Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερει κανεις πως μπορω να κανω format μια sd card σε FAT..

προσοχη ΟΧΙ FAT32?.. ευχαριστω

Το DiskUtility δεν;

 

(Αλήθεια, γιατί σκέτο FAT; )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εννοω FAT16.. ΟΧΙ FAT32..

υπαρχει και το πολυ παλιο FAT12

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το θες, για κανά Nintendo DS; :)

 

Για να κάνεις αυτό που θες, άνοιξε ένα terminal και δώσε

df

για να δεις τα volumes σου. Βρες ποιό είναι αυτό που θες να φορμάρεις, πχ το /Volumes/KINGSTON (έτσι πχ το δίνει σε μένα).

Μετά γράψε

diskutil partitionDisk /Volumes/KINGSTON 1 MBRFormat "MS-DOS FAT16" "ONOMA" 1000M

όπου

/Volumes/KINGSTON είναι το όνομα που σου είπε το df

1 είναι το πόσα partitions θες να φτιάξεις

ΟΝΟΜΑ είναι το όνομα που θες να έχει μετά το format (με αγγλικούς χαρακτήρες εννοείται)

1000M είναι το μέγεθος (1000 Μέγα = 1 γίγα στην προκειμένη, το αλλάζεις κατά το δοκούν).

Τα άλλα δεν τα πειράζεις.

Πρόσεξε μη δώσεις άλλο /Volume και τρέχεις.

 

Επίσης το Google είναι πάντα φίλος μας και απαντά και πιο γρήγορα :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δενξερω αν ειμαι υπερβολικος..

αλλα μηπως υπααρχει κατι σαν προφιλ;;

να χαμηλωνει τον ηχο και το φως το βραδυ;; πχ μετα τις 10;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι..? Επειδή είμαι νέο αίμα στο χώρο..

έχω από ένα flashaki φωτογραφικής κάποιες φωτογραφίες τις οποίες θέλω να αντιγράψω σε cd, ώστε να διαβάζονται κι από οποιοδήποτε άλλο μέσο.

Έκανα μια απόπειρα, από φωτογραφίες που ήταν μέσα στο iphoto, και μου άλλαξε το μέγεθος τους - ανάλυση τους.. Αυτό πως γίνεται να το αποφύγω..? Κι αν τις έχω ήδη μεταφέρει κ δεν υπάρχουν στο flashaki αλλά μόνο σε φάκελο του iphoto, πως θα το κάνω ώστε να μου εγγραφούν με το "πραγματικό" τους μέγεθος;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Παιδιά να ρωτήσω κάτι..? Επειδή είμαι νέο αίμα στο χώρο..

έχω από ένα flashaki φωτογραφικής κάποιες φωτογραφίες τις οποίες θέλω να αντιγράψω σε cd, ώστε να διαβάζονται κι από οποιοδήποτε άλλο μέσο.

Έκανα μια απόπειρα, από φωτογραφίες που ήταν μέσα στο iphoto, και μου άλλαξε το μέγεθος τους - ανάλυση τους.. Αυτό πως γίνεται να το αποφύγω..? Κι αν τις έχω ήδη μεταφέρει κ δεν υπάρχουν στο flashaki αλλά μόνο σε φάκελο του iphoto, πως θα το κάνω ώστε να μου εγγραφούν με το "πραγματικό" τους μέγεθος;

Στο εικονίδιο του iPhoto Library κάνε δεξί κλικ και πάτα στο Show Package Contents.Εκεί μέσα θα δεις ένα φάκελο Original όπου βρίσκονται οι φωτογραφίες σου στο πραγματικό τους μέγεθος :)
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο εύκολα, δεξί στη φωτογραφία/ες που θες και Show File.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί άμα τις κάνουμε drag n' drop από το iPhoto στo π.χ. Burn για εγγραφή, δεν τις γράφει στην original μορφή τους? Γιατί εμένα μου φαίνεται πως αυτό συμβαίνει... :confused:
Link to comment
Share on other sites

:) eyxaristw gia ti voitheia.

eimai neos xristis mac, psaxnw genikotera, alla to gyrw filiko perivallon pou asxoleitai me pc den exei idea apo mac gi'ayto k sas zalizw..

 

eyxaristw k pali!

 

δεν ξερω πως τα πας με τα αγγλικα, αλλα δυο μερη που εχω βρει εγω πολυ χρησιμα ειναι τα φορουμ του macrumors καθως και τα Support Discussions στο ιδιο το site της apple. Εκει ειδικα αν εχεις λογαριασμο στο iTunes εχεις αυτοματα και προσβαση εκει χωρις να χρειαζεσαι τιποτα εξτρα εγγραφες και ιστοριες. Το apple support discussions ειναι πολυ αμεσο και καιριο, αλλα το macrumors ειναι πιο παρειστικο (εγω τελικα αφου ξεστραβωθηκα ως προς τα βασικα, πιο πολυ στο macrumors συχναζω)

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw poly paidia!

exw logiariasmo itunes.. tha to psaxw.. ki apo agglika eimai ok, no problem! thnx!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

κανεναν οικονομικο laser εκτυπωτη μονοχρωμο η οχι..

που να δουλευει σε μακ;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς άν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να έχει και να πουλάει απο τα καινούρια macbook το μοντέλο ΜΒ403? επειδή εγώ περιμένω εδώ και 1.5 μήνα να το φέρουν στο πλαίσιο.. όλο την επόμενη βδομάδα και την επόμενη βδομάδα μου λένε..

 

αν τό ξερα θα χα παραγγείλει μέσω apple store.........

 

 

:angry: :mad:

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς άν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να έχει και να πουλάει απο τα καινούρια macbook το μοντέλο ΜΒ403? επειδή εγώ περιμένω εδώ και 1.5 μήνα να το φέρουν στο πλαίσιο.. όλο την επόμενη βδομάδα και την επόμενη βδομάδα μου λένε..

 

αν τό ξερα θα χα παραγγείλει μέσω apple store.........

 

 

:angry: :mad:

 

το πλαισιο λογικα τα περιμενουνε μεσα της εβδομαδας οπως μου ειπανε.

το eshop τα εχει ηδη διαθεσιμα εδω και 5μερες.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To e-shop έχει εδώ και καιρό apple προϊόντα..

Στο πλαίσιο δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η συνεργασία τους.. νομίζω.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

όπως στο πλαίσιο τα περιμένανε και Πέμπτη 1.5 μήνα πρίν και μετά την επόμενη Τρίτη και μετά πάλι Πέμπτη και μετά στις 30/4 κλπ κλπ..

 

Λογικά για να πουλάει το πλαίσιο παλαιότερα μοντέλα macbook θα έχει ξεκινήσει η συνεργασία τους..

 

Ποιός να φταίει όμως? Η apple που σύμφωνα με το πλαίσιο έχει καθυστερήσει τις διανομές και δεν τους τα δίνει? Η μήπως περιμένουνε στο πλαίσιο να ξεπουλήσουνε ότι παλαιότερο μοντέλο έχει μείνει για να πουλήσουνε μετά τα καινούρια? Και πώς γίνεται να υπάρχει έλλειψη όταν δεν έχουν αρχίσει κάν να πωλούνται τα συγκεκριμένα μοντέλα?

 

Και γιατί καθόταν το πλαίσιο μια μέρα ένα μήνα πρίν και είχε βάλλει στο site του ανακοινώσεις ότι φτάσανε τα καινούρια macbook όταν ένα μήνα και αργότερα εξακολουθούν να μήν τα έχουν?

 

Με συγχωρείτε απλά ότι υπομονή είχα τόσο καιρό μου τελείωσε..

Link to comment
Share on other sites

Στο multirama το έχετε ψάξει;

 

EDIT : Τα office θα τα βρω εδώ που μου είπανε : http://www.neooffice.org ? η να το κατεβάσω από κανά γνωστό torrent- άδικο;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

το έιχα ψάξει και στα multirama ένα φεγγάρι αλλά θέλανε προκαταβολή για να μπώ σε λίστα αναμονής. και το θέμα είναι ότι άν το φέρνανε, ήτανε άλλα 9 άτομα πρίν απο μένα..
Link to comment
Share on other sites

με πηρανε απο το πλαισιο και ειπανε οτι

αυριο θα εχουνε το macbook το μαυρο διαθεσιμο

και το λευκο macbook στις 12/5:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν φταίει το Πλαίσιο ούτε κανείς άλλος παρά μόνο η τρισκατάρατη Rainbow!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Όπου να 'να θα αλλάξει χέρια η αντιπροσωπεία της Apple στην χώρα μας..όπως ακούγεται και γράφεται (ή μάλλον έχει γραφτεί στην εφημερίδα) από τα multirama-public.Δηλαδή το Γερμανό.

 

Άντε πας και δούμε άσπρη μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακούγεται τα τελευταία 10 χρόνια (με διάφορους υποψήφιους) αλλά δεν βλέπω προκοπή. Το ζήτημα είναι να δημιουργηθούν apple stores από τη μαμά εταιρεία. Η rainbow, αν και απεχθέστατη έχει εξαιρετικά καταρτισμένο σέρβις. Όλα τα άλλα βέβαια είναι χάλια, αλλά τουλάχιστον το σέρβις είναι καλό...

Wewantapplegreece NOW!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Στο multirama το έχετε ψάξει;

 

EDIT : Τα office θα τα βρω εδώ που μου είπανε : http://www.neooffice.org ? η να το κατεβάσω από κανά γνωστό torrent- άδικο;

 

απάντηση κανείς;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...