Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, απεκτησα προσφατα το Oneplus 8 pro, απο το bangood και τα flash sales. Εντυπωσιακο κινητο, αλλα μαλλον γερασα και θελω πολυ ψαξιμο για να το φερω στα μέτρα μου. Ήθελα να ρωτησω, επειδη ψαχνω και δεν το βρισκω, περα απο το «κιβωτιο ασφαλειας», υπαρχει καποια αντιστοιχη εφαρμογη του secure folder της samsung? Ομολογώ μου λειπει αρκετα αυτο απο το προηγουμενο s8 μου, το εχει φτιαξει πολυ καλα η Samsung, γιατι μπορουσες να εχεις κ διπλες εφαρμογες. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, απεκτησα προσφατα το Oneplus 8 pro, απο το bangood και τα flash sales. Εντυπωσιακο κινητο, αλλα μαλλον γερασα και θελω πολυ ψαξιμο για να το φερω στα μέτρα μου. Ήθελα να ρωτησω, επειδη ψαχνω και δεν το βρισκω, περα απο το «κιβωτιο ασφαλειας», υπαρχει καποια αντιστοιχη εφαρμογη του secure folder της samsung? Ομολογώ μου λειπει αρκετα αυτο απο το προηγουμενο s8 μου, το εχει φτιαξει πολυ καλα η Samsung, γιατι μπορουσες να εχεις κ διπλες εφαρμογες. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
Με γεια

 

Το parallel apps κάπου το έχει πάρει το μάτι μου στις ρυθμίσεις

 

Κάνε σχετική αναζήτηση στις ρυθμίσεις

 

Secure folder δεν ξέρω αν υπάρχει

Για δες εδώ μήπως έχει και που βοηθάει:

 

https://forums.oneplus.com/threads/samsung-secure-folder-equivalent.1037656/

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εισαι για το Parallel Apps

 

l98YAMs.jpg hP8eAIU.jpg zzVa4F6.jpg

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Α χα! Πολύ ενδιαφέρον, Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! θα το ψάξω περαιτέρω. Άρα μπορείς να έχεις κάποια πράγματα στον τύπου ασφαλή φάκελο και τ' άλλα με parallel apps.

 

Η αλήθεια είναι στην αρχή, ζορίστηκα λίγο με το τηλέφωνο, σιγά σιγά μπαίνουν ολα στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Με ενδιαφέρει πολύ σαν συσκευή το oneplus 8 pro για να προβώ σε αγορά του μια και η τιμή που το βρίσκεις τώρα για τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλή. Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους μετά από σχεδόν ένα χρόνο κυκλοφορίας και χρήσης το γενικό συμπέρασμα για την συσκευή. Οθόνη, Λειτουργικό, Φωτογραφία κ.α.

Ευχαριστώ πολύ

Edited by stathis80
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Με ενδιαφέρει πολύ σαν συσκευή το oneplus 8 pro για να προβώ σε αγορά του μια και η τιμή που το βρίσκεις τώρα για τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλή. Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους μετά από σχεδόν ένα χρόνο κυκλοφορίας και χρήσης το γενικό συμπέρασμα για την συσκευή. Οθόνη, Λειτουργικό, Φωτογραφία κ.α.

Ευχαριστώ πολύ

 

Πιστεύω αν έχεις διαβάσει όλο το νήμα θα καταλάβεις με μια λέξη ότι η συσκευή σε όλα της είναι τέλεια. Απλά το μελανό σημείο όπως έχουν αναφέρει ορισμένα παιδιά κ πρόσφατα ένα παλικάρι ,με την οθόνη κ τα μαύρα να πρασινίζουν σε χαμηλό φωτισμό, αν κ ξέραμε είχαν λυθεί αυτά τα προβλήματα..... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

23 του μήνα η παρουσίαση του 9. Το ερώτημα είναι να το περιμένω ή να πάω σε αιφον?
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το αϊφόνι για αλλαγή έχει και καλή μεταπώληση οπότε αν το μετανιώσεις επιστρέφεις σε 1+ πάλι.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το αϊφόνι για αλλαγή έχει και καλή μεταπώληση οπότε αν το μετανιώσεις επιστρέφεις σε 1+ πάλι.

 

με ψήνει η ιδέα κυρίως γιατί η 1+ με απογοήτευσε ειδικά με το after sales και με τα updates τώρα τελευταία.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα αν αναλογιστεί κανείς τα κορυφαία reviews για την σειρά 12 της Apple. Η 1+ αντίθετα αν εξαιρέσεις την σειρά 7- 7 Pro ( ιδιαιτερα που σάρωσε σε πωλήσεις και ποιότητα) έκτοτε άρχισε να παρουσιάζει midrange συσκευές (Nord series) και η σειρά 8 δεν τα πήγε καθόλου καλά σε πωλήσεις λόγω και σε ένα βαθμό του covid19.

Όταν φτάνεις τόσο ψηλά ( διότι λογικά το 9 Pro θα έχει 1000 ευρώ) και δεν σε ενοχλεί η έλλειψη κάποιων επιλογών του iOS πας σε Apple ή σε note της Samsung. Απλά η γνώμη μου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ είμαι φουλ ευχαριστημένος με το 1+ 7 Pro πλήρες πακέτο για τα θέλω μου. Καί 8/256 με καλύπτει, το έχω ένα χρόνο περίπου. Αυτό που με εξέπληξε ευχάριστα ήταν το Mi 10 T το οποίο έχω μαζί με το 1+ τέσσερις μήνες περίπου. Η τσαόμι έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά στο MIUI 12 kai στο επερχόμενο MIUI 12.5 που διαβάζω ακόμη καλύτερη. Εγώ βέβαια έδωσα 350 ευρώ κι όχι χιλιάρικα+ οπότε υπαναχωρήσεις σε μη amoled οθονη μη ασύρματη φόρτιση και σε κάποιες άλλες λεπτομέρειες είναι αναμενόμενα. Όμως 144hz & 865 Snapdragon κάνουν την συσκευή βέλος!!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που προέρχομαι από iPhone, λέω ότι η OnePlus είναι ότι καλύτερο και ορθολογικά στημένο σε Android. Είμαι πλυ ευχαριστημένος με το Oneplus 8 (12/256) που πηρα. Η καλύτερη επιλογή για μένα.....

Δεν με νοιάζει αν η εταιρία έβγαλε midrange συσκευες (και ποια άραγε δεν έβγαλε και κατακρίνουμε μονο την Oneplus), ούτε και αν οι πωλήσεις της στη μεγάλη κατηγορια δεν πήγαν καλα ..... Για τα updates της, η συσκευή μου έχει πάρει αρκετά από τον Αύγουστο που την πηρα. Έχει δώσει κάποιος άλλος περισσότερα ? ΟΥΕΤ προβλήματα μου έβγαλαν ούτε τίποτε !!!

Είναι αραγε κριτήρια αυτά για να επιλέξεις η να απορρίψεις μια εταιρία και τα προιοντα της ?

Εγώ λοιπόν λέω ότι αν θες να πάρεις iPhone, ναι μπορείς να αλλάξεις ρορτα. Αν όμως δεν θες να διαθέσεις τόσα λεφτά, νομίζω ότι πιο κοντινό σε iOS kai iPhone είναι η κατηγορια Oneplus 8/T/Pro.

Κια τα γραφει αυτά κάποιος που είχε, έχει παράλληλα και θα ξαναπάρει iPhone. Γνώμη μου ..... :rolleyes:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Στο 1+6 μόλις πήρε android 9 μαμηθηκε το σύμπαν. Το multitasking πήγε περίπατο, αναγκάστηκα να κάνω του κόσμου τις αλλαγές για να μην κλείνει εφαρμογές και να μην ξεκινάει μόνο του ότι του καπνίσει. Μου έβαζε sleep το client της εταιρείας που το άφηνα μόνιμα ανοιχτό και ξεκινούσε εφαρμογές που άνοιγα μια φορά στους 2-3 μηνες. Τελικά το έφερα στα μέτρα μου με αρκετό κόπο αλλά βαριέμαι να μπω στην ίδια διαδικασία ξανα αλλά και στο αιφον δεν βλέπω να είναι και πολύ διαφορετικά τα πράγματα.Μάλλον χειρότερα θα έλεγα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Στο 1+6 μόλις πήρε android 9 μαμηθηκε το σύμπαν. Το multitasking πήγε περίπατο, αναγκάστηκα να κάνω του κόσμου τις αλλαγές για να μην κλείνει εφαρμογές και να μην ξεκινάει μόνο του ότι του καπνίσει. Μου έβαζε sleep το client της εταιρείας που το άφηνα μόνιμα ανοιχτό και ξεκινούσε εφαρμογές που άνοιγα μια φορά στους 2-3 μηνες. Τελικά το έφερα στα μέτρα μου με αρκετό κόπο αλλά βαριέμαι να μπω στην ίδια διαδικασία ξανα αλλά και στο αιφον δεν βλέπω να είναι και πολύ διαφορετικά τα πράγματα.Μάλλον χειρότερα θα έλεγα.
Φιλε μου, δεν αμφιβάλω για αυτά που γραφεις ότι συνέβησαν στο Oneplus 6 σου.

Από την άλλη μιλάω για το Oneplus 8 μου, το οποιο από τέλη Αυγούστου είναι μονίμως ανοικτό 24/7, συνδεδεμένο σε Wifi και data 24/7, έχει πάρει όλα τα updates από τη μερα που το ενεργοποίησα μέχρι σήμερα, χωρίς προβλήματα, χωρίς κολλήματα, όλα όπως πρέπει. Αυτό καταθέτω. Και βεβαια Oneplus 6 (κυκλοφορια 2018) με Oneplus 8 (κυκλοφορια 2020), απεχουν όπως και να το κάνουμε και σε τεχνικα χαρακτηριστικά και σε τεχνολογία. Μιλάς για Android 9 και κυκλοφορεί ήδη 11.0.4.4

Νομίζω ότι μεμονομενες περιπτώσεις, δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν σε γενικό βαθμό καμια εταιρία, ειτε λέγεται αυτή OnePlus, ειτε Apple, είτε Samsung, είτε Huawei κλπ :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν αμφιβάλω για αυτά που γραφεις ότι συνέβησαν στο Oneplus 6 σου.

Από την άλλη μιλάω για το Oneplus 8 μου, το οποιο από τέλη Αυγούστου είναι μονίμως ανοικτό 24/7, συνδεδεμένο σε Wifi και data 24/7, έχει πάρει όλα τα updates από τη μερα που το ενεργοποίησα μέχρι σήμερα, χωρίς προβλήματα, χωρίς κολλήματα, όλα όπως πρέπει. Αυτό καταθέτω. Και βεβαια Oneplus 6 (κυκλοφορια 2018) με Oneplus 8 (κυκλοφορια 2020), απεχουν όπως και να το κάνουμε και σε τεχνικα χαρακτηριστικά και σε τεχνολογία. Μιλάς για Android 9 και κυκλοφορεί ήδη 11.0.4.4

Νομίζω ότι μεμονομενες περιπτώσεις, δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν σε γενικό βαθμό καμια εταιρία, ειτε λέγεται αυτή OnePlus, ειτε Apple, είτε Samsung, είτε Huawei κλπ :)

 

Απλά εγώ είμαι ιδιότροπος, κάποια πράγματα δεν θέλω να υπάρχουν, ειδικά όταν μιλάμε για 1000+

 

κάποιοι κοιτάνε οθόνες κάμερες και εγώ το περφορμανς. Αν είναι να ανοίξω μια σελιδα για να την δω μετά και μόλις πχ μπω στο σερβερ ρουμ να μην υπάρχει, θα φύγει με σέντρα λουκά βύντρα.

 

άλλαξα κάμποσα κινητά για αυτο το πράγμα.

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός . Όπως γράφει Κ ο kwnanas oneplus 6 με 8 είναι η μέρα με τη νύχτα. Κ εκτός αυτού Κ την καλύτερη συσκευή του κόσμου να έχεις μπορεί να φάει το κόλλημα της. Ένα παράδειγμα θα σου αναφέρω με το iPhone 11 pro του συναδέλφου μου περίπου 2 μηνών κινητό Κ εγώ με ένα htc u12 ψάχναμε κάτι σε ιστοσελίδα Κ ενώ εγώ μπήκα κανονικά το iPhone έφαγε ένα σκάλωμα Κ έκανε reboot χωρίς να καταλάβουμε για ποιο λόγο. Αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει να φάει αεροκλωτσια προς τα σκουπίδια. Εννοείται το κινητό ότι δεν του ξανάκανε τίποτα Κ πάει πριόνι.συσκευες είναι σίγουρα έχουμε απαιτήσεις αλλά.......
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν παίζει να πάρω ξανά 1+. θα ανεβάσω screenshots στην ενότητα του σερβις με τα κατορθώματα τους. αστείοι το λιγότερο.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν παίζει να πάρω ξανά 1+. θα ανεβάσω screenshots στην ενότητα του σερβις με τα κατορθώματα τους. αστείοι το λιγότερο.

Φιλε μου, μας τα έχεις μπερδέψει λίγο. Καπου μιλάς για performance, καπου για χαμηλο πήχη συσκευών (aka mid range), καπου για πωλήσεις, καπου για updates, καπου για service .... Νομίζω πρέπει καπου να κατασταλαξεις.

Τέλος παντων, ο καθένας κρίνει και αποφασίζει μονος του. Ούτε οι αφορισμοί ούτε τα λιβανίσματα βοηθούν κανέναν. Όπως εσύ λες δεν θα ξαναπάρω OnePlus, εγώ παλι λεω οτι αν προκειται να έπαιρνα κάτι περα από iPhone, θα έπαιρνα σίγουρα Οneplus, γιατί σε ολο αυτό το διάστημα που την έχω τη συσκευή και τη χρησιμοποιώ επαγγελματικά, 24/7 Non Stop, απλα ειμαι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ !!!!:)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, μας τα έχεις μπερδέψει λίγο. Καπου μιλάς για performance, καπου για χαμηλο πήχη συσκευών (aka mid range), καπου για πωλήσεις, καπου για updates, καπου για service .... Νομίζω πρέπει καπου να κατασταλαξεις.

Τέλος παντων, ο καθένας κρίνει και αποφασίζει μονος του. Ούτε οι αφορισμοί ούτε τα λιβανίσματα βοηθούν κανέναν. Όπως εσύ λες δεν θα ξαναπάρω OnePlus, εγώ παλι λεω οτι αν προκειται να έπαιρνα κάτι περα από iPhone, θα έπαιρνα σίγουρα Οneplus, γιατί σε ολο αυτό το διάστημα που την έχω τη συσκευή και τη χρησιμοποιώ επαγγελματικά, 24/7 Non Stop, απλα ειμαι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ !!!!:)

 

μπέρδεψες τα ποστ. δεν ειπα ουτε για πωλήσεις ουτε για mid range. τα updates δεν έχω ιδέα τι γίνονται απλά διαβάζω παράπονα.

 

το σερβις τους είναι άθλιο αλλά όταν έρθει η ώρα θα τα ανεβάσω

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζεται να χαλάμε το νήμα, ο καθένας με τις εμπειρίες του Κ τα πιστεύω του, Σε κάποια εκατομμύρια χαρούμενους πελάτες θα υπάρχουν Κ κάποιοι δυσαρεστημένοι. Παντού έτσι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

μπέρδεψες τα ποστ. δεν ειπα ουτε για πωλήσεις ουτε για mid range. τα updates δεν έχω ιδέα τι γίνονται απλά διαβάζω παράπονα.

το σερβις τους είναι άθλιο αλλά όταν έρθει η ώρα θα τα ανεβάσω

Ναι έχεις δίκιο, έκανα λάθος για τις πωλήσεις και για τα mid range, άλλος τα έγραψε. Sorry :confused:

Τώρα για τα updates, καλα θα είναι ο καθένας να γραφει αυτά που βιωνει και όχι τι διάβασε η τι του είπαν και τέτοια. Εγώ έγραψα ότι στα μέχρι τώρα updates, όλα κηλυσαν ομαλα ....

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μήπως μπορεί κάποιος που έχει το 8 pro το ευρωπαϊκό, και έχει την τελευταία έκδοση του oxygen (11.0.4.4.IN11BA), να μου πει ποια έκδοση της oneplus camera έχει μέσα ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση off topic. Κάτοχος 8 pro. Ψάχνω ασύρματα ακουστικά για το κινητό. Της OnePlus τα ακουστικά είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα buds plus της Samsung αρκετά βελτιωμένα σε σχέση με τα απλά. Τα δίνουν από προσφορές μαζί με τα s20 Fe που έτρεχε η προσφορά γύρω στα 70 ευρώ πάνω κάτω. Έχουν πολύ καλή ποιότητα κλήσεων και ήχου ταυτόχρονα. Ποιοτικά!! Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο οι κλήσεις πάρε τα Xiaomi έχουν εξαιρετικό ήχο. Φοβερά στην μουσική με κόστος τσάμπα! Στα αρνητικά ο ψηφιακός ήχος στις κλήσεις με μέτριο noise cancellation και η θήκη τους εύθραυστη σχετικά χαμηλής ποιότητας κατασκευής. Σαν ήχο το ξανά τονίζω παίζουν απίστευτα καλά. Τα συγκρίνω με τα buds plus που έχω και με τα Samsung AKG από s8,s9 note 9.

https://www.skroutz.gr/s/23897497/Xiaomi-Mi-True-Wireless-Earbuds-Basic-S-Bluetooth-Handsfree-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση off topic. Κάτοχος 8 pro. Ψάχνω ασύρματα ακουστικά για το κινητό. Της OnePlus τα ακουστικά είναι καλά?

 

Εγώ έχω πάρει τα OnePlus Buds Z και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι λίγο ακριβά αλλά είναι καλά.

Και προφανώς λόγω μάρκας είναι fully compatible με OnePlus συσκευές.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μία ερώτηση off topic. Κάτοχος 8 pro. Ψάχνω ασύρματα ακουστικά για το κινητό. Της OnePlus τα ακουστικά είναι καλά?

https://www.xda-developers.com/best-wireless-earbuds/

 

Εδώ έχει ένα πρόσφατο άρθρο με όλα όσα έχει νόημα να εξετάσεις

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...