Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Α40 που έχω στο μενού της αναγνώρισης προσώπου έχει να τσεκάρης το "παραμονή στην οθόνη κλειδώματος". Όταν είναι ξετσεκαρισμένο μεταβαίνει κατευθείαν μέσα όπου ήταν τελευταία φορά.

 

Αυτό ήταν φιλε μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα . με σύρσιμο από τις κάτω γωνίες προς τα πιάνω ανοίγει Google assistant. αυτό πως μπορεί να καταργηθεί??? να μην γινείτε καμία ενέργεια ή να ανοίγει κατι που θέλω να επιλέξω εγω. Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σήμερα ρύθμισα το νεοαποκτηθέν Α51 της συζύγου και είδα ότι στα μηνύματα έχει τη ρύθμιση για Rich Communications. Message+ όπως το λέει η Cosmote. Η ίδια ρύθμιση υπάρχει και στο Α51 ενός φίλου. Στο δικό μου Α71 δεν τη βλέπω πουθενά. Κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων > Συνομιλία. Σε εσάς υπάρχει κάτι ή πρέπει να περιμένουμε αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Πας στα μηνύματα και πατάς τις τρεις κάθετες τσελίτσες -> ρυθμίσεις -> περισσότερες ρυθμίσεις

 

γιατί να το χρησιμοποιήσεις;

χρεώνετε κανονικά σαν SMS

Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Πας στα μηνύματα και πατάς τις τρεις κάθετες τσελίτσες -> ρυθμίσεις -> περισσότερες ρυθμίσεις

 

γιατί να το χρησιμοποιήσεις;

χρεώνετε κανονικά σαν SMS

 

Δε μου εμφανίζεται ούτε εκεί. Το ξέρω ότι χρεώνεται κανονικά, αλλά αφού χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς τα SMS, γιατί να μην το ενεργοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Το rich communication δεν χρεώνει SMS ρε παιδιά. Δουλεύει σαν το imassage της Apple. Μέσω data ή WiFi.

Εγώ έχω S10 lite. Η σύζυγος έχει A71.

Ανταλλάσουμε μηνύματα, φώτο, αρχεία μέσω data ή WiFi χωρίς χρέωσης.

Όταν έχει ενεργοποιηθεί το rich (πρέπει να το έχει και ο απέναντι) , το background του κειμένου είναι μπλε και δεν υπάρχει καμία χρέωση SMS. Αλλιώς είναι πράσινο και υπάρχει χρέωση.

 

Μέσα στα μηνύματα, πας κάτω δεξιά που λέει επαφές. Θα δεις ότι κάποιες επαφές είναι με μπλε κουκίδα. Εκείνες μπορείς να τις στείλεις μήνυμα rich, χωρίς χρέωση SMS.

 

from my S10 lite

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το rich communication δεν χρεώνει SMS ρε παιδιά. Δουλεύει σαν το imassage της Apple. Μέσω data ή WiFi.

Εγώ έχω S10 lite. Η σύζυγος έχει A71.

Ανταλλάσουμε μηνύματα, φώτο, αρχεία μέσω data ή WiFi χωρίς χρέωσης.

Όταν έχει ενεργοποιηθεί το rich (πρέπει να το έχει και ο απέναντι) , το background του κειμένου είναι μπλε και δεν υπάρχει καμία χρέωση SMS. Αλλιώς είναι πράσινο και υπάρχει χρέωση.

 

Μέσα στα μηνύματα, πας κάτω δεξιά που λέει επαφές. Θα δεις ότι κάποιες επαφές είναι με μπλε κουκίδα. Εκείνες μπορείς να τις στείλεις μήνυμα rich, χωρίς χρέωση SMS.

 

from my S10 lite

Στο Α71 της συζύγου φαίνεται κανονικά η ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Στο Α71 της συζύγου φαίνεται κανονικά η ρύθμιση;
Ναι. Κανονικά.

Και οι 2 με Cosmote είμαστε.

Την μαμά εφαρμογή Samsung χρησιμοποιούμε.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες ημερες η μπαταρία τελειώνει γρηγορα χωρίς κάποια διαφορετικη χρήση και χωρίς να εχω εγκαταστήσει κάποια άλλη εφαρμογή.

Δεν ξερω τι μπορεί να συμβαίνει , αλλά κάπου κάπου ακούγετε στιγμιαία ενα φωνητικο που δεν μπορω να καταλαβω τι. Εχω ενεργοποιησει καποιο φωνητικό βοηθό ? Αν ναι που το ελέγχω??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας. Κόπηκε το καλώδιο φόρτισης και αγόρασα αυτό https://www.e-shop.gr/4smarts-usb-a-usb-c-to-usb-c-cable-combocord-5a-1m-black-p-TEL.055532 . Ενώ σε αλλους φορτιστές λειτουργεί κανονικά στον γνήσιο του τηλεφώνου όταν συνδεερσι με το type c , δεν λειτουργεί. Σκέφτηκα μήπως ο φορτιστής χάλασε και αυτος, αλλά τον δοκίμασα με το καλώδιο ενός συναδέλφου που έχουμε το ίδιο ,και ειναι εντάξει. Θέλει κάποιο ειδικό καλωδιο? Ψάχνοντας ειδα οτι το γνησιο καλωδιο ειναι USB-PD 3.0.. Ειναι δυνατόν να μην δίνει ρεύμα σε άλλο καλωδιο???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κόπηκε το καλώδιο φόρτισης και αγόρασα αυτό https://www.e-shop.gr/4smarts-usb-a-usb-c-to-usb-c-cable-combocord-5a-1m-black-p-TEL.055532 . Ενώ σε αλλους φορτιστές λειτουργεί κανονικά στον γνήσιο του τηλεφώνου όταν συνδεερσι με το type c , δεν λειτουργεί. Σκέφτηκα μήπως ο φορτιστής χάλασε και αυτος, αλλά τον δοκίμασα με το καλώδιο ενός συναδέλφου που έχουμε το ίδιο ,και ειναι εντάξει. Θέλει κάποιο ειδικό καλωδιο? Ψάχνοντας ειδα οτι το γνησιο καλωδιο ειναι USB-PD 3.0.. Ειναι δυνατόν να μην δίνει ρεύμα σε άλλο καλωδιο???

 

την εχω πατησει και εγω , με αναλογο καλωδιο του e-shop που εγραφε huawei super charge . δεν εδινε ρευμα σε κανενα samsung

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο καλώδιο πήραμε. Δοκίμασες κάτι αλλο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

την εχω πατησει και εγω , με αναλογο καλωδιο του e-shop που εγραφε huawei super charge . δεν εδινε ρευμα σε κανενα samsung

 

Το ίδιο καλώδιο πήραμε. Δοκίμασες κάτι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο καλώδιο πήραμε. Δοκίμασες κάτι αλλο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το ίδιο καλώδιο πήραμε. Δοκίμασες κάτι αλλο?

 

https://www.e-shop.gr/baseus-cable-cafule-type-c-3a-1m-grey-black-p-TEL.062533 . αυτο μου δουλευει κανονικα τη γρηγορη φορτιση και ειναι καλο ποιοτικα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-shop.gr/baseus-cable-cafule-type-c-3a-1m-grey-black-p-TEL.062533 . αυτο μου δουλευει κανονικα τη γρηγορη φορτιση και ειναι καλο ποιοτικα

Δεν είναι type c με type c αυτο.

Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

Κατά ένα περίεργο τρόπο αρκετά καλώδια δεν είναι συμβατά με τον φορτιστή του Α71. Όταν λέω συμβατά δεν εννοώ την ταχυφόρτιση ,αλλα δεν παίρνουν ρεύμα καν. Έπειτα από 2 αποτυχημένες προσπάθειες αυτή https://www.e-shop.gr/4smarts-usb-a-usb-c-to-usb-c-cable-combocord-5a-1m-black-p-TEL.055532 και ενός άλλου εντελώς απλού no name.. τελικά πηρα αυτό https://www.e-shop.gr/baseus-cable-water-drop-shaped-lamp-type-c-pd20-60w-flash-charge-data-cable-20v-3a-1m-black-p-TEL.071304 τι οποίο είναι ΑΨΟΓΟΤΑΤΟ. Το γράφω για να μην ταλαιπωρηθεί και κανεις άλλος αν μείνει από καλώδιο. Το ποιο ασφαλές ειναι ο φορτιστής μαζί σας και επιτόπου δοκιμή στο κατάστημα πριν την αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Δε μου εμφανίζεται ούτε εκεί. Το ξέρω ότι χρεώνεται κανονικά, αλλά αφού χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς τα SMS, γιατί να μην το ενεργοποιήσω;

Ανοίγεις την εφαρμογή Μηνύματα > στις 3 τελίτσες πάνω δεξιά επιλέγεις Ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις συνομιλίας > Ρυθμίσεις Rich Communications...το κάνεις ενεργό.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά, καινούργιος κάτοχος του α71, το σεταρα στα μέτρα μου και παρατηρώ όμως μια θολούρα στις λήψεις της πίσω κάμερας σε απόσταση 2-3 μέτρα. Δεν βγαίνουν πολύ καθαρές και αν κάνω και ζουμ φαίνεται περισσότερο.

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο, είναι θέμα λογισμικου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά, καινούργιος κάτοχος του α71, το σεταρα στα μέτρα μου και παρατηρώ όμως μια θολούρα στις λήψεις της πίσω κάμερας σε απόσταση 2-3 μέτρα. Δεν βγαίνουν πολύ καθαρές και αν κάνω και ζουμ φαίνεται περισσότερο.

 

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο, είναι θέμα λογισμικου;

Ευχαριστώ

 

Μεγειές και καλή χρονιά σε σένα και την νέα σου συσκευή :D

 

Κάποιες φορές παρατηρείτε ένα φαινόμενο που έχει να κάνει με τη διάχυση του φωτός απο το led flash το οποίο δημιουργούν οι λευκές θήκες (διάφανες, σιλικόνης κλπ) .

Μήπως το έντυσες με καμιά τέτοια; Είναι νυχτερινές με φλας οι φωτο που λες; Αν ναι, δοκίμασε να βγάλεις τη θήκη και κάνε την ίδια λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλή χρονιά σε σένα και την νέα σου συσκευή :D

 

Κάποιες φορές παρατηρείτε ένα φαινόμενο που έχει να κάνει με τη διάχυση του φωτός απο το led flash το οποίο δημιουργούν οι λευκές θήκες (διάφανες, σιλικόνης κλπ) .

Μήπως το έντυσες με καμιά τέτοια; Είναι νυχτερινές με φλας οι φωτο που λες; Αν ναι, δοκίμασε να βγάλεις τη θήκη και κάνε την ίδια λήψη.

 

Καλησπέρα, οι φώτο είναι χωρίς φλας, το έχω πάθει και εγώ και φίλος μου που πήραμε το ίδιο κινητό. Με θήκη σιλικόνης είναι και τα δυο απλές αλλά και χωρίς το ίδιο.

Βγαίνει καλή η φώτο αλλά μόλις κάνεις ζουμ είναι λίγο θολά. Ίσως έτσι είναι η κάμερα. πχ στην βιβλιοθήκη μου από απόσταση 2-3 μέτρα με ζουμ, γράμματα τίτλοι από βιβλία δεν φαίνονται πολύ καθαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα αγόρασα το a71 και έχω δυο προβλήματα..

Το ένα είναι με τη μπαταρία που μου βγάζει οριακά μια μέρα και μου κάνει εντύπωση γιατί αρκετοί έγραφαν για 1,5 και 2 μέρες..

Και κάτι ακόμα... το κινητό το αγόρασα απο σκρουτζομάγαζο...

Από οτι μου παν απο την αντιπροσωπεία ήταν για Ιταλία..

Έτσι δεν έχει ραδιόφωνο.. έχει κανεις καμία ιδέα;

Αν περάσω νέα rom που δεν ξέρω βέβαια αν το κάνει η αντιπροσωπεία, χάνω την εγγύηση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Λοιπόν αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

1. Ανοίγω την εφαρμογή του ραδιοφώνου της Samsung.

2. Μετά, είτε χρησιμοποιώντας τα πλαϊνά κουμπιά στο τηλέφωνο, είτε τα κουμπιά των ακουστικών, ΔΕΝ αυξομειώνεται η ένταση του ήχου.

3. ΠΡΕΠΕΙ πρώτα να πάω Ρυθμίσεις > Ήχοι και δόνηση > Ένταση, να "πειράξω" λίγο πάνω κάτω την ένταση στα Μέσα και μετά λειτουργεί κανονικά και από τα πλήκτρα του κινητού και των ακουστικών.

 

Συμβαίνει και σε εσάς αυτό; Έτσι λειτουργεί; Αν όχι, ξέρει κάποιος πως διορθώνεται;

Ευχαριστώ και καλημέρα σας

 

Α71 αγορασμένο απο σκρουτζόμαγαζο... δεν έχει καθόλου ραδιόφωνο...μετά απο ψάξιμο που είπαν οτι ήταν για Ιταλία... που εκεί δεν το δίνουν με ραδιόφωνο... καμία λογική.. αλλά όπως βλέπεις.. υπάρχουν και χειρότερα..

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσεις την official έκδοση άλλης χώρας και την περάσεις μέσω Odin δεν έχεις πρόβλημα με την εγγύηση αν θυμάμαι καλά από τα παλιά που ασχολιόμουν περισσότερο με τέτοιες διαδικασίες. Θα εξακολουθούν να σου έρχονται τα updates της νέας rom κανονικά κλπ κλπ.. Αυτό θυμάμαι τουλάχιστον..

 

Σε καμία περίπτωση δεν το έχω ψάξει για τις νεότερες συσκευές που έχουν και το Knox μέσα οπότε δεν σου προτείνω να ξεκινήσεις αν δεν το ψάξεις αρκετά πρώτα. Ψάξου για "Odin - Galaxy A71", κάτι θα βρεθεί λογικά.

 

Όσον αφορά το ραδιόφωνο τώρα κι επειδή αυτό το πράγμα για να παίξει θα θέλει και δέκτη μέσα στη συσκευή πέρα από την εφαρμογή του ραδιοφώνου στο μενού, ελπίζω οι ιταλικές συσκευές να μην βγαίνουν στην αγορά χωρίς αυτόν τον δέκτη στο hardware.. θέλει κι αυτό ψάξιμο όμως..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...