Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια φιλική συμβουλή: προσέξτε τι διαβάζετε και ποιούς εμπιστεύεστε. Δεν έχουμε περάσει *τίποτα* ακόμα εδώ στην ελλάδα. Αυτό δίνει την ευκαιρία σε διάφορους επίδοξους μάγους να βγαίνουν και να διακηρύττουν θεωρίες συνομωσίας και οδηγίες διάσωσης των ιερών δικαιωμάτων της φιλελέ ιδεολογίας τους. Ο κολλητός μου είναι ΝΥ, δουλεύει στο Presbyterian, και εκεί δεν έχουν πια χώρο να θάβουν τους νεκρούς τους. Οι περισσότεροι συνάδελφοι του έχουν ήδη χάσει κάποιον δικό τους. Και κάνουν και τεστ, που εδώ γίνονται με το σταγονόμετρο.

 

Να είστε όλοι καλά, και να προσέχετε τους δικούς σας.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Συμφωνώ ότι πρέπει να προσέχουμε τι διαβάζουμε και από που πρέπει να αντλούμε πληροφοριες. Όπως και ότι πρέπει όταν διαβάζουμε μια "είδηση", πρεπει να την διασταυρώνουμε ψάχνοντας την κι αλλού.

 

Όπως έγραψα λοιπόν και σε ένα άλλο topic...

 

Λες ότι εμπιστεύεσαι επίσημες πηγές και επίσημους οργανισμούς.

 

Πχ ο Π.Ο.Υ. Αν η επιδημία αυτή που ζούμε έχει συγκλονίσει την Δύση, οφείλεται κατά κύριο λόγο στον Π.Ο.Υ.

 

Ο παγκόσμιος αυτός οργανισμός δεν ήταν που καθησύχαζε τα κράτη της δύσης για την απραξία τους ενόψει της επερχόμενης καταστροφής;

 

Ο επίσημος αυτός οργανισμός δεν ήταν που έλεγε πως δεν υπάρχουν στοιχεία μετάδοσης του ιού από άνθρωπο σε άνθρωπο, ενώ υπήρχαν ήδη πρωτύτερα στην Κίνα αναφορές μετάδοσης του από άνθρωπο σε άνθρωπο;

 

Ο Π.Ο.Υ. δεν ήταν αυτός που συνεχόμενα απέκρυπτε το μέγεθος της καταστροφής στην Κίνα;

 

Οπότε με λιγα λόγια, χεστήκαμε τι λέει ο Π.Ο.Υ. και προφανώς δε θα έπρεπε να έχει τόση σημασία τις μας λέει ο Π.Ο.Υ και ο κάθε "επίσημος" οργανισμός, που τον έχουν όλοι πρωτοσέλιδο. Αυτό φυσικά σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι πρέπει να πάμε στο άλλο άκρο και να ασχολούμαστε με αναξιόπιστες πηγές, με χαζά συνομωσιολογικά σενάρια τύπου 5G και κορονοϊού.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by XP130TD
Εκτός ΟΠΧ - κριτική σε πρόσωπα

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα άλλο παράδειγμα παραπληροφόρησης και αναίσχυντης προπαγάνδας, που πίστεψαν όχι οι κλασσικοί γραφικοί συνομωσιολόγοι των τιποτενιων blogs, αλλά οι έχων σωας τας φρένας, που διαβάζουν τα έγκυρα και αξιόπιστα επίσημα media, είναι για παράδειγμα οι ενέσεις χλωρίνης που τάχα μου πρότεινε ο πρόεδρος Trump.

 

Πραγματικά υπάρχει νοήμων άνθρωπος που να πιστεύει ότι ο πρόεδρος μιας χώρας, όπως οι ΗΠΑ, είπε κάτι τέτοιο; Μιλάμε για παραποίηση της πραγματικότητας. Δηλαδή όντως υπάρχει κάποιος που θα διαβάσει σε πρωτοσέλιδο αυτόν τον τίτλο και θα καθήσει να ασχοληθεί σοβαρά με αυτό το άρθρο;

 

Και όχι μόνο δεν υπάρχει τέτοια αναφορά περί ενέσεων χλωρίνης, αλλα δεν υπάρχει πουθενά καμια προτροπή προς τον λαό των ΗΠΑ, για αντιμετώπιση της νόσου από υπεριώδες ακτινοβολία η κάποιο αντίστοιχο μέσο απολύμανσης. Το μόνο που υπάρχει, είναι μια ερώτηση του προέδρου Trump στον ειδικό επιστήμονα, εάν οι παράγοντες αυτοί μπορούν να έχουν κάποιες ιατρικές εφαρμογές ως προς την αντιμετώπιση του ιού. Τίποτε παραπάνω. Επομένως βλέπουμε και εδώ ότι τα επίσημα, μεγάλα και έγκυρα media κάνουν εξωφρενική παραποίηση των πραγμάτων.

 

Πολλοί επηρεάζονται προφανώς από το πώς μιλάει ο Trump και το συγχέουν με την πολιτική του λανθασμένα. Όπως λοιπόν ο Trump θα πει στην Μέρκελ "σε πάω πολύ", το ίδιο θα πει και στον κοντό δικτάτορα στα αριστερά του. Το ίδιο θα πει και στον Τριντό που τον βρίζει όλη μέρα. Την επόμενη μέρα όμως, μπορεί να μην μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για την Μέρκελ, τον Τριντό η να την πει στον Ερντογάν. Αυτός λοιπόν είναι ο τρόπος της ρητορικής του και έτσι λειτουργούν και οι επιχειρηματικές διαπραγματεύσεις.

 

Δεν χρειάζεται να μπαίνετε στην διαδικασία των λεγομένων του και να τον κρίνετε για την πολιτική του. Είτε είναι καλή, είτε είναι κακή, υπάρχει πάντα η πολιτική του καρότου και του μαστιγίου. Και σε τελευταία ανάλυση με τον Trump δεν έχουν μειωθεί οι επεμβατικές και επιθετικές κινήσεις των Αμερικανών; Μηδενική αμερικάνικη επεμβατικότητα σε Ιράκ και σε Συρία. Εδώ και 4 χρόνια έχει ξεσπάσει κάποιος νέος πόλεμος των Αμερικανών; Επίσης και στην Κορέα έχουμε σημαντική ειρήνευση. Θυμάται κανείς προ εκλογής του, πόσο τεταμένο ήταν το κλίμα με την Κορέα; Οπότε για ποια σκ..ά ακριβώς μιλάτε παραπάνω;

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος είπε ότι ήταν σαρκαστικό σχόλιο σε έναν βλάκα δημοσιογράφο.

Τρολαριζε κάποιον αλλά τα χαϊβάνια πιστεύουν ότι λένε τα παπαγαλάκια..

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος είπε ότι ήταν σαρκαστικό σχόλιο σε έναν βλάκα δημοσιογράφο.

Τρολαριζε κάποιον αλλά τα χαϊβάνια πιστεύουν ότι λένε τα παπαγαλάκια..

Και μάλιστα υπάρχουν και τα πρακτικά των δηλώσεων του, αν θέλει να τα διαβάσει και να βρει κάποιος πως ακριβώς τα είπε. Δεν είπε καν για χλωρίνη αλλά για κάποιου είδους απολυμαντικό

 

Το αστείο είναι ότι δύο μήνες σχεδόν πριν, όταν δήλωσε σε ομιλια πως "εγώ δεν είμαι επιστήμονας, αλλά ακούω φήμες οτι το "φως" μπορεί να έχει θεραπευτικές ιδιότητες, κάποιοι κλασσικά τον κορόιδευαν και τον έλεγαν ψεκασμενο. Το ιατρικό προσωπικό του όμως αργότερα φαίνεται να επιβεβαιώνει κάπως τις "ασόβαρες" αυτές δηλώσεις του.

 

Τώρα κυκλοφορούν βίντεο στο διαδίκτυο μάλιστα, πως δοκιμάζεται μηχάνημα με τέτοια ενέσιμη μορφή με τέτοια ακτινοβολία UV φωτός.

 

Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Όλοι αυτοί που τον κράζουν και τον βρίζουν κάθε μέρα, τους προκαλώ, εάν θα μπορούσαν να κρατηθούν επί δύο μήνες, να κάνουν δηλώσεις δύο ώρες την μέρα, απέναντι σε ένα πλήθος δημοσιογράφων με επιθετικές ερωτήσεις, να μην πουν ούτε μια βλακεία η να μην κάνουν ούτε ένα λάθος. Τους προκαλώ γιατί έχει πέσει πολύ εξυπνάδα από όλους από τον καναπέ τους.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο, αν τα καταφέρει, είναι η κρατικοποίηση της Fed.

Το έκανε ήδη αλλά να δούμε πότε θα το βάλει σε πραγματική λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Όλοι αυτοί που τον κράζουν και τον βρίζουν κάθε μέρα, τους προκαλώ, εάν θα μπορούσαν να κρατηθούν επί δύο μήνες, να κάνουν δηλώσεις δύο ώρες την μέρα, απέναντι σε ένα πλήθος δημοσιογράφων με επιθετικές ερωτήσεις, να μην πουν ούτε μια βλακεία η να μην κάνουν ούτε ένα λάθος. Τους προκαλώ γιατί έχει πέσει πολύ εξυπνάδα από όλους από τον καναπέ τους.

 

Σοβαρέψου, ο άνθρωπος είναι άχρηστος. Και άλλοι είχαν την προεδρία των ΗΠΑ, και οι άλλοι πέταξαν κοτσάνια, σαν την παρωδία που έχεις βαλθεί να υπερασπίζεσαι, κανένας... Σοβαρέψου και παραδειγματίσου από άλλους.

 

Μην ακούσω καμία θεωρία για αγρίους και από σένα ότι ο Τραμπ είναι αντισυστημικός, όπως έχουν βαλθεί να λένε τα καθυστερημένα ανά τον κόσμο...

 

Υ.Γ. Το να κάνεις αναφορά στον καναπέ, είναι βλακεία. Ο κόσμος έχει μάτια και αυτιά και κρίνει. Μόνο τα λαχανικά είναι αρκετά ηλίθια να κάθονται να υπομένουν τις συνθήκες γύρω τους χωρίς να μπορούν να ασκήσουν έστω κριτική σκέψη, άσε την δράση.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρέψου, ο άνθρωπος είναι άχρηστος. Και άλλοι είχαν την προεδρία των ΗΠΑ, και οι άλλοι πέταξαν κοτσάνια, σαν την παρωδία που έχεις βαλθεί να υπερασπίζεσαι, κανένας... Σοβαρέψου και παραδειγματίσου από άλλους.

 

 

 

Μην ακούσω καμία θεωρία για αγρίους και από σένα ότι ο Τραμπ είναι αντισυστημικός, όπως έχουν βαλθεί να λένε τα καθυστερημένα ανά τον κόσμο...

 

 

 

Υ.Γ. Το να κάνεις αναφορά στον καναπέ, είναι βλακεία. Ο κόσμος έχει μάτια και αυτιά και κρίνει. Μόνο τα λαχανικά είναι αρκετά ηλίθια να κάθονται να υπομένουν τις συνθήκες γύρω τους χωρίς να μπορούν να ασκήσουν έστω κριτική σκέψη, άσε την δράση.

Επί των παραπάνω όμως δεν λες κάτι, απλά λες ότι είναι γελοίος και άχρηστος.

 

Να στο πω και διαφορετικά; Δεν έχει να κάνει με καμία αντισυστημικότητα. Έχει να κάνει με το ότι όλοι, απ' όλα τα κυκλώματα, δημοσιογράφοι, celebrities, πολιτικοί κλπ σε ολόκληρο τον κόσμο, έπεσαν να τον φάνε. Και για εμένα όταν όλοι αυτοί οι γελοίοι είναι όλοι μαζί ενωμένοι εναντίων κάποιου, κάτι μου δείχνει αυτό.

 

Εδώ ασχολούνται παγκοσμίως όλοι με τον Trump και διασπείρουν ψεύτικες ειδήσεις. Ασχολούνται με το εάν χουφτωσε ο πρόεδρος Trump κάποια γκόμενα 40 χρόνια πριν.

 

Εντελώς συμπτωματικά, κανείς δεν ασχολείται τόσο πολύ με τονJoe Biden που τα έχει χαμένα και ο άνθρωπος χάνεται όταν μιλάει. Κανείς δεν ασχολείται με τις καταγγελίες για σεξουαλική παρενόχληση από τον Biden στην Tara Read πριν κάποιες δεκαετίες με βίντεο μάλιστα που φαίνεται να βγήκαν στην φόρα. Κανείς δεν ασχολείται με το ότι επανειλημμένα έχει χουφτώσει και έχει φιλήσει κοριτσάκια μπροστά στην κάμερα. Που είναι το Me too movement τώρα; Δεν επηρεάζει το δημοκρατικό κόμμα; Και εμείς ασχολούμαστε ακόμα με τις ενέσεις χλωρίνης που ποτέ δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο.

 

Κανείς δεν αναρωτιέται εάν βγει πρόεδρος ο Biden και χάσει τα λογικά του στα δύο χρόνια, ότι θα αναλάβει η μαρξίστρια και ακραία σοσιαλίστρια αντιπρόεδρος του; Όχι ε;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι απλά άχρηστος, είναι επικίνδυνος. Σε κάθε ενημέρωση τύπου, ο Fauci προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα μετά την αρχική τοποθέτηση του πρόεδρα. Είπε ο πρόεδρας ότι η χλωροκίνη δουλεύει, παλεύει μετά ο Fauci να πείσει ότι χρειάζεται ακόμα έρευνα. Λέει τη μπούρδα με τα απολυμαντικά, τρέχει μετά η Reckitt Benckiser να βγάλει ανακοινώσεις να μην πίνουμε Dettol. Μιλάει κατά της καραντίνας και υπέρ της άμεσης επανέναρξης της οικονομίας βρέξει-χιονίσει, κατεβαίνουν οι υπερπατριώτες της πολιτείας X με συνθήματα του τύπου Liberate X (σαν το free willy ένα πράγμα), προσπαθεί μετά ο Cuomo να σώσει ό,τι σώζεται σε μια πόλη που καθηνερινά καταρρίπτει το ένα ρεκόρ θανάτων μετά το άλλο. Η μόνη του εμμονή δε, να δείξει το δάχτυλο στους Κινέζους, για να χαϊδέψει τα αυτιά του εκλογικού του ακροατηρίου.

 

Φυσικά επειδή μόνο αφελείς πιστεύουν ότι η πολιτική είναι one man show, τα παραπάνω βαραίνουν συνολικά τους Ρεπουμπλικάνους, ενώ ομοίως ας αναλογιστούν τους ευθύνες τους οι Δημοκρατικοί, που απέναντι στον εθνικιστή υπερπατριώτη βγήκαν με αντιπρόταση την εκλεκτή του συστήματος.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρωτήστε κάναν Αμερικανό για τον κύριο Τραμπ και αφήστε τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ να τον κατηγορούν όσο θέλουν. Άνετα θα ξανά βγει κι ο πόνος θα είναι ατελείωτος.

 

Για το τσίρκο το δικό μας εδώ, που την μια μέρα λέει όλοι μάσκες, την άλλη μόνο οι μισοί και τελικά πχ τελικά θα βάλει τους υπαλλήλους των σούπερ μάρκετ να φοράνε και να γεμίζουν τα ράφια, θα πει κανένας τίποτα;

 

Υγ. Θα πάω έξω από κομμωτήριο να δω πώς θα κουρεύουν γυναίκες φορώντας μάσκα και θα ζητήσω να με ξυρίσει ο μπαρμπέρης με μάσκα

 

Στάλθηκε από το SM-T510 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

Επί των παραπάνω όμως δεν λες κάτι, απλά λες ότι είναι γελοίος και άχρηστος.

 

Τα χουμε πει ένα εκατομμύριο φορές. Έχω ξαναναφέρει τι στοχοποιεί, έχω αναφέρει πως φέρεται στους συμμάχους του, έχω ξαναναφέρει πως φέρεται ακόμα και σε επίσημα έγγραφα. Μην πατάς στο γεγονός ότι τα μηνυματά μου έχουν χαθεί στον σωρό. Είναι άχρηστος σε επίπεδο πολιτικής, είναι άχρηστος σε επίπεδο μακροοικονομίας (πρόσεξε ΜΑΚΡΟοικονομίας, όχι ΜΙΚΡΟ αλλά και αυτό arguably) είναι άχρηστος σε βιολογία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, είναι άχρηστος γενικά, μην τα πολυλογούμε πάλι.

 

Να στο πω και διαφορετικά; Δεν έχει να κάνει με καμία αντισυστημικότητα. Έχει να κάνει με το ότι όλοι, απ' όλα τα κυκλώματα, δημοσιογράφοι, celebrities, πολιτικοί κλπ σε ολόκληρο τον κόσμο, έπεσαν να τον φάνε. Και για εμένα όταν όλοι αυτοί οι γελοίοι είναι όλοι μαζί ενωμένοι εναντίων κάποιου, κάτι μου δείχνει αυτό.

 

Και εγώ έπεσα να τον φάω. Και όχι μόνο εγώ, απλοί πολίτες από όλον τον κόσμο. Με κόβεις να είμαι κανένας σελέμπριτι ?

 

Κάποιους τους βολεύει ο Τραμπ. Εμένα και εσένα, όχι. Μάθε την γεωπολιτική και οικονομική θέση σου και τα συμφέροντά σου πρώτα, για μένα από εκεί το χεις χαμένο τελείως και δεν ξέρεις τι σε συμφέρει. Αν είσαι ελλάδα δηλαδή, αν δεν είσαι ελλάδα και είσαι σε πολύ συγκεκριμένη ελίτ της Ουάσινγκτον, τότε απλά πετάς σκατά στον ανεμιστήρα με τα μηνύματά σου και είσαι το ίδιο επικίνδυνος με εκείνος.

 

Αλλά δεν το κόβω γιατί η λογική σου είναι "Αφού αυτοί πέσανε να τον φάνε, αυτός κάτι κάνει σωστά". Δεν είναι λογική αυτή, είναι συναισθηματισμός, το αντίθετο της λογικής.

 

Καλά ρωτήστε κάναν Αμερικανό για τον κύριο Τραμπ και αφήστε τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ να τον κατηγορούν όσο θέλουν.

 

Τι άκυρο μήνυμα...Πρωτίστως αμερικανοί τον κατηγορούν. Και όποιος δεν έχει πλακωθεί με την λογική.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι απλά άχρηστος, είναι επικίνδυνος. Σε κάθε ενημέρωση τύπου, ο Fauci προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα μετά την αρχική τοποθέτηση του πρόεδρα. Είπε ο πρόεδρας ότι η χλωροκίνη δουλεύει, παλεύει μετά ο Fauci να πείσει ότι χρειάζεται ακόμα έρευνα. Λέει τη μπούρδα με τα απολυμαντικά, τρέχει μετά η Reckitt Benckiser να βγάλει ανακοινώσεις να μην πίνουμε Dettol. Μιλάει κατά της καραντίνας και υπέρ της άμεσης επανέναρξης της οικονομίας βρέξει-χιονίσει, κατεβαίνουν οι υπερπατριώτες της πολιτείας X με συνθήματα του τύπου Liberate X (σαν το free willy ένα πράγμα), προσπαθεί μετά ο Cuomo να σώσει ό,τι σώζεται σε μια πόλη που καθηνερινά καταρρίπτει το ένα ρεκόρ θανάτων μετά το άλλο. Η μόνη του εμμονή δε, να δείξει το δάχτυλο στους Κινέζους, για να χαϊδέψει τα αυτιά του εκλογικού του ακροατηρίου.

 

Φυσικά επειδή μόνο αφελείς πιστεύουν ότι η πολιτική είναι one man show, τα παραπάνω βαραίνουν συνολικά τους Ρεπουμπλικάνους, ενώ ομοίως ας αναλογιστούν τους ευθύνες τους οι Δημοκρατικοί, που απέναντι στον εθνικιστή υπερπατριώτη βγήκαν με αντιπρόταση την εκλεκτή του συστήματος.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Κανείς το ίδιο λάθος και αναπαράγεις τις ίδιες ανακρίβειες.

 

Και αυτό ήταν εξαρχής το θέμα που συζητάω. Ότι έχετε επαναπαυθεί στην ενημέρωση από τα δήθεν αξιοπιστία media και σας βομβαρδίζουν με ψεύδη. Πέφτετε κι εσείς στην ίδια παγίδα με τους ψεκασμένους, σκεπτόμενοι απλά ότι ενημερώνεστε σωστά και από έγκυρες πηγές.

 

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αυτό που όλοι είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας και βλέπετε όλη μέρα τηλεόραση και δελτία ειδήσεων, που σας δείχνουν τους ομαδικούς τάφους στο νησί Χαρπ, ποια η λογική του; Που αποσκοπεί όλος αυτός ο πανικός και ο φόβος που διαχέουν νυχθημερόν; Δεν λέω να είμαστε χαλαροί απέναντι σε όλο αυτό. Αλλά μπορεί κάποιος να μου πει που βοηθάει όλος αυτός ο τρόμος;

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα χουμε πει ένα εκατομμύριο φορές. Έχω ξαναναφέρει τι στοχοποιεί, έχω αναφέρει πως φέρεται στους συμμάχους του, έχω ξαναναφέρει πως φέρεται ακόμα και σε επίσημα έγγραφα. Μην πατάς στο γεγονός ότι τα μηνυματά μου έχουν χαθεί στον σωρό. Είναι άχρηστος σε επίπεδο πολιτικής, είναι άχρηστος σε επίπεδο μακροοικονομίας (πρόσεξε ΜΑΚΡΟοικονομίας, όχι ΜΙΚΡΟ αλλά και αυτό arguably) είναι άχρηστος σε βιολογία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, είναι άχρηστος γενικά, μην τα πολυλογούμε πάλι.

 

 

 

 

 

 

 

Και εγώ έπεσα να τον φάω. Και όχι μόνο εγώ, απλοί πολίτες από όλον τον κόσμο. Με κόβεις να είμαι κανένας σελέμπριτι ?

 

 

 

Κάποιους τους βολεύει ο Τραμπ. Εμένα και εσένα, όχι. Μάθε την γεωπολιτική και οικονομική θέση σου και τα συμφέροντά σου πρώτα, για μένα από εκεί το χεις χαμένο τελείως και δεν ξέρεις τι σε συμφέρει. Αν είσαι ελλάδα δηλαδή, αν δεν είσαι ελλάδα και είσαι σε πολύ συγκεκριμένη ελίτ της Ουάσινγκτον, τότε απλά πετάς σκατά στον ανεμιστήρα με τα μηνύματά σου και είσαι το ίδιο επικίνδυνος με εκείνος.

 

 

 

Αλλά δεν το κόβω γιατί η λογική σου είναι "Αφού αυτοί πέσανε να τον φάνε, αυτός κάτι κάνει σωστά". Δεν είναι λογική αυτή, είναι συναισθηματισμός, το αντίθετο της λογικής.

 

 

 

 

 

 

 

Τι άκυρο μήνυμα...Πρωτίστως αμερικανοί τον κατηγορούν. Και όποιος δεν έχει πλακωθεί με την λογική.

 

Είπε ποτέ ο Trump πως είναι επιστήμονας; Δηλαδή όταν ρώτησε το ιατρικό επιτελείο πως έχει υποψίες ότι η υπεριώδης ακτινοβολία μπορεί να έχει θεραπευτικές ικανότητες και φαίνεται τελικά να εχει, ήταν άχρηστος και ασόβαρος;

 

Εσύ μπορεί να μην είσαι celebrity, αλλά χωρίς να το καταλαβαίνεις επηρεάζεται και διαμορφώνεται η γνώμη σου από αυτούς. Όταν στο κοπανανε κάθε μέρα, γίνεσαι και εσύ ένας από την μάζα που λέει "αφού το λένε όλοι αυτοί, κάτι ξέρουν".

 

Φυσικά και δεν έχω κάποιο συμφέρον να τον υποστηρίξω. Ούτε εκεί ζω. Και δεν με νοιάζει σε τελική ανάλυση. Εγώ για άλλο λόγο ξεκίνησα αυτή την κουβέντα. Για το πώς δηλαδή διαμορφώνονται οι απόψεις της πλεμπας από τα επίσημα κανάλια ενημέρωσης. Το ποσο εύκολα πιστεύετε όλοι για ενέσεις χλωρίνης και το τι λένε όλοι οι υπόλοιποι.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Φυσικά επειδή μόνο αφελείς πιστεύουν ότι η πολιτική είναι one man show, τα παραπάνω βαραίνουν συνολικά τους Ρεπουμπλικάνους, ενώ ομοίως ας αναλογιστούν τους ευθύνες τους οι Δημοκρατικοί, που απέναντι στον εθνικιστή υπερπατριώτη βγήκαν με αντιπρόταση την εκλεκτή του συστήματος.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Θα επρεπε να ηξερες οτι ΔΕΝ ειναι ο εκλεκτος του ρεπαμπλικανου κοματος...αλλον θελανε στο κομα αλλα ο κοσμος εκλεκτορες στις πολιτειες το ν ψηφισαν γιατι ειδαν τα χαλια τους με τον ομπαμα, που η αμερικη εγινε εξαρτημενο τσιρακι των κινεζων.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί να μην είσαι celebrity, αλλά χωρίς να το καταλαβαίνεις επηρεάζεται και διαμορφώνεται η γνώμη σου από αυτούς. Όταν στο κοπανανε κάθε μέρα, γίνεσαι και εσύ ένας από την μάζα που λέει "αφού το λένε όλοι αυτοί, κάτι ξέρουν".

 

Όχι, δεν μου διαμορφώνουν, εγώ διαμορφώνω, γιατί συγκεντρώνω όλη την αλήθεια :lol::p

 

Μείνε στα facts και άσε το ποιος λέει τι. Πρώτα τα facts. Ακόμα και κάποιος που δεν συμπαθείς να τα λέει, σκέψου ότι και ένα χαλασμένο ρολόι είναι σωστό δύο φορές την ημέρα.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να πούμε εάν παρατηρήσει κανείς όλα τα αριστερόστροφα μέσα των ΗΠΑ, πάντοτε χρησιμοποιούν συγκεκριμένα καρέ φωτογραφίας του με γκριμάτσες του η βάζουν μέχρι και φίλτρα για να τον δείχνουν πιο "πορτοκαλί". Ας συγκρίνουν εικόνες από την κρατική τηλεόραση των ΗΠΑ και τα αριστερά media να δουν την διαφορά.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ δεν υπάρχει τίποτα "αριστερό" στις ΗΠΑ, απορώ γιατί το επαναλαμβάνετε ορισμένοι... Δεν υπάρχουν δικαιώματα εργαζομένων, δεν υπάρχει κράτος πρόνοιας, δεν υπάρχει προστασία καταναλωτών...

 

Ούτε βρισιά είναι το "αριστερό", ούτε πραγματικότητα...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Κανείς το ίδιο λάθος και αναπαράγεις τις ίδιες ανακρίβειες.

 

Τι από όσα έγραψα ήταν ανακρίβεια; Ο Τραμπ δεν έχει έρθει σε αντιπαράθεση με τον Fauci και τον Cuomo; Η ανακοίνωση της Reckitt Benckiser για το Dettol δεν έγινε; Δεν είπε ότι θα ανοίξει την οικονομία σε 3 βδομάδες, ό,τι και να γίνει με τον ιό; Δεν δείχνει το δάχτυλο στην Κίνα με κάθε ευκαιρία;

 

Αν επιλέγεις να πιστεύεις αυτά που σου ταιριάζουν, τουλάχιστον μην αμφισβητείς τα γεγονότα.

 

Ότι έχετε επαναπαυθεί στην ενημέρωση από τα δήθεν αξιοπιστία media και σας βομβαρδίζουν με ψεύδη.

 

Έχω την τύχη να έχω δύο φίλους που ζουν μόνιμα στην Νέα Υόρκη, έναν Έλληνα και μια Ινδή. Ο πρώτος όπως έγραψα δουλεύει στο σύστημα υγείας, και μου στέλνει καθημερινά σεντόνια με τα εγκλήματα του Τραμπ στη διαχείριση της πανδημίας (πολλά παραπάνω από όσα μπορώ να καταλάβω ως μηχανικός :) ) Αμφότεροι μου μεταφέρουν την αγανάκτηση του κύκλου τους, όπως και κάθε δημοκρατικά σκεφτόμενου ανθρώπου, σχετικά με απελάσεις ανθρώπων που δουλεύουν και προφέρουν 20 χρόνια στην Αμερική, απλά για να χαϊδευτούν τα αυτιά υπερπατριωτών ψηφοφόρων με την αντίληψη "δώσε πόνο πρόεδρε" του παραπάνω. Οπότε όχι, η ενημέρωσή μου δεν προέρχεται (μόνο) από τα media.

 

Αλλά μπορεί κάποιος να μου πει που βοηθάει όλος αυτός ο τρόμος;

 

Εδώ συμφωνώ μαζί σου. Φυσικά και δεν βοηθάει αυτός ο τρόμος. Μακάρι να μην το ζούσαμε όλο αυτό, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις. Δεν έχω κάτι να σου προτείνω, γιατί δεν είμαι ειδικός, και επιλέγω να ακούω τους ειδικούς, εν προκειμένω τους γιατρούς και τους επιστήμονες. Καλό θα ήταν να το κάνουν και οι πολιτικοί, δεξιοί και αριστεροί, που σκέφτονται πρωτίστως το εκλογικό κόστος.

 

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μου διαμορφώνουν, εγώ διαμορφώνω, γιατί συγκεντρώνω όλη την αλήθεια :lol::p

 

 

 

Μείνε στα facts και άσε το ποιος λέει τι. Πρώτα τα facts. Ακόμα και κάποιος που δεν συμπαθείς να τα λέει, σκέψου ότι και ένα χαλασμένο ρολόι είναι σωστό δύο φορές την ημέρα.

Fact δεν είναι ότι η επεμβατικοτητα των Αμερικανών έχει σχεδόν μηδενιστεί; Ποιος άλλος προηγούμενος πρόεδρος το έκανε;

Fact δεν είναι ότι οι σχέσεις των ΗΠΑ με την Κορέα είναι πολύ καλύτερες από πριν;

Facts δεν είναι όλα όσα αναφέρω παραπάνω;

 

Εάν δεν είναι facts, τότε τι είναι; Η δεχόμαστε μόνο συγκεκριμένα facts;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι από όσα έγραψα ήταν ανακρίβεια; Ο Τραμπ δεν έχει έρθει σε αντιπαράθεση με τον Fauci και τον Cuomo; Η ανακοίνωση της Reckitt Benckiser για το Dettol δεν έγινε; Δεν είπε ότι θα ανοίξει την οικονομία σε 3 βδομάδες, ό,τι και να γίνει με τον ιό; Δεν δείχνει το δάχτυλο στην Κίνα με κάθε ευκαιρία;

 

Αν επιλέγεις να πιστεύεις αυτά που σου ταιριάζουν, τουλάχιστον μην αμφισβητείς τα γεγονότα.

 

 

 

Έχω την τύχη να έχω δύο φίλους που ζουν μόνιμα στην Νέα Υόρκη, έναν Έλληνα και μια Ινδή. Ο πρώτος όπως έγραψα δουλεύει στο σύστημα υγείας, και μου στέλνει καθημερινά σεντόνια με τα εγκλήματα του Τραμπ στη διαχείριση της πανδημίας (πολλά παραπάνω από όσα μπορώ να καταλάβω ως μηχανικός :) ) Αμφότεροι μου μεταφέρουν την αγανάκτηση του κύκλου τους, όπως και κάθε δημοκρατικά σκεφτόμενου ανθρώπου, σχετικά με απελάσεις ανθρώπων που δουλεύουν και προφέρουν 20 χρόνια στην Αμερική, απλά για να χαϊδευτούν τα αυτιά υπερπατριωτών ψηφοφόρων με την αντίληψη "δώσε πόνο πρόεδρε" του παραπάνω. Οπότε όχι, η ενημέρωσή μου δεν προέρχεται (μόνο) από τα media.

 

 

 

Εδώ συμφωνώ μαζί σου. Φυσικά και δεν βοηθάει αυτός ο τρόμος. Μακάρι να μην το ζούσαμε όλο αυτό, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις. Δεν έχω κάτι να σου προτείνω, γιατί δεν είμαι ειδικός, και επιλέγω να ακούω τους ειδικούς, εν προκειμένω τους γιατρούς και τους επιστήμονες. Καλό θα ήταν να το κάνουν και οι πολιτικοί, δεξιοί και αριστεροί, που σκέφτονται πρωτίστως το εκλογικό κόστος.

 

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Νέα Υόρκη. Οι βασικοί πολιτικοί αντίπαλοι του Trump.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

επικη κ___τουμπα! :lol:

Τα 2μ εγιναν 1,5μ στα κομμωτηρια. Η χρηση μασκας μεσα στα supermarket εγινε προαιρετικη(και στο προσωπικο που ειναι στα αλλοιωσιμα. δηλαδη οι ταμιες δεν υποχρεουνται να φορανε)/

ποσο γελοιοι μας κυβερνανε.

EXAWgipWsAE8IWr?format=jpg&name=large

Link to comment
Share on other sites

Fact δεν είναι ότι η επεμβατικοτητα των Αμερικανών έχει σχεδόν μηδενιστεί; Ποιος άλλος προηγούμενος πρόεδρος το έκανε;

 

Επεμβατικότητα; Όπως το quid pro quo με τον Zelensky; Τα trade wars με Κίνα και Ευρώπη; Ή ότι έχει βαλθεί να ξεπαστρέψει την EU; Μήπως θες να πεις κάτι άλλο;

 

Fact δεν είναι ότι οι σχέσεις των ΗΠΑ με την Κορέα είναι πολύ καλύτερες από πριν;

 

Ναι, όντως είναι καλύτερες, φαίνεται άλλωστε που για πρώτη φορά στα χρονικά ο POTUS δήλωσε ότι "το δικό μου είναι μεγαλύτερο και πιο κόκκινο" (σ.σ. κουμπί πυρηνικών ε) σε επίσημο έγγραφο του Υπ. Εξωτερικών προς την Β.Κορέα. Αν δεν είναι αυτό χαβαλετζίδικη σχέση μεταξύ κολλητών, δεν ξέρω τι είναι.

 

Btw, τώρα που πέθανε ο Κιμ θα είναι καλύτερες από ποτέ ε; :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Επεμβατικότητα; Όπως το quid pro quo με τον Zelensky; Τα trade wars με Κίνα και Ευρώπη; Ή ότι έχει βαλθεί να ξεπαστρέψει την EU; Μήπως θες να πεις κάτι άλλο;

 

 

 

 

 

 

 

Ναι, όντως είναι καλύτερες, φαίνεται άλλωστε που για πρώτη φορά στα χρονικά ο POTUS δήλωσε ότι "το δικό μου είναι μεγαλύτερο και πιο κόκκινο" (σ.σ. κουμπί πυρηνικών ε) σε επίσημο έγγραφο του Υπ. Εξωτερικών προς την Β.Κορέα. Αν δεν είναι αυτό χαβαλετζίδικη σχέση μεταξύ κολλητών, δεν ξέρω τι είναι.

 

 

 

Btw, τώρα που πέθανε ο Κιμ θα είναι καλύτερες από ποτέ ε; :p

 

Δεν είναι όμως τόσο τεταμένες οι σχέσεις τους όπως προ εκλογής του.

 

Απ' όσο θυμάμαι ο Zelensky τα αρνειται όλα αυτά περί συζητήσεων για quid pro quo.

 

Θεωρείς ότι η ενωμένη Ευρώπη που θα θέλαμε έχει καμία σχέση με αυτό που έχουμε; Η ενωμένη Ευρώπη των συνεταίρων και των ΑΕ;

 

Το ότι δεν του αρέσει ο τρόπος που κυβερνά την ΕΕ η Γερμανία, έχει άδικο; Θεωρείς καλύτερη την Μέρκελ;

 

Πέθανε ο Κιμ; Δεν το έμαθα αυτό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς το ίδιο λάθος και αναπαράγεις τις ίδιες ανακρίβειες.

 

Και αυτό ήταν εξαρχής το θέμα που συζητάω. Ότι έχετε επαναπαυθεί στην ενημέρωση από τα δήθεν αξιοπιστία media και σας βομβαρδίζουν με ψεύδη. Πέφτετε κι εσείς στην ίδια παγίδα με τους ψεκασμένους, σκεπτόμενοι απλά ότι ενημερώνεστε σωστά και από έγκυρες πηγές.

 

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αυτό που όλοι είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας και βλέπετε όλη μέρα τηλεόραση και δελτία ειδήσεων, που σας δείχνουν τους ομαδικούς τάφους στο νησί Χαρπ, ποια η λογική του; Που αποσκοπεί όλος αυτός ο πανικός και ο φόβος που διαχέουν νυχθημερόν; Δεν λέω να είμαστε χαλαροί απέναντι σε όλο αυτό. Αλλά μπορεί κάποιος να μου πει που βοηθάει όλος αυτός ο τρόμος;

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είπε ποτέ ο Trump πως είναι επιστήμονας; Δηλαδή όταν ρώτησε το ιατρικό επιτελείο πως έχει υποψίες ότι η υπεριώδης ακτινοβολία μπορεί να έχει θεραπευτικές ικανότητες και φαίνεται τελικά να εχει, ήταν άχρηστος και ασόβαρος;

 

Εσύ μπορεί να μην είσαι celebrity, αλλά χωρίς να το καταλαβαίνεις επηρεάζεται και διαμορφώνεται η γνώμη σου από αυτούς. Όταν στο κοπανανε κάθε μέρα, γίνεσαι και εσύ ένας από την μάζα που λέει "αφού το λένε όλοι αυτοί, κάτι ξέρουν".

 

Φυσικά και δεν έχω κάποιο συμφέρον να τον υποστηρίξω. Ούτε εκεί ζω. Και δεν με νοιάζει σε τελική ανάλυση. Εγώ για άλλο λόγο ξεκίνησα αυτή την κουβέντα. Για το πώς δηλαδή διαμορφώνονται οι απόψεις της πλεμπας από τα επίσημα κανάλια ενημέρωσης. Το ποσο εύκολα πιστεύετε όλοι για ενέσεις χλωρίνης και το τι λένε όλοι οι υπόλοιποι.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

το βίντεο που λεει για το απολυμαντικό .Αν σου φαίνεται ότι τρολάρει τότε γιατί τις επόμενες μερες δεν έκανε ενημέρωση γιατι δεν αξίζει τον κόπο όπως έλεγε ;Επίσης δεν είναι επιστήμονας αλλά είναι ο πρόεδρος της ΗΠΑ,η αποψη/γνωμη/ομιλία του έχει τεράστια επιρροή ,δεν είναι δυνατόν να μην το καταλαβαίνουμε αυτό.Θυμάσαι τότε που έλεγε για την χλωροκίνη

https://edition.cnn.com/2020/03/23/health/arizona-coronavirus-chloroquine-death/index.html

 

για το πόσο κολοτούμπας είναι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μάσκα ξε μάσκα πλέον θα γίνει της Πόπης με τον covid. Από εχθές και στις μεγαλουπόλεις και στην επαρχία βγάλανε πολλοί τα παιδιά τους σε παιδικές χαρές σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Ο Έλληνας η θα είναι της υπερβολής και θα είναι μέσα ή το αντίθετο. Υποτίθεται ότι τα μέτρα είναι έως τις 4 μαϊου.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

το βίντεο που λεει για το απολυμαντικό .Αν σου φαίνεται ότι τρολάρει τότε γιατί τις επόμενες μερες δεν έκανε ενημέρωση γιατι δεν αξίζει τον κόπο όπως έλεγε ;Επίσης δεν είναι επιστήμονας αλλά είναι ο πρόεδρος της ΗΠΑ,η αποψη/γνωμη/ομιλία του έχει τεράστια επιρροή ,δεν είναι δυνατόν να μην το καταλαβαίνουμε αυτό.Θυμάσαι τότε που έλεγε για την χλωροκίνη

 

https://edition.cnn.com/2020/03/23/health/arizona-coronavirus-chloroquine-death/index.html

 

 

 

για το πόσο κολοτούμπας είναι.
Ξέρεις καθόλου αγγλικά; Είδες πουθενά να προτρέπει τον κόσμο να χρησιμοποιήσει αυτές τις μεθόδους; Βλέπεις να λεει αυτό είναι η θεραπεία και τέλος; Όχι. Αντιθέτως τον βλέπω να ΡΩΤΆΕΙ το ιατρικό επιτελείο δίπλα του και να λέει πως δεν είμαι γιατρός, δεν λέω τίποτα, δεν ξέρω, απλά ρωτάω μήπως μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια τέτοιου είδους θεραπεία με "φώς".

 

Με λίγα λόγια, ότι ακριβώς γράφω και πιο πάνω.

 

Και τι πάει να πει κωλοτούμπας. Όλοι είναι κωλοτούμπες.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...