Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα τα εμπορικά έχουν κλείσει που έχουν την μεγαλύτερη μαζικότητα. Οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες η έχουν κλείσει η λειτουργούν με μειωμένο προσωπικό... Δεν δικαιολογείται αυτή η κίνηση.. Βολτάρουν οι περισσότεροι μην το ψάχνεις, 10-11 το πρωί κίνηση για δουλειά; Τι δουλειά είναι αυτή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σήμερα το πρωί αυτό ακριβώς σχολίαζαν σε ρεπορτάζ, τους έκανε εντύπωση η σημερινή κίνηση.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανένας δεν μπορεί να το πει με σιγουριά. Το εύρος είναι μεγάλο, η μαθηματική αβεβαιότητα τεράστια.

Καμία χώρα από αυτές που βλέπετε να κάνουν μαζικό έλεγχο δεν μπορεί να σας πει με ακρίβεια τι ποσοστά του πληθυσμού τους έχουν νοσήσει. Όλοι βασίζονται αυτή τη στιγμή σε μαθηματικές εκτιμήσεις.

Ακόμα και στη Γερμανία που κάνει αυτό το μαζικό έλεγχο και έχουν περισσότερα από 100.000 κρούσματα με τους λίγους θανάτους αυτό που έχει γίνει στην πραγματικότητα είναι ότι οι υπηρεσίες δημόσιας υγείας έχουν ελέγξει με τα κριτήρια που χρησιμοποιούμε και εμείς και οι υπόλοιποι ελέγχονται από ιδιωτική πρωτοβουλία.

Και στην ιδιωτική πρωτοβουλία ελέγχονται κυρίως άνθρωποι που έχουν ελαφρά συμπτωματολογία, άνθρωποι που ούτως ή άλλως έπρεπε να παραμένουν σπίτι τους.

Άρα η στρατηγική του testing δεν αλλάζει το κύριο μήνυμα ότι μένεις σπίτι σου όταν έχεις ελαφρά συμπτώματα. Σου δίνει μία καλύτερη εικόνα μιας επιδημίας, όμως, που αφορά κυρίως στη Γερμανία ήπια συμπτώματα νεαράς ηλικίας, ενώ στην Ελλάδα αφορά σοβαρά νοσηλευόμενα άτομα τα οποία και διασωληνώνονται.

Ποια είναι η καλύτερη εικόνα. Η δική τους ή η δική μας;

Αυτό, όμως, δεν αναιρεί τη χρησιμότητα ενός μαζικού εργαστηριακού ελέγχου σε επόμενη φάση, στην οποία θα τον χρησιμοποιήσεις για να υλοποιήσεις σιγά-σιγά μία κατάσταση επαναφοράς της χώρας στην κανονικότητα.

https://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/7050-enhmerwsh-diapisteymenwn-syntaktwn-ygeias-apo-ton-yfypoyrgo-politikhs-prostasias-kai-diaxeirishs-krisewn-niko-xardalia-kai-ton-ekproswpo-toy-ypoyrgeioy-ygeias-gia-to-neo-koronoio-kathhghth-swthrh-tsiodra-7-4-2020

αυτο για οσους κυνηγανε νουμερα κρουσματων και για οσους κανουν συγκρισεις με αλλες χωρες.

Link to comment
Share on other sites

Η Κίνα δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστη πηγή. Έχουν υπάρξει δημοσιεύματα που αναφέρουν ότι τα νούμερα έχουν υποστεί ψαλίδι μεγάλο....

Αυτό ήθελα να ρωτήσω και 'γω παιδιά, που το είχα περίεργεια!

Είναι δυνατόν μια χώρα με 1.2 δις κόσμο και 11 εκατομμύρια μόνο στην πόλη όπου ξεκίνησε ο ιός και να "πάγωσε" τόσο πολύ η μετάδοση;

Εντάξει οπωσδήποτε πήραν αυστηρά μέτρα, αλλά στην αρχή που δεν ήξεραν τι είναι λογικά θα είχε εξαπλωθεί περισσότερο!

Μόνο στη Γιουχάν που ξεκίνησε έχει πληθυσμό όσο όλη η Ελλάδα!

Η Κίνα είναι τώρα στην 6η θέση σε κρούσματα, άρα άλλες 5 χώρες στην έχουν ξεπεράσει κατά πολύ, που υποτίθεται ήταν και πιο ψιλιασμένοι!

Πιστεύετε ότι είναι αληθή τα στοιχεία που μας δίνουν οι Κινέζοι;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

1.4 δις ειναι οι Κινεζοι...

 

Τα νουμερα τους εκτος Γιουχαν σιγουρα ειναι υποπτα...

 

Επισης υποπτο με το που το περιορισαν σε χρονο ρεκορ εξαπλωθηκε παντου...

 

Σιγουρα οργωθηκαν και πηραν μετρα και ειναι πιστοι στα λογια του κρατους τους αλλα σιγουρα κατι κρυβουν... Και δεν ειναι μονο τα νουμερα...

 

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα δεν ήταν καλή μέρα στον κόσμο... Ας είμαστε λοιπόν συγκρατημένοι γιατί δεν θα ξεμπερδέψουμε καθόλου εύκολα από αυτήν την υπόθεση...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα διάβασα ότι 4 χώρες ετοιμάζονται να χαλαρώσουν τα μέτρα από τέλη Απριλίου (Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία, Νορβηγίας)... Άρα ας είμαστε αισιόδοξοι για να μην καταλήξουμε με κανένα σχοινί στο λαιμό...

 

Επίσης είναι κάπως ενοχλητικό/εκνευριστικό για μένα, να λέμε για ότι δεν μας "αρέσει" ότι ίσως κάτι κρύβουν/παραποιουν κλπ κλπ... Πρώτα είπαν για τη Κίνα ότι κρύβει αριθμούς... Ίσως επειδή οι νεκροί είναι μια σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στον πληθυσμό της... Μετά είπαν ότι η Σουηδία κρύβει νούμερα...ίσως γιατί ενώ δεν έχει πάρει μέτρα, έχει χαμηλά νούμερα σχετικά...μετά διάβασα για την Τουρκία ότι κρύβει νούμερα...ίσως επειδή δεν είχε κρούσμα ενώ είχε έρθει ήδη στην Ελλάδα ο ιος, άσχετα που τώρα η Τουρκία έχει χ3 σε σχέση με Ελλάδα... Μετά άκουσα η Ρωσία κρύβει νούμερα... Τελικά ποιος κρύβει νούμερα?! Όποιος δεν μας συμφέρει για χ-ψ λόγους, κρύβει νούμερα?! Η Ελλάδα μαγκισα κ δεν κρύβει νούμερα, μπράβο μας!με 28κ τεστ σε 1,5 μήνα...που τόσα κάνει μια ευρωπαϊκή χώρα σε 2 μέρες!! Που τα τεστ είναι σπατάλη όπως είπε ο Χαρδαλιάς... Οι άλλοι είναι οι κακοί! (Ναι η Τουρκία κ η Κίνα είναι χώρες που σίγουρα κρύβουν πολλά γενικά, αλλά όχι όποτε δεν με βολεύει κάτι να βγάζουμε τους άλλους ψεύτες!)

 

Το έχω ξαναπεί, ή θα πιστεύουμε τα επίσημα νούμερα ή θα λέει ο καθένας τον αριθμό που πιστεύει... πιστεύει το Μέγκα ή ο Μπάμπης ότι η Σουηδία κ η Τουρκία κρύβουν νούμερα κ είναι πολλοι παραπάνω οι νεκροί? Ε κ εγώ λέω ότι είναι πολλοί λιγότεροι είναι νεκροί κ όσοι καταλήγουν από άγνωστα αιτία γράφονται από ιό κ πάμε στον επόμενο!

 

Δεν γίνεται όταν μας συμφέρει να λέμε ότι τα κρούσματα είναι χ5 κ όταν δεν με συμφέρει, να λέμε ναι αλλά αυτοί κρύβουν! (Ή κ το ανάποδο)...

 

Παιδιά, ή επίσημα νούμερα ή τα πάντα όλα...με τα "αν έτσι", "αν αλλιώς", κ τα "τι θα γινόταν αν", κουβέντα δεν υπάρχει...αλλιώς θα πω κ εγώ ότι αν υπήρχε αρκετή τροφή, δεν θα πέθαιναν 8,5κ παιδιά/μέρα...αν δεν υπήρχαν αυτοκίνητα δεν θα είχαμε Χ νεκρούς από τροχαία...με τα αν, κουβέντα δεν μπορεί να γίνει άρα τι θα γινόταν αν δεν μπαίναμε σε καραντίνα, κανεις δεν το ξέρει κ ούτε θα το μάθουμε...μόνο με υποθέσεις κ αλγόριθμους που κ πάλι δεν συνεπάγεται ότι θα έβγαιναν αληθινοί...

 

Άρα μένουμε σε επίσημα στοιχεία κ μόνο (κ μένουμε σπίτι επίσης!) :)

 

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέχασα να πω ότι τα ελληνικά ΜΜΕ αρχίζουν κ ξεχνάνε σιγά σιγά την Ιταλία κ πάνε προς Αμερική/Βρετανία/Ισπανία...ποιος ξερει...ίσως παίζει ρόλο ότι αρχίζουν κ μειώνονται οι νεκροί (έστω κ με αργό ρυθμό) ενώ οι άλλες τώρα ανεβαίνουν...πουλάει το αίμα, πουλάει...

Edited by anosamos
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες γιαυτο καραντίνα μέχρι Ιούνιο και βλέπουμε.. Εγώ με τέτοια κρούσματα έξω δεν βγαίνω με την καμία.. Ούτε μήνα δεν κλείσαμε τόσο πολύ ζορίστηκαν κάποιοι; Προσωπικά δεν μου εχει φανεί καθόλου ίσως είμαι και από τη φύση μου σπιτογατος αλλά σχοινί στο λαιμό ούτε κατά διάνοια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα διάβασα ότι 4 χώρες ετοιμάζονται να χαλαρώσουν τα μέτρα από τέλη Απριλίου (Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία, Νορβηγίας)... Άρα ας είμαστε αισιόδοξοι για να μην καταλήξουμε με κανένα σχοινί στο λαιμό....

Σημερα εχουμε 7 του μηνα. Μεχρι τα τελη του Απριλιου εχουμε πολυ δρομο.

Δεν εχουν νοημα οι εικασιες. Ουτε για την αρση των μετρων ουτε για τον αριθμο των κρουσματων. Τα ιδια μου εγραφε ενας στο fb για την Γαλλια :lol:

Και το γραφεις σε μια μερα που διπλασιάστηκαν σχεδόν οι ημερήσιοι θάνατοι στη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα είπαν στις αθλητικές ειδήσεις ότι στη Γερμανία η Bundesliga θα ξεκινήσει κανονικά από αρχές Μαίου το πρωτάθλημα τους! Ήδη οι παίκτες προπονούνται ή θα προπονηθούν κανονικά!

Για να δούμε....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα μεχρι τα Μεσα Μαη το αργοτερο θα εχει ληξει. Οποιος θελει να παραμεινει μεσα δικαιωμα του ειναι εννοειται....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα μεχρι τα Μεσα Μαη το αργοτερο θα εχει ληξει. Οποιος θελει να παραμεινει μεσα δικαιωμα του ειναι εννοειται....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο τραμπ ειπε μεχρι αυγουστο στην αμερικη οπου το θεμα αρχισε 10 μερες μετα οποτε καλο ιουλιο και μετα παντα με προφυλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απορουν καποιοι γιατι εγινε τετοιος χαμος με τα χαρτια υγιειας... Καθε αποψη σεβαστη φυσικα...Οπως και η επιλογη να μην ξαναδιαβασω το θεμα...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Ημερομηνία - ορόσημο για την άρση των περιορισμών λόγω κορωνοϊού θεωρείται η 27η Απριλίου. Σταδιακά και επί δύο εβδομάδες μετά από την ημέρα αυτή, δηλαδή και μέχρι τις 10 Μαΐου, θα γίνει η επιστροφή στην κανονικότητα.

 

Αυτό το σχέδιο φαίνεται να έχουν προκρίνει στο Μέγαρο Μαξίμου, σε συνεννόηση με την επιστημονική επιτροπή, αν όλα πάνε καλά και ελεγχθεί πλήρως η μετάδοση του ιού μέχρι την τελική του εξαφάνιση.

 

Όλα θα κριθούν, απ’ ό,τι λένε οι ειδικοί, από το πώς θα πάει η περίοδος του Πάσχα κι αν οι πολίτες «υπακούσουν» στα υφιστάμενα μέτρα και δεν φύγουν με κουτοπόνηρο τρόπο στο χωριό ή το εξοχικό με συνέπεια να μεταδοθεί με πολύ γρήγορο τρόπο ο ιός και να έχουμε παράταση των υφιστάμενων μέτρων."

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανία οι αγώνες θα γίνουν παρουσία 239 ατόμων..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανία οι αγώνες θα γίνουν παρουσία 239 ατόμων..

Δεν άκουσα κάτι για άτομα! Κεκλεισμένων των θυρών δεν θα είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα μας το κεκλεισμένων είναι 300 περίπου άτομα..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα μας το κεκλεισμένων είναι 300 περίπου άτομα..

Στη Γερμανία είναι 239 μόνο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε 1.861 ανέρχονται πλέον τα θύματα της πανδημίας του κορωνοϊού στη Γερμανία καθώς άλλοι 254 ασθενείς υπέκυψαν το τελευταίο εικοσιτετράωρο στην ασθένεια COVID-19.

Πρόκειται για τον μεγαλύτερο αριθμό ημερήσιων θανάτων που έχει καταγραφεί τη χώρα από τις 9 Μαρτίου, όταν είχαν καταγραφεί οι δύο πρώτοι θάνατοι στη χώρα. Η δεύτερη χειρότερη ημέρα ήταν στις 6 Απριλίου, όταν ανακοινώθηκαν 226 θάνατοι από τον νέο κορωνοϊό.

Link to comment
Share on other sites

Σε 1.861 ανέρχονται πλέον τα θύματα της πανδημίας του κορωνοϊού στη Γερμανία καθώς άλλοι 254 ασθενείς υπέκυψαν το τελευταίο εικοσιτετράωρο στην ασθένεια COVID-19.

Πρόκειται για τον μεγαλύτερο αριθμό ημερήσιων θανάτων που έχει καταγραφεί τη χώρα από τις 9 Μαρτίου, όταν είχαν καταγραφεί οι δύο πρώτοι θάνατοι στη χώρα. Η δεύτερη χειρότερη ημέρα ήταν στις 6 Απριλίου, όταν ανακοινώθηκαν 226 θάνατοι από τον νέο κορωνοϊό.

2016 είναι

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα μεχρι τα Μεσα Μαη το αργοτερο θα εχει ληξει. Οποιος θελει να παραμεινει μεσα δικαιωμα του ειναι εννοειται....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σοβαρα? ρωτησες τον Χαρδαλια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να γινει αλλιως.Εφοσον σε χωρες που εχουν πολυ χειροτερο θεμα απο εμας(π.χ. Γερμανια) τα μετρα θα αρχισουν να χαλαρωνουν απο μεσα Απριλιου,δεν θα στεκει εμας να μας εχουν φυλακισμενους μεσα και το καλοκαιρι.Αν πανε ολα καλα το Πασχα και δεν υπαρξουν ανεγκεφαλοι που θα αρχισουν να φευγουν στα χωρια τους(που και να θελει να το κανει κανεις ειναι πολυ δυσκολο αφου θα κλεισουν ολα τα διοδια),αρχες Μαϊου εφοσον θα ειμαστε πλεον στην φαση της υφεσης της πανδημιας ΠΡΕΠΕΙ να εχουν αρχισει να χαλαρωνουν τα μετρα,αλλιως θα η χωρα μας θα βιωσει πολυ ασχημες συνεπειες θα γιατι 1ον η οικονομια μας ειναι ηδη στα προθυρα της καταρρευσης και δεν αντεχει αλλο και 2ον θα εχουμε σιγουρα εντονες κοινωνικες αναταραχες που θα προκαλεσουν χειροτερα προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

Στη γερμανια σε 1 βδομαδα θα αρχισουν να χαλαρωνουν τα μετρα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...