Jump to content

Destinator PN


angel1979
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου μια σελίδα που είχε κάποιους ευρωπαϊκούς χάρτες πχ. (Ρώμη , Λονδίνο κλπ) και την έχασα. Μήπως την έχει κάποιος να μου την γράψει. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω μια απορια, εγκατεστησα το destinatoρ PN στην συσκευη (Μio A201) αλλα τους χαρτες του εχει στην καρτα, αμα το κανω remove και το εγκαταστησω στην καρτα το προγραμα θα ειπαρχει προβλημα???

 

Θελω να ελευθερωσω την λιγο την μνημη του και ρωταω πριν προβω σε καποια ενεργια...

 

Ευχαριστω!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις πρόβλημα. Πάρε όλο το φάκελο DestinatorApps και μετακίνησέ το στην SD. Μη ξεχάσεις να κάνεις shortcut στο SD/DestinatorApps/Destinator/Destinator.exe
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,σαν νεος στο ειδος μια ερωτηση,πηρα το iPAQ 2190 με το pn και εχω και το QTEK S100,μπορω να το δουλεψω και στα 2 μηχανακια και αν ναι πως?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Destinator PN από το mitac 201 που έχω. Μπορώ να το βάλω στο motorola mpx220 που έχω ή στο qtek s200 που σκοπεύω να αγοράσω? χωρίς gps receiver θα δουλεύει? δηλ. θα δείχνει τους χάρτες μόνο?
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις πρόβλημα. Πάρε όλο το φάκελο DestinatorApps και μετακίνησέ το στην SD. Μη ξεχάσεις να κάνεις shortcut στο SD/DestinatorApps/Destinator/Destinator.exe

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!!;)

 

Eκανα οτι μου ειπες αλλα τωρα πια εχει την εφαρμογη στα Programs files και το εικονιδιο εχει ενα παραθυρακι και οχι το σημα του αρα το εχασε, και τρεχει απο στο shortcut και το orιginal exe μεσω του explorer....:confused:

 

Εχεις καμια ιδεα???

 

Να το εκανα ενα reinstall με τον κλασικο τροπο να δεσει:knife: ???

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στο My Device/windows/start_menu ή My Device/windows/start_menu/programs και θα σβήσεις το shortcut.

 

Ακριβώς εκεί θα δημιουργήσεις το το shortcut από SD/DestinatorApps/Destinator/Destinator.exe

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στο My Device/windows/start_menu ή My Device/windows/start_menu/programs και θα σβήσεις το shortcut.

 

Ακριβώς εκεί θα δημιουργήσεις το το shortcut από SD/DestinatorApps/Destinator/Destinator.exe

 

 

ΣΩΣΤΟΣ....:p

 

Αφου το πηραμε απο εκει και πηγε στην SD... Καλα ενταξει..:X

 

Σε ευχαριστω και παλι!!!!!!;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Guest Dream1976chaser
Στη συνέχεια κάνεις ένα hard reset το PDA σου. Αντέγραψε τα εξής αρχεία στην SD σου:

 

1. Cd\Indep\2577/Main.cab

2. Cd\Indep\2577\lang\Greek.cab

Τα τρέχεις κάνοντας ένα κλικ πάνω του και το Destinator εγκαταστάθηκε

 

Στη συνέχεια αντιγράφεις το φάκελο cd\forlinks στο pda στο My device/DestinatorApps/Destinator/Common

 

Τρέχεις το Destinator και βάζεις τους κωδικούς που προέκυψαν από την ενεργοποίηση και είσαι ΟΚ

 

Έκανα τη διαδικασία αυτή (εγκατέστησα και την αγγλική γλώσσα), αλλά όταν έτρεξα το destinator μου έβγαλε μήνυμα πως δε βρέθηκε κανένας χάρτης.

Επίσης σε κανένα σημείο δε μου ζήτησε κωδικούς ενεργοποίησης.

Έκανα την εγκατάσταση στην SD του ipaq2190, έκανα κάτι λάθος στη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του ΒΤ και σβήσε το GPS σου εντελώς. Κάνε soft reset.

 

Κατέβασε αυτό το αρχείο, αποσυμπίεσέ το και αντέγραψέ το cab αρχείο στο ppc σου. Κάνε εγκατάσταση στη μνήμη του κινητού.

 

Κάνε soft reset.

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του ΒΤ και κάνε ξανά από την αρχή εύρεση του GPS και κατόπιν επέλεξε μία εξερχόμενη θύρα.

 

Πήγαινε στο Destinator και επέλεξε την ίδια θύρα που έβαλες στο προηγούμενο βήμα.

 

Αν τα κάνεις όλα αυτά με τη σειρά, οι θύρες που χρειάζεσαι θα υπάρχουν.

 

 

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Φαίνεται πως έχω αντίστοιχο πρόβλημα με το φίλο Zanat0s.

 

Έχω το qtek 9000 με Windows Mobile 5 και αγόρασα σήμερα το bluetooth gps receiver της hama.

 

Ενώ επικοινωνεί η συσκευή με το PDA, όταν πάω να ορίσω outgoing port, μου "επιτρέπει" μόνο την 0 και την 8. Στις υπόλοιπες "πετάει" μήνυμα σφάλματος.

 

Δυστυχώς οι μόνες πόρτες που "βλέπει" το Destinator PN είναι οι 1, 2, 3, 6, 7 και 9.

 

Δοκίμασα τη λύση που προτάθηκε, αλλά δεν είδα φως στο τούνελ....

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Δυστυχώς δεν έχω 9000 για να κάνω αντίστοιχη δοκιμή. Τα βήματα που περιγράφω παραπάνω τα έχω δοκιμάσει με επιτυχία σε ένα Qtek 9100 που επίσης έχει WM5. Αν τα δοκίμασες βήμα - βήμα όπως ακριβώς τα περιγράφω και δεν δούλεψαν, τότε υπάρχει και ένα κόλπο με πείραγμα στη registry αλλά έχει αναφερθεί ότι δημιούργησε πρόβλημα σε έναν χρήστη σε άλλο φόρουμ (εγώ το έχω δοκιμάσει στο 9100 χωρίς κανένα πρόβλημα), οπότε χρησιμοποίησέ το με δική σου ευθύνη, μια και σου το λέω με κάθε επιφύλαξη.

 

Αρχικά χρειάζεσαι έναν registry editor (πχ PHM Regedit που είναι και δωρεάν). Κάνεις εγκατάσταση κατά προτίμηση στη μνήμη του κινητού και μετά ένα soft reset.

Ανοίγεις το πρόγραμμα και δημιουργείς το παρακάτω κλειδί στη registry:

HKEY_LOCAL_MACHINE\ControlPanel\GPS Settings\Group και δίνεις την τιμή 2 (Τύπος κλειδιού: DWORD decimal).

Κατόπιν σβήνεις (ή καλύτερα μετονομάζεις) την λέξη "redirect" στο παρακάτω κλειδί:

HKEY_LOCAL_MACHINE\ControlPanel\GPS Settings\redirect

Κλείνεις τον registry editor και βάζεις το 9000 σε suspend από το κουμπί power για ένα - δύο λεπτά. Μετά από αυτά τα ένα - δύο λεπτά κάνεις soft reset. (Αν δεν περιμένεις λίγο πριν το soft reset μπορεί να χαθούν οι αλλαγές στη registry).

 

Όταν ξεκινήσει πάλι το 9000, πας Έναρξη -> Ρυθμίσεις -> Συνδέσεις. Εκεί πρέπει να βρεις ένα εικονίδιο GPS. Το ανοίγεις και πας στην πρώτη καρτέλα Programms, όπου επιλέγεις μία θύρα από αυτές που είναι διαθέσιμες στο Destinator (1, 2, 3, 6, 7, 9 σύμφωνα με όσα λες), πας στην καρτέλα Hardware, όπου επιλέγεις την θύρα που έδωσες στο GPS σου κατά το pairing (0 ή 8, όπως λες) και το κατάλληλο baud rate (συνήθως 4800 ή 9600). Τέλος πας στην καρτέλα Access όπου δεν θυμάμαι αν πρέπει να βγάλεις ή να διατηρήσεις την επιλογή "Manage GPS automatically (recommended)", δοκίμασε πρώτα με την επιλογή αυτή ενεργοποιημένη και μετά (αν δεν δουλέψει) με την επιλογή αυτή απενεργοποιημένη.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σου ξαναθυμίζω ότι όλα αυτά γίνονται με δική σου ευθύνη μια και τα λάθη στη registry μπορεί να σε οδηγήσουν σε hard reset (συνεπώς πάρε πρώτα ένα καλό backup καλού - κακού). :)

 

Edit - Για όσους ενδιαφέρονται, το παραπάνω κόλπο με τη registry δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιούν το σήμα του BT GPS δύο ή περισσότερες εφαρμογές ταυτόχρονα! Εγώ για παράδειγμα έχω τρέξει πολλές φορές τα GPS Speed Sentry & Destinator PN ταυτόχρονα! Αργεί λίγο η ενημέρωση κάθε προγράμματος, δηλαδή αν το BT GPS στέλνει τη θέση του οχήματος κάθε δευτερόλεπτο, θα πηγαίνει το σήμα στο ένα πρόγραμμα το ένα δευτερολέπτο και στο άλλο το επόμενο δευτερόλεπτο, οπότε αν έχετε πχ δύο εφαρμογές θα ενημερώνονται κάθε δύο δευτερόλεπτα (έτσι γίνεται με το δικό μου i-Blue BT GPS). Αυτό μέσα στην πόλη όπου θέλει κανείς "στενή" παρακολούθηση από το Destinator για να δίνει χρονικά σωστές φωνητικές κατευθύνσεις δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά εκτός πόλης (όπου χρειάζεται το Speed Sentry στο παρασκήνιο να ελέγχει μη ξεφύγουμε σε ταχύτητα) λειτουργεί άψογα και δεν ενοχλεί η κάθε 2 δευτερόλεπτα ενημέρωση των προγραμμάτων! Επίσης (ψιλό off-topic) για όσους κράζουν τον ομάπα επεξεργαστή των 9100 - S200, εγώ έχω υπερχρονίσει το 9100 στα 252 και κάνω ταξιδάκια με MortPlayer & GPS Speed Sentry στο παρασκήνιο για να ακούω μουσική και να μην υπερβώ τα νόμιμα σε ταχύτητα και παράλληλα τρέχω Destinator PN στο προσκήνιο για να με πλοηγεί! Όλα αυτά χωρίς πρόβλημα και χωρίς να καταρρέει το σύμπαν αν μου τηλεφωνήσει κανείς ή έρθει κανένα sms!.. :) Αν υπάρχει ελεύθερη μνήμη, μια χαρά τα καταφέρνει ο ομάπας!

Link to comment
Share on other sites

Ebala xthes to destinator to pn gia ppc edition.H kairea poy exw einai ths HOLUX gps slim.Ksereis ti geinetai sthn syndesmologeia giati moy thn blepei kanonika amesws alla den mporei me tipota na brei doryforo.Ti den kanw swsta??

 

Eyxaristw

jimn
Link to comment
Share on other sites

Αν το βλέπει κανονικά τότε δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα στη συνδεσμολογία. Οι GPS δέκτες εχουν μια λυχνία πάνω τους που δείχνει αν λαμβάνουν καλό σήμα από το(υς) δορυφόρο(υς) (στο δικό μου που είναι fortuna gps slim η λυχνία αυτή είναι κόκκινη αν δεν έχει σήμα και πράσινη αν έχει σήμα).

 

Εννοείτε ότι αν δεν λαμβάνει σήμα (και το δείχνει η λυχνία, π.χ. είναι κόκκινη) τότε δεν θα δεις το destinator να βρίσκει δορυφόρους.

 

Επίσης για να σιγουρευτείς ότι το ppc έχει "δει" το gps, παρατήρησε αν η λυχνία του bluetooth (στο gps δέκτη) αναβοσβήνει (στέλνει δηλαδή δεδομένα) στο ppc όταν τρέχεις το destinator

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ξέρω οτι έχει προφανώς αναφερθεί ξανά, αλλά λόγω μη επάρκειας χρόνου δεν μπορώ να ψάξω όλες τις σελίδες. Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να μου πει αν μπορεί να μπει το destinator που έχω στο mio 201 μπορεί να μπει στο Mpx220 που έχω ήδη ή το qtek s200 που σκοπεύω να πάρω. Χωρίς gps (γιατί θα αργήσω μάλλον να πάρω) θα δείχνει τουλάχιστον τους χάρτες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ξέρω οτι έχει προφανώς αναφερθεί ξανά, αλλά λόγω μη επάρκειας χρόνου δεν μπορώ να ψάξω όλες τις σελίδες. Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να μου πει αν μπορεί να μπει το destinator που έχω στο mio 201 μπορεί να μπει στο Mpx220 που έχω ήδη ή το qtek s200 που σκοπεύω να πάρω. Χωρίς gps (γιατί θα αργήσω μάλλον να πάρω) θα δείχνει τουλάχιστον τους χάρτες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

απο οτι ξερω σιγουρα δεν θα δουλεψει στο μοτορολα γιατι ειναι smartphone και οχι windows mobile,οσο για να δουλεψει και στις 2 συσκευες (201καιs200)ψαξε στο forum τις NGI.GR

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ'ευχαριστώ για την απάντηση. το mpx220 έχει windows 2003se και το s200 έχει wm05. τουλάχιστον στο s200 θα μπεί?κι ας δείχνει μόνο τους χάρτες στην αρχή...
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Φίλε cfotis13 σ'ευχαριστώ πολύ
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά στα speed cameras του Destinator PN υπάρχει ειδοποίηση για ραντάρ εκφοβισμού.Τι είναι αυτό;
http://www.anti-camera.com/images/cams/16.jpg

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να βρω κάποιο προγραμματάκι για ν'αλλάξω την απόσταση των ειδοποιήσεων για τα speed cameras;

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=1119

 

Φιλικά Μάκης

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους.

 

Μετά την εγκατάσταση του Dest PN μου έχει βγάλει στο Programs ένα Shortcut με όνομα simpletts και logo ScanSoft. Όταν το τρέχω μου γράφει "ERROR. Initialization Failed!". Ξέρει κανείς τί είναι αυτό;

 

Ακόμα, όταν ξεκινάω το Dest μου δείχνει το κείμενο "Οι οδηγοί δεν πρέπει να χειρίζονται... κλπ" και παρακάτω λέει "Η Paradigm δε φέρει καμία ευθύνη..."

Ποια είναι πάλι αυτή η Paradigm;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...