Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω άδεια και είμαι τέταρτη ημέρα σε παραθαλάσσιο μέρος κοντά στον Πλαταμώνα. Οι κλήσεις και οι συνομιλίες για δουλειά δεν σταματούν αλλά είναι λίγες και σύντομες (4-5 κλήσεις αντί για 25-30). Τα mail και το σερφάρισμα ακόμη λιγότερα. Μουσική και social media δεν παίζουν. Θα περίμενε κανείς η μπαταρία του κινητού να βγάζει 2 24ώρα....Αλλά και η cosmote και η vodafone έχουν ΑΘΛΙΟ σήμα και στραγγίζουν την μπαταρία στην κυριολεξία.

 

Ίσως η κατάσταση του δικτύου να είναι ο πιο Αστάθμητος παράγοντας στην κατανάλωση ενέργειας και αυτή να είναι μια εξήγηση για τις διαφορές στο ποσοστό που διαφέρει στον καθένα μας η κατανάλωση την νύχτα.

Ακριβώς μα ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι!

Σημαντικότατο ρόλο η ποιότητα σήματος.

Εγώ στην Θεσσαλονίκη φορτίζω κάθε 2,5 μέρες περίπου (από 15-90%) και στην Χαλκιδική κάθε 1,5 ημέρα.

 

Παλαιότερα ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Με Redmi Note 5 στην Θεσσαλονίκη φόρτιση κάθε 2 μέρες και στην Χαλκιδική... με το ζόρι έβγαινε η ημέρα. Σε κάποιες στιγμές μπορεί να έχανε και 10% την ώρα στην αναμονή!

 

Σε αυτόν τον αστάθμητο παράγοντα που λέγεται σήμα, βάλε τώρα μέσα και τις διαφορετικές απαιτήσεις του καθενός (άλλα πράγματα ζητάει ο ένας, άλλα ο άλλος, διαφορετική η επικοινωνία της κάθε συσκευής με το σήμα και τις υπηρεσίες).

 

from my S10 lite

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω άδεια και είμαι τέταρτη ημέρα σε παραθαλάσσιο μέρος κοντά στον Πλαταμώνα. Οι κλήσεις και οι συνομιλίες για δουλειά δεν σταματούν αλλά είναι λίγες και σύντομες (4-5 κλήσεις αντί για 25-30). Τα mail και το σερφάρισμα ακόμη λιγότερα. Μουσική και social media δεν παίζουν. Θα περίμενε κανείς η μπαταρία του κινητού να βγάζει 2 24ώρα....Αλλά και η cosmote και η vodafone έχουν ΑΘΛΙΟ σήμα και στραγγίζουν την μπαταρία στην κυριολεξία.

Ίσως η κατάσταση του δικτύου να είναι ο πιο Αστάθμητος παράγοντας στην κατανάλωση ενέργειας και αυτή να είναι μια εξήγηση για τις διαφορές στο ποσοστό που διαφέρει στον καθένα μας η κατανάλωση την νύχτα.

 

Δεν έχει κακό σήμα η περιοχή. Εκτός αν πιάνεις γαλαρία......

Κατα τα άλλα εννοείται πως το σήμα παίζει τεράστιο ρόλο. Πριν λίγα χρόνια που είχα το Note 9 είχα μια "συμπαθητική" κατανάλωση και έβγαζα κάπως οριακά την μέρα. Την μισή μέρα στη δουλειά είχα φουλ σήμα 4g και την υπόλοιπη στο σπίτι δεν είχα ούτε 3g. Τότε τοποθέτησε η Wind κεραία κοντά στο σπίτι μου με αποτέλεσμα να αποκτήσω καλό 4g και στο σπίτι. Η αυτονομία της συσκευής εκτοξεύτηκε.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αλλαγή από το s10lite σε Iphone 11 64gb από φίλο που το έχει σφραγισμένο? Τα κατά που βρίσκω είναι η μικρότερη οθόνη, η μπαταρία και ο αποθηκευτικός χώρος που δεν με ενοχλεί τόσο..
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αλλαγή από το s10lite σε Iphone 11 64gb από φίλο που το έχει σφραγισμένο? Τα κατά που βρίσκω είναι η μικρότερη οθόνη, η μπαταρία και ο αποθηκευτικός χώρος που δεν με ενοχλεί τόσο..
Στα συν τί βρίσκεις;

Μόνο αν προτιμάς το ios από το Android να κάνεις τη μετάβαση. Είναι καθαρά θέμα δικής σου προτίμησης.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι πιο ποιοτική σαν συσκευή νομίζω και το ios όπως είπες ειναι θέμα γούστου.. Η κάμερα λιγο που το έψαξα μου φάνηκε σχεδόν ίδια. Γενικα από το s10lite είμαι φουλ ευχαριστημένος 1 μηνα που το έχω!
Link to comment
Share on other sites

Τι του λυμπιστηκες του μήλου? Την μικρή του μπαταρία? Την μικρή οθόνη? Το τεράστιο νοτς? Τα μόνο 64GB? Την έλλειψη του fm radio? Να συνεχίσω?

 

sent from S10 Lite

 

Χαχαχα κινηταρα έχουμε εννοείται αλλά γιαυτό είπα να ρωτήσω και εδώ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι εαν σου αρέσει το iOS.

Εκεί είναι το ζουμί. Ούτε το νοτσ, ούτε η χωρητικότητα, ούτε τα FM ούτε οι αναφορές SMS μετράνε.

Εαν δεχτείς το iOS, μπαίνεις στον κόσμο του AppStore και εκεί κλειδώσεις. Και δεν ξανακοιτάς Android ούτε ζωγραφιστό.

Εαν δεν σου αρέσει το iOS, δεν μπλέκεις με Apple.

 

iOS vs Android είναι το βασικό δίλημμα. Και όχι S10 lite vs iPhone 11.

ΚΑΜΙΑ σχέση η μία συσκευή με την άλλη. Μα καμία όμως.

 

Ο μόνος τρόπος για να δεις εάν σου ταιριάζει, είναι να δοκιμάσεις.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το ios υπέροχο και stable σε δεκάδες τομείς, αλλά χωρίς youtube vanced δεν ζω ποτέ ξανά. μόνο αν το σταματήσουν οι developers που θα είναι σα να μου τραβούν τα καλώδια της μηχανικής υποστήριξης. :P πάντα ζυγίζεις τη δική σου χρήση και παίρνεις. πάντως και το one ui το βρίσκω υπερβολικά βολικό σε πολλούς τομείς, σε σημείο που το συγκρίνω πλέον και με το oxygen. ιδιαίτερα το συρταράκι που μπορείς να το παραμετροποιήσεις και άλλα τέτοια καλούδια.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τι του λυμπιστηκες του μήλου? Την μικρή του μπαταρία? Την μικρή οθόνη? Το τεράστιο νοτς? Τα μόνο 64GB? Την έλλειψη του fm radio? Να συνεχίσω?

 

sent from S10 Lite

 

Έχει ράδιο το s10 lite;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι εαν σου αρέσει το iOS.

Εκεί είναι το ζουμί. Ούτε το νοτσ, ούτε η χωρητικότητα, ούτε τα FM ούτε οι αναφορές SMS μετράνε.

Εαν δεχτείς το iOS, μπαίνεις στον κόσμο του AppStore και εκεί κλειδώσεις. Και δεν ξανακοιτάς Android ούτε ζωγραφιστό.

Εαν δεν σου αρέσει το iOS, δεν μπλέκεις με Apple.

 

iOS vs Android είναι το βασικό δίλημμα. Και όχι S10 lite vs iPhone 11.

ΚΑΜΙΑ σχέση η μία συσκευή με την άλλη. Μα καμία όμως.

 

Ο μόνος τρόπος για να δεις εάν σου ταιριάζει, είναι να δοκιμάσεις.

 

from my S10 lite

 

Συμφωνώ σε ότι γράφεις. Όμως νομίζω πως η μικρή οθόνη (κυρίως) και η μικρή χωρητικότητα (που όσο κι αν δεν ενοχλεί στην αρχή, στην πορεία ίσως να είναι τεράστιο πρόβλημα) είναι απαγορευτικά. Αν είναι να γίνει δοκιμή σε ios θα πρέπει να πάει σε κάτι άλλο ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι εαν σου αρέσει το iOS.

Εκεί είναι το ζουμί. Ούτε το νοτσ, ούτε η χωρητικότητα, ούτε τα FM ούτε οι αναφορές SMS μετράνε.

Εαν δεχτείς το iOS, μπαίνεις στον κόσμο του AppStore και εκεί κλειδώσεις. Και δεν ξανακοιτάς Android ούτε ζωγραφιστό.

Εαν δεν σου αρέσει το iOS, δεν μπλέκεις με Apple.

 

iOS vs Android είναι το βασικό δίλημμα. Και όχι S10 lite vs iPhone 11.

ΚΑΜΙΑ σχέση η μία συσκευή με την άλλη. Μα καμία όμως.

 

Ο μόνος τρόπος για να δεις εάν σου ταιριάζει, είναι να δοκιμάσεις.

 

from my S10 lite

 

 

Η αληθεια ειναι οτι ειχα Ios στο Iphone 5 και σαν λειτουργικο τοτε τουλαχιστον ηταν πολλα χρονια μπροστα σε σχεση με τα ανδροιδ χωρις το οποιοδηποτε θεμα στα 2.5 χρονια που ειχα την συσκευη.. Τελοσπαντων με βλεπω να καθομαι με το s10 lite στην τελικη:p

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ειχα Ios στο Iphone 5 και σαν λειτουργικο τοτε τουλαχιστον ηταν πολλα χρονια μπροστα σε σχεση με τα ανδροιδ χωρις το οποιοδηποτε θεμα στα 2.5 χρονια που ειχα την συσκευη.. Τελοσπαντων με βλεπω να καθομαι με το s10 lite στην τελικη:p

Τοτε ειχε αρκετά πλεονέκτηματα το ios, τωρα εκει που εχει φτασει το Android, προσωπικά το προτιμώ πολυ περισσότερο απ το ios, αλλά σίγουρα γούστα είναι αυτα. Και εγω συμφωνώ πάντως οτι ακομα και αν σου αρέσει το ios, πρεπει να πας σε κάποιο καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος της συσκευής.

Από πρώτη εικόνα, μετά το σετάρισμα, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου. Και δεν είναι λίγες οι συσκευές, ναυαρχίδες και midrange.

 

Ένα πράγμα που με χάλασε, είναι τα type-c ακουστικά. Αν και το ήξερα, τώρα το συνειδητοποίησα ακριβώς, ότι όση ώρα φορτίζει δεν έχει ραδιόφωνο. Για μένα που ακούω πολλές ώρες ραδιόφωνο, είναι θέμα.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι ένας φορτιστής 45 watt, είναι μια λύση. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο.

 

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω, αν θεωρείτε επαρκή προστασία τη μαμά θήκη και το φιλμ που φοράει στην οθόνη.

Έχετε να προτείνετε κάποια θήκη και tempered glass, που να ταιριάζουν και να μην επηρεάζουν το δαχτυλικό αποτύπωμα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος της συσκευής.

Από πρώτη εικόνα, μετά το σετάρισμα, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου. Και δεν είναι λίγες οι συσκευές, ναυαρχίδες και midrange.

 

Ένα πράγμα που με χάλασε, είναι τα type-c ακουστικά. Αν και το ήξερα, τώρα το συνειδητοποίησα ακριβώς, ότι όση ώρα φορτίζει δεν έχει ραδιόφωνο. Για μένα που ακούω πολλές ώρες ραδιόφωνο, είναι θέμα.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι ένας φορτιστής 45 watt, είναι μια λύση. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο.

 

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω, αν θεωρείτε επαρκή προστασία τη μαμά θήκη και το φιλμ που φοράει στην οθόνη.

Έχετε να προτείνετε κάποια θήκη και tempered glass, που να ταιριάζουν και να μην επηρεάζουν το δαχτυλικό αποτύπωμα;

Ευχαριστώ!

Εγω πάντως, το έγραψα και παραπανω, πηρα τα Bluetooth creative Outlier Gold, και ισυχασα.. Έχουν απίστευτη αυτονομία τα συγκεκριμένα και καλο ηχο. Συνεργάζονται και καλα με το κινητό. Πάντως, με τοσο μεγάλη αυτονομία που έχει το κινητό, και τα usb ακουστικά να χρησιμοποιείς για πάρα πολύ, βγαζεις μερα άνετα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως, το έγραψα και παραπανω, πηρα τα Bluetooth creative Outlier Gold, και ισυχασα.. Έχουν απίστευτη αυτονομία τα συγκεκριμένα και καλο ηχο. Συνεργάζονται και καλα με το κινητό. Πάντως, με τοσο μεγάλη αυτονομία που έχει το κινητό, και τα usb ακουστικά να χρησιμοποιείς για πάρα πολύ, βγαζεις μερα άνετα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ιδιαίτερα.

Μα με τα Bluetooth ακουστικά, δεν μπορείς να ακούσεις το ραδιόφωνο της συσκευής, γιατί χρειάζεται να έχεις συνδεδεμένα τα ενύρματα ακουστικά που λειτουργούν σαν κεραία.

Τέλος πάντων το θέμα της ταυτόχρονης χρησιμοποίησης του type-c φορτιστή και των type-c ακουστικών λύθηκε με έναν αντάπτορα που πήρα. Για όποιον ενδιαφέρεται είναι αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/20964081/Ugreen-USB-C-male-2x-USB-C-female-60165.html

Link to comment
Share on other sites

Μα με τα Bluetooth ακουστικά, δεν μπορείς να ακούσεις το ραδιόφωνο της συσκευής, γιατί χρειάζεται να έχεις συνδεδεμένα τα ενύρματα ακουστικά που λειτουργούν σαν κεραία.

Τέλος πάντων το θέμα της ταυτόχρονης χρησιμοποίησης του type-c φορτιστή και των type-c ακουστικών λύθηκε με έναν αντάπτορα που πήρα. Για όποιον ενδιαφέρεται είναι αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/20964081/Ugreen-USB-C-male-2x-USB-C-female-60165.html

Αφου το έχεις, αν μπορείς κανε ενα τεστ, να φορτιζεις και στο αλλο να βάλεις ενα usb memory stick, το βλέπει ενω φορτιζει ταυτόχρονα?

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

Μα με τα Bluetooth ακουστικά, δεν μπορείς να ακούσεις το ραδιόφωνο της συσκευής, γιατί χρειάζεται να έχεις συνδεδεμένα τα ενύρματα ακουστικά που λειτουργούν σαν κεραία.

Τέλος πάντων το θέμα της ταυτόχρονης χρησιμοποίησης του type-c φορτιστή και των type-c ακουστικών λύθηκε με έναν αντάπτορα που πήρα. Για όποιον ενδιαφέρεται είναι αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/20964081/Ugreen-USB-C-male-2x-USB-C-female-60165.html

 

Το δοκίμασες και δουλεύει;;;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες και δουλεύει;;;

Το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Έχει τις δύο type-c υποδοχές, που η κάθε μία έχει ένα σηματάκι ανάλογα αν πρόκειται για την υποδοχή του φορτιστή ή των ακουστικών. Η υποδοχή του φορτιστή μάλιστα φορτίζει το κινητό αρκετά γρήγορα, αφού υποστηρίζει ρεύμα φόρτισης 3 Amp.

Πολύ χρήσιμο gadget.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την εφαρμογη phone info Samsung να το τσεκάρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους!

Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος της συσκευής.

Από πρώτη εικόνα, μετά το σετάρισμα, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου. Και δεν είναι λίγες οι συσκευές, ναυαρχίδες και midrange.

 

Ένα πράγμα που με χάλασε, είναι τα type-c ακουστικά. Αν και το ήξερα, τώρα το συνειδητοποίησα ακριβώς, ότι όση ώρα φορτίζει δεν έχει ραδιόφωνο. Για μένα που ακούω πολλές ώρες ραδιόφωνο, είναι θέμα.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι ένας φορτιστής 45 watt, είναι μια λύση. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο.

 

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω, αν θεωρείτε επαρκή προστασία τη μαμά θήκη και το φιλμ που φοράει στην οθόνη.

Έχετε να προτείνετε κάποια θήκη και tempered glass, που να ταιριάζουν και να μην επηρεάζουν το δαχτυλικό αποτύπωμα;

Ευχαριστώ!

 

Το εργοστασιακό φιλμ που εχει κενό στην οθόνη για το αποτύπωμα βγάλτο γιατί δεν είναι κανονικό και χάνεις πολύ σε αίσθηση. Για θήκες δες Spigen armor που ειναι και οικονομική. Για tempered glass ψαξε σκρουτζ της nillkin και της 3MK που τα τα προτείνουν και εδώ άλλοι. Εγω δεν εχω βάλει ακόμα..

Σου είχε θήκη μέσα στο κουτί; Εγω που το πήρα από Γερμανό δεν είχε μέσα θήκη!

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη συσκευή την έφερα από Κίνα (Aliexpress).

- Το φιλμ που φοράει, καλύπτει όλη την οθόνη εκτός της μπροστινής καμερας, όπου έχει ένα μικρό κενό. Δεν έχω καταλάβει να αλλοιώνει την αίσθηση, ούτε επηρεάζει το δαχτυλικό αποτύπωμα που είναι ακαριαίο.

- Είχε στη συσκευασία μια λεπτή θήκη που άφηνε ακάλυπτες τις κάμερες. Έτσι την απέσυρα και έβαλα τη Spiegen armor που φαίνεται πολύ μασίφ και προστατευτική. Επίσης δεν κλωτσάει το φιλμ.

- Θα κοιτάξω το tempered glass της Nillkin ή της 3M, εφόσον είναι δοκιμασμένες για το δαχτυλικό αποτύπωμα και ταιριάζουν με τη Spiegen.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σου βγάζει?

 

sent from S10 Lite

Μια χαρά εισαι

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά το one ui 2.5 που ξεκίνησε να δίνει η Samsung θα μας έρθει με αναβάθμιση λογισμικού ή ξεχωριστή αναβάθμιση;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλα για ποιον λόγο στα αποθηκευμένα wifi δίκτυα μου έχει άσχετα και ξένων χωρών....

 

sent from S10 Lite

Είναι τα αποθηκευμένα δίκτυα και από τις προηγούμενες συσκευές σου, στον λογαριασμό σου Google.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...