Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο θα φανει αν μεινει σταθερο το νουμερο τις επομενες μερες.

Σιγουρα τα πραγματικα κρουσματα ειναι περισσοτερα απο τα νουμερα που μας δινουν. Αλλα δεν ειναι 8 η 10 x πιστευω γιατι αυτο θα φαινονταν και στους νοσηλευομενους στα νοσοκομεια. Θα ηταν πολλοι περισσοτεροι.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θετικά στοιχεία και από Ιταλία σήμερα πάντως... Τα νέα κρούσματα είναι τα λίγοτερα από 17 Μαρτίου και μετά... Λιγότεροι επίσης και οι serious/critical σε σχέση με τις άλλες μέρες... Μακάρι να πέφτουν συνέχεια...
Link to comment
Share on other sites

Αύξηση στους θανάτους όμως στην Ιταλία σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες.. Γενικά είναι απρόβλεπτος ο ιός

Αμα κανείς λίγα τεστ έχεις και λίγα κρούσματα (αυτό πάει για την χώρα μας). Μετά είπε ο Τσιόδρας για δεύτερο κύμα.. Οκ αν δεν κρατήσουν τα μέτρα μέχρι τέλους Ιουνίου βλέπω να έχουμε δράματα με τόσα κρούσματα που κυκλοφορούν και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.. Έλεγα αρχές Μαΐου αλλά τα βλέπω χειρότερα τελικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αύξηση στους θανάτους όμως στην Ιταλία σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες.. Γενικά είναι απρόβλεπτος ο ιός

Αμα κανείς λίγα τεστ έχεις και λίγα κρούσματα (αυτό πάει για την χώρα μας). Μετά είπε ο Τσιόδρας για δεύτερο κύμα.. Οκ αν δεν κρατήσουν τα μέτρα μέχρι τέλους Ιουνίου βλέπω να έχουμε δράματα με τόσα κρούσματα που κυκλοφορούν και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.. Έλεγα αρχές Μαΐου αλλά τα βλέπω χειρότερα τελικά

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Λες δύο διαφορετικά πράγματα. Για Ιταλία συγκρίνεις νέα κρούσματα με θανάτους. Αυτό που έχει σημασία είναι η αύξηση των κρουσμάτων. Οι θάνατοι εξαρτόνται από τα κρίσιμα κρούσματα στην εντατική των προηγούμενων ημερών.

Όσο για το δεύτερο κύμα που αναφέρθηκε ο κ.Τσιόδρας αναφέρεται στο φθινόπορο ή το χειμώνα αν δεν έχει βρεθεί τρόπος αντιμετώπησης μέχρι τότε.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είπαν για μέτρα Μαΐου και Ιουνίου; θα δώσουν ξανά πχ 800€ για ένα δίμηνο ακόμα; είπαν κάτι; δεν το είδα για αυτό ρωτάω...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα φανει αν μεινει σταθερο το νουμερο τις επομενες μερες.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστά, ξεκινήσαμε καλά πάντως και σύμφωνα με τις προβλέψεις.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αύξηση στους θανάτους όμως στην Ιταλία σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες.. Γενικά είναι απρόβλεπτος ο ιός

Αμα κανείς λίγα τεστ έχεις και λίγα κρούσματα (αυτό πάει για την χώρα μας). Μετά είπε ο Τσιόδρας για δεύτερο κύμα.. Οκ αν δεν κρατήσουν τα μέτρα μέχρι τέλους Ιουνίου βλέπω να έχουμε δράματα με τόσα κρούσματα που κυκλοφορούν και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.. Έλεγα αρχές Μαΐου αλλά τα βλέπω χειρότερα τελικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Nαι όντως οι θάνατοι είναι περισσότεροι, αλλά με κοντά ~4000 ανθρώπους σοβαρά σε ΜΕΘ, αναμενόμενο είναι δυστυχώς ότι κάποιοι πολλοί ακόμα θα πεθάνουν... Το θετικό είναι ότι πεφτούν αρκετά τα νέα κρούσματα + μειώνεται ο αριθμός των σοβαρών περιστατικών...

Εγώ πάντως δεν ξέρω γιατί με τα νούμερα που είδα σήμερα, είμαι αισιόδοξος οτι αχνοφαίνεται φως στο τούνελ... Οχι άμεσα άμεσα, αλλά αρχές προς μέσα Μάη πιστεύω θα το χουμε αφήσει πίσω, τουλάχιστον για τώρα... Ήδη διάβαζα ότι ακόμα και η Γερμανία που έχει τόσα κρούσματα, ήδη σχεδιάζει την επιστροφή στην κανονικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Πολλή απαισιοδοξία διακρίνω σε ορισμένους.

Και έλλειψη μέτρου στα γραφόμενα...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ξανά?! Πήρε κάνεις τα 800?! Εννοώ από αυτούς που έπαιρναν ταμείο ανεργίας κ έληξε Ιανουάριο/Φεβρουάριο (κυρίως εποχιακοί δηλαδή)... Για τους οποίους είπαν ότι θα ξεκινήσει η πληρωμή από 31 Μαρτίου και έως αρχές Απριλίου, θα έχει καταβληθει το ποσό...και δεν έχω ακούσει ούτε έναν να πήρε τίποτα...

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως οι θάνατοι είναι περισσότεροι, αλλά με κοντά ~4000 ανθρώπους σοβαρά σε ΜΕΘ, αναμενόμενο είναι δυστυχώς ότι κάποιοι πολλοί ακόμα θα πεθάνουν... Το θετικό είναι ότι πεφτούν αρκετά τα νέα κρούσματα + μειώνεται ο αριθμός των σοβαρών περιστατικών...

Εγώ πάντως δεν ξέρω γιατί με τα νούμερα που είδα σήμερα, είμαι αισιόδοξος οτι αχνοφαίνεται φως στο τούνελ... Οχι άμεσα άμεσα, αλλά αρχές προς μέσα Μάη πιστεύω θα το χουμε αφήσει πίσω, τουλάχιστον για τώρα... Ήδη διάβαζα ότι ακόμα και η Γερμανία που έχει τόσα κρούσματα, ήδη σχεδιάζει την επιστροφή στην κανονικότητα...

 

στΗ Γερμανια εχει αυξηθει ο αριθμος των τεστ σε συγκριση με πριν δυο εβδομαδες(δε μπορω να βρω τωρα το αρθρο). ΑΥτο αλλιωνει ολα τα νουμερα.

Ολες οι στατιστικες και τα γραφηματα που κανουν ακόμα και.. καθηγητες φυσικής και πολιτικων επιστημων(υπαρχουν διαθεσιμα link) ειναι αχρηστα!

Αφου δεν εχουμε σταθερη πολιτικη η καθε χωρα, ολα τα στατιστικα πανε στον κουβα!

Ο ενας λεει 50χιλ κρουσματα, ο αλλος λεει 100χιλ., ο αλλος 600χιλ. Ο καθενας πεταει ενα νουμερο.

Το ιδιο και με την προβλεψη πότε θα ερθει η εξαρση σε συγκριση με Ιταλια και Ισπανια κλπ.

ΔΙαφορετικα μετρα, διαφορετικα χαρακτηριστικα καθε χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ακριβώς που λες ότι η Ελλάδα φαίνεται να έχει πολλούς θανάτους αναλογικά με τα κρούσματα μου είχε κάνει εντύπωση και μένα... Βασικά συγκρινόμαστε με κάτι χώρες που απλά υποθέτω το σύστημα υγείας είναι κατά πολύ χειρότερο... Πιθανολογώ και εγώ ότι τα πραγματικά μας κρούσματα είναι πολύ περισσότερα...

 

Απλά κάνουμε λίγα τεστ οπότε είναι και λίγα τα επιβεβαιωμένα κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνουμε λίγα τεστ οπότε είναι και λίγα τα επιβεβαιωμένα κρούσματα.
Αυτο ισως στεκει ισως οχι...

Αν ηταν πολυ περισσοτερα τα επιβεβαιωμενα τα νοσοκομεια θα ειχαν γεμισει ηδη απο τη στιγμη που ενα ποσοστο χρειαζεται νοσηλεια....

 

Επισης δεν θα υπηρχαν περιοχες με καθολου η ελαχιστα κρουσματα...

 

Η αληθεια ειναι οτι ακουμε πολλα αντικρουομενα πραγματα...

 

Δεν πρεπει να ειμαστε ουτε πολυ αισιοδοξοι ουτε το αντιθετο...

 

Παμε καλα συμφωνα με αυτους που πηραν τα μετρα και χειριζονται την κατασταση. Αυτοι θα αποφασοσουν το ποτε θα επιστρεψει σταδιακα η καθημερινοτητα. Ειναι συγκρατημενοι γιατι υπαρχει μπροστα το Πασχα και δεν θελει πολυ ο Ελληνας να τα #$%%% ολα...

Αν το περασουμε αναιμακτα και συνεχισουμε τη ζωη που κανουμε σημερα μεχρι τελος Απριλη μεχρι 20 του Μαη σιγα σιγα ολα θα επανελθουν σταδιακα...

 

Τωρα τι θα γινει το φθινοπωρο κανεις δεν ξερει. Αν αρχισουμε τα ιδια θα παρουν μετρα αλλα οχι στην εκταση που τα πηρα τωρα... Δεν μπορεις να κανεις shutdown για 6 μηνες.... Επισης ο κοσμος εχωντας την τωρινη εμπειρια θα προσεχει (κυριως απο φοβο γιατι δεν ειναι στο dna του Ελληνα αυτο) περισσοτερο και η εξαπλωση θα ειναι μικροτερη. Συν τον παραγοντα φαρμακων που θα κανουν τη διαρκεια νοσησης πολυ μικροτερη απο οτι ειναι σημερα...

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Στα ευχάριστα νέα της ημέρας, ΚΑΝΕΝΑΣ θάνατος το τελευταίο 24ώρο στην Κίνα... Πρώτη φορά μετά από 3 μήνες...
Link to comment
Share on other sites

Απο επαρχια ειμαι και σημερα γινεται ενας χαμος εξω απο κοσμο.

Με το που εβγαλε ηλιο ξεχυθηκαν ολοι στις πλατειες. Γεροι, νεοι, κοριτσακια ο ενας διπλα στον αλλον ...ουτε μασκες ουτε τιποτα.

Βασικα οι εικονες που ειδα δεν θυμιζουν σε τιποτα οτι ειμαστε σε καραντινα και οτι εκει εξω κυκλοφορει ενας ιος που σκοτωνει καθε μερα

10.000 ατομα. Προβλεπω νεα μετρα απο την κυβερνηση συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο επαρχια ειμαι και εχει μια χαρα καιρο και ο κοσμος εξω ειναι λιγος... Οπως και τις προηγουμενες μερες...

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Μπα χαμός γίνεται έξω καμία σχέση με τις τελευταίες μέρες.. Άκουσαν και 20 κρούσματα χτες, ακούνε και τους βλάκες που λένε για χαλάρωση χωρίς να είναι ειδικοί στα κανάλια δεν θέλει και πολύ.. Κανονικά θέλει καραντίνα μέχρι να βρεθεί θεραπεία να βάλουν μυαλό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα χαμός γίνεται έξω καμία σχέση με τις τελευταίες μέρες.. Άκουσαν και 20 κρούσματα χτες, ακούνε και τους βλάκες που λένε για χαλάρωση χωρίς να είναι ειδικοί στα κανάλια δεν θέλει και πολύ.. Κανονικά θέλει καραντίνα μέχρι να βρεθεί θεραπεία να βάλουν μυαλό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Mπορεί να τυχαίνει ανάλογα την περιοχή... Εγώ πήγα πριν λίγο σούπερ (εδώ Αθήνα) και δεν είδα πολύ κόσμο έξω, ούτε στο σούπερ...

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε ορισμένοι.

Μια χαρά πειθαρχημένοι είμαστε.

Τι πρεμούρα...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κυκλοφόρησα. Αρκετός κόσμος έξω (προφανώς για άσκηση ή σούπερ μάρκετ)

Εντύπωση με κανει η υπερβολική κίνηση οχημάτων τα πρωινά. Οκ, πηγαίνει ο κόσμος στις δουλειές του αλλά η κίνηση σε σχέση με προ ιού είναι κατά 50% αυξημένη. .μόνο Κυριακή πρωί ήταν λίγο ήρεμα. Σάββατο, Δευτέρα και σήμερα χαμός.

Μιλάμε για 7-7μιση το πρωί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κυκλοφόρησα. Αρκετός κόσμος έξω (προφανώς για άσκηση ή σούπερ μάρκετ)

Εντύπωση με κανει η υπερβολική κίνηση οχημάτων τα πρωινά. Οκ, πηγαίνει ο κόσμος στις δουλειές του αλλά η κίνηση σε σχέση με προ ιού είναι κατά 50% αυξημένη. .μόνο Κυριακή πρωί ήταν λίγο ήρεμα. Σάββατο, Δευτέρα και σήμερα χαμός.

Μιλάμε για 7-7μιση το πρωί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο κόσμος πάει στις δουλειές του χωρίς να χρησιμοποιεί μαζικά μέσα για να μη μολυνθεί.

Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη.

Αν πας στη δουλειά σου με το αυτοκίνητο σου ρισκάρεις πολύ λιγότερο να κολλήσεις τον ιό απ' ό,τι αν μπαίνεις σε λεωφορείο ή στο μετρό.

Με τα ΜΜΜ πάνε μόνο οι πολύ φτωχοί.

Link to comment
Share on other sites

παλι φαπες εριξε ο Τσιοδρας σε αυτους που κανουν συγκρισεις/γραφηματα χωρων με τα κρουσματα;
Link to comment
Share on other sites

Στα ευχάριστα νέα της ημέρας, ΚΑΝΕΝΑΣ θάνατος το τελευταίο 24ώρο στην Κίνα... Πρώτη φορά μετά από 3 μήνες...

 

Η Κίνα δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστη πηγή. Έχουν υπάρξει δημοσιεύματα που αναφέρουν ότι τα νούμερα έχουν υποστεί ψαλίδι μεγάλο....

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος πάει στις δουλειές του χωρίς να χρησιμοποιεί μαζικά μέσα για να μη μολυνθεί.

Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη.

Αν πας στη δουλειά σου με το αυτοκίνητο σου ρισκάρεις πολύ λιγότερο να κολλήσεις τον ιό απ' ό,τι αν μπαίνεις σε λεωφορείο ή στο μετρό.

Με τα ΜΜΜ πάνε μόνο οι πολύ φτωχοί.

 

 

Όλα τα εμπορικά έχουν κλείσει που έχουν την μεγαλύτερη μαζικότητα. Οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες η έχουν κλείσει η λειτουργούν με μειωμένο προσωπικό... Δεν δικαιολογείται αυτή η κίνηση.. Βολτάρουν οι περισσότεροι μην το ψάχνεις, 10-11 το πρωί κίνηση για δουλειά; Τι δουλειά είναι αυτή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...