Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
18 ώρες πριν, polhs said:

Απόψε ήρθε αναβάθμιση για emui 12...

Μέχρι τώρα όλα καλά !!! 

Καλό βράδυ και καλή Κυριακή 

Άντε μπράβο.

Τελικά τι android θα έχουμε; 10 – 11;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bromiaris said:

Άντε μπράβο.

 

Τελικά τι android θα έχουμε; 10 – 11;

Νομίζω 12 χωρίς να είμαι σίγουρος 

Καλό βράδυ 

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε απόψεις από εσάς που το πήρατε ήδη για το πόσο καλά λειτουργεί και αν είναι απροβλημάτιστο όπως τώρα.
Έχετε παρατηρήσει νέες προσθήκες και διαφορές με το προηγούμενο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Kozi0 said:

Θα περιμένουμε απόψεις από εσάς που το πήρατε ήδη για το πόσο καλά λειτουργεί και αν είναι απροβλημάτιστο όπως τώρα.
Έχετε παρατηρήσει νέες προσθήκες και διαφορές με το προηγούμενο;

Έχει κάποιες προσθήκες στις ρυθμίσεις , προσθήκη το πληκτρολόγιο Celia , μια άλλη εφαρμογή mee time για κλήσεις . 

Παρατήρησα  ( χωρίς να είμαι σίγουρος ) ότι η μπαταρία έχει μείωση αυτονομίας .......θα το παρακολουθώ 

Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λίγες ημέρες πριν λάβω το EMUI 12 είπα να κάνω αναβάθμιση σε συσκευή.

Έτσι το Nova 5t μου, το πούλησα χτες (140 ευρώ) και τώρα αναζητώ το νέο τηλέφωνο (μάλλον θα πάω σε Samsung galaxy S21 σειρά).

2 χρόνια καλά περάσαμε μαζί, εκτός αν εξαιρέσεις ότι τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα ο Chrome κολλούσε και μόνο αν τον έκλεινα από το κεντρικό κουμπί ξεκολλούσε… τελείως απαράδεκτο!

Καλή Ανάσταση σε όλους.

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιες προσθήκες στις ρυθμίσεις , προσθήκη το πληκτρολόγιο Celia , μια άλλη εφαρμογή mee time για κλήσεις . 
Παρατήρησα  ( χωρίς να είμαι σίγουρος ) ότι η μπαταρία έχει μείωση αυτονομίας .......θα το παρακολουθώ 
Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα 
Κάνε ένα factory reset, εγώ έκανα μετά το update και βελτιώθηκε η μπαταρία και κάποια θεματάκια με ειδοποιήσεις, widgets(δεν έκανε άμεσο refresh του Gmail). Γενικά το emui 12 δεν είναι Android 12, αλλά νταξ μια ευχάριστη αλλαγή χωρίς προβλήματα και μάλλον το τελευταίο μεγάλο update που είδαμε

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, hara75gr said:

Κάνε ένα factory reset, εγώ έκανα μετά το update και βελτιώθηκε η μπαταρία και κάποια θεματάκια με ειδοποιήσεις, widgets(δεν έκανε άμεσο refresh του Gmail). Γενικά το emui 12 δεν είναι Android 12, αλλά νταξ μια ευχάριστη αλλαγή χωρίς προβλήματα και μάλλον το τελευταίο μεγάλο update που είδαμε

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Από εβδομάδα αναμένω το Oneplus nord 2 και θα το έχω σαν δεύτερη συσκευή .......θα κάνω όμως ένα factory reset 

Καλή Μεγάλη Εβδομάδα και καλή Ανάσταση 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χτες βράδυ πήρα την αναβάθμιση. Εκ πρώτης όψεως ωραία η Emui 12 και εμφανισιακά και πρακτικά. Ως προς την μπαταρία, έχω την εντύπωση ότι η φόρτιση έγινε πιο γρήγορη (το τελευταίο 3μηνο και μετά από 1 χρόνο κ κάτι συνεχούς χρήσης, η φόρτιση καθυστερούσε αισθητά). 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάτησα «χεράτα» να κάνει έλεγχο, την εμφάνισε. Έκδοση 12.0.0.132(C431E8R1P2), 1,84GB.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα κάνει το εξής με τη 12:
Στο home screen τα fonts είναι πλέον άσπρα ενώ με την 11 ήταν μαύρα. Για να τα κάνει μαύρα πρέπει να βάλω μόνο άσπρο ή σχεδόν άσπρο wallpaper. Στο κίτρινο τα κάνει άσπρα.

Έχω μιλήσει με huawei Ελλάδας και το ψάχνουν. Έχουν γίνει και όλες οι εκκαθαρίσεις δεδομένων εφαρμογών ( "θέματα", "αρχική σελίδα huawei") όπως και επαναφορά ρυθμισεων και το μόνο που πετυχαίνω κάθε φορά είναι να ξανασεταρω. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο;

https://consumer.huawei.com/en/support/content/en-us00409515/

 

Spoiler

Screenshot_20210803_122421!!.jpg

Screenshot_20220421_113329_com.huawei.android.launcher!.jpg

Screenshot_20210803_122421!.jpg

Screenshot_20220421_113329_com.huawei.android.launcher!!.jpg

 

Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι έρχεται patch για κάποια προβλήματα σε ring tones από κλήσεις για αυτό που λες δεν έχω δει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, johndrama said:

Διάβασα ότι έρχεται patch για κάποια προβλήματα σε ring tones από κλήσεις για αυτό που λες δεν έχω δει κάτι. 

Στο δικό σου πως συμπεριφέρεται; Δοκίμασες μήπως;

Ξέρεις αν υπάρχει κάπου να το δηλώσω, όχι huawei Ελλάδας μιας και το κάνει ήδη, μήπως δείξουν κάποιο ενδιαφέρον; Κάποιο international forum ή support τσπ.

Πηγαίνοντας εδώ πάλι με παραπέμπει στην ελληνική αντιπροσωπία.

https://consumer.huawei.com/en/support/contact-us/

Έχω βρει και αυτό αλλά δεν αναφέρεται σε κινητά.

https://forum.huawei.com/enterprise/en/forums

Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

Εμενα από τότε που έκανα το update μου σβήνει στα καλά καθούμενα. Έχει γίνει 3-4 φορές σε 1 εβδομάδα.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Εμενα από τότε που έκανα το update μου σβήνει στα καλά καθούμενα. Έχει γίνει 3-4 φορές σε 1 εβδομάδα.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Γενικά μετά από μεγάλο update καλό είναι να γίνεται ένα factory reset.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μετά από μεγάλο update καλό είναι να γίνεται ένα factory reset.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Και μετά τι; Στήσιμο από την αρχή και restore φωτός κλπ;

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Και μετά τι; Στήσιμο από την αρχή και restore φωτός κλπ;

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Εγώ παίρνω backup στα πάντα στην Google, και photos το ίδιο και χρησιμοποιώ Nova launcher οπότε και η αρχική copy-paste είναι Μόνο ταινίες, music τα κάνω manual. Όλη η ιστορία ούτε μισή ώρα, αλλά ξέρω ότι το κινητό θα είναι φρέσκο στημένο απ'την αρχή, και αν υπάρχει κάποιο bug δεν θα φταίω εγώ αλλά το update.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To θέμα ειναι ότι έχω 90gbs διαφορά και δεν είναι τόσο απλά copy paste.
Μλκια που έκανα το update...

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2022 at 12:01 ΠΜ, johndrama said:

Διάβασα ότι έρχεται patch για κάποια προβλήματα σε ring tones από κλήσεις για αυτό που λες δεν έχω δει κάτι. 

Μου ήρθε προεχθές, μαζί με την αναβάθμιση σε EMUI 12 που έκανα.

Στο Control Panel menu, εκεί που είναι τα κουμπιά για WiFi κτλ, μπορούμε να αλλάξουμε τον player;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, talos_2002 said:

Μου ήρθε προεχθές, μαζί με την αναβάθμιση σε EMUI 12 που έκανα.

Στο Control Panel menu, εκεί που είναι τα κουμπιά για WiFi κτλ, μπορούμε να αλλάξουμε τον player;

Οχι, δεν μπορούμε.
Υπόψιν, ο player αυτός "βλέπει" τα τραγούδια που παίζουν στο κινητό από άλλες εφαρμογές. Π.χ. αν παίζεις κάποιο κομμάτι στο Spotify, μπορείς κάποιες βασικές ενέργειες να τις κάνεις κι από κει (play / pause / next - previous song). Τα ίδια και στην lock screen. Δυστυχώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο καθότι του λείπουν συγκεκριμένες λειτουργίες που κάθε streaming ή local player μπορεί να έχει (π.χ. δεν μπορείς να κάνεις like song όταν ακούς Spotify, κ.α.).

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αυτή η αναβάθμιση δεν βελτίωσε κάτι χειροτέρεψε όμως την μπαταρία. Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε στην προηγούμενη έκδοση; 

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2022 at 10:11 ΜΜ, xenos said:

To θέμα ειναι ότι έχω 90gbs διαφορά και δεν είναι τόσο απλά copy paste.
Μλκια που έκανα το update...

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Tελικά,αφού έκλεινε 4-5 φορές/μέρα, δεν υπήρχε ελπίδα. Χρησιμοποίησα το hisuite που δίνει η Hua, πήρα backup τα πάντα (έκανε 2-3 ώρες), reset to factory defaults, πέρασα μόνο επαφές/sms/μουσική και προς το παρόν δεν έχει σβήσει (πάλι καλά).

Settings φοβάμαι να κάνω restore, θα το αφήσω ως έχει λογικά.

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...