Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα πάντως να δω τα μούτρα ορισμένων φανατικών "μενουμεσπίτιδων" όταν αρχίσουν να πέφτουν βροχή τα λουκέτα σε μαγαζιά και οι πλειστηριασμοί σε πρώτες κατοικίες.

Από κάποιο σημείο και μετά, οι επιχειρήσεις θα έπρεπε να δουλεύουν. Όχι αναγκαστικά οι καφετέριες και τα μπαρ, αλλά τα καταστήματα λιανικής και επιλεκτικά και η εστίαση. Μόνο το εργατικό δυναμικό έξω, οι ευπαθείς ομάδες να μείνουν μέσα. Αυτό που γίνεται γίνεται όχι για το καλό μας, αλλά γιατί όσο εμείς μένουμε μέσα, ακόμα οι ΜΕΘ είναι λιγοστότατες. Πραγματικά δεν έχω τις γνώσεις ούτε μπορώ να αντιληφθώ τις τεχνικές προδιαγραφές για τη δημιουργία μιας ΜΕΘ, αλλά πολύ φοβάμαι ότι και η κατάθλιψη θα μας πιάσει με το μέσα συνέχεια, και ουσιαστικά καθυστερούμε το αναπόφευκτο. Αν κάποια στιγμή βγούμε έξω και η διασπορά του ιού συνεχίσει από εκεί που είχε μείνει, τι να το κάνω το δίμηνο lockdoown.

Και στο φινάλε, κανένας δε μιλάει για ολικό κλείσιμο συνόρων, ούτε να μείνουν σπίτι όλοι, όχι μόνο ο γηγενής πληθυσμός.

Σε περίπτωση που δεν ξέρετε, γειτονικός νομός από εδώ που μένω, ο νομός Καρδίτσας, δεν είχε κανένα κρούσμα, και μόλις χτες-προχτές τσίμπησε το πρώτο της, από αλλοδαπό από το Καμερούν που ταξίδεψε με το ΚΤΕΛ από Αθήνα-Καρδίτσα. Είχα την εντύπωση ότι οι μετακινήσεις τη διάρκεια του Πάσχα είχαν απαγορευτεί.

 

κοιτα να σωσεις τη ζωη σου πρωτα και ασε τα λουκετα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά οκ... Στην αρχή ούρλιαζαν όλοι για τα ανοικτά σχολεία, μετά άρχιζαν να βλέπουν τις απαγορεύσεις στις άλλες χώρες και λέγανε γιατί όχι και εδώ..

Ούτε μήνα δεν έχει ο κόσμος μέσα και τον έπιασαν σύνδρομα εγκλεισμού; Σιγά μάστορες.. Ο άλλος σκέφτεται το μαγαζί. Δεν καταστρέφεται επειδή έκλεισε ένα μήνα. Όταν το κλείνεις για διακοπές είναι καλά όμως.. Τι θελουμε και διακοπές μήπως γιαυτο;

Λοιπόν προεχει η υγεία και όλοι έχουν πει ότι θα είναι μακρά η πορεία επιστροφής. Αν νομίζετε ότι τον Μάιο θα ανοίξουν όλα και πάμε ντου ξεχάστε το γιατί θα απογοητευτείτε οικτρά. Και εγώ έτσι έλεγα στις αρχές αλλά το πράγμα έχει πολύ δρόμο..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν νομίζω να είναι πολλά τα μαγαζιά που κλείνουν ένα μήνα το καλοκαίρι. Γενικά το καλοκαίρι είναι νεκρή περίοδος εν αντιθέσει που τώρα θα κινούνταν παραπάνω τα πράγματα.

 

Ότι πολλές επιχειρήσεις θα την ακούσουν είναι δεδομένο. Τώρα να δούμε αν έχουμε καταφέρει να απομακρύνουμε τον κίνδυνο κατάρρευσης του νοσοκομειακού συστήματος και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

https://www.dkv.global/methodology

 

Σχετικά με το πόσο γρήγορα/επαρκή/σωστά κλπ ήταν τα μέτρα που πήρε η κάθε χώρα... Η Ελλάδα στη 30ή θέση...τα μίντια όμως συνεχίζουν κ λένε ότι όλοι εκθειάζουν την Ελλάδα για μέτρα που πήρε... :D

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από αυτά που διαβάζω εδώ μάλλον το deep knowledge έχει κάνει παραδοχές που δεν σχετίζονται με την απώλεια ζώων καθεαυτό.

 

https://m.lifo.gr/articles/greece_articles/278561/mia-psekasmeni-ereyna-toy-spiegel

Link to comment
Share on other sites

Ας μη ξεχναμε ότι όλα αυτά δεν συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα, ζούμε ιστορικές σε στιγμές σε όλο τον πλανήτη. Φυσικά και οι δικοί μας δεν τα κάνανε όλα καλά , φυσικά το σύστημα υγείας είναι διάτρητο όπως όλος ο κρατικός μηχανισμός,κάτι το οποίο βγαίνει σε κάθε κρίση (βλέπε φωτιά στο μάτι πχ). Απλώς αυτή τη φορά πιάστηκε στον ύπνο όλος ο πλανήτης. Όπως είπε ο φίλος παραπάνω οι Κινέζοι πρέπει να λογοδοτήσουν κάποια στιγμή, ο Τραμπ μέσα στα τρελά που κάνει θεωρώ ότι έχει σκέψεις που είναι σωστές. Όπως και να χει δεν έχει νόημα να διαμαρτυρόμαστε θεωρώ, δε βγάζει πουθενά.Πρεπει να κάνουμε υπομονή όσο αυτή η κατάσταση είναι παγκόσμια. Και κάτι ακόμα. Τα μίντια πάντα προβάλουν όπως θέλουν τις καταστάσεις και σύμφωνα με τα δικά τους συμφέροντα. Ο ενεργός πολίτης μπορεί και πρέπει να φιλτράρει αυτά που ακούει και να αποβάλλει τα fake news , πάντα ίσχυε δεν συμβαίνει κάτι διαφορετικό με τον κορονοιο.
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λενε οι μενουμεσπιτακηδες η ζωη στον πλανητη δεν θα σταματησει επειδη καποιοι φοβουνται και τη σκια τους.

Ο κοσμος πεθαινει ειτε απο κορωνοιο, ειτε απο αλλες αρρωστιες ειτε απο ατυχηματα κλπ.

Αφου περασει το πρωτο σοκ και αρθουν τα μετρα σιγα σιγα και απο Μαη οπως εχει ειπωθει θα μαθουμε να ζουμε με αυτο οπως ζουμε και με τους αλλους πιθανους κινδυνους που απειλουν την ανθρωπινη ζωη.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλοι που βάζουν την υγεία πάνω απ όλα και κάποιοι την οικονομία.

Κάπου στη μέση φαντάζομαι ότι είναι το σωστό.

Ο τραμπ πάντως ψηφίζει οικονομία μετά από 2500 νεκρούς την μέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Περιπου 1.3 εκατομμυρια ανθρωποι σκοτωνονται το χρονο απο τροχαια ατυχηματα.... Θα μου πειτε ασχετο αλλα δεν ειναι...

1.5 εκατομμυριο ανθρωποι εχουν πεθαινει απο το καπνισμα μεσα στο 2020 μεχρι στιγμης κλπ...

 

Γιατι δεν καταργουμε τα αυτοκινητα για να σωσουμε ζωες;

Κινδυνοι υπαρχουν απειροι. Προσοχη παντου αλλα χωρις υπερβολες τυπου να κλειστουμε μεσα και να σταματησουμε να ζουμε...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Περιπου 1.3 εκατομμυρια ανθρωποι σκοτωνονται το χρονο απο τροχαια ατυχηματα.... Θα μου πειτε ασχετο αλλα δεν ειναι...

1.5 εκατομμυριο ανθρωποι εχουν πεθαινει απο το καπνισμα μεσα στο 2020 μεχρι στιγμης κλπ...

 

Γιατι δεν καταργουμε τα αυτοκινητα για να σωσουμε ζωες;

Κινδυνοι υπαρχουν απειροι. Προσοχη παντου αλλα χωρις υπερβολες τυπου να κλειστουμε μεσα και να σταματησουμε να ζουμε...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί πολύ απλά, με όλα αυτά τα μέτρα θρηνούμε ήδη 135.000. Αν δεν κάναμε τίποτα θα ήταν εκατομμύρια. Τόσο απλά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά, με όλα αυτά τα μέτρα θρηνούμε ήδη 135.000. Αν δεν κάναμε τίποτα θα ήταν εκατομμύρια. Τόσο απλά.
Άντε πάλι τα "αν"! Ρε παιδιά ή θα μιλάμε με τα νούμερα που έχουμε ή με θεωρίες! Θες με θεωρίες?! 21 Απριλίου είχανε πει για πικ στην Ελλάδα κ κάπου 700 θανάτους...αν δεν βγει αυτός ο αριθμός, ο ΠΟΥ για μένα είναι ψεύτης! Όχι ότι μας βολεύει παιδιά! Ή επίσημα νούμερα ή εικασίες! αλλιώς με εικασίες κ μαθηματικά μοντέλα αααααν οι ναζι επικρατούσαν των Ρώσων, τοοοοοοτε θα μιλούσαμε όλοι γερμανικά σήμερα.... ή επίσης αααααν κάθε χρόνο βγαίνει κ ένας ιός, θα κλεινόμαστε σπίτι μας κάθε τρεις κ λίγο?!

 

έλα φτάνει η καραμέλα με το τι θα είχαμε ααααααν δεν παίρναμε μέτρα!Τα μέτρα πάρθηκαν, οπότε ας αφήσουμε τα "αν δεν"! Στην τελική ας βγάζανε κ άλλο μοντέλο με καμπύλη βάση των μέτρων που πήρε κάθε χώρα! Για να μην λέμε αααν! Σούμα θα γίνει στο τέλος, όταν περάσει όλο αυτό, κ για ψυχές που χάθηκαν (υπαρκτά νούμερα, όχι "ααααν") κ για οικονομία κ κρίση αν θα έρθει η όχι, κ για το αν η χώρα πορεύτηκε σωστά, κ για το αν οι Σουηδοί είναι τόσο βλάκες κλπ κλπ!

 

Κάποιος πιο πάνω αναφέρθηκε στις ψυχολογικές επιπτώσεις στα παιδιά...βγήκε μια έρευνα από το ΑΠΘ αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες μέρες, βασισμένο στα τηλέφωνα που δέχεται το κέντρο που είναι για ψυχολογική υποστήριξη, κ είπαν ότι είναι απίστευτα ψυχολογικά για ένα παιδιά να αλλάζει η καθημερινότητα του από τη μια στην άλλη, είναι πολύ άσχημο να κλείνετε σπίτι όλη μέρα, όπως επίσης να μην έχει πια καμιά επαφή με φίλους κ κυρίως σε μια ηλικία που δεν μπορεί να κατανοήσει γιατί συμβαίνει όλο αυτό... τέτοια πράγματα, αυτά αφήνουν τραύματα σε ενα παιδί, άλλους σε ελάχιστο βαθμό κ άλλους σε μεγάλο...

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by anosamos
Link to comment
Share on other sites

Οι προβλέψεις και τα μαθηματικά μοντέλα προβλέπουν βάσει πιθανοτήτων εξ ορισμού άρα υπάρχει μέσα ένα μεγάλο ΑΝ. Πάει αυτό. Όσοι κράζετε φανατικά το "μένουμε σπίτι" έχετε κανένα περιστατικό κοντινό σας να νόσησε ή να φαίνεται ότι έχει νοσήσει? Γιατί εγώ έχω. Μετά από 20 μέρες πυρετό και δε δεχόντουσαν τον άνθρωπο για τεστ. Για πείτε του σε αυτόν τον άνθρωπο για την οικονομία....να δούμε τι θα απαντήσει....Όλα μα όλα θέλουν κριτική σκέψη δεν πρέπει να λέμε όλα τέλεια τα έκανε η κυβέρνηση ούτε ότι μας έχουν ήδη χαντακώσει....πρέπει να περιμένουμε κι αλλο για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριέσαι αδερφέ να πω, ή αναισθησία αφού το σπίτι μας δεν καίγεται;

Είναι δυνατόν να γράφονται αυτά και μάλιστα από ανθρώπους που κάτι παραπάνω ξέρουν από τον πατέρα μου που είναι 85; Είναι δυνατόν κάποιοι να βάζουν την οικονομία πάνω από την ανθρώπινη ζωή; Πάτε καλά ρε; Οι οικονομίες έτσι και αλλιώς είναι πατωμενες, είναι στα όρια της χρεοκοπίας, δεν περίμενε κανείς καμιά πανδημία ή επιδημία ή πειτε το όπως θέλετε , για να πατωσουν.

Απλά τώρα ήταν η αφορμή για να παρθούν δραστικά μέτρα, ένα νέο σχέδιο Μάρσαλ.

Αυτό πρέπει να ζητάμε και όχι να μαλώνουμε γιατί είναι κλειστά τα μαγαζιά.δλδ θα έπρεπε να έχουμε χιλιάδες νεκρούς; Αυτό θέλετε κάποιοι; Έπρεπε να γίνουνε Ιταλία; Το ότι σώζεται με τα μέτρα αυτά έστω και μια ζωή, το θεωρείτε αμελητέο;

Για συνέλθετε λίγο και σκεφτείτε αν εσείς, οι δικοί σας κινδύνευαν από τον ιό, θα λέγατε τα ίδια;

Αφήστε στη άκρη φανατισμός, πολιτική, ρατσισμό και κοιτάξτε το γενικό καλό, όχι το οικονομικό αυτό έρχεται και φεύγει, την υγεία.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Οι προβλέψεις και τα μαθηματικά μοντέλα προβλέπουν βάσει πιθανοτήτων εξ ορισμού άρα υπάρχει μέσα ένα μεγάλο ΑΝ. Πάει αυτό.

 

Δεν πάει καθόλου αυτό φίλε! Σωστό αυτό που λες αλλά ας κάνανε κ μια πρόβλεψη πόσα θα είναι τα κρούσματα σε περίπτωση καραντίνας! Για να μην λέμε μετά ααααν δεν είχαμε καραντινα κλπ κλπ... Αυτη τη στιγμή με τα δεδομένα τα υπαρκτά που έχουμε κ όχι θεωρίες κ αν κλπ κλπ, σε πάρα πολλές χώρες, οι προβλέψεις που έγιναν είναι λάθος...

 

Εγώ θα κάνω δύο ακραίες ερωτήσεις:

1) αν μια στο τρισεκατομμύριο ο ιός είναι φτιαχτος, θα βγει να μας το πει ποτέ κανείς?

 

2) ο ιός είναι υπαρκτός, αν με αφορμή αυτον τον ιό, πήραν όλοι τέτοια μέτρα για να ισοπεδώθει η παγκόσμια οικονομία πχ ή για κάποιο άλλο λόγο, θα βγει ποτέ κανείς να μας το πεί?!

 

Θέλω να πω, ότι ακόμα κ αν μια στο τρισεκατομμύριο τελικά αποδειχθεί με κάποιο τρόπο ότι ο ιός δεν ήταν τόσο τραγικός κ απλά βρήκαμε αφορμή να σας κλεισουμε μέσα για χ,ψ λόγους, θα βγει ποτέ κανείς να μας το πει?! Ή θα μαγειρεύει τα νούμερα ώσπου να φανούν τραγικά για να αποδείξει κάτι μόνο κ μόνο για να μην παραδεχτείτε ότι έκανε λάθος?! (Δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα προφανώς, κ προφανώς το σενάριο είναι ακραίο έως εκεί που δεν πάει, αλλά κ τι είναι λογικό τη σήμερον ημέρα?!) Είναι σύνηθες φαινόμενο σε έναν άνθρωπο, είναι από τη φύση του πλασμένος ετσι, που όσο μεγαλύτερος είναι ο σκοπός που θέλει να καταφέρει, τόσο περισσότερο θα στηρίξει ένα ψέμα... δηλαδή ο ιός υπάρχει, σας κλείνουμε μέσα, τελικά έγινε λάθος δεν ήταν τόσο τραγικός, ε σιγά μην σας το πούμε ποτέ αυτό γιατί πολύ απλά δεν γίνεται να παραδεχτούμε το λάθος μας, άρα θα μαγειρεύουμε νούμερα για όσο χρειαστεί αρκεί να αποδείξουμε ότι δεν κάναμε λάθος! (Επαναλαμβάνω ΑΚΡΑΙΟ συνωμοσιολογικο σενάριο, σαν σκεπτικό όμως στέκει σε κάθε έκφανση της ζωής μας)

 

 

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριέσαι αδερφέ να πω, ή αναισθησία αφού το σπίτι μας δεν καίγεται;

Είναι δυνατόν να γράφονται αυτά και μάλιστα από ανθρώπους που κάτι παραπάνω ξέρουν από τον πατέρα μου που είναι 85; Είναι δυνατόν κάποιοι να βάζουν την οικονομία πάνω από την ανθρώπινη ζωή; Πάτε καλά ρε; Οι οικονομίες έτσι και αλλιώς είναι πατωμενες, είναι στα όρια της χρεοκοπίας, δεν περίμενε κανείς καμιά πανδημία ή επιδημία ή πειτε το όπως θέλετε , για να πατωσουν.

Απλά τώρα ήταν η αφορμή για να παρθούν δραστικά μέτρα, ένα νέο σχέδιο Μάρσαλ.

Αυτό πρέπει να ζητάμε και όχι να μαλώνουμε γιατί είναι κλειστά τα μαγαζιά.δλδ θα έπρεπε να έχουμε χιλιάδες νεκρούς; Αυτό θέλετε κάποιοι; Έπρεπε να γίνουνε Ιταλία; Το ότι σώζεται με τα μέτρα αυτά έστω και μια ζωή, το θεωρείτε αμελητέο;

Για συνέλθετε λίγο και σκεφτείτε αν εσείς, οι δικοί σας κινδύνευαν από τον ιό, θα λέγατε τα ίδια;

Αφήστε στη άκρη φανατισμός, πολιτική, ρατσισμό και κοιτάξτε το γενικό καλό, όχι το οικονομικό αυτό έρχεται και φεύγει, την υγεία.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Δεύτερον, στα ερωτήματά μου, περί δύο μέτρων και δύο σταθμών, δεν απάντησες.

Edited by XP130TD
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

σας είπε κανείς να μη πάτε βόλτα και να πάρετε και το παιδί μαζι σας?σας είπαν να παίρνετε μέτρα προφυλάξης

μήπως έχετε αποκτήσει εσείς ψυχολογικά που είχατε μάθει αλλοιως δηλαδή να παρκάρετε το παιδί κάπου και να κάνετε τα δικά σας ?λέω τώρα εγώ ο πονηρός

επίσης μερικοί φέρνουν παράδειγμα τους θανάτους απο τροχαία κτλ ,αντί να παρακαλάμε που δεν έχουμε τόσους νεκρούς στην χώρα μας από τον ιο

τους χρησιμοποιούμε σαν μέτρο σύγκρισης για να παρθούν μέτρα....πραγματικά άφωνος

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

μερικοί εδώ μέσα κάνετε να μη πω!!!!

σας είπε κανείς να μη πάτε βόλτα και να πάρετε και το παιδί μαζι σας?σας είπαν να παίρνετε μέτρα προφυλάξης

μήπως έχετε αποκτήσει εσείς ψυχολογικά που είχατε μάθει αλλοιως δηλαδή να παρκάρετε το παιδί κάπου και να κάνετε τα δικά σας ?λέω τώρα εγώ ο πονηρός

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Σε ότι αφορά την ψυχολογία των μικρών παιδιών προσωπικά δεν σηκώνω κουβέντα. Και δεν μίλησε κανείς να μην προσέχουμε! Εννοείται ότι το δεχόμαστε! Πάνω απ όλα προέχει η υγεία και η ανθρώπινη ζωή, ούτε η οικονομία, ούτε τίποτα! Αλλά σημασία έχει και η ψυχική υγεία και θέλει προσοχή. Αλλά όλο αυτό επηρεάζει την ψυχολογία των παιδιών και θέλει προσοχή η διαχείριση από τους γονείς! Αυτό επισημάνθηκε!

Τώρα όσον αφορά τις άλλες πονηριές, κράτησέ τες για τον εαυτό σου.

Αν θεωρείς ότι με μια βόλτα στο τετράγωνο της γειτονιάς το παιδί είναι ΟΚ, αν θεωρείς το να είναι κλεισμένο σε ένα σπίτι όλη μέρα είναι ΟΚ, αν θεωρεις ότι το ότι έχουν να έρθουν σε επαφή με άλλα παιδιά για πάνω από μήνα είναι ΟΚ, αν θεωρείς ότι όλο αυτό γενικότερα δεν επηρεάζει την ψυχολογία των μικρών παιδιών, τότε προφανώς είτε δεν έχεις παιδιά, είτε είναι μεγάλα σε ηλικία είτε δεν ξέρω εγώ τι.

Η λύση είναι μία, γρήγορα φάρμακο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

τους είπε κανείς να μην παραλάβουν τα δέματα ? https://www.cnn.gr/news/ellada/story/215628/koronoios-to-adiaxorito-sta-ktel-gia-demata-apo-tin-eparxia

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον είναι αντανάκλαση του παρελθόντος.

Συμπεριφερόμενοι με αγάπη και φροντίδα στα παιδιά μας, επεμβαίνουμε στο μέλλον, σαν να έχουμε μία μηχανή του χρόνου.

Αγάπη και φροντίδα = μέλλον ιδανικό.

Στρες και φόβος = μέλλον κακό.

 

Όσοι έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου από την τηλεόραση, ας την κλείσουν για να φτιάξουν το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον, στα ερωτήματά μου, περί δύο μέτρων και δύο σταθμών, δεν απάντησες.

Παντού ψάχνετε φαντάσματα και για όλα κάτι σας φταίει, απορώ με μερικούς πως και δεν πήγαν στην Ιταλία να μείνουν εκεί στον βορρά, να δω την μαγκιά τους, αλλά ξεχασα, η μεγαλύτερη μαγκιά είναι αυτή της ανωνυμίας και του πληκτρολογίου.

Ο κάθε πικραμένους μπορεί να πει ότι θέλει όσο βλακεία και να είναι αυτό και μετά...να επιστρέψει χαρακτηρισμούς.

Τέλος να πω ότι αν δεν έχετε να φάτε αύριο είναι καλύτερο από το να χάσετε την ζωή σας ή την ζωή κάποιων δικών σας, επιτέλους σταματήστε την βλακεία που σας φέρνει, δεν είναι όλα λεφτά στη ζωή. Υπάρχει και ο άνθρωπος που είναι πάνω απ'όλα...

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι τα "αν"! Ρε παιδιά ή θα μιλάμε με τα νούμερα που έχουμε ή με θεωρίες! Θες με θεωρίες?! 21 Απριλίου είχανε πει για πικ στην Ελλάδα κ κάπου 700 θανάτους...αν δεν βγει αυτός ο αριθμός, ο ΠΟΥ για μένα είναι ψεύτης! Όχι ότι μας βολεύει παιδιά! Ή επίσημα νούμερα ή εικασίες! αλλιώς με εικασίες κ μαθηματικά μοντέλα αααααν οι ναζι επικρατούσαν των Ρώσων, τοοοοοοτε θα μιλούσαμε όλοι γερμανικά σήμερα.... ή επίσης αααααν κάθε χρόνο βγαίνει κ ένας ιός, θα κλεινόμαστε σπίτι μας κάθε τρεις κ λίγο?!

 

έλα φτάνει η καραμέλα με το τι θα είχαμε ααααααν δεν παίρναμε μέτρα!Τα μέτρα πάρθηκαν, οπότε ας αφήσουμε τα "αν δεν"! Στην τελική ας βγάζανε κ άλλο μοντέλο με καμπύλη βάση των μέτρων που πήρε κάθε χώρα! Για να μην λέμε αααν! Σούμα θα γίνει στο τέλος, όταν περάσει όλο αυτό, κ για ψυχές που χάθηκαν (υπαρκτά νούμερα, όχι "ααααν") κ για οικονομία κ κρίση αν θα έρθει η όχι, κ για το αν η χώρα πορεύτηκε σωστά, κ για το αν οι Σουηδοί είναι τόσο βλάκες κλπ κλπ!

 

Κάποιος πιο πάνω αναφέρθηκε στις ψυχολογικές επιπτώσεις στα παιδιά...βγήκε μια έρευνα από το ΑΠΘ αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες μέρες, βασισμένο στα τηλέφωνα που δέχεται το κέντρο που είναι για ψυχολογική υποστήριξη, κ είπαν ότι είναι απίστευτα ψυχολογικά για ένα παιδιά να αλλάζει η καθημερινότητα του από τη μια στην άλλη, είναι πολύ άσχημο να κλείνετε σπίτι όλη μέρα, όπως επίσης να μην έχει πια καμιά επαφή με φίλους κ κυρίως σε μια ηλικία που δεν μπορεί να κατανοήσει γιατί συμβαίνει όλο αυτό... τέτοια πράγματα, αυτά αφήνουν τραύματα σε ενα παιδί, άλλους σε ελάχιστο βαθμό κ άλλους σε μεγάλο...

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

2 δισεκκατομυρια κοσμος σε ολο τον πλανητη βρισκεται κλεισμενος στα σπιτια του.

Αεροπλανα ειναι καθηλωμενα στο εδαφος. Επιχειρησεις , εργοστασια σε ολο τον κοσμο σταματησαν να δουλευουν.

Συγκοινωνιες δεν λειτουργουν. Δεν κινειται τιποτα .Ολος ο πλανητης εχει πατησει pause.

Και παρ ολα αυτα καθε μερα πεθαινουν και 7.000 ανθρωποι.

...τα υπολοιπα τα αφηνω στην φαντασια σου !.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειχαν κανει αντιφυματικο εμβολιο δεν κινδυνευουν. Το ασχημο ειναι οτι αυτο το εμβολιο εχει σταματησει να ειναι υπιχρεωτικο σε πολλες χωρες εδω και 10ετιες, οποτε ο πληθυσμος ειναι ακαλυπτος.
Link to comment
Share on other sites

https://m.lifo.gr/articles/almanac/278531/i-gripi-toy-xongk-kongk-to-1968 δεν είμαστε τίποτα περισσότερο από απλή πρωτεινη.ενας τοσοδουλικος μικροοργανισμός μπορεί να μας ξεπαστρεψει.οποτε ας χαλαρώσουμε όλοι. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ένα το εμβόλιο κατά της φυματίωσης.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν το κάνουν πλέον στα παιδιά. Καλύπτει μόνο μία μορφή φυματίωσης, οπότε ουσιαστικά δεν το χρειάζονται.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι, αλλα δεν θα βάλω το κέρδος μου πάνω από την υγεία μου και την υγεία των συνανθρώπων μου.

 

Όσο για την παρομοίωση με γρίπη, ελπίζω να αστειεύεσαι, αλλιώς λυπάμαι αν ψηφίζεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Το υπουργείο Υγείας τον έχει χαρακτηρίσει ως απλό κρυολόγημα.

 

Δεν φταίει κάποιος αν είχε κάνει λάθος εκτίμηση.

 

Απλό κρυολόγημα είχαν πει και ότι δεν χρειάζονται έλεγχοι στις εισόδους της χώρας.

 

Διάβασε προσεκτικά να δεις πως έφεραν σε σύγχυση τον κόσμο με τις αλλοπρόσαλλες τακτικές.

 

https://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/6709-dhlwsh-kathhghth-swthrh-tsiodra-meta-th-synedriash-ths-epitrophs-empeirognwmonwn-kai-eidikwn-loimwksiologwn-gia-to-neo-koronoio

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο φανατισμενοι και δυστυχώς αρκετοί από αυτούς παρασυρομενοι ως αγέλη, που δεν αντιλαμβάνονται αυτές τις παραμέτρους.

 

εχεις να προτεινεις κατι διαφορετικο απο το μενουμε σπιτι? ...σε ακουω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οτι και να λενε οι μενουμεσπιτακηδες η ζωη στον πλανητη δεν θα σταματησει επειδη καποιοι φοβουνται και τη σκια τους.

Ο κοσμος πεθαινει ειτε απο κορωνοιο, ειτε απο αλλες αρρωστιες ειτε απο ατυχηματα κλπ.

Αφου περασει το πρωτο σοκ και αρθουν τα μετρα σιγα σιγα και απο Μαη οπως εχει ειπωθει θα μαθουμε να ζουμε με αυτο οπως ζουμε και με τους αλλους πιθανους κινδυνους που απειλουν την ανθρωπινη ζωη.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ελα να κανεις αυτα τα σχολια οταν βρεθεις διασωληνωμενος σε καποια ΜΕΘ και δεν θα μπορεις να αναπνευσεις.

Ο ιος αυτος σκοτωνει, μεταδιδεται για πλακα και με την ταχυτητα του φωτος ...και το πιο επικινδυνο ειναι οτι δεν υπαρχει εμβολιο...αυτα !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...