Jump to content

iPhone 11 Pro Max


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή έπαιξαν έναν μήνα στην τηλεόραση;

Παίζουν τώρα, σήμερα Φεβρουάριο 2020 τέτοιες διαφημίσεις;

Anyway, μακάρι να παίζουν. Εγώ προσωπικά Θεσσαλονίκη κινούμαι δεν εχω δει ποτέ διαφήμιση apple που να μην είναι παρόχου.

Έχουμε ξεφύγει στο off topic.

Εγώ σταματώ εδώ αυτό το θέμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αλλο το ποσο επαιξαν και αλλο το οτι δεν επαιξαν καθολου οπως ελεγες!

Εχετε δει καμια διαφορά με τη 13.3.1 στο Max;;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει ψάξει κανένας επακριβώς το πως λειτουργεί το WiFi call με COSMOTE?

Αυτήν την στιγμή είμαι έξω σε μαγαζί με σήμα 2-3 γραμμές και πάντα εδώ συνδέεται αμέσως σε WiFi call

Πάω σπίτι που έχω ακριβώς το ίδιο router, έχω σε όλο το σπίτι 1 γραμμή σήμα και πολλές φορές το WiFi call δεν είναι ενεργό

 

Δεν μπόρεσα από την αρχή να καταλάβω πως ακριβώς ακριβώς δουλεύει

Έχω εικόνα μόνο κατά 70-80% της φιλοσοφίας λειτουργίας του

 

Γιατί σε περιοχές με καλύτερο σήμα πολλές φορές συνδέεται και πιο άμεσα αφού δεν το χρειάζεται η συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κανένας επακριβώς το πως λειτουργεί το WiFi call με COSMOTE?

 

Αυτήν την στιγμή είμαι έξω σε μαγαζί με σήμα 2-3 γραμμές και πάντα εδώ συνδέεται αμέσως σε WiFi call

 

Πάω σπίτι που έχω ακριβώς το ίδιο router, έχω σε όλο το σπίτι 1 γραμμή σήμα και πολλές φορές το WiFi call δεν είναι ενεργό

 

 

 

Δεν μπόρεσα από την αρχή να καταλάβω πως ακριβώς ακριβώς δουλεύει

 

Έχω εικόνα μόνο κατά 70-80% της φιλοσοφίας λειτουργίας του

 

 

 

Γιατί σε περιοχές με καλύτερο σήμα πολλές φορές συνδέεται και πιο άμεσα αφού δεν το χρειάζεται η συσκευή

 

 

 

Χρησιμοποιείς κανένα vpn στο σπίτι μέσω του ρουτερ;

Ή κάποια άλλη ρύθμιση στο firewall του ρουτερ που μπορεί να έχει σχέση με την public IP σου;

 

Εγώ μόνο αυτό έχω παρατηρήσει ότι έχει σημασία για να συνδεθεί και να λειτουργήσει σωστά η υπηρεσία αυτή.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά με OTE router, το σήμα μου 4G είναι άθλιο. 1-2 μπάρες το πολύ. Συνήθως 1. Εκεί το WifiCalling ειναι καρφωμένο όλη μέρα.

 

Στο σπίτι, ΟΤΕ router, Το σήμα παίζει από 2-4 μπάρες. Όταν έχω 4, δεν συνδέεται στο WifiCalling. Όταν έχω 2, συνδέεται. Το έχω τσεκάρει πάνω από 100 φορές. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι όπως το περιγράφω. Σπάνια θα το δώ με 2 μπάρες σήμα + εκτός WifiCalling (έχει τύχει αλλά σπάνια).

 

Σε δημόσια δίκτυα (μαγαζιά κλπ) δεν το έχω δοκιμάσει. Βασικά, όταν είμαι έξω είμαι με 4G. Δεν χρησιμοποιώ πολύ κοινόχρηστα δίκτυα. Δεν τυχαίνει και δεν μου χρειάζεται. Οπότε, για δημόσια δίκτυα δεν έχω άποψη για το πώς δουλεύει το WifiCalling.

 

Σε Wififon που το δοκίμασα (καμία 10αριά μέρες) δούλευε καλά. Δεν πρόσεξα όμως το πώς κουμπώνει-ξεκουμπώνει ανάλογα με την ισχύ του 4G.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ

 

Σπίτι έχω 1-2 γραμμές σήμα -> συνδέεται άμεσα σε WiFi calling

 

Γραφείο έχω κεραία στα 30 μέτρα (διπλανό κτίριο, πιάνω 150mbps) -> επίσης συνδέεται άμεσα σε WiFi calling.

 

Γενικά στα δικά μου WiFi οπου έχω σεταρει το ρουτερ, συνδέεται πάντοτε, ανεξάρτητα από το σήμα 4G.

Γι αυτό και στο σπίτι λειτουργώ με flight mode και WiFi calling

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κανένας επακριβώς το πως λειτουργεί το WiFi call με COSMOTE?

Αυτήν την στιγμή είμαι έξω σε μαγαζί με σήμα 2-3 γραμμές και πάντα εδώ συνδέεται αμέσως σε WiFi call

Πάω σπίτι που έχω ακριβώς το ίδιο router, έχω σε όλο το σπίτι 1 γραμμή σήμα και πολλές φορές το WiFi call δεν είναι ενεργό

 

Δεν μπόρεσα από την αρχή να καταλάβω πως ακριβώς ακριβώς δουλεύει

Έχω εικόνα μόνο κατά 70-80% της φιλοσοφίας λειτουργίας του

 

Γιατί σε περιοχές με καλύτερο σήμα πολλές φορές συνδέεται και πιο άμεσα αφού δεν το χρειάζεται η συσκευή

Οταν εισαι σπιτι βαλε το κινητο σε λειτουργια πτησης και ΜΕΤΑ ανοιξε το wifi μονο καο συνδεσου στο μοντεμ σου. Αν μπορεις και δεχεσαι τηλεφωνικες κλησεις και sms τοτε εχεις κομπλε wifi calling!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι σπιτι βαλε το κινητο σε λειτουργια πτησης και ΜΕΤΑ ανοιξε το wifi μονο καο συνδεσου στο μοντεμ σου. Αν μπορεις και δεχεσαι τηλεφωνικες κλησεις και sms τοτε εχεις κομπλε wifi calling!

 

Όταν είμαι σπίτι έχω 1 γραμμή σήμα και μπορεί να συνδεθεί σε WiFi calling μετά από αρκετή ώρα

Έχει τύχει να το αφήσω όλη νύχτα και να μην συνδεθεί

 

Δεν έχω πειράξει ρυθμίσεις στο ρουτερ

Αυτό το κλασικό νέο ρουτερ του ΟΤΕ έχω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

...σε συνέχεια των χθεσινών...

Σήμερα στο γραφείο γιόκ WifiCalling. Μια μπάρα 4G, αλλά WifiCalling ανύπαρκτο.

Κάποιος μας δουλεύει...δεν μπορεί...:rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

...σε συνέχεια των χθεσινών...

Σήμερα στο γραφείο γιόκ WifiCalling. Μια μπάρα 4G, αλλά WifiCalling ανύπαρκτο.

Κάποιος μας δουλεύει...δεν μπορεί...:rolleyes:

 

Εγώ τα λέω αλλά δεν με ακούτε

Το ίδιο και στο πατρικό μου. Με 1 γραμμή δεν μπαίνει WiFi calling

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα λέω αλλά δεν με ακούτε

Το ίδιο και στο πατρικό μου. Με 1 γραμμή δεν μπαίνει WiFi calling

 

Δοκιμαστε να κανετε force μπαινοντας σε λειτουργια πτησης και ενεργοποιωντας μονο το wifi module!

Oυτε τοτε;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε να κανετε force μπαινοντας σε λειτουργια πτησης και ενεργοποιωντας μονο το wifi module!

Oυτε τοτε;

 

Το έχω δοκιμάσει

Τις περισσότερες φορές αργεί να συνδεθεί μπορεί και ώρες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί άλλαξα το speedport Entry 2i με speedport Plus (το πρώτο είχε κάποιο πρόβλημα και ο ΟΤΕ μου πρότεινε να το αλλάξω).

 

Από τότε που το έβαλα, το iPhone είναι συνεχώς συνδεδεμένο στο WiFicalling είτε έχω 1 μπάρα είτε 4 είτε 104.

 

Άμα καταφέρουμε να βγάλουμε συμπέρασμα...εμένα να μου τρυπήσετε την μύτη...χεχε...

 

Επίσης, ένα πρόβλημα που είχα με το iPhone το οποίο έβγαινε από το WiFi όταν ήταν στην αναμονή και ξανά έμπαινε μόλις άνοιγα την οθόνη...δεν υφίσταται πλέον. Το κινητό είναι συνεχώς συνδεδεμένο. Έφταιγε κάποια ρύθμιση του router (δεν την έψαξα ποτέ), όπως μου είχε πει ο Τάσος.

 

 

 

from my iPhone 11

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μήνες χρήση με την συσκευή...

Τον Ιανουάριο έγινε ζευγοποίηση του watch 5 και προστέθηκαν κάποιες ώρες στην καθημερινή χρήση του τηλεφώνου. Ο συνδυασμός με τους χάρτες της apple μου άφησε θετική άποψη , πλέον το ρολόι σε πλοήγηση στις στροφές βοηθάει με έναν ήχο (σαν του φλας) και δόνηση.

Ο έλεγχος στον χώρο εργασίας και η τηλεφωνία είναι επισης πιο εύκολη και αόρατη.

Η διάρκεια της μπαταρίας κατέβηκε στις δυο (απο 3) ημέρες.

Συγκριτικά από την προηγούμενη συσκευή μου (Xs Max) , έχει 30% επιπλέον διάρκεια η μπαταρία.

 

Ένα πέσιμο στην άσφαλτο από το αυτοκίνητο (0.5m) χωρίς κανένα σημάδι , δείχνει ότι έγινε και εδώ πολύ καλή δουλειά.

Τί θα ήθελα .... η συσκευή να μπορεί να παραμένει άθραυστη από το ύψος του κεφαλιού , περίπου τα 2 μέτρα. Να μπορείς να κρατάς το τηλέφωνο όπως το αγοράζεις , χωρίς επιπλέον θήκες και προστασία, που κρύβει όλη την ομορφιά του.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί άλλαξα το speedport Entry 2i με speedport Plus (το πρώτο είχε κάποιο πρόβλημα και ο ΟΤΕ μου πρότεινε να το αλλάξω).

 

Από τότε που το έβαλα, το iPhone είναι συνεχώς συνδεδεμένο στο WiFicalling είτε έχω 1 μπάρα είτε 4 είτε 104.

 

Άμα καταφέρουμε να βγάλουμε συμπέρασμα...εμένα να μου τρυπήσετε την μύτη...χεχε...

 

Επίσης, ένα πρόβλημα που είχα με το iPhone το οποίο έβγαινε από το WiFi όταν ήταν στην αναμονή και ξανά έμπαινε μόλις άνοιγα την οθόνη...δεν υφίσταται πλέον. Το κινητό είναι συνεχώς συνδεδεμένο. Έφταιγε κάποια ρύθμιση του router (δεν την έψαξα ποτέ), όπως μου είχε πει ο Τάσος.

 

 

 

from my iPhone 11

 

Σχετικά με το παρακάτω μη βιάζεσαι θα στο ξανακάνει και με το Plus :)

 

"Επίσης, ένα πρόβλημα που είχα με το iPhone το οποίο έβγαινε από το WiFi όταν ήταν στην αναμονή και ξανά έμπαινε μόλις άνοιγα την οθόνη...δεν υφίσταται πλέον."

 

Έχω iPhone X και το κάνει και σε μένα. Και πριν είχα ένα ακριβό access point και νόμιζα οτι υπήρχε θέμα εκεί αλλά τελικά μου το κάνει και με το Plus. Βασικά ανάλογα τις μέρες του. Νομίζω έχει να κάνει με το iOS 13. να το χαίρομαστε....στο τσάκ είμαι να γυρίσω σε android.

 

οσον αφορά το wifi calling, ναι ενεργοποιείται όταν πέσει στη 1 μπάρα. Και μπορεί μετά να έχεις 3 μπάρες και να παραμένει. δεν ξέρω τι αλγόριθμος παίζει από πίσω. φυσικά δεν είναι μόνο οι μπάρες που βλέπουμε αλλά και τα dbm. Μη σκας ομως δουλεύει γενικά :D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το παρακάτω μη βιάζεσαι θα στο ξανακάνει και με το Plus :)

To έκανε πάλι! Εχθές το βράδυ κατά τις 21:00 το βρήκα "εκτός"! Έχεις δίκιο! :worry:

 

Όσο για το WifiCalling...δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Ανισόρροπη συμπεριφορά. Όπως το λές όμως : Γενικά, δουλεύει.

 

Υ.Γ Διάβασα στο διαδίκτυο ότι το Speedport Plus βγάζει drain στις mobile συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω του. Το έχω 2 μέρες, δεν παρατήρησα κάτι (όχι στο 11άρι τουλάχιστον, θα το δώ και στα 6t και RN7). Έχεις παρατηρήσει εσύ κάτι τέτοιο;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

To έκανε πάλι! Εχθές το βράδυ κατά τις 21:00 το βρήκα "εκτός"! Έχεις δίκιο! :worry:

 

Όσο για το WifiCalling...δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Ανισόρροπη συμπεριφορά. Όπως το λές όμως : Γενικά, δουλεύει.

 

Υ.Γ Διάβασα στο διαδίκτυο ότι το Speedport Plus βγάζει drain στις mobile συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω του. Το έχω 2 μέρες, δεν παρατήρησα κάτι (όχι στο 11άρι τουλάχιστον, θα το δώ και στα 6t και RN7). Έχεις παρατηρήσει εσύ κάτι τέτοιο;

 

Έχει λυθεί το battery drain με το τελευταίο Update. (πρίν ρωτήσεις πως τι και γιατί, γίνεται update Μόνο του :) )

όσον αφορά το Ios13 είναι ένα αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια router έχουν θέμα και γίνεται αυτό που κλείνει το WiFi

Δεν έχει κανένα πρόβλημα το κινητό ούτε το iOS

Το ίδιο κινητό σε αλλά router δουλεύει άψογα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάποια router έχουν θέμα και γίνεται αυτό που κλείνει το WiFi

Δεν έχει κανένα πρόβλημα το κινητό ούτε το iOS

Το ίδιο κινητό σε αλλά router δουλεύει άψογα

Έτσι πρέπει να είναι.

Στο γραφείο με OTE VDSL2 OXYGEN δεν έχει βγεί πότε εκτός.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι.

Στο γραφείο με OTE VDSL2 OXYGEN δεν έχει βγεί πότε εκτός.

 

Από εποχή με iPhone 4 είχα τέτοια θέματα που και που σε κάποια router

Σε κάποιον που συμβαίνει πρώτη φορά νομίζει φταίει το κινητό

Μιλάμε για πριν 7-8 χρόνια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από εποχή με iPhone 4 είχα τέτοια θέματα που και που σε κάποια router

Σε κάποιον που συμβαίνει πρώτη φορά νομίζει φταίει το κινητό

Μιλάμε για πριν 7-8 χρόνια

 

Έτσι ακριβώς

Μη τα ρίχνουμε όλα στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς

Μη τα ρίχνουμε όλα στο κινητό

 

Υπήρχαν κατά καιρούς κάποιες εκδόσεις που αντιμετώπιζαν αυτό το πρόβλημα

Έχει όμως επέλθει αυτό εδώ και χρόνια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια σχετικά με το icloud : Έχω κάνει συνδρομή για την σύζυγο το πρόγραμμα με τα 50GB και για εμένα το ίδιο. Σκέφτομαι να το αλλάξω με το μεγάλο των 2ΤΒ και να επιλέξω την οικογενειακή χρήση αφού είναι υπεραρκετός ο χώρος. Πως γίνεται ο συγχρονισμός με το icloud των συσκευών που είναι συνδεμένες; Υπάρχει περίπτωση να βλέπώ στη συσκευή μου , δεδόμενα απο τις συσκευές της συζύγου ή το ανάποδο; Ή απλά αποθηκεύονται τα δεδομένα της εκάστοτε συσκευής (με το ανάλογο email) για να είναι διαθέσιμα είτε για επαναφορά είτε για αλλαγή τηλεφώνου ,τάμπλετ κτλ κτλ;

Συγγνώμη αλλά ελπίζω να το ανέλυσα σωστά...!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια σχετικά με το icloud : Έχω κάνει συνδρομή για την σύζυγο το πρόγραμμα με τα 50GB και για εμένα το ίδιο. Σκέφτομαι να το αλλάξω με το μεγάλο των 2ΤΒ και να επιλέξω την οικογενειακή χρήση αφού είναι υπεραρκετός ο χώρος. Πως γίνεται ο συγχρονισμός με το icloud των συσκευών που είναι συνδεμένες; Υπάρχει περίπτωση να βλέπώ στη συσκευή μου , δεδόμενα απο τις συσκευές της συζύγου ή το ανάποδο; Ή απλά αποθηκεύονται τα δεδομένα της εκάστοτε συσκευής (με το ανάλογο email) για να είναι διαθέσιμα είτε για επαναφορά είτε για αλλαγή τηλεφώνου ,τάμπλετ κτλ κτλ;

Συγγνώμη αλλά ελπίζω να το ανέλυσα σωστά...!

 

 

 

Το δεύτερο που γράφεις. Δεν θα μπερδεύονται δεδομένα μεταξύ σας στις συσκευές σας. Απλώς τα συγχρονισμένα αρχεία ανεβαίνουν σε 2 προφίλ που μοιράζονται τα 2ΤΒ cloud.

 

Ο μόνος τρόπος να βλέπετε κοινές φωτογραφίες σας είναι να προσθέσετε φωτογραφίες σας σε family album

 

f51fc5077e2d381179e8a910aa6bcf8f.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ,μια χαρά λοιπόν! Επομένως προχωράω κανονικά στην συνδρομή των 2ΤΒ ... Ευχαριστώ!
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες ακούστε και το ‘τρελό’ της apple που μπορεί να σε στείλει εκτός.

Είχα αγοράσει από US 11 pro max Α2161 όπου ήταν κανονικά ξεκλείδωτο για όλα τα δίκτυα με χρήση για EU.

Εγγύηση κανονικά πχ μέχρι 11/2020 και όλα μέχρι εδώ κομπλέ.

Σε επικοινωνία όμως με την μαμά εταιρία ( στο επίσημο Ελληνικό τηλέφωνο / με επίσημη απάντηση ) με ενημέρωσαν ότι το κινητό έχει μερική εγγύηση σε οθόνη / κάμερα / μόνο αλλά εάν χρειαστεί πλακέτα ή αντικατάσταση η συσκευή δεν τος επιτρέπεται να ανοίξουν κωδικό βλάβης ούτε για να το στείλουν από εδώ στο US!!!!!

Η εντολή είναι από την μαμά εταιρία που ενώ έχω και το apple care ΔΕΝ τρέχει σε καμία Ευρωπαϊκή χώρα τρελό;;;

Οφείλω να πω ότι σαν κωδικός συσκευής πάντως και σε δίκτυα είτε εδώ είτε εκτός Ελλάδος δεν τρέχει κανένα πρόβλημα και το τηλέφωνο πάει σφαίρα. / Αρκεί βέβαια είτε εδώ είτε άλλου να μην κάτσει καμία στραβή.

Ααααα ρε apple παραμένεις kinder έκπληξη.

 

 

ΥΣ - δεν γ@μιετ@ι πήρα άλλη μια από Πλαίσιο ίδια και τώρα και στην Ελλάδα εγγύηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...