Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός, υπάρχει περίπτωση να παραλάβεις κινεζκο ταμπλετ και να μη παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα;

Έχω πολύ κακή εμπειρία με ένα τηλ και διάφορες οθόνες αυτοκινήτου. Το θέμα μου είναι πως δεν μπορώ να βγάλω άκρη, μετά την αγορά. Κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν και σε τρελαίνουν.

Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο: Cube Talk 9X U65GT, αλλά με αυτά που έχω διαβάσει έχω απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Τυχερά" είναι αυτά, εγώ έχω ένα 7άρι των 50 ευρώ και ένα 8άρι CHUWI V88 δύο χρόνια σχεδόν και δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν το συγκεκριμενο ταμπλετ και δεν μπορουν να βρουν το λογισιμικο για το συγκεκριμενο προιον υπαρχει σε αυτο εδω το λινκ.

 

https://drive.google.com/file/d/0BwlhhWNSwcRkdXdYOE94Y19YSUk/edit

 

Στη συνέχεια θα κάνετε εξαγωγή όλων των αρχείων, σε μια κάρτα SD. Η κάρτα θα πρέπει να είναι κενή.

 

Μολις κανετε την αντιγραφη ακολουθηστε τα παρακατω βηματα

 

1. Απενεργοποιήστε το tablet

 

2. Τοποθετήστε την κάρτα SD στην υποδοχή της συσκευής

 

3. Κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Vol+ και το πλήκτρο της ενεργοποίησης

 

4. Αφήστε το πλήκτρο της ενεργοποίησης μόλις εμφανιστεί το λογότυπο BESTUSE

 

5. Αφήστε το πλήκτρο Vol+ μόλις ξεκινήσει η διαδικασία της αναβάθμισης.

Edited by gianniskar26
Link to comment
Share on other sites

Μονο Cube, και μονο vickmall, να εχεις και εγγύηση...

Ξέρεις κανέναν που να έχει δοκιμάσει στην πράξη την "εγγύηση" του vickmall ;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω οτι τα cube συνηθως είχαν σήμα μόνο δίπλα στο ρουτερ και ήχο μονοφωνικό. Τα onda ειναι εξαιρετικά αλλα και τα αλλα ειναι καλα Edited by gechro
Link to comment
Share on other sites

Είναι αναβάθμιση του λογισμικού με το οποίο ερχόταν η συσκευή ή είναι το ίδιο;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω φιλε μου .Απλα μου εδωσαν ενα ταμπλετ και ειχε παθει brick το λογισμικο,αλλα δεν μπορεσα να το βρω καπου αλλου και εστειλα μηνυμα στην infoquest οπου και μου εστειλαν με λινκ το λογισμικο.Το περασα και δουλευει απροβληματιστα
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανέναν που να έχει δοκιμάσει στην πράξη την "εγγύηση" του vickmall ;;

 

Την εντός μηνός άμεση αντικατάσταση την δοκίμασα εγώ. Με το που παρέλαβαν, στείλαν άλλο. Την εντός έτους επισκευή όχι ακόμη, αν και το ότι 6 μήνες τώρα που ψωνίζω από αυτούς, δεν έχω ακόμη χαλασμένο, λέει αρκετά, σε σχέση με Geekbuying και minideal που 1-2 το μήνα φεύγανε πίσω...

 

εννοείς ούτε pipo,onda,teclast?

 

Κατασκευαστικά είναι μία κλάση πάνω από τους υπόλοιπους, φτιάχνονται στην Foxconn παρέα με τα Ipad (μάλιστα περηφανεύονται για κάτω του 2% προβλήματα) και για την ακρίβεια Talx x9, T9 και Talk 78 φαίνεται να φοράνε τις ίδιες ακριβώς οθόνες με iPad και mini.

 

Θυμίζω οτι τα cube συνηθως είχαν σήμα μόνο δίπλα στο ρουτερ και ήχο μονοφωνικό. Τα onda ειναι εξαιρετικά αλλα και τα αλλα ειναι καλα

 

To U9GTV που τώρα πήρε ο γιός μου, είχε όντως κακό σήμα, γιατί ήταν όλη η πλάτη αλουμίνιο. Τώρα όλα έχουν πλαστικό φιλέτο στις κεραίες και το σήμα είναι καμπάνα, το 9x μου πιάνει 2 ορόφους κάτω. Ηχεία έχουν στερεοφωνικά και τα δύο. Τα Onda είναι μιά κλάση κάτω σε οθόνη, ήχο και κατασκευή. Και 2000mah μικρότερη μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Την εντός μηνός άμεση αντικατάσταση την δοκίμασα εγώ. Με το που παρέλαβαν, στείλαν άλλο. Την εντός έτους επισκευή όχι ακόμη, αν και το ότι 6 μήνες τώρα που ψωνίζω από αυτούς, δεν έχω ακόμη χαλασμένο, λέει αρκετά, σε σχέση με Geekbuying και minideal που 1-2 το μήνα φεύγανε πίσω...

 

 

 

Κατασκευαστικά είναι μία κλάση πάνω από τους υπόλοιπους, φτιάχνονται στην Foxconn παρέα με τα Ipad (μάλιστα περηφανεύονται για κάτω του 2% προβλήματα) και για την ακρίβεια Talx x9, T9 και Talk 78 φαίνεται να φοράνε τις ίδιες ακριβώς οθόνες με iPad και mini.

 

 

 

To U9GTV που τώρα πήρε ο γιός μου, είχε όντως κακό σήμα, γιατί ήταν όλη η πλάτη αλουμίνιο. Τώρα όλα έχουν πλαστικό φιλέτο στις κεραίες και το σήμα είναι καμπάνα, το 9x μου πιάνει 2 ορόφους κάτω. Ηχεία έχουν στερεοφωνικά και τα δύο. Τα Onda είναι μιά κλάση κάτω σε οθόνη, ήχο και κατασκευή. Και 2000mah μικρότερη μπαταρία...

το κακό είναι ότι του vickmall δεν έχει ποικιλία ταμπλετ αλλιώς από θα έπαιρνα όπως πήρα το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Την εντός μηνός άμεση αντικατάσταση την δοκίμασα εγώ. Με το που παρέλαβαν, στείλαν άλλο. Την εντός έτους επισκευή όχι ακόμη, αν και το ότι 6 μήνες τώρα που ψωνίζω από αυτούς, δεν έχω ακόμη χαλασμένο, λέει αρκετά, σε σχέση με Geekbuying και minideal που 1-2 το μήνα φεύγανε πίσω...

 

 

 

Κατασκευαστικά είναι μία κλάση πάνω από τους υπόλοιπους, φτιάχνονται στην Foxconn παρέα με τα Ipad (μάλιστα περηφανεύονται για κάτω του 2% προβλήματα) και για την ακρίβεια Talx x9, T9 και Talk 78 φαίνεται να φοράνε τις ίδιες ακριβώς οθόνες με iPad και mini.

 

 

 

To U9GTV που τώρα πήρε ο γιός μου, είχε όντως κακό σήμα, γιατί ήταν όλη η πλάτη αλουμίνιο. Τώρα όλα έχουν πλαστικό φιλέτο στις κεραίες και το σήμα είναι καμπάνα, το 9x μου πιάνει 2 ορόφους κάτω. Ηχεία έχουν στερεοφωνικά και τα δύο. Τα Onda είναι μιά κλάση κάτω σε οθόνη, ήχο και κατασκευή. Και 2000mah μικρότερη μπαταρία...

Τι να σου πω, πάντως και το δικό μου είχε αλουμινιένα πλάτη και σήμα καλύτερο και/από samsung (ainol είναι). Το onda το έχω δει από κοντά και είναι πραγματικά πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

το κακό είναι ότι τα cube όπως και άλλα δεν έχουν και hdmi και GPS!

σε ταμπλετ που δεν εχουν hdmi πως μπορεις να το συνδεσεις με τιβι να δεις πχ μια ταινια που εχεις σε αυτο?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Τί ημερομηνίες και αριθμούς έκδοσης λέει για το λογισμικό στο μενού πληροφοριών;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Εχω αγορασει στην κορη μου { 12 ετων ) ενα tablet f&u , το οποιο ειχε προεγκατεστημενο το mobile 1market αν το γραφω καλα και τυχαια ανακαλυψα οτι μολις εμπαινες μπροστα-μπροστα ειχε εφαρμογες με πορνο . Φυσικα εκανα απεγκατασταση , πως μπορω ομως να εγκαταστησω το play store μιας καιειμαι ψιλοασχετος ?

Ευχαριστω προκαταβολικα , καλο απογευμα ακαι συγνωμη που δεν εχω βαλει τονους αλλα δεν τα καταφερνω στο tablet

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το Google Playstore, δεν μπαίνει εύκολα και θέλει root και άλλα κόλπα. Αλλά συνήθως βάζω το Aptoid και το Amazon Appstore. Κυρίως το 2ο, επειδή μου αρέσει η εύκολη πλοήγηση στο μενού του και κάθε μέρα έχει δωρεάν μια επί πληρωμή εφαρμογή, ενώ υπάρχουν φορές που δίνει καμιά εικοσαριά (όπως την περασμένη εβδομάδα και τα Χριστούγεννα).

Δεν χάνεις κάτι αν δοκιμάσεις, άσε που μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο :happy:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος πως θα ξεκλειδώσω το μότιβο σε tablet estar mid 7168 ;

Το έβαλε ενας φίλος μου και τωρα δεν μπορει να βρεί τον συνδυασμό .

Το συνδεσα με υπολογιστή , και ενω το βλέπει σαν συσκευή δεν το ανοίγει .

Πως μπορώ να του κάνω reset ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το πήρε ένας γνωστός μου από τη Wind και στην προσπάθειά του να συνδεθεί σε μία συγκεκριμένη ιστοσελίδα (αν παίζει κάποιο ρόλο http://www.impantokratoros.gr), εμφανίζει μόνο την εικόνα του background και όχι τα γράμματα. Ψάχνοντας τις ρυθμίσεις για λίγο, κατάφερα να απενεργοποιήσω την εμφάνιση των εικόνων και έτσι εμφανίστηκαν τα γράμματα της ιστοσελίδας, όμως δεν είναι και πολύ βολικό να πλοηγείσαι χωρίς να βλέπεις τις εικόνες. Σε όσες άλλες ιστοσελίδες δοκίμασα, δεν είχει πρόβλημα, ακόμη και με flash περιεχόμενο, όμως για τη συγκεκριμένη σελίδα ενδιαφέρεται πολύ ο ενδιαφερόμενος. Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση;

ΥΓ: Την πρώτη φορά που φορτώνει τη σελίδα, εμφανίζεται η αρχική κανονικά αλλά στιγμιαία, αλλά μετά από ένα δευτερόλεπτο εξαφανίζονται τα γράμματα από τα άρθρα και μένει μόνο η bavkground εικόνα της αρχικής.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

το κακό είναι ότι τα cube όπως και άλλα δεν έχουν και hdmi και GPS!

σε ταμπλετ που δεν εχουν hdmi πως μπορεις να το συνδεσεις με τιβι να δεις πχ μια ταινια που εχεις σε αυτο?

Μέσω wifi με miracast, dlna κλπ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να μου πείτε γιατί ενώ συνδέω μέσω bluetooth το Toshiba keyboard cover(u68b) να αναγνωρίζει μεν το πληκτρολόγιο αλλά μόνο με αγγλικά και χωρίς καθόλου ελληνικά.

Πρέπει να κατεβάσω κάποιο ειδικό πληκτρολόγιο για να δουλεύει το tablet σχεδόν πάντα με αυτό το bluetooth πληκτρολόγιο?

 

Επίσης θα ήθελα αν είναι δυνατόν και γίνεται να συνδέσω μέσω ενός ανταπτορα usb female σε mini usb b ένα ασύρματο ποντίκι logitech m215 και να χειρίζομαι το tablet λες και είναι υπολογιστής.

 

Έχετε να μου προτείνετε καμιά ιδέα να το κάνω αυτό γιατί το συγκεκριμένο tablet πάει για άτομο που δεν θέλει να χρησιμοποιεί και τόσο την touch οθόνη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας προκαταβολικά.

 

Edit:

Βρηκα λυση κατεβαζωντας αυτο το ελληνικο πληκτρολογιο και οσο αφορα το ποντικι μια το βλεπει μια οχι.

Γιατι συμβαινει αυτο?

Μπορω να κανω κατι ωστε να μην χανει ποτε τη συνδεση με το ασυρματο ποντικι logitech m215?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις Ελληνικα σε εξωτερικο πληκτρολογιο εγω εχω το Ελληνικο HW Πληκτρολογιο απο playstore
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα f&u etb7405 αναθεμα το που το πηρα για τον αδερφο μου. του εκανα μια επαναφορα εργ. ρυθμ. και γυρισε στην παλια εκδοση ανδροιντ που ειχε. οκ δεν με ενοιαζε αλλα μετα απο 2 3 μερες κολλησε. οταν το ανοιγω μενει στο λογοτυπο και δεν κανει τιποτα. δεν υπαρχει τροπος να κανω ενα hard reset πατωντας κρατημενα κουμπια τα δοκιμασα ολα.ουτε εχει καποια τρυπουλα για να πατησω εκει. στο πισι δεν αναγνωριζεται η συσκευη, τι κανω???

 

μου το ειχε ξαναπαθει παλιοτερα και τοτε ειχα εγγυηση το πηγα στα μουλτιραμα και μ ειχαν πει δεν γινεται με κρατημενα κουμπια πρεπει να ανοιξουν τη συσκευη για να γινει αυτο. τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο π μου ειχαν πει παντως μ το ειχαν φτιαξει ηθελε αναβαθμιση οντως

Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν ένα Akaso A90 με επεξεργαστή Allwinner A20. Απ΄ότι είδα πουλιόταν και στο Amazon.

To πρόβλημά του είναι ότι ενώ προσπαθεί να ξεκινήσει το σύστημα, κολλάει στην οθόνη:

Tablet PC

Keep Moving Forward.

Από την παρακάτω σελίδα βρήκα λογισμικό για φλασάρισμα και image, και ακολούθησα τη διαδικασία φορτώματος που έχει στο κανάλι του youtube, αλλά δεν ξεκινάει να φορτώνει το firmware. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

http://www.tabletexpress.com/index.php?option=com_content&view=article&id=34:download-center&Itemid=107

 

Αυτό που κάνω για να μπει σε download mode και να φορτώσει το image είναι:

1. Διαλέγω image+key

2. Πατάω Start

3. Πατάω το power στο tablet και όσο το κρατάω πατημένο συνδέω το USB.

 

Το αποτέλεσμα είναι να ξεκινήσει να μπουτάρει κανονικά και να κολλήσει στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μερικα πραματα για το ταμπλετακι παιδια οσοι το εχετε για να εχουμε μια ιδεα..Θελω να το αγορασω στα 195ευρω..

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...