Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα...!!

μολις σημερα αρχισα να επεξεργαζομαι το κινητο και φαινεται αρκετα καλο..

3 ερωτησουλες θα ηθελα να κανω... εβαλα tempered glass και ειχε μεσα στην συσκευασια αυτοκολλητο για τις καμερες για προστασια..

λετε να το βαλω η δεν αξιζει τον κοπο?

και δευτερο βρε παιδια.... στην οθονη κλειδωματος πως βγαζουμε το διπλο ρολοι που μου δειχνει και την κινα.

στην αρχικη οθονη το εβγαλα δλδ απλα το πεταξα στον καδο , στη οθονη κλειδωματος πως φευγει?

 

3o μπορούμε να κλείσουμε την οθόνη διαφορετικά και όχι μόνο με το δεξί κουμπί (power button)?

Edited by modechristo
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...!!

μολις σημερα αρχισα να επεξεργαζομαι το κινητο και φαινεται αρκετα καλο..

3 ερωτησουλες θα ηθελα να κανω... εβαλα tempered glass και ειχε μεσα στην συσκευασια αυτοκολλητο για τις καμερες για προστασια..

λετε να το βαλω η δεν αξιζει τον κοπο?

και δευτερο βρε παιδια.... στην οθονη κλειδωματος πως βγαζουμε το διπλο ρολοι που μου δειχνει και την κινα.

στην αρχικη οθονη το εβγαλα δλδ απλα το πεταξα στον καδο , στη οθονη κλειδωματος πως φευγει?

 

3o μπορούμε να κλείσουμε την οθόνη διαφορετικά και όχι μόνο με το δεξί κουμπί (power button)?

Για το ρολόι ψάξε στις ρυθμίσεις ώρας και κλείσε το dual clock.

Για το κλείδωμα υπάρχει widget κλειδώματος.

Δεν ξέρω αν έχουν βάλει στην Global κλείδωμα με διπλό χτύπημα στην οθόνη.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το είχα πάρει για λίγο διάστημα και δεν το είχα ως βασική συσκευή,

Επειδή έχει google dialer οι επαφές που έχω στον mi λογαριασμό θα συγχρονιστούν εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

δύο θέματα που έχω εγώ.

όταν μιλάω και το έχω στο αυτί όταν τελειώσει η συνομιλία και το βγάλω από το αυτί θέλει ξεκλείδωμα με το δακτυλικό για να ανοίξει η οθόνη και να κλείσω την κλήση.

χτες δέχτηκα κλήση ενώ μιλούσα στο viber και δεν έκλεισε το viber απάντησα στην κλήση. άκουγα και τους δύο αλλά με άκουγε μόνο αυτός από την κλήση.

κι ένα ακόμα. πότε θα δούμε επιτέλους ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω 3 xiaomi νηματα για να αποφασισω ποιο απο τα 3 κινητα θα παρω,καλα ρε παιδια,ολα με κουσουρια ερχονται?Στο ενα το ενα στο αλλο το αλλο,τελικα να κοιταξω αλλη εταιρεια,τι να το κανω να μην σβηνει η οθονη οταν μιλαω η να εχει αλλα δεκα προβληματα?

 

Ετσι και εγω. Οσο και να γουσταρω τα xiaomi ψαχνωντας λιγο 2-3 μοντελα που με ενδιαφερουν διαπιστωνω οτι εχουν σοβαρα λειτουργικα θεματακια. Προερχομενος απο samsung εχω μαθει να εχω ενα τηλεφωνο αργο μεν με κολληματα χωρις την τελεια οθονη, με μικρη αυτονομια αλλα να μπορω να βασιστω πανω του.

 

Εγώ πριν το παραγγείλω δέχτηκα την παρακάτω απάντηση για τον αισθητήρα:

Δεν υπάρχει δυσλειτουργία στο δαχτυλικό αποτύπωμα, απλώς όταν είναι υπερβολικά παγωμένος ο αντίχειρας ή βρεγμένος δεν πιάνει με την πρώτη. Αυτό βέβαια υπάρχει σε όλα τα κινητά.

Πάντως στο Mi9T που είχα και όντως είχε θεματακια λύθηκαν με την αναβάθμιση σε MIUI11.

 

Υπαρχουν δεκαδες βιντεο στο youtube που δειχνουν τη δυσλειτουργια του αισθητηρα, και μαλιστα τα περισσοτερα χωρις tempered. Διαβαζωντας λιγο σχολια απο κατω (οσο εγκυρα μπορει να ειναι φυσικα) καταληγεις στο ειτε εχεις αλλο τροπο για ξεκλειδωμα, ειτε δεν βαζεις tempered για να ψιλοδουλευει ο αισθητηρας.

 

 

χτες δέχτηκα κλήση ενώ μιλούσα στο viber και δεν έκλεισε το viber απάντησα στην κλήση. άκουγα και τους δύο αλλά με άκουγε μόνο αυτός από την κλήση.

κι ένα ακόμα. πότε θα δούμε επιτέλους ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο του τηλεφώνου;

Global εκδοση; Ενταξει οτι πιο τραγικο εχω ακουσει. Οσο σουπερ να ειναι το τηλεφωνο κατι τετοια μας πανε υποψηφιους αγοραστες πολυ πισω...

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω 3 xiaomi νηματα για να αποφασισω ποιο απο τα 3 κινητα θα παρω,καλα ρε παιδια,ολα με κουσουρια ερχονται?Στο ενα το ενα στο αλλο το αλλο,τελικα να κοιταξω αλλη εταιρεια,τι να το κανω να μην σβηνει η οθονη οταν μιλαω η να εχει αλλα δεκα προβληματα?

 

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Η Xiaomi βγάζει πολύ μικρό κέρδος ανά συσκευή, οπότε φαντάζομαι δεν θα απασχολεί πολλούς υπαλλήλους για να φτιάχνουν γρήγορα τα bugs... Πόσο μάλλον όταν έχει τόσα μοντέλα.

 

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα με το Mi 9 Lite, μόνο παράπονο το δακτυλικο αποτύπωμα, αλλά απ' ό,τι φαίνεται γενικά όσα κινητά το έχουν μέσα στην οθόνη, είναι "ευαίσθητα"...

Link to comment
Share on other sites

Global εκδοση; Ενταξει οτι πιο τραγικο εχω ακουσει. Οσο σουπερ να ειναι το τηλεφωνο κατι τετοια μας πανε υποψηφιους αγοραστες πολυ πισω...

Global είναι, αλλά να δούμε αν το έχει και κανένας άλλος το θέμα. μήπως είναι κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Global είναι, αλλά να δούμε αν το έχει και κανένας άλλος το θέμα. μήπως είναι κάποια ρύθμιση;

 

Σε Global δεν εχεις ελληνικα στο πληκτρολογιο; Η καταλαβα κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και εγω. Οσο και να γουσταρω τα xiaomi ψαχνωντας λιγο 2-3 μοντελα που με ενδιαφερουν διαπιστωνω οτι εχουν σοβαρα λειτουργικα θεματακια. Προερχομενος απο samsung εχω μαθει να εχω ενα τηλεφωνο αργο μεν με κολληματα χωρις την τελεια οθονη, με μικρη αυτονομια αλλα να μπορω να βασιστω πανω του.

 

 

 

 

 

 

 

Υπαρχουν δεκαδες βιντεο στο youtube που δειχνουν τη δυσλειτουργια του αισθητηρα, και μαλιστα τα περισσοτερα χωρις tempered. Διαβαζωντας λιγο σχολια απο κατω (οσο εγκυρα μπορει να ειναι φυσικα) καταληγεις στο ειτε εχεις αλλο τροπο για ξεκλειδωμα, ειτε δεν βαζεις tempered για να ψιλοδουλευει ο αισθητηρας.

 

 

 

 

 

Global εκδοση; Ενταξει οτι πιο τραγικο εχω ακουσει. Οσο σουπερ να ειναι το τηλεφωνο κατι τετοια μας πανε υποψηφιους αγοραστες πολυ πισω...

Μην ασχολείσαι φίλε, ψάξε για άλλο τηλέφωνο
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.... Εγώ πάντως 10 χρόνια με samsung... Και τα τελευταία 2 με xiaomi note 5,note 6 και Νοτε 7 τώρα, δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα.... Αποδείχτηκαν σκυλιά... Και τους πίνω το αίμα όλη μέρα!
Link to comment
Share on other sites

Σε Global δεν εχεις ελληνικα στο πληκτρολογιο; Η καταλαβα κατι λαθος;

 

αν έχει google dialer και όχι miui dialer δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο, ούτε το miA3 που έχω, έχει ελληνικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3o μπορούμε να κλείσουμε την οθόνη διαφορετικά και όχι μόνο με το δεξί κουμπί (power button)?

 

εγω βάζω αυτή την εφαρμογή και το κλείνω από εκεί.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

αν έχει google dialer και όχι miui dialer δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο, ούτε το miA3 που έχω, έχει ελληνικά.

 

Συγγνώμη έχασα κάποια πράγματα.

Δεν μπορείς να γράψεις δηλαδή επαφές, μηνύματα κλπ στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη έχασα κάποια πράγματα.

Δεν μπορείς να γράψεις δηλαδή επαφές, μηνύματα κλπ στα ελληνικά;

για άλλο πράγμα μιλάμε, το Τ9 στο πληκτρολόγιο κλήσεων είναι μόνο στα αγγλικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3o μπορούμε να κλείσουμε την οθόνη διαφορετικά και όχι μόνο με το δεξί κουμπί (power button)?

 

 

 

εγω βάζω αυτή την εφαρμογή και το κλείνω από εκεί.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock

Δε χρειάζεται, η miui έχει κουμπί για να κλείσει η οθόνη33b8e52c0a0d5bc36376319b72c5be64.jpg

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησουλες αν μπορουσατε να βοηθεσετε θα το εκτιμουσα...!!

 

1) για σελφι που το background θελουμε να θολωσει απο πισω μας , χρειαζεται καποια ρυθμιση?

2) στo παλιο dialer θυμαμαι οταν αποθηκευα επαφες ειχα την επιλογη να αποθηκευτουν στο google η στο mi account...

εγω συνχρονισα τις επαφες μου απο το google αλλα δεν λεει καπου απο πανω η δεν βρηκα τπτ τουλαχιστον να λεει πχ mi λογαριασμος 10 επαφες , gmail 15 επαφες!

υπαρχει πουθενα αυτο?

Edited by modechristo
Link to comment
Share on other sites

Ποιό κουμπί?

Μπορείς με δύο τρόπους:

1. Να προσθέσεις στην αρχική οθόνη το widget που σου έδειξε ο φίλος minotavros,

2. Να κατεβάσεις τη κουρτίνα από πάνω με τις βασικές λειτουργίες, όπου θα βρεις εικονίδιο "απενεργοποίηση οθόνης".

Link to comment
Share on other sites

1)Επιλέγεις πορτραίτο .

2) στην εφαρμογή contacts (Google) επιλέγεις πάνω δεξιά το κυκλικό εικονίδιο σου. Εκεί θα βρεις τους λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δείχνω στη φώτο

 

πολύ σωστός και δεν μπλέκεις με εφαρμογές.

Το κακό με το Myphone είναι οτι δεν μπορείς να κάνεις Like σε ενα σχόλιο που σου άρεσε (οπως insomnia πχ) και πρέπει να γράψεις απάντηση:).

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός και δεν μπλέκεις με εφαρμογές.

 

Το κακό με το Myphone είναι οτι δεν μπορείς να κάνεις Like σε ενα σχόλιο που σου άρεσε (οπως insomnia πχ) και πρέπει να γράψεις απάντηση:).

Να είσαι καλά! Γι αυτό είναι τα φόρουμ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλον..
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από Banggod, όλα καλά.

Απλά με προβληματίζει ότι ημ/νια παραγωγής λέει 9/19 και εμείς είμαστε τώρα 2/20!

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία τόσους μήνες?

Σε εσάς τι ημ/νια αναγράφει στο κουτί σας?

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...