Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, παρέλαβα την προηγουμενη βδομαδα και εγω. Ολα καλα μέχρι στιγμης.φαινεται πολυ premium συσκευη. Με το που το ανοιξα εγινε αναβάθμιση και στο 10.

Το μόνο μου θεματάκι ειναι με τα bluetooth ακουστικά μου, κάνουν συνεχώς διακοπές οταν ακούω μουσική. Ισως να φταινε τα ακουστικά, θα το ψάξω περισσοτερο τις επομενες μερες. Αν καποιος εχει δοκιμάσει αν μπορει να μου πει την εμπειρία του

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια και απο μενα. Σημερα μαλλον θα παραλαβω και εγω το 5T και ηθελα να ρωτησω τι ισχυει για πρωτη φορτιση και γενικοτερα με την φορτιση τις συσκευης.

Ισχυει αυτο που διαβαζω σε καποιες σελιδες οτι καλο ειναι να παιζει στα 90% με 10% η μπαταρια η στα 80% με 20%;

Επισης την ωρα που φορτιζει πρεπει να ειναι σε αδρανεια η μπορω να το χρησιμοποιω αν χρειαστει;

Ευχαριστω.

(θα διαβαζα τις 20 σελιδες μηπως το εγραψε καποιος αλλα δεν προλαβαινω αυτη τι στιγμη, το απογευμα σιγουρα).

Edited by elder
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τη φόρτιση και τη μακροχρόνια υγεία της μπαταρίας;

 

Χρήση του δικού του φορτιστή (fast charging) ;

Φόρτιση over night ή οχι;

Κάτι άλλο;

 

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη πλήρης και καλά φόρτιση είναι μύθος.

Γενικά τα τελευταία χρόνια ολο και περισσότεροι λένε ότι η καλύτερη φόρτιση είναι πριν πέσει κάτω από 20% και μέχρι 80%. Θα δείξει στην πορεία αν κι αυτό καταρριφθεί ως μύθος. Εγώ προς το παρόν το μόνο που κάνω είναι να τηρώ το κατώτατο όριο (20%) και να σταματάω τη φόρτιση πριν το 100% (συνήθως γύρω στο 94-96%).

Η Huawei σε κάποιες εκδόσεις του EMUI 9.x & 10.x έχει αρχίσει να κάνει push ένα update που δίνει την επιλογή του Smart Charge. Εγω στο P30 μου με όλα τα τελευταία updates δεν την έχω ακόμα την επιλογή, οπότε αναμένουμε:

 

https://www.huaweicentral.com/huawei-has-started-to-install-huawei-assistant-and-smart-charge-to-old-devices-via-software-update/

https://www.huaweicentral.com/how-to-activate-smart-charge/

 

Οπότε θεωρητικά, όταν ενεργοποιηθεί η επιλογή τότε δεν θα χρειάζεται να ανησυχούμε και για την φόρτιση over night.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον super charge φορτιστή με τον οποίο ήρθε το P30 μου (40W) αλλά τον έχω για περιπτώσεις που θα χρειαστώ εκτάκτως πάρα πολύ γρήγορη φόρτιση (τον χρησιμοποίησα μία φορά και όντως είναι απίστευτα γρήγορη η φόρτιση, αλλά νομίζω ότι το Nova 5T δεν μπορεί να φορτίσει στα 40W).

Χρησιμοποιώ όμως έναν άλλο original quick charge Huawei (δεν θυμαμαι τώρα αν είναι 22W ή 18W) φορτιστή που είχε τύχει να πάρω πριν λίγο καιρό, που είναι αρκετά γρήγορος και νιώθω ότι δεν πολυπρεσάρω την μπαταρία (όσο τουλάχιστον θα την πρέσαρα με τον 40W).

 

Την ώρα της φόρτισης μια χαρά μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κινητό, απλά αν κάνουμε κάτι σχετικά ενεργοβόρο, θα καθυστερήσει λίγο περισσότερο η φόρτιση.

 

Kαλημερα παιδια και απο μενα. Σημερα μαλλον θα παραλαβω και εγω το 5T και ηθελα να ρωτησω τι ισχυει για πρωτη φορτιση και γενικοτερα με την φορτιση τις συσκευης.

Ισχυει αυτο που διαβαζω σε καποιες σελιδες οτι καλο ειναι να παιζει στα 90% με 10% η μπαταρια η στα 80% με 20%;

Επισης την ωρα που φορτιζει πρεπει να ειναι σε αδρανεια η μπορω να το χρησιμοποιω αν χρειαστει;

Ευχαριστω.

(θα διαβαζα τις 20 σελιδες μηπως το εγραψε καποιος αλλα δεν προλαβαινω αυτη τι στιγμη, το απογευμα σιγουρα).

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τη φόρτιση και τη μακροχρόνια υγεία της μπαταρίας;

 

Χρήση του δικού του φορτιστή (fast charging) ;

Φόρτιση over night ή οχι;

Κάτι άλλο;

 

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

@stark αυτην την απαντηση ηθελα ευχαριστω πολυ, ωραιος! :)

Kατι τελευταιο; (αν γνωριζεις φυσικα). Ειχα το Samsung galaxy s6 εδω και 4-5 χρονια και δεν ειχα κανενα θεμα ουτε με την μπαταρια, και μιας και δεν το χω καθολου με την τεχνολογια, ηθελα να μαθω αν το 5Τ ειναι κοντα στο S6 σε μπαταρια, καμερα και σε αποδοση γενικοτερα;

Link to comment
Share on other sites

@stark αυτην την απαντηση ηθελα ευχαριστω πολυ, ωραιος! :)

Kατι τελευταιο; (αν γνωριζεις φυσικα). Ειχα το Samsung galaxy s6 εδω και 4-5 χρονια και δεν ειχα κανενα θεμα ουτε με την μπαταρια, και μιας και δεν το χω καθολου με την τεχνολογια, ηθελα να μαθω αν το 5Τ ειναι κοντα στο S6 σε μπαταρια, καμερα και σε αποδοση γενικοτερα;

 

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Το S6 ήταν ίσως το πιο άθλιο κινητό που εχει βγάλει ποτέ η Samsung σε θέμα μπαταρίας (εγώ είχα το S7).

Το Nova 5T έχει έτσι κι αλλιώς αρκετά μεγάλη μπαταρία και όσοι το έχουν λένε καλά λόγια.

Επίσης το EMUI (το λογισμικό της Huawei πάνω από το Android) κάνει πολύ καλή διαχείριση στην μπαταρία της συσκευής.

Αν με το S6 εσυ δεν είχες θέμα μπαταρίας (πραγματικά σπάνιο), με το Nova 5T παίζει να βγάζεις 2ήμερο +.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Δεν ειχε διαρκεια πανω απο μια μερα αλλα με κρατησε αρκετα χρονια, και ακομη εχει να δωσει. Το εδωσα στην Μανα μου και ειναι αγκαλια με τον φορτιστη αλλα κανει την δουλεια τις ακομη.

Πηρα το 5Τ στα χερια μου, καλοριζικο, και σε ολους οσους το εχουν.

Πολυ ομορφο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απάντησεις σας με γλυτώσατε από άγχος!! Από θήκες τι έχετε πάρει; Καμία καλή διαφανή με spiegen υλικό παίζει; Έχει κανείς στυλ wallet? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το 5t. Ξέρετε αν έρχεται στην Ελλάδα με 8gb ram και που μπορώ να το βρω?

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις με 8gb ram? Μια χαρα ειναι με 6 και δεν μου εχει κολησει ποτε.

 

 

Μα δεν το λέω για ενδεχόμενα κολλήματα αλλά για να αποφύγω τα reloads. Θέλω να διατηρεί αρκετές εφαρμογές ανοιχτές.

Γενικότερα, πως τα πάει στην διαχείριση της μνήμης το 6άρι;

 

 

Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk Pro

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απάντησεις σας με γλυτώσατε από άγχος!! Από θήκες τι έχετε πάρει; Καμία καλή διαφανή με spiegen υλικό παίζει; Έχει κανείς στυλ wallet? Ευχαριστώ

Δεν ξερω αν μπορεις να του εχεις και θηκη σιλικονης και wallet μαζι, δεν ειχα ποτε θηκη σε κινιτο και δεν ξερω απο θηκες. Θα ηθελα ενα τετοιο συνδιασμο σε μαυρο, αν εχετε κατι να προτεινετε!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθές το κινητό απο κοντά

 

Πανέμορφο και κάθεται ωραία στο χέρι. Τα χρώματα όμως σε σύγκριση με amoled του p30 pro και a71 που σύγκρινα έχουν αρκετή διαφορά

 

Όσοι το έχετε αγοράσει είστε ικανοποιημένοι με την οθόνη? Ξέρω οτι στον ήλιο και σε δυνατό φώς (όπως έχουν τα καταστήματα) δεν δείχνουν καλά οι ips

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθές το κινητό απο κοντά

 

Πανέμορφο και κάθεται ωραία στο χέρι. Τα χρώματα όμως σε σύγκριση με amoled του p30 pro και a71 που σύγκρινα έχουν αρκετή διαφορά

 

Όσοι το έχετε αγοράσει είστε ικανοποιημένοι με την οθόνη? Ξέρω οτι στον ήλιο και σε δυνατό φώς (όπως έχουν τα καταστήματα) δεν δείχνουν καλά οι ips

 

ναι μια χαρα ειναι η οθονη κανενα προβλημα ,χθες μαλιστα το εβλεπα διπλα διπλα με κινητο με amoled κ δεν ενιωθα οτι υστερουσε ,προφανως κ υπαρχουν διαφορες αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατι φοβερα αντιληπτο

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διπλα διπλα με το δικο μου oneplus 7 pro και η οθονη του δεν εχει να ζηλεψει πολλα. Μη τη φοβασαι.
Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα ειναι η οθονη κανενα προβλημα ,χθες μαλιστα το εβλεπα διπλα διπλα με κινητο με amoled κ δεν ενιωθα οτι υστερουσε ,προφανως κ υπαρχουν διαφορες αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατι φοβερα αντιληπτο

 

 

Τα εχω διπλα διπλα με το δικο μου oneplus 7 pro και η οθονη του δεν εχει να ζηλεψει πολλα. Μη τη φοβασαι.

 

Ίσως ήταν τα φώτα του καταστήματος και έδειχνε αρκετά κατώτερη. Άνοιξα δύο ίδιες σελίδες στον chrome και στο θέμα που είχε τα ρούχα της δημοσιογράφου χρώματος μπλέ και του γραφείου καταλάβαινες οτι στο nova ήταν λίγο "ξεθωριασμένα" σε σχέση με του p30 pro.

 

Στα λεφτά που πωλείται δεν μπορεί να τα έχει όλα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλος προβλημα με την οργανωση των επαφων; Τι εννοω; Εχω μια επαφη 3 φορες γιατι το ατομο αυτο εχει 3 αριθμους. Προσπαθω να τις συγχωνευσω σε μια, αλλα δεν διαβαζει τις επαφες που εχουν ιδια ονοματα ωστε να τις επιλεξω και να τις συγχωνευσω. Συμβαινει σε αλλους;
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιες συσκευες που βλεπεις σαν default ρυθμιση να εχουν πιο εντονα χρωματα. Δεν ξερω αν το 5Τ εχει τετοια ρυθμιση. Δεν ειναι δικο μου
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιες συσκευες που βλεπεις σαν default ρυθμιση να εχουν πιο εντονα χρωματα. Δεν ξερω αν το 5Τ εχει τετοια ρυθμιση. Δεν ειναι δικο μου

 

απο default ειναι στο vivid εγω το εχω γυρισει στο normal ,δεν εχει ξεπλυμενα χρωματα σε καμια περιπτωση ,οκ στα μαυρα κ στην αντιθεση θα χανει αλλα οπως εγραψα δεν ειναι κατι που θα το νιωσεις εντονα σε βαθμο που να πεις να ειχε amoled

 

εγω στον ηχο του θα ελεγα οτι ειναι μετριος τοσο σε ενταση οσο κ ποιοτητα ,ειναι τοσο οσο να μην μπορεις να πεις ειναι χαλια αλλα οχι κ καλος

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

μου εχει συμβει 3 φορες το εξης που δεν εχω αντιμετωπισει με κανενα αλλο κινητο μου στο ιδιο router ενα ASUS DSL-N14U

 

συνδεεται στο wifi αλλα δεν παιρνει internet ,το router δινει κανονικα ιντερνετ σε ολες τις αλλες συσκευες μου

 

φτιαχνει μονο αν του δωσω static ip

 

το εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

μου εχει συμβει 3 φορες το εξης που δεν εχω αντιμετωπισει με κανενα αλλο κινητο μου στο ιδιο router ενα ASUS DSL-N14U

 

συνδεεται στο wifi αλλα δεν παιρνει internet ,το router δινει κανονικα ιντερνετ σε ολες τις αλλες συσκευες μου

 

φτιαχνει μονο αν του δωσω static ip

 

το εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος?

 

Δοκιμασε αφου συνδεθεις στο router να ανοιξεις απο τον browser του κινητο την IP του router (πχ. 192.168.1.1) και αφου ανοιξει δες μετα αν εχει internet.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

μου εχει συμβει 3 φορες το εξης που δεν εχω αντιμετωπισει με κανενα αλλο κινητο μου στο ιδιο router ενα ASUS DSL-N14U

 

συνδεεται στο wifi αλλα δεν παιρνει internet ,το router δινει κανονικα ιντερνετ σε ολες τις αλλες συσκευες μου

 

φτιαχνει μονο αν του δωσω static ip

 

το εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος?

 

Κατά τύχη το έχω πάθει στο ίδιο ρούτερ όταν πήγα στο πατρικό μου, αλλά και σε άλλο Asus πάλι και λύθηκε βάζοντας static και cloudflare DNS.

Το έψαξα λίγο, και βρήκα και εδώ (νήμα p30pro νομίζω) και σε ξένα φόρουμ, πως οφείλεται στη Huawei,. Ήταν θέμα update ή server, αφορούσε περισσότερο τα 2.4 GHz και φτιάχτηκε απ'ότι είπαν

Γενικά πάντως, σε δίκτυα που χρησιμοποιώ συχνά, προτιμώ να βάζω καρφωτές IP, για να αποφεύγω τα conflicts, οπότε μικρό το κακό αν ξανά προκύψει κάτι παρόμοιο

 

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση κ εγω cloudflare dns εχω στο ρουτερ

 

το κακο ειναι οτι ειχε ηδη static ip οταν συνεβη ξανα οποτε διαγραφη το wifi κ ξανα απο την αρχη

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...