Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ στην παρατήρησή σου. Το πρωί φεύγω για δουλειά σχεδόν με 100% και σε 1-1,5 ώρα διαδρομή (οδηγώντας και στο Bluetooth του αυτοκινήτου) και με 3-4 κλήσεις των 5 λεπτών, πέφτει στο 88-90%. Πριν ήταν κοντά στο 95%. Μετά όπως λες "στρώνει" κάπως η κατανάλωση, κάτι άλλο δεν αντιλήφθηκα.

 

Αυτό ηταν το πρώτο που καταλαβα οτι δεν παει καλα... Μετα άρχισα να το παρακολουθώ με το gsam... Ανα 10% έφτιαχνα νεο σημειώσει ακριβως με την δυνατότητα που έχει το πρόγραμμα...

Ολο το χαμενο sot είναι εως το 60-65% ... Μετα το 60-65% δεν χάνει καθόλου σε σχεση με πριν. Η ζημια η μεγάλη γίνεται απο 100% στο 80% ...

Εκει χανω κ μια ωρα κ παραπανω Sot. 80 με 65-60 χανω λιγοτερο αλλα χανω κάμποσο...

Απο κει και κατω τπτ.. Στρωνει !

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο.

Παραπάνω από αισθητή η χειρότερη μπαταρία μετά το update.

Το ΠΣΚ που το παρακολούθησα καλύτερα, είδα ότι το "20%" ή το 2ωρο λιγότερο SOT που αναφέρθηκαν πιο πίσω, δεν είναι υπερβολές.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο.

Παραπάνω από αισθητή η χειρότερη μπαταρία μετά το update.

Το ΠΣΚ που το παρακολούθησα καλύτερα, είδα ότι το "20%" ή το 2ωρο λιγότερο SOT που αναφέρθηκαν πιο πίσω, δεν είναι υπερβολές.

 

from my S10 lite

 

Εχω ενα κακό ρε συ φιλε.....

Με το κινητο, έχω κομπλεξ-λοξα-κολλημα συγκεκριμένο.... Κοιταω συνεχεια τι καίει κ τι δεν καίει κτλ...

Εχω λπν αρχείο του gsam κ γραφω καθε μερα (για 3-4 μερες) επειτα απο καποια αλλαγη (αν εγκατάστησω καποιο πρόγραμμα που χρειάζομαι, updates, σημαντικές αλλαγες σε ρυθμισεις κτλ).

Το αρχείο ειναι λεπτομερεστατο αν 10% (έως 50)...

Κ μετα απο 50% εως 20% ....

-

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΛΟΞΑ....

-

Αυτα που ειπα βγηκαν βαση στατιστικων...

Βαση μετρησεων... Χαχαχαχαχα

-

Έχετε μπλεξει πολυ άσχημα (εκει στην samsumg)...

Link to comment
Share on other sites

Ισως όντως να εχει πεσει λιγο τελικά.. Σήμερα εχω 63% με 3 ωρες 12 λεπτά οθόνη. Αλλά σε 13 ωρες χρήσης. Δεν είμαι και σίγουρος αλλά συνήθως είχα παραπάνω μπαταρία νομίζω..

Ήξερε το κινητο μου φαίνεται και δεν έπαιρνε update επί 1 χρόνο σχεδον.. :lol: Τι το ήθελα και το έφτιαξα..

Αν και βγάζω ακομα συνήθως 9-10 ωρες οθονη οπότε λιγο με νοιάζει.. Ισως απλα το δικό μου να χανει λιγότερο. Μπορεί να παίζει ρόλο το debloating γι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με την τελευταία αναβάθμιση, πήραμε και exynos; :lol:

 

Αυτή η πτώση στις επιδόσεις μπαταρίας, με βάζει σε 2ες σκέψεις για τα διάφορα vs που διαβάζω μεταξύ exynos και snapdragon.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με την τελευταία αναβάθμιση, πήραμε και exynos; :lol:

 

Αυτή η πτώση στις επιδόσεις μπαταρίας, με βάζει σε 2ες σκέψεις για τα διάφορα vs που διαβάζω μεταξύ exynos και snapdragon.

 

Δεν βγαινει με exynos... οποτε μπορούμε να ειμαστε ησυχοι....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και εγώ την αναβάθμιση και βλέπω την επίδραση που έχει στη μπαταρία. Μικρή ευτυχώς.

Ελπίζω στην επόμενη να διορθωθεί.

 

Επειδή έχω κάνει debload, ξέρει κάποιος αν στην αναβάθμιση επανέρχεται η συσκευή στην αρχική κατάσταση. Με τις εφαρμογές που έχω απεγκαταστήσει;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε update το έκανα αλλά πάλι βλέπω Οκτωβριος 2020....

 

sent from S10 Lite

Κατέβασα την έκδοση αυτή από Sammobile και την εγκατέστησα. Πρόσεξα ότι ημερομηνία κατασκευής αναφέρεται η 2 Οκτωβρίου, ενώ η προηγούμενη είχε 17 Σεπτεβρίου. Και οι δύο έχουν security Οκτωβρίου.

Προφανώς - χωρίς να αλλάξουν το security - διόρθωσαν κάτι που δεν τους άρεσε στην προηγούμενη. Ελπίζω να είναι το θέμα της μπαταρίας. Θα δούμε!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε update το έκανα αλλά πάλι βλέπω Οκτωβριος 2020....

 

sent from S10 Lite

 

Και εμένα τα ίδια, ίσως να διόρθωσαν κάτι άλλο. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ακόμα και μετά το τελευταίο update, το 100-85 φεύγει με τον άνεμο παρέα.

Εχθές το φορτίζω μέχρι 100%. Το παρατάω. Πάω το κοιτάω μετά από 1,5 ώρα. Το βλέπω 95%.

Προσωπικά, στα παπάκια μου, αλλά το αναφέρω για να επιβεβαιώσω ακόμα μια φορά αυτό που έλεγαν τα παιδιά ότι κάτι πήγε πολύ σκατά στην τελευταία αναβάθμιση. Τώρα, το ποιος από όλους τους εμπλεκόμενους φταίει... άγνωστο.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και σε μένα ότι το τελευταίο update δεν διορθώσε την αυτονομία

 

sent from S10 Lite

 

Το τελευταίο update δεν ειχε καμια επιδραση στην μπαταρία... Ιιιιιιισως να ελεγα κι ολας οτι υπάρχει μια μικρη διαφορα προς τα κάτω....

Αλλα δεν θελω να κατσω να ασχοληθώ παραπάνω ουτε να καιγομαι.... Μου αρκεί ότι η μπαταρια χάλασε πολυ απο το 1o update Οκτωβρίου....

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η μπαταρία μετά από 2-3 κύκλους φόρτισης δείχνει μεγάλη βελτίωση.

Φόρτισα στις 8 το πρωί και τώρα 11 το βράδυ είναι στο 70%. Ότι νάναι.

Screenshot-20201111-230303-Device-care.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχασες 30% κ ποσες ωρες SOT εχεις ??

Wifi η DATA ??

Ποιο update εχεις??

Απ το 2ο update του Οκτωβρίου δεν εχω φόρτισει εως το 100% κ λιγο στην αρχη παρατηρησα.

 

Το κινητο πάντως σε αναμονη ειναι απιστευτο...

Με wifi μονο στο 8ωρο χάνω 3%.

Αμα κλεισω κ το wifi χανω μονο 1% στο 8ωρο.

Edited by HSP
Link to comment
Share on other sites

Έχασες 30% κ ποσες ωρες SOT εχεις ??

Wifi η DATA ??

Ποιο update εχεις??

Εαν εννοείς ενεργή οθόνη, είχα 5 ώρες και 55 λεπ. Με wifi και τοποθεσία ανοιχτά. Από κλήσεις είχα 4-5, όχι μεγάλες σε διάρκεια, γύρω στα 15 λεπτά.

Είμαι με το 2ο Update του Οκτωβρίου.

 

Έχει βγει εν τω μεταξύ. στο Sammobile.com, το update του Νοεμβρίου για μερικές χώρες. Μόλις βγει για Ελλάδα, θα το κατεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι του έδωσες....εγω σε πτήση χάνω δυο με τρία τις εκατό σε 4 ώρες

 

sent from S10 Lite

 

Απ την αρχη που το πηρα εχανα 4-5% στο 8ωρο με WIFI ανοιχτο. Εβαλα package disabler, εβγαλα πραμα, κ τωρα χανω 3-4% με WIFI κ 1-1,5% (βαρια) με κλειστο wifi .... (δηλ. μονο η κεραία να λειτουργεί).

Παιζουν μεγαλο ρολο κ τι apps εχεις.. Τι ρυθμισεις εχεις κανει, ποια εχεις βαλει στο doze κτλ.... Παντως με λειτουργία πτησης κ 6-8% στο 8ωρο για μενα παρα είναι υπερβολικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εαν εννοείς ενεργή οθόνη, είχα 5 ώρες και 55 λεπ. Με wifi και τοποθεσία ανοιχτά. Από κλήσεις είχα 4-5, όχι μεγάλες σε διάρκεια, γύρω στα 15 λεπτά.

Είμαι με το 2ο Update του Οκτωβρίου.

 

Έχει βγει εν τω μεταξύ. στο Sammobile.com, το update του Νοεμβρίου για μερικές χώρες. Μόλις βγει για Ελλάδα, θα το κατεβάσω.

 

Στην φωτογραφία ναι μεν φαινεται οτι εχεις 6 ωρες οθονη αλλα ειναι απ τις 12 το βραδυ...

Εσυ το ξαναφορτισες εως το 100% κ το ξαναχρησιμοποιησες ....

Οποτε πρεπει να αφαιρέσεις τις ωρες που το χρησιμοποιησες πριν την φορτιση.

Μακαρι να είχαμε 6 ωρες με 30% ...

Αυτο σημαινει 18 ωρες στο 10% ......

Δηλ. σαν το 3310 του 2002 !!!!!!!

Πραγμα ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ...

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία ναι μεν φαινεται οτι εχεις 6 ωρες οθονη αλλα ειναι απ τις 12 το βραδυ...

Εσυ το ξαναφορτισες εως το 100% κ το ξαναχρησιμοποιησες ....

Οποτε πρεπει να αφαιρέσεις τις ωρες που το χρησιμοποιησες πριν την φορτιση.

Μακαρι να είχαμε 6 ωρες με 30% ...

Αυτο σημαινει 18 ωρες στο 10% ......

Δηλ. σαν το 3310 του 2002 !!!!!!!

Πραγμα ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ...

Επειδή μοιάζει περίεργο και δεν ξέρω αν κάνω κάπου εγώ λάθος

ανεβάζω δύο εικόνες, η μία 11 Νοε και η άλλη σήμερα 12 Νοε

 

11 Νοεμβρίου: Πλήρης φόρτιση στις 8 το πρωί. Στις 12 τη νύχτα είναι στο 65% με οθόνη 5 ώρες και 55 λεπτά. Wifi, gps, λίγες κλήσεις, bluetooth σύνδεση με honor band 5 συνέχεια και 1 ώρα περπάτημα με Huawei Health ανοιχτό και συγχρόνως ραδιόφωνο.

Screenshot-20201112-191728-Device-care.jpg

 

12 Νοεμβρίου: Πλήρης φόρτιση στις 11 το πρωί. Τώρα που γράφω είναι 19.30 και δείχνει 77% με οθόνη 5 ώρες και όλα τα παραπάνω, εκτός από την άσκηση με το Huawei Health και το ράδιο ( που θα πάω αργότερα....xaxa ).

Screenshot-20201112-191739-Device-care.jpg

 

Μπορεί να κάνει λάθος μετρήσεις;; Υπόψιν ότι έχω κάνει το βασικό debloat και έχω εξοικονόμηση ενέργειας, όπως φαίνεται στη μπάρα επάνω.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το Sot υπολογίζεται διαφορετικα.... Απο τις 12 το βραδυ, εως τις 11.59 το επομενο βραδυ.. Δηλ. ανα 24ωρο.... Οοοοοοσες φορτισεις κ να κανεις μεσα στην μερα, δεν μηδενίζει η ωρα που ειναι αναμμενη η οθόνη....

Θα μηδενίσει στις 00.00 το βραδυ.....

Αν θες να υπολογισεις ακριβως την ωρα που εχεις οθονη, στο σχεδιαγραμμα που βλέπεις, πηγαινε στο σημειο που τελειώνει η φορτιση κ πατα πανω..... Δες την ωρα οθονης κ κρατα την.

Μετα κανε το δάχτυλο ενα τικ πιο κει, να πας στο αμέσως επομενο κομματι προς τα δεξιά κ υπολόγισε την ωρα οθονης.. κανε το ιδιο κ υπολόγισε ποσο ωρα οθονη εχεις απο την φορτιση κ μετα.......

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του πως ειναι? Σας αρέσει? Οι βραδινές?

 

Απο τι προερχεσαι ??

Εχει μεγαλη σημασία απο ποιο κινητο θα ερθεις σε αυτό!

Γενικα ΟΧΙ ... Αν εισαι της φωτογραφίας δεν είναι καλες οι φωτογραφίες...

Οταν την βλεπεις σε κανονική μορφη φαίνεται καλα, μολις κανεις το λαθος κ κανεις εστω κ ελάχιστο ζουμ, φαινεται οτι η καμερα δεν ειναι καλη. Κ ειναι θεμα λογισμικου κ συμπιεσης γιατι με gcam φτιάχνει αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Απο τι προερχεσαι ??

Εχει μεγαλη σημασία απο ποιο κινητο θα ερθεις σε αυτό!

Γενικα ΟΧΙ ... Αν εισαι της φωτογραφίας δεν είναι καλες οι φωτογραφίες...

Οταν την βλεπεις σε κανονική μορφη φαίνεται καλα, μολις κανεις το λαθος κ κανεις εστω κ ελάχιστο ζουμ, φαινεται οτι η καμερα δεν ειναι καλη. Κ ειναι θεμα λογισμικου κ συμπιεσης γιατι με gcam φτιάχνει αρκετα..

 

Aπό S7 φίλε. Τι θα θεωρούσες αξιο αντικαταστατη του ως προς την καμερα? Σε σχεση με το Α71 τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Aπό S7 φίλε. Τι θα θεωρούσες αξιο αντικαταστατη του ως προς την καμερα? Σε σχεση με το Α71 τι λες?

 

Δεν μπορω να σου προτεινω γιατι δεν ξερω τι φωτογραφίες βγάζει το S7 κ δεν ξέρω τα δικα σου στάνταρ....

Εγω έκανα την μετάβαση απο S9+, κ δυστυχως η καμερα με απογοητευσε πολυ.

Κάνοντας εστω κ λιγο ζουμ, βλεπεις οτι ειναι ενα χαλι κ μισο.. Η νυχτερινη δεν ειναι καλη κ γενικα δεν θα το προτεινα αν εισαι λατρης της φωτογραφίας.

Εγω που ειμαι κ περιεργος, ηδη κοιτάω να μεταβω σε s20 FE 5G (οταν βρω ενα δείγμα για τεστ)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές έγραψα ότι έχω το s10 lite και η γυναίκα μου το Α71. Φίλε καλύτερο το s10 lite με μεγάλη διαφορά. Αν θες σε κάτι καλύτερο στην κάμερα θα πας σε ναυαρχίδα. Κοίτα αξιολόγηση στο https://www.dxomark.com/.

Ίσως το καλύτερο side ΜΕ περιγραφές και δοκιμές "τρελές". Θα φας κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Aπό S7 φίλε. Τι θα θεωρούσες αξιο αντικαταστατη του ως προς την καμερα? Σε σχεση με το Α71 τι λες?

 

Κι εγω απο S7Edge πηγα στο S10Lite και δεν εχω κανενα παραπονο απο την καμερα.

Αλλα δεν το ψαχνω και τοσο πολυ, οποτε ειναι θεμα τι απαιτησεις εχεις!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...