Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα το μετανιώσεις που το παρήγγειλες. Όταν το λάβεις και αρχίσεις να το χαϊδεύεις, θα διαπιστώσεις περιχαρής πως η καθημερινότητά σου θα πηγαίνει ρολόι. Κι αυτό γιατί οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι ΝΑΙ σε όλα :D

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια το αγορασα κι εγω κι η κοπελα μου. Ειναι τελειο!!!

Μια ερωτηση...

Επειδη εγω χρησιμοποιω bluetooth ακουστικο και η κοπελα μου ενσυρματα ακουστικα, πως ρυθμιζω τη συσκευη οταν μου στελνουν μηνυματα ειτε sms, messenger, viber, whatsapp να ακουγεται η ειδοποιηση και απ το τηλεφωνο...(διοτι απο τα ακουστικα ακουγεται - το τηλεφωνο ομως μονο δονειται) Ξερει κανεις πως το ρυθμιζω? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

 

ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ???? :confused:

Link to comment
Share on other sites

@singer

 

Πάνε στις ρυθμίσεις Bluetooth.

Βρες την συσκευή και πάτα στο γρανάζι δεξιά της.

Κλείσε το "Ήχος".

Τώρα η έξοδος ήχου είναι το κινητό και όχι το headset.

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@singer

 

Πάνε στις ρυθμίσεις Bluetooth.

Βρες την συσκευή και πάτα στο γρανάζι δεξιά της.

Κλείσε το "Ήχος".

Τώρα η έξοδος ήχου είναι το κινητό και όχι το headset.

 

from my Samsung A71

ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει φίλος το s6 edge plus καινθελει η κοπέλα του για τα γενέθλια του να του πάρει δώρο κάτι με ανώτερο πόσο τα 400 ευρω. Και θελει μόνο Samsung. Από οσο εψαξα, αυτή την περίοδο το A71 νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή μιας και η σειρά S θέλει ακόμη 500 ευρώ για να δώσεις.

Οπότε και της πρότεινα αυτό. Έχετε κάποια γνώμη;

Είδα και reviews και διάβασα και αρκετά άρθρα και νομίζω είναι στα χρήματα του αυτή τη στιγμή ο,τι καλύτερο σαν πρόταση από τη στιγμή που δε θέλει να δει και άλλη εταιρεία (πχ εγώ θα σκεφτόμουν πιο πολύ για το p30).

Μια ερώτηση επίσης: το ηχείο παιδιά είναι καλό; Δε λέω να είναι σούπερ ντουπερ αλλά να μην είναι και μέτριο..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω αν κοιτάξεις θα δεις αρκετές γνώμες για τη συσκευή από εμάς. Για το ηχείο του θα σου πω ότι είναι αρκετα καλύτερο απ' ότι περίμενα προσωπικα, στα βίντεο του YouTube το αδίκησαν κάποιοι θεωρώ και τελικά για εμενα τουλάχιστον ξεπέρασε αυτό που νόμιζα ότι θα συναντήσω.

 

Στο Σκρουτζ θα το βρει αρκετα φθηνότερο και ναι, προσωπικα πιστευω οτι αξίζει το ποσό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω αν κοιτάξεις θα δεις αρκετές γνώμες για τη συσκευή από εμάς. Για το ηχείο του θα σου πω ότι είναι αρκετα καλύτερο απ' ότι περίμενα προσωπικα, στα βίντεο του YouTube το αδίκησαν κάποιοι θεωρώ και τελικά για εμενα τουλάχιστον ξεπέρασε αυτό που νόμιζα ότι θα συναντήσω.

 

Στο Σκρουτζ θα το βρει αρκετα φθηνότερο και ναι, προσωπικα πιστευω οτι αξίζει το ποσό αυτό.

Διάβασα και αρκετά παραπάνω φίλε και κατέληξα σε αυτό. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση για το ηχείο.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Αυτη την στιγμή έχω το Α70. Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημενος από το κινητό γιατί εξ αρχής γνώριζα τις δυνατότητές του οπότε ήξερα σχεδόν τι ακριβως αγόραζα. Αυτό που δεν υπολόγισα και το διαπίστωσα μετά την αγορά ειναι ότι ενώ έχει μια υπέροχη οθόνη , σε ανοιχτό χώρο και με ήλιο πάσχει. Προσπαθείς να δεις και το καταφερνεις με δυσκολία. Εννοείτε ότι η φωτεινότητα ειναι ρυθμισμένη στο τέρμα. Προσπάθησα να βρω σε σχετικά sides για την φωτεινότητα σε nits αλλά δεν βρήκα κάτι. αυτό που θέλω να ρωτήσω επειδή σκεφτομαι την μετάβαση σε Α71. αν καποιος είχε και τα δυο και γνωρίζει αν η οθόνη του Α71 έχει καλύτερη απόδοση σε εξωτερικούς χώρους .
Link to comment
Share on other sites

Άσε την φωτεινότητα στο αυτόματο (όχι χειροκίνητα στο τέρμα) και δες εάν σε ικανοποιεί η κατάσταση.

 

Από Gsmarena:

"We measured about 407 nits of maximum brightness in manual mode, and 607nits in Auto brightness with the ambient light sensor is exposed to bright light"

 

Εγώ προερχόμενος από 6t που κάτω από ήλιο δεν έβλεπα τίποτα, το Α71 με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Το έχω στο αυτόματο.

 

from my Samsung A71

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Άσε την φωτεινότητα στο αυτόματο (όχι χειροκίνητα στο τέρμα) και δες εάν σε ικανοποιεί η κατάσταση.

 

Από Gsmarena:

"We measured about 407 nits of maximum brightness in manual mode, and 607nits in Auto brightness with the ambient light sensor is exposed to bright light"

 

Εγώ προερχόμενος από 6t που κάτω από ήλιο δεν έβλεπα τίποτα, το Α71 με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Το έχω στο αυτόματο.

 

from my Samsung A71

 

το ιδιο ακριβως ειναι. αν και καπου διαβασα οτι σε αυτοματη φωτεινοτητα υπάρχει καλυτερο αποτελεσμα στο max. Δεν στεκει όμως αυτό λογικά. Βαζοντας το χειροκίνητα στο μεγιστο,λογικά ειναι το μέγιστο που μπορεί η συσκευή να δώσει. Πρακτικά αυτο συμβαίνει σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως ειναι. αν και καπου διαβασα οτι σε αυτοματη φωτεινοτητα υπάρχει καλυτερο αποτελεσμα στο max. Δεν στεκει όμως αυτό λογικά. Βαζοντας το χειροκίνητα στο μεγιστο,λογικά ειναι το μέγιστο που μπορεί η συσκευή να δώσει. Πρακτικά αυτο συμβαίνει σε μένα.

Στέκει δεν στέκει...ισχύει σίγουρα.

Βάλε στο αυτόματο και θα δείς διαφορά.

:-)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο tempered glass γιατί πήρα ένα από το κατάστημα που πήρα το κινητό και είχε ένα μαύρο περίγραμμα και έκρυβε την οθόνη.

 

Για θήκη έχω τη Spigen Liquid Crystal Back Cover Crystal Clear (Galaxy A71).

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια σας δουλευει το δαχτυλικο στην οθονη με tempered glass? εβαλα ενα αλλα δε μπορει να καταχωρησει με τιποτα το αποτυπωμα..εχω ανεβασει την ευαισθησια στο μενου
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Με το δικό μου γυαλί δουλεύει κανονικά το δαχτυλικό αποτύπωμα, έχω επίσης αυξήσει την ευαισθησία στο μενού. Ίσως είναι αρκετά χοντρό το γυαλί σου..

 

Μόλις μου ήρθε και το πρώτο update ασφαλείας Απριλίου 2020 στα 419.51mb. Σε EUR. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει ζελατίνα. Θέλει πολύ περισσότερες φορές καθάρισμα από ότι ένα καλό tempered glass, αλλά δεν έχω κανένα θέμα με δαχτυλικό και η Spigen Liquid Crystal δεν "ενοχλείται" καθόλου. Θα δοκιμάσω σε κάποια φάση το Nillkin που είναι 2mm. Αλλά πάνω από 2mm, το δαχτυλικό ζορίζεται.

Ένας ακόμα λόγος που επέλεξα ζελατίνα αντί tempered glass, είναι για να αποφύγω το "σκάλωμα" του δαχτύλου όταν χρησιμοποιείς τα gestuges. Στο back (κίνηση από δεξιά προς αριστερά) αλλά και κατά το multitasking, το δάχτυλο "σκαλώνει" στην άκρη του tempered glass (λόγω πάχους) και προσωπικά με ενοχλεί.

 

Μόλις μου ήρθε και το πρώτο update ασφαλείας Απριλίου 2020 στα 419.51mb. Σε EUR. ;)

Και εμένα εχθές. Μάλλον έχεις και εσύ EUR.

Οι branded (Vodafone - Cosmote) είχαν δοθεί πριν 15-20 μέρες.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει ζελατίνα. Θέλει πολύ περισσότερες φορές καθάρισμα από ότι ένα καλό tempered glass, αλλά δεν έχω κανένα θέμα με δαχτυλικό και η Spigen Liquid Crystal δεν "ενοχλείται" καθόλου. Θα δοκιμάσω σε κάποια φάση το Nillkin που είναι 2mm. Αλλά πάνω από 2mm, το δαχτυλικό ζορίζεται.

Ένας ακόμα λόγος που επέλεξα ζελατίνα αντί tempered glass, είναι για να αποφύγω το "σκάλωμα" του δαχτύλου όταν χρησιμοποιείς τα gestuges. Στο back (κίνηση από δεξιά προς αριστερά) αλλά και κατά το multitasking, το δάχτυλο "σκαλώνει" στην άκρη του tempered glass (λόγω πάχους) και προσωπικά με ενοχλεί.

 

να υποθεσω εχεις βαλει αυτη?

https://www.skroutz.gr/s/22106667/X-One-V2-Screen-Protector-Galaxy-A71.html

 

εβαλα χθες ενα τζαμακι του κιλου, μαλλον 0.3 πρεπει να ειναι, αλλα δε μπορουσε να καταχωρησει με τιποτα το δαχτυλικο. ισως επρεπε να το κανω πριν βαλω το τζαμακι? θα κοιταξω να βρω 0,2 μπας και..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω εχεις βαλει αυτη?

https://www.skroutz.gr/s/22106667/X-One-V2-Screen-Protector-Galaxy-A71.html

Savvies SU75 Screen Protector

Είναι 6 τεμ.

Η ζελατίνα τοποθετείται πολύ πολύ πιο δύσκολα από ότι το tempered glass. Οπότε καλά θα ήταν να έχεις μπόλικα. Εγώ χάλασα 1. Στο 2ο τα κατάφερα. :)

 

εβαλα χθες ενα τζαμακι του κιλου, μαλλον 0.3 πρεπει να ειναι, αλλα δε μπορουσε να καταχωρησει με τιποτα το δαχτυλικο. ισως επρεπε να το κανω πριν βαλω το τζαμακι? θα κοιταξω να βρω 0,2 μπας και..

Το Nillkin στα 0.2mm πιστεύω θα δουλέψει καλά. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά όμως για να σου πω σίγουρα.

Nillkin Amazing H+ Pro. Αυτό είναι 0.2mm.

To Amazing H, είναι 0,33mm

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί πολύ έχοντας όμως δοκιμάσει τη macro κάμερά του, θα πω ότι δουλεύει πολύ καλά. Τώρα το "απλώς λειτουργεί" μέχρι το "κάνει άκρως επαγγελματική δουλειά" και σε αυτό το κομμάτι ο καθένας μας το κρίνει διαφορετικά. Εγώ απλά θα πω ότι λειτουργεί ικανοποιητικά και κατάφερε πολύ σωστά να εστιάσει σε αντικείμενο που έφερα κοντά στον φακό, σε σημείο που η κανονική κάμερα δεν θα μπορούσε να ξεθολώσει με τίποτα στο σημείο. Δουλεύει λοιπόν. Το πόσο άρτια το κάνει δεν θα μπορούσα να στο πω εγώ. Όμως το κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό.

Φυσικά θα πάω να το δω από κοντά για να κρίνω. Απλά ρώτησα μήπως δεν "πλησίαζε" καν, οπότε να μην έμπαινα στον κόπο, επειδή το θέλω σχετικά γρήγορα για την κόρη και παίζουν στις αγγελίες κάποια κομμάτια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειναι δυνατον να μην εχει εν ετη 2020 συσκευη haptic feedback?

 

πλακα μας κανει η σαμμυ?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν ειμαι off topic,ηθελα την γνωμη σας! Α71? η xiaomi redminote 8 pro?

 

Η Σαμσουνγκ υπερτερεί μόνο στην Αμολεντ,όχι και πολύ όμως ποια.Σε όλα τα άλλα δεν υπάρχει καν σύγκριση σε κανένα τομέα,κάμερες ταχύτητα κτλ.Υπερ της Χιαομι....διαβάζω για lag...τέτοια δεν υπάρχουν στην Χιαομι....10 χρόνια είχα Σαμσουνγκ,τα τελευταία 3 Χιαομι.... δεν γυρίζω πίσω ούτε με σφαίρες

Link to comment
Share on other sites

Τα σαμσουνγκ δεν λαγκαρουν πια , έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές touchwiz
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...