...wtf?
Πιθανότατα απόψε το βράδυ. Αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε τελικα το...θαυμα οπως ηταν και το πιθανοτερο σεναριο και οντως, η 12 ειναι απο τις πιο επαναστατικες αναβαθμισεις με ορους UI απο εποχης material design 

Enjoy guys! 🙂

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στα της 12

Οι οπτικές διάφορες δε ξέρω αν μου αρέσουν, το μόνο χρηστικό που έχω δει μέχρι στιγμής είναι το πράσινο σηματακι που εμφανίζει πάνω δεξιά σε περίπτωση που χρησιμοποιείται η κάμερα κτλ

Η μπαταρία σίγουρα έχει πέσει αισθητά σε απόδοση και δε μπορώ να καταλάβω τον λόγο

Επίσης έχω chromecast και γενικά με τη σύνδεση έχω κάποια θέματα χρηστικότητας τα οποία με την 11 δεν υπήρχαν

Γενικά θεωρώ ότι αποψη εργονομίας πήγε ένα βήμα πίσω, ευελπιστώ ότι σε επόμενα updates θα διορθωθούν τα οποία θέματα

Αν μπορούσα να επιλέξω ανάμεσα σε 11 και 12 αυτή τη στιγμή σίγουρα θα προτιμούσα την 11

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites



Αν μπορούσα να επιλέξω ανάμεσα σε 11 και 12 αυτή τη στιγμή σίγουρα θα προτιμούσα την 11


Όταν γίνονται αλλαγές (και ιδίως στην εμφάνιση) σε ένα OS πάντα στην αρχή μας ξυνίζει το καινούριο, γιατί το μάτι έχει συνηθίζει στο παλιό (και στην περίπτωση μας το παλιό υπάρχει και πολύ καιρό εκεί έξω, η 11 δεν είχε διαφορές από την 10), οπότε νομίζω είναι λογικό και εσύ αλλά και αρκετοί άλλοι να προτιμάτε την 11.

Βέβαια εκτός από το θέμα της εμφάνισης, εσύ ανέφερες και άλλα προβλήματα (όπως αυτό του Chromecast, ή της μπαταρίας) οπότε έχεις περισσότερους λόγους να προτιμάς την 11.



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiftsism said:


 

 


Όταν γίνονται αλλαγές (και ιδίως στην εμφάνιση) σε ένα OS πάντα στην αρχή μας ξυνίζει το καινούριο, γιατί το μάτι έχει συνηθίζει στο παλιό (και στην περίπτωση μας το παλιό υπάρχει και πολύ καιρό εκεί έξω, η 11 δεν είχε διαφορές από την 10), οπότε νομίζω είναι λογικό και εσύ αλλά και αρκετοί άλλοι να προτιμάτε την 11.

Βέβαια εκτός από το θέμα της εμφάνισης, εσύ ανέφερες και άλλα προβλήματα (όπως αυτό του Chromecast, ή της μπαταρίας) οπότε έχεις περισσότερους λόγους να προτιμάς την 11.



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

 

Οι λόγοι που προτιμάω την 11 δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση, αυτο είναι κάτι υποκειμενικό άλλωστε

Απλά παρατηρώ κάποια προβλήματα (όπου chromecast εννοώ cast γενικά στην τηλεόραση) και κάποια πράγματα πλέον θέλουν μια κίνηση παραπάνω για να γίνουν + την μπαταρία φυσικά η οποία ελπίζω να στρώσει αλλά δεν είμαι αισιόδοξος

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, suspect21 said:

Οι λόγοι που προτιμάω την 11 δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση, αυτο είναι κάτι υποκειμενικό άλλωστε

Απλά παρατηρώ κάποια προβλήματα (όπου chromecast εννοώ cast γενικά στην τηλεόραση) και κάποια πράγματα πλέον θέλουν μια κίνηση παραπάνω για να γίνουν + την μπαταρία φυσικά η οποία ελπίζω να στρώσει αλλά δεν είμαι αισιόδοξος

Προσωπικά η νέα εμφάνιση μου αρέσει πολύ. Άλλωστε την συνήθισα από τις πρώτες beta της 12 και την θεωρώ πιο polished. Η μπαταρία μου κρατάει το ίδιο με A11, από την τελευταία Beta 12 μέχρι και τώρα με την stable. Σε προηγούμενες beta εκδόσεις, ίσως δεν κρατούσε τόσο. Το μόνο που με χαλάει, είναι τα 24ώρα στατιστικά στο μενού της μπαταρίας. Τα έκαναν αλά iPhone, αλλά τουλάχιστον εκεί έχεις την επιλογή με μπάρες να δεις τι sot έχεις κάνει. Εδώ τώρα πρέπει να περιμένεις 24 ώρες να το δεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...