Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν άντεξα και το αγόρασα τελικά.

Πρώτες εντυπώσεις σχεδόν άριστες.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, στιβαρό, και το μπλε χρώμα υπέροχο. Σε τέτοιας ομορφιάς κινητό, μόνο διάφανη θήκη.

Αν και προέρχομαι από το S7 (ναι θα μου λείψει), είναι πιο σβέλτο, και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει η amoled καθώς το πάνελ είναι τίμιο.

Φυσικά η υποστήριξη του HDR παίζει ρόλο, και κατάλαβα πως σε οθόνες μέχρι 6,1-6,3 το 4k είναι λίγο υπερβολή.

Αυτό που θα λείψει είναι το always on display, ενώ το led ειδοποιήσεων, απλά υπάρχει.

Αστραπιαίο δακτυλικό αποτύπωμα, σε πολύ καλή θέση.

Η συσκευασία είχε ακουστικά και το ανταπτοράκι.

Έκανα την πατάτα και φόρτωσα με τις εφαρμογές το κινητό χωρίς sim, με αποτέλεσμα να μην μου πάρει την αναβάθμιση. Δεν πειράζει. Σε δουλειά να είμαστε χαχααα!

Και τώρα πάμε στο παρασύνθημα.

Πρώτη φορά xiaomi (ΛΑΘΟΣ Huawei - ευχαριστώ φίλε manwlis77 :grin::grin:), και το EMUI το νιώθω δαιδαλώδες σε σημείο που λέω πως δεν θα το μάθω ποτέ. Πάρα πολλές παραμετροποιήσεις.

Παράλληλα, υπάρχει και το δίλημμα των διπλών εφαρμογών. Πχ ημερολόγια που έχει η google και τα ημερολόγια της xiaomi. Βρήκαμε μπελά…

Ελπίζω να μου κρατήσει για 2 χρονάκια.

Τέλος στα 270, νιώθω ότι είναι ληστεία η τιμή του.

Χρόνια πολλά.

Edited by PRATINAS
Link to comment
Share on other sites

 

Και τώρα πάμε στο παρασύνθημα.

 

Πρώτη φορά xiaomi, και το EMUI το νιώθω δαιδαλώδες σε σημείο που λέω πως δεν θα το μάθω ποτέ. Πάρα πολλές παραμετροποιήσεις.

 

 

 

Χρόνια πολλά.

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά .

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν πειρες Xiaomi !!!

Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα κ εγω

 

πολυ ομορφο - πιο ομορφο απο οτι φαινεται σε φωτο κ βιντεο που ειδα, πολυ ποιοτικο,ταχυτατο,ακαριαιο ξεκλειδωμα, η οθονη πολυ καλυτερη απο οτι περιμενα, το emui ολα τα λεφτα πολλες χρησιμες λειτουργιες σε βαθμο που να μην μου λειπει τπτ σε σχεση με custom roms που ετρεχα ,ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ Κ BUG FREE πολυ σημαντικο αν εχεις εμπειρια με miui πχ ,εκπληξη το οτι επαιξε wifi calling σε cosmote out of the box χωρις να ρυθμισω τπτ

 

πραγματικα πολυ ευχαριστημενος

 

-= Tips =-

 

How to wipe system cache partition on Huawei nova 5T

https://www.getdroidtips.com/wipe-system-partition-huawei-nova-5t/

 

 

How to Uninstall Carrier/OEM Bloatware Without Root Access

https://www.xda-developers.com/uninstall-carrier-oem-bloatware-without-root-access/

 

list all installed packages in android adb shell

pm list packages -f

 

Λιστα με bloatware

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1nJgBPOqg2vdTKGGsoHW3faU_Cr8oyGq4/edit#gid=1000128573

 

 

IF you want to remove ads and you have no root or don't wan't to block your VPN or use Blokada, you can use my trick, it works on both WI-FI and mobile networks, as good as Adaway is doing :

Just set: Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com and you are good without any additional app.

 

Disable Async DNS resolver in Google Chrome

https://discourse.pi-hole.net/t/disable-async-dns-resolver-in-google-chrome/9500

 

The best ad blocker for Android: free and open source

https://blokada.org/

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους!

 

έχω ψάξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΟΥ και με βάση το μπάτζετ μου που είναι από 200 μέχρι 250 βρήκα οτι το παιχνίδι είναι μεταξύ

 

xiaomi 8 pro,MI 9T,NOVA 5T...είμαι ένα βήμα πριν την αγορά προερχόμενος απο lg g4,θα αναλύσω λίγο τι χρήση κάνω ώστε να μου πείτε την γνώμη σας,κλήσεις 5-7 όλη μέρα και ΑΝ μαξ 4 λεπτα,φβ 70%,ινστα το τσεκάρω καμία 20αρια φορές όλη μέρα,χωρίς παιχνίδια,φώτο την ημέρα σχεδόν 0,βαιμπερ όλη μέρα 20%,μεσεντζερ 70-80% όλη μέρα,ράδιο μηδέν,σερφαρισμα 20%,επίσης λόγο εργασίας χρειάζομαι 2 κάρτες το εταιρικό και το δικό μου και κάνω καθημερινή χρήση και παίζω φουλ google πλοηγό αρα η μπαταρία είναι αυτό που ενδιαφέρει πρώτα απολα,φώτο δεν σκάω όλα βλέπω μια χαρά,αυτό που νοιάζει εκτός της μπαταρίας όπως προείπα είναι να πηγαίνει σφαίρα μπαταρία και να μην είναι κουμουτσα στο χέρι να είναι ανθρώπινο και βολικό και φυσικά να υπάρχει υποστήριξη σε λογισμικό σε μάκρος χρόνου μιας και όπως είδατε αγοράζω μια συσκευή ανά 2-3 χρόνια και της βγάζω το λάδι,υπέρυθρες δεν χρησιμοποιώ καθολου και ακουστικά εχω της xiaomi τα airdots αρα ουτε βύσμα θελω,και αν μπορετε να μου πεις αν χρειαζεται και δέχεται το gcam...ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απαντηση

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ημουν ανάμεσα σε nova 5t και mi9t. Πηρα το nova και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημένος. Το xiaomi καλο αλλα νομιζω οτι δεν ειναι huawei. Παντα μιλαω προσωπικά. Αν παρεις παντως το nova δεν θα το μετανιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους!

 

έχω ψάξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΟΥ και με βάση το μπάτζετ μου που είναι από 200 μέχρι 250 βρήκα οτι το παιχνίδι είναι μεταξύ

 

xiaomi 8 pro,MI 9T,NOVA 5T...είμαι ένα βήμα πριν την αγορά προερχόμενος απο lg g4,θα αναλύσω λίγο τι χρήση κάνω ώστε να μου πείτε την γνώμη σας,κλήσεις 5-7 όλη μέρα και ΑΝ μαξ 4 λεπτα,φβ 70%,ινστα το τσεκάρω καμία 20αρια φορές όλη μέρα,χωρίς παιχνίδια,φώτο την ημέρα σχεδόν 0,βαιμπερ όλη μέρα 20%,μεσεντζερ 70-80% όλη μέρα,ράδιο μηδέν,σερφαρισμα 20%,επίσης λόγο εργασίας χρειάζομαι 2 κάρτες το εταιρικό και το δικό μου και κάνω καθημερινή χρήση και παίζω φουλ google πλοηγό αρα η μπαταρία είναι αυτό που ενδιαφέρει πρώτα απολα,φώτο δεν σκάω όλα βλέπω μια χαρά,αυτό που νοιάζει εκτός της μπαταρίας όπως προείπα είναι να πηγαίνει σφαίρα μπαταρία και να μην είναι κουμουτσα στο χέρι να είναι ανθρώπινο και βολικό και φυσικά να υπάρχει υποστήριξη σε λογισμικό σε μάκρος χρόνου μιας και όπως είδατε αγοράζω μια συσκευή ανά 2-3 χρόνια και της βγάζω το λάδι,υπέρυθρες δεν χρησιμοποιώ καθολου και ακουστικά εχω της xiaomi τα airdots αρα ουτε βύσμα θελω,και αν μπορετε να μου πεις αν χρειαζεται και δέχεται το gcam...ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απαντηση

 

Είχα Xiaomi Note 8 Pro,

Γρήγορο, μπαταρία πολύ καλή αλλά με θέμα στην οθόνη στο touch,

Το Nova 5t είναι για μένα το απόλυτο VFM

Αρκετά καλή μπαταρία. Εμένα με 2sim μηδέν σήμα σπίτι με VoWifi είμαι, sync accounts, χωρίς social μονο viber, πάει 6 ώρες οθόνη. Είναι σφαίρα, έχει πολύ καλές κάμερες κατ εμέ, και επίσης δοκιμάσετε να συνδέσετε ασύρματα το κινητό στην TV, γίνεται σαν ασύρματος υπολογιστής τύπο DEX από Samsung NOTE. Επίσης σήμα άψογο όπως και WiFi. Μετα το Note της samsung είχα καιρό να βρω κινητό να μαρεσει τόσο.

Χρόνια πολλά σε όλους

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά .

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν πειρες Xiaomi !!!

Ναι μωρέ το χαβάη! :lol::lol::lol::lol::lol:

Η χοληστερίνη με έχει κάνει να τα έχω χάσει!

Link to comment
Share on other sites

Χριστός ανέστη ο Κύριος μας! Παίδες, είπατε ότι έχει θήκη στο κουτί ή κάποιες παρτίδες έχουν και κάποιες όχι;
Link to comment
Share on other sites

H συσκευή έχει IR Blaster; Διαβάζω οτι δεν έχει αλλά στις φωτογραφίες πανω από το ηχείο την κλήσεων φαίνεται να έχει.
Link to comment
Share on other sites

H συσκευή έχει IR Blaster; Διαβάζω οτι δεν έχει αλλά στις φωτογραφίες πανω από το ηχείο την κλήσεων φαίνεται να έχει.

 

δεν έχει όντως.. αυτό που βλέπεις ειναι αισθητηρας για να σβήνει η οθόνη οταν μιλάς στο τηλέφωνο

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει όντως.. αυτό που βλέπεις ειναι αισθητηρας για να σβήνει η οθόνη οταν μιλάς στο τηλέφωνο

 

Καταλαβα ευχαριστω. Ξεχασα να ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σας για το ηχειο (ενταση και καθαροτητα) και κατα ποσο βολευει το διαχτυλικο αποτυπομα λογο της θεσης που βρισκεται οταν εχεις θηκη σιλικονης;

Link to comment
Share on other sites

Το δακτυλικο είναι βολικό εκεί. 1000 φορές εκεί παρά μέσα στην οθόνη και να μην πιάνει . Θήκη βέβαια δεν έχω ακόμα . Περιμένω . Ευτυχώς είναι αργίες και είμαι σπίτι γιατί αλλιώς θα είχα πάθει ζημιά .
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ευχαριστω. Ξεχασα να ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σας για το ηχειο (ενταση και καθαροτητα) και κατα ποσο βολευει το διαχτυλικο αποτυπομα λογο της θεσης που βρισκεται οταν εχεις θηκη σιλικονης;

 

το ηχειο κ ο ηχος γενικως ειναι μετρια κ ειναι ενα απο τα λιγα αρνητικα που μπορω να του προσαψω

το αλλο ειναι το πολυ bloatware ,οχι οτι μασαει το κινητο η οτι δεν μπορεις να το ελαφρωσεις (δες προηγουμενο post μου) ,το led επισης ειναι λιγο δυσδιακριτο αν εχεις το τηλεφωνο ξαπλωτο

 

το δακτυλικο ειναι ολα τα λεφτα ,πιανει για πλακα κ ταχυτατα ,η οθονη δε ευχαριστη αποκαλυψη μαζι με το λειτουργικο που ειναι πολυ πληρες κ lag free

 

δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη αγορα στα λεφτα του κ καμποσο παραπανω που να ειναι απροβληματιστη ,ποιοτικη κ με υποστηριξη

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι έχει λόγο κατασκευής το proximity sensor θέμα?επειδή είναι ψηλά δεν πιάνει και ειδικά αν έχεις θήκη σιλικόνης που εγω χωρίς αυτή δεν έχω αφήσει ποτέ τηλ?άσε που βοηθάει και με τις κάμερες που είναι ποιο έξω..

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι έχει λόγο κατασκευής το proximity sensor θέμα?επειδή είναι ψηλά δεν πιάνει και ειδικά αν έχεις θήκη σιλικόνης που εγω χωρίς αυτή δεν έχω αφήσει ποτέ τηλ?άσε που βοηθάει και με τις κάμερες που είναι ποιο έξω..

 

καλησπερα και χρονια πολλα το τηλεφωνο περνει Gcam οπως τα xiaomi μονο με το app ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι έχει λόγο κατασκευής το proximity sensor θέμα?επειδή είναι ψηλά δεν πιάνει και ειδικά αν έχεις θήκη σιλικόνης που εγω χωρίς αυτή δεν έχω αφήσει ποτέ τηλ?άσε που βοηθάει και με τις κάμερες που είναι ποιο έξω..

Στο δικο μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 3 θηκες που εχω, εχουν τρυπα σε εκεινο το σημείο, οπότε δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

επισης με ολα αυτα τα μικρα κ χωνευτα ακουστικα πρεπει να κραταμε το τηλεφωνο λιγο πιο κατω απο οτι εχουμε συνηθισει κ με μια μικρη γωνια ,ετσι ο proximity sensor θα δουλευει τελεια 100% ,εγω δεν εχω ακομα θηκη κ δεν εχω δει κανενα θεμα οπως κ να το κραταω
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 3 θηκες που εχω, εχουν τρυπα σε εκεινο το σημείο, οπότε δουλεύει κανονικά.

 

σιλικόνης εχεις?μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα το τηλεφωνο περνει Gcam οπως τα xiaomi μονο με το app ευχαριστω?
Όχι δυστυχώς χρειάζεται snapdragon επεξεργαστή η gcam για να αποδώσει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει gcam πάντως και για mediatek

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...