Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei


mariostamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει ξεκλειδωμα ρε παιδια δεν δεχεται ελληνικη sim ουτε και ελληνικο menu εχει μπορειτε να βρειτε κατι?? Edited by mariostamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
Ελληνικό μενού δύσκολο, ωστόσο δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις το morelocale2 από το market. Για sim unlock θα χρειαστεί να πληρώσεις κάτι... http://sim-unlock.net/simlock/Huawei/U8230/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα είναι το πιο δυνατό tablet της αγοράς!!!!Το βίντεο τα σπάει και με μουσική επένδυση που σε ταξιδεύει!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=yM9TlNjJ-ss&feature=player_embedded

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω μια συσκευή Huawei 8081, με Android 2.2.2. Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω "root" την συσκευή ώστε να αναβαθμίσω σε νέα ROM; Είμαι σε Mac, αν κάποιος έχει βρει τρόπο για Linux βολεύει. Αν όμως κάποιος γνωρίζει έναν τρόπο που να λειτουργεί σε windows, θα βρω ένα μηχάνημα με windows τριγύρω..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το κινητο σου ειναι αυτο

 

http://www.gsmarena.com/huawei_u8180_ideos_x1-4204.php

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=291

 

Γιατι δεν βρηκα Huawei 8081 στο ιντερνετ.

Αν ειναι αυτο διορθωσε τον τιτλο του post μηπως σε βοηθησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά, πώς σας φαίνεται το υπερ-τηλεφωνάκι αυτό? Dual sim, 4.3'', διπύρηνο, κλπκλπ.

http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_g500-5141.php

Στα κινέζικα sites δεν είναι πολύ ακριβό, γύρω στα 200 Ευρώ αλλά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς παίζει με τις γλώσσες και την αποστολή σε Ελλάδα. Αν τυχόν κάποιος το έχει πάρει, παρακαλώ για την άποψή του! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαι γω εχω τσεκαρει το συγκεκριμενο κινητο και πραγματικα πρεπει να ειναι πολυ καλο! Ειναι κριμα να μην ερχεται ελλαδα ή ευρωπη γενικοτερα, θα πουλουσε σαν τρελο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Οταν κλειδωσω το κινητο μετα απο κανα τεταρτο κλεινουν τα δεδομενα το internet μεσω 3g δλδ και επανερχονται αν το ξεκλειδωσω. Φυσικα δε θελω να γινεται αυτο αλλα πως θα το διορθωσω; Ειμαι ρουτ Huawei ascend d1 quad xl και δεν εχω εφαρμογη που σχετιζεται με τη μπαταρια εκτος απο αυτη που δειχει το ποσοστο που απομενει. Ειχα την ιδια και σε αλλο κινητο χωρις προβλημα. Edited by Epag
Link to comment
Share on other sites

"ξεθαβω" το συγκεκριμενο για οποιον ενδιαφερεται, μιας και το εχω το κινητακι. το πηρα το Νοεμβρη στη Κινα, μιας κ το εταιρικο βγηκε off. το πηρα καπου 160 ευρω, με Κινεζικο/Αγγλικο software. για καλη μου τυχη, ηδη υπηρχε θεμα στο xda και μια αρχικη rom με play, και απαλλαγμενη με ολες τις κινεζουρες. το rootara πανευκολα κ εχω περασει απο τοτε και καποιες νεες cfw εκδοσεις. γενικα, λογω της τιμης του και των δυνατοτητων του, εχει ασχοληθει αρκετος κοσμος που ειναι καλο.

 

στα συν

αψογη οθονη

καλη και στιβαρη κατασκευη

γρηγορο, στα επιπεδα του s2

πολυ καλη ποιοτητα ηχου/μικροφωνου

πανευκολο root

δικαρτο

μπαταρια που δε λεει να ξεφορτισει (δε ξερω τι "μαγικα" κανουν οι κινεζοι, αλλα μου κραταει σχεδον εβδομαδα)

χαμηλο sar (0.45)

 

στα μειον

δε κυκλοφορει εδω, οποτε service χλωμο

ισως "too plastic" feel για καποιους

σχετικα βαρυ σε σχεση με αλλα

μετρια καμερα. βασικα, σε νορμαλ φωτισμο ειναι γρηγορη και βγαζει παρα πολυ καλες φωτο. σε συνθηκες μετριου και χαμηλου φωτισμου το live view αρχιζει να σερνεται και ειναι πολυ αργο το focus και οι φωτο μεσα στον κοκκο. ισως να ειναι θεμα software, δε ξερω..

 

 

overall, για μενα αν ερχοταν εδω γυρω μεχρι 180 ευρω θα ηταν ενα τιμιοτατο κινητο για τις δυνατοτητες του

 

specs στο gsmarena

http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_g500-5141.php

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ξερει κανεις κατι για το παρακατω κινητο; δεν μπορω να βρω πληροφοριες αλλο εκτος απο το συγκεκριμενο site

http://www.merimobiles.com/huawei-y310-sc8810t-1-0-ghz-4-inch-tft-800-480-smartphone_p/meri8900.htm

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξερει κανεις κατι για το παρακατω κινητο; δεν μπορω να βρω πληροφοριες αλλο εκτος απο το συγκεκριμενο site

http://www.merimobiles.com/huawei-y310-sc8810t-1-0-ghz-4-inch-tft-800-480-smartphone_p/meri8900.htm

 

Το Y300 πάντως κυκλοφορεί από Cosmote στα 169 ευρώ και είναι το πιο οικονομικά προσιτό διπύρηνο smartphone που κυκλοφορεί στην αγορά. Γιατί ασχολείσαι με το Y310; Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

το Υ300 το εχει προσφορα με 105€, μαλλον ειναι καλη τιμη και λεω να το παρω. http://www.merimobiles.com/huawei-u8833-y300-android-4-1-dual-core-1-0ghz-dual-sim-4-0-inch-wvga-dual-sim_p/meri7353.htm

επισης εχω δει και το http://www.merimobiles.com/lenovo-lephone-a800-4-5-inch-ips-screen-dual-core-android4-0-mt6577t-1-2ghz-3g-smartphone_p/meri6891.htm

στα ιδια χρηματα περιπου και το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως το βλέπετε το συγκεκριμένο κινητό;Ψάχνω κινητό με μεγάλη οθόνη, φθηνό, καλή κάμερα,ταχύτητα και gps. Αυτό είναι πιστεύω τα έχει σε ικανοποιητικό επίπεδο όλα αυτά. Έχω το ΝΟΚΙΑ Ν8 το οποίο δε θα το αφήσω ποτέ γιατί έχει τέλεια κάμερα και gps αλλά στο θέμα ταχύτητας, internet και μεγέθους οθόνης παέι πολύ πίσω. Εκεί που δεν είχα ανάγκη internet και email στο κινητό, τώρα λόγω δουλειάς τα χρειάζομαι όλα αυτά και με ταχύτητα. Στα ιντερνετομαγαζα του σκρουτζ το έχει απο €309,00.

 

Ακούω απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχει κυκλοφορήσει εδώ!! ,

αλλά δεν βγάζω άκρη με τις εκδόσεις που διατίθενται εδώ η στο εξωτερικό πχ στο gsm arena γράφει cpu a9 quad core 1.2ghz ,και εδώ γράφει 1,4 ,επίσης κυκλοφορούν εκδόσεις χωρίς 3g ?

στο preview του myphone γράφει για cpu K3 1.5ghz , τι από όλα ισχύει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, τα φωτα σας για το g520 ' ειναι καλη αγορα

 

http://www.merimobiles.com/huawei-g520-dual-sim-quad-core-mt6589-1-2ghz-4-5-inch-ips-android-4-1-gps-wcdma-smartphone_p/meri8998.htm

 

? κανεις ?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μου εκλάπη το συγκεκριμένο κινητό από την παραλία της Αμμουδάρας στο Ηράκλειο Κρήτης την Μεγάλη Παρασκευή το μεσημέρι (03 Απριλίου 2013).

Γράφω σε αυτό το forum γιατί το κινητό είναι αρκετά πειραγμένο και πιθανόν ο νέος κάτοχος να ψάξει εδώ για βοήθεια.

Αν ο καλός αυτός άνθρωπος που θα πέσει στα χέρια του το κινητό μου θέλει να μου το παραδώσει, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα μέσω του site εδώ. (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δώσω στοιχεία μου εδώ τηλ και email)

Ακόμη δεκτή οποιαδήποτε πληροφορία που πιθανόν να υπάρχει. Πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα δεδομένα της κάρτας sd.

Το κινητό χρησιμοποιούνταν για επαγγελματική χρήση και η έλλειψή του είναι αρκετά αισθητή.

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ

2.2 = froyo

2.3 = gingerbread

4.0 = ics

 

Από 2.2 μπορούμε να κάνουμε update σε 2.3 και από 2.3 μπορούμε να πάμε σε 4.0. Kαι ακριβώς το αντίστροφο προς τα πίσω για downgrade.

Σε καμία όμως περίπτωση δεν πάμε από 2.2 σε 4.0 ή από 4.0 σε 2.2 θα χαλάσουμε το κινητό!!!! Ένα βασικό κατά τη διαδικασία update και downgrade είναι να έχετε πάντα βγαλμένη την μπαταρία και να το έχετε συνδεδεμένο με το usb δουλεύει καλύτερα σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία αλλά και τα λεγόμενα πολλών άλλων χρηστών του κινητού.

 

To recovery είναι ένα βασικό εργαλείο του κινητού με το οποίο μπορούν να αλλαχτούν βασικές αρχές δομής του κινητού καλό είναι αν δεν ξέρουμε να μην το πειράζουμε.

Custom recovery είναι το recovery αφού το αλλάξουμε με ένα φτιαγμένο για να μπορούμε να δοκιμάζουμε custom roms(πειραγμένες εκδόσεις) στο κινητό μας. Το πως μπορούμε από στοκ recovery να πάμε σε custom μπορείτε να το δείτε εδώ. Επίσης εκεί μπορείτε να βρείτε links και για official και για custom roms αλλά και οδηγίες για update και downgrade.

 

ΙΜΕΙ = Είναι ένας μοναδικός αριθμός για κάθε κινητό και ιδίως αν είσαι εντός εγγύησης σημαντικός για το οποιοδήποτε service να γίνει δωρεάν. Μερικές φορές με τα update downgrade μπορεί να σβηστεί αυτός ο αριθμός μέσα από το λογισμικό του κινητού για αυτό καλό είναι να τον έχετε κάνει ένα backup εδώ μας λέει ο αγαπητός pika πώς.

 

Οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να βοηθήσουμε αλλά διαβάστε πρώτα τον οδηγό και εδώ προσεκτικά και μετά ρωτήστε ότι θέλετε για να αποφευχθούν οι ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά σε ένα thread 600 και σελίδων. Σας ευχαριστώ

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενας φιλος μου εχει το Huawei Ascend g300 u8815 με λειτουργικο συστημα android 4.0.3 Ice Scream Sandwich και θελει να το κανει root... παρακαλω ας βοηθησει καποιος!!!Εχει κανει ολες τις διαθεσιμες ενημερωσεις(συμπεραλαμβανομενης και της ενημερωσης λογισμικου σε 4.0.3) Edited by Sony_Xperia_Fan
Link to comment
Share on other sites

Αφού άλλαξα ρομ στο κινητό και μετά από δύο μέρες μου εμφάνισε μια μαύρη οθόνη η οποία κατά διαστήματα γίνεται γκρι. Όταν με παίρνουν τηλέφωνο ακούγεται αλλά δεν φαίνεται τίποτα. Το ίδιο ισχύει και με το μήνυμα. Απλά δείχνει μια μαύρη οθόνη. Καμία Ιδέα για το τι να κάνω υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Τι ROM εβαλες ? απο που ? ηταν συμβατη ?
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...