Jump to content

Realme X2 Pro


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκετά προβλήματα διαβάζω με την αναβάθμιση σε UI

 

Κι εγώ αυτά διαβάζω...τουλάχιστον φαίνεται να είναι και να μοιάζει με λογισμικό σε αντίθεση με το coloros 6.1 (εμμονή μου έχει γίνει xD)

Link to comment
Share on other sites

https://www.rmupdate.com/2020/03/29/problems-are-facing-by-realme-ui/

 

Πάντως με χαλάει το οτι στην ουσία όλα τα leaks και οι ενημερώσεις γίνονται απο κοινότητα χρηστων-πελατών και όχι απο την ίδια την εταιρία.

Δεν έχω δει δηλαδή καποια επίσημη απάντηση (ούτε στο παρελθον που έψαξα λιγο) απο την ίδια την εταιρία.

Γενικώς η υποστήριξη είναι για το ανάθεμα της εταιρίας...ειδικότερα στην Ευρώπη (καλά Ελλάδα ανύπαρκτη).

 

Προσωπικά τους βομβαρδίζω με emails σε όλες τις διαθέσιμες διευθύνσεις της realme και της oppo, μπας και καταλάβουν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως μετά απο 2 μέρες χρήσης δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το ColorOS 6.1. Εννοώ πως δεν υπήρξε κάτι που να ήθελα να κάνω και να μην μπόρεσα.. Βέβαια κατανοώ πως οι απαιτήσεις μπορεί να διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη, μπορεί να αλλάξουν και για εμένα στο μέλλον, αλλά προς το παρόν με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο..
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχή ακόμη, πιστεύω αν πιάσουν οι συσκευές, θα βελτιωθεί η υποστήριξη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχή ακόμη, πιστεύω αν πιάσουν οι συσκευές, θα βελτιωθεί η υποστήριξη.

 

Ισχύει είναι αλήθεια, αλλα απο την άλλη αν δεν έχεις σωστή υποστήριξη πως θα εδραιωθείς; Οι συσκευές ναι είναι εξαιρετικές αλλα υπάρχουν βασικοί τομείς που μπάζει η εταιρία δυστυχώς...

 

Προσωπικά πάντως μετά απο 2 μέρες χρήσης δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το ColorOS 6.1. Εννοώ πως δεν υπήρξε κάτι που να ήθελα να κάνω και να μην μπόρεσα.. Βέβαια κατανοώ πως οι απαιτήσεις μπορεί να διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη, μπορεί να αλλάξουν και για εμένα στο μέλλον, αλλά προς το παρόν με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο..

 

Εγώ που ήρθα απο oneUI (εξαιρετικό) πραγματικα νιώθω οτι δουλεύω λογισμικό ξεπερασμένο... Στα συν του οτι ειναι σφαιράτο,smooth και μέχρι στιγμής αρκετά σταθερό και απροβλημάτιστο (με εξαίρεση τα bugs που έχουν αναφερθεί)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά το link για το Gcam που υπάρχει παραπάνω, δοκίμασα το .apk και σε κάποιες περιπτώσεις με πέταξε στο desktop, οπότε δεν το θεωρώ πλήρως λειτουργικό...
Link to comment
Share on other sites

Στο email που τους έστειλα , έλαβα σήμερα απάντηση.

- Το realmeui θα το λαβουμε τον Απρίλιο (απλά αυτό απάντησαν)

-Τα οποία bugs υπάρχουν θα λυθούν με επόμενα μηνιαία updates καθώς το λογισμικό είναι καινουργιο.

 

Ανάμεικτα τα συναισθήματα μου...

Link to comment
Share on other sites

400€ για ανάμικτα συναισθήματα????

Καλύτερα 420€ για ΟΡ7Τ......

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

400€ για ανάμικτα συναισθήματα????

Καλύτερα 420€ για ΟΡ7Τ......

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Αν δεν έχεις το κινητό καλύτερα να μην γράφεις, άσε να γράφουμε εμείς που το έχουμε.. για τα όποια προβλήματα του!!!

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεικτα συναισθήματα από το after sales support και με την απάντηση που μου έδωσαν εννοούσα προφανώς ! Και πάλι δεν είπα αρνητικά, είπα ανάμεικτα.

Η συσκευή σαν συσκευή είναι τέλεια, και το op7 pro να είσαι σίγουρος πως ΔΕΝ είναι καλύτερο τηλέφωνο σε τελική ανάλυση και στο σύνολο.

 

Επίσης ούτε το x2pro έχει 400,ούτε το op7pro έχει 420.

Το realme ξεκινάει πάνω από τα 500 και το op7pro από τα 620φευγα (φυσικά και δεν αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά χρημάτων).

 

Εν τέλει το x2 pro είναι κατά την γνώμη μου ότι καλύτερο υπάρχει μέχρι το 800αρι.

 

Ναι το λογισμικό θέλει δουλειά αλλά φαίνεται ότι θα γίνει, και από μέρα σε μέρα παίρνει realmeui που αν δεν το δουλέψουμε δεν ξέρουμε αν όντως έχει bugs και επίσης φαίνεται ένα ολοκληρωμένο και σωστό λογισμικό και τέλος σαφώς θέλει η εταιρία δουλειά στο after sales και στο θέμα της υποστήριξης στην Ευρώπη και κυρίως στην Ελλάδα , αλλά αυτό είναι κάτι το οποίο ισχύει για πολλές εταιρίες και φυσικά διορθώνεται.

 

Στην τιμή αυτή είναι δώρο το κινητό, και προσωπικά πιστεύω ότι θα αντέξει στον χρόνο δυνατά.

Φυσικά και θα πρότεινα την αγορά του με κλειστά μάτια , φυσικά δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή την αγορά του.

 

Τέλος όλα διορθώνονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό χάρη στην κοινότητα της κάθε εταιρίας...η κοινότητα είμαστε όλοι μας..

Link to comment
Share on other sites

ελαχιστες διάφορες μεταξύ 7pro και 7t.

Ισχύουν τα ίδια που είπα πιο πάνω.

Το Realme x2 pro κερδίζει και πάλι όπως και να χει

Το πλεονέκτημα του op είναι το λογισμικό, αλλά αυτό είναι κάτι που αλλάζει και όπως είπαμε τα realme περιμένουν πολύ μεγάλη αναβάθμιση, το realmeui φαίνεται ανασχεδιασμένο.

Ενώ πχ η φόρτιση δεν αλλάζει (μεγάλο πλεονέκτημα του realme,αν δεν δοκιμάσεις δεν θα καταλάβεις)όπως και άλλα μέρη στο hardware.

Edited by ethnikGR
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα Android 10 Rom από εδώ...https://www.rmupdate.com/2020/03/30/download-realme-ui-for-realme-x2-pro/ και προς το παρόν είναι κατενθουσιασμένος..amoled black επιτέλους :D και αρκετές παραμετροποιήσεις που θυμίζουν miui.Φυσικά έχω κλειδωμένο bootloader και είναι η πρώτη συσκευή που έχω στα χέρια μου κοντά 2 μήνες και δεν την έχω πειράξει ακόμα:wacko:

Μου λείπει όμως η εφαρμογή θέματα να πω την αμαρτία μου:cry:

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις το κινητό καλύτερα να μην γράφεις, άσε να γράφουμε εμείς που το έχουμε.. για τα όποια προβλήματα του!!!

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν κατάλαβα; Απαγορεύεται να πει κάποιος την γνώμη του; Είπαμε ...μένουνε σπίτι ...δεν είμαστε στην επταετία ;)
Ανάμεικτα συναισθήματα από το after sales support και με την απάντηση που μου έδωσαν εννοούσα προφανώς ! Και πάλι δεν είπα αρνητικά, είπα ανάμεικτα.

Η συσκευή σαν συσκευή είναι τέλεια, και το op7 pro να είσαι σίγουρος πως ΔΕΝ είναι καλύτερο τηλέφωνο σε τελική ανάλυση και στο σύνολο.

 

Επίσης ούτε το x2pro έχει 400,ούτε το op7pro έχει 420.

Το realme ξεκινάει πάνω από τα 500 και το op7pro από τα 620φευγα (φυσικά και δεν αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά χρημάτων).

 

Εν τέλει το x2 pro είναι κατά την γνώμη μου ότι καλύτερο υπάρχει μέχρι το 800αρι.

 

Ναι το λογισμικό θέλει δουλειά αλλά φαίνεται ότι θα γίνει, και από μέρα σε μέρα παίρνει realmeui που αν δεν το δουλέψουμε δεν ξέρουμε αν όντως έχει bugs και επίσης φαίνεται ένα ολοκληρωμένο και σωστό λογισμικό και τέλος σαφώς θέλει η εταιρία δουλειά στο after sales και στο θέμα της υποστήριξης στην Ευρώπη και κυρίως στην Ελλάδα , αλλά αυτό είναι κάτι το οποίο ισχύει για πολλές εταιρίες και φυσικά διορθώνεται.

 

Στην τιμή αυτή είναι δώρο το κινητό, και προσωπικά πιστεύω ότι θα αντέξει στον χρόνο δυνατά.

Φυσικά και θα πρότεινα την αγορά του με κλειστά μάτια , φυσικά δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή την αγορά του.

 

Τέλος όλα διορθώνονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό χάρη στην κοινότητα της κάθε εταιρίας...η κοινότητα είμαστε όλοι μας..

Μάλλον δεν τα γνωρίζεις καλά τα πράγματα :)

Το 7t είναι κατά πολύ ανώτερο από το x2 και είναι σαν το 7pro απλά με μικρότερο οθόνη και πιο συμβατική κατασκευή ( σελφη κάμερα, επίπεδη οθόνη) και φυσικά πιο χαμηλή τιμή.

Το x2 από την άλλη είναι ένα πολύ τίμιο κινητό, σε χαμηλή τιμή και πολύ καλό value for money... Αλλά 7t δεν είναι ;)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα; Απαγορεύεται να πει κάποιος την γνώμη του; Είπαμε ...μένουνε σπίτι ...δεν είμαστε στην επταετία ;)Μάλλον δεν τα γνωρίζεις καλά τα πράγματα :)

Το 7t είναι κατά πολύ ανώτερο από το x2 και είναι σαν το 7pro απλά με μικρότερο οθόνη και πιο συμβατική κατασκευή ( σελφη κάμερα, επίπεδη οθόνη) και φυσικά πιο χαμηλή τιμή.

Το x2 από την άλλη είναι ένα πολύ τίμιο κινητό, σε χαμηλή τιμή και πολύ καλό value for money... Αλλά 7t δεν είναι ;)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βεβαιως και μπορεις να λες την αποψη σου φιλε μου απλα σκεψου να εμπαινα στο forum του Oneplus 7T και να εγραφα κατι αντιστοιχο για το Realme x2 pro :p

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και μπορεις να λες την αποψη σου φιλε μου απλα σκεψου να εμπαινα στο forum του Oneplus 7T και να εγραφα κατι αντιστοιχο για το Realme x2 pro :p
Έχεις δίκιο :) απλά το είπες λίγο απότομα και μου έκανε εντύπωση.... αισθάνθηκα 5-6 χρονών ;)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα; Απαγορεύεται να πει κάποιος την γνώμη του; Είπαμε ...μένουνε σπίτι ...δεν είμαστε στην επταετία ;)Μάλλον δεν τα γνωρίζεις καλά τα πράγματα :)

Το 7t είναι κατά πολύ ανώτερο από το x2 και είναι σαν το 7pro απλά με μικρότερο οθόνη και πιο συμβατική κατασκευή ( σελφη κάμερα, επίπεδη οθόνη) και φυσικά πιο χαμηλή τιμή.

Το x2 από την άλλη είναι ένα πολύ τίμιο κινητό, σε χαμηλή τιμή και πολύ καλό value for money... Αλλά 7t δεν είναι ;)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε μου που ακριβώς είναι κατά πολύ ανώτερο ;

Έχουν ίδιο επεξεργαστή,ίδια γραφικά και με εξαίρεση το γεγονός ότι το op7t είναι splashproof σε όλα τα υπόλοιπα έχει πλεονέκτημα το x2 pro. Μεγαλύτερες κάμερες , μεγαλύτερη ανάλυση εικόνας (όχι οθόνης που είναι ίδια) ,περισσότερα ppi η οθόνη , μεγαλυτερη μπαταρία , και φυσικά πολύ ανώτερο σύστημα φόρτισης .

Σαν κερασάκι στην τούρτα, έχει καλύτερη τιμή.

 

https://www.gadgetsnow.com/compare-mobile-phones/OnePlus-7T-vs-Realme-X2-Pro

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο Λινκ που παραθέτεις βγάζουν καλύτερο το 7t και οι χρήστες και το σάιτ...

Κάμερες χωρίς ois μεγαλύτερο μέγεθος με μικρότερη οθόνη και πολλά άλλα, με μεγαλύτερη διαφορά το oos απέναντι ,στο coloros να μην πω για τις αναβαθμίσεις...

Ξέρεις κινητό δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής και η ραμ ή η ρομ ...που και αυτή είναι 3.1 στο 7αρι έναντι 2.0 στο Χ2...

Δες και εδώ πιο ολοκληρωμένα. ...

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9904&idPhone2=9816

Τέλος το οφτοπικ και ζητάω συγγνώμη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο Λινκ που παραθέτεις βγάζουν καλύτερο το 7t και οι χρήστες και το σάιτ...

Κάμερες χωρίς ois μεγαλύτερο μέγεθος με μικρότερη οθόνη και πολλά άλλα, με μεγαλύτερη διαφορά το oos απέναντι ,στο coloros να μην πω για τις αναβαθμίσεις...

Ξέρεις κινητό δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής και η ραμ ή η ρομ ...που και αυτή είναι 3.1 στο 7αρι έναντι 2.0 στο Χ2...

Δες και εδώ πιο ολοκληρωμένα. ...

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9904&idPhone2=9816

Τέλος το οφτοπικ και ζητάω συγγνώμη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άρα το ois για εσένα είναι αυτό που το κάνει κατά πολυ ανώτερο

;

Επιμένω λοιπόν πως δεν είναι έτσι. Καταρχήν κανείς λάθος στο ufs καθώς και τα δύο έχουν 3.0 !

Στο που πλεονεκτεί το x2 pro στα ανέλυσα στο προηγούμενο μου μήνυμα λέγοντας και ξανά λέγοντας ότι το software στο οποίο όντως υπερτερεί το op ΑΛΛΑΖΕΙ και αναβαθμίζεται επίσης

. Κάτσε να δούμε το realmeui ,μπορεί και σε αυτόν τον τομέα να περάσει μπροστά το x2 pro...μπορεί λέω...οψομεθα...

Στα υπόλοιπα όμως , που ΔΕΝ αλλάζουν (σε αντίθεση με το software) υπερτερεί ΕΛΑΦΡΩΣ το realme.

Ναι σαφώς ραμ και επεξεργαστής δεν κάνουν μόνο το κινητό , αλλά και το software από μόνο του (χωρίς να έχουμε δει το ανανεωμένο του realme) δεν κάνει μια συσκευή κατά πολύ ανώτερη .

 

Και από εμένα σόρρυ για το semi - off topic.

Edited by ethnikGR
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα Android 10 Rom από εδώ...https://www.rmupdate.com/2020/03/30/download-realme-ui-for-realme-x2-pro/ και προς το παρόν είναι κατενθουσιασμένος..amoled black επιτέλους :D και αρκετές παραμετροποιήσεις που θυμίζουν miui.Φυσικά έχω κλειδωμένο bootloader και είναι η πρώτη συσκευή που έχω στα χέρια μου κοντά 2 μήνες και δεν την έχω πειράξει ακόμα:wacko:

Μου λείπει όμως η εφαρμογή θέματα να πω την αμαρτία μου:cry:

Καλημέρα φίλε. Η έκδοση είναι η τελευταία επίσημη; Οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις διατηρούνται μετά την αναβάθμιση;

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντός, καλό - ξεκαλο αν το βάλει ο κωτσοβολος στα 500 το έχω πάρει (θέλω να το βάλω σε δόσεις), προερχόμενος από s9 plus..

Με τα οποία μειονεκτήματα έχει, σε αυτη την τιμή είναι δώρο.. άλλωστε ποιό κινητό δεν έχει μειονεκτήματα για να μην έχει το realme όταν μάλιστα είναι σε αυτή την τιμή.

Αυτό που εύχομαι είναι να έχει υποστήριξη από την εταιρία όσον αφορά το software.

Edited by xlidas

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντός, καλό - ξεκαλο αν το βάλει ο κωτσοβολος στα 500 το έχω πάρει (θέλω να το βάλω σε δόσεις), προερχόμενος από s9 plus..

Με τα οποία μειονεκτήματα έχει, σε αυτη την τιμή είναι δώρο.. άλλωστε ποιό κινητό δεν έχει μειονεκτήματα για να μην έχει το realme όταν μάλιστα είναι σε αυτή την τιμή.

Αυτό που εύχομαι είναι να έχει υποστήριξη από την εταιρία όσον αφορά το software.

 

Έτσι ακριβώς! Δεν θα μετανιώσεις την αγορά να είσαι σίγουρος! Σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας, σίγουρα

για τα επόμενα δύο χρόνια της κάθε συσκευής θα δίνει μεγάλες αναβαθμίσεις.

 

Καλημέρα φίλε. Η έκδοση είναι η τελευταία επίσημη; Οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις διατηρούνται μετά την αναβάθμιση;

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και προσωπικά δεν το δοκίμασα,καθώς περιμένω επίσημα να βγει για EU για να είμαι 100% σίγουρος, η ενημέρωση που δίνει ο φίλος απο πάνω είναι τελευταία και επίσημη (αλλά global...φυσικά ταιριάζει αλλα προσωπικά θα περιμένω λιγάκι όπως προείπα).

 

Ο λόγος που σχολιάζω είναι για να σου πω οτι κατα την γνώμη μου είναι ΣΦΑΛΜΑ,να περνάμε τόσο μεγάλες ενημερώσεις και να μη κανουμε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις!

Έτσι συναντώνται πολλές φορές δυσλειτουργίες bugs κτλ.

 

Η ολόσωστη και καλύτερη δυνατή διαδικασία κανονικά είναι μόλις έχουμε την ενημέρωση, επαναφέρουμε το κινητο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, να μην υπάρχει ούτε cache ούτε τίποτα, να είναι τελείως σαν να βγήκε απο το κουτί το κινητό, περνάμε την ενημέρωση και αφού περαστεί η ενημέρωση επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία προ ενημέρωσης, δηλάδη ξανα πλήρης επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,να μη μείνει ούτε cache ούτε τίποτα , και τότε τρέχουμε την συσκευή μας κανονικά με το νέο λογισμικό.

 

Προσωπικά το εφαρμόζω χρόνια και σε μικρές ενημερώσεις όποτε μπορώ (μηνιαία patch ασφαλείας), πόσο δε μάλλον σε μια τόσο μεγάλη αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρόσεξα...μήπως ξέρει κάποιος να δώσει ένα χέρι βοηθείας... Αγόρασα χτες τα ακουστικά JBL T 110 (εξαιρετικά,ειδικά για τα χρήματά τους) και τα δοκίμασα στο X2 pro... Σαφώς η ποιότητα του ήχου άριστη αλλά απο ένταση δεν ικανοποιήθηκα πλήρως... Είχα τέρμα την ένταση αλλα ένιωθα οτι θα έπρεπε να σηκώνουν παραπάνω...

 

Τα έβγαλα και τα σύνδεσα στο Galaxy S8 μου, ακριβώς στο ίδιο τραγούδι και η διαφορά στην ένταση ήταν αρκετά αισθητή. Το S8 παίζει πολύ πιο δυνατά (εννοείται χωρίς παραμόρφωση κτλ...άριστη η ποιότητα ήχου).

 

Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό και αν θα μπορούσα κάπως να κάνω το x2 pro να παίζει στα ακουστικά πιο δυνατά ;

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ξαναστησεις 210 . Εφαρμογές. Προσωπικά δεν έχω κουραγιο

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme X2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...