Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς να μπώ κατευθείαν στο ψητό και να πώ πως ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που έκανα το μέγα λάθος να εμπιστευθώ την υπηρεσία του Live tv!Mου ύρθε χθές ο λογαριασμός έχοντας καταγράψει στισ 24/7 ωρα 16:42 μία χρεωση 1,5Ε gia live tv την ίδια ημέρα στις 16:43 1,5E για live tv και επίσης στις 16:43 ακόμα μία χρέωση 1,5Ε για live tv.Συμπέρασμα????Μας δουλεύουν!!!!!όταν λένε πως χρεώνεσαι μία φορά 1,5Ε για διάρκεια μιας ημέρας στο ζωντανό πρόγραμμα είναι υποχρεωμένοι να τηρούν αυτό και όχι να χρεώνουν εμένα ότι τους κατέβει ανά ένα λεπτό 1,5Ε επειδή είδα 5 λεπτά τηλεόραση.Πήρα τηλέφωνο και το αποτέλεσμα ήταν να πλακωθώ με την κυριούλα που μιλούσα διότι δεν ήθελε να καταλάβει τι της έλεγα.Το θέμα δεν είναι τα 3Ε που χρεώθηκα παραπάνω το θέμα είναι πως με τέτοιες μ*λ*κίες αυτοί χέζονται στο τάληρο,σκεφθήτε να το κάνουν αυτό στους 3G συνδρομητές τους τι έχουν να βγάλουν.

Μπορείς να κάνεις το εξής : αφού έχεις δει τέτοιες χρεώσεις μέσα στην ίδια ημερομηνία να τις σημειώσεις και να καλέσεις στο 13830 να ζητήσεις να μιλήσεις με το τμήμα του vodafone live, ώστε να καταγράψουν το πρόβλημα. Εμένα μου είχε συμβεί στο παρελθόν μια φορά με java game έκανα αυτό που σου λέω και τελικά ήταν κάποιο πρόβλημα ή bug του συστήματος και μου πίστωσαν κάποιο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω οποιος μπορει ας βοηθησει με ρυθμισεις Vodafone Mail για Κ750 και αν μπορω να λαμβανω τα μηνυματα απο Yahoo στο κινητο κατευθειαν.

Ευχαριστω...

Ναι και εγώ από όσο γνωρίζω πρέπει να είναι pop3 λογαριασμός για να τον συνδέσεις με το κίνητο μέσω vodafone mail. Το yahoo υποστηρίζει πρωτόκολλο imap4 από όσο νομίζω και δεν μπορεί να συνδεθεί με το κινητό. Ασε που πρέπει να έχεις απαραίτητα σύνδεση και όχι καρτοκινητό για να συνδέσεις email.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το yahoo δίνει Pop3 αλλά πρέπει να πληρώσεις συνδρομή..
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ γελιο η ολη ιστορια ποιος περιμενε να γινει κατι τετοιο στο αξιοπιστο δικτυο της vodafone-panafon??? εδω κραζανε ολοι την ΤΙΜ για το χαλια δικτυο και τελικα το δικτυο της voda εκτεθηκε,η μιση Ελλαδα βγηκε νοκ αουτ,βεβαια δεν ξερω πως ειναι αυτη τη στιγμη τα πραγματα,παντως θυμαμαι και παλια που η vodafone ειχε προβλημα για καμια βδομαδα,ετος 2000 φαινετε οτι υπαρχει γενικο προβλημα και οσο φωρτονεται απο νεους συνδρομητες η voda θα τρεχει και δε θα φτανει, γι αυτο αφηστε τους ρουβαδες,τη Ferrari και τον ολυμπιακο και ασχοληθειτε με το δικτυο που δεινοπαθει καθημερινα
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά το δίκτυο της ΤΙΜ είναι πάρα πολύ καλό και αξιόπιστο και όσοι το κράζουνε, απλά αναμασάνε την καραμέλα που τους έδωσαν πριν πολλάααααα χρόνια.

Ξέρετε ο κόσμος προχωράει και εξελίσετε, αλλά πολλοί μένουν στα παλαιά.

 

Είδαμε και την Vodafone......

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά το δίκτυο της ΤΙΜ είναι πάρα πολύ καλό και αξιόπιστο και όσοι το κράζουνε, απλά αναμασάνε την καραμέλα που τους έδωσαν πριν πολλάααααα χρόνια.

Ξέρετε ο κόσμος προχωράει και εξελίσετε, αλλά πολλοί μένουν στα παλαιά.

 

Είδαμε και την Vodafone......

 

καλό είναι πλέον αλλά δεν είναι και τίποτα το τρομερό.ότι έχει πέσει πολύ λάσπη συμφωνώ αλλά αυτά γυρίζουν boomerang.έχω προσέξει ότι η ΤΙΜ γενικά δε βάζει ΚΟΜΒΙΚΕΣ ΚΕΡΑΙΕΣ-σπάνια δηλαδή-(ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΟΣΤΟΣ) με αποτέλεμσα αν πέσει μια κεραία...να πέφτει μία και όχι 15 όπως της vodafone... :O

Πάτρα ακόμη προβλήματα,όχι σε κλήσεις αλλά σε sms,gprs :cry:

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Με τα ελληνικά δίκτυα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος! Πρέπει να έχεις πάντα πρόχειρο ένα καρτοκινητό με μονάδες από κάθε δίκτυο για τέτοιες καταστάσεις!

Το έτος 2005, η "ώριμη" κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

re paidia as mh to kanoume voda vs tim

kapoios kserei pote 8a lu8ei to problhma?

shmera me tis klhseis pros voda den eixa problhma,mou esteilan omos sms apo voda kai pote den eftasan :mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

νομίζω το yahoo δίνει Pop3 αλλά πρέπει να πληρώσεις συνδρομή..

sthn istioselida ths sonyericsson otan pas diamorfwsh thlefwnou kai pas na baleis ru8miseis gia e-mail exei kanonika to k750i alla den exei thn xwra mas!!a re ellada!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αυτο το εψαξα.Εχει το Κ750 αλλα δεν εχει την Ελλαδα!!!
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την περίοδο κλείνω 2 χρόνια στη Vodafone και έχω την εξής απορρία:

 

Αν δεν πάρω τώρα κινητό, χάνω την επιδότηση? Τη σύνδεση την έκανα στο Γερμανό. Σε ένα μαγαζί της Vodafone μου είπαν πως η επιδότηση δε χάνεται και μπορώ να πάρω όποτε θέλω κινητό... Στο τηλέφωνο όμως μου είπαν ότι η επιδότηση χάνεται μετά από λίγο καιρό... Τελικά τί ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω για να συνδεθει ενα κινητο στο ιντερνετ θα χρειαστει να εχει ενεργοποιημενη την καταλληλη υπηρεσια (wap μεσω gprs , internet μεσω gprs, mms μεσω gprs, κλπ κλπ). Αν εσυ εχεις ενεργοποιησει την wap προσβαση μεσω gprs , δεν μπορεις να συνδεθεις στο ιντερνετ. Αν εχεις ενεργοποιημενο το ιντερνετ μεσω gprs , δεν μπορεις να δεις σελιδες wap.

Τα καρτοκινητα εχουν μονο προσβαση στο wap και οχι στο internet.Αντιστοιχα vmcc prepay εχει μονο προσβαση στο Internet και οχι στο wap.

 

Αν υποθεσουμε οτι εχεις κινητο το οποιο εχει μονο wap browser θα εχεις μονο σε wap υπηρεσια προσβαση.(αν εχεις την sim της vmcc prepay δεν εχεις πουθενα προσβαση εκτος ισως απο email client).

 

Παντως αν εχεις κινητο που εχει html browser μπορεις να συνδεθεις και να δεις σελιδες html σελιδες με την sim της vmcc prepay.

Link to comment
Share on other sites

δεν χάνετα, απλά αλλάζει το ποσό της επιδότησης μετά από 1 βδομάδα νομίζω
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Για τις επιδοτήσεις ισχύουν τα εξής:

Α. Όσοι έχουν συμβόλαιο πρώτου έτους:

1. Η επιδότηση βγαίνει από το ύψος των λογαριασμών ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του έτους.

2. Ρόλο στην διαμόρφωση της επιδότησεις παίζουν

  • Τα ποσά πάνω από το πάγιο το οποίο δείχνει την πραγμάτική κατανάλωση
  • Κλήσεις που έχουν γίνει από το κινητό προς vodafone ή πρός άλλους προορισμούς. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε μεγαλύτερη επιδότηση.
  • Κλήσεις που έχει λάβει ο αριθμός από vodafone ή αλλές εταιρίες. Μεγαλύτερη επιδότηση έχουμε στην δεύτερη περίπτωση
  • Εάν όλες οι πληρωμές ήταν εμπρόθεσμες.
  • Εάν πληρώνεται ο λογαριασμός μέσω πιστωτικής κάρτας (ασφάλεια για την εταιρία)

3. Δεν αθροίζεται η επιδότηση από χρόνο σε χρόνο. !!!!!!!Τον επόμενο μήνα αφού κλείσει χρόνο, υπολογίζεται σαν ποσό επιδοτούμενο οι λογαριασμοί των ΤΡΙΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΜΗΝΩΝ. Γι' αυτό και παρατηρείται πολλές φορές πτώση δραματική μετά την πρώτη ενημέρωση επάνω στον χρόνο. Από εκεί και πέρα κάθε τέλος του μήνα γίνονται ανανεώσεις των δικαιούχων και αναδιαμορφώνονται οι επιδοτήσεις. Αυτά ισχύουν μετά των πρώτο μήνα αφού λήξει το συμβόλαιο και διαρκεί μέχρι ο συνδρομητής πάρει τελικά την επιδότηση του. Αφού πάρει την επιδότηση του ισχύουν σαν να άρχιζε πάλι από την αρχή. Γι' αυτό να πέρνεται τις επιδοτήσεις μόλις βγούν.

Δεν χάνονται οι επιδοτήσεις απλώς πιέζουν οι εταιρίες και ειδικά η vodafone, να πραγματοποιούμε τις επιδοτήσεις για να μπορούν να υπολογίζουν τα λεφτά τα οποία θα δαπανήσουν για την πραγματοποίηση των επιδοτήσεων. Φανταστείτε να αφήσουν 1000 συνδρομητές την επιδότηση για των άλλων μήνα και να αθροιστούν με τους άλλους 2000 του επόμενου μηνός.

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Για τις επιδοτήσεις ισχύουν τα εξής:

Α. Όσοι έχουν συμβόλαιο πρώτου έτους:

1. Η επιδότηση βγαίνει από το ύψος των λογαριασμών ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του έτους.

2. Ρόλο στην διαμόρφωση της επιδότησεις παίζουν

  • Τα ποσά πάνω από το πάγιο το οποίο δείχνει την πραγμάτική κατανάλωση
  • Κλήσεις που έχουν γίνει από το κινητό προς vodafone ή πρός άλλους προορισμούς. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε μεγαλύτερη επιδότηση.
  • Κλήσεις που έχει λάβει ο αριθμός από vodafone ή αλλές εταιρίες. Μεγαλύτερη επιδότηση έχουμε στην δεύτερη περίπτωση
  • Εάν όλες οι πληρωμές ήταν εμπρόθεσμες.
  • Εάν πληρώνεται ο λογαριασμός μέσω πιστωτικής κάρτας (ασφάλεια για την εταιρία)

3. Δεν αθροίζεται η επιδότηση από χρόνο σε χρόνο. !!!!!!!Τον επόμενο μήνα αφού κλείσει χρόνο, υπολογίζεται σαν ποσό επιδοτούμενο οι λογαριασμοί των ΤΡΙΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΜΗΝΩΝ. Γι' αυτό και παρατηρείται πολλές φορές πτώση δραματική μετά την πρώτη ενημέρωση επάνω στον χρόνο. Από εκεί και πέρα κάθε τέλος του μήνα γίνονται ανανεώσεις των δικαιούχων και αναδιαμορφώνονται οι επιδοτήσεις. Αυτά ισχύουν μετά των πρώτο μήνα αφού λήξει το συμβόλαιο και διαρκεί μέχρι ο συνδρομητής πάρει τελικά την επιδότηση του. Αφού πάρει την επιδότηση του ισχύουν σαν να άρχιζε πάλι από την αρχή. Γι' αυτό να πέρνεται τις επιδοτήσεις μόλις βγούν.

 

Δεν χάνονται οι επιδοτήσεις απλώς πιέζουν οι εταιρίες και ειδικά η vodafone, να πραγματοποιούμε τις επιδοτήσεις για να μπορούν να υπολογίζουν τα λεφτά τα οποία θα δαπανήσουν για την πραγματοποίηση των επιδοτήσεων. Φανταστείτε να αφήσουν 1000 συνδρομητές την επιδότηση για των άλλων μήνα και να αθροιστούν με τους άλλους 2000 του επόμενου μηνός.

 

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαι.

 

Πολυ κατατοπιστικο το ποστ σου!

Υπηρχε ενα ''κενο'' ενημερωσης οσον αφορα τις επιδοτησεις.

 

Οσο για μενα,οι περισσοτερες πληρωμες ειναι εκπροθεσμες...:O:(

Link to comment
Share on other sites

Tελικα οι χρεωσεις ισχυουν ανα ημερα σιγουρα για το live tv??

Και διαφορα εχει το ζωντανο προγραμμα με τις τηλεοπτικες εκπομπες και εχουν 0.5 ευρω διαφορα χρεωση??Ποια καναλια μπορεις να δεις??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ενημερώσω ΟΛΟΥΣ για την ΑΠΑΤΗ της VODAFONE στα εταιρικά τηλέφωνα.

 

Συγκεκριμμένα:

Οι ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΕΝΔΟΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ που διαφημίζει και διατυμπανίζει ΔΕΝ ισχύουν για κλήσεις προς εταιρικά κινητά τα οποία βρίσκονται στο παλιό απλό επαγγελματικό πρόγραμμα (Vodafone Professional).

 

Δηλαδή με απλά λόγια:

Αν έχετε εταιρικό πακέτο με 3 συνδέσεις (όπως εγώ) από τις οποίες η μία σύνδεση είναι στο Νεο Επαγγλεματικό 300 με απεριόριστες ενδοεταιρικές κλήσεις, η δεύτερη σύνδεση στο Νεο Επαγγελματικό 80 και η τρίτη στο παλιό Vodafone Professional, τότε οι κλήσεις από το κινητό με το Επαγγελματικό 300 (που έχει δωρεάν ενδοεταιρικές κλησεις) προς το κινητό στο Vodafone Professional ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ!!!! :angry:

 

Αν είναι δυνατόν ποτέ ρε παιδιά!

Διαφημίζουν δωρεάν ενδοεταιρικές κλήσεις που δεν ισχύει.

Το πιο πάνω το διαπίστωσα σήμερα που είδα τον αναλυτικό λογαριασμό όπου όλες οι κλήσεις που έκανα προς το 3ο κινητό (αυτό στο VF Professional) ήταν χρεωμένες (μόλις ξεπέρασα τα 300 λεπτά του δωρεάν χρόνου ομιλίας που είχα).

 

Και σε τηλεφώνημα που είχα μου είπαν πως έπρεπε να μεταφέρω το 3ο κινητό στο Νεο Επαγγελματικό (με ίδιο πάγιο 5.85 Ευρώ) για να μπορώ να το καλώ από το κινητό μου με χρήση των δωρεάν ενδοεταιρικών κλήσεων!!!!

Και σε ερώτηση μου γιατί δεν ενημερώθηκα εγώ και όλοι οι υπόλοιποι γι' αυτή τη λεπτομέρεια, η απάντηση ήταν πως έπρεπε να ρωτήσω :vava:

 

Δηλαδή φταίω και απο πάνω που δε ρώτησα!

Γι' αυτό ενημερώνω από εδώ και να ενημερώσετε και εσείς όσους γνωρίζετε για να μην βρεθούν προ της εκπλήξεως που βρέθηκα εγώ!

 

Φυσικά και θα γίνουν και καταγγελίες στην Γ. Γραμματεία καταναλωτή για πραπλανητική διαφήμιση και παραπλανητικές χρεώσεις. :!:

Link to comment
Share on other sites

Και τα κανουν και σε εταιρικα αυτα ε? Καλη φαση...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Και τα κανουν και σε εταιρικα αυτα ε? Καλη φαση...

 

Τι να πώ ρε Παναγιώτη.

Πάντως σήμερα έκανα την αίτηση στο τμήμα φορητότητας της ΤΙΜ για να μεταφέρω εκεί και τα 3 νούμερα.

 

Τα 150 ευρώ λογαριασμό που κάνω θα τα παίρνει πλέον η ΤΙΜ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ενημερώσω ΟΛΟΥΣ για την ΑΠΑΤΗ της VODAFONE στα εταιρικά τηλέφωνα.

 

Συγκεκριμμένα:

Οι ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΕΝΔΟΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ που διαφημίζει και διατυμπανίζει ΔΕΝ ισχύουν για κλήσεις προς εταιρικά κινητά τα οποία βρίσκονται στο παλιό απλό επαγγελματικό πρόγραμμα (Vodafone Professional).

 

Δηλαδή με απλά λόγια:

Αν έχετε εταιρικό πακέτο με 3 συνδέσεις (όπως εγώ) από τις οποίες η μία σύνδεση είναι στο Νεο Επαγγλεματικό 300 με απεριόριστες ενδοεταιρικές κλήσεις, η δεύτερη σύνδεση στο Νεο Επαγγελματικό 80 και η τρίτη στο παλιό Vodafone Professional, τότε οι κλήσεις από το κινητό με το Επαγγελματικό 300 (που έχει δωρεάν ενδοεταιρικές κλησεις) προς το κινητό στο Vodafone Professional ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ!!!! :angry:

 

Αν είναι δυνατόν ποτέ ρε παιδιά!

Διαφημίζουν δωρεάν ενδοεταιρικές κλήσεις που δεν ισχύει.

Το πιο πάνω το διαπίστωσα σήμερα που είδα τον αναλυτικό λογαριασμό όπου όλες οι κλήσεις που έκανα προς το 3ο κινητό (αυτό στο VF Professional) ήταν χρεωμένες (μόλις ξεπέρασα τα 300 λεπτά του δωρεάν χρόνου ομιλίας που είχα).

 

Και σε τηλεφώνημα που είχα μου είπαν πως έπρεπε να μεταφέρω το 3ο κινητό στο Νεο Επαγγελματικό (με ίδιο πάγιο 5.85 Ευρώ) για να μπορώ να το καλώ από το κινητό μου με χρήση των δωρεάν ενδοεταιρικών κλήσεων!!!!

Και σε ερώτηση μου γιατί δεν ενημερώθηκα εγώ και όλοι οι υπόλοιποι γι' αυτή τη λεπτομέρεια, η απάντηση ήταν πως έπρεπε να ρωτήσω :vava:

 

Δηλαδή φταίω και απο πάνω που δε ρώτησα!

Γι' αυτό ενημερώνω από εδώ και να ενημερώσετε και εσείς όσους γνωρίζετε για να μην βρεθούν προ της εκπλήξεως που βρέθηκα εγώ!

 

Φυσικά και θα γίνουν και καταγγελίες στην Γ. Γραμματεία καταναλωτή για πραπλανητική διαφήμιση και παραπλανητικές χρεώσεις. :!:

 

 

Συγνώμη αλλά στο έντυπο που πήρα εγώ με τις χρεώσεις αναγράφεται κάτω - κάτω οτι τα απεριόριστα είναι μεταξύ των προγραμμάτων που αναγράφονται στο έντυπο και δεν ισχύουν για τα παλαιά εταιρικά προγράμματα αν κ έτσι κ αλλίως λογικό μου φαίνεται οτι ο δωρέαν χρόνος μετράει μεταξύ γραμμών που βρίσκονται σε προγράμματα που βγήκαν μαζί... Δεν μου φαίνεται απάτη πάντως.

:X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...