Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπιτελους εξαφανιστηκε απο προσωπου γης αυτο το κακογουστο κακοσχεδιασμενο λογοτυπο "μενουμε σπιτι".Δεν θελω να το ξαναδω ουτε ζωγραφιστο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον διέφυγε από ιατρικό εργαστήριο που έκαναν έρευνες για εμβόλια.

Υπάρχουν πολλά στην περιοχή της γιουχαν.

Όχι επίτηδες βέβαια.

Έγινε μεταφορά (κλοπή) του συγκεκριμένου ιού από εργαστήριο του Καναδά από μία κινέζα που δούλευε εκεί και που αυτή είχε βρει το εμβόλιο για τον εμπολα.

Η κλοπή έγινε για να βρουν και οι κινέζοι εμβόλιο, αλλά φαίνεται ότι κάποια απροσεξία έγινε και όταν το κατάλαβαν ήταν αργά.

Οι μυστικές υπηρεσίες κατάσχεσαν και τον υπολογιστή της πέρισυ και την είχαν συλλάβει.

Αυτά λέγανε ορισμένα σαιτς του εξωτερικού που δημοσιεύουν τέτοια θέματα.

Αλλά τα στοιχεία είναι ΚΑΙ επίσημα και η πλέον λογική εξήγηση αν κρίνουμε την πορεία της διασποράς και τις αντιδράσεις πανικού που έγιναν μόλις έγινε αντιληπτό.

Υπόψιν ότι όλη η μετάδοση έχει αρχίσει από πέρισυ τον Οκτώβρη.

Η Ταϊβάν που παρακολουθεί την Κίνα είχε κλείσει τα σύνορα από πέρισυ και δεν έγινε τίποτα.

Εμείς λέγαμε ότι δεν χρειάζεται ακόμα μέχρι και τέλος Φλεβάρη.

 

https://www.alfavita.gr/kosmos/318868_koronoios-horis-kroysmata-edo-kai-ena-mina-i-taiban?amp

Δηλαδή είναι πιο πιθανό να ξέφυγε ο ιός από κάποιο εργαστήριο του Καναδά ή της Κίνας από το να μολυνε κάποιον στην γουχαν από φυσικά αιτία. Όυτως ή άλλως εκεί γίνεται εμπόριο νυχτερίδας που είναι φορέας τεράστιου αριθμού ιών και συγκεκριμένα κορονοιων. Και ειδικά όταν βρίσκεται στιβαγμενη με εκατοντάδες αλλά ζώα είναι πολυ πιθανό να πέρασε σε κάποιο άλλο είδος το να έπασχε από κάποιον ιό που έχει σαν ξενιστή στην άνθρωπο και να δημιουργήθηκε έτσι. Επίσης όταν η Ταϊβάν όπως λες είχε κλήσει τα σύνορα το συγκεκριμένο στέλεχος που έχουν κολλήσει τόσα εκατομμύρια άτομα δεν υπήρχε. Κοντά στον Δεκεμβρίο μεταλλάχθηκε στο πιο επιθετικό που έχουμε τώρα

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους εξαφανιστηκε απο προσωπου γης αυτο το κακογουστο κακοσχεδιασμενο λογοτυπο "μενουμε σπιτι".Δεν θελω να το ξαναδω ουτε ζωγραφιστο.

 

 

Μην το ξαναδούμε καλοκαιριάτικα μόνο...

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους εξαφανιστηκε απο προσωπου γης αυτο το κακογουστο κακοσχεδιασμενο λογοτυπο "μενουμε σπιτι".Δεν θελω να το ξαναδω ουτε ζωγραφιστο.

 

Μια απ' τα ίδια κι εγώ. Ούτε το σήμα θέλω να δω μπροστά μου ούτε να ακούω ούτε να ξέρω αυτούς που το πλάσαραν με τόση μανία, ας είναι καλά τα 11 μύρια.

 

Μην το ξαναδούμε καλοκαιριάτικα μόνο...

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Στην ανάγκη τηλεεργασία απ' την παραλία, κι άσε το σερίφη να μας ψάχνει.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους εξαφανιστηκε απο προσωπου γης αυτο το κακογουστο κακοσχεδιασμενο λογοτυπο "μενουμε σπιτι".Δεν θελω να το ξαναδω ουτε ζωγραφιστο.
αυτό λύνει όλα τα προβλήματά εύγε για την ανακάλυψη

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιους τους ενοχλεί που έφυγε το λογότυπο του εξαποδώ, και δε θέλουν να βγουν έξω γιατί κυκλοφορεί ο μπαμπούλας-ιός, μπορούν κάλλιστα να μείνουν σπίτι.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κλειστε τα κινητα , καντε το σταυρο σας και βγειτε εξω να χαρειτε ελευθεροι , χωρις μασκες απολιπαντικα και αποστασεις.

Η πιστη σωζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ανθρώπους που δουλεύουν στις εντατικές του covid. Ο υιός είναι πραγματικός και σκοτώνει και νέες ηλικίες. Δεν έχει καμία σχέση με ότι άλλο έχουν βιώσει όλοι αυτοί οι άνθρωποι στην καριέρα τους. Αν είσαι τυχερός και την πηδήξεις έχει καλώς αν όχι ξέρετε την κατάληξη.

 

Όσο για αυτούς που συνειδητά ή ασυνείδητα καπηλεύονται την πίστη μας για να δικαιολογήσουν την επιθυμία τους να βγουν έξω είναι απλά απαράδεκτοι. Έτσι θα γίνει η διασπορά και θα φύγουν και άνθρωποι που δεν φταίνε.

 

Καλύτερα να μην βάζουν την πίστη στο στόμα τους άνθρωποι που δεν σέβονται το συνάνθρωπο τους. Από την άλλη η άγνοια κινδύνου και η ασχετοσίνη είναι ο χειρότερος σύμβουλος για οτιδήποτε.

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όσα ζούμε είναι τρομερά δυσάρεστα, και οι προτεινόμενες λύσεις κάτι μεταξύ σκύλλας και χάρυβδης. Επίσης είναι σαφές ότι στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται, και επικαλούμενος "έκτακτες περιστάσεις" επιβάλλει πολιτικές και οικονομικές ανελευθερίες. Για όσα αυτά θέλει επαγρύπνηση και κριτική σκέψη. Η καλή μνήμη βοηθάει εδώ, γιατί κάποιοι τώρα καυχιόνται για 1200 κλίνες μεθ, όταν μόλις λίγους μήνες πριν θεωρούσαν τις δημόσιες δαπάνες σπατάλη και τις σδιτ πανάκεια για πάσα νόσο. Όπως και οι άλλοι που τους εγκαλούν λαλίστατα τώρα, έχουν επίσης μερίδιο χρόνων για την εγκαταλείψη της δημόσιας υγείας.

 

Αλλά το γεγονός ότι με 250 χιλιάδες νεκρούς και εκατομμύρια (επίσημα) κρουσμάτα, ακόμα κάποιοι θεωρούν τον ιό υπερβολή & προπαγάνδα, ειλικρινά με ξεπερνάει. Θα έλεγα μακάριοι οι φτωχοί στο πνεύμα, αλλά δυστυχώς είναι από τις περιπτώσεις που η ανωριμότητα του ενός καταδικάζει και τους άλλους.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, μιας και απ' ό,τι φαίνεται θα πρέπει να επαναλαμβάνω 5-6 φορές αυτά που γράφω, μπας και δε διαστρεβλώσουν κάποιοι τα γραφόμενά μου.

Ο Covid-19 υπάρχει, σκοτώνει κόσμο, όπως σκοτώνει κόσμο και η εποχική γρίπη, η Η1Ν1, οι καρδιοπάθειες, ο καρκίνος. ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ θα βγω έξω τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ - ούτε με τρόμο ούτε με αδιαφορία.

ΟΜΩΣ: Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ειρωνευτώ και θα την πω σε όποιον θεωρεί ότι θα πρέπει να μείνουμε όλοι μέσα μέχρι το 2021, μέχρι να βγει εμβόλιο, το οποίο και θα πρέπει να κάνουν όλοι υποχρεωτικά.

Όποιος φοβάται να ζήσει, να μείνει σπίτι, ή να αλλάξει πλανήτη._

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, μιας και απ' ό,τι φαίνεται θα πρέπει να επαναλαμβάνω 5-6 φορές αυτά που γράφω, μπας και δε διαστρεβλώσουν κάποιοι τα γραφόμενά μου.

Ο Covid-19 υπάρχει, σκοτώνει κόσμο, όπως σκοτώνει κόσμο και η εποχική γρίπη, η Η1Ν1, οι καρδιοπάθειες, ο καρκίνος. ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ θα βγω έξω τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ - ούτε με τρόμο ούτε με αδιαφορία.

ΟΜΩΣ: Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ειρωνευτώ και θα την πω σε όποιον θεωρεί ότι θα πρέπει να μείνουμε όλοι μέσα μέχρι το 2021, μέχρι να βγει εμβόλιο, το οποίο και θα πρέπει να κάνουν όλοι υποχρεωτικά.

Όποιος φοβάται να ζήσει, να μείνει σπίτι, ή να αλλάξει πλανήτη._

Είναι υπερβολή να συγκρίνεις την γρίπη (είναι το ίδιο με τον H1N1), τις καρδιοπάθειες και τον καρκίνο με τον covid. Η πρώτη είναι πολύ λιγότερο μεταδοτική από αυτόν και τα αλλά δυο είναι ασθένειες που ουδεμία σχέση έχουν με το αν θα βγείς έξω. Άρα το θέμα είναι ότι ο covid σκοτώνει και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από την γρίπη. Και το ότι εσυ δεν φοβάσαι δεν σου δίνει το δικαίωμα να ειρωνευτείς τον άλλο που φοβάται, διότι μην κοροϊδευόμαστε, όσα μέτρα και να πάρουμε κανεις δεν είναι άτρωτος και μπορείς να του κοστίσεις την ζωή. Ακόμα και αν αυτό ακούγεται υπερβολικό

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολή να συγκρίνεις την γρίπη (είναι το ίδιο με τον H1N1), τις καρδιοπάθειες και τον καρκίνο με τον covid. Η πρώτη είναι πολύ λιγότερο μεταδοτική από αυτόν και τα αλλά δυο είναι ασθένειες που ουδεμία σχέση έχουν με το αν θα βγείς έξω. Άρα το θέμα είναι ότι ο covid σκοτώνει και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από την γρίπη. Και το ότι εσυ δεν φοβάσαι δεν σου δίνει το δικαίωμα να ειρωνευτείς τον άλλο που φοβάται, διότι μην κοροϊδευόμαστε, όσα μέτρα και να πάρουμε κανεις δεν είναι άτρωτος και μπορείς να του κοστίσεις την ζωή. Ακόμα και αν αυτό ακούγεται υπερβολικό
Μα δεν τα συγκρίνει μεταξύ τους. Απλά θέλει να τονίσει ότι ο ιός είναι υπαρκτός όπως και άλλες ασθένειες η ιοί.

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όσα ζούμε είναι τρομερά δυσάρεστα, και οι προτεινόμενες λύσεις κάτι μεταξύ σκύλλας και χάρυβδης. Επίσης είναι σαφές ότι στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται, και επικαλούμενος "έκτακτες περιστάσεις" επιβάλλει πολιτικές και οικονομικές ανελευθερίες. Για όσα αυτά θέλει επαγρύπνηση και κριτική σκέψη. Η καλή μνήμη βοηθάει εδώ, γιατί κάποιοι τώρα καυχιόνται για 1200 κλίνες μεθ, όταν μόλις λίγους μήνες πριν θεωρούσαν τις δημόσιες δαπάνες σπατάλη και τις σδιτ πανάκεια για πάσα νόσο. Όπως και οι άλλοι που τους εγκαλούν λαλίστατα τώρα, έχουν επίσης μερίδιο χρόνων για την εγκαταλείψη της δημόσιας υγείας.

 

Αλλά το γεγονός ότι με 250 χιλιάδες νεκρούς και εκατομμύρια (επίσημα) κρουσμάτα, ακόμα κάποιοι θεωρούν τον ιό υπερβολή & προπαγάνδα, ειλικρινά με ξεπερνάει. Θα έλεγα μακάριοι οι φτωχοί στο πνεύμα, αλλά δυστυχώς είναι από τις περιπτώσεις που η ανωριμότητα του ενός καταδικάζει και τους άλλους.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Μετριμενη και σωστή τοποθέτηση.

Εκεί που το χασα είναι με τα εκατομμύρια επίσημα κρούσματα. Για τον πλανήτη μιλάτε ή για την χώρα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολή να συγκρίνεις την γρίπη (είναι το ίδιο με τον H1N1), τις καρδιοπάθειες και τον καρκίνο με τον covid. Η πρώτη είναι πολύ λιγότερο μεταδοτική από αυτόν και τα αλλά δυο είναι ασθένειες που ουδεμία σχέση έχουν με το αν θα βγείς έξω. Άρα το θέμα είναι ότι ο covid σκοτώνει και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από την γρίπη. Και το ότι εσυ δεν φοβάσαι δεν σου δίνει το δικαίωμα να ειρωνευτείς τον άλλο που φοβάται, διότι μην κοροϊδευόμαστε, όσα μέτρα και να πάρουμε κανεις δεν είναι άτρωτος και μπορείς να του κοστίσεις την ζωή. Ακόμα και αν αυτό ακούγεται υπερβολικό

Αν βγω έξω μετά από προτροπή της κυβέρνησης τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, με σύνεση και χωρίς υπερβολές ούτε τρόμο, είμαι υπερβολικός;

Δηλαδή αυτός που φοβάται και λέει ότι κακώς επιστρέφουμε με κάποιο υποτυπώδη τρόπο στη ζωή μας, και λέει ότι θα βλέπει τους "άπιστους" που θα αρρωσταίνουν και θα γελάει, αυτός προφανώς να φανταστώ είναι η προσωποποίηση του μέτρου και της σύνεσης;

Πόσα θέλεις να μας τρελάνεις;

 

Μα δεν τα συγκρίνει μεταξύ τους. Απλά θέλει να τονίσει ότι ο ιός είναι υπαρκτός όπως και άλλες ασθένειες η ιοί.

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Είδες τι τραβάω; Άιντε βγάλε άκρη... :blink:

 

Μετριμενη και σωστή τοποθέτηση.

Εκεί που το χασα είναι με τα εκατομμύρια επίσημα κρούσματα. Για τον πλανήτη μιλάτε ή για την χώρα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάθος κάνει ο φίλος, περίπου 85 τρισεκατομμύρια είναι τα κορύσματα. Από το Άλφα Κενταύρου μας ήρθε ο ιός, από δύστυχους εξωγήινους που έφυγαν για να γλιτώσουν και αναγκαστικά μας κόλλησαν κι εμάς εδώ.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@SERS1612 αναφερόμουν σε παγκόσμια κλίμακα, τόσο για τον αριθμό των θανάτων όσο και για εκείνων των κρουσμάτων. Στη Wikipedia βλέπω με σημερινά στοιχεία 3,5 εκατομμύρια κρούσματα και 248 χιλιάδες νεκρούς.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by ndros13
Link to comment
Share on other sites

Αν βγω έξω μετά από προτροπή της κυβέρνησης τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, με σύνεση και χωρίς υπερβολές ούτε τρόμο, είμαι υπερβολικός;

Δηλαδή αυτός που φοβάται και λέει ότι κακώς επιστρέφουμε με κάποιο υποτυπώδη τρόπο στη ζωή μας, και λέει ότι θα βλέπει τους "άπιστους" που θα αρρωσταίνουν και θα γελάει, αυτός προφανώς να φανταστώ είναι η προσωποποίηση του μέτρου και της σύνεσης;

 

Δύο παρατηρήσεις στα παραπάνω:

 

1. Νομίζω όλοι έχουμε συμφωνήσει ότι οι πολιτικοί δεν λειτουργούν με αποκλειστικό κριτήριο τη δημόσια υγεία, γιατί το σύστημα είναι πολυπαραμετρικό. Ο Σόιμπλε απλά ήταν πιο ειλικρινής από τους άλλους, όταν δήλωσε ότι "δεν είναι ακριβές ότι όλα υποχωρούν μπροστά στην ανθρώπινη ζωή". Επιπλέον δε στη χώρα μας, η σχεδόν πλήρης ανυπαρξία τεστ καθιστούν το "θα παρακολουθούμε την εξέλιξη, και θα προσαρμοζόμαστε αναλόγως" καθαρό ευχολόγιο.

 

2. Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που να γελάει όταν βλέπει το συνάνθρωπο του να αρρωσταίνει. Προσωπικά εύχομαι ολόψυχα να έχω 100% άδικο, να είμαι αδικαιολόγητα απαισιόδοξος, και να μην χαθεί ούτε μία ζωή ακόμα. Όταν κάθομαι μέσα, προσπαθώ απλά να συνεισφέρω στην κοινωνική απομόνωση (πόσο τραγικός όρος, αλήθεια...). Δεν είμαι χαρούμενος για αυτό, μου λείπουν οι δικοί μου, και έχω πλήρη επίγνωση ότι ο χρόνος που φεύγει δεν ξαναγύρνα. Μακάρι η ιατρική να είχε εξελιχθεί περισσότερο, και να μην μας πρότεινε σαν βασικό τρόπο αντιμετώπισης ενός αγνώστου ιού τον εγκλεισμό στη σπηλιά.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, μιας και απ' ό,τι φαίνεται θα πρέπει να επαναλαμβάνω 5-6 φορές αυτά που γράφω, μπας και δε διαστρεβλώσουν κάποιοι τα γραφόμενά μου.

Ο Covid-19 υπάρχει, σκοτώνει κόσμο, όπως σκοτώνει κόσμο και η εποχική γρίπη, η Η1Ν1, οι καρδιοπάθειες, ο καρκίνος. ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ θα βγω έξω τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ - ούτε με τρόμο ούτε με αδιαφορία.

ΟΜΩΣ: Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ειρωνευτώ και θα την πω σε όποιον θεωρεί ότι θα πρέπει να μείνουμε όλοι μέσα μέχρι το 2021, μέχρι να βγει εμβόλιο, το οποίο και θα πρέπει να κάνουν όλοι υποχρεωτικά.

Όποιος φοβάται να ζήσει, να μείνει σπίτι, ή να αλλάξει πλανήτη._

Λες μεγάλη κουβέντα και σωστή αλλά για να φτάσει ο κόσμος σε αυτό το επίπεδο χρειάζονται καμμιά 200αριά χρόνια ακόμη.

Πόσοι σκοτώνονται σε ατυχήματα στους δρόμους? Χιλιάδες κάθε χρονιά.

Δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πάμε εκδρομή ποτέ στη ζωή μας, ούτε να κλείνουμε τα μάτια, να πατάμε τέρμα το γκάζι και ότι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τι δήλωση έγινε στο καθημερινό των 6;

Άνθρωποι που είχαν covid αλλά πέθαιναν από εγκεφαλική αιμορραγία τους βγάζανε ότι πέθαναν από κορόνα.

Δεν το λέω εγώ

https://m.youtube.com/watch?v=KolwMvMn5OE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0hRzG5IkufafKCLDv8AhCTFbUiXhVqO2T-D7yTtiAPw3qa3PQXdkZSpV0

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Τι δήλωση έγινε στο καθημερινό των 6;

 

Άνθρωποι που είχαν covid αλλά πέθαιναν από εγκεφαλική αιμορραγία τους βγάζανε ότι πέθαναν από κορόνα.

 

Δεν το λέω εγώ

 

https://m.youtube.com/watch?v=KolwMvMn5OE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0hRzG5IkufafKCLDv8AhCTFbUiXhVqO2T-D7yTtiAPw3qa3PQXdkZSpV0

Όταν τα έγραφα εγώ και έλεγα ότι δίνουν κάποιοι χαρτιά σε συγγενείς να υπογράψουν...

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα έγραφα εγώ και έλεγα ότι δίνουν κάποιοι χαρτιά σε συγγενείς να υπογράψουν...

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Σε αυτο ειχες δικηο και συμφωνησα μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Λες μεγάλη κουβέντα και σωστή αλλά για να φτάσει ο κόσμος σε αυτό το επίπεδο χρειάζονται καμμιά 200αριά χρόνια ακόμη.

Πόσοι σκοτώνονται σε ατυχήματα στους δρόμους? Χιλιάδες κάθε χρονιά.

Δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πάμε εκδρομή ποτέ στη ζωή μας, ούτε να κλείνουμε τα μάτια, να πατάμε τέρμα το γκάζι και ότι γίνει.

Δεν νομίζω ότι θέλουν πολλοί να μείνουν σπίτι μέχρι το 2021! ;)

Εδώ 40 μέρες με το ζόρι έμειναν.... Δεν μιλάω για Ελλάδα μόνο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε πανδημία οφείλεις να υιοθετήσεις το worst case σενάριο, δηλαδή ακόμα και από κλινική αιτία να χάσει τη ζωή του κάποιος,αν έπασχε παράλληλα από τον covid, θεωρείς de facto ότι αυτός έπαιξε ρόλο και ότι χωρίς αυτόν ο ασθενής με τα επικείμενα νοσήματα πιθανότατα θα ζούσε.

 

Πχ έναν διαβητικο, που έπασχε από τον covid, αν δεν γράψεις πως πέθανε από τον covid εφόσον είχε τον ιό, είναι σαν να παραδέχεσαι πως πέθανε από τον διαβήτη. Αν ήταν έτσι θα είχαν πεθάνει όλοι οι διαβητικοι τόσα χρόνια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλο θανατος ΑΠΟ κορονοϊο,αλλο θανατος ΜΕ κορονοϊο.Στην πρωτη περιπτωση η αιτια του θανατου ειναι τα συμπτωματα του ιδιου του ιου και στην 2η περιπτωση ο θανατος μπορει να προηρθε απο οποιοδειποτε ασχετο με τον κορονοϊο αιτιο(π.χ. εγκεφαλικη αιμοραγια,εμφραγμα) απλως να ετυχε την ιδια στιγμη ο ασθενης να ειναι και φορεας του κορονοϊου,χωρις αυτος να εχει την παραμικρη σχεση με τα αιτια που προκαλεσαν τον θανατο.Απ'οτι καταλαβα οι γελοιοι μας παρουσιαζαν θανατους και των 2 περιπτωσεων σαν θανατους ΑΠΟ κορονοϊο με την εξεις λογικη:

Γεγονος Α:Ο ασθενης Χ πεθανε

Γεγονος Β:Ο ασθενης Χ ηταν θετικος στον κορονοϊο

Συμπερασμα:Ο ασθενης Χ πεθανε απο κορονοϊο.Γνωστη λογικη πλανη της ψευδους σχεσης αιτιατου μεταξυ 2 ανεξαρτητων μεταξυ τους γεγονοτων.Σαν να λεμε "προχθες εφαγα μπαμιες" και επισεις "προχθες με δαγκωσε ενας σκυλος".Αρα βγαζω το συμπερασμα η καταναλωση μπαμιας προσεκλυει τους σκυλους.

Αμφιβαλλω αν εστω και για τα μισα απο τα δηθεν θυματα του covid παγκοσμιως ευθυνεται οντως ο covid για τον θανατο τους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...