Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ότι προστατεύουν το ξέρει και η κουτσή μαρια.. Εννοείται αυτό. Το περίεργο είναι όχι γιατί δεν είπε στα ίσια ότι υπάρχουν ελλείψεις, αλλά γιατί αν είναι έτσι δεν επιτάζανε το υγειονομικό υλικό για νοσοκομεία και να μην έβγαινε στο εμπόριο..

Πάντως από την αρχή προσωπικά βγαίνω σε σούπερ πάντα με ffp3 που έχω από το διυλιστήριο και εννοείται γάντια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μην ξεχνάμε ότι όντως οι περισσότεροι δεν θα έκαναν σωστή χρήση της μάσκας και στις περισσότερες περιπτώσεις θα κατέληγε να γίνεται επικίνδυνη και μην σκέφτεστε ότι είναι απλά δικαιολογία, πράγματι ισχύει.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην ξεχνάμε ότι όντως οι περισσότεροι δεν θα έκαναν σωστή χρήση της μάσκας και στις περισσότερες περιπτώσεις θα κατέληγε να γίνεται επικίνδυνη και μην σκέφτεστε ότι είναι απλά δικαιολογία, πράγματι ισχύει.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

E ας το ελεγε απο την αρχη μασκες δεν φτανουν για ολους παρα νοσηλευτες και γιατρους, η ας κανανε επιδειξη στην τιβι , επαναπαμβανομενα 3 λεπτα στα δελτια ειδησεων, πως χρησιμοποιειται...επαιξε αθλιο πονηρο παιχνιδι. Προπαγανδα τριτοκοσμικη εκανε.

 

Καλυτερα να ηταν ο λοβερδος η ο μπογδανος και οχι να ξεφτιλιζεται ετσι...που λεει και ο κοσμος

Link to comment
Share on other sites

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=643020256478258&id=100023108676843

Το πόσο αλήθεια λένε τα ΜΜΕ...

 

Μονο που αναφερει για τα 600 δις του απατεωνα Σωρρα, θα επρεπε να το ειχες παραβλέψει εντελως..Ουτε για αστειο δεν τα ανεβαζουμε αυτα...Παμε παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

Τότε βάζουμε αυτό για αστείο... ;)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217105324250638&id=1394895327&d=null&vh=i

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η μάσκα σου είναι μια χρήσης ;

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Όχι είναι επαναχρησιμοποίησης. Βέβαια επειδή έχω 3 τις δουλεύω ενναλαξ ανα 3-5 μέρες που τις αφήνω μπαλκόνι μετά την κάθε χρήση

 

Για όσους λένε για σωστή χρήση μασκων γαντιων. Λίγο λογική θέλει δεν είναι κάτι δύσκολο

Θα μπορούσαν να βγάλουν διαφημιστικό σποτ σωστής χρήσης... Αλλά προτίμησαν να τα δώσουν στον Παπαδόπουλο να μας λέει μένουμε μέσα και πλένουμε τα χαρακιά μας, λες και δεν το ακούμε συνεχώς τις άλλες φορές...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

E ας το ελεγε απο την αρχη μασκες δεν φτανουν για ολους παρα νοσηλευτες και γιατρους, η ας κανανε επιδειξη στην τιβι , επαναπαμβανομενα 3 λεπτα στα δελτια ειδησεων, πως χρησιμοποιειται...επαιξε αθλιο πονηρο παιχνιδι. Προπαγανδα τριτοκοσμικη εκανε.

 

 

 

Καλυτερα να ηταν ο λοβερδος η ο μπογδανος και οχι να ξεφτιλιζεται ετσι...που λεει και ο κοσμος

Ποιος σου είπε ότι δεν έχει ειπωθεί; Εδώ τα αυτονόητα δεν καταλαβαίνουν, καλύπτει ο άλλος το στόμα χωρίς να καλύπτει την μύτη...που να μπεις στην διαδικασία του χειρισμού της όταν την φοράς και πως την βγάζεις. Άντε να τα εξηγήσεις ειδικά σε παππούδες και γιαγιάδες.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι είναι επαναχρησιμοποίησης. Βέβαια επειδή έχω 3 τις δουλεύω ενναλαξ ανα 3-5 μέρες που τις αφήνω μπαλκόνι μετά την κάθε χρήση

 

Για όσους λένε για σωστή χρήση μασκων γαντιων. Λίγο λογική θέλει δεν είναι κάτι δύσκολο

Θα μπορούσαν να βγάλουν διαφημιστικό σποτ σωστής χρήσης... Αλλά προτίμησαν να τα δώσουν στον Παπαδόπουλο να μας λέει μένουμε μέσα και πλένουμε τα χαρακιά μας, λες και δεν το ακούμε συνεχώς τις άλλες φορές...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι δεν καλύπτεσαι απόλυτα επειδή τις αφήνεις στο μπαλκόνι. Εγώ τουλάχιστον δεν θα τις εμπιστευομουν.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο "ατρόμητος" Μπόρις Τζόνσον μετά από 10 ημέρες που δεν υποχωρούν τα συμπτώματα, νοσοκομείο..Περαστικά του..

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τότε βάζουμε αυτό για αστείο... ;)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217105324250638&id=1394895327&d=null&vh=i

 

Αντι να παραδεχτεις εστω και μια φορα οτι ανεβαζεις πραγματα χωρις να τα φιλτραρεις, τα οποια πολλες φορες ειναι εκτος τοπου και χρονου..Απαντας με φατσουλες κλπ...Κλασικος evris....

Link to comment
Share on other sites

Χειροτερεψε η κατασταση της υγειας του Μπορις Τζονσον.Ξεκινησε θεραπεια με οξυγονο.
Θα έχει πέσει ο κορεσμός, αν δεν κάνει πνευμονία καλά θα είναι...

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, σε ορισμένες περιπτώσεις τα επιπλέον μέτρα απαγόρευσης είναι επιεικώς απαράδεκτα.

Μένω Βόλο, κι από σήμερα επιβλήθηκε επιπλέον απαγόρευση σε όλο το παραλιακό μέτωπο από τις 12 το μεσημέρι μέχρι 12 το βράδυ για τις καθημερινές, και πλήρης απαγόρευση τα σαββατοκύριακα. Το σκεπτικό είναι λέει ότι δεν έχει κόσμο το λιμενικό για να εποπτεύει την παραλία, τώρα που θα ανοίξει ο καιρός και ο κόσμος θα ξεχυθεί στους δρόμους.

Το αποτέλεσμα; Αντί για περπάτημα στην τεράστια σε μήκος και πλάτος παραλία, κόσμος περπατάει πλέον στην αγορά, στα πεζοδρόμια του 1 μέτρου πλάτους στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Και φυσικά οι ουρές έξω από τράπεζες και καταστήματα κινητής καλά κρατούν.

Επικίνδυνη και ανεύθυνη συμπεριφορά των υπευθύνων. Εκτός κι αν όλο αυτό γίνεται για να βρουν το πρόσχημα για ολική απαγόρευση της κυκλοφορίας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αντι να παραδεχτεις εστω και μια φορα οτι ανεβαζεις πραγματα χωρις να τα φιλτραρεις, τα οποια πολλες φορες ειναι εκτος τοπου και χρονου..Απαντας με φατσουλες κλπ...Κλασικος evris....

Με... αστείο βίντεο απαντάω. Ποιές φατσούλες; Πώς να τα φιλτράρω δηλαδή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χειροτερεψε η κατασταση της υγειας του Μπορις Τζονσον.Ξεκινησε θεραπεια

 

Ο σοφος Φυκιωρης ςδω και 15 χρονια μιλαγε για οξυγονοθεραπειες και νερο με οζον, τα ιδια και η Πανια κλπ....γατακια οι εγκλεζοι, τωρα πηραν χαμπαρι τι παιζει.

 

Τον Φυκιωρη να βαλουν εκπροσωπο στην τιβι που τα λεει και ομορφα, ειναι τηλεοπτικος σταρ και τον γουσταρει ο κοσμος, αλλα φοβουνται μην αποκτησει πολιτικο ερεισμα γιαωαυτο βαλαν τον τσιοδρα να το ελεγχουν επειδη ειναι αβουλος.

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά τους Βρετανους ούτε στους σουηδους πέτυχε η ανοσια της αγελης

 

https://www.newsit.gr/kosmos/souidia-tha-pethanoun-xiliades-anthropoi-apo-koronoio-leei-tora-o-prothypourgos/3007625/

Link to comment
Share on other sites

Με... αστείο βίντεο απαντάω. Ποιές φατσούλες; Πώς να τα φιλτράρω δηλαδή;

 

Απλα να μην ανεβαζεις οτι βρισκεις απο εδω και απο εκει..Μεγαλος ανθρωπος εισαι ωστε να χρησιμοποιεις την κριτικη σου ικανοτητα και να διαλεγεις τα λογικα απο τα σκαρτα...Αυτο..

Πιο απλα??Τσεκαρε πριν ανεβασεις ..Το ιντερνετ ειναι γεματο αηδιες και παραφιλολογια...Αποφυγε τα λοιπον..:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λυστε μου μια απορία.δεν το ρωταω ούτε ειρωνικά ούτε για κανω τον μάγκα.απλα η δεν τα διαβάζω καλα η κατι μου ξεφεύγει.στις μελέτες χοντρικά διαβάζω ότι παγκοσμιως έχουν προσβληθεί 1000000 χοντρικά.μιλαμε για τα γνωστά .έχουν πεθάνει χοντρικά γύρω στους 70000.εχουν αναρρώσει γύρω στις 150000.αρα πάμε γυρω στις 230000-250000.δεν διάβασα κάπου οι υπόλοιποι γύρω στις 650000-700000 τι έχουν απογινει;είναι ήδη άρρωστοι;ξαναλέω δεν το ρωταω ειρωνικά η να το παίξω έξυπνος.απλα δεν μου βγαίνουν τα νούμερα και δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με αυτή την διαφορά.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λυστε μου μια απορία.δεν το ρωταω ούτε ειρωνικά ούτε για κανω τον μάγκα.απλα η δεν τα διαβάζω καλα η κατι μου ξεφεύγει.στις μελέτες χοντρικά διαβάζω ότι παγκοσμιως έχουν προσβληθεί 1000000 χοντρικά.μιλαμε για τα γνωστά .έχουν πεθάνει χοντρικά γύρω στους 70000.εχουν αναρρώσει γύρω στις 150000.αρα πάμε γυρω στις 230000-250000.δεν διάβασα κάπου οι υπόλοιποι γύρω στις 650000-700000 τι έχουν απογινει;είναι ήδη άρρωστοι;ξαναλέω δεν το ρωταω ειρωνικά η να το παίξω έξυπνος.απλα δεν μου βγαίνουν τα νούμερα και δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με αυτή την διαφορά.

 

 

Κοιτά είναι μια μερίδα που νοσούν. Κάποιοι από αυτούς θα το περάσουν ελαφρά σπιτι τους, κάποιοι θα χειροτερέψουν με τον καιρό, κάποιοι ίσως γίνουν κρίσιμα κρούσματα.. Βασικά είναι στην αναμονή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό το μεγάλο νούμερο που δεν μπορώ να βρω πάει στους νοσούντες;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λυστε μου μια απορία.δεν το ρωταω ούτε ειρωνικά ούτε για κανω τον μάγκα.απλα η δεν τα διαβάζω καλα η κατι μου ξεφεύγει.στις μελέτες χοντρικά διαβάζω ότι παγκοσμιως έχουν προσβληθεί 1000000 χοντρικά.μιλαμε για τα γνωστά .έχουν πεθάνει χοντρικά γύρω στους 70000.εχουν αναρρώσει γύρω στις 150000.αρα πάμε γυρω στις 230000-250000.δεν διάβασα κάπου οι υπόλοιποι γύρω στις 650000-700000 τι έχουν απογινει;είναι ήδη άρρωστοι;ξαναλέω δεν το ρωταω ειρωνικά η να το παίξω έξυπνος.απλα δεν μου βγαίνουν τα νούμερα και δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με αυτή την διαφορά.

 

Εδώ https://www.worldometers.info/coronavirus/ το συνολικό νούμερο το έχει χωρισμένο σε active/closed cases με αρκετή πληροφορία...

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι άπαξ και κάποιος θεωρηθεί επιβεβαιωμένο κρούσμα, απαιτείται αρκετός καιρός μέχρι να αναρρώσει τελείως και να θεωρηθεί closed case...

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό το μεγάλο νούμερο που δεν μπορώ να βρω πάει στους νοσούντες;

 

 

Ναι για ένα διάστημα 15-20 ημερών ο κάθε ένας από αυτούς τους νοσούντες θεωρείται ενεργό κρούσμα και παρακολουθείται η πορεία του.. Μπορεί να περάσουν 2 εβδομάδες και για να βγει πλέον αρνητικός η ανάποδα σε 10 μέρες πχ να χειροτερέψει και να χρειαστεί νοσηλεία. Συμβαίνουν και τα δυο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok ναι εδώ τους εχει στου νοσούντες.σε άλλες έρευνες δεν αναφερόταν πουθενά.υγ στους ενεργούς τέλος πάντων.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αρχίζω να μην πιστεύω και πολύ τους αριθμός η ίσως δίνουν περίεργα αποτελέσματα

Πχ το Ισραήλ και η Ρωσία έχουν πάνω από 7000 κρούσματα και θανάτους τους μίσους από Ελλάδα με κοντά 1800 κρούσματα.

Είναι πολλοί που νοσούν και δεν καταγράφονται γιατί δεν πάνε νοσοκομείο μόνο όταν τους ρίχνει βαριά.. Στο μεταξύ κυκλοφορούν κανονικά. Είναι παρά πολλά τα κρούσματα γύρω μας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αρχίζω να μην πιστεύω και πολύ τους αριθμός η ίσως δίνουν περίεργα αποτελέσματα

Πχ το Ισραήλ και η Ρωσία έχουν πάνω από 7000 κρούσματα και θανάτους τους μίσους από Ελλάδα με κοντά 1800 κρούσματα.

Είναι πολλοί που νοσούν και δεν καταγράφονται γιατί δεν πάνε νοσοκομείο μόνο όταν τους ρίχνει βαριά.. Στο μεταξύ κυκλοφορούν κανονικά. Είναι παρά πολλά τα κρούσματα γύρω μας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Aυτό ακριβώς που λες ότι η Ελλάδα φαίνεται να έχει πολλούς θανάτους αναλογικά με τα κρούσματα μου είχε κάνει εντύπωση και μένα... Βασικά συγκρινόμαστε με κάτι χώρες που απλά υποθέτω το σύστημα υγείας είναι κατά πολύ χειρότερο... Πιθανολογώ και εγώ ότι τα πραγματικά μας κρούσματα είναι πολύ περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αρχίζω να μην πιστεύω και πολύ τους αριθμός η ίσως δίνουν περίεργα αποτελέσματα

Πχ το Ισραήλ και η Ρωσία έχουν πάνω από 7000 κρούσματα και θανάτους τους μίσους από Ελλάδα με κοντά 1800 κρούσματα.

Είναι πολλοί που νοσούν και δεν καταγράφονται γιατί δεν πάνε νοσοκομείο μόνο όταν τους ρίχνει βαριά.. Στο μεταξύ κυκλοφορούν κανονικά. Είναι παρά πολλά τα κρούσματα γύρω μας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι πολλοί οι παράγοντες που εμπλέκονται στους θανάτους όσο τρέχει η επιδημία αν δεν έχεις πλήρη στατιστικά στα χέρια σου δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα, δεν φτάνουν αυτά που ανακοινωνονται για να γίνουν συγκρίσεις ανάμεσα σε χώρες. Παίζει μεγάλο ρόλο χοντρικά η καμπύλη των κρουσμάτων της κάθε χώρας σε σχέση πάντα και με τον χρόνο. Φυσικά και τα πραγματικά κρούσματα είναι πολλαπλάσια από τα καταγεγραμμενα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Eν τω μεταξύ σύμφωνα με την ενημέρωση σήμερα, τα καταγεγραμμένα τουλάχιστον μόνο 20 νέα... Λέτε να φτάσαμε στο peak εδώ Ελλάδα και να αρχίσει να αντιστρέφεται η κατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Eν τω μεταξύ σύμφωνα με την ενημέρωση σήμερα, τα καταγεγραμμένα τουλάχιστον μόνο 20 νέα... Λέτε να φτάσαμε στο peak εδώ Ελλάδα και να αρχίσει να αντιστρέφεται η κατάσταση;
Από σήμερα ξεκινάμε να βλέπουμε τα αποτελέσματα του περιορισμού.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...